[ scenarist @ 12.05.2011. 21:26 ] @
Problem je slijedeci: Instalirao sam Elastix (chitaj Centos) na rack server HP proliant koji ima dva fizicka diska od po svaki 500GB.
Prije same instalacije nisam nista podesavao kada je RAID u pitanju. Kako mi centos sada vidi samo jedan disk od 1000GB vjerovatno je RAID 0 (STRIP) po defaultu postavljen ili uopste nije nikako RAID aktiviran. ?

Sve u svemu potrebno je da podesim RAID 1 (dakle mirror mod) , eh sad koji su mi daljni koraci, da li sam trebao prvo podesiti RAID mode pa tek onda instalirati centos ? ili se moze podesiti RAID 1 i nakon instalacije centosa ?? Server ima hardverski kontroler ? Otezavajuca okolnost: Centos je u text modu bez GUI-a.!
[ combuster @ 12.05.2011. 21:35 ] @
Skidaj dokumentaciju za server i citaj. Trebalo bi da to obavis preko firmware-a samog kontrolera koji garantovano ima hardware-ski RAID.
[ maksvel @ 12.05.2011. 21:37 ] @
Hm, ja sam na HP-ovom Proliantu (ne-rack) prvo podesio RAID 1, pa onda instalirao Linux (OpenSuse).
Imaš tamo kad se pokreće sistem opcije za to, ne znam sad baš napamet, ali nabošćeš.
E, sad, kad je već instaliran, nisam siguran kako i šta :\
[ Miroslav Strugarevic @ 12.05.2011. 21:41 ] @
Prvo podesis RAID pa onda ostalo. Na zalost moraces sve iz pocetka. Ako treba neka pomoc javi.
[ scenarist @ 12.05.2011. 21:48 ] @
Pronasao sam ova dva linka, sad ne znam jel to pravi nacin da se to odradi ili postoji neki jednostavniji...

http://wiki.centos.org/HowTos/SoftwareRAIDonCentOS5

http://www.tldp.org/HOWTO/Software-RAID-HOWTO-5.html#ss5.2

Noc je duga ..:)


[ radredidisciplina @ 12.05.2011. 21:48 ] @
Kao sto su ti vec rekli, nista od dodavanja raid-a nakon instalacije,
moraces od nule. Prvo udji u setup raid kontrolera (gledaj prilikom
bootovanja koja kombinacija tastera se pritiska), i tamo napravi raid 1.
Sledeci boot kreni sa CD-a centos instalacije i on ce tada videti samo
jedan disk.
[ Miroslav Strugarevic @ 12.05.2011. 21:50 ] @
Reci nam koji tacno model servera imas.
[ scenarist @ 12.05.2011. 21:52 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Prvo podesis RAID pa onda ostalo. Na zalost moraces sve iz pocetka. Ako treba neka pomoc javi.


Ajde pretpostavimo da idem iz pocetka (dakle nemam nista instalirano i hocu da prvo podesim RAID 1 ), dakle koji su prvi koraci, vjerovatno mi treba neki RAID tools ?
[ scenarist @ 12.05.2011. 21:54 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Reci nam koji tacno model servera imas.


HP PROLIANT DL165 G7

Evo, treci po redu HP PROLIANT DL165 G7 6128



[Ovu poruku je menjao scenarist dana 12.05.2011. u 23:07 GMT+1]
[ combuster @ 12.05.2011. 22:04 ] @
http://h20000.www2.hp.com/bc/d...Manual/c01706551/c01706551.pdf
[ Miroslav Strugarevic @ 12.05.2011. 22:12 ] @
Prvo ukljucis RAID tj. Smart Array kontroler pa tek onda ulazis u njegov admin alat i kreiras RAID. Na kraju pokreces Centos instalaciju.

HP ProLiant 100 Series servers
To enable the controller and set boot order:
1. Power up the server.
2. When prompted during the start-up sequence, access RBSU by pressing the F10 key.
3. Select Advanced or Advanced Settings.
4. Select SATA Configuration or Hard Drive Configuration.
5. Change SATA #1 to RAID.
6. Return to the previous screen by pressing the Escape key.
7. Select the Boot Menu by pressing the right arrow key.
8. Select Hard Disk Drives.
9. To assign the HP Smart Array B110i SATA RAID Controller as the boot controller, set Ctrl 1 to HP
Smart Array B110i SATA RAID Controller.
10. Press the F10 key to save the setting and to exit RBSU

To create a logical drive using ORCA:
1. Power up the server.
2. When prompted during the start-up sequence, access ORCA by pressing the F8 key.
3. Select Create Logical Drive.
The screen displays a list of all unconfigured physical drives and the valid RAID options for the
system.
4. Use the Arrow keys, Spacebar, and Tab key to navigate around the screen and set up the logical
drive, including an online spare drive, if one is required.

