[ Milivoje991 @ 22.05.2011. 23:18 ] @
Pozdrav!!!

Ovako, cale mi je kupio jednu knjigu ,,Radio-tehnika i elektronika'' od Svetislava Silera iz 1994.god. I sada ja bih probao da pravim neke prijemnike, koliko da udjem u stos sa ovim stvarcicama... Pa posto sam amater, da li neko moze da mi objasni sa kojim frekfencijama (predajnicima) da startujem, posto nemam pojma ni sta cu na kojoj frekfenciji da ,,nadjem'' sta mi vi preporucujete??? Isto me zanima sta se nalazi npr. na frekfencijama od1-3Mhz ili od 3-22Mhz i sl., da li ima ,,nekog'' deljenja po jacini frekfencije u stanicama???
I ako neko ima da mi preporuci neku literaturu ili link o primo-predajnicima, bio bih mu zahvalan!!

Unapred hvala...
[ MasterRW @ 23.05.2011. 21:58 ] @
Pozdrav,


Za početak nije frekfencija nego frekvencija, mali lapsus al nije loše da se zna tačan naziv :)
To što tebe interesuje je band-plan. Možda mogu da te zadovolje sledeći linkovi:

FCC Band-plan
ARRL HAM Bands
Ratel - Plan namene
Ratel - Plan namene RF opsega


73
Filip YU1TTN
[ mikikg @ 09.06.2011. 12:33 ] @
Obizrom da tek ulazis u svet radio tehnike, knjiga od Svetislava Silera je odlican pocetak. Koliko se secam ona sadrzi bukvalo sve neophodne informacije za ovu oblast i prakticne primere.

Medjutim, poslednjih nekoliko godina stvari su se prilicno promenile u ovoj oblasti. Konkretno, svi noviji radio uredjaji se sada prave na digitalnom principu tako da se analogni prijemnici skoro totalno izbacuju iz upotrebe. Ovo je posledica napretka PC racunara i prateceg sotware-a. Prakticno, sada je mnogo lakse "pisati programe" nego "ustelovati" veoma komplikovane analogne prijemnike.

Ono sto bih ti ja preporucio je da proucis malo "Software Defined Radio - SDR" tehniku. Nemam puno vremena da bih mogao da ti detaljno objasnim sta je to i kako radi ali ukratko to je kombinacija veoma jednostavnog hardvera koji u saradnji sa PC racunarom i pratecim programima (uglavnom besplatnih) daju fantasticne rezultate.

Na trzistu mozes naci dosta ponuda za vec cuvenu seriju SoftRock SDR prijemnika koje mozes dobiti ili u delovima pa da sam sastavis ili vec sastavljene. Cena SoftRock uredjaja je jako prikvatljiva i krece se oko 30-40$ za jednostavnije modele. Iskusniji elktronicari uglavnom sami prave taj hardware.

Ja sam licno napravio jedan prototip SDR prijemnika po nekoj mojoj modifikovanoj shemi baziranoj na shemama i iskustvu "tate" u ovoj oblasti Tasić Siniša - Tasa YU1LM (sad sam ukapirao, i moderatora ovog dela ES foruma). Njegova web strnica je na adresi http://yu1lm.qrpradio.com/ i sadrzi dosta informacija, prakticnih primera i shema vezanih za SDR.

Moj blog vezan za SDR mozes pogledati ovde:
http://mikikg.wordpress.com/

Takodje, veoma interesantna stranica koje ce sigurno da te "zagreje" za SDR je ovde:
http://www.websdr.org/

Toliko za sad ...

73 YU3MA
[ Milivoje991 @ 11.06.2011. 01:44 ] @
Hvala druze na savetma....
pozzzz..
[ DRAGAN AR. @ 18.07.2011. 10:44 ] @
Ja sam tu knjigu od Svetislava Silera kupio pre 11god i imam i prvi deo i drugi deo, i mogu ti reci da koliko ima dobrih sema toliko ima i netacnih sema, to ces se i sam uveriti kad dodjes do malo veceg iskustva i poznavanja elektronike...