[ milanche @ 21.05.2011. 16:12 ] @
mod: Split iz teme http://www.elitesecurity.org/t429591

@Nedeljko

uzecu kao slagvort ovu Ivanovu recenicu:

Citat:
Mislim Google i podrska uopste - Nexus One je bio odlican primer kvaliteta njihove "podrske". To je bre geek kompanija, nisu oni uopste specijalizovani niti imaju know-how za masovne potrosacke uredjaje i podrsku - njihova ideja o podrsci se svodi na forume i javni bug tracker. Android funkcionise zato sto to rade OEM-i koji imaju decenije iskustva, a ne Google.


Google je za sada jedna vrlo sarena i vrlo cudnovata prica.

Ko sedi u Google-u ?

Prateci ljude koje poznajem iz raznih firmi, u njihovim redovima je straobalna kolicina ultra-sposobnih ljudi. Pokupili su prakticno
najbolje od najboljih. U poredjenju sa Microsoft-om iz najboljih vremena, imaju po mojoj proceni lagano 50% jaci pool ljudi. Uza sve
to treba dodati i stalni priliv mladih diplomaca (PhD, M.S) sa elitnih univerziteta

Citat:
To je bre geek kompanija


Jedan od ljudi ciji kapacitet izuzetno dobro poznajem (Holandjanin, 50+ godina, jedan od 4 potpisnika jednog od najpoznatijih patenata
vezanih za PC, vlasnih nekih 15-tak patenata, izuzetno hands-on lik, menadzer/developer, briljantno uspesni vodja strateski vazne grupe
u vec par firmi, CV da se u*eres, brz, bistar, u besprekornoj fizickoj kondiciji, izuzetan smisao za humor) je bio intervjuisan za poziciju u
Google-u. Intervjuise ga lik sa par godina iskustva u struci, u telefonski intervju tece odprilike ovako: 'mozete li uporediti quick sort sa heap
sort-om itd, itd'. Odgovor je "znate, ja sam sve to odavno prosao, kad mi se tokom dizajna ukaze prilika da odlucujem koji cu algoritam da uzmem, ja to
resim tako sto znam gde cu da pronadjem komparativnu analizu..." (i navede mu par klasicnih knjiga za te stvari), ".... kao i detaljan opis algoritma.
U poslednje vreme projekti mi nisu nosili bilo kakvu vezanost sa sorting algoritmima" (sto u multimediji i jeste prilicno retko).

Odgovor - "sorry". Tu se cela prica zavrsi.

Za ruckom nas par slusamo ovu pricu, i kad smo culi epilog, samo se pogledamo i kratko nasmejemo.

Sta reci, jbt....:))))

Lik inace godinama uopste nema problem gde ce da nadje posao, jer se industrija za njega otima.

Citat:
njihova ideja o podrsci se svodi na forume i javni bug tracker


Sto se tehnoloskih postignuca tice (a mogu reci da imam prilicno ziv uvid u Android, narocito native stranu), jako se namece paralela sa predhodnim
tehnoloskim gigantom, cije je vreme ocito proslo (MSFT), ali rezultati su jos zivi.

Postoji jedna prilicno precizna metafora, bazirana na zivotinjskom carstvu, po kojoj Google, sudeci po svemu do sada vidjenom...sto ne mora biti
garancija nicega dalje...ima sve osobine jednogodisnjeg slona: ogroman je, moze mnogo toga - jedan okret d00petom, i teren je poravnat.
Jedno zatrcavanje - stada trce na sve strane u svim pravcima. Snaga je tu, ali pamet ....jos uvek je u pitanju mlad um, nesvestan svoje nesvesti,
zeljan da proba sto stvari, ali bez jasne ideje o svojoj ulozi u sirem poretku stvari.

Takodje je jako i jedno drugo poredjenje:

U pokusaju da se sagleda impakt obe firme na svoje vreme (tj. sta je bilo pre njih i kako je izgledalo posle), za Microsoft i Google se moze se reci
da stoje u odnosu Rimska imperija vs. Harlem Globtrotters.