NOTE: You cannot use ORCA to configure one spare drive to be shared among several
arrays. Only ACU enables you to configure shared spare drives.
5. Press the Enter key to accept the settings. Enabling and configuring the controller 7
6. Press the F8 key to confirm the settings and save the new configuration.
After several seconds, the Configuration Saved screen appears.
7. Press the Enter key to continue.
Repeat this procedure to create additional logical drives.

Ne znam napamet ovo sam izvadio iz doc-a. Ako sam pogresio neka me neko ispravi.
[ scenarist @ 12.05.2011. 22:28 ] @
Uhf...na ocigled ne cini se komplikovano...ipak jutro je pametnije od noci pa cu sutra pokusati da to izvedem, pisem u svakom slucaju.
Hvala na ekspresnim odgovorima. Zivio Elitesecurity !!! :)
[ Miroslav Strugarevic @ 12.05.2011. 22:30 ] @
As you wish. Slobodno javi rezultat i ako mozemo jos da pomognemo...
[ Ned123 @ 13.05.2011. 06:39 ] @
Ukoliko zaista imaš taj model on ima Smart Array B110i koji je SOFTVERSKI RAID (rebrandirani Intel Matrix ICH...R), tako da je po meni bolje koristiti Linux soft RAID. Opet tu je i dmraid:
http://www.intel.com/support/chipsets/imsm/sb/cs-020663.htm

Ako imaš dodatni HARD RAID osim onog integrisanog onda kako su ti gore kazali...
[ combuster @ 13.05.2011. 18:21 ] @
Citat:
A disk array controller is a device which manages the physical disk drives and presents them to the computer as logical units. It almost always implements hardware RAID


http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_array_controller

Ne znam po cemu si zakljucio da je softRAID u pitanju ?

/edit:

Sry, missfire :) http://h18004.www1.hp.com/prod...rayb110i/questionsanswers.html
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 18:30 ] @
Kolega je u pravu. Ovo je neki FakeRAID :)

Differences between the SATA Smart Array Controller and other Smart Array Controllers:

The B110i doesn't have its own processor !!!! - it feeds off of the server processor
Monitor and Performance Tracking is not supported
No LED Blink support
No Controller Write Cache
Drive LED illumination only on systems with backplane support for drive LEDs

Koristiti ovaj HP-ov raid ili Linux mdadm mu dodje na isto. Samo sto bi i ja pre isao na mdadm da ne komplikujemo zivot.

http://h20000.www2.hp.com/bizs...=3958193&prodTypeId=329290
[ scenarist @ 13.05.2011. 20:44 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Prvo ukljucis RAID tj. Smart Array kontroler pa tek onda ulazis u njegov admin alat i kreiras RAID. Na kraju pokreces Centos instalaciju.

HP ProLiant 100 Series servers
To enable the controller and set boot order:
1. Power up the server.
2. When prompted during the start-up sequence, access RBSU by pressing the F10 key.
3. Select Advanced or Advanced Settings.
4. Select SATA Configuration or Hard Drive Configuration.
5. Change SATA #1 to RAID.
6. Return to the previous screen by pressing the Escape key.
7. Select the Boot Menu by pressing the right arrow key.
8. Select Hard Disk Drives.
9. To assign the HP Smart Array B110i SATA RAID Controller as the boot controller, set Ctrl 1 to HP
Smart Array B110i SATA RAID Controller.
10. Press the F10 key to save the setting and to exit RBSU

To create a logical drive using ORCA:
1. Power up the server.
2. When prompted during the start-up sequence, access ORCA by pressing the F8 key.
3. Select Create Logical Drive.
The screen displays a list of all unconfigured physical drives and the valid RAID options for the
system.
4. Use the Arrow keys, Spacebar, and Tab key to navigate around the screen and set up the logical
drive, including an online spare drive, if one is required.

