[ gara @ 29.04.2011. 18:49 ] @
Pozdrav svima , dobio sam ponudu da kupim aluminijumsku parabolu od 2 metra , sa pokretnim ledjima i motorom za 50 evra !
Cini mi se da 50 evra i nije puno za sve ovo ,mada realnu cenu koliko to vredi i ne znam .
Problem je da ce bas veeeeliki posao biti namontirati sve to na krovu , pa postavljam sam sebi pitanje za koje mi je potrebna vasa pomoc :
Da li se sve to isplati , da li cu uopste dobiti nesto vise i bolje sa 2 metra parabolom u odnosu na recimo 120 cm ofset antenom ???
Nalazim se u Krusevcu a planiram je za gledanje HD kanala ...
[ homer- @ 29.04.2011. 19:38 ] @

Cena je veoma povoljna.Sad zavisi sta bi od satelita i paketa pratio.Ako planiras da gledas hd kanale Canal Digital na 0.8°W,trebace ti antena i veca od dva metra,posto je signal veoma slab.
[ Sava @ 29.04.2011. 20:11 ] @
Ja 0.8 W pratim sa offset 1,25 m bez ikakvih problema. Mislim da je pametnije birati boljeg proizvođača nego veću antenu. Ja sam imao više od 15 godina Unikom offset 1,25 m koja je funkcionisala odlično sa fiksnim sistemom. Sada sam ponovo uzeo istu antenu za pokretni sistem prosto zato što je jeftina (2.100,00 dinara - ni u ludilu je ne bih pravio za te pare!). Ona završava posao, ali kada uperite u nju UV svetlo i gledate vidite da njen fokus nije tačka već nekakva mrlja dok je kod recimo Katreina to baš onako kako treba. Zato je ta i mnogo skuplja. Ne znam kog je kvaliteta ta od 2m, ali aluminijumska je i ja bih se ipak opredelio za nju.
[ djricky @ 29.04.2011. 21:11 ] @
bas me zanima kako pratis Thor5 T1 Nordic ili Thor 6 K1 na 0.8 zapadno sa 125 cm?
[ sakae @ 29.04.2011. 21:20 ] @
Slazem se u vezi odnosa bolje kvalitetan proizvodjac, nego no name ogromni lavor. Ipak, narocito sto se tice komentara @Sava, to ne pije vodu za Krusevac. Bas konkretno 0.8W sa 120 cm ne moze da se hvata dole, narocito K1 snop. K2 radi bez problema, ovome prvonavedenom problem 20-30 km ispod Beograda. Vidi konkretno sta ti je prioritet, koje satelite hoces da pratis, pa onda biraj tanjir. Ja sam u principu uvek sa offset. Ako budes kacio tu grdosiju na krov, razmisljaj kako ces zimus da cistis sneg sa nje.
Pozdrav
[ zilenk @ 29.04.2011. 21:35 ] @
Tačno tako. Parabole preporučujem samo tamo gde mogu da se postave u dvorištu ili na nekom pristupnom mestu. Inače zimi sneg kad napada, pa zaledi, a nije antena na pristupačnom mestu, nema signala do otopljenja. Bolje razmišljati o ofset većoj od 125 cm nego o paraboli.
[ Sava @ 29.04.2011. 21:39 ] @
Citat:
djricky: :) bas me zanima kako pratis Thor5 T1 Nordic ili Thor 6 K1 na 0.8 zapadno sa 125 cm?
Meni taj satelit i nije mnogo zanimljiv jer imam skroman cs, a trenutno mi je tu postavljen jedan Echostar samo sa emulatorom tako da gledam jedino FTA kanale, a tu je izbor skroman. Ne znam koliko je to merodavno, ali Duna I i II kao i Music Channel su mi besprekorni. Lokacija Beograd, blizu vrha Zvezdare Lat 44.79264 E, Lon 20.51335 N.
[ Jumbrowsky @ 29.04.2011. 22:33 ] @
Najbolje resenje je Gibertinka od 150cm i problemi reseni 100%. Problemi su: Cena 300,- €urosa i dali je ikako ima da se kupi u Srbiji?
[ Doberman @ 30.04.2011. 01:18 ] @
Samo da napomenem da ti za tu parabolu treba i LNB sa feedom koji je dosta skuplji od klasicnog LNB-a za ofset antene. TAkodje iako je od aluminijuma ta antena je prevelika i preteska da se montira na krov. Ako imas mesta u dvoristu ili ako zivis u nekoj visespratnici koja ima ravan krov i imas mogucnosti da je tamo stavis onda je parabola bolji izbor od ofseta, ali ako zivis u privatnoj kuci koja ima kosi krov i nemas mogucnosti da antenu montiras u dvoristu onda kupi neki ofset i uzivaj, Sto se tice ofseta koliko para toliko muzike, mada i ovi jeftiniji zavrsavaju posao ako nisi previse zahtevan.
[ gara @ 30.04.2011. 12:06 ] @
Hvala Vam puno na odgovorima.

