[ BrainDemage @ 15.04.2011. 14:06 ] @
Koliku platu mogu da ocekuju junior developeri (.NET, Java) koji imaju fakultetsku diplomu i kojima bi to bio prvi posao?
[ Branko Santo @ 15.04.2011. 14:24 ] @
Grad?
[ Shadowed @ 15.04.2011. 14:26 ] @
U kom gradu?
[ BrainDemage @ 15.04.2011. 16:32 ] @
Kragujevac!
[ eliminat0r @ 15.04.2011. 17:58 ] @
i ja htedoh da pitam za KG, sto se tice plata junior php ili java programera... najvise me interesuje kakve su okvirne zarade za fresh studente koji sada izlaze sa fax-a ,u firmama koje su na dobrom glasu u KG-u (tipa ComTrade(HermesSoftLab),ELB Solutions, Assecco, Technomedia, Emisia Consulting)...
[ 574nk3 @ 15.04.2011. 18:37 ] @
Zavisi od firme do firme ... oko 500eur je prosek
[ Shadowed @ 15.04.2011. 18:44 ] @
Nije vam los taj prosek :)
[ BrainDemage @ 15.04.2011. 19:17 ] @
Pa ne verujem bas da ce kompanija nekom ko je tek zavrsio fakultet i ko nema radnog iskustva dati 500e. Jedino ako si mislio da je to sa svim porezima i doprinosima? Razmisljam, svaka iole ozbiljna firma mora da ulozi u radnika koji je tek dosao,eventualno nekog mentora koji ce izdvojiti 20-ak% svog vremena u periodu od oko mesec-dva (a to kosta)... Kakva je situacija u drugim gradovima, bg,ns,ni?
[ ArsicS @ 16.04.2011. 00:54 ] @
U Nišu junior za prvi posao može da očekuje platu u rasponu 250 - 400e
[ BrainDemage @ 16.04.2011. 07:05 ] @
Citat:
ArsicS: U Nišu junior za prvi posao može da očekuje platu u rasponu 250 - 400e
To je vec realnije. Voleo bih da cujem jos neko misljenje?
[ serbolicious @ 16.04.2011. 11:30 ] @
Situacija se mozda promenila od tada, ali ako se dobro secam pocetnik (bez ikakvog radnog iskustva) u BG je mogao da dobije 500-600 eura (ako ima prakticno znanje i snalazljiv je - ne samo teorijsko znanje koje se predaje na nasim fakultetima). Ovo obicno znaci da je student radio sam kuci i igrao se, testirao razne koncepte, pravio mini projekte!

Ukoliko sam dobro obavesten i sada je vrlo slicno. Ako nemas prakticne vestine plata je blize nekih 400e (BG). Drugi gradovi su vrlo verovatno ispod toga!
[ Branko Santo @ 16.04.2011. 12:38 ] @
Prijavi se kod Telvent DMS oni traze bas taj profil samo C, C++ pa malo prica pa opipaj kolika je cifra. Oni su u NS.
[ BrainDemage @ 16.04.2011. 12:44 ] @
Ako je takva situacija, to je ipak pristojna zarada za ljude koji su tek zavrsili fakultet.

@Shadowed
po tvom misljenju prosek je manji, ili sam pogresno zakljucio?
[ Shadowed @ 16.04.2011. 12:52 ] @
Pa, ne znam kako je u KG, ali ako je tako kao sto rekose - dobro se drze :)

Za NS, neko ko nema prakticnog iskustva moze da ocekuje 350-450e. Jedino ako poslodavac bas prepozna neki dobar potencijal pa mu da vise. Siguran sam da se mogu sad javiti ljudi sa primerima boljih i losijih plata, ali su to, imho, izuzeci.
[ 574nk3 @ 17.04.2011. 10:45 ] @
Citat:
BrainDemage: Pa ne verujem bas da ce kompanija nekom ko je tek zavrsio fakultet i ko nema radnog iskustva dati 500e. Jedino ako si mislio da je to sa svim porezima i doprinosima? Razmisljam, svaka iole ozbiljna firma mora da ulozi u radnika koji je tek dosao,eventualno nekog mentora koji ce izdvojiti 20-ak% svog vremena u periodu od oko mesec-dva (a to kosta)... Kakva je situacija u drugim gradovima, bg,ns,ni?


