[ kelja @ 08.04.2011. 06:18 ] @
Trebalo bi da odradim jedan sajt, cija struktura izgleda otprilike ovako:

5 sekcija (5 menu linkova) od kojih bi dve bile dinamicne, a 3 ''staticne'' (home/o nama, linkovi, kontakt). Dve sekcije (oblasti/teme, novosti) bi trebalo da budu dinamicne, u tom smislu da bi korisnici trebalo da komentarisu clanke, administrator ih odobrava, odnosno brise, dakle klasicna ''blog postavka''.

E, sad, jedna od tih dinamicnih sekcija (oblasti) trebalo bi da ima podkategorije/podsekcije sa mogucnoscu neogranicenog prosirivanja, a ta bi sekcija imala svoj link u glavnom meniju (oblasti), a podkategorije bi se nalazile u dropdown meniju.

Do sad sam uradio sledece - napravio staticne home, kontakt i linkovi stranice, zabranio komentare na tim stranama, ali imam problem sa ove dve preostale sekcije.

Napravio sam sekciju ''oblasti'' i child stranice, smestio ih u dropdown meni, ali u postojecoj, osnovnoj temi (a koliko znam i u drugima) samo jedna stranica/sekcija je predvidjena za blogovanje/postovanje. Dakle, ne mogu da napravim da na svakoj podkategoriji/stranici kategorije oblasti bude omoguceno komentarisanje clanaka (multiple post pages; guglao, nasao da spominju child pages, ali mi to nije pomoglo).

Sekcija novosti nema podkategorije, ali trebalo bi da takodje ima blog strukturu, ali, je li, to ne moze da se izvede, jer sam kao stranicu za postovanje odredio stranicu oblasti. E, sad, moj pristup je verovatno pogresan, koristio sam pages, pa ovo nece ici. Da li da napravim kategorije i podkategorije, da li ce to resiti problem? Da li se mogu kategorije i podkategorije predstaviti kao menu linkovi (i sublinkovi u dropdown meniju)?

Da, bilo bi dobro kad klik/hover na link oblasti ne bi vodio na neku stranu, nego bi se samo otvarao dropdown meni sa podkategorijama, a klik na linkove u dropdown meniju bi vodio na strane sa clancima i kometarima...
(Trenutno, postovi se pojavljuju na strani ''oblasti'' sto mi ne treba)



Sustinski, moje je pitanje koliko je WP podesan za ovo? Mogu da iskodiram sve od nule, neki custom CMS-ic, ali ucinilo mi se da klijent ne bi imao nista protiv WP-a, a i da bih ustedeo vreme, jer vec imam vec u wp-u mnogo toga sto mi je potrebno. Da, jos dve napomene, rec je o visejezicnom sajtu (kako se WP snalazi sa ovim?), i dizajn bi trebalo da bude potpuno originalan, ne bih modifikovao nijedan postojeci template, odnosno modifikacija bi morala da bude zestoka, jer cu dobiti PSD sa originalnim dizajnom...

Uh, rana je zora, nadam se da nisam bio preterano konfuzan i da ce mi WP znalci nekako pomoci. :)
[ ivan.a @ 08.04.2011. 07:58 ] @
Ovo može biti rešenje za tvoj problem:
http://wordpress.org/extend/plugins/page-links-to/

Stranice linkuješ sa kategorijama, postove sa stranicama ili kategorijama itd. Praviš strukturu linkova i navigacija po želji.

Što se tiče dizajna i kodiranja imaš Wordpress Codex...prilično je jednostavan za korišćenje, a pluginovi se veoma lako prave. Template možeš da edituješ po potrebi...a postoji i gomila kvalitetnih template-ova. Wordpress se najviše fokusira na sadržaj. Zato i "google voli". Što se tiče pitanja u vezi višejezičkog sajta, tu je prilično slab. Ali zato postoji nekoliko kvalitetnih pluginova koji podržavaju više jezika. "Proguglaj" malo. :D
[ kelja @ 08.04.2011. 12:51 ] @
Hvala!
Skinuo sam ovaj plugin, pa se bacam na rad.
[ kelja @ 11.05.2011. 20:54 ] @
E, opet ja...
Izgleda ulazim u svoj prvi ozbiljniji WP posao... Nadam se da nece lose zavrsiti.

Ako WP znalci imaju vremena neka bace oko na template za home page, pa da priupitam, koliko ce ovako nesto zahtevati posla, sta cu sve morati da menjam (da li ce samo template fajlovi biti predmet ''obrade'' ili ce se morati kopati i po nekim ''core'' fajlovima...

Da li da krenem u obradu onog default templejta (twentyten), ili ima nekih zgodnijih resenja za ovako nesto?

Hvala!
[ ivan.a @ 12.05.2011. 21:46 ] @
Što se tiče templejta svi fajlovi se nalaze u wp-content/themes/TVOJA_TEMA direktorijumu i retko kada je potrebna neka core modifikacija. Funkcije se nalaze u istom folderu - functions.php i automatski se učitavaju sa tvojim template-om, tako da nema potrebe za nekom core izmenom.
single.php je stranica koja prikazuje jedan naslov.
archive.php je arhiva kada listaš po kategorijama ili nekim drugim filterima (npr. tagovima, rezultati pretrage...)
comments.php je (logično) skripta za komentare.
index.php, header.php, footer.php - su ono što im ime kaže. :)
Tu se još nalaze .css fajl(ovi) i .js. Uglavnom template se pravi kao i svaki drugi, s tim što uključuje i WP funkcije i klase.
[ kelja @ 12.05.2011. 21:54 ] @
E, hvala, Ivane!

