[ scenarist @ 17.05.2011. 22:51 ] @
Da li je netko vec imao iskustva sa Simulatorima za ISDN PRI E1 digitalnu liniju. Na linku se nalaze neki simulatori koji su ustvari pc kartice sa odgovarajucim softverom. Iako same kartice kostaju jako mnogo!
Da li je netko uopste koristio simulatore i kakva su iskustva, da li se isplati ih kupiti u svrhe testiranja ???
[ Ivan Vujisic @ 17.05.2011. 23:44 ] @
Nisi rekao šta bi ti da testiraš.

Ja sam sve što sam hteo testirao sa dve PRI kartice tako što sam jednu postavio u NT a drugu u TE mod.
[ scenarist @ 18.05.2011. 00:05 ] @
Hm, testirao bi sve sto se tice ISDN PRI digitalne linije. Jer nisam u mogucnosti da imam ISDN PRI prikljucak kao fizicko lice a i da jesam cijena pretplate i prikljucka je ogromna!
Koliko bi mi ti simulatori pomogli kada je asterisk u pitanju, odnosno konfiguracija real ISDN PRI kartica na Asterisku. Dakle zelio bi da simulatore koristim u svrhu testiranja i igranja a onda kasnije da mi to pomogne da konfigurisem real isdn pri karticu na asterisku?

Ovo pise u user manualu od simulatora
Code:

PRI (Primary Rate Interface) simulator provides digital call switching services eliminating 
the expense of  real PRI lines for testing or demonstrating of the devices that require 
ISDN PRI line. PRI Simulator gives an access to rich set of configurable parameters from
electrical to line impairments making it a valuable tool for telecom designers and developers.


Da li uopste za te svrhe postoji neki software simulator (bez zahtjevanog hardvera)koji bi sve to simulirao kao kod cisca za mreze -Cisco PacketTracer.

[ Ivan Vujisic @ 18.05.2011. 00:17 ] @
Lepo kaze "valuable tool for telecom designers and developers".

Nema potrebe da testiras PRI. Razlika u instalaciji DAHDI je minimalna u odnosu na BRI. Jedino sto imas vise kanala i sto mozes da setujes odlazni callerid i to da biras jedan od 100 brojeva. Ergo, imas noseci broj npr. 381 11 1234500 i dodeljeni su ti svi brojevi do 381 11 1234599. U asterisku opet koristiš DAHDI grupe etc, etc.