[ gigamg1 @ 10.05.2011. 12:28 ] @
Majkrosoft kupuje Skajp

Mozda glasine a mozda i nesto vise
[ mmix @ 10.05.2011. 14:12 ] @
8.5 milijardi dolara kes, za sav assets i 700 miliona Skypovog duga.

Sta li ce se sad promeniti?

[ kkedacic @ 10.05.2011. 14:19 ] @
Megabajtaza skype clienta :)
[ dejanet @ 10.05.2011. 14:21 ] @
Za Android sledeci Skype Application info

Current Version:1.0.0.983

se nece menjati jedno 10 godina
[ mmix @ 10.05.2011. 14:25 ] @
Da, ali vec imaju klijenta koji ima skoro sve to, mada nije popularno zastupljen za voip i cistu telefoniju.

Live Messenger + Skype = Live Skype?

I sta sa svim onim skype uredjajima koji su vec prodati? Ako MS spoji proizvode, spojice i protokole.
Sta je sa korporativnim pritiskom? Skype je radio na portu 80 i zadavo dosta glavobolja ITu a na radost zaposleniuh? Gotovo i to? ;)
[ waikiki @ 10.05.2011. 14:43 ] @
Znaci Linuxasi mogu da se pozdrave sa Skype-om!
[ StORM48 @ 10.05.2011. 14:47 ] @
Katastrofa!

Pozdrav
[ a1200 @ 10.05.2011. 14:53 ] @
Bye, bye skype... welcome bloatware. Vreme je da se predje na servis koji nudi google ili neko drugi (tj. ne sumnjam da ce se ovim potezom napraviti vakum i da ce neko drugi preuzeti poziciju skype-a - jer ce mudraci iz M$ ubaciti niz "novih tehnologija" i "poboljsanja" koja ce do kraja ubiti krajnje funkcionalan proizvod).
[ Slobodan Miskovic @ 10.05.2011. 14:59 ] @
Ne znam zasto je ovo katastrofa :-) bilo ko da ga je kupio bi bilo isto. Ovako cemo imati LiveSkype servis, nista spec, verovatno ce biti integrisan sa LiveMessanger-om. Nista strasno. Ne znam kako su neki mogli da zive u zabludi da ce skype ostati "nezavistan" pored divova kakvi su Google, MS i FB. Microsoft ima dovoljno para da se igra kako hoce, vecina korisnika nece ni primetiti tranziciju a mislim da ce MS samo profitirati i vratiti investiciju kroz max 5 godina. Akcije ce skociti i tako to.... :-)

http://www.google.com/hostedne...2e57f4feeb42c6a1338226e9e455d5

[ Count Zero @ 10.05.2011. 15:01 ] @
Pa, dobro, Skajp je ionako bio krenuo da se bloatuje. To sledi sa godinama...
[ StORM48 @ 10.05.2011. 15:15 ] @
Zato što je M$ postao neviđeni bloat generator. Još uvek su iza Nero AG-a po tom pitanju, ali ubrzano galopiraju.
Zato što Live Messenger, Messenger, MSN messenger i kako se sve nije zvao, ima idiotsku koncepciju da iz čista mira UMRE i ne dozvoljava korišćenje bez update-a na novu verziju. Zato što ne omogućava apsolutno ništa od onoga što Skype nudi od svog nastanka i zato što M$ ne može da prihvati da neko nešto radi bolje od njih, pa otkupljene tehnologije ne zadržavaju, niti implementiraju u buduće proizvode, već samo učine da otkupljeni projekat u celosti nestane.

To će u praksi značiti vrlo ograničenu upotrebljivost budućeg IM-a (vrlo verovatno sa manjim brojem opcija za prilagođavanje okolnostima), manju portabilnost po platformama i totalno nametljiv način funkcionisanja, karakterističan za M$ proizvode.

Ja sam Messenger i prestao da koristim jer je skroz nepouzdan u smislu dugotrajnog korišćenja. Meni je to neprihvatljivo.

Pozdrav
[ Tyler Durden @ 10.05.2011. 15:16 ] @
Skype je smece koje ionako ne koristim.
[ darkonsm @ 10.05.2011. 15:33 ] @
Citat:
waikiki: Znaci Linuxasi mogu da se pozdrave sa Skype-om!

Nema potrebe da se bilo ko oprašta od skype sem iz ideoloških razloga.
Odavno je microsoft naučio lekciju podržavaće sve platforme i dalje .
Možda i poboljašaju nešto za linux i ostale platforme pre nego da ne urade ništa .
[ mmix @ 10.05.2011. 15:40 ] @
Ma ok to, na stranu i navijcke price samo mi nije jasna jednacina

Skype - Live MSN > $9.2b

Zar je moguce da bi MS vise para dao da je u sopstvenoj reziji napravio razliku u funkcionalnosti izmedju skype-a i Live MSNa? Zar njihova infrastruktura zaista toliko vredi (jer ako pogledamo profit, nije ni iz daleka ta vrednost)
[ Slobodan Miskovic @ 10.05.2011. 15:47 ] @
Vredi baza korisnika i ubijanje konkurenta :) koliko god MSFT ulagao u Live MSN Skype bi bio tu tako da su ovako ubili konkurenciju :)
[ mmix @ 10.05.2011. 15:47 ] @
Citat:
darkonsm: Nema potrebe da se bilo ko oprašta od skype sem iz ideoloških razloga.
Odavno je microsoft naučio lekciju podržavaće sve platforme i dalje .
Možda i poboljašaju nešto za linux i ostale platforme pre nego da ne urade ništa .


Cek, ti stvarno ocekujes da MS gura dva konkurentna proizvoda pod svojom zastavom? Zasto bi to radili? Ne zaboravi i na korporativni deo price, nije sam Live MSN u pitanju, tu je i celokupan collaborating platofrma zvana Lync.
[ miroslavL @ 10.05.2011. 15:48 ] @
Ako je verovati B92, potvrdjena je kupovina.
[ mmix @ 10.05.2011. 15:52 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Vredi baza korisnika i ubijanje konkurenta :) koliko god MSFT ulagao u Live MSN Skype bi bio tu tako da su ovako ubili konkurenciju :)


MSN ima tri puta vise registrovanih i dva puta vise aktivnih korisnika. TO sigurno nije razlog, da su pustili naplatu terminacije ljudi bi kupovali vise nego na skype-u.
[ Slobodan Miskovic @ 10.05.2011. 15:55 ] @
Skype ima 763 000 000 korisnika, naloga kako hoces. MSN ima 330 000 000 korisnika, naloga.

http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_messaging#User_base
[ mmix @ 10.05.2011. 15:57 ] @
Wired se ne bi slozio sa tobom.
http://www.wired.com/epicenter/2011/05/microsoft-buys-skype-2/
[ dejanet @ 10.05.2011. 15:59 ] @
MS se mlati vec neko vreme i sa Cisco-om po pitanju Business Unified komunikacija..
[ Slobodan Miskovic @ 10.05.2011. 16:01 ] @
Wired nema nijedan izvor te informacije. Inace, Live nalozi aktivni se broje prema pristupu live nalogu koji nemora da bude messanger jer prostim pristupom live posti si i on line na messangeru. Nije mi poznato da li skype ima neke patente u svom vlasnistvu ili ih je pripremao pa je msft uskocio...
[ gigamg1 @ 10.05.2011. 16:17 ] @
Mislim da ce to biti samo gusenje konkurencije.
Sam skype mozes da instaliras kada hoces i gde hoces bez nekih posebnih zahteva a msn bi uskoro trebao da krene koracima IE-a i svom tom halabukom oko genuine validation sto ce naravno odbiti onu posebnu ( :) ) grupu korisnika kojima to bas i ne ide u prilog.
Nekako mi je sam msn previse u msft stilu i laksi je za neke opcije kojima skype moze da se pohvali. Prvo sto mi trenutno pada na pamet je skype to landphone opcija, sms, opcija pretrazivanja korisnika i tako dalje...
[ waikiki @ 10.05.2011. 16:19 ] @
Citat:
darkonsm: Nema potrebe da se bilo ko oprašta od skype sem iz ideoloških razloga.
Odavno je microsoft naučio lekciju podržavaće sve platforme i dalje .
Možda i poboljašaju nešto za linux i ostale platforme pre nego da ne urade ništa .

