[ Palma @ 09.04.2011. 08:47 ] @
Malo sam na jednom domaćem sajtu pratio vest da je "Linux pobedio Microsoft" i video da dosta Linux-ovaca opisuje linux kao nešto što "doprinosi napretku i donosi inovacije"...

Može li mi neko od "naših" Linux-ovaca reći šta je to Linux inovirao u poslednjih 20 godina i koji je to koncept unapredio? (no flame)

/edit:
Video sam da postoji tema vezana za "Linux pobedio Microsoft", ali ostavimo prepucavanje tamo. Mene stvarno interesuje šta je to Linux inovirao i unapredio u IT svetu, bilo da se radi o prenosnim uređajima, desktop-ovima, serverima...
[ mmix @ 09.04.2011. 09:14 ] @
Pa ne radi se toliko o inovacijama u samom OSu koliko se radi o omogucivanju drugih tehnoloskih primena. Ja sam MS-oriented ali u kuci imam vise instalacija Linuxa nego Windowsa, Linux imam u vmware-u, u televizoru, u adsl modemu, u wireless ruteru, kad uskoro nabavim sat-rcv bice neka od Linux dreambox varijanti. Itd.
[ combuster @ 09.04.2011. 09:20 ] @
Linux je, kao nijedan operativni sistem pre i posle njega, na takav nacin ujedinio korisnike - svi daju svoj doprinos (onoliko koliko mogu) za dobro svih korisnika Linuxa. To jeste inovacija i mnogo bolje bi ova knjiga objasnila to nego sto bih ja mogao tebi u par recenica:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cathedral_and_the_Bazaar

Sto se desktop okruzenja tice:

http://semanticweb.org/wiki/Semantic_Desktop

Mislim da ovo nije dobilo na tezini ni na jednom operativnom sistemu pre Linuxa.

Isto lep video za pogledati:

http://www.youtube.com/watch?v=4GAFfjscVyg

Citat:

Može li mi neko od "naših" Linux-ovaca reći šta je to Linux inovirao u poslednjih 20 godina i koji je to koncept unapredio? (no flame)


Po meni, ceo koncept operativnog sistema kao celine je unapredjen i ja za Linux ne mogu da nadjem alternativu. A da nema inovacija ne bi MSFT, Oracle, Apple i EMC kupovao Novell-ov IP da bi se zastitio od mogucih tuzbi ;-)

http://itnews.com/software/309...-apple-emc-and-oracle-lawsuits

I jos jedna stvar, jel postoji jos neki operativni sistem koji podrzava toliko arhitektura a da nije derivat linux kernela ? I ako postoji - kako to da nije doziveo takav uspeh ?
[ Palma @ 09.04.2011. 09:47 ] @
Miljane, što se tiče tehnoloških primena, sve to stoji. Ja sam pričao o onome što korisnici svakodnevno vide na svom desktopu. Da pokušam da preformulišem moje pitanje... Pojedinici Linux-ovci pričaju o inovacijama koje je Linux doneo, ali ja sam konkretno pitao šta nam je to revolucionarno Linux doneo? Kako je moguće da, ako već pričamo o inovacijama, cela ta ekipa oko Linuxa nije osmislila neki novi koncept nego, uzmimo za primer KDE, vidimo samo blede kopije onoga što su MS i Apple napravili?

[ Palma @ 09.04.2011. 09:49 ] @
@combuster:

Znam, ta priča zaista zvuči lepo, ali koliki zapravo odnos (da ne kažem jaz) između onih koji Linux "samo koriste" i onih koji daju svoj doprinos i poboljšaju nešto, isprave neki bug, napišu/dorade dokumentaciju, pokrenu neki WIKI...?
[ combuster @ 09.04.2011. 10:19 ] @
Citat:
Palma: Kako je moguće da, ako već pričamo o inovacijama, cela ta ekipa oko Linuxa nije osmislila neki novi koncept nego, uzmimo za primer KDE, vidimo samo blede kopije onoga što su MS i Apple napravili?


Gde ti konkretno vidis bledu kopiju Windows/Mac desktopa na KDE-u :) Jbg, ako mislis na panel kao panel i window dekoraciju kao window dekoraciju - jeste, u pitanju je kopija (za ovo bledo nisam siguran). Ali ako je to u pitanju, evo ti Gnome3 nema ni panele ni minimize/maximize - groundbraking (me shocked). :) Imas tiling window managere koji nemaju ni jedno ni drugo (pogledaj xmonad), za one koji su navikli na terminal a imaju fullhd monitore imas tmux :) Ako posmatramo desktop okruzenja ili menadzere prozora - na kom operativnom sistemu imas toliki izbor i mogucnost prilagodjavanja okruzenja tvojim potrebama ? Na Linuxu apsolutno ne moras da korigujes ono sto zelis od desktopa - za sve imas izbor. Ako ti kvalitet vec ne odgovara onda ili pomozi ili GTFO (ovo se ne odnosi na tebe da me ne razumes pogresno).

Citat:

Znam, ta priča zaista zvuči lepo, ali koliki zapravo odnos (da ne kažem jaz) između onih koji Linux "samo koriste" i onih koji daju svoj doprinos i poboljšaju nešto, isprave neki bug, napišu/dorade dokumentaciju, pokrenu neki WIKI...?


Ne kazem, ima Linuxovaca koji misle da samim tim sto ga koriste da su 1337 hax0ri u odnosu na Win boraniju - sto je skroz pogresno i takvi se vrlo brzo obrukaju u zajednici kao celini koju opet vuce ekipa koja doprinosi testiranju/patch-ovanju ili razvoju/distribuciji Linux projekata. Neko ko ne voli da se zeza sa git-om ili da debug-uje kod svoj doprinos daje kroz prevodjenje/pisanje wikija ili raznorazne dokumentacije a poznajem puno linuxasha koji rade i jedno i drugo i na tome im svaka cast. Opet i veliki deo tih istripovanih se "opameti" i na kraju budu vrlo korisni clanovi zajednice - za sve je potrebno vreme i edukacija, nisu svi oni takvi jer su 3peri po ubedjenju vec cisto zbog neiskustva a iskustvo dolazi vremenom. Svako je nekad bio n00b :)
[ dragancesu @ 09.04.2011. 10:34 ] @
Danas je vreme evolucije i marketinga, tako da se mora reci da je to krenulo davno pre

Jednostavno mnoge stvari su se prvo pojavile na unix-u a sada su standard, recimo
danas svi koriste tcp/ip (mada su neki probali sa svojim protokolima ipx/spx, pa netbeui),
kazu da je mail tehnologija stara vise od 25 godina, a i danas se koristi skoro kao prvog dana

A pre 20 godina jedna masina u rangu pc-a je opsluzivala desetak korisnika sto je za dos(m$) bilo nezamislivo, recimo
procesor 386 sa 32 mb memorije i disk od 320 mb je opsluzivao 20 teminala, at&t unix, oracle baza 6, vt100 terminali
Bilo je u to vreme i grafickih terminala, ali po paprenoj ceni
Postojao je QNIX za real-time aplikacije

Mnoge stvari su postojale ali nisu mogle biti relizovane jer su bile preskupe, danas je sve drugacije

Ne moze se zanemariti cinjenica da su jetini pc napravili revoluciju na svoj nacin
[ Impaler @ 09.04.2011. 11:45 ] @
Linux kao kernel sto je inovirao?

dobro pitanje.
ako cemo bit zlocesti on je inovirao onaj koncept tainted module ako se ne varam.
odnosno ako imash modul koji je binary-only on ga oznaci kao tainted.

najbolje posalji e-mail Linusu torvaldsu pa da vidimo sto ce reci.
[ mmix @ 09.04.2011. 13:28 ] @
Otisli ste u offtopic, opet se prica svela na "ja volim/mrzim zato sto ...".
[ milanche @ 09.04.2011. 18:00 ] @
Citat:
Pa ne radi se toliko o inovacijama u samom OSu koliko se radi o omogucivanju drugih tehnoloskih primena.


Ova recenica je prakticno sustina cele price.

Velika je greska fokusirati se na Linux kao desktop okruzenje, jer tu tek polako dolazi do tacke pristojnosti, i to tek u nekih
par distribucija.

Medjutim, Linux kernel i prvi sledeci nivo korisnickih biblioteka su u poslednjih 5-6 godina u velikom (i rastucem) procentu
bilo kog komada tehnologije koji ima CPU. Osim ocitih razloga (kvalitetan kernel), za tehnoloske kompanije je izuzetno privlacan
i iz razloga mogucnosti da se u potpunosti ima kontrola nad source kodom. Za razliku od bivsih scenarija u kojima se kupi real
time OS pa u slucaju bagova zavisis u potpunosti od vendora (koji najcesce nema racunicu da ti posveti vreme), u slucaju
open source Linux-a prvo nema iznenadjenja, a ako ih i ima, nista te ne sprecava da sam popravis ono sto skripi.

Cesto se navode i drugi razlozi - daleko bolja mogucnost diferencijacije tehnologije firme od ostalih takmaca na marketu.

Takodje sam u par zvanicnih diskusija izmedju firmi cuo da se kao razlog navodi i ovo: sta god privlacno je firma XYZ razvila za
Windows, postojale su realne sanse da ce to nesto MSoft implementirati vec u sledecoj reviziji OS-a i ponuditi trzistu u okviru
regularne ponude.

Da se jos jednom osvrnem na Linux desktop - iako sam sigurno vec 10-tak godina u development-u na Linux-u (poslednjih 5
gotovo eksluzivno), nigde nisam imao Linux desktop kao sluzbenu masinu. U velikom broju firmi zaposleni dobijaju ili Apple
masinu ili Win7, a za razvoj se Linux ili tera na VirtualBox/VMWare/Parallels ili se skocka neki skromniji desktop (jeftiniji Dell
model najcesce) na kojem je primarni OS neki Linux. Stavise, najcesci pravi razlog za dedicated Linux desktop je eliminisanje
problema sa USB plug-n-play i slicnom klasom problema.

[ Dexic @ 09.04.2011. 18:31 ] @
Ah, divota... nacin da ljudi rade nesto za dz. sto ce posle kompanije koristiti da zarade na tome! Stvarno odlican koncept :D
Citat:
combuster: Linux je, kao nijedan operativni sistem pre i posle njega, na takav nacin ujedinio korisnike - svi daju svoj doprinos (onoliko koliko mogu) za dobro svih korisnika Linuxa. To jeste inovacija i mnogo bolje bi ova knjiga objasnila to nego sto bih ja mogao tebi u par recenica:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cathedral_and_the_Bazaar

Sto se desktop okruzenja tice:

http://semanticweb.org/wiki/Semantic_Desktop

Mislim da ovo nije dobilo na tezini ni na jednom operativnom sistemu pre Linuxa.
[ combuster @ 09.04.2011. 18:58 ] @
Citat:

Ah, divota... nacin da ljudi rade nesto za dz.


Jel' ? Cek da vidimo:

Windows 100$
Office 200$
Photoshop 200$
(valjda su takve cene)

Linux 0$
OpenOffice 0$
Gimp 0$

i ja ako prijavim bug, istestiram patch, poteram snapshot ili release candidate ja to radim za dz ? Ne batac, ja to radim da bi mi software radio na mojoj masini bez greske kada izadje stabilna verzija :) I uvek imam na jednoj particiji rock solid linux a na drugoj sve zivo iskompajlirano iz git-a (mada ponekad teram i dev verzije na primarnoj particiji ukoliko mogu da teram paralelno oba a cesto mogu).

+ sto te kompanije sto zaradjuju na Linuxu mi pruzaju mogucnost da na poslu mogu da radim na software-u koji mi je poznat i na cijem razvoju sam ucestvovao koliko toliko :) Win-win scenario :)
[ maksvel @ 09.04.2011. 20:22 ] @
Citat:

Windows 100$
Office 200$
Photoshop 200$
(valjda su takve cene)

Kamo sreće
[ combuster @ 09.04.2011. 20:25 ] @
Ma ako je verovati google shop-u na brzinu :)

Ooops, make that 400$ za office...
[ brainbuger @ 09.04.2011. 20:27 ] @
Citat:
milanche: ... najcesci pravi razlog za dedicated Linux desktop je eliminisanje problema sa USB plug-n-play i slicnom klasom problema.


Kad smo već kod inovacija, čisto da se podsetimo da je i taj PnP prvi put uveden u Linuxu, tačnije Yggdrasil Linux . Par godina kasnije pojavio se i u Win 95-ici ;-)
[ milanche @ 09.04.2011. 21:05 ] @
Sta god istorijski podaci tvrdili na tu temu,...ko je god jeo zlatnom kasikom dok je drugi jeo prstima...naglasak u
mojoj prici je bio na tome da emulirani OS (sta god to bilo) ne dobija signal o prikljucenju uredjaja pre host OS-a
(sta god to bilo), i da je to jedini razlog drzanja dedicated <OS> desktop-a (umesto da se sve vrti na virtualizaciji).

[ ventura @ 09.04.2011. 21:06 ] @
Citat:
combuster: Jel' ? Cek da vidimo:
Windows 100$
Office 200$
Photoshop 200$
(valjda su takve cene)

Linux 0$
OpenOffice 0$
Gimp 0$

Windows obično dobiješ uz računar, i OEM-ovi ga plate mnogo, mnogo manje od tih 100 dolara, tako da se to u ceni računara praktično ni ne oseti.. A OpenOffice i Gimp imaš i na windowsu. A ako ćemo objektivno, za windows imaš drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux. Uključujući i gomilu igrica.
[ combuster @ 09.04.2011. 21:17 ] @
Citat:
ventura: Windows obično dobiješ uz računar, i OEM-ovi ga plate mnogo, mnogo manje od tih 100 dolara, tako da se to u ceni računara praktično ni ne oseti.. A OpenOffice i Gimp imaš i na windowsu. A ako ćemo objektivno, za windows imaš drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux. Uključujući i gomilu igrica.


Pitanje je bilo:

Citat:

Ah, divota... nacin da ljudi rade nesto za dz. sto ce posle kompanije koristiti da zarade na tome! Stvarno odlican koncept :D


i usledio je onakav odgovor. Nisam rekao da openoffice i gimp ne postoje za Windows, izneo sam svoje razloge zasto radim to sto radim kao i hiljade drugih i zasto to nije za dz :)

Samo mi nije jasno ovo kad smo vec kod spinovanja:

Citat:

A ako ćemo objektivno, za windows imaš drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux.


Odakle si ti pokupio da za windows imas vise besplatnog (i jbt kakva odvala kvalitetnijeg) software-a nego za linux ? Istina je da dosta floss projekata ima i port za win - sto svakako pozdravljam, istina je i da postoji gomila napustenih floss projekata koji vise ne sljakaju dobro (ili ne sljakaju uopste) na novijim distroima - ali to ne utice na kvalitet (i kvantitet) dostupnog software-a za linux.
[ ventura @ 09.04.2011. 21:30 ] @
Citat:
combuster: Odakle si ti pokupio da za windows imas vise besplatnog (i jbt kakva odvala kvalitetnijeg) software-a nego za linux ?

Od koje kategorije softvera želiš da počnem?