NOTE: You cannot use ORCA to configure one spare drive to be shared among several
arrays. Only ACU enables you to configure shared spare drives.
5. Press the Enter key to accept the settings. Enabling and configuring the controller 7
6. Press the F8 key to confirm the settings and save the new configuration.
After several seconds, the Configuration Saved screen appears.
7. Press the Enter key to continue.
Repeat this procedure to create additional logical drives.

Ne znam napamet ovo sam izvadio iz doc-a. Ako sam pogresio neka me neko ispravi.


Zapeo sam na koraku 8. odnosno 9. Naime u BIOSU vidim samo jedan hard disk kada idem na Hard Disk Drives. A pod SATA configuration sam postavio SATA Controller Mode na [RAID]. Tu jos imam SATA Port 1 i do SATA Port 6 i svi su mi [Not Detected]
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 20:53 ] @
Jel ovako:

http://www.tricksguide.com/how...eries-hp-proliant-servers.html

Ako je sve okej onda prelazis na konfiguraciju samog RAID-a.
[ scenarist @ 13.05.2011. 21:00 ] @
Kada idem na create a logical drive using ORCA, dobijem poruku "There are no available physical drives".
A pod Available Logical Drives imam Logical drive#1, RAID 0, 1 TB , OK, jel mozda moram prvo obrisati logical drive i onda ici na create i postaviti na RAID 1 ?
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 21:04 ] @
Pretpostavljam da je on vec podesio neki defaultni RAID 0. Obrisi ga i kreiraj RAID 1 kako si zeleo.
[ scenarist @ 13.05.2011. 21:04 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Jel ovako:

http://www.tricksguide.com/how...eries-hp-proliant-servers.html

Ako je sve okej onda prelazis na konfiguraciju samog RAID-a.


Jeste sve kao na linku. Dakle pod Hard Disk Drives > 1st drive > [RAID: HP Smart Array B110i SATA]

[ scenarist @ 13.05.2011. 21:06 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Pretpostavljam da je on vec podesio neki defaultni RAID 0. Obrisi ga i kreiraj RAID 1 kako si zeleo.


ok!

Obrisao sam ga i zasto sad kada idem na Create Logical drive , mi vidi samo jedan disk:
Available Physical Drives
[x] Port 2I, Box 1, Bay 2, 1000.2GB SATA

Pod RAID Configurations imam
[] RAID 1+0
[x] RAID 0

Spare
[] Use one drive as spare

Maximum Boot partition
[x] Disable (4GB maximum)
[] Enable (8 GB maximum)

Malo sam zbunjen kreiranjem, jer tek kad odstrihiram Available physical drive, tek onda mogu strihirati RAID 1+0.
Dakle uopste ne mogu da postavim na RAID 1+0 ! Samim strihiranjem logical drive odmah mi prebaci na RAID 0 i nisam u mogucnosti da prebacim na RAID 1+0 uopste ? Jel to zato sto mi drugi disk uopste ne vidi ???
Da li su druge postavke uredu?



[Ovu poruku je menjao scenarist dana 13.05.2011. u 22:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao scenarist dana 13.05.2011. u 22:27 GMT+1]
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 21:27 ] @
Kako si prekopirao ovaj output sa servera?
[ scenarist @ 13.05.2011. 21:32 ] @
Da, output sam prepisao sa servera. >> kad udjem u ORCA sa F8

Option Rom Configuration for Arrays, version 8.20.60.00
Controller: HP Smart Array B110i SATA RAID Cont, slot 0
Direct -Attached Storage

Zasto nemam opciju samo RAID 1 , bez +0 ?
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 21:34 ] @
Pazi RAID1+0 sa DVA diska se ponasa kao RAID 1. E sad ja i ti negde gresimo :)
[ scenarist @ 13.05.2011. 21:42 ] @
Dakle prilikom kreiranja logical drive, uopste nemam mogucnost da postavim(strihiram) na RAID 1+0 !?
Po nekoj logici trebao bi mi pod Available Physical Drives vidjeti i drugi disk od 1000GB, a ne vidi ga uopste ??