Cituckam malo dokumentaciju, nije to rocket science, naposletku.

Ma skontao sam da sam postavio bezvezno pitanje... nisam bas totalni pocetnik kad je WP u pitanju... nesto sam vec hard codirao u okviru sidebara pre (hocu da kazem, znam otprilike sta je sta), prilagodjavao dizajn instaliranog WP bloga dizajnu sajta koji sam sam napravio (i nije ispalo tako lose), tako da, ako naletim na konkretan problem koji ne mogu da resim (ako bude trazena neka specijalna funkcionalnost), kako se projekat bude razvijao, javljam se.

Pozdrav!

Recimo, ali o tome mogu kasnije... multilanguage plugin, koji sam instalirao, radi ko sat, jedino klik na home vraca na default language (odnosno url sajta)... i tako te sitnice...
[ ivan.a @ 12.05.2011. 22:38 ] @
Ako radiš "hard-koding" templejta preporučujem ti da slobodno odstupiš od nekih pravila vezanih za WP funkcije. To uključuje modifikaciju header-a i meta tagova gde ćeš zameniti php kod sa permanentnim linkovima (css, charset, get_home, pingback url...). Takodje, pogledaj i footer. Ovim možeš uštedeti 5-15 upita i WP radi dosta brže.
Jedan od najzustupljenijih pluginova je All in One SEO pack, ali nemoj se voditi statistikom. Ovaj plugin jede resurse (ako ga nisu u medjuvremenu optimizovali) i kod je veoma "traljavo" napisan. Moja je preporuka da ga ne koristiš, već ručno optimizuješ tagove i naslove ili nadješ neki bolji SEO plugin.
Probaj DB cache reloaded, veoma koristan plugin i može znatno ubrzati učitavanje stranice, jer kešira svaki upit.
Ako ti je potrebna nepredna pretraga (search) teško ćeš naći plugin, a i ako nadješ uglavnom su loše napisani. Najbolje je da sam napišeš kod za pretragu sa filterima, što nije teško ako znaš da se ključne reči traže na osnovu $_GET["s"], a kategorije $_GET["cat"] (npr. s=rec&cat=1,5,12, gde je cat ID kategorije).
[ kelja @ 12.05.2011. 22:58 ] @
Hvala, bice ovo od koristi, svakako!

Koristicu za SEO ono sto WP vec po defaultu ima (url rewriting), staviti meta tagove gde treba, kasnije...
http://byby.xtreemhost.com/

Mislim da napredna pretraga nece trebati...
U sustini, zasad stoji da bi sajt trebalo da funkcionise onako kako sam opisao u prvom postu, bez nekih specijalnih zahteva... Sad cekam da dizajn bude odobren (i koncepcija prve strane, dinamicna ili staticna, itd, itd), pa da krenem. :)
[ owim @ 22.05.2011. 10:03 ] @
*** Ova poruka je greška. Molim moderatora da je obriše, jer ja ne mogu. Hvala. ***

[Ovu poruku je menjao owim dana 22.05.2011. u 21:11 GMT+1]
[ kelja @ 26.06.2011. 19:41 ] @
Elem, postavljen je kostur sajta sa nekim dummy tekstovima... i sad sam naisao na izvesne problemcice...

http://byby.xtreemhost.com/

Kao sto sam napisao, trebaju mi dve blog/dinamicke sekcije/strane: oblasti i novosti...
Koristim 'q-translate' plugin, za visejezicnos' i 'page links to' plugin za redirekcije (odnosno, koristio sam dok nisam primetio problem).

Naime, u sekciji oblasti nalaze se tri podkategorije/ tri strane, ali postoji jedan problemcic...

Treba da linkujem te stavke iz menija ovako, na primer:
http://byby.xtreemhost.com/sr(kod jezika)/category/istorija(oblast)/

dakle, direktan link do pregleda postova. Medjutim, to je nemoguce, bas zbog visejezicnosti ('page links to' nudi samo jednu 'stalnu vezu' i ne mogu da ubacim kod jezika)...

Trenutno resenje je prilicno neelegantno:

klik na link u sekcijama ''oblasti'' i ''novosti'', vodi na stranu na kojoj se vrsi redirekcija, znaci, prvo:

http://byby.xtreemhost.com/sr/oblasti/ekologija/

pa redirektovanje na:

http://byby.xtreemhost.com/sr/category/ekologija/

Voleo bih da mogu direktno da linkujem kategorije. Nadam se da nisam bio previse konfuzan. :)

Hvala!

P.S. Ovo vazi i za link 'novosti'.
[ ivan.a @ 12.07.2011. 12:35 ] @
Da li si razmišljao da promeniš plugin za višejezičnost? Tj. da nađeš plugin koji koristi sesije ili cookies kod promene jezika umesto promene linka (.../sr/strana, .../en/strana itd.) ?