[ dragancesu @ 16.05.2011. 16:55 ] @

Bio sam u dilemi da ovo postavim, ali tema o tome je stara pa procitajte

http://www.blic.rs/IT/253297/S...--operativni-sistem-iz-Googlea

Moj komantar je da sam ocekivao da bude free ali Google ne bi bio sto jeste da sva ne naplati na neki nacin, pa je posbeno intererasantan kraj teksta gde pise

Neće se prodavati kao klasični operativni sistemi, već će se za njega plaćati pretplata u iznosu od 28 dolara za napredne korisnike i 20 dolara za obične korisnike. U tu cenu su uključene softverske, ali i hardverske nadogranje.
[ mmix @ 16.05.2011. 17:04 ] @
Nije, $28 je pretplata za biznis koja ukljucuje i business google apps. Za "civile" je fraj.

A sto se tice samog "OS"-a, neka fala. Ni za dzabe. Cuj ni za dzabe, ni da mi plate.



[ combuster @ 16.05.2011. 18:24 ] @
Sem cinjenice da se podize za par sekundi - fail :) Mada kako ljudi danas za sve koriste browser, sta ga znas, mozda i prodje :)
[ Milan Kragujevic @ 16.05.2011. 18:36 ] @
Kod mene bi mogao da prođe :)
[ jablan @ 16.05.2011. 18:41 ] @
Možete preuzeti i probati Chromium OS:

http://chromeos.hexxeh.net/

Meni nije baš jasno zašto bi neko pored živog Linuxa instalirao njegovu očerupanu varijantu, al ajde...
[ bojan_bozovic @ 16.05.2011. 19:11 ] @
Taj će OS biti nedonošče, a Google hoće da se rve sa onima koji imaju i tržište, i podršku OEM-a, a i puno softvera, koji dobro radi.

Uz oblake ide i magla ponekad, vidim ja.... ;)
[ mmix @ 16.05.2011. 19:13 ] @
Citat:
jablan: Meni nije baš jasno zašto bi neko pored živog Linuxa instalirao njegovu očerupanu varijantu, al ajde...


Ma ultimate svrsana, zero-configuration "OS"
[ llux @ 16.05.2011. 19:37 ] @
Aha, poceli ste i vi da se opirete novim resenjima. Mislim da ovo ima sanse da prodje. Da li taj cloud podrazumeva da mi vise nece trebati memorija vec cu imati "neograniceno" na njihovom serveru? Koje jos pogodnosti donosi?
[ mmix @ 16.05.2011. 19:59 ] @
Nemo se zanosis, to je u osnovi ogoljena lindza koja autorun-je chrome i dalje ti treba ram
[ Devanagari @ 16.05.2011. 20:16 ] @
Negde pročitah komentar tipa: Chrombook - jer podaci na vašem disku su još jedini koje Gugl nema na svojim serverima :)
[ tarla @ 16.05.2011. 20:46 ] @
Ljudi zapošljavaju toliko radnika... Moraju im dati nešto da prave...

Možda ovo bude kao wave (promašaj) a opet možda bude kao Android (pun pogodak)....
[ Nedeljko @ 16.05.2011. 21:02 ] @
Meni liči na pogodak. Primiće se nobovi koji ne žele da se petljaju sa održavanjem računara, a igre ih ne zanimaju. Biće dobro ako posledica toga bude veći broj drajvera za linuks.
[ Stator @ 16.05.2011. 22:04 ] @
Rece jedan moj kolega "Jedino za sta valja taj oblak je da napravi hlad" :)

Ali da se odmah razumemo ovo ne bi nikako koristio, ali bi ga sa zadovoljstvom preporucio caletu / kevi / babi / dedi i svim ostalim ljudima kod kojih izgubim zelju za zivotom kada sednem za XP SP1 koji ima 3-5 toolbar-a na IE 6.0.

Ovo je prosto sasvrseno za njih. 0 maintenance.
[ Nozzlezator @ 16.05.2011. 22:17 ] @
Citat:
"With Microsoft, and other operating system vendors, I think the complexity of managing your computer is really torturing users," Google co-founder Sergey Brin said, quoted by Network World. "It's torturing everyone in this room. It's a flawed model fundamentally. Chromebooks are a new model that doesn't put the burden of managing the computer on yourself."


Citat:
Google claims that 75 percent of business users can be converted from Windows to Chrome OS right away.

In fact, inside Google, Brin estimated that only about 20 percent of its employees still use Windows. The rest of the staff either run Mac OS X or a flavor of Linux.


Optimisticna razmisljanja :) Nisam znao da Windows muci svoje korisnike i da normalna upotreba racunara predstavlja torturu.....

Izvor: http://www.tomshardware.com/ne...s-torture-chrome-os,12737.html
[ bojan_bozovic @ 17.05.2011. 00:11 ] @
U suštini kad se "pametan" softver zaglupi, moraš sam da središ stvar, ili eventualno neko od koga možeš zatražiti pomoć. Kompjuter sa "zero maintenance" je CE uredjaj, tj. "zero computer".
[ Stefan Jocic @ 17.05.2011. 08:10 ] @
Za vas koji bi sve nešto da tweak-ujete i da podešavate napredne opcije, Google će ostaviti mogućnost da promenite boju Chrome-a. I to u biznis verziji, za samo 29.99$ per month.

Što se tiče toga da li će im ovaj projekat uspeti - svakako. Dosta će biti zainteresovani Apple korisnici (koji se nisu opametili posle barem hiljade tortura) i oni slični njima, kojima sigurnost toliko nije bitna, već isključivo da mogu da kažu da poseduju tehnološki prestižan operativni sistem. Pogotovu što je reklama za Chrome OS toliko fensi. I bez sumnje je da će se način računarstva promeniti barem za obične korisnike. Sve preko browser-a, i toliko. I onda kreće ona faza zatupljivanja...
[ jablan @ 17.05.2011. 08:40 ] @
Citat:
Nedeljko: Primiće se nobovi koji ne žele da se petljaju sa održavanjem računara, a igre ih ne zanimaju.

E moj ti...

https://chrome.google.com/webs...npkdffaafgjchaibgeefbgmgeghloj
[ bojan_bozovic @ 17.05.2011. 08:56 ] @
Oho, igre za ChromeOS! Ali mali je problem što hoće da mi uvale igre kakve sam igrao pre 25 godina na Spektrumu i C64. A dvadesetprvi je vek... WoW nema? Rift nema? Kakve su to igre onda?

Aha, primetio sam, šaha ima... Too bad svako ko ima rejting oko 2000 će da ga pobedi, pretpostavljam... https://chrome.google.com/webs...gabmflimjjbclkmljlpmgaleanedem A sa craftyjem dobiješ nešto što nije možda baš naj, ali je vrlo solidno, i još je GPL...
[ Stator @ 17.05.2011. 09:11 ] @
Citat:
Stefan Jocic:  ...kojima sigurnost toliko nije bitna...


Aj objasni, ali molim te bez FUD-a sa argumentima. Po mogucstvu linkuj neka istrazivanja koja su se bavila time.
[ Cola @ 17.05.2011. 09:22 ] @
Mislilm da to nema prođu.
Kao prvo sve se vrti na njihovim serverima i ako ja želim da instaliram neku igru ili program pretpostavljam da će sve biti licencirano što u našim krajevima nije baš tako često. Možda ste kupili nekada neku igru ili program ali mnogo češće niste već ste potražili neki crack a mislim da to neće tamo proći.
28 dolara nije puno ali ipak mislim da nema neku svetlu budućnost.
Ko zna možda i uspe :)
[ Impaler @ 17.05.2011. 09:25 ] @
jednom kad google odluci da te ukloni iz oblaka jadna li ti majka ostat ces bez svega. and i think to myself what a wonderful world.
[ Stefan Jocic @ 17.05.2011. 09:26 ] @
Ne moram niti ih imam. Kad kažem sigurnost mislim na privatnost podataka. Skoro je dropbox, inače cloud servis za file sharing, imao takvih propusta i svi zaposleni su bez problema mogli da pristupaju podacima korisnika. Isto može biti i sa Google-om, nebitno da li je greška ili nije. Cloud je dobar u teoriji u praksi ja to vidim totalno drugačije... vaše podatke servirate na tacni.
[ darkonsm @ 17.05.2011. 09:55 ] @
Cloud nije dovoljno razvijen i ovo je preuranjeno i to debelo .
Internet ni u razvijenim zemljama kod mnogih korisnika nije konstantno dobar..
Googlov Android je najveca konkurencija Chrome OS .
Kome treba internet portal ovo ima neku svrhu a oni još naplacuju ..pored linuxa..
Chrome OS ce dugo biti statisticka greška pri merenju udela u tržištu.
Ovo je po meni više eksperiment nego lansiranje pravog os.
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2011. 10:04 ] @
[ Dejan Lozanovic @ 17.05.2011. 10:04 ] @
Citat:
darkonsm: Cloud nije dovoljno razvijen i ovo je preuranjeno i to debelo .
Internet ni u razvijenim zemljama kod mnogih korisnika nije konstantno dobar..
Googlov Android je najveca konkurencija Chrome OS .
Kome treba internet portal ovo ima neku svrhu a oni još naplacuju ..pored linuxa..
Chrome OS ce dugo biti statisticka greška pri merenju udela u tržištu.
Ovo je po meni više eksperiment nego lansiranje pravog os.


