[ virtual zubo @ 08.05.2011. 22:04 ] @
Potreban mi je lek FRISIUM (proizvodi Aventis, barem ovu Hungary varijantu koje je bilo kod nas), a kod nas u ono malo apoteka gde ga je i bilo je nestasica. Radi se o antiepileptiku.
Ako neko moze da pomogne
Hvala


p.s. ima ga u :
Czech Republic, India, Sri Lanka, Luxembourg, Slovenia, Mexico, Austria, Australia, Bangladesh, Belgium, Brazil, Costa Rica, Germany, Denmark, Dominican Republic, Finland, United Kingdom, Greece, Guatemala, Hong Kong, Honduras, Hungary, Indonesia, Ireland, Israel, Italy, Malaysia, Nicaragua, Netherlands, New Zealand, Panama, Poland, Singapore, Slovakia, El Salvador, Thailand, Taiwan, Venezuela
[ Odin D. @ 08.05.2011. 23:01 ] @
Jeli to u slobodnoj prodaji ili na recept?
Koliko je hitno?
[ virtual zubo @ 09.05.2011. 08:58 ] @
Lek kod nas nije registrovan, bilo ga je u par apoteka, sad ga nema. Kupuje se bez recepta. Hungary varijanta je negde oko 12-15 eur-a za kutiju od 100 kom (po 10 mg).
Sadasnje zalihe mi isticu za 10 dana.

Hvala
[ virtual zubo @ 09.05.2011. 08:59 ] @
Lek kod nas nije registrovan, bilo ga je u par apoteka, sad ga nema. Kupuje se bez recepta. Hungary varijanta je negde oko 12-15 eur-a za kutiju od 100 kom (po 10 mg).
Sadasnje zalihe mi isticu za 10 dana.

Hvala
[ Odin D. @ 09.05.2011. 11:17 ] @
Moze li se to slati postom, mislim da li je uopste dozvoljeno slati lijekove postom iz inostranstva?
[ virtual zubo @ 09.05.2011. 11:24 ] @
Iskreno ne znam ali sigurno da moze nekom sluzbom za slanje posiljki, najbolje bi bilo poslati po nekome. Reci mi odkle si mislio pa da vidim, ako nije daleko mozda i da odem licno ?


Mislim ne ide mi se do Slovenije ili Grcke ili Madjarske ako moze da se kupi SAMO na recept ili ga slucajno nema ili ...
[ Odin D. @ 09.05.2011. 11:38 ] @
Austrija.
Pitam za postu zato sto ne znam nikog od mojih poznanika ko ide za Srbiju u sledecih 10-tak dana.
A da saljem po nekim autobusima ne znam da li moze, posto su u principu svi sumnjicavi oko toga kad se salju neke 'tabletice' i tako to sto moze da lici na droge i sta ti ja znam.
Ako ti nije problem pozovi postu pa da vidis kako ide to sa takvim posiljkama tamo (da li to neko provjerava tamo na carini, koliko zadrzavaju posiljku ili sta vec rade sa njom...).
[ Marenović Slaviša @ 09.05.2011. 14:05 ] @

Evo da vam ja odgovorim u vezi tih lekova.

Lek nije registrovan kod nas. Ali ako ti lekar napise recept za taj lek (imas ime leka), na pola si puta da dodjes do leka.


Po carinskom zakonu (novom) oslobodjeni su placanja carine:

cl. 216

st.6

Domaci i strani drzavljani na lekove za licnu upotrebu koje primaju iz inostranstva u posiljkama.


Takodje bi valjalo da pogledas i stav pet istog clana koji glasi da su oslobodjeni placanja carine domaci i strani drzavljani na posiljke male
vrednosti koje besplatno primaju od fizickih lica iz inostranstva, pod uslovom da te posiljke nisu komercijalne prirode.


Eh, sad......posiljke do vrednosti 45 eura se tretiraju kao posiljke male vrednosti i na njih nema carine.

Ti vidi kako ces ovo da izvedes.


Za stav 6 ti je potreban recept, a verovatno i jos neki dokument od lekara (nalaz neurologa, misljenje zdravstene ustanove itd)

Savet: Neka ti neko posalje lekove, sa racunom unutra, ali da racun ne prelazi 45 eura sa sve postarine (i postarina ulazi u carinsku osnovicu, jutros sam platio neku carinu).

Pozdrav

EDIT: Lek nije registrovan kod nas, ali negde jeste.
Vidi najpre sa lekarom koji ti je predlozio upotrebu tog leka.
Ako dobijes recept, nema problema jer lek ima registraciju negde.


[ virtual zubo @ 09.05.2011. 14:23 ] @
"Odin D.": recim mi molim te cenu i koje je pakovanje u pitanju ( da vidim da li ulazi u ovih 45 EUR-a) i pitanje da li moze sa izvestajem naseg neurologa.