Prvi su iza sebe ostavili puteve, koloseume, vijadukte, akvadukte, utvrdjenja, mozaike, zakonik, jezik, svoju tehnolosku volju sproveli potpuno nevidjenim
nivoom striktne surovosti. Sa cim god si morao da radis u okviru njihove tehnologije, za sve je postojao solidno postavljen standard, development
kit, odlicna dokumentacija, perfektan IDE, vrhunski debugger. High tech industrija pre njih i posle njih su dve potpuno druge price, trziste
tehnoloski unifikovano, omogucena integracija tehnoloskih poduhvata na planetarnom nivou.

Drugi - sareni, zabavni, za razliku od prvih koji su od kad pamtim imali protiv sebe armije hater-a, iz nekog razloga su voljeni sta god da urade.
U industriji srazmerno svojoj objektivnoj moci ostavljaju prilicno plitke tragove. Android, cije sirenje je daleko najveca lavina jedne tehnologije
koju sam ikada video, samo je jedan od polu-pecenih proizvoda. Java deo je izuzetno solidan doradjen, native deo:

Citat:
funkcionise zato sto to rade OEM-i koji imaju decenije iskustva, a ne Google


...slican Divljem Zapadu - u multimedijalnom delu, sta god da pokusas osim najosnovnijih stvari, vec podrzanih Java API-jem (playback, recording)
nalazis na potpuno rasutu raznolikost, nestandardizovanost. Iako postoji OpenMAX specifikacija, jedan chip vendor to radi ovako, drugi onako. Na
osnovne, pravilima zagarantovane pozive, kod jednih sve radi, kod drugih crash-uje, kod trecih blesavi. Nikakav ekvivalent DDK-a ne postoji,
debugger je u obecanjima (masa ljudi na webu mitomanski valja masu recepata koji nemaju sanse da rade. Najbolji je ipak bio lik koji je na intervjuu
rekao kako je uspeo sa debugger-om da uradi nesto sto je Google jasno rekao da nije podrzano. Da ne budem do kraja negativan - provaljeno je
da debugger ipak moze da radi, sta tacno moze da radi, pod kojim uslovima...;)....ali nema sanse da ces to naci u sluzbenoj Android dokumentaciji).

Niko taj prostor ne regulise,...a zna se od koga se s obzirom na snagu, ljudstvo, pare...to moze ocekivati.

Odatle nije nikakva retkost sresti kompleksnije komercijalne aplikacije sa disclaimer-om tipa: 'radi na HTC Wildfire, ali ne na DroidX-u itd'.

Photoshop koji radi na Dell-u, ali ne na HP-ju ? Hmmm....

Po svemu sudeci, ako su iza prvih ostali sve ono sto sam nabrojao (putevi, akvadukti...), iza drugih ce po svemu sudeci ostati scenografija
'odlazi cirkus iz naseg malog grada' - gomila pocepanih kesa od kokica i bacenih ulaznica.

To je sto se high-tech industrije tice.


Medjutim, to jos uvek ne znaci da je prica kompletna:

Postoji jedan drugi biznis u kojem Google pravi vrhunske, precizne korake - 'big brother' business. Google-ov impact na tehnoloske mogucnosti
za nadgledanje i ulazak u privatnost ogromnog broja individua (ne kazem da znam ko to koristi i da li koristi, ali se odavno zucka ko je glavni
klijent) je nemerljiv. To je ono gde su doneli neuporedivo epohalni progres.

Chrome OS je samo jos jedna karika u nizu.

Najneobicnije u celoj prici je reakcija sire javnosti na sve to.

S kim god razmatram ovu tematiku, svi se slazu u glavnom zakljucku (tj. da je big bro' dobio ogromnu tehnologiju), ali
1) svi na to fatalisticki gledaju - jbg, sta da radimo...sto je mozda i OK, ali
2) neka vrsta estradne popularnosti i dalje lebdi nad Google-om. Svi znamo sta nam rade, ali - bas su slatki...

Ta vestina da na neku foru (uprkos svemu sto rade, i sto to manje-vise svi znamo) i dalje odrzavaju image slatkog, simpaticnog, malo brljivog
mladog slona je neprevazidjeno redak kvalitet, ...sto MSFT definitivno nikad nije umeo.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 23.05.2011. u 21:15 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 21.05.2011. 16:32 ] @
^ +1

Odlicno receno.