Dvoriste je malo i morace biti na krovu , no krov je sa blagom kosinom , ali opet nista nema od zimskog ciscenja snega , to ce biti neizvodljivo.

A kontam nesto ,da se napravi fora sa onim grejacima koji se koriste za spoljne jedinice klima . Mozda postoje takve trake i za druge namene , koje bi nekako mogle da se iskoriste da se namontiraju na ledja tanjira ( pa neka je ruzno ali preko zime neka ih ) .....

Koliko vidim trenutna situacija je , da je kvalitetna 120 cm ofset je sasvim dovoljna za moje potrebe to jest za potrebe vecine . Postoji samo jedan , doduse licni , dobar razlog za 2 m parabolu . A to je moja frustracija :)

Kao klinac u doba analogne satelitske televizije , sanjao sam i mastao da li cu nekada i ja imati veeeelikuuu parabolu sa motorom da mogu pratiti " sve " , a svaka kuca , svaki krov gde bih video tako nesto delovali su mi posebno , superiorno , ispred svih ostalih i sto je najbitnije tu zivi neka moja " srodna dusa" :)

A verovatno ce neko reci , pa lakse ti je psihijatar + 120 cm , nego toliko zajebancije se sa 2 m !!!
Evo sada sam i sebe bas dobro nasmejao :) :) :)




[ subotind @ 30.04.2011. 13:20 ] @
Evo ti jos jedan praktican razlog da ne stavljas antenu od 2 metra ! Zamisli samo koliko snazan mora biti sam krov i cev za koju bi sve to pricvrstijo - u slucaju da zaduva malo jaci vetar od recimo - 150 kilometara na sat !? To je prva stvar na koju treba obratiti paznju , jer ne bi bilo uopste prijatno da ti zajedno sa tolikom antenom vetar odnese i deo krova ( ako cela konstrukcija ne izdrzi pri tolikoj vetrustini )- a da jos pride pada i dobar pljusak . Zato ipak neko srednje resenje je tanjir od 120 cm i - sve ce biti okej .
[ zilenk @ 30.04.2011. 13:21 ] @
Samo sa jednim rasčisti i sve će doći na svoje. Kad si bio mali sateliti su imali daleko manju snagu te je zbog toga trebalo da antene budu što veće. Takođe LNB su imali šum preko 1,5 db i to je bio još jedan razlog da "tanjiri" budu što veći. Prva antenu koju sam postavio 1986. godine, se sastojala iz osam segmenata i imala je prečnik od tri metra. Šum LNB je bio 2,2 db!!! Već od 1988 godine i lansiranjem prve Astre sa 16 programa sve se to drastično menja, zato su danas, za 90% korisnika dovoljne ofset antene 120-130 cm i LNB 0,3-0,5 db. Naravno ima i danas entuzijasta koji hoće da uhvate sve, čak i signale čiji snop nije predviđen za područje na kome žive, pa koriste i dalje takve velike antene, ali to već ulazi u domen egzibicionizma bez praktičnog značaja.
[ gara @ 30.04.2011. 19:22 ] @
Bas tako cu i uraditi , kvalitetnija aluminijumska od 120 cm i to je to .
Puno hvala na savetima , spasili ste me velikog maltretiranja , ne samo oko ugradnje vec i kasnijeg odrzavanja ...
[ terzic @ 30.04.2011. 22:31 ] @
Uzmi Al tanjir ( Poljakinja ) sto je radio Kopernikus od 125cm i ne brini !
ne mora da znaci da je veci tanjir i bolji prijem ( to sve zavisi od fokusa antene ) , a kao sto rekose prethodnici, 2m je vec skalamerija na krovu ! POZ
_
[ Sava @ 01.05.2011. 09:39 ] @
Citat:
sakae@Sava, to ne pije vodu za Krusevac. Bas konkretno 0.8W sa 120 cm ne moze da se hvata dole, narocito K1 snop. K2 radi bez problema, ovome prvonavedenom problem 20-30 km ispod Beograda.
Prosto ne razumem da je za tih par stotina kilometara tolika razlika u signalima. Baš juče mi je stigao rotator sa popravke (poluuspešne!) pa sam nameštao antenu na krovu i sa nekoliko metara kabla signal i na 5 i 6 je bio maltene maksimalan. Do mesta prijemnika inače imam oko 30 m kabla solidnog kvaliteta, ali sa jednim nastavkom između tako da signal opadne, ali je i dalje savršeno upotrebljiv, bez trzanja i gluposti. Isto mi je bilo i na 1 stepen, ali juče nisam našo tu lokaciju na brzinu, ali to bi trebalo da je isto kao i 0.8 W.
Citat:
terzic: Uzmi Al tanjir ( Poljakinja ) sto je radio Kopernikus od 125cm i ne brini !
ne mora da znaci da je veci tanjir i bolji prijem ( to sve zavisi od fokusa antene ) , a kao sto rekose prethodnici, 2m je vec skalamerija na krovu ! POZ
_
Ja ne znam šta je ta "poljakina" kod Kopernikusa jer iako su mi u komšiluku nikada ništa nemaju u radnji tako da odavno ne svraćam kod njih. Međutim Unikom prodaje aluminijumsku antenu za samo oko 50 E što mislim da je vrlo povoljna cena. Ako ti je to interesantno pozovi ih telefonom ili im piši mail pa se raspitaj za detalje.
[ Sava @ 02.05.2011. 16:33 ] @
Evo kako izgledaju jačine signala nekih FTA kanala na Thoru 0.8 mereno na Echostaru, a slikano fotoaparatom. Dreambox ne može da pokrene popravljan motor pa zato prikazujem ovako. Znači veoma skromna oprema, jeftina offset 1,25 m, 30m kabla nastavljenog na sredini:

