[ stevan_nk @ 06.04.2011. 13:28 ] @
Članak sa B92 : Džim Cemlin, izvršni direktor Linux Fondacije kaže da je Linux izašao kao pobednik iz ove borbe. Prema njegovim rečima, Microsoft više nije čak ni bitan igrač na ovom polju.

"Mislim da jednostavno više ne razmišljamo o Microsoftu toliko. Bili su naši najveći protivnici, sada bi to bilo kao da šutnete štene", rekao je Cemlin.

On je u intervjuu za NetworkWorld rekao da se Linux danas nalazi svuda, u uređajima kao što su televizori ili kamere, elektronski čitači, smartfoni i tableti, i da je 90 posto superkompjutera upravo na Linuxu.

"Linux je postao dominantan u gotovo svakoj kategoriji računarstva, sa izuzetkom desktopa", rekao je on, ali i naglasio da je dobra vest to što će tradicionalan PC postati sve manje bitan, a da će ostale oblasti, gde je Linux dominantan, jačati.

"Ljudi danas koriste smartfone za mnoge stvari, za koje su ranije koristili svoj PC. U tom slučaju, Linux zaista ima dominantnu poziciju na tržištu kroz sisteme kao što je Android i druge verzije Linuxa koje postoje u mobilnom svetu".

Cemlin se osvrnuo i na Apple, nazvavši kompanuju i najboljim prijateljem i najgorim neprijateljem onima koji su u open source zajednici.

"Apple je na mnogo načina pomogao open sourceu i Linuxu", rekao je Cemlin, "ali je nesporivo da oni imaju veoma zatvoren sistem".

http://www.b92.net/tehnopolis/...11&mm=04&nav_id=504419

Sa svim iznad rečenim se slažem ali kad pogledam komentare na ovaj članak zgrozim se . Evo samo nekolika komentara :
Citat:
Kako OS sa toliko kernela i losim drive supportom od strane vendor-a moze da bude dobar i stabilan? Kako OS sa KDevelop jadom moze da bude dobar OS? A o grafickom dizajnu shell-a da ne pricam. Patetika kao na kineskom buvljaku. Kako OS sa totalnim odsustvom koncept menagment-a moze da bude dobar OS? Vidi nazive aplikacija: Amarok, KDVI, KPDF, Scribus itd. Baj baj.
(TDI, 6. april 2011 13:35)

Citat:
Da, to je toliko očigledno, da danas imamo Microsoft komada jedan,
i Linux, komada 238, sa veryijama kernela 65 komada i za svaki od njih možete sami kompajlirati drajver.
Za 10 godina, to će verovatno biti svetska konferencija o standardizovanju 10.865 verzija Linuksa i 1235 kernel verzija.
Toliko ga je pobedio, da su redovi ispred Red Hat-a, ne mogu ljudi dočekati da kupe softver.
Ima on svoje mesto, i imaće ga, ali tu pobede nema,
dok god svaka šuša ima svoje vidjenje i kompajlira svoj kernel.
Nisu li upravo razlike u jezicima razjedinile i ljude?
(Perica Hebiwind, 6. april 2011 12:20)


Šta vi mislite o ovome ?
[ z@re @ 06.04.2011. 13:40 ] @
Taj Cemlin je malo entuzijastican, i desktop cini ogromnu marginu trzista i dalje, ali je covjek u pravu - Linux je dominantan na svoj consumer elektronici, superkompjuterima i ima velik udio unutar servera i specijaliziranih masina (routeri i slicno), ne znam tocno koliki, ali puno, puno veci nego sta imaju Windowsi. I u pravu je za trendove, kako je Ivan vec komentirao, kompjuterski konzumerizam ide prema tome da se desktopi micu sa strane. Sixpack Joe ce svoj 'infotainment', multimediju i (a)socijalne mreze odradjivat preko smartphonea i/ili pad-a, a na 500 takvih Joe-a ce dolazit jedan "content creator" koji ce proizvodit taj sadrzaj kojeg Joe guta na nekom dobrom workstationu, koji bi trebao bit u praksi ili Windows ili OSX.