Nadam se da te ne opterecujem previse.
Hvala ti
[ Joker @ 09.05.2011. 14:47 ] @
@Marenović Slaviša
Koliko znam u 45€ ne uračunavaju se troškovi slanja.

Domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju isključivo od fizičkih lica iz inostranstva. Pošiljke ne smeju biti komercijalne prirode, a ukupna vrednost bez troškova poštarine sme biti do 45 evra, preračunata u dinarsku protivvrednost. To znači da ova vrednost od 45 evra ne obuhvata iznos stvarno plaćenih troškova poštarine, odnosno prevoza.

Izvor:
http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm
[ Odin D. @ 09.05.2011. 17:02 ] @
Pogledacu veceras na internetu da li i koje apoteke ga imaju, pa mogu sutra prijepodne da ga uzmem i posaljem.
Posalji mi veceras adresu na pp ako mozes, da ne bi gubili vreme bezveze.
U svakom slucaju mozemo probati sa jednim pakovanjem ili nekim manjim pakovanjem koje ne prelazi tu vrednost, barem da ne ostanes bez icega, a za nekih mjesec-dva kad budem dolazio mogu da ti donesem jos.
[ virtual zubo @ 09.05.2011. 19:56 ] @
Saljem ti PP
[ Marenović Slaviša @ 09.05.2011. 19:57 ] @


http://www.upravacarina.rs/cyr/Zakoni/Uredba-povlastice-cyr.pdf


U ovoj uredbi ćete naći propise o tome koja roba se oslobađa carine.

U vezi onih 45 eura, možete se osloniti na to ako idete na to da se paket pošalje-primi kao pošiljka male vrednosti.

Ali ako pogledate član 7 videćete da možete da uvezete veću količinu leka, (mislim da se radi o količini koja bi bila dovoljna za ne više
od šest meseci).

Međutim, ako ideš na ovaj član sedam, da uvezeš lekove, onda ti treba recept lekara.
Bez njega ništa.

Kao što piše: Radi korišćenja povlastice iz stava 1 ovog člana korisnik povlastice podnosi carinskom organu fotokopiju lekarskog
recepta koji je izdao domaći ili strani lekar ili drugi dokaz o potrebi upotrebe lekova (nalaz lekara, otpusna lista, mišljenje zdravstvene ustanove i slično).

Do pre par dana sam se sa carinom patio i morao da platim ne mali iznos. A lekovi su u pitanju, zapravo ne lekovi, za mene to jesu lekovi, formalno gledano
to su biljni preparati, valjda to spada u pomoćna medicinska sredstva.

Pogledaj malo po propisima, a savetovao bih te i da pozoveš upravu carina, da se posavetuješ sa nekim službenikom.

Pozdrav
[ virtual zubo @ 09.05.2011. 20:06 ] @
Slavisa zaista ti hvala na trudu, mislim da su ovo korisne informacije za sve koji ce ikad imati potrebu za bilo kakvim slicnim akcijama.

Postoji migucnost da mi neko donese, ali ako bude islo posiljkom, ove informacije ce biti jako vazne, dakle mnogo ti hvala, a i svima koji se trude

[ flighter_022 @ 10.05.2011. 01:21 ] @
Zubo... znam da je daleko, medjutim ako moze da se kupi bez recepta u Nemackoj, ili imas poverenja u turske apoteke, dolazim krajem juna za Srbiju ili preko frankfurta ili preko Istanbula pa mogu da pokusam.

Koliko uopste traje jedno pakovanje leka?
[ virtual zubo @ 10.05.2011. 06:54 ] @
Hvala ti flighter_022 -u imacu te u vidu ako neka od sadasnjih opcija zaskripi


Ljudi hvala vam, svima

p.s. A nadam se da je i ova nestasica prolazna :)
[ Fehvik @ 01.08.2011. 10:47 ] @
Odin D. U kojoj apoteci si nasao frisium? ja nigde nem mogu da nadjem ovde u Vojvodini :( a zalihe mi se isticu za 8 dana
[ Odin D. @ 01.08.2011. 11:37 ] @
Ovdje (Bec) ga imaju u svakoj, ali ne daju bez recepta.
Bio sam u vise apoteka ali samo u jednoj su mi dali jednom zbog price o hitnosti.
Kad sam dosao sledeci put vise nisu htjeli da daju bez recepta.
[ virtual zubo @ 02.08.2011. 14:00 ] @
Citat:
Fehvik: Odin D. U kojoj apoteci si nasao frisium? ja nigde nem mogu da nadjem ovde u Vojvodini :( a zalihe mi se isticu za 8 dana


Vidi nestasica je generalna u celoj zemlji, dolazio je iz Madjarske i sad je ta varijanta presusila i takvo je stanje vec jedno par meseci, bez nade u poboljsanje.