Bilo bi lepo... samo sumnjam u takvu mogucnost!
Ne znam da postoji neki microsoftov proizvod u Linux verziji!


[ EArthquake @ 10.05.2011. 20:31 ] @
ako nista drugo , bolje MS nego Facebook ili Google ...
[ combuster @ 10.05.2011. 20:40 ] @
Ma ja sam se nenormalno potresao :D :D :D

Ionako ne koristim to cudo uopste :D

Inace MSFT rece da nece ubijati klijente za druge platforme, valjda...
[ darkonsm @ 10.05.2011. 21:06 ] @
Bila bi greška da odustanu od drugih platformi , jer taman imaju totalnu dominaciju i ako bi odustali od drugih platformi može da se pojavi novi igrač.

Tablet je tu ne samo linux ili smartphone i jedna greška i ode investicija.

Lićno mislim da su naučili lekciju i da neće davati sebi auto-golove.
[ brankos @ 10.05.2011. 21:55 ] @
Odmah sam proverio šta pišu švedski internet časopisi na svojim sajtovima i...
kupovina jeste potvrđena, a piše još i...

Plan je da Skype podržava između ostalog Windows Phone, Xbox, Kinect i još Windows proizvoda. Microsoft će povezati Skype korisnike sa Lync, Outlook, Xbox Live i sličnim.
[ akiko1 @ 10.05.2011. 22:20 ] @
Citat:
Analitičari: Microsoft se zaletio, Skype ne vrijedi 8,5 milijardi
MICROSOFTOVA odluka da za 8,5 milijardi dolara kupi Skype užasno je loš financijski potez, gotovo jednoglasno složili su se američki analitičari. Mnogi su, prenosi Reuters, ostali začuđeni kad su čuli da je softverski gigant za gubitašku kompaniju platio duplo više od cijene koja bi bila postignuta da je ponuđena na otvorenom tržištu.

"Volio bih da to nisu učinili", kaže Whitney Tilson, osnivač firme T2 Partners LLC, koja je vlasnik dionica Microsofta. "Svi koji znam koriste Skype. I nije mi krivo što je Microsoft postao vlasnik te firme. Ali vjerojatno su je platili previše", kaže Tilson, koji se tijekom dana nije upuštao u trgovinu Microsoftovim dionicama, već je odlučio pričekati rasplet situacije.

Microsoft nije poznat po dobrim akvizicijama

Bila je to vjerojatno mudra odluka, s obzirom da su dionice Microsofta danas pale za 1,4 posto i završile na istoj razini na kojoj su bile prije 10 godina. To možda i najbolje pokazuje zbog čega se Microsoft odlučio na ovu enormnu akviziciju: iako je tvrtka koju je osnovao Bill Gates i dalje najveća softverska kompanija na svijetu, dionice Microsofta već godinama stagniraju.

No, istovremeno treba imati na umu i da se Microsoftove velike investicije rijetko kada isplate. Zadnji put je približnu količinu novca Microsoft istresao 2007. godine, kada su odlučili kupiti firmu za online oglašavanje aQuantive za 6 milijardi dolara. Bio je to potpuni financijski promašaj.

Šef Microsofta računa već prvu godinu zarađivati na Skypeu

"Morat će dioničarima objasniti kako su došli do cijene od 8,5 milijardi i na koji način planiraju da će im se to isplatiti. Moramo vidjeti put prema profitu. Ovo podsjeća na razdoblje 1999. ili 2000. godine, kada se vrijednost kompanija procjenjivala odoka", ogorčen je Kim Caughey Forrest, analitičar u Fort Pitt kapital grupi, koja također posjeduje Microsoftove dionice.

Naime, Skype je prošle godine uprihodovao 860 milijuna dolara, što znači da su godinu završili sa 7 milijuna dolara gubitka, iako im je korisnička baza porasla za gotovo 40 posto, na 145 milijuna ljudi. Usprkos tome, direktor Microsofta Steve Ballmer očekuje da će već u prvoj godini na Skypeu ostvariti zaradu. Ballmer je uvjeren da će akvizicija Skypea povećati prodaju ostalih Microsoftovih proizvoda poput Xboxa, Kinecta i Officea.


http://www.index.hr/vijesti/cl...5-milijardi-dolara/551121.aspx
[ Vlada666 @ 11.05.2011. 00:09 ] @
M$ je poceo da se ponasa kao razmazena holivudska diva, kupuje kompanije iz cistog hira, sujete i dokazivanja... Licno dosta koristim Skype za razgovore sa inostranstvom i bicu jako osetljiv po pitanju "poboljsanja funkcionalnosti" i slicnih eksperimenata koji ce ubiti sustinu i svrhu ovog programa.
[ Srđan Pavlović @ 11.05.2011. 06:17 ] @
Znaci sledeca instalacija skajpa 947mb...
[ bigvlada @ 11.05.2011. 06:24 ] @
Zarada od tekstualnih reklama kojih i sada ima u skajpu plus još neka sića od plaćenih razgovora, sledeći windows mobile telefon koji će biti i skype compatible, skype kao deo windows-a 8..... Skype će biti posebna divizija unutar Microsofta. Ako su i dali više para nego što vredi, ovo je odlična investicija sa njihove tačke gledišta.
[ X Files @ 11.05.2011. 06:56 ] @
Je li mogao Skype do sada da se "prisluškuje" (mislim, zbog projektovanih protokola)?
[ EArthquake @ 11.05.2011. 08:19 ] @
[ Impaler @ 11.05.2011. 08:23 ] @
^ haha, da ne postoji mozda trenutno neki secret government contract u iznosu cca 8.5 bln?
[ mmix @ 11.05.2011. 08:25 ] @
Koliko znam Skype koristi end-to-end AES.

Citat:
bigvlada: Zarada od tekstualnih reklama kojih i sada ima u skajpu plus još neka sića od plaćenih razgovora, sledeći windows mobile telefon koji će biti i skype compatible, skype kao deo windows-a 8..... Skype će biti posebna divizija unutar Microsofta. Ako su i dali više para nego što vredi, ovo je odlična investicija sa njihove tačke gledišta.


Ma prihodovanje skypa nije neka tajna, bas zato i ne postoji ekonomski rezon za kupovinu. I zato se i veci shareholderi bune. A niko jos ne kazuje konkretno sta je to zapravo MS dobio sto ce opravdati taj racun. Niko ni ne porice da ce skype imati gde da se primeni u MS proizvodima, pitanje je zasto kupovina skype-a
[ bigvlada @ 11.05.2011. 09:40 ] @
Citat:
Niko ni ne porice da ce skype imati gde da se primeni u MS proizvodima, pitanje je zasto kupovina skype-a


Zbog onih nabrojanih miliona korisnika. Kao i da ti nabrojani milioni korisnika ne bi završili kod gugleta ili šećerberga.
[ mmix @ 11.05.2011. 10:04 ] @
A sta ih sprecava sada? Pricas kao da su ljudi zarobljeni u skype-u.

