[ majaP @ 11.02.2004. 19:23 ] @
Imam 15 računala na njima WinXp prof. rade kao workgroup instalirani su peer to peer. Nemam server. Kada želim pristupiti drugom računalu nemam dozvoluu iako ih vidim u My network place, eventualno me pusti da budem gost traži password njega ne znam jer ga nigdje nisam ni upisala. Radi samo onaj "simply share". Ali čim želim na neki folder napisati staviti permission ne mogu neda uopće pristup tom računalu. Mislim da mi treba domena ili griješim? ako treba domena a ne workgroup kako se to radi sa WinXP professional? Oprostite ako sam nešto loše napisala nisam baš neki informatički guru. Učimo dok smo živi.

[Ovu poruku je menjao majaP dana 12.02.2004. u 14:03 GMT]
[ Milan Andjelkovic @ 11.02.2004. 23:58 ] @

Za 'običan pristup' umreženim računarima ti nije neophodan domen (koji usput i ne možeš da napraviš bez server OS-a). Što se tiče radne grupe, iskreno ti preporučujem da malo prođeš kroz win-ov help, ili potražiš neka uputstva na drugim mestima (ima ih i na es-u).
Za početak proveri kako su share-ovani diskovi i kako su podešene dozvole za pristup. Ukoliko nigde nisi ukucavala lozinku, probaj da ostaviš prazan box tamo gde ti je traži.
[ Simke @ 12.02.2004. 05:46 ] @
Inace da napravis domain ti treba Win 2000 server ili win 2003 server, win xp ne moze biti domain controller.
[ someone_bl @ 12.02.2004. 08:40 ] @
Sta radi domen ... izmedju ostalog centrazlizuje korisnike... sto znaci da svaki racunar pita DC za usera i njegove dozvole ....

Sto znaci ako zelis da nesmetano browsas mrezu i pristupas resursima moras da svako korisnicko ime koje postoji na jednom racunaru imas na sve i jednoim racunaru i to sa istom lozinkom .... tada ces moci da definises sve sta ti treba ... sto znaci ako na jednom kompu imas usera petar , nikola, bojan, oni moraju da budu a svima..... sledece resenje je da se kacis na admin share a to je \\imekompa\c$ ... pa onda mozes da pristupis kompletnom disku ali mislim je to previse rizicno.

P.S.
Obavezno vodi racuna o ntfs i share privilegijama jer ona koja je rigoroznija pobjedjuje.
[ majaP @ 12.02.2004. 12:19 ] @
Citat:
mangel:

Za 'običan pristup' umreženim računarima ti nije neophodan domen ....



Ja zapravo želim ovo. Vidim comp u mreži preko my network places, kliknem na njega on me pita za korisničko ime i lozinku te na osnovu toga dozvoli mi pristup direktoriju Outlook Express jer želim čitati poštu koja sada stiže u računovodstvo, a ne više kod mene u moj kabinet a imam potrebu za tom poštom. Što je najvažnije i klinci moji učenici vide sa svog kompa isto računalo (računovodstvo) u mreži, ali naravno ne smiju ne bi smjeli čitati poštu ni pristupiti direktoriju Outlook Express. Eto zapravo to me muči. Kako riješiti najednostavnije taj problem.

Hvala Vam svima. Super ste. Samo naprijed.
[ majaP @ 12.02.2004. 13:14 ] @
Hvala.

Paxy je riješio moj problem treba omogućiti gostu da živi na računalima onda imam pristup do njih.

Hvala i administratorima za detaljna obaviještenja što se dogodilo mom pitanje

hvala svima ...
[ someone_bl @ 13.02.2004. 07:37 ] @
Ako si ukljucila nalog guest.. sada svako moze da cita postu i ima puni pristum svim resursima gdje prava ima grupa Everyone ... Nimalo pametno rijesenje ....
Tone virusa pokusavaj da se autentifikuju kao guest te da pristupe resursima mreze i na taj nacin se sire dalje.... Nije bezveze enablovanje guest naloga sigurnosni propust....