A komentari su debilni - pa upravo taj totalni kaos i decentralizirani model razvoja, koji su uzrokovali mnoge probleme Linux pohoda na desktop, na embedded trzistu radi apsolutno dijametralnu stvar. Vecina proizvodjaca zeli skup kompatibilnih softverskih komponenti, a ne gotov i zatvoren operativni sistem. Jer se ovo prvo moze bolje prilagodit prema ciljanom uredjaju.
[ mmix @ 06.04.2011. 13:53 ] @
Pa dobro, ja razumem taj komentar jer je on laicki i posmatran iz ugla desktop consumera. A i nesto nisam ubedjen u smrt PCa, desktopi ce biti tu jos dugo, dugo. Vidite sta je bilo kad je steva poklusao da napakuje teraflopse u tanane air macove, poceli da se tope. Koliko god tablet tehnologija napredovala desktop ce uzimati najbolje odatle i pojacavati do termanle granice koju on poseduje. Nikad tableti nece biti mochniji :) A to sto ce neka domacica i njen sixpack joe da kupe table da se fejsuju, nek to bude i predominantan market share PC market share nece opasti u apsolutnoj velicini.
[ vaske71 @ 06.04.2011. 14:14 ] @
Napred Linux
i bilo je vreme...
[ stevan_nk @ 06.04.2011. 14:16 ] @
Naravno da je PC nezamenljiv ali linux definitivno vlada na svim ostalim platformama , mada za mene Linux / Ubuntu vlada i za desktop .
[ balavi @ 06.04.2011. 14:45 ] @
ma kakav Windows, M$ su obicni americnki mader faker plagijatori

Linux je za njega tata
[ z@re @ 06.04.2011. 14:49 ] @
Citat:
mmix: Pa dobro, ja razumem taj komentar jer je on laicki i posmatran iz ugla desktop consumera. A i nesto nisam ubedjen u smrt PCa, desktopi ce biti tu jos dugo, dugo. Vidite sta je bilo kad je steva poklusao da napakuje teraflopse u tanane air macove, poceli da se tope. Koliko god tablet tehnologija napredovala desktop ce uzimati najbolje odatle i pojacavati do termanle granice koju on poseduje. Nikad tableti nece biti mochniji :) A to sto ce neka domacica i njen sixpack joe da kupe table da se fejsuju, nek to bude i predominantan market share PC market share nece opasti u apsolutnoj velicini.


Komentar zasnovan na neznanju i nepoznavanju cinjenicnog stanja - debilan komentar. Razumim ja da tamo laici komentiraju, demokracija je, on moze napisat sta god hoce i zeli, ja mu isto tako mogu odgovorit da je glup i da mu komentar nije zasnovan na realnim postavkama. A Steva bogami prodaje te topljene laptope, ja ne opravdavam niti podrzavam kamo ide konzumersko koristenje kompjutera, nego cisto, tako je kako je.

Tvoj komentar je zasnovan na tehnickom aspektu, koji je potpuno tocan. Ja u ovom slucaju pricam o trendovima, koji su vezani za sve samo ne za tehnicku realizaciju (na psihologiju, sociologiju i propagandu najvise). Vjerovatno su iste komentare imali iz M68k kampa u drugoj polovici osamdesetih - haha gledaj onaj IBM pokusava nesto oko multimedije, pa se prica okrenula naopacke za 10 godina.
[ gigamg1 @ 07.04.2011. 12:11 ] @
jeste malo off ali nesto mi je cudan sam naziv teme
Linux je pobedio Microsoft
Dete je pojelo prase
lupam...
[ stevan_nk @ 07.04.2011. 12:35 ] @
Naslov jeste malo glup ali ja sam ga samo preneo sa B92 .
[ Nedeljko @ 07.04.2011. 12:47 ] @
Iz naslova je vrlo jasno ko je koga pobedio.
[ Slobodan Milivojevic @ 07.04.2011. 13:35 ] @
Za sad kombinacija pingvina i jabuka, prozori ipak nisu u igri, bar sto se mene tice
[ w3bl0rd @ 08.04.2011. 07:21 ] @
Svaki OS je dobar dok god ti CEO bug u OS-u ne objašnjava "činjenicom" da je to za tvoje dobro, ili još bolje tvrdi da ti to radiš na krivi način.
[ Zoran Milovanovic @ 08.04.2011. 16:18 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Za sad kombinacija pingvina i jabuka, prozori ipak nisu u igri, bar sto se mene tice :)