Hoarding korisnika nema nikakve svrhe ako nisu aktivni i ti od njih ne pravis pare, a da mogu da se prave velike pare od toga skype bi ih sam pravio sa tim milionima korisnika. Vecina ljudi koristi skype upravo zbog toga sto je free i za PC-PC komunikaciju, MS to vec ima, a ono sto nemaju (terminacija i mobility-*) su sigurno mogli da naprave za mnogo manje pare. AKo i pricamo o konkurenciji oni imaju svoje brendove i sposobni su da svojim imenom i dobrom kampanjom konkurisu skype-u a i MS-skypeu sa investicijama koje bi sigurno bile daleko manje od 9 milijardi. Ja vidim da postoji neko razumevanje za tu logiku ovde, po principu "kupicu kravu za dvaput vise para samo da je komsija ne kupi", ali kako si zapravo sebi pomogao time ako komsija za te pare drugde kupi dve krave?
[ Cartman @ 11.05.2011. 10:35 ] @
SIP protokol je ugradjen u gingerbread (iako nije najsrecnije reseno, ali ima takodje izuzetnih third party aplikacija), ima povoljnijih ponuda od skype-ove za pozive prema fiksnim telefonima u inostranstvu u zavisnosti od potrebne zemlje, gtalk sada podrzava video i audio pozive prema gtalk.
Skroz je neracionalna kupovina.
[ Impaler @ 11.05.2011. 16:10 ] @
ms + nokia + skype = peer 2 peer cell phone = mobile operators pissed off ?
[ bachi @ 11.05.2011. 16:23 ] @
Impaler napisa:
> ms + nokia + skype = peer 2 peer cell phone = mobile operators pissed off ?

Ne sve dok naplaćuju data saobraćaj, kao što naplaćuju.
[ vujkev @ 11.05.2011. 16:49 ] @
pa to već postoji (hint: http://www.fring.com/)
[ yolja624 @ 11.05.2011. 17:52 ] @
odavno se kanim da uninstall skype - sad je odluka konacno donijeta. Zbogom skype...
[ Slobodan Miskovic @ 11.05.2011. 18:07 ] @
Takvi korisnici kao ti su mi uopste nisu jasni. :-)

p.s. Obrisi i Windows onda :P
[ koska @ 11.05.2011. 18:44 ] @
Mislim da se MS sve vise okrece mobilnim tehnologijama, a da su Skype i Nokia samo delovi njihovog plana.

Ja sam Skype poceo od skoro da koristim, tek kad sam ga instalirao na mob. Besplatan net + rodbina / prijatelji "preko" i eto besplatnog razgovora sa njima u hodu.

Jednog dana kad svi budemo mogli da koristimo Skype na telefonima, to ce zaista biti to - peer-to-peer telefoniranje, a MS ce samo zadovoljno trljati ruke (reklame, kredit, telefoni i sl)
[ yolja624 @ 11.05.2011. 19:27 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Takvi korisnici kao ti su mi uopste nisu jasni.

p.s. Obrisi i Windows onda :P


sad cu da ti objasnim, da koristim samo ja ovaj racunar, davno bi tu bio neki *nix... a ovako posto ga djelim sa ljepsom polovinom, onda moram da se stekam sa winblowsom. Ne bi, ali moram.
[ Nedeljko @ 11.05.2011. 20:47 ] @
A treba li toj polovini Skype?
[ Aleksandar Đokić @ 12.05.2011. 03:11 ] @
to, sad ce "user xxx has a new picture, yeeea", kao da me to interesuje...

i na dnu obavezno "Uz to, svaka dopuna bice duplirana",

[ Boris B. @ 12.05.2011. 09:14 ] @
Izgleda da je i sam Microsoft zaboravio na sopstveno VoIP rešenje staro već više od 15 (!!!) godina. Govorim o NetMeetingu, koji se prvi put isporučio '96 uz Windows 95 OSR2. Netmeeting koristi H.323 kao protokol, koji je btw. apsolutno superioran i u odnosu na SIP i na Skype proprietary protokol. Koga zanima može da pogleda SIP vs H.323. Jedini problem netmeetinga je u tome što je bio daleko ispred svog vremena i mogli su da ga koriste samo kompanije koje su mogle da priušte skupe linkove, a danas je zaboravljen kao neki stari MS bull$h!t.

Meni lično se Skype uopšte ne sviđa, previše je intruzivan (moraš da se potrudiš čak i da ga ugasiš, pa još toolbari, pa te ne pita ništa za autostart...). Kolega koji ga koristi svaki dan da priča sa otadžbinom kaže da mu pojede pola računara i da mora da ga gasi pre nego što pokrene neku zahtevniju igru. . Ja sa GTalk VoIP klijentom nisam nikada imao takvih problema. Pozdravljam ovu kupovinu pa makar ga i kupili samo da bi ga ugasili (platiš svircu da ne svira).
[ Srđan Pavlović @ 12.05.2011. 09:33 ] @
Citat:
sad cu da ti objasnim, da koristim samo ja ovaj racunar, davno bi tu bio neki *nix... a ovako posto ga djelim sa ljepsom polovinom, onda moram da se stekam sa winblowsom


Moja lepsa polovina nema nikakvih problema sa Linux-om... a nije bas neki geek, naprotiv :)
[ Miloš Spasić @ 12.05.2011. 09:58 ] @
Nadam se samo da neće da uvedu plaćanje licence i za Skype...
A valjda će i da ga unaprede, počeo je u zadnje vreme dosta da baguje i da jede resurse.
[ bachi @ 12.05.2011. 10:33 ] @
Miloš Spasić napisa:
> A valjda će i da ga unaprede, počeo je u zadnje vreme dosta da baguje i da jede resurse.

Ovome se i ja nadam, jer je Skype, počev od verzije 4, postao
teški bloat. :(
[ owim @ 12.05.2011. 10:51 ] @
Citat:
bachi: Ovome se i ja nadam, jer je Skype, počev od verzije 4, postao teški bloat.

Zato koristim sigurnu i lepu verziju 4.2.169, koja može da se skine i danas ovde.
[ BBS @ 12.05.2011. 12:54 ] @
@Miloš Spasić
@bachi

Teško da će bilijevci da unaprede taj servis jer su svoj WLM totalno upropastili, otežali uspostavljanje video poziva, razmene fajlova i slično
[ yolja624 @ 12.05.2011. 13:01 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Moja lepsa polovina nema nikakvih problema sa Linux-om... a nije bas neki geek, naprotiv


Ma ne bi ni moja imala problema ali je malo "drvenastih shvatanja" sto se tice promjene bilo koje vrste. A ja moram da je ispostujem, inace ce mi rucak biti vazda zagorio... :P
[ bigvlada @ 13.05.2011. 09:42 ] @
Citat:
Pricas kao da su ljudi zarobljeni u skype-u.

Ne, to je softver koji najvećem krugu ljudi na jednostvan način završava posao što se tiče telefoniranja preko mreže. Pola moje familije koja ne zna engleski niti da se koristi računarom zna da uključi kompjuter, klikne na ikonicu skajpa i odabere koga iz adresara želi da pozove. Odabir i podešavanje mikrofona i zvučnika je već naučna fantastika.


Citat:
Hoarding korisnika nema nikakve svrhe ako nisu aktivni i ti od njih ne pravis pare, a da mogu da se prave velike pare od toga skype bi ih sam pravio sa tim milionima korisnika

Nije isto kada neuki korisnik mora da instalira softver i kada dobije ikonicu na desktopu zajedno sa kompjuterom. Skype to sam nije mogao da uradi. MS sada može. Neka mi bude dopušteno da predvidim da žele i da iskoriste skype da unaprede svoj office live meeting telepresence softver, kao što su to ranije već jednom uradili, kupivši Placeware da bi unapredili postojeći netmeeting.


Citat:
AKo i pricamo o konkurenciji oni imaju svoje brendove i sposobni su da svojim imenom i dobrom kampanjom konkurisu skype-u

Citat:
SIP protokol je ugradjen u gingerbread (iako nije najsrecnije reseno, ali ima takodje izuzetnih third party aplikacija), ima povoljnijih ponuda od skype-ove za pozive prema fiksnim telefonima u inostranstvu u zavisnosti od potrebne zemlje, gtalk sada podrzava video i audio pozive prema gtalk.

Zašto do sada nisu? Ko sada koristi ICQ? Zašto Google nudi talk i voice kao posebne aplikacije? Kada su izašle poslednje verzije? Ako hoćeš da istisneš nekog konkurenta moraš biti mnogo jači od njega, ponuditi nešto što je podjednako dobro ili nešto malo bolje jednostavno ne uspeva.


