[ edisnp @ 16.05.2011. 22:38 ] @
Ono sto mene interesuje je nesto vise o sastavu Proteina cemu oni
konkretno sluze u medicini koja im je svrha,I naravno da ne zaboravim
zasto su mislim tako svi kazu da su mnogo stetni za misice jer se posle bavljenja
teretanom i prestanka njihovog konzumiranja misici mnogo opuste ima li u tome uopste istine.
[ Ivan Dimkovic @ 16.05.2011. 23:08 ] @
Svrha proteina je prosta - oni su neophodni za bilo kakav zivot u formi koju poznajemo danas :-)

Proteini su kompleksna biohemijska jedinjenja koja se sastoje od polimera ("velikih organskih molekula") amino kiselina.

Proteini cesto izgledaju kao "zguzvane trake" i zapravo sama forma nije nikakva slucajnost, vec im ona daje specificne osobine. Ako se desi da se protein nadje sredini cija je temperatura veca od neke kriticne temperature, doci ce do deformacije koja ce zauvek izmeniti ponasanje tog proteina i uciniti ga neupotrebljivim za svrhu kojoj je namenjen.

Kada kazem "neophodni za zivot", to nije samo neka izreka - vecina stvari koje se desavaju u zivoj celiji organizama se desavaju uz pomoc proteina. Na primer, enzimi su proteini koji predstavljaju katalizatore za hemijske reakcije. Bez njih, celija ne bi mogla da funkcionise zato sto ne bi postojalo uslova za neophodne hemijske reakcije.

Ima jos puno uloga proteina - proteini takodje daju neophodnu cvrstocu strukturama u celiji, pa samim tim i u celom organizmu i jos gomilu bitnih stvari. Bez njih, zivot ne moze da postoji.

Citat:

teretanom i prestanka njihovog konzumiranja misici mnogo opuste ima li u tome uopste istine.


Misici se sastoje od misicnih celija, a misicne celije sadrze proteinska vlakna. Kao sto vidis, proteini su neophodna supstanca koja zapravo omogucava funkciju misica.

Misici slabe ako je degradcija proteinskih vlakana brza od sinteze novih - recimo, ako je ishrana losa, moze doci do toga.
[ edisnp @ 17.05.2011. 00:17 ] @
To je u redu a koliko je pametno dodatno konzumirati sam proteine ima li neke stete
ako naprimer ja sad odem do apoteke potrazim farmaceuta i zamolim ga da mi da neke proteine
koje cu sam da konzumiram.
[ Shadowed @ 17.05.2011. 07:23 ] @
Pa, nece ti smetati, ali pitanje je da li ce ti koristiti. Telo ne moze skladistiti proteine. Iskoristice koliko mu treba a ostalo izbaciti. Ukoliko ti nije potreban veci unos od onog koji postizes hranom, samo bacas pare.
Suplementi koji su stetni nisu proteini vec steroidi, prohormoni i sl. samo sto su najcesci dodatak ishrani proteini pa oni koji nisu upoznati sve suplemente nazivaju proteinima i stvaraju zabune kao sto je tvoja.
[ edisnp @ 17.05.2011. 11:13 ] @
Samo da se razumemo nikad nisam koristio proteine i nesto slicno njima
nego recimo da sam mozda zeleo da vidim kakva bi mi bila korist ako bi ih koristio
u svakom slucaju hvala na odgovoru.
[ superbaka @ 17.05.2011. 21:36 ] @
imam neku kantu proteina od Ultimate Nutrition sto mi je ostala kad sam se malo zahebavao po teretani, a sad zena to koristi kad sprema palacinke
tako da.... i tome mogu da sluze...
[ edisnp @ 17.05.2011. 23:20 ] @
Vrlo interesantno
[ Winkler @ 20.05.2011. 11:07 ] @
Kako koja je svrha proteina.Od njih si izgrađen.Unošenjem proteina ti svom organizmu daješ izvor aminokiselina.Enzimi našeg organizma (tripsin,erepsin,himotripsi,elastaza...) hidrolizuju (razlažu porteine) na njihove sastavne komponente a to su aminokiseline.Tako dobijene amino kiseline tvoj organizam koristi da bi sintetisao naše proteine(ne samo proteine mišićnih vlakana-miozin i aktin) već i ostale proteine u našem organizmu a ima ih mali milion.
Znači, proteini služe kao prirodan izvor aminokiselina neophodnih za sintezu proteina našeg organizma.
Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Winkler dana 20.05.2011. u 19:17 GMT+1]