[ combuster @ 09.04.2011. 21:34 ] @
Be my guest, take a pick...
[ ventura @ 09.04.2011. 21:45 ] @
Evo ti primer sa softpedia-e koja podržava i Windows i Linux:
CAD softver, windows 88, linux 9

Ili možda ti kao korisnik linuxa imaš neku ideju koji to konkteno besplatan softver postoji na linuxu, a da isti (ili bolji) ne postoji na windowsu...
[ combuster @ 09.04.2011. 22:13 ] @
Meni softpedia vraca rezultat 2:2 (Freeware vs GPL)

Windows

DoubleCAD XT
DraftSight

Linux

Cademia
PythonCAD

Mada ne znam gde mi se denuo QCad i FreeCAD.

http://en.wikipedia.org/wiki/L...n_source_CAD_software_projects

I to si izabrao najgoru mogucu soluciju sto se tice FLOSS-a, svaka cast, lep odabir... :)

Kao sto rekoh, vecina FLOSS-a ima port i za Windows, ali neki nemaju... Uglavnom to mi malo odudara od daleko kvalitetnijeg i veceg izbora :)

http://linuxappfinder.com/alternatives?page=1
http://www.linuxalt.com/
http://www.osalt.com/

Ovo su Linux alternative komercijalnom software-u na dozi, pogledajte sta je od tog software-a dostupno i na dozi a sta nije - mada ja bih mogao poprilicno da upotpunim te liste posto mi se cine nekompletnim. Istina je da, dok sam koristio Windows, sam uspeo da pronadjem free alternative komercijalnom software-u, sto kroz portove sa linuxa (ili win build-ove floss-a) sto kroz windows native free software - samo se ne slazem sa konstatacijom da ih na Windowsu ima vise i da su kvalitetniji.

Uglavnom odosmo u offtopic, nisam hteo da diskusija ide ovim tokom jer nema veze sa inovativnoscu.
[ balavi @ 09.04.2011. 22:49 ] @
wentura, kazes da " windows ima(š) drastično više besplatnog (i kvalitetnijeg) softvera nego za linux. " pa posle stavis brojke sa softpedie, jel ti to kvalitett uporedjujes preko kvantiteta? Jel si ti koristio te programe i na winu i na Llinuxu pa znass sta valja a sta ne, ili si cisto mlatnuo


je*opo te combuster sa ovim zadnjim postom hehehehe
[ Dexic @ 10.04.2011. 03:53 ] @
@combuster, kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS, a kamoli da ucestvujes u njegovom razvoju.
A firme tipa RH & Co. zaradjuju na tvojem radu. Ne treba ti da sredujes neke stvari nego oni sve. Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)
[ Goran Rakić @ 10.04.2011. 05:47 ] @
Citat:
kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS


A da lobiraš za neki zakon koji će to da nam zabrani, u našem interesu, kada ne znamo već sami da se zaštitimo?
[ bigvlada @ 10.04.2011. 07:13 ] @
Citat:
Kad smo već kod inovacija, čisto da se podsetimo da je i taj PnP prvi put uveden u Linuxu, tačnije Yggdrasil Linux . Par godina kasnije pojavio se i u Win 95-ici ;-)


Amiga je imala autoconfig (po mom mišljenju bolje rešenje od pnp-a) kartice mnogo pre te distribucije. Svako krade ideje od nekog drugog.
[ combuster @ 10.04.2011. 10:12 ] @
Citat:
Dexic: @combuster, kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS, a kamoli da ucestvujes u njegovom razvoju.
A firme tipa RH & Co. zaradjuju na tvojem radu. Ne treba ti da sredujes neke stvari nego oni sve. Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)


Kada bi samo znao koliko posla obavljaju kernel developeri - stideo bi se uopste da spomenes svoj "rad". Npr ja da sutra vise nemam vremena da se zezam sa kernel-om, X-om itd.. - to niko ne bi zivi primetio niti bi osetio :) Ali ja + 1000 drugih koji imaju razlicite hardware-ske i kernel konfiguracije - nije da nije bitno.

Ja, ti ili bilo koji drugi Linuxas koristi proizvod koji je sinergija rada gomile programera koje placaju firme tipa RH & Co. To su hiljade i hiljade linija napisanog koda mesecno - koje eto ti imas for free. Kada se taj kod pokaze dovoljno stabilnim - ide u poslovna okruzenja dok za to vreme super posluzi kao bleeding-edge desktop (ovo za desktop je diskutabilno vec, al meni sluzi :D).

Po tebi dakle, sila linux programera bi trebala da razvija operativni sistem, tebi da se sve servira na tacni a da niko od toga nema ni dinara ? Pa i oni moraju da prehrane porodice :)

I vec sam ti rekao (ja mislim tebi) da niko nista ne radi za dzabe, zato sto je volina ili slicno, neke stvari ce ti trebati sutra u poslu i sto vise znas to bolje po tebe.
[ maksvel @ 10.04.2011. 10:29 ] @
Tačno je da masa free programa postoji i na Windowsu, ali jedan dobar deo je u stvari portovan sa Lindže, tj. da nije razvijan u okviru *nix-a, verovatno ne bi ni bio napravljen.
Možda malo paradoksalno, ali upravo "besplatan" razvoj je doveo do toga da ljudi mogu da kažu "odo' na Windows, tamo imam puno toga džabe".

I onda na Windozi instaliraš LibreOffice i Gimp i kažeš "Super su ovi programi, kakve su samo ovo dileje što ih napraviše za dž". :\
[ combuster @ 10.04.2011. 10:38 ] @
Hehe, malo je tih koji kazu odo' na Windows koliko je onih koji ostaju na njemu zahvaljujuci free software-u. Ali valjda cela ta diskusija oko deljenja koda je jaca od neke pozicije na trzistu i klincenja ko je jaci. A tako i treba da bude.
[ maksvel @ 10.04.2011. 10:47 ] @
Nema veze koliko je tih što "prelaze", poenta je da je masa tih dobrih programa koji rade pod Windozom nastala tako kako je nastala, radom open source zajednice, pa i u Windows-svetu ima itekako vajde od njih. Možda bi se to moglo nazvati šta-znam, nekom posrednom Linux-inovacijom.
E, sad, koliko mi je poznato, masa core-timova ne radi za dž, nego za platu u dobrim firmama, ali je tu i puno testera, sitnih contributora i inih, koji u ukupnoj slici solidno doprinose.

U svakom slučaju, ode tema malo u stranu
[ Nedeljko @ 10.04.2011. 12:02 ] @
Citat:
Dexic: @combuster, kao kucni korisnik ne treba ni da znas sta je OS, a kamoli da ucestvujes u njegovom razvoju.
A firme tipa RH & Co. zaradjuju na tvojem radu. Ne treba ti da sredujes neke stvari nego oni sve. Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)


Floskula "Proizvođač je dužan sve da uradi kako treba, a korisnik treba samo da uživa" lepo zvuči, ali u praksi ne prolazi.

1. Windows takođe ima bagova.
2. Mnoge bezbednosne propuste Windows-a su prijavili ljudi van MS-a.
3. MS mlati pare na Windows-u.
4. Da bi se Linux koristio, nije potrebno da se petljaš sa njime ako to ne želiš (apropo "eksploatacije").

U čemu je razlika? Pa, u tome da, ako želiš da juriš probleme, na Linux-u to je posao olakšan dostupnošću izvornog koda.
[ combuster @ 10.04.2011. 12:16 ] @
I raznoraznih bug trackera, gomile mailing lista itd...
[ Impaler @ 10.04.2011. 12:32 ] @
Citat:
Dexic: Ovako je to samo neplaceni rad nekog programera koji ne shvata koliko vredi.
Tako da stoji - Linux je doveo do toga da je programer exploatisan do te mere da sam sebi sredjuje greske drugih i a drugi na tome zaradjuju ;)


a udio takvih u sveukupnom source kodu linux kernela je 18% prema ovom clanku, ostatak su placenici.

ili ovo: http://apcmag.com/linux-now-75-corporate.htm

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 10.04.2011. u 14:04 GMT+1]
[ Dexic @ 10.04.2011. 12:53 ] @
Citat:
Impaler: a udio takvih u sveukupnom source kodu linux kernela je 18% prema ovom clanku, ostatak su placenici.

ili ovo: http://apcmag.com/linux-now-75-corporate.htm

cim nesto zvuci kao bajka, postoje dobre sanse da to i je bajka.

Sasvim dovoljno. Na Windows-u je to 0%. Prijaviti problem (Windows) i dzabe ga resavati kako bi drugi na tome zaradili (Linux) nije isto.

Citat:
Nedeljko: Floskula "Proizvođač je dužan sve da uradi kako treba, a korisnik treba samo da uživa" lepo zvuči, ali u praksi ne prolazi.

1. Windows takođe ima bagova.
2. Mnoge bezbednosne propuste Windows-a su prijavili ljudi van MS-a.
3. MS mlati pare na Windows-u.
4. Da bi se Linux koristio, nije potrebno da se petljaš sa njime ako to ne želiš (apropo "eksploatacije").

U čemu je razlika? Pa, u tome da, ako želiš da juriš probleme, na Linux-u to je posao olakšan dostupnošću izvornog koda.

Razlika je da ja ne zelim da radim tudji posao, i gomila ljudi koji to rade na Linuxu u stvari uzimaju posao drugome ;)

Citat:
combuster: Kada bi samo znao koliko posla obavljaju kernel developeri - stideo bi se uopste da spomenes svoj "rad".

Hmm, pa da vidimo - ja radim kao kernel programer 12 godina. Jbg to nije dovoljno da znam kako je biti kernel programer :(

Citat:
Ali ja + 1000 drugih koji imaju razlicite hardware-ske i kernel konfiguracije - nije da nije bitno.

Da, i zato je Linux koliko decenija kasnio (i dalje kasni) za Windows-om oko podrske svakakvih konfiguracija? Te ne radi ovo, te nema driver za ono... mislis da bi firme placale Windows licence da im se Linux vise isplati?
Kako bese, German foreign office je shvatio da NE MOZE da koristi Linux? :D


Citat:
Po tebi dakle, sila linux programera bi trebala da razvija operativni sistem, tebi da se sve servira na tacni a da niko od toga nema ni dinara ? Pa i oni moraju da prehrane porodice :)

Od kud ti ovo izvrtanje reci-koje-ja-nisam-izgovorio-cak?:)
Pa treba da rade programeri koji su placeni a placaju ih firme koje zaradjuju na Linuxu (RH & Co). Znaci treba da budu ljudi zvanicno zapolesni u takvim firmama (ili otusorsovani programeri u drugim firmama) koji su PLACENI a ne random ljudi koji za svoj trud nisu placeni.

Citat:
I vec sam ti rekao (ja mislim tebi) da niko nista ne radi za dzabe, zato sto je volina ili slicno, neke stvari ce ti trebati sutra u poslu i sto vise znas to bolje po tebe.

Ako te budu platili za to konkretno onda OK. Ali sa druge strane ako to ne radis za firmu koja zaradjuje na Linuxu, znaci da ta firma nije placena za nesto sto je ona uradila (tako sto je tebe platila da to sredis).
Sve u svemu, vrtimo se oko toga da RH & Co exploatisu druge ;)
[ Impaler @ 10.04.2011. 13:08 ] @
Citat:
Dexic: Sasvim dovoljno. Na Windows-u je to 0%. Prijaviti problem (Windows) i dzabe ga resavati kako bi drugi na tome zaradili (Linux) nije isto.
imash/bilo je i takvih na windowsima, bash sto se tice security-a neki od njih sad rade za pare u microsoftu.
[ Goran Rakić @ 10.04.2011. 13:10 ] @
Kažem ja, lobiraj za zakon koji će da to lepo sve da zabrani. Zamisli, bezobrazluk, hoće ljudi da rade i podele nešto sa zajednicom. Predlažem i korak dalje, zabrani ne samo slobodan nego i besplatan softver. Zamisli neki neupućeni programer napravi freeware program, i drugi to koriste, eksploatišu. Ti i država morate tome da stanete na put, odmah!
[ Impaler @ 10.04.2011. 13:16 ] @
Citat:
Goran Rakić: Kažem ja, lobiraj za zakon koji će da to lepo sve da zabrani. Zamisli, bezobrazluk, hoće ljudi da rade i podele nešto sa zajednicom. Predlažem i korak dalje, zabrani ne samo slobodan nego i besplatan softver. Zamisli neki neupućeni programer napravi freeware program, i drugi to koriste, eksploatišu. Ti i država morate tome da stanete na put, odmah!
tko uopce zeli zabranit besplatni software. uvijek ce bit neki postotak ljudi koji ce radit nesto za đabe. al ne moze svi ljudi svo vrijeme radit za dž
[ combuster @ 10.04.2011. 13:20 ] @
Joj stigli trolovi :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.04.2011. 13:29 ] @
Citat:
Dexic
Sve u svemu, vrtimo se oko toga da RH & Co exploatisu druge ;)


U principu da, ali cisto filozofski.

To se mozda odnosi na jednocifren broj developera koji volontiraju i rade nesto na Linux kernelu za sebe/dzabe. Oni su nebitni u velikoj semi - a, na kraju krajeva, to rade svojom voljom, dakle njihova stvar.

Sve ostalo, tj. ogromna vecina Linux kernel razvoja je direktno finansirana od strane Intel-a, Google-a, Red Hat-a i jos nekoliko kompanija koji de-facto cine okosnicu razvoja istog.

Sve te kompanije koji su glavni kontributori Linux kernelu su profitni entiteti i to rade iskljucivo zato sto im se isplati - tacno je da oni moraju da kontribuiraju taj kod u open-source komunu i da time potencijalno "neko drugi profitira" - ali kada se tome doda ono sto dobijaju (license-free OS, otvoreni kernel koji mogu da prilagode svojim potrebama), rezultat je pozitivan - zato to i rade, inace bi ih investitori izbacili na ulicu. Prilicno sam siguran da kernel developeri koje placa RH, Intel ili Google imaju odgovarajuce plate za svoj rad tj. verovatno i vece od proseka za taj posao.

Sto se tice podrske i kompletnosti, propustas da je glavni deo razvoja Linux kernela namenjen sasvim drugoj vrsti uredjaja (embedded/CE/mobile/...) a ne desktop PC okruzenju. Ja cu se uvek sloziti sa konstatacijom da je Linux kao PC desktop platforma neopeglan i iza Windowsa po mnogo cemu, ali mi je prilicno jasno da to uopste nije ni primarno trziste Linuxa danas.

Ako to uzmemo u obzir, broj hardverskih konfiguracija koje Linux podrzava je drasticno veci od svih Windows proizvodnih linija (NT/CE/WP7...).

Iskreno, sto se desktopa tice - mnogo ce jos vode proteci Dunavom dok Windows ne bude zamenjen necim adekvatnim za PC potrebe.

Ali, sto se tice svih ne-kriticnih embedded/CE/mobile platformi tice... Linux je postao de-facto standard.

Sto se same inovacije u kernel-u tice - pitanje je koliko danas uopste ima velikih inovacija tu. Linux jeste zaostajao po inovacijama tokom 90-tih i u prvoj polovini prosle decenije sto se kernela tice (niti, overlapped I/O, NUMA arhitekture, napredniji sistemi sigurnosnih privilegija...) - ali je sad situacija prilicno jednaka, i vrlo verovatno vise inovativnih stvari biva uradjeno u Linux kernelu, ne zato sto su Linux kernel developeri inventivniji, nego zbog samog broja hardverskih platformi kojima je primarni OS Linux danas.


[ Nedeljko @ 10.04.2011. 13:40 ] @
Ma, pustite ga, vidite valjda da je Dexic najobičniji trol, kome ne vredi odgovarati. Pogledajte ovo smeće:

Citat:
Dexic: Razlika je da ja ne zelim da radim tudji posao, i gomila ljudi koji to rade na Linuxu u stvari uzimaju posao drugome ;)


I nikako da se seti da je dovoljno da prestane da ga radi.

