[ prunto @ 26.04.2011. 09:37 ] @
Posto sam video ovde da telekom za 50Mbps uzme ISP cirka 1500 jevreja,kako oni uopste to zarade,tj otplate.
bas me zanima ako hoce neko da mi objasni.
Hvala
[ djricky @ 26.04.2011. 09:56 ] @
Google: "Oversubscription"
[ prunto @ 26.04.2011. 10:10 ] @
Ne razumem?
[ calexx @ 26.04.2011. 10:32 ] @
Tek ne bi razumeo ako dodaš cenu koju provajder plaća za svaki adsl port koji hoće da ponudi ... najprostije, provajder kupi recimo tih 50Mbps (čini mi se da je ovo sada jeftino, nekada je bilo i skuplje) tj plati 30€ za 1Mbps i onda to podeli na jedno 16-1000 korisnika i onda mu se isplati. Što veći broj, više zaradi.
[ prunto @ 26.04.2011. 10:50 ] @
ja sam kontao za wireless provajdere.
Da li je taj paket sto kupuje ISP od Telekoma 1/1Mbps?
1 Mbps=1000kbps, koliko sam video oni ,ISP, 1/1 Mbps naplacuju oko 50 e?!
[ Slobodan Milivojevic @ 26.04.2011. 11:06 ] @
Nema veze da li je wireless ISP, da li je cable ISP ili je ADSL, ako kupuje recimo link od Telekoma po cenama 15 do 30 eur za 1Mbps, a prodaje recimo po konacnoj ceni od 5-10eur za 1Mbps znaci da on mora taj 1Mbps da proda 3 puta da bi bio na nuli, a recimo da prodaju 5-10-20 puta taj isti Mbps, i da tako zaradjuju.

Sad ces pitati kako provajder moze da proda 10 ili 20 puta link koji ima? Lepo, svaki ISP ima statistike o tome kolko se protoka trosi u udarnim terminima od strane korisnika njihovih usluga, i na osnovu nekog proseka zakupljuju internet link.

Oni se nadaju da ti kao korisnik neces 24/7 da koristis svoj link do maksimuma, i da nece svi korisnici u isto vreme da povuku kolko mogu, sto u se i u praksi retko desava. Takodje, ako si procitao ugovor sa svojim ISP-om, on tebi ne garantuje da ces uvek i bas uvek imati protok koji je naznacen u paketu, vec ti kazu da je to maksimalna brzina koju ces imati. Pa i ako se desi da ne mogu da ti isporuce tolko u nekom trenutku, oni su sa strane ugovora i zakona ispunili sve.

E sad, cilj svakog ISP-a je da korisniku isporuci ono sto je platio, i sto bolje procene kolko njima interneta realno treba, da bi svi korisnici bili zadovoljni, to bolje za njih - imaju zadovoljnije korisnike.
[ prunto @ 26.04.2011. 11:16 ] @
ispravi me ako gresim to bi bilo ovako npr:
Ja zakupim od Telekoma 1000/1000 kbps i prosledjujem korisniku A i B po 512/512 kbps, medjutim ja vidim da oni maksimalno uzimaju po 256/256 i ja ubacim korisnika C i njemu dodelim 512/512?
Znaci sve se svodi na kalkulaciju i dobru pretpostavku?

[ Slobodan Milivojevic @ 26.04.2011. 11:41 ] @
Da, tako nesto... Recimo ovako:

- Imas 1000 korisnika koji imaju po 1Mbit/s, najbolje bi bilo da ti imas link od 1Gbps, ali to nije slucaj.
- Vidis da se recimo uvece oko 20:30 do 22:00 recimo najvise trosi
- Protok koji trose 1000 korisnika u to vreme je recimo 150Mbps u proseku.
- Ti uzmes nesto vise od toga - recimo 180Mbps i to prodas na 1000 korisnika po 1Mbps.

Time si ti platio 180Mbps po ceni od 25 eur po megabitu, a prodao 1000Mbps po 10 eur po megabitu, placas 25 * 180 = 4500 eur, a uzimas 1000 * 10 = 10000 EUR mesecno, ostaje ti 5500 eur mesecno za unapredjenje mreze, plate, poreze, takse, i deo od toga ti je zarada.

Sto veca kolicina, i sto brzi internet korisnici imaju, mozes i vise puta da prodas ovo, al to ti je neka racunica.