Bobi, a dok nisi imao jabuku, prozori su samo sevali. Sto nas vraca na ono, da ti Linux sam ne vrsi posao ili "vrsi", ali pod opasnim hakovima da potera win apps ;-)
[ combuster @ 08.04.2011. 19:59 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Bobi, a dok nisi imao jabuku, prozori su samo sevali. Sto nas vraca na ono, da ti Linux sam ne vrsi posao ili "vrsi", ali pod opasnim hakovima da potera win apps ;-)


Win apps ? We don't need no stinkin' win apps... :D
[ Nedeljko @ 08.04.2011. 21:16 ] @
Imaš duplu negaciju. Verovatno si hteo da napišeš nešto od sledećeg:

1. We need no stinkin' win apps...
2. We don't need any stinkin' win apps...
[ maksvel @ 08.04.2011. 21:19 ] @
Kad se prevede pravilno zvuči: ne trebaju mi nikakve windows aplikacije
[ combuster @ 08.04.2011. 21:29 ] @


:D

http://www.youtube.com/watch?v=nsdZKCh6RsU

Jos bolje : http://www.youtube.com/watch?v=-lj056ao6GE&feature=related

:D :D :D
[ geniuxx @ 08.04.2011. 22:09 ] @
Citat:
combuster: We don't need no stinkin' win apps

Ispravno. Primer:

Pink Floyd, The Wall:
We don't need no education,
We don't need no thought control...
[ tdjokic @ 08.04.2011. 22:28 ] @
Ja se (m)ucim (sa) Linux(om) valjda vec 10-ak godina i sto puta mi je doslo da ga sutnem ali sta da stavim na racunar - isti takav Windows? To mi je jedina prepreka da bacim Linux.

Mozda je vec bilo (aha, prvi put da ne potezem drajvere za hardver!) kako poterati IE na Linux jer neke banke zahtevaju samo to za e-banking. Za starije distribucije postoji ta mogucnost ali njima vreme istice a onaj covek koji je napravio potrebne programe za to skoro da nista vise ne radi i kad probas da instaliras IE - mucak.

Da li postoji nesto drugo osim Wine pa ovo gore a sto bi radilo na novijim distribucijama? Ja gledao i gledao na Google i nista nisam ugledao. Windows uopste nemam, da ne bude nesto "idi preko virtualnog ne-znam-sta". Eto ...

Ovo su ti programi koji rade na starijim distroima odnosno sajtovi njihovog autora http://www.google.com/url?sa=t...CNF1jEBrRDSsbWwAxQ93UualUPrAbw http://www.google.com/url?sa=t...CNEH6FKhFzhnXvyzWq_KPjlBfG_Rgw

Da zlo bude jos gore, jedna od banaka ne samo da trazi IE nego jos i neke dodatne programe koji ni pomocu ovoga gore ne mogu biti dodati.
[ Nedeljko @ 08.04.2011. 22:57 ] @
Citat:
tdjokic: Ja se (m)ucim (sa) Linux(om) valjda vec 10-ak godina i sto puta mi je doslo da ga sutnem ali sta da stavim na racunar - isti takav Windows? To mi je jedina prepreka da bacim Linux.