Mislimo isto, android tableti aka android 3.x mu je mnogo velika konkurencija pogotovo sto imaju market vec sa preko 150 000 aplikacija gde neke rade i offline, a da ne spominjemo igre koje postoje na androidu gde koriste senzore, a prosecan korisnik voli da opali nesto u metrou dok se tumara do posla ili sa posla :)
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2011. 10:08 ] @
[ bojan_bozovic @ 17.05.2011. 10:19 ] @
@Cola

Ja igram isključivo originalne igre, jer igram MMORPG igre, a tu moraš da kupiš igru plus mesečnu pretplatu. Mada znam, mnogi ovde to ne čine, jer, izvini, 50 evra za igru koju predješ i dosadi za nekoliko dana, to jeste mnogo. MMORPG godinama možeš da igraš, i bar za mene, dil je mnogo više fer, platiš 15€ X 12 meseci odnosno 180€ za igranje cele godine (ili 180$ kod nekih), umesto 50€ ili $ za nedelju dana.
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2011. 10:41 ] @
Sviđa mi se chrome notebook
Plus je jeftin...
Kupujem...
Naravno, tu je i verni linuks, koji je trenutno na drugom kompjuteru.
[ Stator @ 17.05.2011. 11:09 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Ne moram niti ih imam. Kad kažem sigurnost mislim na privatnost podataka. Skoro je dropbox, inače cloud servis za file sharing, imao takvih propusta i svi zaposleni su bez problema mogli da pristupaju podacima korisnika. Isto može biti i sa Google-om, nebitno da li je greška ili nije. Cloud je dobar u teoriji u praksi ja to vidim totalno drugačije... vaše podatke servirate na tacni.


Ne moras da imas argumente za raspravu? Onda sve ovo ima smisla koliko i crtanje grafita po zidovima.


Privatnost = Ja necu da neko zna sajtove koje sam sajtove posetio juce uvece.
Sigurnost = Trojanac mi je ubacio keyloger na komp koji mi je pokupio sifre za *
[ darkonsm @ 17.05.2011. 11:36 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Mislimo isto, android tableti aka android 3.x mu je mnogo velika konkurencija pogotovo sto imaju market vec sa preko 150 000 aplikacija gde neke rade i offline, a da ne spominjemo igre koje postoje na androidu gde koriste senzore, a prosecan korisnik voli da opali nesto u metrou dok se tumara do posla ili sa posla :)

Treba uzeti manje funkcionalan os od iste firme i još platiti za njega pored linuxa ..
Bice i takvih ali unapred da se kaže da je uslov za njega savršena internet konekcija .
Da taj voli iskljucivo gooogle servise plus one koje može još pronaći na netu
Da je siguran da mu ništa od programa neče trebati nikad .
Da nema tableta ili smart-phone i linux i win 7 starter notebook još bi video neko tržiste za njegao ovako ovo lansiranje je eksperiment i imaće manji broj korisnika veoma dugo plus što većini ne može biti glavna mašina.
Vremenom bi mogao dobiti koju procenat u razvijenim zemljama i to mu vrh ako zbog ničeg drugog onda zbog tableta.
[ bojan_bozovic @ 17.05.2011. 11:46 ] @
Vremenom će ti tableti moći da teraju i pun Windows... Vreme radi ne za Google, već protiv njega, slično i za taj ChromeOS, ali i Android, sad je hit, ali za pet godina ja verujem, imaćemo puni Windows na telefonima, uz docking station.
[ darkonsm @ 17.05.2011. 12:03 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Vremenom će ti tableti moći da teraju i pun Windows... Vreme radi ne za Google, već protiv njega, slično i za taj ChromeOS, ali i Android, sad je hit, ali za pet godina ja verujem, imaćemo puni Windows na telefonima, uz docking station.

Mogu i sad ali win 7 nije prilagodjen za tablet.
Iskreno nisam ubedjen u potrebu pravog os za svaki tablet ,verujem da win 8 ima tržiste za tablet i da će uzeti dobar deo kolača i da će mnogi zahtevniji korisnici uzeti win 8 tablet ali i ostali imaju svoju svrhu .Po mom mišljenju 2/3 korisnika i da postoji dobar prilagodjen win 8 bi uzelo radije android ili ipad ili nešto treće.
Nije tako jednostavno..
Samo neće tablet "ubiti" deskop/laptop kao što internet nije ubio televiziju ili smartphone notebook.
Ta prča o ubici deskopa /laptopa zvanog tablet me podseća na tvrdnju da će motocikli ili motori uništiti tržište automobila.
[ tarla @ 17.05.2011. 12:12 ] @
Što se mene tiče, za mamu, sestru, tatu... Nema boljeg rješenja...

Svaki put hoću da se "samo-zakoljem" kad dođem vikendom na ručak u sred ručka "e nešto nam računar ne radi"... A ono 16 facemods-ova, ask.com kao search engine, 75% ekrana pod tool-barovima...

[ Tyler Durden @ 17.05.2011. 12:44 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Vremenom će ti tableti moći da teraju i pun Windows... Vreme radi ne za Google, već protiv njega, slično i za taj ChromeOS, ali i Android, sad je hit, ali za pet godina ja verujem, imaćemo puni Windows na telefonima, uz docking station.


Važi se.
Za 5 godina windows će da pukne kao sijalica :)
[ bachi @ 17.05.2011. 13:14 ] @
Tyler Durden napisa:
> Za 5 godina windows će da pukne kao sijalica :)

To slušam već 10 godina...
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2011. 13:23 ] @
Dobro, neće kao sijalica, već kao neonka. :P
[ jablan @ 17.05.2011. 13:33 ] @
Citat:
darkonsm: Da je siguran da mu ništa od programa neče trebati nikad .

"Program" je danas jako pipav pojam. I ti kad si kupovao windows (pretpostavimo da si ga kupio) bio si "siguran da ti neće trebati ništa od, npr, Mac programa". Cloud-baziran OS je nova stvar, i iako ne tvrdim da će ideja uspeti, moraš imati u vidu da su internet aplikacije maltene na svom začetku.

BTW, koliko sam skapirao, ChromeOS mesečna pretplata podrazumeva i upgrade hardvera na 3 godine, što verovatno znači novi laptop.
[ Miroslav Strugarevic @ 17.05.2011. 13:40 ] @
Ja bih vrlo rado probao ovaj ChromeShitOS ali me mrzi.
[ ninjaz @ 17.05.2011. 13:49 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Ja bih vrlo rado probao ovaj ChromeShitOS ali me mrzi.


Instaliraj Chorme i sakrij taskbar
[ mmix @ 17.05.2011. 13:56 ] @
Citat:
Tyler Durden: Važi se.
Za 5 godina windows će da pukne kao sijalica :)


Bolje za sve da ne pukne. Takve firme ne mogu tek tako da puknu i nestanu. Poslednje sto bilo kome treba je jos jedan SCO.
[ Tyler Durden @ 17.05.2011. 14:17 ] @
Citat:
mmix: Bolje za sve da ne pukne. Takve firme ne mogu tek tako da puknu i nestanu. Poslednje sto bilo kome treba je jos jedan SCO.


;)
[ Impaler @ 17.05.2011. 14:42 ] @
za 5 godina google i apple se šire na prehrambenu industriju. ljudi se elektronskim putem navode na ispaše 2 puta dnevno.
[ bojan_bozovic @ 17.05.2011. 14:59 ] @
@tyler durden

Znaš te priče "MS će da pukne" behu popularne i tamo početkom devedesetih, kad se je govorilo da je budućnost RISC+UNIX i Intel+OS/2...

;))
[ Nedeljko @ 17.05.2011. 16:21 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Oho, igre za ChromeOS! Ali mali je problem što hoće da mi uvale igre kakve sam igrao pre 25 godina na Spektrumu i C64. A dvadesetprvi je vek... WoW nema? Rift nema? Kakve su to igre onda?