Citat:
Dexic: Hmm, pa da vidimo - ja radim kao kernel programer 12 godina. Jbg to nije dovoljno da znam kako je biti kernel programer :(


Ako je stvarno MS-ov kernel programer, onda nije čudo što troluje protiv Linux-a, a ako je Linux kernel programer, onda mu je krivo što radi za dž, ako je to slučaj i nikako da se seti da prestane da ga radi, živeći u tripu kako to tako mora.
[ Nedeljko @ 10.04.2011. 20:22 ] @
Što se teme tiče, ja sam na Linuxu prvi put video bazi svih ISP-ova u svetu. Bio sam na dial-up-u i bilo je dovoljno da izaberem zemlju i provajdera. Sva podešavanja su bila tu.
[ combuster @ 10.04.2011. 21:14 ] @
KPPP ? :D

Da bre, to su bila vremena :) Winmodema :( :D
[ Nedeljko @ 10.04.2011. 22:38 ] @
Ja sam imao ISA modem.

Pokrenem KPPP, pita me odakle sam, ko mi je ISP, unesem korisničko ime i lozinku i to je to.
[ combuster @ 10.04.2011. 23:18 ] @
A pa to je preWinmodems era :) I meni je sve ferceralo na externom GVC modemu :D

Samo sto sam ja morao da podesavam ISP - ovi mali lokalni na koje sam se tada kacio nisu bili na listi.
[ Nedeljko @ 11.04.2011. 09:03 ] @
Pa, šta znam, imao sam ISA modem 2005 ili ne sećam se koje, ali uveliko u winmodem eri. Ganjao sam ploče sa ISA slotom.
[ Goran Rakić @ 11.04.2011. 09:39 ] @
:)
[ combuster @ 11.04.2011. 15:08 ] @
Yep, zakon :D
[ Dexic @ 12.04.2011. 09:42 ] @
Vidim koliko je Linux inovativan kad se Linuxasi dive podrsci za dial-up 2011. :D
[ Goran Rakić @ 12.04.2011. 09:53 ] @
[ _owl_ @ 12.04.2011. 09:57 ] @
Citat:

Trolovanje

Poseban oblik podjebavanja na internetu. Svoj smisao ima isključivo na forumima, blogovima i sličnim sajtovima gde se dešava komunikacija.

Smisao trolovanja je da lupiš neku žešću otrcanu frazu, davno prevaziđenu, stotinu puta prežvakanu i onda se udobno smestiš u fotelju i gledaš kako ljudi zapenili da ti dokažu da grešiš. Naravno, da bi trolovanje bilo uspešno, moraš da izabereš pravi forum za svoju nesuvislu izjavu.

...
2. Na EliteSecurity / Linux podforum
- Probao sam taj vaš linux, i mogu vam reći da je Win XP mnogo bolji
....



[ xtraya @ 12.04.2011. 10:24 ] @
haha

modprobe -f ltmodem.o

:)

mada, radilo je , nije da nije , doduse sa pppd i minicomom (koga bre uopste zanima gui) :)
[ Nedeljko @ 12.04.2011. 10:27 ] @
Koliko se ja razuem, trol je mitološko stvorenje velike veličine, snage i agresivnosti i niske inteligencije. Trolovanje bi se valjda najbliže prevelo kao baljezganje.
[ Impaler @ 12.04.2011. 11:12 ] @
baljezganje - produciranje niza znakova koji vrlo slice pismenoj poruci.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 12.04.2011. u 12:25 GMT+1]
[ lega99 @ 14.04.2011. 18:17 ] @


Evo primer inovacije, gui varijanta :)))))
Ima jedna mana pre izmene mora se u terminalu kucati:
sudo ifcontig adapter(ethx,wlanx) down
odraditi izmenu kroz program i onda
sudo ifcontig adapter(ethx,wlanx) up

I onda se ja pitam kojem geniju je palo na pamet da ovo napravi, svaki programer sa par grama logike napravio bi program koji to sve odradjuje a ne ovakva glupost, komanda -> GUI program -> komada.

Da kad smo kod inovacija svaki linux program koji je napisan i za win u windowsu radi super a u linuxu stalno zavisi od neceg pa posle nekog update naprasno prestaje da radi.

Da li je sminkeraj tipa Compiz i Plymouth inovacija, ta cuda su kompatibilna sa samim sobom....
[ combuster @ 14.04.2011. 20:33 ] @
Citat:

Da li je sminkeraj tipa Compiz i Plymouth inovacija, ta cuda su kompatibilna sa samim sobom....


Jesu kompatibilna sa samim sobom - al' kad bi se zezali. Zavisna su od najnestabilnijeg koda - koji je najvise podlozan promenama - KMS, gpu drajveri, Xorg, Mesa i kompanija :)
[ maksvel @ 14.04.2011. 20:50 ] @
Inovacija je inovacija, ne mora da bude pozitivna
[ EArthquake @ 15.04.2011. 09:12 ] @
jedna od stvari koje mi bas fale na windowsu jesu repo-i koje sve linux distribucije imaju

moram uvek da lovim programe na sto razlicitih mesta i onda za svaki posebno pratim update-ove ...
dok ovamo yum install ovo , yum install ono, yum update ...



koliko cujem i MS ce uskoro imati neki svoj AppStore ili nesto slicno
zovite ga kako hocete, to je postojalo na linuxu odavno, samo smo ga zvali
repozitorijum...


a kad je rec o kontribucijama koda i zakrpa, kad god mi nesto treba ,ili mi se pruzi prilika
kernel dobije ako ne zakrpu , onda bar nekome javim za bug, isto i za firefox i chrome
s tim sto poslednji umeju i da nagrade

ljudi kojima se ne svidja ovakva filozofija ni ne treba da koriste linux


moja dva dinara...
[ Nedeljko @ 15.04.2011. 09:55 ] @
Takođe, isti skup programa na Linux-u zauzme manje prostora nego na Windows-u jer je svaka potrebna komponenta instalirana samo jedanput. Pronalaženje i instalacija softvera iz repozitorijuma je još brže i jednostavnije nego kod MS-a.
[ mmix @ 15.04.2011. 09:56 ] @
Pa, na lindzi ti je repo neophodan zbog kompleksnih lanaca zavisnosti, na winu to nemas, aplikacije generalno nisu dependant van okvira OSa, ako i postoji dependency obicno se resava kroz dodavanje featurea i servisa u sam OS, za sta je ceo binary dostupan lokalno.

Ja iskreno ne volim sto dolazi AppStore i ne dao im bog da bude obavezan kao na WP7 jer ce to biti showstopper za mene. Znam kako da koristim internet znam kako da nabavim aplikacije koje mi trebaju, ne treba mi nanny. Cao taj koncept app storova bi trebalo odvuci pred antikartelsku komisiju.
[ Goran Rakić @ 15.04.2011. 10:44 ] @
Citat:
mmix: Pa, na lindzi ti je repo neophodan zbog kompleksnih lanaca zavisnosti, na winu to nemas


Zato svaka aplikacija isporučuje svoje kopije biblioteka...
[ Nedeljko @ 15.04.2011. 12:42 ] @
Takvo rešenje postoji i pod Linux-om, ali zašto odoleti blagodetima repozitorijuma.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2011. 13:27 ] @
Citat:
Goran Rakić: Zato svaka aplikacija isporučuje svoje kopije biblioteka...


Kako je to tacno drugacije od Windows "side by side" sistema?
[ mmix @ 15.04.2011. 13:37 ] @
Citat:
Goran Rakić: Zato svaka aplikacija isporučuje svoje kopije biblioteka...


Da, ali danas je 15. 4. 2011
Da svaka aplikacija sa sobom vuce 5Gb dupliranih biblioteka samo na moj aktivni disk bi stalo 200. Cela ta pica sa "save the disk space, save the planet" filozofijom je so 90's.
[ Goran Rakić @ 15.04.2011. 13:49 ] @
Nije disk u pitanju. Instalacijom zakrpe za openssl, zakrpljeni su svi programi koji je koriste.

Kako to ono drugačije, Adobe Updater, Apple Updater, Check for updates, Java Updater, Updater for My Software,... ako uopšte i imaš sreće da se pojavi nova verzija.
[ mmix @ 15.04.2011. 13:52 ] @
Sto je opet mac sa dve ostrice jer patch moze da zakuca neku aplikaciju i onda i za nju moras da juris patch, so on and so forth, bez potrebe jer je radila savim fino sa svojim isporucenim DLLom.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2011. 14:43 ] @
Bingo.

Samo sto se Linuxasi oslanjaju da uvek ima radne snage koja ce konstantno fixovati sve te probleme.
[ Goran Rakić @ 15.04.2011. 14:46 ] @
Nema li? ;)
[ balavi @ 15.04.2011. 14:53 ] @
Citat:
Goran Rakić: Nema li? ;)


nema, dimokovic ide sa njima na pivce pa zna ....
[ Nedeljko @ 15.04.2011. 15:20 ] @
Citat:
mmix: Sto je opet mac sa dve ostrice jer patch moze da zakuca neku aplikaciju i onda i za nju moras da juris patch, so on and so forth, bez potrebe jer je radila savim fino sa svojim isporucenim DLLom.


Da, da, koliko mi se to puta desilo? Čekaj, nijednom.

Vidiš, to je kao dupliciranje koda u programu. Otežava održavanje, ne samo zato što je dovoljno bag ispraviti na jednom mestu, nego i zato što se sigurnije ispoljava ako ga ima, pa ga izvesnije pronalaziš i otklanjaš i na kraju dobijaš čistiji kod.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2011. 16:35 ] @
Meni se desilo kad sam hteo da instaliram VMWare Server na Ubuntu 9.10... jos nisu patchovali sve sto treba, pa sam nasao patch script nekog nesrecnika koji je valjda resio problem.

Cudo jedno, nisam skoro nesto tako morao da radim na Windowsu.

[ dejanet @ 15.04.2011. 16:44 ] @
Takodje sumnjam da oracle i ibm serveri na lindzi imaju 'dependency' na delove koji zavise od raspolozenja nekog kosjanera, negde, nekada..
[ combuster @ 15.04.2011. 18:12 ] @
Citat:
dejanet: Takodje sumnjam da oracle i ibm serveri na lindzi imaju 'dependency' na delove koji zavise od raspolozenja nekog kosjanera, negde, nekada..


To je zato sto je API na serverima godinu dana ili vise (minimum) mator... :) Tu kosijaneri ne dolaze do izrazaja :D

Citat:
mmix: Sto je opet mac sa dve ostrice jer patch moze da zakuca neku aplikaciju i onda i za nju moras da juris patch, so on and so forth, bez potrebe jer je radila savim fino sa svojim isporucenim DLLom.


U stabilnim repoima takve stvari se ne dogadjaju jer se celokupan stack i sve zavisnosti proveravaju u testingu dobrano pre nego sto se pomere u stable :) Mislim pazi, dogadjaju se ali je totalno far fetched...

Ja jbg sa tim imam posla na dnevnoj bazi - 50% software-a na masini mi je dev/alpha/rc/snapshot :) Sad trenutno i gomila koda koja nije ni uletela u next :D I povrh svega toga ne reinstalirah Linux vec mesecima (od prve polovine januara tacnije).

[ EArthquake @ 15.04.2011. 23:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Meni se desilo kad sam hteo da instaliram VMWare Server na Ubuntu 9.10... jos nisu patchovali sve sto treba, pa sam nasao patch script nekog nesrecnika koji je valjda resio problem.

Cudo jedno, nisam skoro nesto tako morao da radim na Windowsu.


ako dobro razumem , tu si morao da patchujes VMWare server, zar ne ?
koji ionako nisi instalirao s ubuntu repo-a

zar u tom slucaju nije VMWare trebao da izda patch kad vec podrzavaju Linux?

no , to je druga prica , o nestabilnosti kernela , i to jeste problem

isto tako , da MS promeni neki deo kernela od kog vmware zavisi , morao bi da
cekas, zar ne?
sta je ono bilo kad je vista/win7 (nisam siguran koji tacno) izlazio , AV proizvodjaci
nisu mogli da naprave svoje proizvode kako treba jer im MS nije dao specifikaciju ...

[ Goran Rakić @ 15.04.2011. 23:46 ] @
Ako sam ja razumeo sa VMware je problem bio u nekoj skripti, a ne u kodu.
[ EArthquake @ 15.04.2011. 23:56 ] @
imao sam i ja problema s vmware-om kad sam morao da ga koristim
i jeste muka,
izmeni se neki deo kernela , pa moras da cekas ili official patch od vmware-a
ili neki homebrew da bi kompajliao module kako treba

zato i pominjem nestabilnost linux kernela

bio sam svedok postavljanja jednog Solaris servera koji je bez problema
koristio ~10 godina stare drajvere...

standardan API/ABI, backward compatibility, te stvari definitivno fale
u linux kernelu

primer, par mojih nekih gluposti za 2.4 kernel granu sad nebi umeo da prepisem
da rade na 2.6 bez da procitam par knjiga i gomilu source-a
mada moram istaci da je veliki deo koda poprilicno lepo napisan
(izuzimajuci drajvere za ko zna sta i kod za fajl sisteme (najezio sam se upravo na samu pomisao o FS kodu :)))
[ mmix @ 16.04.2011. 08:29 ] @
Citat:
EArthquake: ako dobro razumem , tu si morao da patchujes VMWare server, zar ne ?
koji ionako nisi instalirao s ubuntu repo-a


I, dolazimo i do finalnog iritantnog aspekta. Ako nije u repou, ne vredi? "Sve sto ti treba je repo"? Kako je to drugacije od "Sve sto ti treba je iStore?". Pljujete na wallgarden sisteme i hvalite Lindzu kao slobodarsko resenje a opet sebe DOBROVOLJNO ogranicavate na default repo. I sta jos to znaci, ako npr Ubuntu postane popularan cekamo trenutak da Canonical pocne da naplacuje developerima pozicije u repou? Search rangiranja u repou?
[ combuster @ 16.04.2011. 09:20 ] @
Citat:
mmix: I, dolazimo i do finalnog iritantnog aspekta. Ako nije u repou, ne vredi? "Sve sto ti treba je repo"? Kako je to drugacije od "Sve sto ti treba je iStore?". Pljujete na wallgarden sisteme i hvalite Lindzu kao slobodarsko resenje a opet sebe DOBROVOLJNO ogranicavate na default repo. I sta jos to znaci, ako npr Ubuntu postane popularan cekamo trenutak da Canonical pocne da naplacuje developerima pozicije u repou? Search rangiranja u repou?


Po kom to kriterijumu ti stavljas znak jednakosti izmedju Linuxa i wallgarden sistema ? Na linuxu imas izbor da radis sta god hoces, da teras LTS koji je rock solid, najnovija stabilna izdanja ili pak kod koji developeri izmedju sebe testiraju i koji cak nije postavljen na experimental branch-evima. I to je = iStore ?

Ok, nVIDIA nije izbacila 173.xx i 96.xx drajvere za najnoviji xserver 1.10. Vmware ne radi lepo sa najnovijim stabilnim kernelom ? Sve su to binary blob-ovi i sto se mene tice ne moraju ni da postoje. Ne koristim ih. Ako neko zeli da pruzi pravovremenu podrsku za Linux onda ok - ako ne zeli - njegova stvar... Jel WMVare jedini ? Siroko ti polje, vbox, xen, kvm....
[ mmix @ 16.04.2011. 10:18 ] @
Rekao sam DOBROVOLJNI. Linuxas imas izbor, ali ga uglavnom ne koristi jer ide linijom manjeg otpora da je "sve sto mu treba"™ vec u repou, cime svoju slobodu izbora predaje pod kontrolu repo maintainera.