Imas u Austriji, Madjarskoj, Grckoj u slobodnoj prodaji (ali mora recept) pa sad ako mozes da se snadjes (idu ljudi na more u Grcku, Madjarska ti nije daleko).
Ako ne, moze da se naruci u BG u jednoj apoteci sam nasao ali je basnoslovno skup, jedno 5-6 puta skuplji od prave cene (lopovska posla) i kad platis ceka se jedno 5-6 dana, tako su mi rekli nisam porucivao.

Nazalost sad sam na putu i ne mogu da ti pomognem vise od ovog.
[ Aleksandar Đokić @ 02.08.2011. 17:09 ] @
Svaka vam cast ljudi!
[ ArsenLupen @ 03.08.2011. 15:40 ] @
Ako je za neku drugu temu premestite, ali dobro je znati:

POKLANJA se lek BETAFERON za OBOLELE OD MULTIPLE SKLEROZE, koji je inace jako skup (preko 500 eura), radi isteka roka u 11 mesecu ove godine. Ako znate nekoga kome bi ovaj lek zatrebao, javite se na broj 066 390 264
[ virtual zubo @ 11.09.2011. 14:06 ] @
Samo da zatvorim temu (zasad)

Segedin , ima leka koliko hocete, cena 9 EURa za kutiju 100 kom.

Ako nekome treba pomoc nek se javi

hvala svima na pomoci
[ zoca.1 @ 28.03.2012. 23:23 ] @
Pozdrav Zorane,
Pretpostavljam da si po Frisium isao licno-u Segedin. Meni je sem Frisiuma potreban jos niz epileptika-za mog sina. Nameravam da otputujem u Segedin 11.04. i pokusam tamo da ih nabavim. Zato su mi potrebne neke informacije i bio bih ti zahvalan ako mi mozes pomoci.
1) Adresa apoteke u kojoj si nabavio frisium
2) Da li je neophodan recept, i u kojoj formi


Unapred ti se zahvaljujem, Sasa
[ virtual zubo @ 29.03.2012. 08:39 ] @
Frisiuma tamo imas u bilo kojoj apoteci (proizvodi se u Madjarskoj), za ostale epileptike ne znam. Trazili su mi nekekav recept, dao sam im recept (kod nas ga zovu privatni recept) za lek koji ne moze da se nabavi ovde. Ljudi iskopirali , vratili original i sve ok. Spisak apoteka sam nasao na netu i redom svakoj u Segedinu poslao mail.

kontakt apoteke saljem na pp, svako dobro
[ zoca.1 @ 29.03.2012. 18:38 ] @
>
[ zoca.1 @ 29.03.2012. 18:50 ] @
>
[ zoca.1 @ 29.03.2012. 19:00 ] @
>Hvala Zorane na brzom odgovoru. Ja imam lose iskustvo sa koriscenjem
engleskog jezika u Madjarskoj. Uglavnom koriste nemacki jezik, pa mi je
sporazumevanje otezano.
Dobra vest je sto u svakoj apoteci mogu da nabavim frisijum, ali meni treba
jos nekih 6 vrsta antiepileptika, od kojih mi je najvazniji Inovelon-3
kutije mesecno. Ovde sam ga nabavljao po ceni od 120 eura za jednu kutiju.
Nedavno sam saznao da je u Grckoj oko 70 eura, pa sam resio da se raspitam o
cenama u Madjarskoj. Mogao bih da kontaktiram apoteke u Segedinu-na
engleskom, ali se plasim da ga oni ne govore. Kakvo je tvoje iskustvo sa
prepiskom sa apotekama? Koji si ti jezik koristio?
Pozdrav
[ zoca.1 @ 29.03.2012. 19:02 ] @
>Sad sam procitao tvoju PP. Ne mogu istim putem da ti odgovorim jer sam se
juce registrovao na forum-potrebno je najmanje 7 dana za ovaj vid
komunikacije.
Moja pitanja su:
Kako si se sporazumevao sa apotekarom? Da li govori engleski jezik? Ako ne,
probacu da se snadjem za prevod na nemacki. Ne znam nikog ko govori
madjarski.
Hvala ti na ovim informacijama. Pozdrav
[ virtual zubo @ 29.03.2012. 21:36 ] @
Znas kako ovaj decko govori odlican srpski (inace i moja iskustva kazu da u Madjarskoj zaobilaziti engleski:) .
Mailove sam pisao na engleskom, pa google translate na madjarski (naglasio sam da je prevodio google).

Inace u potrazi za frisiumom sam dosao i do Zagreba i njihovog Centralnog registra lekova ili kako se vec zove. Oni narucuju sve lekove koji u HR nisu registrovani, ceka se 4-10 dana i ista prica uz recept ih kupis.
Zvao sam ih i taj je prica bila i za Frisium ali je cena bila jaca nego u HU, a i Segedin je dosta blize nego Zagreb. Inace nikakvih problema nema sto sam iz SR i sto je recept iz SR (bar mi je tako gospodja rekla telefonom).