[ Wendetta @ 16.05.2011. 00:03 ] @
Pozdrav svima na forumu i welcome meni koji sam nov ovde haha..

Uglavnom da predjem na poentu.. Imam rodjaka u Bosni i sad da li je moguce da kreiram paypal na njegovo ime i da mi on uzme neki VISU kod njih u banci i koju? I dali je bitno kad kreiram da kreiram sa proxy servera mozhda zbog IP adrese koja je iz Srbije, a kreiram acc za Bosnu?

Plus, da li je to uopshte pametno? Poshto meni treba paypal za dizanje novca sa bankomata i za troshenje novca na hosting, domene, itd.. I da li cu Ja moci dizati sa tom Visom ovde u Srbiji pare i sa koliko provizije bi mi to bilo?

To bi bilo to.. Mislim da je to reshenje i da jedino tako mozhesh naj legalnije (koliko je to moguce) imati svoj paypal nalog.. Ali nisam siguran za te detalje i nije mi jasno josh uvek gde i u kojoj banci i koju karticu da izvadim u Bosni?


Hvala,

~Wendetta
[ bojan_bozovic @ 21.05.2011. 14:20 ] @
Može da kupuje za tebe iz Bosne, ti njemu šalješ pare, a on tebi robu. Ne može tebi da otvara račun u inostranstvu (ako imaš prebivalište u Srbiji i državljanin si Srbije, nelegalno je da imaš račun kod strane banke), a i ako otvoriš u Bosni račun, mogu da te banuje Paypal čim vide da si iz Srbije. Ljudi otvaraše firme po inostranstvu samo zbog PayPala, i opet su izvisili i izgubili silne pare i vreme.

Moja preporuka je da se maneš PayPala potpuno. Treba nešto, možeš da kupiš karticom na sajtu proverene i odgovorne kompanije (recimo Amazon.com/co.uk, Godaddy.com i takvima). To bez problema radi.

Poz.
[ tdjokic @ 21.05.2011. 19:13 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Može da kupuje za tebe iz Bosne, ti njemu šalješ pare, a on tebi robu.
Bas "dobar" savet - prvo onaj u Bosni prima paket zvanicno, valjda se i tamo placa carina i jos nesto, pa ga onda salje ovamo, pa ovaj ovde placa carinu i jos nesto? Mozda gresim, ali pre mi se cini da ne gresim.

Citat:
Moja preporuka je da se maneš PayPala potpuno. Treba nešto, možeš da kupiš karticom na sajtu proverene i odgovorne kompanije (recimo Amazon.com/co.uk, Godaddy.com i takvima). To bez problema radi.
Amazon.com NE PRIMA PayPal ali ovamo ni NE SALJE robu, osim CD, DVD, kasete, vec za knjige nisam siguran.

Zbog brojnih varijatni - prima / ne prima odredjenu karticu, salje / ne salje ovamo i slicno, postoji institucija posrednika. Ako se uzmu u obzir sva maltretiranja oko samostalne nabavke i cene jednog ovde vec spominjanog posrednika, koja iznosi 9,9 dolara po sajtu i nista vise njemu licno (osim za slucajeve robe vece vrednosti, gde treba i tamosnjoj banci nesto da se plati) onda je to sitnica. Njemu napises sta ti treba, platis mu kako bilo - kartica, (PayPal, koji nemamo), Google checkout koji moze svako da otvori i gotova prica. On nabavi, spakuje i salje na koju hoces adresu u svetu. Naravno, postarinu od njega do primaoca kao i lokalne dazbine u zemlji primaoca posiljke placa primaoc ali se to placa za svaki nacin placanja i transporta, tu posrednik nista ne povecava cenu nabavke.
[ missortr @ 21.05.2011. 20:13 ] @
Citat:
Wendetta: Ali nisam siguran za te detalje i nije mi jasno josh uvek gde i u kojoj banci i koju karticu da izvadim u Bosni?

U raiffeisen bank, to ti je 100 %, neka ti rodjo otvori racun, registruje se na PayPal, podnese zahtjev, unese svoj br. racuna, ode do banke, podnese zahtjev, oni mu otmu 3-4 eura i kroz par dana, a otprilike sedmicu (za koji dan po njihovom) dobijes broj i to bi bilo to. Pocnes da sljakas. Nalog = jedna godina, posle opet zahtjev
Inace otimaci, dosta povoljnije usluge ima sparkasse banka (bar sto se krede tice), ali ne znam da li preko njih mozes zavrsiti posao. Posalji im upit jbg.?
Citat:
Plus, da li je to uopshte pametno? Poshto meni treba paypal za dizanje novca sa bankomata i za troshenje novca na hosting, domene, itd.. I da li cu Ja moci dizati sa tom Visom ovde u Srbiji pare i sa koliko provizije bi mi to bilo?

e to ne znam, zadnji put kad sam se za*ebao da dignem pare sa karticom u Srbiji sa bankomata ...............?????, valjda me nije prepoznao ;-(. Neka ti rodjo prebacuje pare na devizni racun, a robu salje autobusom za Srbiju, kao i svi mi .... 2, 5, 10 KM posiljke, zavisno od velicine paketa, i rodjine price.
A sto se tice kupovine, nadjes proizvod, posaljes rodji, on se loguje (ti se logujes na njegov username, ne vjerujem da je to problem, ali nisam probao pa...), naruci .... stigne roba, autobus, ti preuzmes, ... probas opet sa nekom manjom narudzbom ...
Ima par stranica ovde jos na istu ili slicnu temu, ne bi bilo lose da ih procitas...
Da, umalo da zaboravim ono prvo, pozdrav i tebi.

[Ovu poruku je menjao missortr dana 21.05.2011. u 21:35 GMT+1]