[ Jumbrowsky @ 02.05.2011. 16:46 ] @
@ Sava

Mozda pise na konzervi Echostar ali je softwer definitivno od Strong-a...!
[ Sava @ 02.05.2011. 18:18 ] @
Citat:
Jumbrowsky: @ Sava

Mozda pise na konzervi Echostar ali je softwer definitivno od Strong-a...!
Sasvim tačno jer je Echostar samo FTA pa smo onda ubacivali software Stronga jer je sa njim radila emulacija pa smo gledali jedno vreme skoro sve što je postojalo na satelitima. Sećaš se tog vremena verujem.
[ aki2011 @ 28.07.2011. 17:26 ] @
Citat:
bas me zanima kako pratis Thor5 T1 Nordic ili Thor 6 K1 na 0.8 zapadno sa 125 cm?


Gledaj ovo, danas sam izgubio jedno 5 sati za ugradnju i podesavanje antene od 120cm da imam na planinu u vikendicu.
Doradio sam neke detalje i namestio sve kako treba (detalji su trenutno tajna) ali ću objavit momentalno ako bude sve išlo po planu.

Uglavnom nakon skena nekih 600 kanala sam izvukao sa Thora na dreambox. Nisam imao u vikendicu notebook pa nisam siguran da sam ubacio dobru listu transpondera u dreambox bila je starija jer taj dreambox nisam palio jedno 6 meseci.

Došao sam pre jedno sat vremena kući a ujutru ću nosit notebook da pretražim sve kako treba.

Uglavnom evo ga rezultat



[ aco77 @ 09.08.2012. 18:37 ] @
Citat:
gara:
Hvala Vam puno na odgovorima.

Dvoriste je malo i morace biti na krovu , no krov je sa blagom kosinom , ali opet nista nema od zimskog ciscenja snega , to ce biti neizvodljivo.

A kontam nesto ,da se napravi fora sa onim grejacima koji se koriste za spoljne jedinice klima . Mozda postoje takve trake i za druge namene , koje bi nekako mogle da se iskoriste da se namontiraju na ledja tanjira ( pa neka je ruzno ali preko zime neka ih ) .....

Koliko vidim trenutna situacija je , da je kvalitetna 120 cm ofset je sasvim dovoljna za moje potrebe to jest za potrebe vecine . Postoji samo jedan , doduse licni , dobar razlog za 2 m parabolu . A to je moja frustracija :)

Kao klinac u doba analogne satelitske televizije , sanjao sam i mastao da li cu nekada i ja imati veeeelikuuu parabolu sa motorom da mogu pratiti " sve " , a svaka kuca , svaki krov gde bih video tako nesto delovali su mi posebno , superiorno , ispred svih ostalih i sto je najbitnije tu zivi neka moja " srodna dusa" :)

A verovatno ce neko reci , pa lakse ti je psihijatar + 120 cm , nego toliko zajebancije se sa 2 m !!!
Evo sada sam i sebe bas dobro nasmejao :) :) :)


ej bas tako sam i ja isto drug,mada su moji uzeli satelitsku jos 1990 to je bio cini mi se marka abba ili tako nesto sa ofsetom 90 cm,prvobitnni 16 kanala,al nezna se koje bolje od bolji na astri,al parabola sa motorom je bila cudo,kad se sjetim samo onog Mtv-a bio je jaci nego svi ovih 10 koliko ih ima sada.
ja sada imam ofset 110 cm i zivim u Bosni Gradacac i lovim sve osim na 28 east one slobodne BBC kanale i jos par njih,al ako ima polovna parabola 2 metra sa motorom,dajem ovu svoju ofset 110 cm sa motorom odmah za tu parabolu,najace antene.