I u BIOSU mi vidi samo jedan disk.!!
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 21:45 ] @
Ti si rekao da su ti diskovi od po 500GB. On ovde vidi neki uredjaj od 1TB. Razmisljam... (nisam te zaboravio samo ne znam napamet a tesko mi je ovako na nevidjeno).

p.s. Izvini na glupom pitanju. Da li si ti 100% siguran da postoje dva fizicka diska u server-u?
[ maksvel @ 13.05.2011. 21:52 ] @
^E, upravo sam to hteo da pitam, pa sam obrisao pitanje..., a u stvari bolje da se proveri, trivijalno je.
[ scenarist @ 13.05.2011. 21:52 ] @
Nisam ja kupovao server, samo sam ga dobio da na njega podignem Call Centar pa ne znam velicine diskova. Ali odmah na pocetku me je bunilo sto u BIOSU vidi samo jedan od 1000GB , a RAID nije bio ni konfigurisan........ustvari da ne komplikujemo, sad cu ugasit server pa cu izvadit diskove da utvrdim velicine :)

Ma nije frka na pitanju, odgovor je DA, imaju dva fizicka diska....
[ maksvel @ 13.05.2011. 21:53 ] @
Izvadićeš možda diskove, a može biti i disk :)
Baš da vidimo...
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 21:54 ] @
Pazi samo pogledaj koliko zelenih lampica sija :) Ovo sto ti dobijas u BIOS-u od Smart Array kontrolera ukazuje na JEDAN HDD od 1000GB.
[ scenarist @ 13.05.2011. 22:00 ] @
Evo i fizicki provjerio...:), postoje dva SEAGATE diska, jedan od 1TB a na drugom ne pise nigdje podatak za velicinu ...
Dakle definitivno mi ovaj drugi ne vidi. Vracam ih nazad..:)
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 22:05 ] @
Jel to isto seagate disk ili ne? Da li kada upalis server imas lampice koje blinkaju na oba hdd-a ili ne? Izgleda da je taj nepoznati mrtav ili sta god... Proveri pa javi. Ja sad moram off.
[ scenarist @ 13.05.2011. 22:10 ] @
Oba su Seagate!
Provjerio, lampica radi samo jedna -zelena na HPserveru na Slotu 1 i plava na samom disku. Dok na Slotu 2 uopste ne radi kao ni na pripadajucem disku. Dakle utvrdjeno, drugi je riknuo.! Ovaj put obrnuo sam i slotove na kojima su bili ustekani da dobro utvrdim i opet isto. OK! Kvar je ustanovljen!

@Miroslave
bezgranicno se zahvaljujem na pomoci...!!!


Upravo sam javio gazdama :) Sutra cemo kupiti novi disk. Hm zanimljivo a nov server kupljen, sto bi rekli desava se.
Cujemo se sutra!

[Ovu poruku je menjao scenarist dana 13.05.2011. u 23:26 GMT+1]
[ scenarist @ 13.05.2011. 22:28 ] @
Eh jos jedno zanimljivo pitanje. Da li je potrebno sad kupiti disk iste marke i potpuno istih karakteristika, jer citajuci o RAID-u naletio sam negdje da je preporucljivo da diskovi budu potpuno istih karakteristika. Na sta da obratim paznju osim na proizvodjaca?
[ Miroslav Strugarevic @ 13.05.2011. 23:36 ] @
Potrudi se da kupis identicne diskove (kako zbog kompatibilnosti sa serverom) tako i zbog sto boljeg i stabilnijeg rada u RAID-u. Pozdrav i nema na cemu.
[ Ned123 @ 14.05.2011. 12:43 ] @
Nije neophodno imati dva identična diska (posebno ne na Intel Matrix "kontrolerima" :) ).
Ono što je potrebno je da imaju isti kapacitet/količinu cache-a, a poželjno da imaju TLER/ERC/CCTL podršku (diksovi predviđeni za upotrebu u RAID poljima). Prepoznaćeš ih kao "enterprise" ili RAID ready diskove i po tome što su cca 2x skuplji od consumer diskova :) Bez ovoga bolje se drži softverskog RAID-a ako su ti podaci dragi!

Međutim kako smo ustanovili da imaš 110-ku a ne hardverski kontroler ne bi bilo naodmet da provjeriš da li distribucija koju namjeravaš instalirati ima dmraid podršku da ti se ne bi desilo da ovo sve radiš bespotrebno. Bez dmraid podrške Linux će vidjeti fizičke diskove ODVOJENE. Ovo možeš testirati i tako što ćeš sa preostalim diskom kreirati RAID 0 (ili bilo kakav koji dozvoli) volume, dati mu neko ime i pogledati šta instalacija vidi: ako ne vidi disk onako kako si ga zadao onda ili kupi hardverski kontroler ili koristi linux mdadm RAID (LVM) pri instalaciji.