Pa, nije isti. Eto, na Windows-u će ti raditi e-banking.
[ combuster @ 08.04.2011. 23:01 ] @
Ja bih promenio banku :D
[ maksvel @ 08.04.2011. 23:08 ] @
Stani malo, zar Linuxaši nisu ono - anarhisti koji preziru finansijske tekovine, likovi poput Tylera Durdena (originalnog), koji bi da dignu u vazduh mastercardove i ostalo??
Kakvi e-banking, slamaricaTM rulez!
all-distros-compatible
[ component @ 08.04.2011. 23:12 ] @
Citat:
maksvel: Stani malo, zar Linuxaši nisu ono - anarhisti koji preziru finansijske tekovine, likovi poput Tylera Durdena (originalnog), koji bi da dignu u vazduh mastercardove i ostalo??
Kakvi e-banking, slamaricaTM rulez!
all-distros-compatible

Ti baš ne znaš o čemu pričaš, zar ne?


Citat:
combuster: Ja bih promenio banku

Ja promenio banku baš zbog toga...
[ maksvel @ 08.04.2011. 23:13 ] @
Citat:
Ti baš ne znaš o čemu pričaš, zar ne?

Meni izgledalo da je krenulo na šalu, ali eto, poneko se uozbilji.
[ combuster @ 09.04.2011. 02:13 ] @
Jbg profesore i nama linuxashima zatreba kreda za nov hardware :D :D :D

A i nije da nisi potrefio, ja znam par linuxasha koji nece ni mail da ti posalju bez gpg-a ili im bez otr-a :D E odbijam da budem paranoican...

It's about sharing isn't it :)
[ tdjokic @ 09.04.2011. 06:04 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, nije isti. Eto, na Windows-u će ti raditi e-banking.
Ali nece nesto drugo pa mi je opet problem.

Banku sam vec zamenio, hvala na savetima. Ali to ne znaci da je Linux pobedio MS-a nego sam ga ja pobedio, kad cemo vec da se salimo...
[ Tyler Durden @ 09.04.2011. 07:15 ] @
Citat:
maksvel: Stani malo, zar Linuxaši nisu ono - anarhisti koji preziru finansijske tekovine, likovi poput Tylera Durdena (originalnog), koji bi da dignu u vazduh mastercardove i ostalo??
Kakvi e-banking, slamaricaTM rulez! :D
all-distros-compatible


I ovaj fake bi bar pola toga uradio ;) :D
[ newtesla @ 09.04.2011. 11:01 ] @
Meni, recimo, win još uvek treba samo zbog nameštanja avtech DVR-a za video nadzor - isti problem ko i sa pojedinim bankama: zahteva instaliranje activeX kontrole u IE prilikom pristupanja; mada poslednje generacije rade i sa mozillom.

Takođe, ono đubre od geovision softvera hoće da trči samo pod 32bitnim windowsom - pazi kad nisam ni probao da ga probam pod wine-om; mušterija kupi kompjuter sa nelegalnom windozom, a ja samo instaliram GV - nije moje da tražim dokaz o licenci, tako da sam čist.

Sve ostalo sam preneo na ubuntu/mint.

Shodno tome, možda za potrebe firme kupim jednu licencu, i to verovatno sa novim laptopom - sve ostalo će da bude opensource; kad me već OS za*ebava (a svaki za*ebava, i tačka!), barem neću još i da ga platim.

Osim ako je krajnje neophodan za posao, i tu se taman uklapa novi laptop, sa novom windozom: komada 1.
[ maksvel @ 09.04.2011. 11:05 ] @
Citat:
kad me već OS za*ebava (a svaki za*ebava, i tačka!), barem neću još i da ga platim.

Ne može on toliko malo da radi, koliko ja mogu malo da ga platim.
[ codedesignn @ 09.04.2011. 20:07 ] @
samo Linux