Ako uzmes i to da sam ja recimo zahtevniji korisnik, imam 8/1.25 Mbps na jednom mestu i 6/1Mbps na drugom, i ti linkovi u proseku nisu zauzeti vise od 2 sata dnevno, znaci da ja koristim 1/12 toga sto imam, a veruj da ima brdo korisnika koji link ne koriste ni 1/50 deo vremena, onda mozes da vidis kako se to isplati provajderima.
[ prunto @ 26.04.2011. 11:57 ] @
Momci hvala puno..
Sad sam skontao na koju foru to radi,kako radi..
[ calexx @ 26.04.2011. 11:58 ] @
Samo mali detalj, ti uzmeš 1/1 garantovanog linka ali ti ne prodaješ korisnicima 512/512 garantovanog nego maksimalnog. Primer sa dva je malo teži ali ovaj sa 1000 korisnika je već lakši. Osnova priče je da jedan deo korisnika troši nešto malo i ponekad, neko troši 7/24 ali u proseku bude tu negde dovoljno za sve. Problem se javlja kod provajdera koji hoće da privuče korisnike nižim cenama a kada mu dođe mnogo onih 7/24, onda se jave problemi. Vremenom će da bude sve više onih kojima je internet potreban i za posao a ne samo način da dovuku nešto pa će da bude i bolje.
[ nikola87 @ 26.04.2011. 18:47 ] @
npr. uz gubitke na ADSL-u, oni ti prodaju 1Mbit, ili 4, ili jos losija situacija kod vecih paketa, a ti realno dobijes 20-30% manje,
pa i tu ima dosta prostora za zaradu..
mada, mozda bi protiv ovakvog nacina trebalo da se "pobunimo", jer imam utisak da je tu u pitanju namerno obmanjivanje korisnika.

Recimo da pricamo o paketu 4/512.
Provajder sigurno zna da se port podesava na 4095/511 Kbps, a tebi prodaje 4096/512 Kbps, uz ugovor kojim se ogradjuje
da ti ne moze garantovati maksimalni protok, a ti u stvari ni u najludjim snovima ne mozes prici toj PLACENOJ brzini, sto
je sigurno neki vid obmane korisnika.

Ako sam nesto propustio ili pogresno protumacio, neka me neko ispravi..
[ djricky @ 26.04.2011. 21:43 ] @
pa dobro... idi onda probaj da kupis garantovani 1 megabit od telekoma... znas koliko ce da te kosta? 100€ mesecno + ugovorna obaveza na 3 godine... naravno, sa vecim kapacitetom cena znacajno pada, ali tesko da moze da se priblizi ovoj ceni od cca 10€ za megabit koju svi placamo...

slazem se da gubici na adsl-u postoje, ali je to jedna od retkih stvari za koju bilo ko ko krivi provajdere, realno gresi dusu... telekomovci su sami 2004. godine odlucili da ce ici varijantom L2TP tunela do provajdera + PPPoE sesije od korisnika do provajdera, i ovde smo nebrojeno puta pojasnjavail zainteresovanima zasto je megabit na aDSL-u ustvari 900 kilobita u sekundi...

nije to obmana, "that's just the way it is"... mislis da nismo pitali neformalno kolege iz telekoma zasto ne povecaju za tih 16% aDSL profile... nikad nisam dobio konkretan odgovor...

ali... evo malo utehe... ako od provajdera koji ce ostati neimenovan uzmete 6mbit/s paket, ja licno dajem moneyback garancije da ce biti pravih 6 megabita... naravno, pod uslovom da parica moze da izgura tu brzinu...

PS. 4095/511 umesto 4096/512, je vec standardni problem sa Huawei MSAN-ovima... i realno, zar stvarno moze bilo ko da primeti razliku...?
[ calexx @ 26.04.2011. 22:05 ] @
To 4095 prema 4096 nema nikakve veze sa ovom pričom, modemi se dogovaraju na razne brzine i ništa ne znači ovaj detalj. A i u pitanju je možda 0,03% razlike ... mada se meni obično dogovara na 6144 što je tačno. Upload se dogovara na razne brzine, kako mu dođe, nekad preko 1000 a nekad i oko 800 što se primeti na UL pa restartujem dok se ne dogovori na oko 1000.

Ako provajder meni proda 1Mbps, na overhead otpadne oko 15% ali to provajderu potroši stvarnih 1024kbps što znači da on tu ne uštedi. Naprotiv, ako bi provajder podigao brzinu za toliko, onda bi on plaćao 15% više ili bi agregacija bila još veća. A cela priča postaje nebitna ako se zna da paketi nisu garantovani nego maksimalno mogući pa i ako ti provajder proda 1Mbps a isporuči pola od toga, opet ne krši nikakve propise ili ugovore.
[ Slobodan Milivojevic @ 26.04.2011. 22:33 ] @
Pa da, u celoj priči je poenta da korisnici što manje primete taj overselling i ako se to postigne za neku bolju cenu, onda problema više nema.
[ nikola87 @ 26.04.2011. 23:01 ] @
na telekom ne vredi trositi reci, jer je ta prica mnogo puta prepricana, i svakako se slazem da licno ne mogu kupiti jeftinije Mbit,
ali sam govorio, ili pokusao da kazem da bi bilo u redu da provajderi prodaju uslugu, koja bar u nekom trenutku moze postici, opet ugovoreni, maksimum.