BTW: RAID 1+0 je HP way označavanja RAID-a 1
[ Miroslav Strugarevic @ 14.05.2011. 14:26 ] @
Kako je kolega Ned123 dosta iskusniji od mene ja bih ga zamolio da nam jos jednom da savet.

Da li koristiti ovaj FakeRAID sa hpahcisr drajverom ili Linux mdadm tj. software RAID.

p.s. Ja sam mislio da je RAID 1+0 = RAID 10 ako su cetri diska slobodna ili RAID 1 ako su dva :)
[ scenarist @ 15.05.2011. 12:46 ] @
Uspjesno sam podesio RAID 1+0, definitivno je bio disk riknuo. No sad usput da odmah napisem imam drugi problem prilikom instalacije Elastixa odnosno Centosa. Odmah nakon butanja mi javi
Code:

error downloading kickstart
Unable to download the kickstart file. Please modify the kickstart parameter below or press cancel to proceed as an interactive installation.
cdrom:/ks.cfg

Malo sam cackao po forumu elastixa tj. na ovom linku kickstart problem tu sam pronasao slijedece you have the ability to add drivers (from another cd or http: etc.) as necessary
kako da preko http dodam drivere.

Sorry ako je zadnji post vec izasao iz teme, a jeste :)
[ combuster @ 15.05.2011. 13:05 ] @
Jel ti DVD uredjaj ata ili sata ? Ako je sata, pogledaj da li u BIOS-u mozes da ga nateras da ide u ATA (Legacy IDE) mod. Mada koliko sam ja primetio, na serverima cesto nalazim ata dvd uredjaje, mozda upravo zbog kompatibilnosti.
[ scenarist @ 15.05.2011. 13:12 ] @
Hm u tome je i problem, DVD mi je eksterni preko USB.
Nije mi samo jasno kako mi je prvi put kada sam instalirao bez RAID moda prosla uredno instalacija bez javljanja kickstarta.
[ Ned123 @ 15.05.2011. 13:17 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic:Da li koristiti ovaj FakeRAID sa hpahcisr drajverom ili Linux mdadm tj. software RAID.

Ako pitaš šta bih ja uradio, definitivno mdadm + LVM. Ako ti kojim slučajem pregori ploča (a sa njom i kontroler) imaćeš znatno manje problema da vratiš podatke ako koristiš standardni LInux softverski RAID.

Što se tiče optičkog uređaja pogledaj da li u podešavanjima BIOS-a ima šta oko emulacije USB uređaja, tebi treba opcija emulate CD(DVD)...
[ scenarist @ 15.05.2011. 13:27 ] @
Nema nista u BIOSU oko emulacije usb uredjaja, ima samo USB configuration-enable i disable i to je to . U boot priority mi je first boot postavljen na usb, second na cd/dvd.
Nije mi jasno kako mi je instalacija prvi put prosla , s tim da nije bio RAID podesen? U cemu je zapravo problem ? Nisam nikad otvarao server, da li on ima na ploci SATA prikljucke pa da spojim dvd uredjaj na njega i onda pokusam, ako je zapravo problem u dvd (usb) butanju?
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 14:28 ] @
Veliko je pitanje kako Centos(Elastix) vidi tvoju RAID konfiguraciju. Pretpostavljam da ne moze da nadje drajvere za RAID i da zbog toga pokusava da ih ucita preko KickStarta.


Moras skinuti Driver Disk sa HP-ovog sajta.

http://h20000.www2.hp.com/bizs...cadc&jumpid=reg_R1002_USEN

ftp://ftp.hp.com/pub/softlib2/...1.2.4-10b.rhel5.i686.dd.gz.txt

Ukratko,

- skines dd.gz fajl (vodi racuna na 32bitni i 64biti sistem)
- na nekoj Linux masini otkapujes gz fajl i prebacis ga dd-om na usb flash
- onda ubacis usb flash na server i pre pokretanje instalacije ukucas linux dd (da te pita za drajver disk)
- kada instalacija pocne tebe ce linux pitati koji ti je uredjaj na sistemu taj sa drajverima