Zamisli situaciju da recimo Ubuntu drzi 25+% desktop marketa. Odakle ce ici aplikacije? Iz repoa, naravno. Hoces u Ubuntu repo? Plati. Imas konkurenciju u repou? Plati za search poziciju. iStore. Zao mi je ali ceo taj repo sistem jeste mac sa dve ostrice ima kartelski uticaj na konkurenciju u softverskoj industriji, bio on linux repo, apple store ili android marketplace.

A to sto ti ne hajes za binarne blobove nije bas reprezentativni uzorak, zar ne ;) Nisu svi bas u fazonu da kompajliraju poslednju liniju sorsa da bi im nesto uopste proradilo. Cak ni u Linux svetu.

[ combuster @ 16.04.2011. 10:28 ] @
Citat:

Rekao sam DOBROVOLJNI. Linuxas imas izbor, ali ga uglavnom ne koristi jer ide linijom manjeg otpora da je "sve sto mu treba"™ vec u repou, cime svoju slobodu izbora predaje pod kontrolu repo maintainera.

Zamisli situaciju da recimo Ubuntu drzi 25+% desktop marketa. Odakle ce ici aplikacije? Iz repoa, naravno. Hoces u Ubuntu repo? Plati. Imas konkurenciju u repou? Plati za search poziciju. iStore. Zao mi je ali ceo taj repo sistem jeste mac sa dve ostrice ima kartelski uticaj na konkurenciju u softverskoj industriji, bio on linux repo, apple store ili android marketplace.


Repo moze da podigne bilo ko. I ti mozes da biras koji ces repo koristiti. I ubuntu ima Xorg-edgers ppa repo gde se uvek nalazi bleeding edge xorg sa sve pripadajucim zavisnostima. Ovo bi Canonical mozda mogao da spreci kroz izvesna ogranicenja u apt-u - recimo da samo repoi sa odredjenim potpisima mogu biti korisceni - ali to je vec naucna fantastika i ja mislim da se to nece desiti nikad. Mozda budu naplacivali 3rd party software vendorima poziciju u Application store ili kako im se vec ona glupost zove - ali neka od njih i uzimaju pare ako oni vec naplacuju svoj software a zele ga ponudjenog u Ubuntu. To je neki worst case scenario imho...

Sa ovim gore boldovanim se slazem ali i tu uvek ima izbor koji ce repo koristiti. Ako maintainer ne radi svoj posao dobro, ako je ceo sadrzaj repoa nestabilan ili se ne odrzava pravovremeno - bye bye...

Recimo da Ubuntu kaze da uopste nece pakovati gnome-shell da bi progurali Unity. Moguce. Uvek ce postojati gnome-shell ppa repo koji ce neki od gnome-dev-ova odrzavati (ili bilo ko drugi).
[ EArthquake @ 16.04.2011. 11:01 ] @
Citat:
mmix: I, dolazimo i do finalnog iritantnog aspekta. Ako nije u repou, ne vredi? "Sve sto ti treba je repo"? Kako je to drugacije od "Sve sto ti treba je iStore?". Pljujete na wallgarden sisteme i hvalite Lindzu kao slobodarsko resenje a opet sebe DOBROVOLJNO ogranicavate na default repo. I sta jos to znaci, ako npr Ubuntu postane popularan cekamo trenutak da Canonical pocne da naplacuje developerima pozicije u repou? Search rangiranja u repou?


ja to nisam rekao , smao sam istakao da ne moze Ubuntu da bude odgovoran sto VMWare ne radi nakon izmene ...
[ Nedeljko @ 16.04.2011. 11:18 ] @
Upravo. Meni rezanje iso fajlova pod Windowsom pomoću nekih verzija Bur4Free programa nije radilo kako treba ("narezane" diskove sam mogao da bacim). I šta bi bio zaključak analogan mmix-ovom? Windows ne valja jer jedna aplikacija treće strane ne valja.
[ lega99 @ 16.04.2011. 19:41 ] @
Evo bas mi se olupa o glavu genijalna ideja distribucija i njihovih repozitorijuma. Stavimu gnome okruzenej libre office jer tako kazu da treba, to je slobodan software a openoffice nesto vise nije u toj klasi. Slusam savete strucnjaka i onda ga ispusim kad sam hteo da utrpam KDE jer on trazi da imam openoffice i nece da se instalira, i gde je tu sad komptibilnost, sloboda i inovacija. Svi zapeli kernel pa kernel, da li to necemu sluzi bez ostalog pakovanja koje se toliko ne slaze jedno sa drugim da je to vec za plakanje. To sto neko napisa da linux maltene stavljaju i u "peglu" , pitam se pa sta, ta "pegla" radi samo to i nista vise.
[ Goran Rakić @ 16.04.2011. 19:50 ] @
Ko zna šta si ti radio i kakve stručnjake slušaš.
[ combuster @ 16.04.2011. 19:57 ] @
Citat:
lega99: Evo bas mi se olupa o glavu genijalna ideja distribucija i njihovih repozitorijuma. Stavimu gnome okruzenej libre office jer tako kazu da treba, to je slobodan software a openoffice nesto vise nije u toj klasi. Slusam savete strucnjaka i onda ga ispusim kad sam hteo da utrpam KDE jer on trazi da imam openoffice i nece da se instalira, i gde je tu sad komptibilnost, sloboda i inovacija. Svi zapeli kernel pa kernel, da li to necemu sluzi bez ostalog pakovanja koje se toliko ne slaze jedno sa drugim da je to vec za plakanje. To sto neko napisa da linux maltene stavljaju i u "peglu" , pitam se pa sta, ta "pegla" radi samo to i nista vise.


A ti cudo jedno hoces i gnome i kde i peglu i da tu nema konflikata medju zavisnostima ? :D I cudo jedno da package manager ne moze da resolve-uje takav dep prostom deinstalacijom libreoffice-a i instalacijom openoffice-a :) Mada dobro, jel bese neko od nas rekao da Linux mogu sada i domacice da koriste ?

Citat:
Goran Rakić: Ko zna šta si ti radio i kakve stručnjake slušaš.


Slazem se sa tobom ali naleteh na vest pre neki dan da Oracle bataljuje openoffice i da zeli da ga vrati zajednici (ako ga zajednica bude htela).
[ Goran Rakić @ 16.04.2011. 20:12 ] @
„Dali bi sve, al' da ostane naše. Da neko drugi upravlja, to nam ne paše ;)“ - Oracle on OpenOffice.org

Nemam pojma šta se dešava, komercijalnu podršku izgleda još uvek nude, ali neće praviti odvojena izdanja.

Ovo bi trebalo da bude dobar info: http://cor4office.blogspot.com...ing-openofficeorg-over-to.html
[ combuster @ 16.04.2011. 20:19 ] @
http://itnews.com/business-iss...e-gives-commercial-open-office

Citat:

Oracle announced Friday that it will no longer sell a commercial version of the Open Office productivity suite, and that the open-source OpenOffice.org will be transitioned to "a purely community-based open-source project."

Oracle's decision suggests the company has had difficulty selling many Open Office licenses since it acquired Sun Microsystems, which sold the software under the name Star Office. Its move is apparently effective immediately; a number of links on its website related to Open Office were dead on Friday.

Although Oracle didn't specify so, the future of its recently announced Cloud Office product also seems in question. Website links for Cloud Office were also gone on Friday.


http://www.theregister.co.uk/2.../oracle_letting_openoffice_go/

Citat:

Oracle chief corporate architect Edward Screven said in a brief statement: "We intend to begin working immediately with community members to further the continued success of Open Office," adding that "Oracle will continue to strongly support the adoption of open standards-based document formats, such as the Open Document Format (ODF)."

Among the ideas Oracle had lined up for OpenOffice under its control: a call to rewrite it using the closed-source JavaFX language for interface development that nobody care's about but Oracle.

A flushed Oracle chief executive Larry Ellison at JavaOne in 2009 urged OpenOffice devs "to quickly build their version of a spreadsheet or a word app using JavaFX." We spoke to OpenOfficers after this, who told us that rewriting OpenOffice in JavaFX made no sense.

Oracle Cloud Office, however, seems to have evaporated. A search of links provided by Oracle at the time here, here, here, and here to the planned Cloud Office all turn up error-404 pages saying the pages cannot be found. An Oracle Cloud Office page link cached by Google also pulls up an error 404. ®


Mutne vode...

/edit: Taj blog post je previse optimistican imho :D
[ Goran Rakić @ 16.04.2011. 20:27 ] @
Evo diskusije sa sropenoffice Facebook strane:

[ combuster @ 16.04.2011. 20:42 ] @
Pa da, mnogo pitanja ostaje bez odgovora, videcemo valjda u narednih par nedelja na sta ce sve ovo da izadje. Izgubili su poverenje velikog broja developera, ne znam koliko ce biti spremni ponovo da rade na necemu sto je vlasnistvo Oracle-a. Pogotovo uzimajuci u obzir kako kompanija nastupa na drugim poljima (ubijanje podrske za Itanium, klanje konkurencije na trzistu servera etc...)

U svakom slucaju - glavna briga treba da bude buducnost Open/Libre/Whatever/Office-a koji je opet najveca konkurencija MS Office paketu.
[ lega99 @ 17.04.2011. 00:39 ] @
@Conbuster,

Oduvek je bilo da mozes utrpati Kubuntu i Ubuntu zajedno i to je do neke tacke pilo vodu. Imas Ubuntu i npr. stavis Krusader koji da bi radio sa svim mogucnostima mora da povuce pola Kubuntua. Znas i sam da na pocetku startanja u login ekranu mozes da biras sta ti volja KDE plasma ili Gnome Ubuntu ili najnoviju preverziju Unity, To oko libre office je preporuka sa ubuntu-rs gde i ti boravis. Win ima hiljade mana ali kad kupis parce hardwera pise ti lepo to moze da radi pa nabroje npr XP/Vista/Win7 isto tako i za programe. Problem sa linuxom je taj sto ima sigurno preko 200 distribucija, sad kupis parce hardwera i kako da ti napisu da je kompatibilan sa makar 100 tih distibucija, ko ce to da testira? Isto je za programe, imas repozitorijum a autor u garazi napisao noviju verziju, moras da je kompajliras, onda dodje ispravka kernela i lutrija program radi ili ne radi. Koristim i win i lin ali od linuxa i nekih zezanaj dobijem nervni napad, potrosim sate googlajuci da bi resio neku bezveznu pi*dariju.
[ z@re @ 17.04.2011. 01:04 ] @
Citat:

Imas Ubuntu i npr. stavis Krusader koji da bi radio sa svim mogucnostima mora da povuce pola Kubuntua


Krusader ne povlaci pola Kubuntua, nego je navedeni softver pisan pomocu KDE biblioteka, koje su vezane na Qt toolkit. Posto Ubuntu-ov GUI softver koristi GNOME biblioteke i GTK toolkit, kao dependency prilikom instalacije Krusadera na Ubuntu package manager mora skinut i instalirat KDElibs i Qt.

Ne vidim sta ti ovdje nije jasno - kad instaliras Windows program, taj program je isto pisan pomocu nekakvih biblioteka, koje se isto tako instaliraju sa njim, samo to nije transparentno u tolikoj mjeri ko na unixoidima.

Citat:

Problem sa linuxom je taj sto ima sigurno preko 200 distribucija, sad kupis parce hardwera i kako da ti napisu da je kompatibilan sa makar 100 tih distibucija, ko ce to da testira?


To "parce hardvera" goni kernel. Kernel ima isti hardverski support out of the box na najpopularnijim distribucijama. Neke specificne distribucije koriste drugacije kernel buildove sa iskljucenim podsistemima, al to su specificne distribucije za specificnu namjenu.

Opet ne vidim sta ti ovdje nije jasno - proizvodjac na sajtu ce napisat koje distribucije su testirane.

Citat:

Isto je za programe, imas repozitorijum a autor u garazi napisao noviju verziju, moras da je kompajliras


Ne moras ti nista kompajlirat posto postoji package manager. A i nitko tebe ne tjera da instaliras novu verziju programa.

Citat:

onda dodje ispravka kernela i lutrija program radi ili ne radi


Kernel security patchevi ne diraju ABI u velikoj vecini slucajeva. Broj slucajeva gdje program ne radi vise zato sta je kernel updejtan minor patchom je vjerovatno jednak onome na Windowsima.

Citat:

Koristim i win i lin ali od linuxa i nekih zezanaj dobijem nervni napad, potrosim sate googlajuci da bi resio neku bezveznu pi*dariju.


Oprosti, tvoj subjektivni dojam o Linuxu nema nikakvu tezinu, jer se iz tvojih postova vidi da nemas dovoljno znanja o radu navedenog OSa.
Preporuka ili batali Linux ili promjeni stav i uhvati se knjige, jer ces i dalje googlat satima da rjesis bezveznu pizdariju, koju si vjerovatno sam proizveo vlastitim neznanjem.

[ Palma @ 17.04.2011. 06:44 ] @
@z@re:
Ma jeste, kad nesto na Linux-u ne radi, korisnik je glup, ne zna da koristi isti i treba da se dohvati knjige. Čista patetika...
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 08:29 ] @
Evo još jedne inovacije - live sistemi su valjda nastali na Linux-u. Dobro de, postojali su sistemski flopiji za DOS, ali to je pluskvamprefekt.

Evo, ovo kucam dok mi se instalira Ubuntu. Čik tako nešto radite pod bilo kojim drugim sistemom dok se isti instalira.
[ mmix @ 17.04.2011. 08:44 ] @
Citat:
Nedeljko: Evo još jedne inovacije - live sistemi su valjda nastali na Linux-u. Dobro de, postojali su sistemski flopiji za DOS, ali to je pluskvamprefekt.
Evo, ovo kucam dok mi se instalira Ubuntu. Čik tako nešto radite pod bilo kojim drugim sistemom dok se isti instalira.


MIslim da cu preziveti to vreme instalacije bez da pratim forum ili citam mail
[ Devanagari @ 17.04.2011. 08:54 ] @
Citat:
z@re: Preporuka ili batali Linux ili promjeni stav i uhvati se knjige

I posle se neko pita kada će linux da pređe 1%… Da parafraziram: ne možemo toliko brzo da ih rasteramo koliko oni brzo beže :)

Ali preći 1% i nije cilj, zar ne? Cilj je sesti za komp, ulogovati se u mrak i doživeti teškom mukom zarađenih par sekundi orgazma da nekome soliš pamet o neznanju…
[ EArthquake @ 17.04.2011. 10:12 ] @
Citat:
Nedeljko: Evo još jedne inovacije - live sistemi su valjda nastali na Linux-u. Dobro de, postojali su sistemski flopiji za DOS, ali to je pluskvamprefekt.

Evo, ovo kucam dok mi se instalira Ubuntu. Čik tako nešto radite pod bilo kojim drugim sistemom dok se isti instalira.



imam jos jacu foru , instalirao novi slackware preko postojeceg dok je postojeci radio
samo obrisao root i instalirao novi ispod , svi programi koji su bili u memoriji su radili svo vreme
rebootovao masinu i sve radi :)

top that ! :D
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 10:19 ] @
Citat:
mmix: :) MIslim da cu preziveti to vreme instalacije bez da pratim forum ili citam mail :)


Ako ćemo tako, preživeću ja i bez kompjutera i bez mobilnog telefona i bez televizora.
[ Palma @ 17.04.2011. 10:24 ] @
A koja je svrha toga, da svršavaš dok gledaš kako se instalira? :)
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2011. 10:34 ] @
Poenta je u tome da je to koristan feature za taj OS.