Neto 500-600e je prosek u beogradu za juniore, bar koliko sam ja informisan. Samo što se na to "bez radnog iskustva" misli da neko nije radio u firmi, ali da može brzo da se uključi u proces ... da ima zdravu logiku i da zna da programira.
[ Branko Santo @ 17.04.2011. 12:39 ] @
Zivo me interesuje kako nema neka skola "Postani junior programer za 6 meseci!".
[ Shadowed @ 17.04.2011. 16:31 ] @
Bilo je kod Zareta al' za 7 dana :)
[ Branko Santo @ 17.04.2011. 16:36 ] @
Ja sam napravio program u skoli ali je bilo komentara tipa "Ma to niko nece ici. De bre ko ce dati 700-800e za to" i slicno.
[ slobodanka @ 02.05.2011. 22:35 ] @
Realno posla jako malo ima, ili ga i nema. Tako da u takvoj poziciji ne mozes da previse postavljas pitanje plate.
[ tdusko @ 04.05.2011. 11:54 ] @
Bez zajebancije, zasto ima tako malo skola koje se bave obrazovanjem programera iako je to jako popularno i deficitarno zanimanje, a uz to i naravno super placeno? Moje misljenje je da bi se neko zaposlio kao junior java/c#/php... programer ne treba vise od 6 meseci ucenja. Na primer, studenti koji zavrse informacione sisteme na FON-u se zaposljavaju kao junior programeri, a njihovo znanje primenljivo na tom radnom mestu staje sve ukupno u par(ne vise od 6) meseci ucenja tokom studiranja. 6 meseci je manje nego sto puno mojih prijatelja provede trazeci posao nakon zavrsenog nekog drugog fakulteta, a pritom je plata koju dobiju oko 10-20 hiljada + mogucnost da ta plata kroz par godina bude 1000 eur ravna je nuli. Da ne pricamo o tome sto velika vecina ne nadje nikakav posao posle 6 meseci. Naravno, ne bi svi pristali po svaku cenu da rade kao programeri ali jednostavno misljenje koje vlada medju njima je da je to za njih nedostizno jer ne veruju da je to toliko tanko znanje potrebno za pocetak.

Evo vidim da Comtrade krece sa srednjom skolom koja ce se placati 4000+ po godini.

[ Shadowed @ 04.05.2011. 12:17 ] @
Citat:
tdusko: Moje misljenje je da bi se neko zaposlio kao junior java/c#/php... programer ne treba vise od 6 meseci ucenja.

Problem je ovde druge prirode. Neko ce nauciti neki od tih jezika za nivo juniora u tom roku. Medjutim, imho, programer treba da zna dosta drugih stvari koje nisu cisto korisnicke. Meni je prosto neverovatno da mnoge moje kolege (sto sadasnje, sto bivse) iako rade kao programeri po par godina ne razumeju sistem permission-a za fajlove, ne znaju sta je net submask u tcp/ip podesavanjima, ne znaju sta je koja root grana u Registry-u itd. itd.
Meni takva znanja deluju kao normalna da ih zna programer a to vec nije nesto sto se nauci za 6 meseci. Pored programiranja, treba se dobro upoznati i sa operativnim sistmom i sl.
[ tdusko @ 04.05.2011. 13:18 ] @
Slazem se u potpunosti sa tobom ali to je upravo i ono sto sam ja hteo da kazem ali se ocigledno nisam dobro "odrazio". Da li programer treba da zna puno vise od samog programskog jezika? Da. Da li se to sve moze nauciti za 6 meseci? Ne. Da li vecina juniora zna to? Ne.

Prema tome, da bi postao junior programer i primao platu 300-ak u startu ne treba ti vise od 6 meseci intenzivnog ucenja da krenes od nule uz naravno intelekt komponentu. E sad, da li ce posle 5 godina imati 350 ili 1200 Eur to je druga prica.
[ BrainDemage @ 04.05.2011. 20:07 ] @
Citat:
tdusko
Prema tome, da bi postao junior programer i primao platu 300-ak u startu ne treba ti vise od 6 meseci intenzivnog ucenja da krenes od nule uz naravno intelekt komponentu. E sad, da li ce posle 5 godina imati 350 ili 1200 Eur to je druga prica.


Koliko ta "druga prica" zavisi od samog programera, a koliko od kompanije u kojoj radi? Kako jedan junior moze da iskaze zelju za napredovanjem, na koji nacin treba da se postavi? Da li treba da obavlja taskove pre roka, ili da postojece odradi sto kvalitetnije ili nesto trece?
[ ArsicS @ 05.05.2011. 07:24 ] @
Citat:
BrainDemage: Koliko ta "druga prica" zavisi od samog programera, a koliko od kompanije u kojoj radi? Kako jedan junior moze da iskaze zelju za napredovanjem, na koji nacin treba da se postavi? Da li treba da obavlja taskove pre roka, ili da postojece odradi sto kvalitetnije ili nesto trece?