Aha, primetio sam, šaha ima... Too bad svako ko ima rejting oko 2000 će da ga pobedi, pretpostavljam... https://chrome.google.com/webs...gabmflimjjbclkmljlpmgaleanedem A sa craftyjem dobiješ nešto što nije možda baš naj, ali je vrlo solidno, i još je GPL...


Upravo! Prave igrače ne interesuju ni konzole, a nekmoli te igre na nivou XX veka. Imam drugara strasnog ljubitelja igara, koji igre pazari legalno i interesuje ga samo Windows zbog najvišeg kvaliteta. Odavno ima 64-bitnu mašinu, 6+ GB RAM-a, dve 3D grafičke kartice na ploči (kaže da igra koristi obe paralelno)... konzole su sprdnja u poređenju sa tim.

[off topic]
Što se šaha tiče, isprobavao sam razne besplatne varijante i daleko je najjači Stockfish (GPL). Dakle, definitivno je Stockfish > Fruit > Crafty > GNU Chess. Ako te zanima nešto što normalan čovek može da pobedi, preporučio bih ti Chess Titans (koji ide uz Windows), 100% Free Chess, Brutal Chess i PyChess, a od programa koje napredni igrači mogu da pobede SharpChess. Kod većine je standardna fora odigravanje raznorodnih rokada. Šahovska teorija kaže da tada treba ići na blic-krig - krenuti pešacima na protivničku rokadu, pa ko koga pre matira. Slabiji programi često to "ne znaju", pa u poodmakloj fazi počinju da se "brane" i onda ih izmatiraš ko volove. No, to ne prolazi kod ozbiljnih programa, kao što su GNU Chess i bolji od njega.
[/off topic]
[ Nedeljko @ 17.05.2011. 16:42 ] @
$28 godišnje je prihvatljivo, ali je $28 mesečno previše za jedan OS. No, siguran sam da će ChromeOS (ili bar FOSS rođaka ChromiumOS) moći besplatno da se koristi bez nekih Google-ovih usluga, a za dobre usluge je i 100€ godišnje sasvim prihvatljivo. E, sad, ako hoćeš pravi cloud, a ne samo osnovnu upotrebu raznih web aplikacija i usluga, onda plati $28 mesečno. To je drugo.

Ne vidim sa druge strane kako ChromeOS i Android mogu da budu u konkurenciji, kad su to različite stvari različite namene za različite uređaje. Danas ima sve više web aplikacija (sam Google nudi npr. Google Doc), tako da Google zna šta radi. Windows se danas održava na vrhu zapravo po inerciji - korisnici ga koriste > najbolje sw/hw/community podrške > korisnici ga koriste - zatvoren krug. Moguće je da će ChromeOS biti početak kraja Windows monopola.
[ bachi @ 17.05.2011. 18:13 ] @
Chrome OS će biti fail poput wave-a. Ovo je subjektivno, ali
polako počinjem da se ježim od Gooogle-a.
[ Nedeljko @ 17.05.2011. 19:12 ] @
Ono što bi MS mogao i morao da preduzme je da obezbedi 0 matenance servis za Windows kao opciju. U suprotnom, loše im se piše.
[ mmix @ 17.05.2011. 19:30 ] @
Pa obezbedio je, zove se Windows Phone 7. Ako ne daj boze ChromeOS pokaze sebe kao opasan MS ima sta da ponudi u konceptu zero-maintenance platformi, samo nisam bas siguran da zelim takav model odnosa prema meni kao korisniku za desktop varijantu, cak ni za netbook.
[ Odin D. @ 17.05.2011. 19:47 ] @
^ Nakon mojih iskustava sa Windows 7, postajem pobornik idiot-proof sistema, pa sta kosta da kosta.
Kad se samo presaberem koliko je sati/dana/nedelja/mjeseci potroseno na reinstalacije drajvera, system restore, reinstalaciju sistema, iscudjavanje, interneta iscitavanje, i koliko vremena se i dalje trosi....
'bem ti zivot, prodje mladost u registry-ju...
[ mmix @ 17.05.2011. 19:59 ] @
Ne pricam o Win7 vec o WP7 koji se za sada valja po ARM smartphone areni, mada ne vidim veci problem u tome da se napravi rebild za tablete i netbooke. Ima sve sto userima treba, ukljucujuci elektrolite. :)



[ combuster @ 17.05.2011. 20:00 ] @
A vi niste culi da su Rusi provalili da MSFT kupuje Nokiu za 30 milki ?

http://go.theregister.com/feed.../microsoft_nokia_buyout_rumor/
[ bachi @ 17.05.2011. 20:28 ] @
Odin D. napisa:
> Kad se samo presaberem koliko je sati/dana/nedelja/mjeseci potroseno
> na reinstalacije drajvera, system restore, reinstalaciju sistema,

Da, zato što si brat pirat. Da si ga kupio uz računar, dobio bi
ga instaliranog sa sve drajverima i recovery particijom da ako nešto
zezneš, da sa dva klika vratiš fabričko stanje.
[ Nedeljko @ 17.05.2011. 20:50 ] @
To ne znači da je pirat, jer možda čovek ima retail licencu, a ne sirotinjski OEM. To dvoje nikada nije isto.
[ bachi @ 17.05.2011. 21:07 ] @
Nedeljko napisa:
> To ne znači da je pirat, jer možda čovek ima retail licencu, a ne
> sirotinjski OEM. To dvoje nikada nije isto.

Naravno, tu si u pravu, ali ako ne grešim, većina kućnih
korisnika kada kupuje novi komp, kupe i legalan Windows upravo preko OEM
licence i dobiju sve instalirano i u tom smislu Chrome "OS" nije bolji.
[ Odin D. @ 17.05.2011. 22:49 ] @
Citat:
bachi
Da, zato što si brat pirat. Da si ga kupio uz računar, dobio bi
ga instaliranog sa sve drajverima i recovery particijom da ako nešto
zezneš, da sa dva klika vratiš fabričko stanje.


HP laptop, kupljen sa fabricki instaliranom 7-icom.
Prije toga bio neki sa Vistom, takodje fabricki instaliranom, isto HP, isto srajne.

I u cemu je uopste razlika izmedju piratskog Windowsa i "orginalnog"?
Da nije neko prepravljao binarni zapis?!
Ono, reverse engineering masinskog koda od 4GB...
[ Nedeljko @ 17.05.2011. 23:17 ] @
Windows zahteva održavanje.
[ HeYoo @ 17.05.2011. 23:49 ] @
Svako ko je imao priliku da objasnjava nesto nekom koga bas ne interesuje tehnicka strana koriscenja kompjutera, vidi koliki tu potencijal lezi. Ne sumnjam da ce se primiti ako ga kvalitetno odrade i zaokruze citavu pricu.
[ Odin D. @ 18.05.2011. 03:25 ] @
Postoje milioni korisnika cije se sve "racunarske" potrebe mogu svesti na performanse danasnjeg prosjecnog smart phone-a.
[ bachi @ 18.05.2011. 10:16 ] @
Odin D. napisa:
> HP laptop, kupljen sa fabricki instaliranom 7-icom. Prije toga bio
> neki sa Vistom, takodje fabricki instaliranom, isto srajne.

Ček, kupio si laptopm sa OEM licenciranim Windowsom i dobio si
ga bez instaliranih drajvera? Gde si to kupio da znam da ih stavim na
crnu listu? :D

Nedeljko napisa:
> Windows zahteva održavanje.

Da, ali kao i svaki drugi OS i ne vidim kako će se ChromeOS u
tome razlikovati. Isto će morati da se updatuje softver, nove verzije
programa, itd.
[ Milan Kragujevic @ 18.05.2011. 10:36 ] @
Citat:
Da, ali kao i svaki drugi OS i ne vidim kako će se ChromeOS u
tome razlikovati. Isto će morati da se updatuje softver, nove verzije
programa, itd.

Ne.
Updejtuje se sam, a pošto programe nema na disku, oni su uvek up-to-date.
Google se brine o tome.
[ Odin D. @ 18.05.2011. 11:02 ] @
Citat:
bachi
Ček, kupio si laptopm sa OEM licenciranim Windowsom i dobio si
ga bez instaliranih drajvera? Gde si to kupio da znam da ih stavim na
crnu listu? :D

Ne, svi drajveri su bili instalirani, ali to sto drajveri postoje ne znaci da kur.. valjaju.

Kad su poceli prodavati laptopove sa Vistom, jedno 2 godine glavna tema po internet-forumima je bila kako "downgrade-ovati" laptop na XP.
[ darkonsm @ 18.05.2011. 11:10 ] @
Citat:
Milan Kragujevic: Ne.
Updejtuje se sam, a pošto programe nema na disku, oni su uvek up-to-date.
Google se brine o tome.