Citat:
kupicu kravu za dvaput vise para samo da je komsija ne kupi

Ovo je pre kupili su kravu jer znaju da to pravi mleko a samo su načuli kako se pravi krava. Pa su zato i preplatili kravu, za svaki slučaj, da ih neko ne pretekne. Neće svi prodavci da prime magični pasulj.

Citat:
ali kako si zapravo sebi pomogao time ako komsija za te pare drugde kupi dve krave?

Tržište kvalitetnih krava je jako usko, nije da ih ima na izvol'te. Pitanje je da li komšija može da nađe odraslu kravu sličnog kvaliteta za bilo koje pare. Posle dosadašnjih tragedija na polju mobilne telefonije, zaključili su da je bolje da plate više i kupe nekoga ko zapravo zna kako se to radi. Da imaju više znanja i iskustva, skype im ne bi trebao. Kao ni Nokija. Zaradili su preko dvadest milijardi od windows-a, misle da im je ovo dobra investicija.Vreme će pokazati da li su bili u pravu.


Citat:
Govorim o NetMeetingu, koji se prvi put isporučio '96 uz Windows 95 OSR2

Tu je problem bio što ti je trebala full duplex kartica, mpeg kartica, 33600 modem i kamera, što je tada koštalo ohoho preko 1000 maraka. A sa isdn-om si mogao da izvučeš max 10-15 frejmova u sekundi. Nedovoljno primamljivo za širi krug korisnika.

Verujem da će postojati free MS skype sa tekstualnim reklamama kao i unapređeni office live meeting na kome će se uzimati najveća lova. MS može da privuče kvalitetnije oglašivače, i to u većem broju nego što je to mogao sam Skype.
[ dzigilibonglica @ 13.05.2011. 11:09 ] @
Po meni je ova kupovina dobra stvar, a i ne mislim da je cena velika.

Skype nije samo software, ima tu jako puno infrastrukture, telefonskih linkova, predstavništva... po celom svetu. MS u stvari kupuje jednog perspektivnog operatera u telefoniji na globalnom nivou, sa sve njegovim korisnicima, postojećim ugovorima što za usluge, što za interkonekciju, i naravno patentima.

Cena Velika?
Pa pogledajte naš telekom ceo vredi 3 bil, a ne mogu ni 2M poziva da ostvare u isto vreme (pretpostavimo da im je to maximum, mada je to u realnosti i manje) recimo za novogodišnju noć. A Skype evo trenutno ima 23M ljudi online.

Microsoft sigurno može da napravi bolji software nego što je skype, ali ljudi su jednostavno navikli na njega, pa ga koriste. U BG su po radnjama bili (a mislim da ih još uvek ima) nekakvi Skype telefoni.
To da će MS da ubija verzije za druge platforme je čista GLUPOST jer niko neće da samoubija svoje potencijalno tržište.

Evo i ja prilično koristim skype, imam verziju na Symbian telefonu i sa bratom, kao i sa kolegama sa posla pričam isključivo skype-om jer je sve wifi pokriveno (firma, stan, kuća, bratova kuća) i sve free.
Kada bih trebao da zovem inostranstvo, pre bih kupio Skype kredita, nego uvodio Orion CDMA, ili pozivao 0800 ili 011 xxxxxxxxxxx Voip servise domaćih provajdera.

Mislim da će Skype postati bolji.
Naravno, to je samo moje mišljenje...
[ owim @ 13.05.2011. 13:30 ] @
Citat:
@bigvlada:
Nije isto kada neuki korisnik mora da instalira softver i kada dobije ikonicu na desktopu zajedno sa kompjuterom.

Ako se ne varam, jedan popularni proizvođač operativnih sistema tako je stavljao ikonicu svog brauzera na desktop pa se suočio sa ozbiljnim kaznama, i onda poklekao, nudeći izbor brauzera pod jednakim uslovima. Svaka slučajnost je slučajna.
Citat:
pogledajte naš telekom ceo vredi 3 bil, a ne mogu ni 2M poziva da ostvare u isto vreme (pretpostavimo da im je to maximum, mada je to u realnosti i manje) recimo za novogodišnju noć. A Skype evo trenutno ima 23M ljudi online.

Ovo su stvari koje ne mogu da se porede.
[ cangla @ 13.05.2011. 15:39 ] @
Da li sada MS ima pravo i na "Global Index"?

Ebay je i prodao većinski paket akcija pošto je hteo da koristi Global Index, a Niklas i Janus su im rekli da će se ''ćerati sudom'' zbog toga. Navodno, ebay nije kupio pravo na tehnologiju, nego samo pravo na softver.

http://joltid.com
[ Nedeljko @ 13.05.2011. 18:29 ] @
Citat:
dzigilibonglica: Cena Velika?
Pa pogledajte naš telekom ceo vredi 3 bil, a ne mogu ni 2M poziva da ostvare u isto vreme (pretpostavimo da im je to maximum, mada je to u realnosti i manje) recimo za novogodišnju noć. A Skype evo trenutno ima 23M ljudi online.


Ja čisto sumnjam da komunikacija skajpom između Pere i Đoke ide preko skajpovih servera. To bi bilo krajnje neracionalno i nepotrebno.
[ dzigilibonglica @ 13.05.2011. 18:55 ] @
Citat:
Nedeljko: Ja čisto sumnjam da komunikacija skajpom između Pere i Đoke ide preko skajpovih servera. To bi bilo krajnje neracionalno i nepotrebno.


Nekom normalnom logikom... trebalo bi da ide.
Ti negde moraš da vidiš ip adresu gde je Pera, a gde Đoka, pa onda Pera i Đoka ubace u koferenciju i Žiku sa zemaljske linije.
Ili recimo kod slanja fajlova...Isti efekat je recimo kada šaljem fajl skype-om u kancelariju od kuće, i kada šaljem izmedju 2 računara u kancu (sad će neko reći što si skypom slao jer nemaš mrežu...imam mrežu, nego se bila zabagovala, bla,bla...)

I naravno Voip prema zemaljskim linijama i DID brojevi moraju ići preko njihovih servera i centrala.
[ lemiar @ 13.05.2011. 19:00 ] @
Jedva cekam da vidim novu verziju nasta ce da lici, a najvise me zanima kako ce da radi na linux-u ili mozda nece da radi??? Ali vreme ce pokazati..
[ mmix @ 13.05.2011. 19:26 ] @
Skype ne prati normalnu logiku :) Svaki user koji ispunjava neke uslove (public ip, dovoljan idle bandwidth, itd) postaje super-node i ucestvuje u prenosu zvuka. SKype serveri sluze uglavnom samo za discovery/Im cache, itd.
[ maksvel @ 13.05.2011. 20:02 ] @
Likovi sa Columbia University-ja su lepo ispitali ovaj closed-source protokol (zasnovan na Kazaa)
http://www1.cs.columbia.edu/~l...s/reports-2004/cucs-039-04.pdf
[ Nedeljko @ 13.05.2011. 21:16 ] @
Citat:
dzigilibonglica: Nekom normalnom logikom... trebalo bi da ide.
Ti negde moraš da vidiš ip adresu gde je Pera, a gde Đoka, pa onda Pera i Đoka ubace u koferenciju i Žiku sa zemaljske linije.


Normalnom logikom, kada si onlajn, skajp obavesti server o tvojoj IP adresi. Kada hoćeš da razgovaraš sa nekim, ko je onlajn, pitaš server za njegovu IP adresu, server obavesti njega o tvojoj IP adresi i zahtevu i onda skajp klijentima skajp server više nije potreban. Ja bih to tako napravio u nekoj prvoj verziji. E, sad, ovo što mmix priča je složenije i naprednije.
[ dzigilibonglica @ 13.05.2011. 22:23 ] @
Ok vidim sad iz ovog pdf-a kako funkcionise Skype protocol, nisam bio u pravu.