Zasto?

Pa vrlo verovatno zato sto mnogi korisnici provode dosta vremena u instalacijama istog :-)

A dobro dodje i rezidentnim IT adminima po firmama - lepo gledaju youporn dok se sistem instalira... spojiti posao i uzivanje :-)
[ combuster @ 17.04.2011. 10:37 ] @
Citat:
Devanagari: I posle se neko pita kada će linux da pređe 1%… Da parafraziram: ne možemo toliko brzo da ih rasteramo koliko oni brzo beže :)

Ali preći 1% i nije cilj, zar ne? Cilj je sesti za komp, ulogovati se u mrak i doživeti teškom mukom zarađenih par sekundi orgazma da nekome soliš pamet o neznanju…


Citat:
Palma: @z@re:
Ma jeste, kad nesto na Linux-u ne radi, korisnik je glup, ne zna da koristi isti i treba da se dohvati knjige. Čista patetika...


Stvarno ste u pravu - u potpunosti. Ja sad da otvorim VisualStudio i pokusam da odradim neko parce sw i zaustavim se na definiciji promenljivih - i onda dodjem i popljujem ovde VisualStudio - a onda se nadje neki pametnjakovic da meni soli pamet kako bi trebalo da se dohvatim knjige... Mislim, apsolutna patetika...

Citat:
Palma: A koja je svrha toga, da svršavaš dok gledaš kako se instalira? :)


Svrha je da to vreme mozes da iskoristis za citanje dokumentacije. Oops... Jel ja spomenuh dokumentaciju ? Mora da sam n00b cim citam jbt, kome to danas treba. Sve genijalac do genijalca (moj do mojega) - i onda kad zahebe particiju na kojoj instalira, ili grub, ili ne odradi postinstall podesavanja na distroima gde je to potrebno uopste - onda Linux suckZ !
[ serbolicious @ 17.04.2011. 10:50 ] @
Citat:
MIslim da cu preziveti to vreme instalacije bez da pratim forum ili citam mail


svejedno je kiselo, zar ne?

shvatam da mislite da je Linux inferioran OS u odnosu na Win - i to postujem! ali ne mogu da shvatim takav stav gde svaka, cak i mala, prednost Linuxa se odmah nipodastava - jer pobogu ne treba nikome.

- da li stvarno mislite da Linux package management nije bolji od Win resenja?
- da li stvarno mislite da live installation nije mali, maleni, najmanji plus za Linux u odnosu na Win?
- zar nije bolje sto je GUI razdvojen od ostatka sistema pa mozes da instaliras GNOME i/ili KDE i/ili ... ? Zar ne bi bilo bolje i Win userima da imaju tako nesto? Isto vazi za file systems.
- kontam da to sto Linux ima bolji CLI isto tako nije bitno, nikada i nikome?

Cak i ako trenutna implementacija nije uvek super stabilna ti koncepti su stvar dobre arhitekture i bilo bi bolje da ih i drugi usvoje
[ Palma @ 17.04.2011. 10:53 ] @
Combuster, ne pričamo o Visual Studiju, nego o fuckin' operativnom sistemu! :)

Sećaš se, još 2003. ste nam ovde solili pamet da to sekretarica može da koristi i da će za par godina Linux biti mnogo zastupljeniji na desktopu. Koliko se ja razumem, tih par godina je odavno prošlo... :)
[ HeYoo @ 17.04.2011. 11:11 ] @
Koriscenje, ali koriscenje na kom nivou? Instalacija dodatnog grafickog okruzenja?? To tesko da spada u osnovne zadatke.
Cik da vidim da prosecna sekretarica poveze lan-om 2 racunara na win7 ili nesto slicno.
[ combuster @ 17.04.2011. 11:50 ] @
Citat:

Combuster, ne pričamo o Visual Studiju, nego o fuckin' operativnom sistemu! :)

Sećaš se, još 2003. ste nam ovde solili pamet da to sekretarica može da koristi i da će za par godina Linux biti mnogo zastupljeniji na desktopu. Koliko se ja razumem, tih par godina je odavno prošlo... :)


Zar je bitno da li je VS ili OS ? Svaki proizvod (koji vredi ista) dolazi sa dokumentacijom, user manual-om ili cime vec. Za mene akronim RTFM zaista nesto znaci. Jbg, kupim parce hardware-a (ne mora to da bude vezano za PC), eto mozemo da pricamo o beloj tehnici - pa prelistam uputstvo pre nego sto ga kupim, da li je komplikovan za koriscenje, da li ima sve neophodne feature-e koji su meni potrebni, da li ima gluposti koje mi apsolutno nisu potrebne i za koje ne bi trebalo da dajem svoj novac.

Ja nikada nisam ni mislio da ce Linux zaziveti u meri u kojoj ce uopste moci da se poredi sa Windows-om. Tu nema price, market share je takav kakav je na desktopu i to ne poricem. I ne zelim da nekog ubedjujem o upotrebnoj vrednosti Linuxa kao desktop operativnog sistema, za mene Linux i Windows tu ne mogu da se porede uopste. Zasto ? Iz istog razloga iz koga vecina ljudi koriste Windows a to je navika. Navikao sam na Linux i ja se ne osecam dovoljno dobro na Windowsu iz prostog razloga jer Linuxom baratam neuporedivo bolje. OK, umem da iscitavam logove na Linuxu, isto tako znam da koristim i Event Viewer pod Windowsom, nalazim dosta slicnosti ali ako bi morao da odaberem najprimitivniji "job" koji bi prevagnuo na jednu ili drugu stranu - to je instalacija i odrzavanje software-a (a.k.a software (package) management). Ako bi morao da izaberem onako neki high-profile feature onda bih izabrao to da mogu nesmetano da debug-ujem software, da mogu da reagujem na neki glitch primenom patch-a od strane developera gde jos uvek problem nije resen u stabilnim izdanjima ili ako nesto nije previse komplikovano i ako sam upucen u tematiku onda da ga ispravim i sam (FOSS mi ovo dozvoljava i na Linuxu i na Windowsu ali na Linuxu, slozices se, to mi je dozvoljeno od prvog do poslednjeg bajta, firmware excluded). Software development je apsolutno transparentan, mogu da znam u bilo kom trenutku dokle se stiglo sa razvojem i sta je sve commit-ovano u medjuvremenu, dok na Windowsu ovo vazi prevashodno na portovane a inace Linux native aplikacije (ne mogu da gresim dusu, nije da nijedan developer nekog Windows only programa ne koristi git/svn ali su oni procentualno tamo gde je i Linux na desktopu). Sve ostalo je za mene gray area...

Razvoj Linux projekata uvek ide napred od kako ga pratim, nikada opstanak celog ekosistema nije doveden u pitanje a to nije sigurno zato sto ga niko zivi ne koristi. Da li je za domacice - mnogo me zabole, bitno je da se razvija i da mogu da ga koristim.



[ lega99 @ 17.04.2011. 11:55 ] @
@z@re
Zarko Bulatovic
H1 Telekom, UNIX Systems Engineer
Split, Spinut

Argumenti su ti nula, ALO ja nisam UNIX Systems Engineer pa me boli qurac da li je to Qt ili koji drugi klinac. Sustina svakog OS je lako koriscenje, sad ja treba da udjem u srz linuxa da bi koristio neki distro, ma daj pricaj te price maloj deci i napaljenim klincima koji bi da hakuju neku wifi mrezu. Sve sto se spolja vidi na novim distribucijama je sminkeraj, lepe slicice, ja ne negiram da lin ima svoje prednosti ali dok god CLI bude ispred GUI a oni smrtni nepriatelji dotle nema napretka. Kad spomenu windows, on ima svoje biblioteke i na samim pocecima je bilo nema ove ili one biblioteke, sad se OS i programi grade i kompajliraju oko zadanog skupa biblioteka i nisam jos naisao na program da prijavljuje nedostatak neke. Kod lin-a jedan trazi verziju npr.3.5 drugi 3.7 pa sad to jedno sa drugim ne moze ili moze ako je neko UNIX Systems Engineer a ne obican user. Najcrnje je da gro programa sluzi za hakeraj i to je sve kao OK, onda se napravi ili portuje to na win e tamo je to jeres i zabranjeno je.
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2011. 11:58 ] @
Citat:
serbolicious
- kontam da to sto Linux ima bolji CLI isto tako nije bitno, nikada i nikome?


U kom smislu bolji?

Windows ima POSIX shell kao deo OS-a vec dobrih 5 godina. Imas bash, ksh...

Osim toga ima PowerShell koji je prilicno napredan i rekao bih u mnogim stvarima i bolji od POSIX principa.
[ mmix @ 17.04.2011. 12:27 ] @
Citat:
serbolicious: svejedno je kiselo, zar ne?

shvatam da mislite da je Linux inferioran OS u odnosu na Win - i to postujem! ali ne mogu da shvatim takav stav gde svaka, cak i mala, prednost Linuxa se odmah nipodastava - jer pobogu ne treba nikome.

- da li stvarno mislite da Linux package management nije bolji od Win resenja?
- da li stvarno mislite da live installation nije mali, maleni, najmanji plus za Linux u odnosu na Win?
- zar nije bolje sto je GUI razdvojen od ostatka sistema pa mozes da instaliras GNOME i/ili KDE i/ili ... ? Zar ne bi bilo bolje i Win userima da imaju tako nesto? Isto vazi za file systems.
- kontam da to sto Linux ima bolji CLI isto tako nije bitno, nikada i nikome?

Cak i ako trenutna implementacija nije uvek super stabilna ti koncepti su stvar dobre arhitekture i bilo bi bolje da ih i drugi usvoje


Kiselo?

D:\Users\mmix>systeminfo

OS Name: Microsoft Windows 7 Ultimate
OS Version: 6.1.7601 Service Pack 1 Build 7601
OS Manufacturer: Microsoft Corporation
OS Configuration: Standalone Workstation
OS Build Type: Multiprocessor Free
Original Install Date: 8/16/2009, 12:08:40 AM
...


jos koji mesec i bice 2 godine kako je instalacija na mestu. Po meni je mnogo bolja inovacij ono sto je MS uradio i stabilisao 7 u odnosu na XP pa ne moram da je reinstaliram svakih 10-12 meseci nego sto je inovacija to da mogu da otvarab veb stranice tokom tih 1h u 2godine.

I da odgovorim na seriju malih pitanja
- ne
- ne, jeste nesto sto win nema ali je isto beznacajan feature.
- choices are bad (bar za general populaciju), GUI choices are bad i za developer svega sem samog GUIa. Standardizacija rocks.
- ivan ti rece za powershell
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2011. 12:36 ] @
A i ovo...

Citat:

Isto vazi za file systems.


Windows (NT, koji je jedina linija sistema vec dobrih 10 godina) ima podrsku za installable file sisteme vec podobrih... 18 godina? :)

I taj kernel ABI je prilicno uzidan u stenu, vrlo verovatno duze nego sto postoji Linux kernel 2.x :)

Mozes implementirati ili svoj file system, ili mozes da implementiras samo volume filter kao sto npr. radi TrueCrypt.

Skini Windows Driver Kit (dzabe je) i zaviri u /src/filesys/ folder :-)
[ serbolicious @ 17.04.2011. 12:53 ] @
znam za powershell... samo dok nije postojao powershell secam se argumenata (na ES): kome treba CLI... samo 1% korisnika to koristi... ali sada je ok - imate taj argument - sto je veoma lepo...
verovatno za 5-10 godina sa windows 12-13 ce slicno da se prica za package management i GUI po izboru.

ali da, verovatno je mnogo bolje da klikces po webu, trazis drivere i programe sam i tako to, snalazis se... kome treba application repository i package management?

Citat:
Windows ima POSIX shell kao deo OS-a vec dobrih 5 godina. Imas bash, ksh...


mislis na cygwin?

Citat:
jos koji mesec i bice 2 godine kako je instalacija na mestu. Po meni je mnogo bolja inovacij ono sto je MS uradio i stabilisao 7 u odnosu na XP pa ne moram da je reinstaliram svakih 10-12 meseci nego sto je inovacija to da mogu da otvarab veb stranice tokom tih 1h u 2godine.


ok, ovo je super! i to je razlog zasto live installation nije nikakav plus za linux? pa i ja sam svoj OS instalirao pre dve godine, od tada radim kompletan upgrade sistema na nove verzije i sve radi ko podmazano -> ne treba mi ovaj live installation, per se, ali ipak mislim da je korak napred.

Citat:
Standardizacija rocks.


standardizacija ili nemogucnost da biras bilo sta drugo?
[ serbolicious @ 17.04.2011. 13:02 ] @
Citat:
Mozes implementirati ili svoj file system, ili mozes da implementiras samo volume filter kao sto npr. radi TrueCrypt.

Skini Windows Driver Kit (dzabe je) i zaviri u /src/filesys/ folder :-)



ovo je vrlo interesantno! hvala na informaciji!

ono sto me zanima jeste zasto ne postoji obilje alternativnih FS za win? Ili je NTFS dovoljno dobar svima ili iz nekog razloga niko ne zeli/ne ume da napise dobru alternativu?
mozda ja nisam cuo za poznate alternative - u tom slucaju: pardon my ignorance.
[ nkrgovic @ 17.04.2011. 13:12 ] @
Citat:
serbolicious: ovo je vrlo interesantno! hvala na informaciji!

ono sto me zanima jeste zasto ne postoji obilje alternativnih FS za win? Ili je NTFS dovoljno dobar svima ili iz nekog razloga niko ne zeli/ne ume da napise dobru alternativu?
mozda ja nisam cuo za poznate alternative - u tom slucaju: pardon my ignorance.

Ja koliko znam ima Veritas, tj. VxFS, za server...

Inovacije na Linux-u, btw, nisu nesto sto treba osporiti sa "to ima i na windows-u". Ako je nesto PRVO nastalo na linux-u to jeste inovacija. Portovanje, da ne kazem kopiranje necega nije znak da to ne valja, vec suprotno :). Doduse, dobar deo tih feature-a koji se nabrajaju (npr. dobar CLI) nije inovacija Linux-a, vec na Unix-u postoji jos od pre nego sto je Linux nastao.

Takodje, zasto je samo fokus na desktopu? Linux server je mesto gde ima pravih inovacija. Prvi OS koji je podrzao NUMA arhitekture kako treba, prvi OS koji je dobio podrsku za mrezno-distribuirani klaster sa deljenom memorijom i mogucnoscu da se threadovi istog procesa vrte na razlicitim racunarima....

Konacno, da li se pricao o inovacijama OS-a (kernela), inovacijama userlanda.... sta su tacno "inovacije na linuxu"? Dokle se ide? Da li sve sto moze da se vidi na instalaciji npr. CentOS-a, moze da bude inovacija na linuxu?
[ combuster @ 17.04.2011. 13:13 ] @
Citat:
lega99: Sustina svakog OS je lako koriscenje, sad ja treba da udjem u srz linuxa da bi koristio neki distro, ma daj pricaj te price maloj deci i napaljenim klincima koji bi da hakuju neku wifi mrezu. Sve sto se spolja vidi na novim distribucijama je sminkeraj, lepe slicice, ja ne negiram da lin ima svoje prednosti ali dok god CLI bude ispred GUI a oni smrtni nepriatelji dotle nema napretka. Kad spomenu windows, on ima svoje biblioteke i na samim pocecima je bilo nema ove ili one biblioteke, sad se OS i programi grade i kompajliraju oko zadanog skupa biblioteka i nisam jos naisao na program da prijavljuje nedostatak neke. Kod lin-a jedan trazi verziju npr.3.5 drugi 3.7 pa sad to jedno sa drugim ne moze ili moze ako je neko UNIX Systems Engineer a ne obican user. Najcrnje je da gro programa sluzi za hakeraj i to je sve kao OK, onda se napravi ili portuje to na win e tamo je to jeres i zabranjeno je.