Sam os i pretrazivać koji radi na njemu moraće imati update redovno .
Ja sam skeptičan prema Chrome OS da će biti nešto više dugo vremena a dotle će konkurencija odgovoriti.
1)Naprednim korisnicima ovo prosto nije dovoljno niti će bilo kad ma koliko se razvio oblak.

2)Prosečni korisnici su robovi navike šta ako recimo požele skype a tu su im svi prijatelji ili program koji vole da koriste .
Moraju biti naviknuti na isključivo googlove servise a to kod njih nije tako prirodno i lako .

3)Internet nije dovoljno razvijen za tako nešto ni u razvijenim državama ostaju samo veliki gradovi gde će tako nešto biti moguće
Ovo će biti ograničeno na razvijene države u oblastima sa kvalitetnim internetom gde će zbog povoljne cene zadobiti koji procenat korisnika uglavnom studente i omladinu a ne starije osobe kao što neki misli jer oni nisu savitljivi.
Kad jednog dana bude moglo da konkuriše globalno imaće veliku konkurenciju .Dovoljno je reći da apple već duže vreme je zainteresovan za fusion mozda će staviti u IOS a flaš im je postao hitan neće se više opirati garantujem.
Isto važi za microsoft i win 8 ili cak njihov mobilni win phone 7 ako kupe NOKIA.
[ Milan Kragujevic @ 18.05.2011. 11:29 ] @
Citat:
Sam os i pretrazivać koji radi na njemu moraće imati update redovno .

Sam se updateuje, a da korisnik čak ni ne zna za to...
[ Shadowed @ 18.05.2011. 11:31 ] @
I Windows se moze update-ovati sam. Kao i vecina danasnjih programa. Stavise, cesto ih jedva nateras da to ne rade.
[ Nedeljko @ 18.05.2011. 12:18 ] @
Ja posle ovoliko Google-ove galame očekujem da to 0 maintenatce znači nešto više od npr. Windows update-a. Ako se bude svelo samo na to, onda je to čist promašaj, jer konkurencija to već ima. Sumnjam da je Google baš toliko glup.
[ tdjokic @ 18.05.2011. 15:23 ] @
Sta je ovo - http://www.elitesecurity.org/p2872043 ? Da li je to isto sto i ova tema obradjuje ili nesto sasvim drugo a samo lici po imenu? Pise na vrlo skromnim njegovim sajtovima na jednom mestu da "nema veze sa Google" i u jednom video klipu o instalaciji se vidi Yast u nekoj funkciji, tako da nazirem odgovor ali ipak pitam.
[ Tyler Durden @ 18.05.2011. 15:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Ja posle ovoliko Google-ove galame očekujem da to 0 maintenatce znači nešto više od npr. Windows update-a. Ako se bude svelo samo na to, onda je to čist promašaj, jer konkurencija to već ima. Sumnjam da je Google baš toliko glup.


Nije Google glup nego korisnici.
A marketing je cudo.
[ Machiavelli... @ 18.05.2011. 16:30 ] @
Google Os ce sigurno naci neku svoju trzisnu nisu. Nisam siguran na koji segment trzista ciljaju, ali ne sumnjam da su radili iscrpne trzisne analize.

Recimo za mala i srednja preduzeca u USA bi bio idealno resenje.

Nemate apsolutno nikakve potreve za administratorom (veliki trosak za firme)
Sva dokumenta uvek dostupna (bez postavljanja VPN, RD ..)
Nema virusa i ostalih zezalica da brinete
Ne morate da kupujete MS Ofice/Win
Tu i tamo kupi se poneka aplikacija za Chrome (vecina je u principu jeftina).

I to za 10 racunara 280$/mesecno.

Sto se bezbednosti podataka firme tice, ja sam siguran da ce google obezbediti sigurnost na profesionalnom nivou. Generalno Google je za svog postojanja imao (koliko ja znam) jedan "ozbiljniji" security breach - kada su im "kinezi" upali u one accounte aktivista za ljudska prava i sta vec...
Hocu da kazem, da mi pricamo o kompaniji koja svojom poslovnom praksom uliva poverenje.

Naravno nista nije 100% sugurno, bilo na nasoj ili njihovoj strani. I u krajnjem da dodje do - worst case scenario, da dodju do nekih delova baza gde su vasi podaci. Koliko bi to vredelo na crnom trzistu (15-20 zaposlenih ), apsolutno nista!

"dodju do nekih delova baza" - ovo nije nimalo lak zadatak. Samo da napomenem.

Drugo, sto mi pada na pamet je njegova upotreba u skolama iz istih i dodatnih razloga.

Trece, za tinejdzere, gde je FB (60%) provedenog vremena za racunarom. Sta ce njemu da instalira drivere, da mu ne radi kamera, da navuce neki virus? Ukljuci komp on se startuje za par sekundi i whoa FB je tu.

Sto se tice igrica i tu mislim da ce imati uspeha dok ne evoluira. Dosta ljudi ne zeli da igra nesto "ozbiljno" sto zahteva koncetraciju, vreme, znanje ... jednotavno hoce na pauzi da se poigraju nesto lagano - skoci, uvati, baci ...

Ja mogu ovaj proizvod da vidim na razlicitim trzistima. Da li ce uspeti ili ne je drugo pitanje.

[ bigvlada @ 18.05.2011. 17:05 ] @
Are Google's Android and Chrome on a collision course?

San Francisco (CNN) -- Mike Cleron, a Google software engineer for the Android operating system, made an ambitious pronouncement onstage at the company's annual conference last week.

"We want one OS that runs everywhere," Cleron said, referring to the popular system for smartphones and tablets....

http://edition.cnn.com/2011/TE...ogle.chrome.android/index.html

Zašto me ovo podseća na MS-ove Windows everywhere inicijative iz 1993/94? Tamo su se razvojni timovi na kraju klali oko bonusa svim sredstvima umesto kvalitetnijim kodom.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 20.05.2011. 15:00 ] @
Ne vidim zasto Chrome OS ne bi nasao svoje mesto na planeti. Kao kada bi rekli - ne trebaju nam svi ovi razliciti automobili, napravicemo same jedan model u jednoj boji za sve vozace :) Nekome treba veci auto, nekome gradski - neko hoce brz, a neko ekonomican.

Licno, probacu definitivno ChromeOS u ovoj ili onoj varijanti. Verovatno prvo na svom racunaru (ako bude htelo da proradi) a ako se pokaze kao koristna stvar, onda ide i dedicated hardware. Koristim bas dosta HTC (Android) za surfovanje / mail. Mislim da bi mi tako jedan mali aparat dosta dobro sluzio.

Ah da, jos nesto. Na zapadu gotovo svuda da imas dovoljno kvalitetan internet za takvu skalameriju. Pored toga, Google Gears vec neke vreme dozvoljava rad u 'lokalu' a kada se pojavi internet konekcija samo se sinhronizuje sa oblakom.

I za kraj, po meni oblak definitivno ima buducnost. Jednostavno je ekonomski model istog takav, da ce manje / vise na silu biti uveden u nase zivote. A bezbednost? Sta je danas bezbedno? Meni licno je ovo _mnooooogo_ veci propust nego oblak recimo:

http://www.youtube.com/watch?v=7xkkS2p7SuQ
[ bojan_bozovic @ 20.05.2011. 15:32 ] @
Citat:
mozdasamjaamozdainisam: Ne vidim zasto Chrome OS ne bi nasao svoje mesto na planeti. Kao kada bi rekli - ne trebaju nam svi ovi razliciti automobili, napravicemo same jedan model u jednoj boji za sve vozace :) Nekome treba veci auto, nekome gradski - neko hoce brz, a neko ekonomican.

Licno, probacu definitivno ChromeOS u ovoj ili onoj varijanti. Verovatno prvo na svom racunaru (ako bude htelo da proradi) a ako se pokaze kao koristna stvar, onda ide i dedicated hardware. Koristim bas dosta HTC (Android) za surfovanje / mail. Mislim da bi mi tako jedan mali aparat dosta dobro sluzio.

Ah da, jos nesto. Na zapadu gotovo svuda da imas dovoljno kvalitetan internet za takvu skalameriju. Pored toga, Google Gears vec neke vreme dozvoljava rad u 'lokalu' a kada se pojavi internet konekcija samo se sinhronizuje sa oblakom.