U sustini jedino gde se prica preko njihovog servera je za pozive ka telefoniji (fixnoj,mobilnoj) gde ti oni mere minute i naplacuju interkonekciju ili sta vec, a ovaj voip je skroz p2p.

Ako imam processorske moci i protoka, on me stavi da budem super node bez mog znanja,
Neko vec rece da je Skype previse invazivan...
[ maksvel @ 13.05.2011. 22:44 ] @
Citat:

There are several ways to prevent Skype from becoming a supernode:

Beginning with Skype 3.0, an explicit switch is provided in the registry settings to allow the disabling of supernode functionality.
Any computer hosted on a network that is behind a network address translation (NAT) device or restrictive firewall will disable supernode functionality.
Skype clients behind an HTTP or SOCKS5 proxy will not serve as supernodes.

http://www.skype.com/intl/en-us/security/universities/
E, sad, nisu baš dali ovaj "explicit switch", bar ne u "explicit" izdanju.
Takođe, pitam se šta je kod Lin/Mac verzije - verovatno neki fajlić.
[ bachi @ 14.05.2011. 07:58 ] @
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Skype]
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Skype\Phone]
"DisableSupernode"=dword:00000001
[ bigvlada @ 14.05.2011. 16:24 ] @
Citat:
Ako se ne varam, jedan popularni proizvođač operativnih sistema tako je stavljao ikonicu svog brauzera na desktop pa se suočio sa ozbiljnim kaznama, i onda poklekao, nudeći izbor brauzera pod jednakim uslovima. Svaka slučajnost je slučajna


Naravno, njihovo je da probaju.Probali su oni i sa MS networkom na uštrb AOL-a i Compuserve-a pa nisu uspeli. Ovaj put bi im moglo poći za rukom jer nije baš da postoji buljuk velikih skype konkurenata. Sa druge strane, uz sedmicu ne dobijaš live messenger, moraš ga dodatno instalirati. Možda će skype trpati samo u home verzije, videćemo.
[ bachi @ 14.05.2011. 16:34 ] @
Pretpostavljam da je ovom kupovinom stavljena tačka na SkypeKit?
http://developer.skype.com/public/skypekit
[ maksvel @ 14.05.2011. 17:10 ] @
Verovatno će samo "malo" ga ga ograniče.. na Nokiu, XBox..
[ owim @ 14.05.2011. 19:21 ] @
Citat:
bigvlada: Probali su oni i sa MS networkom na uštrb AOL-a i Compuserve-a pa nisu uspeli.

Eh, koje je to vreme bilo, jedva da se sećam, kao i NetMeeting-a, ova tema je dobro podsećanje na poduhvate iz prošlosti.

Citat:
After 30 years, Compuserve shuts down. The original CompuServe service, first offered in 1979, was shut down in June 2009 by its current owner, AOL.

Usput, eBay je kupio Skype od dvojice britanaca koji su ga pokrenuli (za velike pare). Pamtim da je taj izvorni, britanski Skype obilovao dobrim humorom i forama na njihovom sajtu.

[Ovu poruku je menjao owim dana 14.05.2011. u 21:08 GMT+1]
[ Ivan Vujisic @ 17.05.2011. 03:15 ] @
Kupovina je totalni promasaj, browser phone je vec dostupan preko Flash ili Java modula. Naravno, mnogi ce jos dugo koristiti Skype sa desktopa, kao sto mnogi i danas koriste Desktop mail klijente
[ bogdan.kecman @ 17.05.2011. 08:03 ] @
Citat:
owim: Usput, eBay je kupio Skype od dvojice britanaca koji su ga pokrenuli (za velike pare). Pamtim da je taj izvorni, britanski Skype obilovao dobrim humorom i forama na njihovom sajtu.


?! skype su napravili danac i svedjanin, registrovali firmu u letoniji, litvaniji, estoniji .. nekoj od tih cis zemalja gde je bio i glavni dev tim ... englezi sa skajpom imaju veze koliko i jugosloveni ?!

a to dal je promasaj ili ne .. videcemo .. linux klijent nikad nije imao (nema ni danas) nikakve reklame i radi odlicno, trosi 49 megabajta ram-a i 0.1% cpu-a .. (a ima gzilion kontakata u njemu i vecina je online) tako da ako ga ne za*eru bas me briga el vlasnik ms ili ebay ili neko peti .. nista google nije bolji od ms-a .. google-talk plugin uzima cudo vise resursa od skype-a, dangira se, pada .. stand alone app je windoze only i i sto ne sljaka bas naj naj ... facetime je odlicna reklama ali na kraju veci problem nego korist (da ne spominjemo da radi samo na mac/iphone/ipad) ... tako da .. skype trenutno nema realnu alternativu - nazvati nabavku takvog software-a "promasajem" ... ja bi stavio prst na celo i izbrojao do deset pre nego krenem da pljujem po odlukama ljudi koji su pokazali da umeju da donesu pravu odluku mnogo puta do sada...

to da "icq vise niko ne koristi" ... neka prica svako za sebe, ja i dalje koristim i evo preko 1200 kontakata mi je ovog trenutka on-line ... msn takodje .. ne zaboravite da postoje ljudi koji su koristili internet kada se mnogi ucesnici diskusije (koji daju izjave kao da su na celu 20 najvecih firmi u okruzenju) jos uvek nosili pelene..
[ Cartman @ 18.05.2011. 07:05 ] @
Bogdane, jesi li probao skype app na androidu?
Definitivno nema odlike linux klijenta.
Non stop trazi gps podatke, radi neprestano (trajanje baterije nije slavno i bez skype-a), a ne moze ni neki task killer da ga ubije.
Pored toga, ostavili su na izvol'te SQLite baze podataka sa porukama, kontaktima, profilom: http://www.androidpolice.com/2...mber-chat-logs-and-a-lot-more/

Vecina ne spori da skype ima svoje adute (na kraju krajeva, pre nego sto je objavljena ova kupovina, govorilo se da se Google i Facebook takmice za njegovu kupovinu), vec da je MS imao konkurentni proizvod (kakav god bio) i da je diskutabilna suma koja je izdvojena za skype.
[ Ivan Dimkovic @ 18.05.2011. 11:11 ] @
Kako se suska, MSFT izgleda planira da kupi i Nokia-u...

Tu se nazire strategija koju planiraju - direktno rokanje sa operaterima sa svom municijom, a Skype ce im biti video+audio klijent za IP komunikaciju. Nisam bas siguran da ce ta strategija da prodje tek tako (Apple-u prolazi do neke mere zato sto se ljudi toliko loze na Apple da su spremni da pokazu srednji prst operateru iz odmah).

Pretpostavljam da je razmisljanje bilo u fazonu "Nokia je jak brend" + "Skype je jak brend", i kada se se to pripakuje sa WP7 ocekuju da ce to biti konkurentno i uporedivo sa Apple ekosistemom...

Ne znam sta da kazem na to :) Njihove pare, njihova stvar... k'o zna, mozda i naprave nesto, mada vise zvuci kao klasicni vlazni M&A san visokog menadzeraja.

Btw, BillG se oglasio da je on sam iza ovoga a ne Steva celavi... tako da "strateski" scenario dobija na tezini.
[ Tyler Durden @ 18.05.2011. 11:28 ] @
Citat:
Tu se nazire strategija koju planiraju - direktno rokanje sa operaterima sa svom municijom, a Skype ce im biti video+audio klijent za IP komunikaciju. Nisam bas siguran da ce ta strategija da prodje tek tako (Apple-u prolazi do neke mere zato sto se ljudi toliko loze na Apple da su spremni da pokazu srednji prst operateru iz odmah).

Pretpostavljam da je razmisljanje bilo u fazonu "Nokia je jak brend" + "Skype je jak brend", i kada se se to pripakuje sa WP7 ocekuju da ce to biti konkurentno i uporedivo sa Apple ekosistemom...