Oh boy, odakle krenuti.

Sustina svakog OS-a nije lako koriscenje - tako da mislim da si promasio sustinu skroz.

Citat:

An operating system (OS) is software, consisting of programs and data, that runs on computers, manages computer hardware resources, and provides common services for execution of various application software.
For hardware functions such as input and output and memory allocation, the operating system acts as an intermediary between application programs and the computer hardware,[1][2] although the application code is usually executed directly by the hardware and will frequently call the OS or be interrupted by it. Operating systems are found on almost any device that contains a computer—from cellular phones and video game consoles to supercomputers and web servers.


http://en.wikipedia.org/wiki/Operating_system

Mada ni ovo nije bas najsrecnija definicija al' ajd' sad... Ja ne videh negde da je primary goal - lakoca koriscenja :)

Ja ne shvatam - gde si ti primoran da koristis CLI u Ubuntu ? Cak sta vise, ja se na njemu plasim da zadjem u terminal jer uvek nesto zeznem :) Na blenti ti je network manager keva, gparted i ostale GUI aplikacije. Nema tu mnogo brljanja po terminalu, ok moze i to ali orijentisan je na system administraciju kroz GUI i to se vidi iz aviona.

Citat:

i programi grade i kompajliraju oko zadanog skupa biblioteka


A kada to pa nisu ? :)

/edit: Izuzmimo Assembler :)

Citat:

Kod lin-a jedan trazi verziju npr.3.5 drugi 3.7 pa sad to jedno sa drugim ne moze


Koji na primer konkretno ?

[Ovu poruku je menjao combuster dana 17.04.2011. u 14:27 GMT+1]
[ maksvel @ 17.04.2011. 13:26 ] @
Citat:
mislis na cygwin?

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Services_for_UNIX

Citat:
Linux server je mesto gde ima pravih inovacija. Prvi OS koji je podrzao NUMA arhitekture kako treba, prvi OS koji je dobio podrsku za mrezno-distribuirani klaster sa deljenom memorijom i mogucnoscu da se threadovi istog procesa vrte na razlicitim racunarima....

Lepo bi bilo prebaciti priču na ovo, umesto na "muljave fontove".

[ nkrgovic @ 17.04.2011. 13:44 ] @
Citat:
maksvel: Lepo bi bilo prebaciti priču na ovo, umesto na "muljave fontove".

Ne ulazeci u desktop primene (meni Linux desktop radi skroz fino, ali to je MENI), ipak najveci deo Linux sprava sa kojima se i ja, i vecina korisnika susrece - nema fontove :).

Linux inovacije su ili serverske, ili embeded. Nekako Linux je od svega najmanje desktop.
[ maksvel @ 17.04.2011. 14:08 ] @
Upravo to bi (bar meni) bilo zanimljivije razglabati od stare 1024 puta prežvakane priče u ko-zna-koliko tema o 6-Pack-Jou, sekretarici, muljavim fontovima i bash kobajama.
Znači, ima li ih i koje su inovacije u core OS stvarima: task scheduler, virtuelna memorija, FS, I/O, network servisi, distributed computing itd.
[ combuster @ 17.04.2011. 14:28 ] @
Citat:

Znači, ima li ih i koje su inovacije u core OS stvarima: task scheduler, virtuelna memorija, FS, I/O, network servisi, distributed computing itd.


Da bi o tome raspravljali morali bi da znamo kakva su resenja i na drugim operativnim sistemima - da nije malo mnogo, makar za mene :D
[ maksvel @ 17.04.2011. 14:37 ] @
Da, to je sve advanced, ali čačnemo malo, što da ne
Stvarno smara preživanje jedne priče non-stop.
Kako god
[ combuster @ 17.04.2011. 14:48 ] @
http://en.gentoo-wiki.com/wiki...ve_responsiveness_with_cgroups

Evo jednog feature-a koji obecava (ako se prosiri i na rad sa diskom) - e sad ja ne znam jel to inovacija posto mi nije jasno da li nesto slicno ima na drugim operativnim sistemima. Uglavnom ovo provereno radi, za sad vazi samo za procese pokrenute iz shell-a (pr, kompajliranje sa gomilom paralelnih threadova) - razlika je zapanjujuca...
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2011. 14:55 ] @
Linux je prva platforma koja je podrzala NUMA arhitekturu kako treba?

Da li bi mogli malo vise da elaborirate na tu temu?
[ maksvel @ 17.04.2011. 15:17 ] @
Ne znam ja... :) tj. znam da može NUMA na Linuxu, ali Nikola je pomenuo da je baš tamo debitovala podrška "kako treba".. Nikola, .. anyone?
[ mefistofel @ 17.04.2011. 15:51 ] @
Boze svasta se ovde nacitah, svako tera svoju pricu i niko da malo razmisli sta drugi kazu. Ljudi sve vam je to mac sa dve ostrice i Mac i Linux i Windows. Sve ima svoje prednosti i mane. Svaki od ova tri OS su pristupila resavanju korisnikovih potreba na razlicit nacin i svaki zbog toga donosi neke prednosti i mane.

MAC

Mac je sistem za koji ce vecina ljudi da se slozi da je najvise User friendly. To je sistem koji da bi neko napisao aplikaciju za njega sam Apple mora da da odobrenje (razlog zasto hoce da se rese flasha i jave). To je sistem koji ima najbolje performanse i najvecu stabilnost, iz prostog razloga zato sto za Mac postoji poseban hardware koji prave oni sami, i zbog toga mogu da izvuku najbolje performanse.

Najveca mana je vecini ljudi cena, mac sa i5icom ce da kosta oko 2000 evra a isti takav a da nije Mac moze da se nadje za 700-800 evra. Iskreno meni to manje smeta kada se setim da ja ako kupim Mac moram Apple da pitam sta smem a sta ne. Meni to iskreno smeta i to je razlog zasto ja ne bi uzimao Mac, ali kada sam god radio na njemu zaista je to bilo neverovatno iskustvo.

Windows

Je po nekoj logic izmedju Mac-a i Linuxa, daje vecu kontrolu ali ne potpunu kao kod linux-u. Radi sa skoro svim hardware-om. Ima gomile cak i besplatnog software-a i idealan je za onoga ko zeli samo da korisit sistem, i da se ne cima. Super je kao desktop okruzenje i ovaj win 7 zaista izgleda super

Neke od mana bi bile upravo ta cinjenica da i dalje nemas kontrolu nad sistemom, da ako zeli da se radi iz konzole da je to muka, a ako je neko programer po struci morace pre ili kasnije da radi u konzoli. Takodje meni glavna muka je registar baza (cak su i u samom MS rekli da im je to greska veka, ali da je sada nemoguce da se to ukloni kada ceo sistem zavisi od toga).

Linux

To je sistem koji je najotvoreniji, logicno open source je. Zato je to jedan od najrasprostranjenihih sistema. Upravo ta otvorenost koda je omogucila Linux da se prosiri. Svaka firma koja NIJE htela da zavisi od od nekoga drugoga je krenula da razvija svoj Linux kernel. Neko moze da kaze zasto ja da se mucim i da cackam po netu da bi mi radio wireless i upravu je, neko moze da kaze ja hocu da mogu da igram najnovije igrice a ne da molim boga da ce da radi u Winu (a nece raditi) i upravu je.

Ali mislim da ljudi nisu malo fer. Nesto sto je velika prednost Linux on korisit kao njegovu manu, i zovu je, pogresno, nestabilnost. E pa ljudi nemojte tako. Nije Linux nestabilan. Uzmite sada neku pre alpha verziju sledeceg MacOS ili Windows 10 ili kako ce se vec zvati pokrenite pa kada pukne sve javite se, hm mada ne mozete ni da uzmete verziju jer nije vam dostupna. E vidite kod Linux vam to jeste dostupno, ja sam stavio alphu Ubuntu 11.04 i naravno da mi je pucala samo tako, ali niko me netera da je stavim kao radnu verziju, a ako to uradim pa sam sam kriv a ne "nestabilan" kernel. Uzmi lepo Ubuntu 10.10 i nece vam se nista lose desiti. Cak sam pokusao da instaliram 11.04 betu preko Wubi-a za koji su na sajtu napisali da ne radi. I gle cuda nije radilo ali eto ja sam hteo da probam, e to je lepota linux sto mogu.

Po meni je najveca Linux inovacija to sto mogu da uradim bilo sta, da li to znaci da moram da znam vise, narvno, da li to znaci da mogu da se zeznem, naravno, ali to je moj izbor. Vi koji to necete nemojte ali nemojte da pricate kako je Linux los. Neko rece ja volim kod Windows-a "standardizaciju" pa super tako i treba covece, ja recimo volim da mogu da promenim KDE, GNOME 2, GNOME 3, Unity i da radim sa kojim god hocu.

Ali evo da nabrojim par inovacija kod Linux-a koje su po meni super.

Dakle client server arhitektura grafickog okruzenja, mogucnost promena okruzenja zahvlajujuci tome, ako puken okruzenje nemoram da restartujem komp, vec samo graficko okruzenje jer i dalje imam pristup terminalu.

Organizacija file sistema. Nesivja mi se sto Win ima registar koji mi vecito buguje instalacije, ne svidja mi se sto je sve skriveno, volim sto mogu da stavim /home na posebnu particiju, volim sto mi se svi konfiguracioni fajlovi nalaze na jednom mestu....

Volim sto imam vise workspace-ova

Volim kako radi repository sistem

Volim sto mogu da zaista uradim bilo sta na njemu.

Ima jos dosta stvari ali da ne nabrajam

Ova rasprava mi deluje kao da se svdjate da li je bolje cekic ili srafciger, za svaki problem treba drugi alat. Isto tako ako neko nece da se cima i da sve namesta sam neka koristi Win a ako neko hoce da ima vecu slobodu onda neka uzme Linux, svako prema svojim zeljama

----------------------

E i jos da napomenem da ja nisam nikakva strucnjak za linux, vec su ovo samo neke stvari koje znam uopsteno o njemu i sto sam procitao, uskoro planiram da instaliram svoj prvi Linux (a ne preko wubi-a da se igram) pa cu polako krenuti da ucim na njemu. ALI TO JE MOJ IZBOR da se cimam i ko nece nemora ali to sto ja hocu nemojte da kazete da je mana linux
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 16:06 ] @
Evo koja je svrha rada pod Linux-om dok se isti instalira.

Sinoć sam instalirao ovu svoju Vistu sa koje se javljam.Toshibin OEM sa SP1. Instalacija SP2 je trajala bar pet sati, a možda i šest, do ranog jutra. Pre toga se sistem sa pratećim softverom sa dva recovery DVD-a otelio dok se instalirao (skoro dva sata). Dakle, ništa od vremena potrošenog na vraćanje bekapovanih podataka i slično tome. Samo clean install Viste SP2. Sine, osmočasovno radno vreme.

E, da, reinstalirao sam je jer se nešto zeznula, radila je očajno restartujući Windows explorer po nekoliko puta prilikom podizanja, pa ako mi posle svega toga ne pogasi neke druge komponente, super. Verovatno neki virus nije ni bitno. Glavno, mesecima je nisam reinstalirao jer mi je openSUSE 11.3 obavljao sve poslove, pa nisam imao neke potrebe da se akam, ali hajde, mora jednom i to da se uradi. Danas sam se video sa jednim drugom, pa sam hteo da se puvam sa jednim programom koji sam napisao za Windows (matiranje konjem i lovcem). Lako ga je portovati na Linux, ali se nisam time baktao, pa eto, da iskoristim povod za reinstalaciju.

Što se Linux-a i njegovih instalacija tiče, nikada nisam primetio da kako vreme prolazi on radi sve lošije ili da ima virusa i slične gamadi ili da zahteva bilo kakvo održavanje. Ah, da openSUSE mi je kukao da neki paket ne može da preuzme iz nekog repozitorijuma u kome bi trebao da bude. Naravno, izašla je nova verzija paketa, pa je zato nije našao jer ime fajla sadrži oznaku verzije. Šta treba uraditi? Pa, osvežiti repozitorijume jednim klikom. To je celo održavanje koje zahteva većina distribucija.
[ mefistofel @ 17.04.2011. 16:14 ] @
Joj da dobre me podseti, svi kukaju da je Linux nestabilan, e pa probajte Vistu pa vidite sta je nestabilan OS
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 16:20 ] @
@mmix

Da, live režim rada je beznačajna prednost. A šta da radi korisnik OEM Windows-a kad mu isti pukne da ne može da se podigne, a sve što ima su recovery particija i recovery DVD-ovi i jedina mogućnost reinstalacije podrazumeva brisanje celokupnog diska i vraćanje u fabričko stanje? Da ubaci Linux live CD/DVD/USB ne bi li spasao podatke ili da nosi računar u servis?
[ Impaler @ 17.04.2011. 16:22 ] @
@mefistofel:
Vista, works for me ^TM

u 4 godine 7 BSODA ( po minidump folderu )
od toga 5 u vrlo malom vremenskom razmaku jer mi je otisla grafulja. (zamisli jednom kad sam skuzio u cemu je problem kupio sam novu ATI grafulju i samo je ubacio i sve je radilo , samo je josh trebalo driver instalirat sa next, next, finish), sto je na linđi barem prije bilo mission imposible morao si ako uopce nađesh driver za ATI prckat po xconf.org da bi premjestio postavke s nvidie na ati. i podesio rezoluciju. sve u svemu gubitak vremena. a na visti je sve bilo gotovo u 10 minuta.)

1 kad je grom opalio i vista bsodirala. (osim BSODa nije bilo drugih posljedica)
i 1 unknown.

win7 je samo project mohave za priglupe mase tako da necu prebacivat na to.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 17.04.2011. u 18:01 GMT+1]
[ darkonsm @ 17.04.2011. 16:58 ] @
Stvarno porediti vistu kao primer nestabilnosti sa linuxom.

Vista je imala beta core na koje je stavljen uzasno loš os zvani vista.
To krpe vec sa 2 service pack ali sad vista nema vise masu pa polako pocinju problemi sa novim programima mada je sam os sad stabilan ali i dalje trom u odnosu na win 7 .

Ukratko savet svima predjite na win 7 jer on nije nista drugo nego stabilna i optimizovana vista uz nesto promenjeno okruzenje koje je uzgred i bolje.
[ serbolicious @ 17.04.2011. 17:13 ] @
Citat:
Vista, works for me


U firmi smo prinudjeni da koristimo Vistu! Ocajno iskustvo! 3-4 puta nedeljno imamo push-update. Jedan od tih update-a obavezno zahteva restart sistema. Video driver se cesto restartuje (crn ekran na par sekundi i onda prijavi: restartovao sam se zbog bla bla). Koristimo HP masine i zvanicne drivere. Podizanje sistema po pravilu traje minimum 10 minuta, vrlo cesto duze.

Par puta se desilo sledece: prihvatim update koji zahteva restart, restartujem masinu i onda posle boot-a opet kaze: e moras jos jednom da restartujes. Molim?