"druga priča" zavisi samo od programera. Ukoliko je firma problem, programer vredi a pristaje na manju platu i ne traži nov posao, problem je opet u programeru :). Lično smatram da na početku karijere nije poželjno ostati u istoj firmi više od 4g, pa makar ti bio zadovoljan platom. Pričam iz ličnog iskustva, treba steći malo širi pogled na tržište, promena firme te pokrene.

Što se drugog pitanja tiče, uvek sam birao kvalitet pre brzine - to što je bilo brže u početku postaje sve sporije kako projekat odmiče.
[ cips85 @ 02.09.2011. 11:49 ] @
Malo sam zakasno sa odgovorom, slucajno sam naleteo na ovu temu. Pocetnicka plata za PHP programera u kg je 300evra(30000 dinara) bez imalo iskustva.
[ Boyka @ 25.12.2015. 23:03 ] @
Da ne bih otvarao novu temu da pitam nesto.

Ja se 4 godine bavim programiranjem, od te 4 godine 2 su bile samo učenje, skoro svakodnevno.
Poslednje dve godine su uglavnom projekti od kojih sam zaradio do sada ukupno oko 2000 evra.
I to najviše od poslednja dva projekta, jedan 500, drugi 400 evra za 3 meseca, u suštini projekti su bili vrednosti po 1500 evra, tu je lik zaradio preko mene, ali hvala mu u svakom slučaju jer mi mnogo znači to, a i on je imao veliku ulogu objasnjavajuci mi formule za kvote, i uradio je frontend.

Sada mene zanima u šta ja spadam kada bih konkurisao za posao?

Imam 12 front end/back end sajtova HTML/CSS/JS(JQ,AJAX)/WP/Joomla /PHP za CMS/Authentication/Upload
Imam 2 ozbiljnija projekta, prvi je bio ovaj za 500 evra
sadrzao je
parsiranje XML fidova za utakmice,
dakle fidovi za istorijske rezultate jos od 2000te godine, fidovi za kvote, naj strelce, igrace,
livescore fidovi, tabele aktuelne i prethodnih sezona, mapiranje klubova jer sam vadio podatke sa vise izvora, od Bet365 kladionice, i od 2 univerzalna fidera
smestanje tih fidova u bazu podataka, desetak tabela sada napamet ne mogu da se setim, u historic tabeli se nalazi preko pola miliona redova i stalno se dopunjuju...
Sve je to dinamicki putem
xml => php => mysql
mysql => php => (json?) => ajax => html
radjeno
Bilo je tu jos dosta stvari vise ne mogu ni da se setim.

Drugi projekat je sistem koji proverava da li bi potencijalno kladjenje u buducnosti bilo isplativo na osnovu rezultata iz proslosti

i fora je slicna, sa vise logickih zavrzlama,
S tim da sam podatke vadio iz CSV fajlova sto je jednostavno, i iz Bet365 i Pinaccle fidova,
Tu se kreira sistem, unose se parametri jedna ili vise liga, jedna ili vise sezona, kladionice,
Tip sistema (na pobedu, poraz, nereseno, over 2.5 g,under 2.5,asian win, asian lose, lay win, lay draw, lay lose,extended asian win lose itd),
potom parametri kojih je bilo oko 130 i oni su predstavljali pravu logicku zavrzlamo sa multidimenzionalnim nizovima, jer se moze kombinovati npr
niz pobeda nekog tima sa prosecnim golovima u sezoni i sa nizom hendikepa itd. Takodje sve je preko ajax-a islo.
Tu sam radio u codeignitieru i wordpress-u, wp sam morao ubaciti da nebi pravio i pay pal servis, tako da je frontend isao na wp, a ovaj sistem koji je odvojen isao na ci itd.

Ja sutra kada bih konkurisao za neki posao, sta sam ja? Ne mogu se nazvati bas juniorom, jer nisam isti kao kolege koje su tek zavrsile kurs ili fakultet, ipak sam neki nivo vise od njih (da samo vidite sta izlazi iz it fakulteta kuku), a opet nisam ni pro...
Planiram jos par ozbiljnih projekata da uradim, imam vec zakazano nesto u magentu, potom i sajt za online trgovinu itd

Nemam nijedan projekat u C# i ASP-u, a njih sam ucio i zbog njih se poceo baviti s programiranjem.

Od umeca znam
php(ci kao fw), web design(+bootstrap) i sve sto spada u to, da ne nabrajam, asp, c#, mysql, mssql, wp, joomla...

javu, magento i drupal jos moram da usavrsim.