[ owim @ 04.05.2011. 03:09 ] @
Početnička priča. Dva meseca imam besplatni WP.COM blog, preko 30.000 hits i dobru Gugl poziciju (za sve o čemu pišem sam na prvoj Gugl strani). Nula znanja o SEO, rankovima, sandbox-u, itd.

Šta bih dobio ako bih prešao na wp.ORG ako već imam blog, ne od nule, a šta izgubio? Naravno, pročitao sam wp.COM vs. wp.ORG. Najpre, nisam i neću biti "power user". Blog je nekomercijalni, nisam web dizajner, ne znam JavaScript, PHP, odgovara mi da se što manje cimam oko tehničkih stvari, a fokusiram na sadržaj. Očekujem 50-500 otvorenih stranica na dan. Laganica. Usput.

Najpre želim da registrujem domen ali da ne izgubim sadašnji Gugl rank. Pretpostavljam da je on vezan za moju sadašnju adresu bloga (owim1.wordpress.com).

Ako samo registrujem moj_domen.com i uradim "www forward" na blog, i dalje će se videti wp.COM "ispod haube" i Gugl će indeksirati owim1.wordpress.com, a ne moj_domen.com. Mogu da platim mapiranje domena na wp.com i time će moj_domen.com direktno da otvara blog. Šta će biti sa rankovima i SEO-m, pojma nemam. Uostalom, na free wp.COM nalogu nemam mogućnost podešavanja SEO, a plugin-ovi koji se koriste, npr. "all in one SEO" zahtevaju da se plati plugin opcija (ili je i nema na wp.COM, samo na ORG).

S druge strane, ako krenem u wp.ORG priču, rekli su mi -- bolje što pre ("kada blog već bude dobro rangiran, veliki je problem to prebacivati na novu lokaciju").

Evo šta misli moj drugar s kojim sam pričao o tome, inače višegodišnji bloger:
Citat:
Do you need the additional freedom of a self-hosted blog such as the ability to advertise or add plugins or themes? The beauty of wordpress.COM is that all the backend stuff is taken care of for you and all you have to do is blog. With a self-hosted blog, in addition to the $10 to $25 per month in hosting, you have to do all installations, all upgrades, all backups and all troubleshooting. If something goes wrong, you have to figure it out and fix it. Having wordpress.COM do all that for you is a big advantage.

It depends on what you need going forward and how much extra work you are willing to put in. If you are getting 30k after only a couple months, and your trend is upward, hen there may be some additional expenses for bandwidth to consider.

At wordpress.COM, you cannot have www in the URL, so your sit would be http://my_brand.com/. The www is sort of passe now a days really and few are using unless it is a very established URL that has had it from the very beginning such as adobe.com or apple.com.

You need to figure out where you are going and whether it makes sense to switch to a self-hosted blog now, or wait until later.

An additional benefit with wordpress.COM, is that you never have to worry about bandwidth usage, and if you wanted to do a little advertising, there is always the ad control option which allows you to have advertising and split the revenue with wordpress.COM.

Iako ima wp.ORG, ubeđuje me da ostanem na wp.COM.

E sad, na wp.COM se svi dodaci plaćaju posebno. Recimo mogućnost snimanja/menjanja CSS sadržaja (Custom CSS), dodatni prostor (Photos space, Video space), fontovi, itd... Evo cene svih apgrejdova, te nisam pametan šta mi je činiti. Da li temu koju koristim mogu da editujem u potpunosti ako pređem na wp.ORG?

Da platim mapiranje domena za početak, pa za godinu dana da vidim gde sam i šta ću? Kad bacim pogled na http://www.plagosus.net/blog -- wow, kakav dizajn, i kako pregledan i čist sajt, vidi se da se na tome radilo puno.

Šta kažu iskusni WP-ovci?

[Ovu poruku je menjao owim dana 04.05.2011. u 11:01 GMT+1]
[ mulaz @ 04.05.2011. 06:05 ] @
A od kad to moze hostovanje na wordpress.org? Koliko znam, sa wordpress.org se samo skine wodpress (.zip arhiva) i posle instalira na svoj server/hosting, i posle radi sa tim sta se hoce. A wordpress.com je hosting firma koja se bavi hostingom wordpress blogova.
[ owim @ 04.05.2011. 06:31 ] @
Citat:
A od kad to moze hostovanje na wordpress.org?

wp.ORG hostovanje na odabranom serveru. Zar je drugačje napisano u postu iznad? Ja hostujem na wp.COM (free). Zapravo mi nisi odgovorio na pitanja.

[Ovu poruku je menjao owim dana 04.05.2011. u 08:22 GMT+1]
[ owim @ 07.05.2011. 13:51 ] @
Da li na wp.ORG mogu slobodno da menjam free temu koju izaberem? Da dodam JavaScript, promenim fontove? To sve ne mogu na wp.COM, odnosno moram da platim fontove, moram da platim CustomCSS da bih ubacio drugi font, moram da platim mapiranje domena. Između ostalog.

[Ovu poruku je menjao owim dana 07.05.2011. u 22:24 GMT+1]
[ dmd @ 07.05.2011. 21:27 ] @
Kupi svoj domen i postavi sajt na deljenom serveru.
Gledano na duži period, bolje je.
[ owim @ 07.05.2011. 21:54 ] @
Hvala. Bez obrzira što nisam "power user" i što blog imam kao hobi?

Piše da hosting server za wp.ORG mora da ima:
PHP 4.3 or greater
MySQL 4.1.2 or greater
The mod_rewrite Apache module

Drugar mi je rekao da on ima puno hosting prostora i da mogu kod njega. Pitaću ga da li ima te tri stvari.
[ dmd @ 07.05.2011. 23:34 ] @
Šteta bi bilo da dobar sadržaj "čuvaš u studentskom domu".

Registracija domena od 1€ do 10€
Deljeni server od 1€, 2€ i > na mesečnom nivou.

Mislim da to nije neki luksuz i ako je hobi.
[ owim @ 13.05.2011. 14:38 ] @
Registrovao domen, uzeo host, download-ovao XAMPP (Apache, PHP i MySQL), skinuo wp.org instalciju, PHP editor Eclipse PHP...