I za kraj, po meni oblak definitivno ima buducnost. Jednostavno je ekonomski model istog takav, da ce manje / vise na silu biti uveden u nase zivote. A bezbednost? Sta je danas bezbedno? Meni licno je ovo _mnooooogo_ veci propust nego oblak recimo:

http://www.youtube.com/watch?v=7xkkS2p7SuQ


Niko neće loš auto, koji uz to troši jako puno (valjda $28 mesečno). :)) I windows je zero maintenance takodje, baš ću ja da vidim dependency hell u tome Google OS kad RPM ili DEB paketi nešto ne budu u redu. To je pogadjalo i MS čak, koji je neprevazidjen što se updatea tiče, a i OSX. Da linuxe ne pominjem. I onda će neki tamo iz Googla da mi priča kako je OS zero maintenance... Zero maintenance je Windows 95 koji imas na Pentiumu u podrumu i koji 15 godina nisi update-ovao niti pipnuo... Samo je malo neupotrebljiv, zar ne? Dalje, sad je neko pomislio da će stari server sa terminalima da prodaje, u 2011? a to je 50 godina staro. U oblaku, sa google OS moj komp je thin client, dakle samo nešto malo iznad starog terminala... Šta će mi 64-bita, i gigabajti memorije kad i na tom starom Pentiumu sa Win95 mogu da imam 10Mbps mrežnu kartu i Opera browser koji će raditi u cloudu baš poput najnovijeg kompa...

Toliko od mene...
Poz.

;)
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2011. 15:53 ] @
Svakih 10 godina se pojavi prica o "revoluciji" koja se svodi na prepakovanu i nasminkanu ideju IBM 3270 mainframe terminala sa pocetka 70-tih.

Razlozi zbog kojih su mainframe terminali nestali i postali zamenjeni licnim racunarima su isti kao i danas. Jedino je prica malo sarenija.

[ tdjokic @ 20.05.2011. 16:43 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Svakih 10 godina se pojavi prica o "revoluciji" koja se svodi na prepakovanu i nasminkanu ideju IBM 3270 mainframe terminala sa pocetka 70-tih.

Razlozi zbog kojih su mainframe terminali nestali i postali zamenjeni licnim racunarima su isti kao i danas. Jedino je prica malo sarenija.
U odnosu na tvoje znanje IT-a ja sam manje od patuljka :-) ali ipak cu te pitati jedno pitanjce - na cijem racunaru je ES, na kome se upravo vodi diskusija oko oblaka? Nedavno mi je bio u poseti bliski rodjak koji zivi u SAD i tamo na dva on line fakulteta predaje nesto obicno, nekavu statistiku i mirno je odavde nastavio posao. Vecinu stvari ima na webu, poneo je sa sobom i jednu spravicu za telefoniranje odavde (magicJack), koja mu je bila neophodna da bi imao fiksni broj za studente, bilo gde da sedne i na ciji Internet ovde da se prikaci. Znaci, na neki nacin oblak je vec poceo sa pocetkom jaceg Interneta a u ono doba je ipak sve bilo nesto drugacije, nije bas identicno.
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2011. 17:02 ] @
Citat:
tdjokic
- na cijem racunaru je ES, na kome se upravo vodi diskusija oko oblaka?


Err... na svom serveru? Znas iz kojih razloga? Ne zato sto je neko odlucio da pokrene "web server revoluciju", vec zato sto cela stvar ima smisla. Bas kao sto smisla imaju i fajl serveri, mail serveri, ...

Uzmi bilo koji od tih slucaja, i videces da use-case funkcionise zato sto latencija izmedju tvog racunara i servera ne predstavlja bitan deo price. Tvoj web browser sibne HTTP zahteve, i za 50-100njak ms dobije ogromnu kolicinu podataka nazad. To je solicno ispod vremena iznad kojeg bi ljudski mozak poceo da se dosadjuje i da ima osecaj da "ceka" na nesto.

Za neke druge aplikacije, latencija jeste mnogo bitna. Ili latencija, ili potreba za mnogo vecim bandwidth-om (obrada slika, video klipova).

Nista se ne menja vremenom tu - lokalna snaga i mogucnosti ce uvek biti drasticno vece od mogucnosti koje se mogu pruziti preko telekomunikacionih mreza. To znaci da ce lokalni jak uredjaj biti uvek ugodniji za rad za bilo koje trenutno "stanje tehnike".
[ bojan_bozovic @ 20.05.2011. 17:36 ] @
T.Djokicu, svako danas može napraviti svoj server ili klaster, recimo za rendering, i pristupi mu preko interneta. Imaš više snage na svome stolu nego što je pre 20 godina imao Los Alamos sa svim svojim Crayevima. Otkud da sad treba tudje kad i sam pišeš da možeš sve sam? Nešto mi tu ne ide u glavu. I na kraju, ako baš treba cloud, treba ti zato što je PC nedovoljan? Onda ti treba nešto za golemu bazu, recimo klaster, ili HPC, recimo ono što može BOINC, a ne nekakav Google. Ja stvarno ne razumem, zar iko može da veruje da će Google ikome dozvoliti da drži ogromnu bazu od recimo pedesetak, ili stotinak, ili nekoliko stotina Gb na svojim serverima za sitne pare? I da mi se to više isplati nego da sam zasučem rukave i napravim i klaster ako treba? Ili da ću moći da razbijam kriptografske algoritme ili računam vremensku prognozu sa tim njihovim cloudom da mi to treba (a s BOINC bi mogao)?

Taj Google OS je Chrome, Picasa, Gmail i Docs. Sve ono što mi je radio Win95/98, a kasnije Linux i NetBSD na 486 sa 16Mb RAM-a. Jedna VELIKA šarena laža, za neupućene. Još tvoji podaci tebi nisu dostupni lokalno, što može biti "mali" problem ako se nadješ negde u Nigeriji, a ko god ima lokalni pristup tvojim podacima, ima na dlanu SVE tvoje podatke (pod uslovom ne koristiš kripto fajlsistem, ali i to eventualno)? Neću da me kontroliše veliki brat (u ovom slučaju Google)! I još jedno malecno pitanje, recimo, treba mi HDMI 1.3+ na tom Google OS, dakle grafička koja može da strimuje Bluray u 1080p sa DTS HD master audio u 7.1 surroundu? Recimo, neki Radeon HD 6670? A i za igranje je dobar... Kako će na Google OS to da radi? I hoću li sa tom grafičkom koja bi trebala da je nešto ispod 100 € moći da igram išta sem tetrisa... I slično, hoće li Pera moći da koristi recimo, Photoshop i InDesign na njemu, jer ima štampariju?, A neki Žika recimo, Adobe Audition jer ima svoj studio za snimanje? Ili neki pa treći da tera neke CAD programe, jer projektuje neke alate kao mašinski inženjer? Dobar je za gubljenje vremena na fejsu, taj GoogleOS, ali za rabotu nije. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2011. 17:46 ] @
Ma cak da ti ne treba nista od toga. Taj Google skrndelj PC je SKUPLJI od normalne masine sa kojom mozes i cloud da koristis.
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2011. 19:49 ] @
Evo cistog primera...

Znaci, Google vam nudi mogucnost da za tricavih $20 mesecno (u EU ce to biti 20 EUR mesecno, kao i obicno ;-) imate neku anemicnu (pateticnu je bolji izraz) masinu sa ogranicenim web browser OS-om...

Garantovano ce dil biti bar na 2 godine, u EU gotovo sigurno...

Znaci, cela ta stvar ce vas kostati vise nego daleko jaci laptop. Gde je tu bilo kakav smisao?????

Neko ce da povikne "ali dobija se 3G!!!" - da da, ali znate sta, 3G imate i sa vasim mobilnim telefonom... Ko je lud da placa mesecne pretplate za 3G telefon(citaj: svaki telefon) pa onda jos jednu za anemicni "web laptop" ?

Neko ce pomenuti Apple iPad kao dokaz da ljudi imaju vise pretplata - pa to tek nema veze... Ljudi koji kupuju iPade placaju to zato sto je iTabla korisna za komotan surf u kaucu / iz kreveta, sa iPadom dobijaju vecu portabilnost u odnosu na laptop i to radi posao ako se sadrzaj konzumira, a ne stvara... drugim recima, radi posao Fyouwitter generaciji kojoj tastatura ne treba.

A cemu sluzi ova anemija? Prakticnija od laptopa definitivno nije - form faktor je isti kao bog-standard notebook. Daleko je slabija, i daleko vise ogranicena.

I daleko skuplja... ah da, i verovatno dolazi sa EULA-om koja sve podatke na njoj cini dostupnim Google-u :-)

Jedini razlog zasto Google ovo gura je zato sto imaju para za bacanje, i jos su u fazi kada im se moze da bacaju pare bez ikakve fiskalne odgovornosti. To uopste ne znaci da cela ta stvar ima bilo kakvog smisla.