Izaberes uredjaj tj. usb flash

- i to bi trebalo da bude to

KADA DODJES DO KRAJA INSTALACIJE (PRE NEGO STO KLIKNES NA REBOOT!!!!) TREBA DA URADIS SLEDECE,

INSTALLATION
*** Important Note for RHEL5 ONLY ***
Once the OS is installed but before clicking the reboot button do the following.
Failure to do so will cause the system to panic and not boot.
1. press CTRL+ALT+F2
2. cp -a /tmp/ramfs/DD-0 /mnt/sysimage/tmp
3. chroot /mnt/sysimage
4. cd /tmp/DD-0
5. sh ./fix_driver_order
6. cd /
7. press CTRL+ALT_F6 and click reboot

Probaj pa javi kako ide....
[ scenarist @ 15.05.2011. 14:31 ] @
uh ziv si!! :) Cijelo vrijeme trazim nacine kako da rijesim nastali problem.....evo odmah cu pokusati da odradim gore navedeno...valjda ce uspjeti..MORA! :)
[ scenarist @ 15.05.2011. 15:04 ] @
Imam podignut Centos(ali je bez GUI-a)/elastix na jednoj masini , pokusat cu preko njega, mislim da ce mi trebati konkretna pomoc kod komande dd i kreiranja image usb?
jel bitno kako cu formatirati usb , fat ili ntfs?
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 15:08 ] @
Ovako

skini odgovarajuci fajl znaci ako ti je sistem 32bitni onda skini hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.i686.dd.gz ako je 64bitni onda skini hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.x86_64.dd.gz

Na tom postojecem Linux server-u ubaci USB flash

proveri dmesg komandom ili fdisk -l (po velinicini) koji je uredjaj mapiran kao usb flash

i onda

gunzip hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.i686.dd.gz
dd if=hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.i686 of=/dev/sdb (OBAVEZNO DOBRO PROVERI KOJI JE UREDJAJ USB NEMOJ DA OBRISEMO SISTEMSKU PARTICIJU!!!!)
i to bi trebalo da bude to!
[ scenarist @ 15.05.2011. 15:23 ] @
Ok ! Sa wget http//.....sam skinuo 64bitni fajl , formatirao USB ka FAT , sa fdisk -l vidim slijedece
Code:

[root@localhost usr]# fdisk -l

Disk /dev/hdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hdb1   *           1          13      104391   83  Linux
/dev/hdb2              14       60801   488279610   8e  Linux LVM

Disk /dev/sda: 1970 MB, 1970798592 bytes
61 heads, 62 sectors/track, 1017 cylinders
Units = cylinders of 3782 * 512 = 1936384 bytes

This doesn't look like a partition table
Probably you selected the wrong device.

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   ?      205748      507575   570754815+  72  Unknown
Partition 1 has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
     phys=(357, 116, 40) logical=(205747, 12, 11)
Partition 1 has different physical/logical endings:
     phys=(357, 32, 45) logical=(507574, 10, 51)
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2   ?       44604      556510   968014120   65  Novell Netware 386
Partition 2 has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
     phys=(288, 115, 43) logical=(44603, 15, 47)
Partition 2 has different physical/logical endings:
     phys=(367, 114, 50) logical=(556509, 11, 42)
Partition 2 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda3   ?      494417     1006322   968014096   79  Unknown
Partition 3 has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
     phys=(366, 32, 33) logical=(494416, 2, 30)
Partition 3 has different physical/logical endings:
     phys=(357, 32, 43) logical=(1006321, 58, 39)
Partition 3 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda4   ?           1      961721  1818613248    d  Unknown
Partition 4 has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
     phys=(372, 97, 50) logical=(0, 0, 1)
Partition 4 has different physical/logical endings:
     phys=(0, 10, 0) logical=(961720, 23, 30)
Partition 4 does not end on cylinder boundary.

