[ bozabaksuz @ 23.05.2011. 00:46 ] @
Pozdrav, ljudi. Ja sam relativno nov na ovoj temi, ali sam zeljan ucenja. Pod Windows XP hostom podigao sam na VirtualBox-u (ver4.0.8) ubuntu server 10.04 (LAMP, OPEN SSH, phpMyAdmin), mrezni adapter podesen na Bridged. Na host OS-u (windows) je iz browsera vidljiva default strana podignuta pod apacheom. Mene sad interesuje, da li iz moje kucne mreze, kojom sam putem telekomovog ADSL-a vezan na net (HUAWEI HG520c) moze nesto da se hostuje? Tj da bude vidljivo na nekom drugom racunaru, van LAN-a. Pretpostavljam (a i video sam, kada sam zamolio ortaka da ukuca moju IP adresu u browser da nece) , posto je ovaj modem namenjen za kucne korisnike po defaultu nije podesen za tako nesto, pa me onda interesuje da li je izvodljivo? I ako jeste, koliko ugrozavam svoju sigurnost (XP-a), rutera , kao i ostalih racunara u mojoj mrezi (jos 2~3 vezana na Wireless), serverom sa default podesavanjima? Na windowsu od zastite imam Avast Antivirus (FREE) kao i COMODO Firewall (opet, free).
[ agvozden @ 23.05.2011. 08:24 ] @
za to ti treba port forwarding ili nešto poput toga.

pogledaj pod kućne mreže i sl...
[ c-h-d-mcarcode @ 29.05.2011. 22:47 ] @
Treba ti javna IP adresa i naravno otvoreni odgovarajuci portovi ka toj VM.
[ anon68680 @ 30.05.2011. 00:53 ] @
Podesi staticku ip adresu na virtuelnoj masini i port forwarding za port 80 na ruteru (imas u mreznim podforumima objasnjenje kako to da uradis). Sto se sigurnosti tice, treba da brines o sigurnosti ubuntu servera samo. NAT i firewall na ruteru su vise no dovoljni za tvoje potrebe.
[ railic @ 02.06.2011. 22:09 ] @
Takodje moze da korsitis Dynamic DNS ukoliko nemas staticku IP adresu,
pogledaj na http://www.dyndns.com/ .