Plus, cela ta ideja jos jednog linuxoidnog OS-a i to od istog vendora koji nudi Android je sizofrenicna.... Ono, ne bih se iznenadio da je ovo neki interni "rat" izmedju razlicitih department-a u Google-u... ono ekipa koja je raspisala Chrome OS ne zeli da odustane i prihvati Android, nego i oni zele da "ostave trag"... Ironicno je kad coveck cita da Google optuzuju za "fragmentaciju" Android trzista, kada su oni zapravo fragmentovani iznutra.
[ bojan_bozovic @ 20.05.2011. 20:14 ] @
Ivane, Google se nada da učini ono što je Apple uradio, to pod jedan, i pod dva, treba im njihova Linux distribucija na PC-jima, kada smartfoni prerastu Android.

Sećaš li se ovoga, bilo je in u vreme XP-a... Samo sad postoji linux varijanta, nego, nije to bitno koliko same reči...

http://desktop.google.com/features.html

Citat:

Google Desktop makes searching your computer as easy as searching the web with Google. It's a desktop search application that provides full text search over your email, files, music, photos, chats, Gmail, web pages that you've viewed, and more. By making your computer searchable, Desktop puts your information easily within your reach and frees you from having to manually organize your files, emails and bookmarks.


Vidi, ta mi stvar omogućava full text search (koji je imao windows i DOS oduvek, a i unix), vidi taj skup gluposti, ali sa time, još pre ko zna koliko godina, pokazali su šta im je cilj, probiti se na desktop i preuzeti ogromno tržište koje ima Microsoft. Android je samo alat za to. To je čist "dumbing down" koji Apple radi, da bi se lakše prodavala magla. To je i GoogleOS sad, a i Android takodje. Šta će mi telefon od bar 400 € koji će zastareti za šest meseci tako da neće biti nove verzije Androida, i novih aplikacija za njega? MS podržava XP još uvek, nakon deset godina, pri čemu je sav kod njihov, a Google ne može nekakav Linux distro više od šest meseci, a najveći deo posla FOSS komuna tu uradi. Ja ne mogu na šest meseci da dajem po 400 € da bih imao telefon. Ali bitno je da je "cool" imati Android. Google hoće da postane novi Apple i prodaje maglu.
[ Bokacio @ 20.05.2011. 20:24 ] @
Ne svdja mi se. Danas svaki Netbook moze da gura Windows 7 i ne znam zasto bi isli sa necim primitivnijim od toga.

Ako bas hocu mogu da instaliram Chrome Browser i da iz njega koristim Google Apps.
[ Nedeljko @ 20.05.2011. 21:43 ] @
Pišete o tome da Google prodaje maglu, a da čak ne znate ni šta će da ponudi.

Prvo, 0 maintenance trenutno ne postoji nigde na tržištu operativnih sistema. Ono što postoji je automatic update i ništa više od toga. Ako Google ponudi to što odavno postoji, ovo će biti promašaj, a Google nije toliko glup da to ne shvata. Ako budu stvarno ponudili 0 maintenance, ovo će biti pun pogodak. 20€ mesečno je ništa ako te stvarno rastereti problema. Nikada nisam pozvao podršku za Windows da se ne bih razočarao. Smatram da kvalitetna podrška ne može da bude toliko jeftina da se uklopi u postojeću cenu Windows-a. Ako za 20€ budu uspeli da reše korisnicima problem automatski, to je već velika stvar.

Drugo, cloud ima više prednosti od pukog korišćenja "jakih servera". Koliko sam shvatio, ChromeOS je namenjen najobičnijim korisnicima, koji pritom nisu ludi za 3D igrama, a takvih je jezivo mnogo. Jedna od prednosti web aplikacija je da se ne mogu koristiti nelegalno. To će mnogim proizvođačima biti motiv da svoje aplikacije naprave upravo tako. Druga prednost ovog pristupa je da čak i ako se ChromeOS omasovi, korisnici neće imati problem sa malware-om, jer će čika Google čistiti oblak od gamadi.

Treće, danas su uslovi bitno drugačiji, pa nije čudno da neka ideja koja je zamrla ponovo oživi u novom okruženju. Pogledajte koliko danas ima web aplikacija nezavisnih proizvođača i koliko ima web usluga.

Četvrto, ChromeOS će bez nekih Google-ovih usluga moći da se koristi potpuno besplatno.
[ Ivan Dimkovic @ 20.05.2011. 22:27 ] @
Citat:
Nedeljko
20€ mesečno je ništa ako te stvarno rastereti problema.


Da, i svinje lete. Price o "rasterecenju problema" nisu vredne nekog komentara posto su prakticno neizvodljive. To nije zato sto se "Google prvi setio" vec zbog neceg drugog (realnost). Vec su dozvolili native kod za Chrome aplikacije, sto znaci da je tu kraj ideje o "zero configuration" bez problema. Da je sve web-based, mozda bi i mogli to da kontrolisu 100% - ali to bi onda bilo toliko jadno, da to niko ne bi koristio. Zato su i dozvolili native kod. Sve se bojim da ce Google da pruza podrsku za 3rd party aplikacije :)

Mislim Google i podrska uopste - Nexus One je bio odlican primer kvaliteta njihove "podrske". To je bre geek kompanija, nisu oni uopste specijalizovani niti imaju know-how za masovne potrosacke uredjaje i podrsku - njihova ideja o podrsci se svodi na forume i javni bug tracker. Android funkcionise zato sto to rade OEM-i koji imaju decenije iskustva, a ne Google.

Takodje, Google moze da bukvalno daje te masine za dzabe, i da na njima generise gubitke kako bi to progurao - ali to onda nije biznis, vec njihov eksperiment koji ce pre ili kasnije morati da postane profitabilan.

IMHO, osim ako se neko cudo ne desi, od tog Chrome OS-a nema nista - valjace ga neko vreme "na silu" i ti netbookovi ce imati neku bednu prodaju - bice uvaljivani sa 3G planovima, i na kraju ce se to stopiti sa Android-om kome ce biti dodato jos funkcionalnosti tako da moze da pokrije i masine netbook form faktora. Totalno je nerealno ocekivati veliki aplikativni ekosistem za jos jedan "mee too" linuxoid koji je jos i druga liga kod samog proizvodjaca.

Drugo... sto se same podrske tice za Windows laptopove, danas ti podrsku dobijas ne od Microsofta vec od hw. vendora... Danasnje masine su i ovako i onako totalno skockani laptopovi, sa svim vec instaliranim... ako ti nesto treba, a ti ces zvati Dell a ne MSFT.

Citat:
bojan_bozovic
Ivane, Google se nada da učini ono što je Apple uradio, to pod jedan, i pod dva, treba im njihova Linux distribucija na PC-jima, kada smartfoni prerastu Android.


Sumnjam da Google uopste ima cilj da cini ono sto radi Apple.

Google zanima samo jedna stvar - povecan "surface" za reklame koje serviraju preko online servisa koje nude, uz pomoc sto vise povezanih uredjaja i sto vise nacina za prikupljanje podataka. Chrome OS je tu samo "kanal" za reklame kao i Android - i tu mislim da su se zeznuli jer je to vec previse izbora i to jednostavno nece uspeti (Android je vec postao glavna stvar).

Apple zivi od svog hardvera - to je sasvim drugaciji biznis.

Ne vidim sto ne bi mogli da apgrejduju Android da podrzi laptop form faktor - stavise, cenim da bi im to bilo daleko jednostavnije sa vise sanse za uspeh od pokusavanja proguravanja jos jednog OS-a.
[ Nedeljko @ 20.05.2011. 23:27 ] @
Dakle, tvoja teorija je da u Google-u sedi gomila diletanata, koji hoće da proguraju novi OS ničim iako to ne može da prođe.
[ Tyler Durden @ 21.05.2011. 16:46 ] @
Dvije stvari mi se veoma sviđaju u Milančetovom izlaganju, i apsolutno se slažem sa njima.
- da je MSFT vrijeme na neki način prošlo.
- Google ima nevjerovatnu vještinu da zadrži simpatije na svojoj strani i kroz velike pizdarije koje im se povremeno dese

Živo me interesuje da li je to u potpunosti njihova zasluga i rezultat strategije i poteza, ili ih je na neki način i sreća pomazila, trenutak u kom i na koji način su se pojavili i sl.
[ Ivan Dimkovic @ 21.05.2011. 17:12 ] @
To je vise sticaj okolnosti.