A tek gluposti sa fajlovima: proces zakljuca fajlove, ubijes proces ali te fajlove i dalje ne mozes da obrises.

Jedini razlozi zasto koristimo Windows, po mom misljenju, su: Office i Outlook.
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 17:15 ] @
Citat:
Impaler: zamisli jednom kad sam skuzio u cemu je problem kupio sam novu ATI grafulju i samo je ubacio i sve je radilo , samo je josh trebalo driver instalirat sa next, next, finish), sto je na linđi barem prije bilo mission imposible morao si ako uopce nađesh driver za ATI prckat po xconf.org da bi premjestio postavke s nvidie na ati. i podesio rezoluciju. sve u svemu gubitak vremena. a na visti je sve bilo gotovo u 10 minuta.)


Meni je na Linux-u grafika uvek radila za 0 minuta bez ikakvih prčkanja, pa čak i bez next, next, finish, već out of the box. Dobro, ne koristim akceleraciju, a i nemam 3D karticu, ali za šta ti 3D akceleracija na Linux-u realno treba? Bez toga će sve lepo raditi out of the box.
[ Impaler @ 17.04.2011. 17:27 ] @
naravno na Visti je radila graficka out of the box. ali je vrisnula ( graficka )

Što, na linđi se grafičke kartice nikad nemogu pokvarit kažeš?

za probu ajde ako imaš nvidiu , izvadi je i stavi atijevu i štopaj koliko ti vremena treba da sve namjestiš
(ili obrnuto ako imaš atijevu stavi nvidiju) ( pod namjestit mislim i na hardwersku aceleraciju )
[ EArthquake @ 17.04.2011. 18:01 ] @
for the sake of argument

imam i nVidiu i ati u racunaru trenutno , nvidia je tu zbog CUDAe , a ati za displey
rade bez ikakvih problema, cak nisam nista morao da menjam kad sam dodao nvidiu
samo instalirao cuda sdk ...
[ Impaler @ 17.04.2011. 18:12 ] @
ok, sad izvadi ovu atievu i ubaci nvidiu. i mjeri koliko ti treba da namjestis sve zajedno sa hardwerskom aceleracijom ( stvarno ne znam kako je to sad na linđi mozda se popravio sta znaš, prije si morao prckat po xorg.configu)
[ japan @ 17.04.2011. 18:30 ] @
A ti svaki dan menjaš grafičku karticu?
[ Impaler @ 17.04.2011. 18:35 ] @
da nemam pametnijeg posla, </sarcasam>
ne, samo kad rukne. a moze ruknut u najgorem mogucem trenutku.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 17.04.2011. u 19:55 GMT+1]
[ combuster @ 17.04.2011. 19:05 ] @
Citat:
Impaler: ok, sad izvadi ovu atievu i ubaci nvidiu. i mjeri koliko ti treba da namjestis sve zajedno sa hardwerskom aceleracijom ( stvarno ne znam kako je to sad na linđi mozda se popravio sta znaš, prije si morao prckat po xorg.configu)


Jesi, morao si, pre jedno... 2-3 godine :)
[ vector_xyz @ 17.04.2011. 19:58 ] @
Zar je bitno ko je inovirao ko nije.. pitanje je "Sta si ti inovirao" :)

Linux je ok.. ali ne za moju mamu, sestru itd...
u tome Linux gubi... njihove omiljene takode aplikacije nisu na Linuxu i ne - niko nezeli Wine Emulator koji je jos jako nestabilan.
Jer ga koristimo na http://www.reactos.org/ i znam o cemu pricam :)


Tako Verdict: Linux is for hobbyists :)
[ component @ 17.04.2011. 21:11 ] @
Pa ako ćemo da brojimo, mislim da Apple ima najviše inovacija. Nije li Microsoft od njh ono beše pokupio ideju za prozore?
Najveća inovacija Linuxa je slobodan i besplatan sistem. Kada Apple ili Microsoft naprave takav OS neka se jave...
[ lega99 @ 17.04.2011. 21:27 ] @
Citat:
combusterhttp://en.gentoo-wiki.com/wiki...ve_responsiveness_with_cgroups

Evo jednog feature-a koji obecava (ako se prosiri i na rad sa diskom) - e sad ja ne znam jel to inovacija posto mi nije jasno da li nesto slicno ima na drugim operativnim sistemima. Uglavnom ovo provereno radi, za sad vazi samo za procese pokrenute iz shell-a (pr, kompajliranje sa gomilom paralelnih threadova) - razlika je zapanjujuca...


Koliko mene secanje sluzi spominju patch od 200 linija a posle je to odradjeno u kernelu, ima tu dobrih par meseci. Na Ubuntu-rs diskutovalo se o tome...
Sto se tice pitanja koja biblioteka ne pamtim, prekjuce sam bas imao problem imao sam verziju 1.6 neke bilioteke a program je trazio < 1.6.
Na pocetku ove teme neko je lepo napisao da ovo treba razdvojiti na temu o serverima i temu oko desktop upotrebe racunara.
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 21:27 ] @
Citat:
Impaler: pod namjestit mislim i na hardwersku aceleraciju


Ponavljam pitanje. A šta će ti hardverska akceleracija na Linux-u? To o čemu pišeš je potrebno za video igre i neke zahtevne 3D aplikacije, kojih ionako nema na Linux-u. Za šta se to koristi Linux za šta je potrebna hardverska akceleracija? Ah, da, imaš Maya-u za Linux.
[ component @ 17.04.2011. 21:33 ] @
@Nedeljko
Nadam se da se šališ kada kažeš:
Citat:
Nedeljko: A šta će ti hardverska akceleracija na Linux-u?.......Za šta se to koristi Linux za šta je potrebna hardverska akceleracija?
[ Panta_ @ 17.04.2011. 21:46 ] @
Ne znam sta je sve navedeno, ali evo na brzaka nekoliko primera.

Prenosivost sistema. Svoju Linux instalaciju mozete nositi svuda sa sobom i pokretati na bilo kom racunaru. Takodje, Linux mozete [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Wubi_(Ubuntu_installer)]instalirati unutar Windows-a[/url] kao i bilo koji drugi program. Nove verzije distribucija na svakih sest meseci. Nove verzije softvera na klik svakodnevno bez potrebe da za to platite nekome. Pokretanje najnovijih verzija Linux distribucija na starom hardveru i mogucnost potpune optimizacije istih prema svom hardveru. Pokretanje razlicitih desktop okruzenja na istoj distribuciji. U razvoj su svi ukljuceni, od programera, prevodioca, testera, do krajnjeg korisnika, itd...
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 21:55 ] @
Niko da mi odgovori na ovo pitanje

Citat:
A šta da radi korisnik OEM Windows-a kad mu isti pukne da ne može da se podigne, a sve što ima su recovery particija i recovery DVD-ovi i jedina mogućnost reinstalacije podrazumeva brisanje celokupnog diska i vraćanje u fabričko stanje?


Kako spasti podatke pre reinstalacije?

1. Odneti računar u servis. Ako je ovlašćen, a živimo u manjem mestu, to podrazumeva putovanje. Ako nije ovlašćen servis, onda garancija postaje ništavna, a i servisiranje mora da se plati.

2. Recovery console. Ovo je vrlo udobno i efikasno rešenje.

3. Skraćivanje neke particije i instalacija Windows-a negde između. Ovo zahteva kupovinu diska koji košta više od servisa, kao i program za skraćivanje particija, koga nema ni na tom disku.

4. Slično kao pod 3, samo sa Linux-om. Njegov disk ima sve šta treba i ne košta praktično ništa.

5. Linux live.

Linux disk napraviš prvog dana kada kupiš računar i držiš negde u fioci za ne daj bože.
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 21:57 ] @
Citat:
component: @Nedeljko
Nadam se da se šališ kada kažeš:

"A šta će ti hardverska akceleracija na Linux-u?.......Za šta se to koristi Linux za šta je potrebna hardverska akceleracija?"


Ne, ne šalim se. Očekujem razložan odgovor.
[ combuster @ 17.04.2011. 22:05 ] @
Citat:
Nedeljko: Ne, ne šalim se. Očekujem razložan odgovor.


Pa gnome-shell zahteva da imas podrsku za 3D... Mislim, da se ne lazemo, nije neophodna 3D akceleracija. Ali je svakako pozeljna :) U stvari potrebna nam je koliko i Windowsasima...
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 22:22 ] @
Citat:
Nedeljko: Niko da mi odgovori na ovo pitanje

"A šta da radi korisnik OEM Windows-a kad mu isti pukne da ne može da se podigne, a sve što ima su recovery particija i recovery DVD-ovi i jedina mogućnost reinstalacije podrazumeva brisanje celokupnog diska i vraćanje u fabričko stanje?"

Kako spasti podatke pre reinstalacije?

1. Odneti računar u servis. Ako je ovlašćen, a živimo u manjem mestu, to podrazumeva putovanje. Ako nije ovlašćen servis, onda garancija postaje ništavna, a i servisiranje mora da se plati.

2. Recovery console. Ovo je vrlo udobno i efikasno rešenje.

3. Skraćivanje neke particije i instalacija Windows-a negde između. Ovo zahteva kupovinu diska koji košta više od servisa, kao i program za skraćivanje particija, koga nema ni na tom disku.

4. Slično kao pod 3, samo sa Linux-om. Njegov disk ima sve šta treba i ne košta praktično ništa.

5. Linux live.

Linux disk napraviš prvog dana kada kupiš računar i držiš negde u fioci za ne daj bože.


Ispravljam se za tačku 3. Nije neophodno menjati particije. Može se instalirati i na neku postojeću, ali svejedno, potreban je navedeni disk.
[ component @ 17.04.2011. 22:34 ] @
Citat:
Nedeljko: Ne, ne šalim se. Očekujem razložan odgovor.

Nisam stigao odmah da ti odgovorim planiram da putujem za praznike pa gledam na Google Earth-u kuda ću i šta ću... ups... Google Earth koristi hardversku akceleraciju (može i bez toga ali se vuuuučeeee)
Obično kad hoću da se opustim pustim neki film i gle, procesor mi nije upopšte nije opterećen sve radi grafička pomoću - hardverske akceleracije (VDPAU).
Nakon što pogedam film trebam nešto odraditi u Sketchup-u (pravim novi raspored u sobi pa mi je lakše da pomeram objekte na ekranu nego ormane ). Da li si probao da radiš u nekom 3D programu bez hardverske akceleracije grafičke?
Na stranu lepi efekti KDE-a i što ponekad odigram neku igricu, ali više ne živimo više u 80-tim pa da ti ovakve stvari ne trebaju za desktop.

A sad ja čekam neki razložan odgovor za što bih želeo da nemam hadversku akceleraciju?


[Ovu poruku je menjao component dana 18.04.2011. u 00:06 GMT+1]
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 22:55 ] @
Upravo instalirah Google Earth i radi mi glatko.

Što se filmova tiče, ovo što radi out of the box je sasvim dovoljno. Nikada nisam imao nikakve potrebe za nečim drugim. Mislim, ne živimo u Pentium II eri, pa da je film neki problem. Za procesor me baš briga koliko se opterećuje, jer dok gledam film, ne radim ništa drugo. U svakom slučaju, nije opterećen ni blizu punih kapaciteta da ne bi mogao da radi ništa drugo.

Shectup - prvi put čujem za taj program i izgleda mi kao potpuna besmislica. Kad bi on umesto mene pomerao stvari po sobi, to bi bilo ekstra. Ovako služi samo za zaglupljivanje ljudi koji nisu sposobni da zamisle neki raspored u sobi. Pitam se kako će taj retard da unese model sobe i stvari u računar.

Što se 3D programa tiče, ne znam na koji misliš, a da je u širokoj upotrebi na Linux-u? Ako misliš na Maya/Blender zavrzlame, onda nisi domaćica, već treba da namestiš sistem kako treba za tu specijalizovanu upotrebu ili da angažuješ nekoga ko će to da uradi umesto tebe. Tu Next->Next->Finish argument baš i ne prolazi.

Bez KDE efekata, compiza i beryl-a prosto ne mogu da živim. 2007. sam isprobao compiz na tadašnjoj mašini sa ta 1GB RAM-a. Sve je radilo lepo dok nisam hteo da pogledam film i shvatio da ne mogu jer mi je ostalo oko 70 MB slobodnog RAM-a. Isključio sam compiz i gle, slobodan RAM se udesetostručio.

Koje igre igraš pod Linux-om, koje ne rade bez 3D akceleracije? Mislim, valjaju li išta?
[ maksvel @ 17.04.2011. 23:02 ] @
Cenim da je u pitanju Sketchup, a ne "Šektap" :)

Citat:
Linux disk napraviš prvog dana kada kupiš računar i držiš negde u fioci za ne daj bože.

Hm, dođosmo do jedne Windowsove inovacije - Linuxa.
Windows - Jedini OS koji ima drugi besplatni OS kao ispomoć.
[ component @ 17.04.2011. 23:11 ] @
Jeste, Sketchup, greška u kucanju
Dakle, Nedeljko, ti nam ne odgovori zašto neko ne bi želeo da ima hardversku akceleraciju grafičke?
Meni sve odlično radi na svim računarima na kojima imam Linux i ne shvatam tvoj otpor. Treba li proizvođači grafičkih kartica da izbace podršku za 3D ili šta? Treba li Linux da odustane od podrške za hadrversku akceleraciju? Već sve to imamo i savršeno radi i u čemu je problem? Još jednom ponavljam: očekujem razložan odgovor zašto da ne?
[ Nedeljko @ 17.04.2011. 23:20 ] @
Ja nisam rekao da 3D akceleracija ima neke nedostatke, već da za ono za šta se Linux koristi nije neophodna. OK, ako nekome ne treba funkcionalnost, već compiz gluposti i računar mu služi za igranje sa efektima, nema problema. Ja kažem da tako nisam uspeo da odgledam film na računaru sa 1GB RAM-a.

Ja je nemam pre svega zato što me nabavka takvog hardvera ne zanima (kupujem isključivo laptopove, a na njima je 3D kartica značajan izdatak) i zato što mi out of the box sve radi kako treba.

Da, kada bih koristio Blender, naravno da bi mi trebala odgovarajuća konfiguracija, ali to je usko specijalizovana upotreba.

Naravno da Linux ne treba da odustane od 3D akceleracije zbog pomenutih specijalizovanih upotreba (igara koje valjaju zasada baš i nema), to ne treba velikoj većini Linux korisnika.
[ component @ 17.04.2011. 23:30 ] @
@combuster
?!?

Nešto ti ne radi? Ako ima nekih nedostataka ja ih nisam primetio (bar ne ništa više nego na Windowsu). Trenutno imam Linux na 4 računara (2 laptopa, 2 desktopa), imam i NVIDIA i ATI kartice. Reci mi gde smo to najtanji da vidim konkretno kod mene kako to radi...
Inače, neki desktop efekti nisu samo tu radi estetike već pridodaju i funkcionalnosti.
[ newtesla @ 18.04.2011. 09:40 ] @
Dobro bre, pa vi se i dalje svađate da li je bolji benzinac ili dizel????
-----------------

Ono što je inovacija Linuxa je definitivno nov biznis model - svako ko želi, može da razvija alat, ili da učestvuje u razvijanju alata; zarađuje se na kursevima obuke, i korišćenju alata.

Majkrosoftov biznis model je takav da se alat razvija unutar korporacije, pa se potom naplaćuje iznajmljivanje alata; majstor posle, uz plaćen alat, i plaćenu obuku po mogućstvu, zarađuje korišćenjem alata.