Citat:
djricky:
ali... evo malo utehe... ako od provajdera koji ce ostati neimenovan uzmete 6mbit/s paket, ja licno dajem moneyback garancije da ce biti pravih 6 megabita... naravno, pod uslovom da parica moze da izgura tu brzinu...


Mozda malo "emotivno " reagujem, jer sam skoro promenio provajdera sa paketa 4/512, gde je "dogovaranje" bilo 4095/511, presao na 6/1, gde je dogovaranje 16378/1023,
i dan-dva sam imao brzinu 16Mbita (stvarnih ~13,6) od starog provajdera, dok se nije sredila prica oko prelaska.
Trenutno koristim paket 6/1, ali celih 6 Mbita video nisam, iako je "dogovaranje" 16378/1023, a mislim da ne bi smelo biti gubitaka (meni vidljivih), vec se sve vrti oko 5,8 - 5,9.
Nadam se da necete okrenuti pricu, pa da ispadne kao da cu propasti za 100-200 Kbps, ali morate priznati da je to sitno ogranicavanje bas pilicarski.. - (nije u pitanju provajder za koga djricky vraca pare)

@djricky A kad smo kod vracanja novaca, za upload bi sigurno vratio? Ili gresim?


I da ne davim dalje, poenta price bi trebalo da bude da provajderi prodaju ono sto stvarno mogu da isporuce, iako se ograde da to nije garantovano, vec maksimalno moguce,
tj. umesto 6144/1024, neka prodaju, lupam, 5623/815, jer sam misljenja da je trenutno stanje obmana i odnosi se na sve provajdere.. mozda gresim dusu


[ djricky @ 27.04.2011. 08:36 ] @
pazi ovako: ja podesim shaper na 6291456 bit/s za brzinu od 6mbit/s, ali svi speedtestovi pokazuju ~5.8-5.9 mbita... tako da mozete da se zalite njima

upload nisam pominjao...

niko tebi ne brani da trenutno stanje gledas kao obmanu... ali stavi se u poziciju isp-a... i sam telekom prodaje te iste adsl pakete sa overheadom...
[ Predrag Supurovic @ 27.04.2011. 09:25 ] @
Možda bi mogla da se pokrene neka šira akcija usmerena na RATEL da to reguliše. U suptini ISP prodaju overhed kao internet protok. Overhed uopošte nema veze sa internetom to je interni saobraćaj između korisnika i ISP. Kod sporijih internet linkova to i nije tako značajno ali na bržim, "ušteda" koju ima ISP/Telekom je ogromna.
[ calexx @ 27.04.2011. 10:26 ] @
Ne verujem da bi to prošlo a ionako ne znači da će da se nešto promeni. Može da se desi da sutra Telekom počne da prodaje Klik 1 paket sa brzinom 870kbps ili da provajderi poteraju mnogo veću agregaciju ili da poskupe pakete za 15% a vrlo lako bi sledeće povećanje brzine preskočili i samo digli za overhead pa umesto da tih 870 iz 1Mbps postane 1,5Mbps, oni samo dignu 15% preko 1024.
Ako ćemo da detaljišemo, čini mi se da je po nekim standardima u komunikacijama 1k=1000 a ne 1024. A kao šlag na celu priču je poslednja promena brzina SBB-a koji paket od 6Mbps zove 6144Kbps a modemi se dogovaraju na 6144000bps.
[ Slobodan Milivojevic @ 27.04.2011. 11:27 ] @
Ček, Verat net ispada da ako uzmem 6Mbit paket setuje liniju na ATM nivou na 16M ili 8M zavisno kolko može da progura, pa onda na vašim ruterima "sečete" na 6M - tj dobija se kad se oduzmu TCP i IP headeri 5.8 ili 5.9M? Neki provajderi - zaključićete sami na koje mislim, između ostalog i Telekom, brzinu ograničavaju na ATM nivou, evo kod mene:

Line State: Showtime
Modulation: ADSL2 PLUS
Data Rate: 6144 1019 kbps

A evo kolko realno može da se povuče:
[ djricky @ 27.04.2011. 15:30 ] @
kao sto rekoh, provajder ce ostati neimenovan... ali verovatno je nesto slicno u pitanju...

RATEL? nemojmo biti smesni...
[ nikola87 @ 27.04.2011. 22:17 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ček, Verat net ispada da ako uzmem 6Mbit paket setuje liniju na ATM nivou na 16M...


da, izgleda da im je to postala praksa u poslednje vreme, od kada su uvedeni veci paketi.. primeceno na vise mesta, i razliciti provajderi su pitanju..
ali izgleda da poneki provajder "sasece" i malko vise nego sto treba.. cast izuzecima..