Znaci, NEMA SANSE ni u paklu da ovo upali!
[ mmix @ 18.05.2011. 11:46 ] @
Tja, to sam ja govorio i za Apple, pa me hipsteraj iznenadio. Od tad sam obazriv sa takvim izjavama.

Mada, imho, to i dalje ne opravdava toliki price-tag.
[ Slobodan Miskovic @ 18.05.2011. 12:11 ] @
To ce da upali naravno, mozda ne u meri u kojoj to ocekuju ljudi iz MSFT-a ali svakako ce doneti profit. Pitanje je samo da li je profit procentualno dovoljno velik u odnosu na investiciju ili je isplativije bilo dati pare u banku :-)

Ono sto se suska jeste i da ce facebook uskoro doci pod kapu MSFT-a, ako ne skroz onda bar u vecem procentu vlasnistva (20-30%).
[ Tyler Durden @ 18.05.2011. 12:21 ] @
Citat:
mmix: Tja, to sam ja govorio i za Apple, pa me hipsteraj iznenadio. Od tad sam obazriv sa takvim izjavama.


Da, samo što oko MS-a nema hipsteraja ni u tragovima.
Svi znamo kako su prošli njihovi prethodni pokušaji koji su se oslanjali na "hipsteraj".
[ Slobodan Miskovic @ 18.05.2011. 12:22 ] @
Ima business korisnike ;) tu je tek show i kinta ;)
[ Tyler Durden @ 18.05.2011. 12:40 ] @
E, ja znam da ti direktno od MS-a zarađuješ i sve to, al nemoj baš toliko da se pouzdaš u njih :)

Sad moram da parafraziram hejtere USA i kažem da, "svaka imperija je na kraju propala". Ili barem se svela na neku običnu mjeru.
[ bogdan.kecman @ 19.05.2011. 13:17 ] @
Citat:
Cartman: Bogdane, jesi li probao skype app na androidu?


ne bi sada da startujem neku drugu temu ... o googletu mislim isto sto i o microsoftu .. (u stvari mozda cak i gore posto za google imam i poneki inside info za razliku od ms-a o kom znam ono sto procitam u novinama) ... a oficijalno - moj gazda je tuzio google za android tako da oficijelno... :D

elem, samo sam rekao da "mnogo su glupi", "sad cu ja da im objasnim" izjave od ljudi koji imaju manje godina zivota nego ti ljudi visokog, uspesnog, menadzerskog staza zvuce prilicno smesno ... sta ce biti bice, nije microsnotu jedan projekat propao do sada a isto tako nije da nisu uspeli da iz hira izvade smece i napale mase da ga koriste (seca li se neko visual basic-a i kako/zasto je doticni uopste nastao) .. tako da sta ce biti sa skype-om tesko da bilo ko moze da pretpostavi...

ja ne volim da placam bilo sta m$-u .. isto kao sto ne volim da placam ni googletu nista ... vrlo bi rado presao na alternativu i ozbiljno trazim alternativu od kad sam cuo da je m$ zainteresovan ... (tako sam i naleteo na ovu temu) ... ja alternativu nisam nasao .. ni za pare a kamoli za dzabe .. (ocu da vidim braticine koje su nekoliko hiljada km od mene svaki dan i da me to ne kosta bubreg i levo plucno krilo - na primer) ... google ne radi, apple ne radi .. poenta je da nije samo da ja moram da ga instaliram (na linux ili na kmeka) nego mora i taj neko sa druge strane da moze da ga instalira (na neki winxp i na neki win7 na neku krsinu amd 2700+ ili tako nesto ... na cemu skype radi 1/1) etc etc ..

inace sto se "baze korisnika tice" - baza korisnika lako pretrci sa jednog loseg proizvoda na drugi dobar ... setite se kada je skype poceo sa radom, ja mislim da sam napravio nalog u prvih 10 dana kada su krenuli online i iscimao u narednih 10 dana *sve* ljude koje poznajem da instaliraju isti .. tako da ako neko napravi dobru zamenu - no frx, imace ta zamene korisnike "odma" - fora je samo da ta zamena nije "lose radi ali bar nije microsnot" ... to bas i nije razlog ... ja cu radije da koristim dobar m$ app nego los dzaba foss app ako mi taj foss ne radi posao i ako m$ nije preterano skup ..
[ mr. ako @ 19.05.2011. 23:15 ] @
Slazem se da ne treba prenagljivati sa ocenama, jesu imali promasaja, ali nisu bas ni gomila simpanzi. Pogotovo posle vesti da iza citave ideje stoji cika Bili, glasina da hoce da kupe Nokiu (IAKO su ovi demantovali tako nesto...), ne treba ih otpisivati tako lako. Ako nista drugo, ono, puni su para - kupice sebi nesto novo.

@bogdan.kecman
U okviru Gmail chata, imas voice call i video chat - fercera zadovoljavajuce... nije ko Skype, al fercera.
[ bogdan.kecman @ 20.05.2011. 14:23 ] @
nemaju potrebe da kupuju nokiju, imaju sa njima prilicno zatvoren ugovor koji je bolji nego da ih kupe ... ako nokia zaradi, m$ ce da zaradi, ako nokija pukne, m$ ne gubi nista ..

a google, mozda na windozi radi ok, na meku i linuxu radi ko kiseli kupus u kombinaciji sa slatkim mlekom
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 17:44 ] @
Elem...

http://www.theregister.co.uk/2...01/google_open_sources_webrtc/

Citat:

Google open sources $68.2m realtime comm platform

Google has open sourced a framework for realtime video and audio inside the browser. Known as WebRTC, the framework is based on technology the company acquired with its $68.2 million purchase of Global IT Solutions last year.


:-) Google je upravo otvorio kompletnu tehnologiju koja je iza njihovog VoIP servisa, koju su dobili kupovinom GIPS-a.

Reklo bi se da je tajming vrlo... zanimljiv :-)

Citat:

WebRTC includes the wideband and super-wideband iSAC voice codec developed by Global IP Solutions, the free narrowband voice codec from Global IP, and the same VP8 codec that's included with WebM. The framework also supports the G.711 and G.722 voice codecs, and it includes various other audio technologies, including acoustic echo cancellation, automatic gain control, noise reduction, and noise suppression.


Ili, prosto receno - kompletna platforma za VoIP komunikaciju (ukljucujuci i video)... i to pod BSD licencom :-)

[ bachi @ 01.06.2011. 18:46 ] @
Ivan Dimkovic napisa:
> Elem...

Ae za mene laika, šta ovo konkretno znači? I XMPP protok je
otvoren i veoma proširiv, pa kao takav i dalje ne može po broju
korisnika da prismrdi ostalima. *

I sam onaj koncept Google voica gde ti moraš sam da se snađeš za
SIP je jedan veliki fail. Uopšte mi nije jasno zašto lepo nisu
integrisali gtalk i google voice u jedan normalan, konkurentan program i
sa tim nastupili na tržištu, a ne ovako.

*Edit: U ovo ne računam Facebook korisnike, jer oni ne koriste ni 5% mogućnosti XMPP protokola, a i retko koji korisnik chatuje van browsera.

[Ovu poruku je menjao bachi dana 01.06.2011. u 19:57 GMT+1]
[ Shadowed @ 01.06.2011. 23:10 ] @
Pa, koliko sam ja shvatio oni su dali besplatan software koji obavlja glavne stvari u vezi VoIP-a (codeci, protokol..) i bilo ko moze praviti VoIP aplikaciju a da ne mora da pravi taj, najtezi deo.
Kada pominjes XMPP, nesto kao da je neko napravio software-sku komponentu koja obavlja posao oko primanja/slanja poruka (i svega ostalog) i dala besplatno programerima da prave svoje xmpp servere i klijente.


