[ mish_ns @ 18.04.2011. 17:33 ] @
Poydrav svima!

Vidim da se format datuma prilikom upisa u samu bazu ne moze promeniti >
http://www.elitesecurity.org/t276257-0#1643065

Interesuje me koji tip podataka najcesce koristite za smestanje datuma u tabeli.
Da li je to timestamp(4bajta), datetime(8 bajta) ili koristitte nesto trece?

Timestamp se koliko vidim koristi prvenstveno da se sacuva vreme promene nekih polja (record-a)...ali takodje moze da posluzi za cuvanje datuma.
Takodje zauzima i manje prostora pa me zbog toga interesuje sta cesce koristite.
Recimo kada je potrebno samo upisati datum i vreme, bez ikakvog racunanja, tipa nekih intervala, preostalog vremena, i drugi slucaj je kada je to potrebno.
Hvala.

PS. Kecmane ocekujem deep odgovor
[ ivan.a @ 18.04.2011. 20:34 ] @
Mislim da je najbolje da vreme smeštaš u jednostavnom, zgodnom i robustnom formatu. Ne vidim svrhu da koristiš DATETIME osim ako nemaš neke "istorijske" datume ili datume iz daleke budućnosti i/ili radiš neka poređenja sa datumima. U tom slučaju ako nemaš vreme, već samo datum zašto ne bi koristio samo DATE?

Ja uvek koristim INTEGER UNSIGNED xD
[ mish_ns @ 18.04.2011. 20:45 ] @
Citat:
Interesuje me koji tip podataka najcesce koristite za smestanje datuma u tabeli.


Da, ovde sam napisao samo datum, ali sam mislio i na vreme i na datum.

A kako cuvas kao int? (je to ona varijanta sa UNIX vremenom ili ... )
[ bogdan.kecman @ 18.04.2011. 21:47 ] @
nema lepog odgovora na to pitanje ... prvo to sa "internim cuvanjem datuma" - post koji si linkovao je netacan.
drugo nema "bolje", i jedan i drugi format su vrlo lepo objasnjeni, iskoristi onaj koji pokriva tvoje potrebe a zauzima manje memorije.
ako mozda nije jasno koja je razlika izmedju ta dva tipa podataka, to mozemo da razjasnimo
[ mish_ns @ 18.04.2011. 21:53 ] @
Citat:
internim cuvanjem datuma - post koji si linkovao je netacan.

Znaci moze da se promeni foramat datuma i vremena?

Citat:
ako mozda nije jasno koja je razlika izmedju ta dva tipa podataka, to mozemo da razjasnimo

Pa hajde ako te ne mrzi? :)
Cisto da imamo kvalitetno objasnjenje i na srpskom. :)
[ bogdan.kecman @ 18.04.2011. 22:15 ] @
vezano za format, ajde razmisli jos jednom ... mysql cuva INTEGER od ovooliko ili onoliko bajtova .. kakve to veze ima sa FORMATOM ?!?!?! ... mysql interno cuva BROJ!!!! nema tu YYYY-MM-DD niti bilo sta drugo

ako hoces da prikazes datum ovako ili onako - koristi DATE_FORMAT() da prikazes datum kako god ti volja

ako te zanimaju "imena meseci, nedelja, dana" imas lokalizaciju za mysql pa mozes da mu kazes i na srpskom da ti vraca to ako hoces (ne znam iskreno dal ima prevod na srpski, ako se dobro secam postoji ali ga nikad nisam probao)

sto se formata tice, sve lepo pise ovde: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/datetime.html u kombinaciji sa http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/storage-requirements.html za koliko koji zauzima mesta ... sve je napisano tako da ako ga propustis kroz google translate ako ne razumes ni rec engleskog razumeces sta pise
[ mish_ns @ 18.04.2011. 22:25 ] @
Ok...Hvala.

Citat:
mysql cuva INTEGER od ovooliko ili onoliko bajtova .. kakve to veze ima sa FORMATOM ?!?!?!

Pa nisam ni mislio da format utice na bajtove...ili se nismo razumeli. Nebitno, ovo je jasno...
[ bogdan.kecman @ 18.04.2011. 22:32 ] @
onaj "pogresan post" kaze da mysql interno cuva datum kao YYYY-mm-dd ... i to nije tacno, cuva ga kao INTEGER, nema datuma tamo nigde, taj integer se funkcionalno interpretira "ovako ili onako" zavisno od toga da li je date, time, datetime ili timestamp tip polja ... nema tu nikakvog "formata"

a sto se tice "reprezentacije datuma pri unosu istog" - to jeste - ne moze da se menja, postoji sistemska (read-only) varijabla date-format i datetime-format (ili bese _ ) koje bi bilo pravilno procitati i u odnosu na to sta tamo pise formirati datum .. no kao sto rekoh, za sada to nije promenjljiv format