O telekomu, ratelu i slicnim crnim rupama nasih telekomunikacija, nazalost, mozemo samo da pisemo najgore i da se nerviramo,
ali to nije tema, valjda...


Nego, kada smo vec kod zarada ISP-ova, kolike su prosecne agregacije?
Tj. da li neko ima podatak koliko puta odredjeni provajder proda 1 megabit ili kako se to vec gleda?

Interesantno bi bilo cuti taj podatak i za velike i za male, i za wireless i za kablovske..
[ mtopic @ 27.04.2011. 23:18 ] @
Ja ne kontam zasto provajderi skrtare na Upload brzinama. Ako kupuju od Telekoma simetricne brzine tipa 50/50 Mbps, sto je problem pustiti 3x veci upload od ovoga sto imamo na ADSLu i tako privuci korisnike, obzirom da ih to nista dodatno ne kosta...
[ marko1101 @ 29.04.2011. 18:38 ] @
ovo oko adsl-a ...

provajderi od telekoma dobijaju 3 paketa

1,5 Mbps
4 Mbps
i takozvani neogranicen paket sto je ustvari 16Mbps

ako provajder ima u ponudi paket od 2mbps, to znaci da ce od telekoma uzeti 4Mbps, ali ga shejpuje na 2mbps i onda nema overheada

takodje ako provjder ima u ponudi 6 ili 8 Mbps, on od telekoma uzima 16Mbps, pa shejpuje na 6 ili 8 ... i opet nema overheda.

i to samo vazi za download, jer je upload onoliki koliko da telekom, ... nema svrhe nuditi manje, ... pa UL uvek ima overheda.


a agregacija uopste nepostoji u smislu kako zamisljaju korisnici ... tu rec je "izmislio" telekoma , to jest provajderi, .. kao telekom radi agregaciju na ADSLu... to uopste nije tacno, ne u tom smislu. i da budem jasan nisu provajderi krivi ... znamo ko je kriv ... i sta bi bilo da je perica odmah otisao u policiju ;) ...

... kad provajder kupi kod telekoma npr. 10 ADSL portova, telekom mu da 1Mbps za transport izmedju korisnika i provajdera, ne interneta, nego samo lokani saobracaj ... svojevremeno je to bilo na 32 porta dobijes 1Mbps,... i odatle ona prica kako postoji neka agregacija 1mbps na 32 korisnia.

netacno ... to telekom nudi (moze im se, videcemo dokle) ... a onda povajder kad vidi da to nije dovoljno, (a to vidi i slep covek) ... onda provajder moze da doplati 2500 din za svaki sledeci 1Mbps ( i ovo nece biti vecno ) ...

120k din = 30 portova - jednokratno port je oko 4000 din
25k din = npr. dodatnih 10 mbps , plus 3 sto daje telekom ( 1 na 10 portova) , znaci ukupno 13 Mbps za transport za 30 korisnika - mesecno
30k din = npr 10Mbps internet za tih 30 korisnika - mesecno

znaci mesecno placas oko 50k din, a imas 30 koirnsika ...

pa tek onda dolaze oni troskovi o kojima je pricao sloba, voda struja, plata, hleb, jogurt ...
i dodjes na zakljucak da prosecno na tih 30 korisnika treba da zaradjujes 100e mesecno po korisniku, da bi ti se isplatilo


a "agregacija" postoji bas tako kako je sloba objasnio na onih 1000 koriniska ...
znas da tih 1000 nikad ne predju 150mbps i kupis 150mbps i sve ih stavis na 150 mbps. ... ili kupis 120mbps, jer bar 60% korisnika nema garantovanu brzinu.

i poenta je da tu igras korektno, jer u suprotnom ce da te "oduvaju" korisnici i ostaje ti samo da zatvoris butik ...

a jedino je sloba pogresio u sledecem,
ako je u tim uslovima (1000 korisnika i 150mbps link) prosek 10e po korisiku, onda bolje da se zatvori firma ...
... tu prosek mora da ti bude bar 30eura po korisniku.

to znaci da ces nekom prodati garantovanih 10/10mbps (ili 20/20) za 500eura, a nekom ces prodati negarantovanih 4/1 za 1500 din.
sto vise ovih prvih to bolje.

eto i odovora zato provajderi nedaju simetricne linkove za sitne pare ... sa necim mora da se poveca prosek eura po korisniku, a taj prosek mogu samo da povecaju firme koje su u stanju da odvoje 500 eura za internet link

btw, bolje je imati 10 korisnika po 500 eura , nego 500 korisnika po 10e.