Ako me dobro služi pamćenje, čika Linus je baš i napisao kod želeći inovaciju u biznis modelu operativnih sistema.

Da li bolje služi plaćeni alat, od besplatnog? Rekao bih, od slučaja do slučaja (prst na čelo svi koji iz windoze ES-u pristupate kroz mozillu/chrome/operu, pre nego kažete da je uvek bolji plaćeni alat).

Da li je bolje dati pare majkrosoftu, ili ih sačuvati za nešto drugo?? Pa zar nije razlika baš od slučaja do slučaja??????

Uvek ću, kao primer, navoditi sledeće činjenice:

*Lilly drogerije - kase rade pod Fedora/Redhat OS-om, sa sve Galeb MP-55 fiskalnim štampačem, i ako sam dobro upućen, VPN konekcijom sa centralnom bazom.
*KFC restorani - kase rade pod Windows CE, i opet Galeb MP-55 fiskalnim štampačem.

A sada, možemo li nazad na temu? Pitanje je inovacija, a ne koji feature gde bolje radi.
[ HeYoo @ 18.04.2011. 11:40 ] @
@nedeljko

Meni je koriscenje linuxa bez compiz-a muka, a ne koristim ni jedan svetlucavi efekat. Iscrtavanje prozora je super brzo i glatko za razliku od cistog 2d gde pri npr intenzivnijem skrolovanju na firefoxu cpu zakuca na 100% i sve nekako stuca. Mislim moze da se zivi i bez 3d akceleracije ali ovako je neuporedivo prijatnije.
Inace cudo da ti je i pokrenuo google earth ako nemas 3d.

Jel igra neko urban terror? :D

@component

More nije dobro.. svako malo nesto skripe s drajverima, kasne s podrskom za xserver. Eto Ati pre neki mesec ubacio tear free (ali kao feature :D) pa konacko nema vise onog neprijatnog preloma slike kod brzih promena scena u filmovima.
[ dejanet @ 18.04.2011. 12:31 ] @
Citat:
Inace cudo da ti je i pokrenuo google earth ako nemas 3d.

Google Earth savrseno radi i na Androidu(1ghz)..
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2011. 12:49 ] @
Radi savrseno, pod uslovom da ti telefon ima OpenGL akceleraciju :)
[ Nedeljko @ 18.04.2011. 13:06 ] @
Pa, evo moje konfiguracije, s tim da imam 4GB RAM-a:

http://www.cnet.com.au/toshiba...hz-1gb-ram_specs-339288849.htm

Sistem je bio Ubuntu 11.04 beta2.

Skrolovanje kod FF-a je bio problem u nekim starijim verzijama. Probaj četvorku.
[ component @ 18.04.2011. 13:07 ] @
Kad smo već kod 3D-a, efekata itd. Da li mi se čini ili u Linux inovacije možemo svrstati i to? Nisam primetio da u Windows-u ili OS X-u mogu po želji dodati ili ukloniti pojedinačne efekte. Custom desktop -> Linux (TM)
[ mmix @ 18.04.2011. 13:15 ] @
^^

[ maksvel @ 18.04.2011. 13:18 ] @
Pih, šta ti je to?
A Bubbles, Drops, 3D Cube??


[ mmix @ 18.04.2011. 13:29 ] @
A to mislis, moras da kupis poseban future windows za to onaj sa bubbles a onda mozes i da ga zadrzis
[ component @ 18.04.2011. 14:17 ] @
Na to sam potpuno zaboravio. Zaista sada mogu da se omoguće/onemoguće efekti i na Windowsu. A zaboravio sam i to da mogu i na Windowsu da koristim KDE
Inače, čudi me da puno ljudi vole da pljuju po efektima desktopa bez obzira koji je sistem u pitanju a i sami ih imaju uključene. Na primer meni jako nedostaje KDE-ov "Present Windows" (mislim da je u OS X to Exposé). Takođe zoom efekat je nešto što često koristim na media centru kada surfujem iz fotelje. Hoću samo da kažem da postoje i korisni efekti, a ne samo sneg, lelujavi prozori i slično. Nemojte da napadate Desktop Cube ili Desktop Wall ako nemaš na svom OS-u virtuelne desktop površine (isto jako korisna stvar).
[ mmix @ 18.04.2011. 14:31 ] @
Imas i zoom, samo je izmesten iz efekata u accessibility.

I ne pljujem dekstop cube i GUI efekte, meni dexpot radi odlicno jedni sto nije bundled u sam windows. Moram da ga skinem van repoa
[ bigvlada @ 18.04.2011. 17:19 ] @
Citat:
Pa ako ćemo da brojimo, mislim da Apple ima najviše inovacija. Nije li Microsoft od njh ono beše pokupio ideju za prozore?


Bilo GUI-ja pre Applea, biće ih i posle Applea. Xerox Alto, Three Rivers Computer Corporation Perq i Xerox Star su nastali (neki se i prodavali) pre Apple Lise. Svako krade ideje, kod i dizajn od nekog drugog. Što se svi uzbuđujete oko toga, imate akcije Ms-a, Apple-a, Red Hat-a ili Oracle-a?

Sajt posvećen razvoju GUI-a (ako vas interesuje kako je npr. izgledao Mach na Next-u, Archimedes ili BeOS)
http://toastytech.com/guis/
[ EArthquake @ 18.04.2011. 17:20 ] @
e to! to je jedna od stvari koja mi mnoooogo fali na windowsu
multiple desktops

u fluxboxu imam 6 tih "virtualnih desktopova"
bindovano na alt+f1-f6 prebacivanje s jednog na drugi

konsola sa screenom za sve zivo na jednom
IM/irc/skype/wharever na drugom
browser i mail klijent na trecem
eklipsa na cetvrtom
VirtualBox na petom...

i ne gubim se po prozorima
(plus svaki od programa se otvara na odgovarajucem , pamti gde je ugasen i sl ...)

nasao sam skoro neki dodatak za windows koji mi daje istu stvar
virtual-nesto, zaboravio sam

nikad mi nije bilo jasno zasto win to nema po defaultu
jako jako zgodan feature
[ combuster @ 18.04.2011. 20:21 ] @
Ahahaha :)

http://www.tomshardware.com/ne...-bootable-usb-stick,12594.html

Citat:

Linux has had OS installations that reside on USB thumb drives for a while now, and it seems that Microsoft is going to be making Windows 8 able to do the same trick.

The early copy of Windows 8 that was leaked earlier this week – which turned out to be real – gave an early glimpse at a feature called "Portable Workspace Creator."

The feature is described as:

"Portable Workspace is a Windows feature that allows you to run Windows from a USB storage device."

Those wishing to make a Portable Workspace will need a USB stick with at lest 16 GB free.


A da ih mi tuzimo do zadnjeg penija :)
[ maksvel @ 18.04.2011. 20:27 ] @
Hehe, doduše zahtevniji je "malo" od Puppy-ja (16 GB, Jezus Marija!).

BTW, ovaj dexpot je stvarno OK. Ima i cube-simulation!! :)


[Ovu poruku je menjao maksvel dana 18.04.2011. u 21:39 GMT+1]
[ combuster @ 18.04.2011. 20:36 ] @
Ma sta ti je to, sutra idem da slusam o petabajtima :)

Izgleda da Win8 dolazi na minimum dual-layer DVD-ju (a mislim da mozemo da se nadamo i BD izdanju) :D Nisam znao da taj pdf reader zauzima toliko prostora :)

/edit: Salu na stranu - mozemo da ih tuzimo i za persistent storage :D
[ maksvel @ 18.04.2011. 20:44 ] @
E, da, evo zašto na windozi nema virtual-desktopa:


Ima se - može se

(Trol je sit, sad se samo šalimo )

[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2011. 20:45 ] @
Ne-USB cirkus je bila fiksacija Microsofta protiv nekakve hipoteticke piraterije.

Tehnicki naterati Windows XP/Vistu/7 da rade na USB stick-u nije tesko, samo je potrebno promeniti redosled ucitavanja USB drajvera, i maci ih sa viseg nivoa na "system bus extender" nivo, dakle pre NTFS-a... i onda sve radi.

Totalni kretenizam, valjda su konacno ukapirali da im to vise steti nego sto im koristi... Mislim WTF, ako je neko krenuo da piratuje Windows ove gluposti ga nista nece spreciti.
[ EArthquake @ 18.04.2011. 21:05 ] @
Citat:
maksvel: E, da, evo zašto na windozi nema virtual-desktopa:


Ima se - može se
:D
(Trol je sit, sad se samo šalimo ;))


jeste ,pa da me boli vrat dok skakucem s ekrana na ekran ko da gledam tenis ...


:P
[ combuster @ 18.04.2011. 21:14 ] @
Ej quake, koga bre ti mazes, ti bi na ovo nabio terminal multiplexer i tuk'o sve u sesnaest :)

Nova upotrebna vrednost eyefinity-ja osim koriscenja levog i desnog za retrovizore u GRID-u :D

@Dimke

Jbg, steze i njih nedostatak stavki na feature listi za W8 :)
[ Nedeljko @ 18.04.2011. 22:18 ] @
Što onda nisu postojeće stavke realizovali? Otkad se priča o WinFS-u. Gde je?
[ mmix @ 18.04.2011. 23:06 ] @
^^ WinFS je ubiven odavno, ima brat bratu bar 5, 6 godina. Nisi u toku :)

@EArthquake, http://www.dexpot.de/
[ TheRazza @ 19.04.2011. 09:05 ] @
Evo i ja da se umesam....
Sto se tice serverske infrastrukture (i sve ostale non-home infrastrukture) tu nema premca Linux-u koliko sam ja shvatio...konkretno recimo CentOS-u ili Ubuntu naprimer...:)

Sto se tice desktop racunara, tu nema premca Windows-u...evo recimo ja bih prvi odmah sada presao na Linux, da kojim slucajem mogu da koristim svoju eksternu TV karticu na njemu, koja nema drajvere za to okruzenje.


Tako da nema zavaravanja:
home=windows
svi ostali=linux
[ EArthquake @ 19.04.2011. 12:00 ] @
Citat:
TheRazza: Evo i ja da se umesam....
Sto se tice serverske infrastrukture (i sve ostale non-home infrastrukture) tu nema premca Linux-u koliko sam ja shvatio...konkretno recimo CentOS-u ili Ubuntu naprimer...:)

Sto se tice desktop racunara, tu nema premca Windows-u...evo recimo ja bih prvi odmah sada presao na Linux, da kojim slucajem mogu da koristim svoju eksternu TV karticu na njemu, koja nema drajvere za to okruzenje.


Tako da nema zavaravanja:
home=windows
svi ostali=linux


pravo kaze covek , kako nam to nije palo na pamet ?
a mi razvezali ko zna kolko stranica ...


u jbt, vidi ovo , lepo vreme na polje
wau , odo ja da pijem pivo

hvala TheRazza , zaista !
[ Zoran Milovanovic @ 19.04.2011. 16:33 ] @
Meni je taj cube oduvek bio glupost. Mislim, imam 4-6 virtual desktopa, a kada pokrenem kocku mogu da vidim najvise 3 (ali preglednost ~10%). Takodje i sfera i sta su jos budzili.. Oduvek sam vise voleo expose windows i desktops. (ako se tako zvase, nisam na linu duze vreme)

Mislim kocka i sfera su upravo za to i sluzili, da se odmeri ciji je veci ;-)

mmx, hvala za dexpot. ;-) Odoh da probam ;-)
[ lemiar @ 19.04.2011. 21:46 ] @
Mislim da je glavni problem sto linux ne moze da se prilagodi bez rada korisnika (sto ne moze sve sam da odradi :D) salim se naravno.
Sve ima svoje prednosti i mane iskreno cekam ubuntu 11.04 da pokrenem na mojoj masini i da se odusevim posto sad u vbox-u radi kao zmaj.
E sad problem je sto cim se nekom nesto nesvidja on odma pravi svoju distribuciju, ali opet to je dozvoljeno, ali onda dodjemo u situaciju da odredjene distribucije vremenom prestaju da dobijaju podrsku i update ali sta je tu je.
Mi sad mozemo da raspredamo nasiroko i nadugacko, ali generalno linux je napredovao mnogo u odnosu na prosle 3. god a na 2004. da ne pominjemo koji je napredak...
E sad MS je napravio najveci pomak sa win 7 os-om. Vista je bila beta verzija win 7. os ja tako u sali volim da kazem.....
Mada uvek je bilo pitanje ko je bolji Win ili linux, ali zavisi od samih potreba korisnika. Ako nista ja sam ubio vece citajuci ovo i vidim da tema je u fazonu onaj ko pise sa win-a ga i velica, a linux-asi brane linux :D za linux treba vreme i volja za usavrsavanjem samog korisnika.....
[ maksvel @ 19.04.2011. 21:52 ] @
Citat:
Vista je bila beta verzija win 7. os ja tako u sali volim da kazem.....

Najslabija verzija Windowsa 7 je ____ Windows Vista___
(Sa jednog testa.)
[ maksvel @ 20.04.2011. 07:42 ] @
Nažalost, tih nekoliko koji su odgovorili tako, u ukupnom su skoru bili baš slabi, pa im to ne bi pomoglo.
A što jes' jes'.
[ component @ 20.04.2011. 07:48 ] @
A to je test za Microsoft sertifikat ili...?
[ maksvel @ 20.04.2011. 07:53 ] @
Ne, to je sa nekog kolokvijuma.
[ darkonsm @ 20.04.2011. 22:09 ] @
Citat:
lemiar: Mislim da je glavni problem sto linux ne moze da se prilagodi bez rada korisnika (sto ne moze sve sam da odradi :D) salim se naravno.
Sve ima svoje prednosti i mane iskreno cekam ubuntu 11.04 ....

Probao nista posebno sta vise Unity je vise za tablet a linux masina mi je deskop pa nije zgodno jos jako je siromasno opcijama..
Probao sam kubuntu ali na kraju se resio za mint linux
[ Nedeljko @ 21.04.2011. 09:05 ] @
Ubuntu 11.04 možeš da koristiš pod GNOME okruženjem. Dovoljno je da prilikom logovanja izabereš "Ubuntu classic".
[ component @ 21.04.2011. 10:31 ] @
Citat:
darkonsm: Probao sam kubuntu ali na kraju se resio za mint linux


Ne mislite da je KDE inovacija? Windows recimo ima svoj desktop sa ikonicama itd. KDE okruženje je svo u Widgetima. Veoma fleksibilno i praktično. Podržava i desktop i netbook okruženje. Mogu se kreirati više desktop aktvnosti (activities) - mada ja nisam navikao da ih koristim, kažu da je veoma praktično.
[ lemiar @ 21.04.2011. 19:36 ] @
Znaci da ne ocekujem previse od nove verzije? A dobro, mali pomaci ali znacajni. Probacu i jedan i drugi GUI nesto cu od ta dva da koristim definitivno
[ darkonsm @ 21.04.2011. 21:33 ] @
Citat:
Nedeljko: Ubuntu 11.04 možeš da koristiš pod GNOME okruženjem. Dovoljno je da prilikom logovanja izabereš "Ubuntu classic".

Uvek sam na toj deskop masini drzao ubuntu a vreme je da probam i nesto drugo a zadovoljan sam sa mint pa nece da menjam ..
Nije te bog zna kakva masina E2180 8600gt 2 gb rama i u sustini mi je rezevni deskop
Znao sam da moze gnome 2 i dalje da se koristi ali dobio sam priliku da probam nesto drugo.
Po mom subjektivnom misljenju Mint je najvise user friendly i svidja mi se.