Sve to mogu da zahvale prostoj cinjenici - njihovom poslovnom modelu. Njihov poslovni model je 99% baziran na uvaljivanju reklama, i oni su ga brilijantno implementirali tako da ne bude intruzivan.

To je zamka u koju su upali mnogi drugi pre njih - i zasluga Google menadzmenta je da glavni servis ne ucine ekvivalentnim danasnjoj televiziji, vec tome da on i dalje ostane super-jednostavan bez obstrukcije reklamama.

To cini Google popularnim - zato sto jesu najbolji pretrazivac. I za to im treba skinuti kapu.

Sve ostalo oni crpe na osnovu toga - prvo, kako su im reklame primarni biznis, koji donosi ENORMNU lovu, sve ostalo je sekundarna stvar i tome mogu da pristupaju sa tim relaksiranim skoro hipi stavom :-) To ih cini popularnim medju geek community-jem - zato sto "dele stvari za dzabe", podrzavaju popularne ideologije (FLOSS i sl...).

Sa druge strane, ako se izuzme njihov glavni biznis i par sporednih stvari koje su postale popularne... Uticaj Google-a na IT tehnologije i razvoj je prilicno mali (tu ne racunam ceo "Web 2.0" fenomen, doduse).

Stavise, osim te svoje haoticnosti tu je i zabrinjavajuce relaksiran stav prema tudjoj intelektualnoj svojini (od kopiranja knjiga bez dozvole, preko kopiranja koda bez dozvole, itd...) te vrlo niska briga za kvalitet tih drugih proizvoda i tehnologija.

Sve to Google cini kontraverznom kompanijom. Jedno je sigurno - sav njihov uspeh se zasniva na jednoj stvari koju rade izuzetno dobro. Sve ostalo je boranija.

Android je izuzetak koji je verovatno premasio i ocekivanja Google-a... i to je isto rezultat ne kvaliteta, inventivnosti, vec proste rupe na trzistu koja je nastala pojavom iPhone-a 2007-me - niko drugi u tom momentu nije imao takav koncept, razradjen do te mere kao iPhone. Cak ni Google, i njima je trebalo 2 godine da to odrade. Ono sto je fantasticno je sto su i drugi imali te 2 godine! Zahvaljujuci totalnom idiotizmu Microsofta, totalnom idiotizmu Nokia-e i njihove zaljubljenosti u svoje lose strategije (WM6, Symbian) - Google je uspeo da popuni taj "gap" sa Androidom koji je industriji ponudio ono sto industrija trazi.

I to je istorija. Android ce nastaviti da bude #1 izbor zato sto je sada dovoljno dobar, sadrzi vec dovoljno stvari da bi bilo izuzetno skupo napraviti ih od nule + besplatan je (ili skoro besplatan).

Ali IT revolucija nije. Pre bih rekao da je Android trijumf specificne skole misljenja koja favorizuje "dovoljno dobro" za mase, a ne kvalitet i perfekcionizam. Sa poslovne strane, to je super izbor. Sa neke moje profesionalne strane... taj izbor je isti kao i Britney Spears.

Moj Nexus S se resetovao sam od sebe nemam pojma koliki broj puta... Vise puta sam imao slucaj da skinem aplikaciju koja u pozadini pojede bateriju za nekoliko sati (K9 mail, neki traffic counter), njihov multimedia framework (OpenMAX) je toliko patetican i nekompatibilan gde svaki SoC vendor ima svoje privatne ekstenzije i interfejse (radi posao ako se multimedia svodi na pustanje URI-ja iz aplikacije sa prostim audio i video klipom - zato se malo ko zali, jer gro Dalvik aplikacija nemaju posla ni sa cim komplikovanijim) da je sramota (sad su izmislili novi high-level framework "starefright" ili tako nesto... yet another) i sl... Mediokritet u svakom pogledu, ali nekako radi kada se sve sklepa. "Dovoljno dobar".

Na zalost, u ovom momentu to i jeste najbolja opcija ako ne zelite jednog vendora - znaci, boljeg trenutno nema.

Ne sumnjam da je Chrome OS jos gori - sa tom razlikom da je Android popunio veliku rupu na trzistu, dok Chrome OS nema sta da popuni.
[ milanche @ 21.05.2011. 18:14 ] @
Citat:
sad su izmislili novi high-level framework "starefright"


Stagefright, koji je (ako se ne varam) napisao PacketVideo (PV) ...koji zapravo sve bitne stvari bazira na komunikaciji
sa OpenMAX komponentama, sto mu u krajnjoj liniji dodje na isto. Prakticno - ima source elemente, nekoliko standardnih
demux-era, tanku opnu oko dekodera i renderera, sve to napisano u dosta fancy C++ varijanti - i to je to.

Najgore - ne postoje cvrste garancije (ako se dobro secam cak se nesto suprotno tome i nagovestavalo) da ce opstati u
narednim verzijama OS-a.

Ipak, daleko najteze je - odsustvo DRM arhitekture za multimediju.

Posto je OS otvoren, svako moze da rekompajlira odredjene delove koda, root-uje device i zameni sistemske biblioteke
svojima i da komercijalni A/V materijal ripuje (tj. prosledi dekodovane semplove i video frejm-ove u svoj fajl). Posto stizu
tablet-i, veci storage kapacitet, to uopste nije mali problem, koji je vec je pristojno 'zabavio' dosta entiteta u lancu distribucije.



Sto se tice 'rupe' u marketu - imam stalno utisak da je Palm-ov (sada HP) WebOS sasvim dostojan takmac u cisto tehnoloskom
pogledu. Ljudi iz Apple-a iz striktno moje branse kazu da su ga po zadatku surovo isprobali (PalmPre) i smatraju ga sasvim
legitimnom spravom. Naravno, u svemu ostalom (siroka podrska, otvorenost itd,itd) nije imao ni teorijske sanse da postane
znacajniji.
[ Devanagari @ 21.05.2011. 18:58 ] @
I ja sam stekao takav utisak o WebOSu, doduše kao laik-korisnik. Bem li ga zašto nikad nije kresnula varnica i zapatio se kod većeg broja ljudi… Možda nedostatak podrške od carriera, to je u Americi od presudne važnosti. Telefoni su im pride jako ružni. Pošto je ovo tema o (Chrome) OSu, da završim samo da ostaje da se vidi šta će biti kada HP izbaci WebOS i za računare i tablete, možda im upali ta integracija.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2011. 00:03 ] @
Citat:
Nedeljko
Dakle, tvoja teorija je da u Google-u sedi gomila diletanata, koji hoće da proguraju novi OS ničim iako to ne može da prođe.


Ne radi se tu o diletantima ili ne-diletantima.

Stvar je vrlo prosta - Google ima enormne pare, koje su zaradjene na jednom specificnom biznisu u kojem je Google astronomski uspesan.

To im omogucava da se bukvalno igraju sa drugim projektima, jer ni jedan od njih ocigledno ne mora da zadovoljava norme koje bi morao da zadovolji da se na njemu temelji zivot firme. Vecina tih "drugih" projekata upravo tako i izgleda - kao neciji "pet" projekti - nikad skroz zavrseni, jer ne moraju da uspeju... ako propadnu, nikom nista... idemo dalje.

Android je bas poceo kao takav projekat (ko se seca Androida iz ranih dana, zna o cemu pricam). Razlog zasto je Android uspeo i prerastao u nesto ozbiljno zapravo ima manje direktne veze sa Google-om a vise veze sa sticajem okolnosti koje su se desile po lansiranju iPhone-a. WebOS to nije mogao da zadovolji zbog toga sto Palm vrlo verovatno nije imao ni najmanju nameru da isti licencira drugima u to vreme... Kad su se oni opasuljili, vec je bilo kasno.

Chrome OS je upravo u fazi vrlo ranog Androida - daleko od necega sto bi moglo da se nazove proizvodom. Takodje, Chrome OS je pod razvojem danas samo zato sto maticna firma ima enormnu kolicinu para za bacanje. Ono sto mu nedostaje i sto ga cini kljucno razlicitim od Androida je specificni trzisni momenat i realna potreba za tako necim. Ne pricam tu o potrebi "iz snova" o zero-configuration masini, zato sto to jednostavno prakticno nije moguce. Ono sto Chrome OS moze realno da ponudi nije nista bolje od najjeftinijih netbook-ova - stavise, gore je.

Ne pomaze mu ni fakat da sam Google ima konkurentski proizvod (Android). Realno gledano, ne postoji ni jedan jedini razlog zasto Android ne bi mogao da radi posao koji radi Chrome OS ako bi Google to hteo. Android bi verovatno taj posao radio jos bolje, zato sto danas ima daleko veci ekosistem proizvodjaca hardvera i softvera, popularan je i sl...

