[ dmd @ 10.05.2011. 20:44 ] @
Pozdrav.

Potrebno mi je da neko kaže, ko ima iskustva sa serverima na hetzner.de i u Beogradu.

Razmatram ponudu managed server MQ 19 ili server kod jedne firme u Beogradu.

Po tehničkim karakteristikama bolje zvuči MQ 19 (ne znam šta je HD Software RAID 5).

Nemci kažu da osim njihove standardne instalacije i sve što je opisano za dati server, ostale usluge ne pružaju.

Postave svoj standard i automatske skripte za nadogradnju. Tražio sam da platim licencu za Cpanel ali oni kažu da se radi preko njihove konzole.

Ne žele ni dodatnu nadoknadu za neka namenska podešavanja i instalacije. To je kako piše.

Nemam iskustva u administraciji na severu, pa sam mislio da dodatne potrebe njima platim.

Sa druge strane u Beogradu nešto slabija konfiguracija i manje saobraćaja (500GB), ali obećanje da se administracija po potrebi na serveru sa njihove strane ne
naplaćuje.

Dvoumim se između (možda kvalitetnije i sigurno sa resorsima boljom konfiguracijom i tehničke pomoći i potrebne administracije ako zatreba.

Ako neko ima iskustva hetzner-om i radom na njihovim serverima, koliko su stabilni, na šta treba da se obrati pažnja,...
voleo bih da mi odgovori.
Hvala.
[ Dusan Filiferovic @ 11.05.2011. 01:05 ] @
Kad si vec resio da uzimas server, i dvoumis se izmedju Hetznera i Beograda, uzimaj Beograd, jeste da koristim hetzner ali nisam bas srecan zbog toga, a s druge strane posto nemas iskustva a ovi ti obecavaju administraciju besplatno, to ti sigurno nece biti lose :)
[ dmd @ 11.05.2011. 01:42 ] @
Hvala na odgovoru.
[ Darklord @ 11.05.2011. 21:58 ] @
Software raid izbegavati za diskove sa puno aktivnosti (pisanje po disku), hetzner hardware je trash ( ako je neko radio testiranja )
[ agvozden @ 11.05.2011. 22:03 ] @
Hetzner je krs, ali radi... (inace ne radi se o pravim serverima, vec o budzenim masinama) Softverski RAID nije pouzdan, za hardverski se placa doplata.

S druge strane, u srbiji zavisi gde je server i na kakav link je povezan. Slabija konfiguracija, ali pravi server, je pouzdanije od 'custom' varijanti servera.

I sam menadzment je bitna stvar, odziv u slucaju kvarova i slicno...

Sta je 'managed server' ako za to dodatno placas? Ja bih pre izabrao serverloft i platio nekog 50-tak evra za odrzavanje i bekap...


[Ovu poruku je menjao agvozden dana 12.05.2011. u 10:53 GMT+1]
[ dmd @ 12.05.2011. 01:55 ] @
Da li to znači da ova gornja ponuda kod nemaca (koja mi se čini po nabrajanju komponenti konfiguracije jača nego ponude kod naših), zapravo nije pravi server "u neku ruku"?

U Beogradu mi se nudi pravi server i za njega tri kvalitetnija HD-a (kako kažu).
[ Dusan Filiferovic @ 12.05.2011. 02:30 ] @
@dmd

Da, to nisu pravi serveri kod Nemaca.
[ Miroslav Strugarevic @ 12.05.2011. 02:37 ] @
Mogu tebe da loze domaci provajderi koliko hoce (sta znaci to TRI KVALITETNIJA DISKA?) haha.. Ovo sto je agvozden predlozio je i po mom misljenju best buy. Vidim da serverloft na svim serverima ima po jedan SSD od 60GB sto je vise nego dovoljno za sistem (a SSD je ultra brz i vredi svaku paru) + platis nekome ko se bavi time dogovorenu sumu i uzivas (mislim na administraciju).