Partition table entries are not in disk order
[root@localhost usr]#



ocigledno /dev/sda mi je USB , a ove ostale poruke da ih zanemarimo ili ?
dakle kod dd ce u mom slucaju biti
Code:
dd if=hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.x86_64.dd of=/dev/sda



[Ovu poruku je menjao scenarist dana 15.05.2011. u 16:56 GMT+1]
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 15:26 ] @
Ako je 2GB flash onda je to to.

dd if=hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.i686 of=/dev/sda

dd if=hpahcisr-1.2.4-10b.rhel5.i686.dd of=/dev/sda <-- ovako treba
[ scenarist @ 15.05.2011. 15:46 ] @
Odradjeno! samo me nakon loadovanja drivera sa usb diska pita jos

Code:

Do you wish to load any more driver disks ?
yes or no ? 

pretpostavljam NO
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 15:58 ] @
Samo taj jedan :) I kakav je sad status ? Jel krenula instalacija? I kako ti vidi RAID conf. kao hpahcisr0 ?
[ scenarist @ 15.05.2011. 16:06 ] @
Nikako :) :(

Kada dodjem do odabiranja diska na koji cu instalirati elastix , odnosno
Code:

which drive do you want to use for this instalation ?
   |
   |


samo dvije crtice stoje, uopste ne vidi diskove ?

Na dnu ekrana (help za navigaciju) imam <F2> Add Drive !!??
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 16:11 ] @
Ajde da prodjemo jos jednom,

- Elastix je Centos based distro (verujem da je kernel 2.6.18 ili CentOS 5.X) jel tako?
- Elastix je 32bitni ili 64bitni?
- ti si skinuo disk drajver koji tacno? (jel 32bitni ili 64bitni)
- kada krenes sa instalacijom i kada se podigne graficki server (uradi CTRL-ALT-F2 na primer i kada dobijes konzolu # kucaj fdisk -l i reci mi da li vidi bilo sta)

edit: mala ispravka
[ scenarist @ 15.05.2011. 16:17 ] @
Dakle sve prodje regularno do odabiranja diska na koji cu instalirati sistem s tim da korak prije toga imam WARNING

Code:

dev/sda currently has a loop partition layout. To use this disk for the installation of Elastix, it must be re-initialized, causing the loss of ALL DATA on the drive.
Would you like the format this drive ?
ignore drive or format drive
 


Ja sam isao na IGNORE DRIVE!
I onda nakon toga dobijem- vidi gornji post!
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 16:18 ] @
Kada dodjes do toga klikni na Reinitialize all. Javi kakav je status posle toga.

edit: Ako uopste ima to dugme?
[ scenarist @ 15.05.2011. 16:21 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Ajde da prodjemo jos jednom,

- Elastix je Centos based distro (verujem da je kernel 2.6.18 ili CentOS 5.X) jel tako?
- Elastix je 32bitni ili 64bitni?
- ti si skinuo disk drajver koji tacno? (jel 32bitni ili 64bitni)
- kada krenes sa instalacijom i kada se podigne graficki server (uradi CTRL-ALT-F2 na primer i kada dobijes konzolu # kucaj fdisk -l i reci mi da li vidi bilo sta)

edit: mala ispravka


- Elastix je verzija 2.0.3 najnovija stable, i kernel je 2.6.18 Centos 5.5 x64 bitni
- Elastix je 64 bitni (tj. Centos x64)
- skinuo sam x64 bitni drajver evo i link
- ovaj zadnji korak cu sad da uradim.
[ scenarist @ 15.05.2011. 16:24 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Kada dodjes do toga klikni na Reinitialize all. Javi kakav je status posle toga.

edit: Ako uopste ima to dugme?


Hehe...evo upravo ti pisem....nema to dugme. Samo IGNORE i FORMAT
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 16:25 ] @
Kada ucitas drajver izvadi USB flash...Mozda to pravi problem.
[ scenarist @ 15.05.2011. 16:42 ] @
Pokusao sam i sa vadjenjem usb-a i opet isto.

ALI

Kada idem instalaciju bez kucanja "linux dd" odnosno ucitavanja drivera, prodje mi kickstart i dodjem da koraka gdje mi nudi na koji disk da instaliram elastix tj. nudi mi formatiranje, ali da li ce mi RAID unistiti na taj nacin ??
[ Miroslav Strugarevic @ 15.05.2011. 16:45 ] @
Nisam te razumeo najbolje.

Tj. sad te nista ne razumem :)

Kada idem instalaciju bez kucanja "linux dd" prodje mi kickstart i dodjem da koraka gdje mi nudi na koji disk da instaliram elastix tj. nudi mi formatiranje, ali da li ce mi RAID unistiti na taj nacin ??

Sta znaci prodje kickstar? Sta znaci nudi mi formatiranje? Kog diska? Sta Centos vidi od uredjaja? To je jako bitno.

p.s. Proveri privatnu poruku