Ono sto se ovde postavlja pitanje, ako je free i open source, ok, moze se koristiti u svojim aplikacijama, ali sta je sa intellectual property i patentima? Postoji li mogucnost da Google posle nekog vremena kaze, jeste, dali smo vam source, al' vam nismo dali licencu da koristite nas patentirani algoritam?
[ combuster @ 02.06.2011. 06:34 ] @
BSD licenca... :D Ne drzim ih u malom prstu ali bih rekao da smo poprilicno bezbedni, makar sa trenutnim snapshot-om koda.
[ Nedeljko @ 02.06.2011. 09:03 ] @
BSD licenca ne garantuje odsustvo patenata.
[ combuster @ 02.06.2011. 10:50 ] @
Pa naravno da ne garantuje sto ne znaci da ti krsis zakon time sto ih koristis kada su vec pod BSD licencom a sam kod je free. :)
[ Nedeljko @ 02.06.2011. 12:31 ] @
Ne, BSD te ne oslobađa od obaveze poštovanja patenata.

Međutim, ja sumnjam da će Google tužiti nekoga za svoje patente koji se koriste u njegovom BSD kodu, ali je pitanje da li tu ima još nečijih patenata.
[ combuster @ 02.06.2011. 12:41 ] @
Daju ti kod pod BSD licencom, nigde ne navode da postoji naknada za patent i onda mogu da te tuze zato sto koristis taj software ? Jes' ti to mislio ili sam te ja samo pogresno razumeo ?

Citat:

ali je pitanje da li tu ima još nečijih patenata.


E to je vec stvarno pitanje :)
[ Nedeljko @ 02.06.2011. 12:59 ] @
Ma, dobro si me razumeo, samo treba proveriti u zakonu da li je isporučilac softvera dužan da korisnika obavesti o eventualnim potrebama regulisanja patentnih prava prilikom korišćenja softvera.

Recimo, FreeType ima implementiranen neke patente u izvornom kodu, a kompajliranje se može konfigurisati tako da ih uključi ili ne uključi i upozorenje o patentima postoji u uputstvu.

Takođe, u uputstvu za Crypto++ biblioteku stoji da su neke od implementiranih tehnologija patentirane.

Nekako bi bilo fer da ako tako nešto isporučuješ, da onda obavestiš korisnika o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 13:07 ] @
Google takodje daje dozvolu za upotrebu svih patenata vezanih za GIPS soluciju koje su oni kupili kada su preuzeli firmu.

Imate na download strani napismeno da skinete "legalese" ;-)

To, naravno, ne znaci da ne postoje neki drugi patenti koje Google nije pokrio - ali takva opasnost preti u bilo kom slucaju osim u slucajevima kada isporucioc ne garantuje ugovorno da ce vas stititi od bilo kakvih patentnih problema (tzv. "indemnification" u legalnom zargonu), sto je naravno totalno neracionalno ocekivati od necega sto je besplatno.

Cak i u komercijalnim ugovorima takva vrsta zastite je izuzetno retka, i ne daje se lako - osim u slucajevima kada neka mala firma posluje sa vrlo velikom firmom koja to moze da "na silu" progura u ugovoru.

U mom malom iskustvu sa tim stvarima mogu da primetim da je to obicno uvek najveci problem u ugovorima izmedju male i velike firme, i gotovo uvek se zavrsi ili sa izbacivanjem te klauzule ili, u najgorem slucaju, sa teskom modifikacijom i ogranicenjem odgovornosti za eventualno krsenje IP-a treceg lica (ili do neke cifre, ili % prihoda od licenciranja i sl...). Velike firme nemaju taj problem zato sto ni u ludilu ne prihvataju tako nesto kao odgovornsot, njima je bar lako.

Tako da, Google je uradio maksimum koji je senzibilan - izbacili su kod pod BSD licencom, i dali su napismeno garancije da nece tuziti ljude za koriscenje intelektualne svojine koju su kupili sa tim kodom. Sve preko toga je wishful-thinking i utopija, i daleko od realnosti.
[ Alexwk @ 02.06.2011. 13:24 ] @
Vauu. Sada cemo imati Live Skype Messenger..
[ EArthquake @ 02.06.2011. 13:54 ] @
http://skype-open-source.blogspot.com/

momci rade na RE protokola , daleko je od gotovog , ali bi bilo jako lepo kad bi se pojavio neki normalan klijent ....


ili ce ovo dovesti do povecanog SPAMa ... :D
[ z@re @ 06.06.2011. 19:16 ] @
Ako Skype koristi P2P, nek mi neko objasni kako dva NATirana klijenta mogu pricat bez da se oboje spoje na trecu tocku koja rutira pakete izmedju njih?
Jebe me se za Skype, al ce mi dobro doc ta informacija, da ne moram koristit reverse konekcije kad sibnem backdoor nekom iza firewalla ;)

Mislim da direktni P2P nije moguc iz tih, tehnickih razloga, ali i negira neke "feature", tipa offline poruke. Ako se ne koristi centralni server/mreza nema offline poruka.
[ maksvel @ 06.06.2011. 19:26 ] @
Citat:
Ako Skype koristi P2P, nek mi neko objasni kako dva NATirana klijenta mogu pricat bez da se oboje spoje na trecu tocku koja rutira pakete izmedju njih?

Mora i Skype Server da se umeša
[ mmix @ 06.06.2011. 20:23 ] @
Pa supernode, izmedju ostalog bude promovisan zato sto ima public IP adresu i otvoren inbound tcp80 (ili ga otvori preko uPnP), u svakom slucaju ne znaci da imas prodju za backdoor
[ Nedeljko @ 06.06.2011. 20:42 ] @
Citat:
z@re: Ako Skype koristi P2P, nek mi neko objasni kako dva NATirana klijenta mogu pricat bez da se oboje spoje na trecu tocku koja rutira pakete izmedju njih?


Kada se povežeš na skajp (server), ti ga obavestiš o tome da si ti, član taj i taj (korisničko ime) trenutno na vezi i da ti je trenutni IP taj i taj, a on ti kaže koji su tvoji prijatelji na vezi. Kada hoćeš da pričaš sa prijateljem, kažeš to skajpu (serveru), on kontaktira prijateljev skajp klijent da zvoni, pa ako se odazove, skajp server obojici da IP adrese od onog drugog i onda ide P2P.
[ bogdan.kecman @ 08.06.2011. 23:12 ] @
Citat:
z@re: Ako Skype koristi P2P, nek mi neko objasni kako dva NATirana klijenta mogu pricat bez da se oboje spoje na trecu tocku koja rutira pakete izmedju njih?
Jebe me se za Skype, al ce mi dobro doc ta informacija, da ne moram koristit reverse konekcije kad sibnem backdoor nekom iza firewalla ;)

Mislim da direktni P2P nije moguc iz tih, tehnickih razloga, ali i negira neke "feature", tipa offline poruke. Ako se ne koristi centralni server/mreza nema offline poruka.


Skype u tom slucaju koristi treci "supernode" koji nije iza nat-a. Tj tvoj saobracaj ode preko nekog ko koristi skype, na dobrom je linku i nije iza nata.

A inace link izmedju 2 noda koja su iza nata MOZE da se ispostavi (skype to NE RADI) tako sto se napravi takozvani nat tunnelling. Samo za uspostavljanje konekcije je potreban treci host ali onda dva hosta mogu da funkcionisu direktno. To je prilicno zeznut koncept koji se retko koristi (imam negde dokumentaciju ako iskopam bacicu link) ali radi dobro. EDIT: to radi samo sa UDP paketima i best NATTTT ime koncepta, ili ima jedtno T manje ne secam se no nije previse bitno)
[ Zoran Milovanovic @ 09.06.2011. 01:31 ] @
Citat:
bogdan.kecman: Mislim da direktni P2P nije moguc iz tih, tehnickih razloga, ali i negira neke "feature", tipa offline poruke. Ako se ne koristi centralni server/mreza nema offline poruka.