Android je doneo "iPhone-like" UI ugodjaj ("smooth" touchscreen + moderan UI, app store, ...) drugim telefonoma i kao takav je bio prilican korak napred u odnosu na, recimo, Windows Mobile 6, a jos za manje pare - dakle totalni win sto se OEM-a tice... Chrome OS ne donosi nista uporedivo sa tim - stavise, Chrome OS je prilican korak nazad u odnosu na Windows 7 ili cak neki Ubuntu 10 u svakom pogledu...

Paralela jednostavno nema.
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 00:57 ] @
Ma, ko govori o paralelama sa androidom?

Chrome OS treba da ponudi nešto sasvim drugo od bilo kog dosadašnjeg OS-a - zero-configuration. To je itekako realna potreba. Ti tvrdiš da je to nemoguće. OK, očigledno si prosvetljeniji od onih koji sede u Google-u, jer oni to očigledno ne kapiraju.

Još nešto: firma koja ima para za bacanje vrlo brzo propada. Naravno da giganti imaju rezerve, tako da ne mora baš svaki projekat da uspe, ali to nisu pare za bacanje, jer neki projekti ipak moraju da uspeju. Kada bi se Google opustio, brzo bi ga prešišala konkurencija, koje naravno ima (počev od bing-a i Yahoo-a).

A što se Androida tiče, teško da je u pitanju običan splet okolnosti. On je ponudio ljudima određene mogućnosti za manje pare i uspeo bi bez obzira da li se pojavio iPhone ili neko drugi.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2011. 01:08 ] @
Citat:
Nedeljko
Chrome OS treba da ponudi nešto sasvim drugo od bilo kog dosadašnjeg OS-a - zero-configuration. To je itekako realna potreba. Ti tvrdiš da je to nemoguće. OK, očigledno si prosvetljeniji od onih koji sede u Google-u, jer oni to očigledno ne kapiraju.


Ne verujem da inzenjeri ne kapiraju. Pitanje je da li menadzment kapira, ali ni to ne bi bila prepreka za guranje necega.

Ako pogledas groblje Google propalih projekata (Wave, Answers, Orkut, Lively, Buzz, Jaiku, Videos) te ne tako super-uspesne (Nexus One) mislim da ces ukapirati da njihova strategija nije oslanjanje na "kapiranje" menadzmenta, vec na nesto sto vise lici na brute-force metod.

Citat:

A što se Androida tiče, teško da je u pitanju običan splet okolnosti. On je ponudio ljudima određene mogućnosti za manje pare i uspeo bi bez obzira da li se pojavio iPhone ili neko drugi.


Naravno da ne bi uspeo. Pre iPhone-a je to bio pedeseti mee-too mobilni projekat "keyboard biznis phone-a", sa ocajnim UI-jem. Kada se zadesio iPhone, doslo je do ogromnog pomeraja u industriji i enormnog gap-a u onome sto nudi iPhone i onoga sto nude ostali. Google-ov uspeh se tu ogledao u tajmingu i inertnosti Microsofta, RIM-a i Nokia-e.

Da se iPhone nije desio, Google bi bio totalno neinteresantan jer su Blackberry i Windows Mobile gospodarili na trzistu smartphone-ova u USA a Nokia u ROTW. Google je imitirao Blackberry/MS (vrlo inventivno, inace - klasicni Google van svog core biznisa) i vrlo verovatno kao takav ne bi bio ni izbliza interesantan drugim OEM-ima zato sto su postojale otvorene etablirane solucije koje su bile standard za taj segment.

Znaci u to vreme (do 2007-me) su proizvodjaci smartphone-a isli kod MSFT-a, i dobijali soluciju koja je u USA bila vrlo visoko zastupljena. Van USA nisu imali nikakve sanse protiv Nokia-e i ovako i onako... U tom trzistu Google nije imao sta da trazi sa Androidom.

A onda je 2007-me Apple doneo dramaticnu promenu u tipu korisnika koji koristi smartphone i time bukvalno stvorili novo trziste daleko vece od proslog, pre Apple-a je smartphone bio biznis alatka, a posle pojave iPhone-a je smartphone postao consumer gadget - i to je izazvalo gap, posto su Microsoft, Nokia i Blackberry bili zaslepljeni svojim poslovnim strategijama koje nisu ukljucivale takav model.

Dakle, da se nije desio "paradigm shift" koji je doneo iPhone, Google ne bi imao nikakve sanse protiv debelo etabliranih solucija na postojecem tristu. Medjutim, shift je izazvao nedostatak solucija koje bi bile fokusirane na ne-poslovnog korisnika (kao iPhone) - i to je Google iskoristio, bas zasto sto nije imao sta da izgubi rizikovanjem, dok su drugi mamuti bili previse zauzeti "odrzavanjem statusa quo" sa svojim arhaicnim interfejsima i poslovnom logikom vezanom za staro trziste.

Google ni u teoriji ne bi dosao na ideju do koje je dosao Apple. Dokaz za to je izgled Androida sve dok se nije pojavio iPhone.

Cak i da se nije desio iPhone, i da je Google zaista imao takvu viziju (sto je tek SF) da napravi tako nesto, ne bi oni uopste imali sanse da to sprovedu u delo jer bi pukli vec u samom startu pokusaja da objasne jos "kreativnijim" OEM-ima da treba da urade paradigm-shift i poslusaju njihovu ideju
[ milanche @ 22.05.2011. 01:45 ] @
Citat:
ko se seca Androida iz ranih dana, zna o cemu pricam


Secam ga se dobro.

Dizajn a la Bolek i Lolek http://www.youtube.com/watch?v=i_V70RGwWGs
[ Gojko Vujovic @ 23.05.2011. 20:16 ] @
Izdvojena diskusija u http://www.elitesecurity.org/t...-intervjuise-zaposljava-Google

Ovde se koncentrišite na originalnu temu

Hvala
[ Stefan Markic @ 16.07.2011. 15:24 ] @
Google Chrome OS hands on; we review Samsung’s first Chromebook - OMG! Ubuntu
[ bojan_bozovic @ 16.07.2011. 17:20 ] @
Chromebook - koja glupost pored Windowsa i Linuxa.
Strašno je kakve su šamare spremni kupci da primaju od firmi koje im nude proizvode!
[ Dejan Lozanovic @ 18.07.2011. 12:46 ] @
Mislim da im je tu najveci konkurent sam Android :)
[ bojan_bozovic @ 18.07.2011. 15:23 ] @
Ne najveća konkurancija su pravi operativni sistemi koji rade na netbookovima, Windows i Linux. Zato Google OS neće dugo.
[ milanche @ 18.07.2011. 19:05 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Mislim da im je tu najveci konkurent sam Android :)

Citat:
bojan_bozovic: Ne najveća konkurancija su pravi operativni sistemi koji rade na netbookovima, Windows i Linux. Zato Google OS neće dugo.


Rekao bih: oba.

Razmisljam nesto bas ovih dana - iz vizure prosecnog korisnika - stvarno ne mogu da vidim gde bi se
svakodnevicu prosecnog korisnika nezamenljivo udenuo netbook tipa ChromeOS-a.

Tableti (iPad, Android svejedno) pokrivaju znacajan deo svakodnevice koji laptop/desktop ne pokrivaju.
Tanki su, lagani, elegantni, mozes da ih drzis pored kreveta, za jutarnje i vecernje citanje vesti,
ili u dnevnom boravku, gde iz bilo koje pozicije izlezavanja mogu da se koriste sasvim lagano. Zbog
velicine ekrana, kucanje je sasvim prijatno iskustvo, sve je OK. Local storage - sasvim dovoljan.

I tamo gde nemas internet, tipa neko letovanje u zabiti, moze da sluzi kao pokretna biblioteka/book reader,
a naravno, ima i kameru sa pristojnim kapacitetom storage-a za fotke i filmove. Ako imas internet, jos
lepse i bolje.

Za ostale stvari, gde je potrebna veca procesorska moc, tu se nastavlja carevanje laptop/desktop-a.

Stvarno ne znam gde bi se tu udenuo netbook.

Jedinu privlacnost tog koncepta vidim u nekim javnim institucijama, tipa public access kompjuter za
pristup nekoj mrezi (biblioteke, drzavne institucije, univerziteti) gde bi zamenio klasicne PC-jeve, mada
bi i tu postao privlacan jedino uz ozbiljnije snizavanje cene.

Jednostavno - bez obzira na cisto tehnicku stranu price, cini mi se da je u marketinskom pogledu taj
koncept dosao u vrlo pogresnom trenutku.