Skype (koliko sam ja primetio iz iskustva) nema offline isporuku poruka. Poruka se isporucuje kada su oba korisnika online. Desava se da se ljudi ne nagaze online po nekoliko dana ili vise i kada se nagaze jedan od njih (or both) dobije/u bajatu poruku.
[ bogdan.kecman @ 09.06.2011. 02:11 ] @
da to je zato sto "skype serveri" sluze samo kao centralna baza "ko je online" i nista vise .. KAZAA protokol je ono na cemu je skype nastao (momci kupili ceo projekat pa nad njim pravili skype), ako se dobro secam prilicno je dostpan ceo princip kako radi, cemu sluze centralni serveri, sta su supernodovi (tvoj skajp je sada mozda supernod i mozda bas sada neko prebacuje fajlove koristeci tvoj link) etc... takav princip rada ne podrzava offline poruke zato sto kad ti posaljes poruku ona ide direkt sa tvog skype-a na skype tvog kolege, ako niste obojica online - nista od prenosa poruke

no ne vidim kako ista od ovoga ima ikakve veze sa tim ko je sada vlasnik skype-a, evo ja sam danas finalno instalirao facetime i mogu da kazem da radi losije nego sto mi radi skype na istoj toj masini, vise smara cpu, trosi vise rama, losija je slika .. da ne kazem da sam svecom trazio nekoga ko ima isto instaliran facetime da bi uopste probao cudo kako radi... na zalost jos uvek skype nema zamenu (posebno za nas koji ne koristimo windows i koji komuniciramo sa ljudima koji ne koriste windows) valjda ga nece upropastiti
[ wex-alpha @ 05.07.2011. 23:23 ] @
Skype se integrise sa FB... :P

[ Dejan Lozanovic @ 06.07.2011. 08:52 ] @
Citat:
wex-alpha: Skype se integrise sa FB... :P


Stara vest :), mada skype je vec donekle i bio integrisan sa FB-om u smislu da si mogao da postujes na FB sa skype-a sigurno zadnjih par meseci. Sa druge strane partnerstvo izmedju MS-a i FB-a nije nista novo, kako vidim vec su integrisali bing + fb , tako da pretrage sa fb-a daju bing rezultate + unutar samog binga mozes da koristis FB tako da dobijas relevantije searcheve u zavisnosti od tvojih prijatelja tj sta su oni trazili i dobili kao rezultat.
[ Zoran 021 @ 17.08.2011. 11:05 ] @
Kako isključiti na Skype facebook?Mislim,kako odatle izbaciti fb?
[ mr. ako @ 17.08.2011. 13:59 ] @
Majkrosoft je kupio Skajp, vidi sa njima.
[ Zoran Milovanovic @ 18.08.2011. 10:27 ] @
Zar ne moze da se ne logujes na fb? Ako je tako, izloguj se sa FB plugina u skypu. Ukoliko ne moze tako, onda instaliraj staru verziju skypa. Preporuka za v4.2 ;-)
[ Horvat @ 18.08.2011. 23:10 ] @
^^jesi probao neku stariju verzjiju?
ja hteo da instaliram 3,1 koju sam imao skinutu i nije hteo da se uloguje
pa sam morao skinuti novu 5.3 (uz to prvo sam morao skinuti "skidac" (downloader) za instalaciju,nisam mogao samu instalaciju skinuti)
i tek onda sam se uspeo konektovati u sarenilo od skype-a (a nekad bio jednostavan i manje zahtevan...)
[ Sceka @ 19.08.2011. 13:17 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Skype (koliko sam ja primetio iz iskustva) nema offline isporuku poruka. Poruka se isporucuje kada su oba korisnika online. Desava se da se ljudi ne nagaze online po nekoliko dana ili vise i kada se nagaze jedan od njih (or both) dobije/u bajatu poruku.


Kako to?! Ja preko Skype-a normalno saljem Offline poruke koje primalac dobije kad bude Online. Tako i meni kad neko posalje poruku ja je primim kad sam Online. Jedino fajlovi ne funkcionisu tako, moraju i posiljalac i primalac biti u isto vreme Online sve dok traje prenos podataka. Poruke rade bez problema Offline!


Pozdrav!
[ 3way @ 19.08.2011. 13:20 ] @
Ko zna kada ce za Android izaci normalna verzija...
[ ninjaz @ 19.08.2011. 13:37 ] @
^ Sta podrazumevas pod normalnom verzijom?
[ 3way @ 19.08.2011. 14:11 ] @
Ona koja radi kako treba, kojoj funkcionisu obe kamere na uredjaju i ona koja moze normalno da se ukloni sa sistema.

Moji problemi sa Skypom za Android su upravo takvi. Prednja kamera ne radi, "radi" samo zadnja ali niko ne vidi sta ona snima :). Program ne moze da se skloni sa sistema normalno, jer ponekad hoce da iza sebe ostavi neke fajlove, pa moram da ih sklanjam kao root.
Ja koristim Galaxy Tab, ali to nije vezano samo za ovaj uredjaj, takve i slicne probleme imaju i drugi na raznim Android platformama.
[ ki111er @ 19.08.2011. 15:47 ] @
Citat:
3way: Ona koja radi kako treba, kojoj funkcionisu obe kamere na uredjaju i ona koja moze normalno da se ukloni sa sistema.

Moji problemi sa Skypom za Android su upravo takvi. Prednja kamera ne radi, "radi" samo zadnja ali niko ne vidi sta ona snima :). Program ne moze da se skloni sa sistema normalno, jer ponekad hoce da iza sebe ostavi neke fajlove, pa moram da ih sklanjam kao root.
Ja koristim Galaxy Tab, ali to nije vezano samo za ovaj uredjaj, takve i slicne probleme imaju i drugi na raznim Android platformama.


E i meni je tako radio skype dok sam imao 2.2.1, pre nedelju dana pobrljavi mi fon i ja stavim 2.3.4 i Skype radi kao na kompu. Front-Back camera...ma full
Inace fin je Samsung galaxy S
[ 3way @ 19.08.2011. 21:48 ] @
Dzabe meni nova verzija kada ne mogu da uklonim staru...Postoji neki program koji moze da odradi "temporary root", ali kod mene to ne radi.
[ Botta @ 22.08.2011. 11:43 ] @
Citat:
3way: Ona koja radi kako treba, kojoj funkcionisu obe kamere na uredjaju i ona koja moze normalno da se ukloni sa sistema.

Moji problemi sa Skypom za Android su upravo takvi. Prednja kamera ne radi, "radi" samo zadnja ali niko ne vidi sta ona snima :). Program ne moze da se skloni sa sistema normalno, jer ponekad hoce da iza sebe ostavi neke fajlove, pa moram da ih sklanjam kao root.
Ja koristim Galaxy Tab, ali to nije vezano samo za ovaj uredjaj, takve i slicne probleme imaju i drugi na raznim Android platformama.



pre Skype-a upali kameru kao da ces da slikas, prebaci se na video mod, potom predji u MMS video mod, izadji iz aplikacije na BACK, pokreni Skype i voila imas sliku sa zadnje kamere! ;)
nego reci ti meni (znam da je off topic) jesi probao Gingerbread update? Ja se ne usudjujem, sve instrukcije su za Verizon, T-mobile itd. a ja imam Telenor...
[ 3way @ 22.08.2011. 14:35 ] @
Ajde onda i da zavrsimo sa offom....
Probacu to sto si rekao, pa cemo da vidimo. Na kraju nisam rutovao telefon, jer mi se to ne radi dok je pod garancijom i uspeo sam da instaliram Skype. Iz istog razloga nikakve druge updateove nisam instalirao, jer je moj takodje Telenor.
[ Nedeljko @ 23.08.2011. 16:20 ] @
Znači, da bih imao kompaniju skajp, dovoljno je da kupim MS i gotovo!
[ kingakul @ 07.10.2011. 10:49 ] @
Blog na sajtu Microsoft Academic Community Serbia
koji objasnjava uzroke i posledice kupovine skype-a:
Zašto je Microsoft kupio Skype?
[ Ljutenica_Zimnica @ 12.10.2011. 20:41 ] @
^Naahh...
Cim sam vido sliku autora koji je u polu-sevdah stilu, nekako sam izgubio volju da procitam ceo clanak.