Potpuno je i jasno zasto Google-u trebaju ljudi koji mogu u 3 AM da objasne razliku izmedju quick i heap sort-a... jezgro njihovog razvoja su algoritmi za klasifikovanje podataka i pretragu. To im je "meso" - ne... ne meso, vec centralni nervni sistem, i prilicno sam siguran da to sto kuvaju po tim njihovim serverima predstavlja nesto sto je state-of-the-art u CS-u. Na tim algoritmima verovatno radi trust mozgova nevidjen u IT industriji ikad - jer Google ima mogucnost da plati koga god hoce (i to i radi).

Sve ostalo sto oni rade je zapravo podrska tome - sporedne stvari koje samo sluze povecanju glavnog biznisa, i moze se predstaviti kao neuredni, haoticni, masni i mrljavi mess. Vecina tog "ostalog" vise lici na haoticni i napusteni eksperiment nekog srednjeskolca, nego na proizvod (ironicno, Google to potvrdjuje kacenjem "beta" naziva na skoro sve). Predvidljivo, vecina toga jednostavno ode u zaborav.

Android je izuzetak u tome sto nije pukao, ali je razlog daleko od toga da je Android nesto bog-zna-kako kvalitetan... Nope, dzabe je, popularan je medju drugim "geek-ovima" i dovoljno je dobar da mobilnim OEM-ima omogucava da konkuristu Apple-u. Android je nastao kao odgovor na vrlo konkretan problem na trazistu, a ne kao nekakav "revolucionarni model koriscenja racunara".

Tu je sva "magija" toga... Sto milanche rece, zaviriti malo ispod haube Androida (ne mora ni ispod haube - dovoljno je videti aplikacije) i odmah se vidi "kvalitet" tj. gore pomenuti zamasceni i mrljavi mess. Sve to funkcionise samo zato sto OEM-i imaju racunicu i da je patch-ovanje tog mess-a i finalizacija "da proradi" i dalje jeftinnija nego sopstveni R&D ili licenciranje nekog drugog OS-a (da ne pricamo da do pojave WP7-mice nije ni bilo necega sto je bilo konkurentno).

I sad tu dolazi Chrome OS - jos veci mess nego Android, iz prostog razloga zato sto Android biva krpljen vec vise godina od strane industrije i sada lici na nesto.. Jos jedan "beta" proizvod u armiji drugih, koji ce Google izbaciti i tretirati kao 3rd-rate proizvod - samo sto za razliku od Androida koji je imao i te kako business-case, Chrome OS pokusava da izmisli problem koji bi da resi...

Zvuci kao jos jedan "Wave" ili bilo koji drugi u groblju propalih Google "beta projekata".
[ Nedeljko @ 21.05.2011. 22:45 ] @
Ako sam dobro razumeo, odgovor na ovo

Citat:
Nedeljko: Dakle, tvoja teorija je da u Google-u sedi gomila diletanata, koji hoće da proguraju novi OS ničim iako to ne može da prođe.


je ovo

Citat:
milanche: Jedan od ljudi ciji kapacitet izuzetno dobro poznajem (Holandjanin, 50+ godina, jedan od 4 potpisnika jednog od najpoznatijih patenata
vezanih za PC, vlasnih nekih 15-tak patenata, izuzetno hands-on lik, menadzer/developer, briljantno uspesni vodja strateski vazne grupe
u vec par firmi, CV da se u*eres, brz, bistar, u besprekornoj fizickoj kondiciji, izuzetan smisao za humor) je bio intervjuisan za poziciju u
Google-u. Intervjuise ga lik sa par godina iskustva u struci, u telefonski intervju tece odprilike ovako: 'mozete li uporediti quick sort sa heap
sort-om itd, itd'. Odgovor je "znate, ja sam sve to odavno prosao, kad mi se tokom dizajna ukaze prilika da odlucujem koji cu algoritam da uzmem, ja to
resim tako sto znam gde cu da pronadjem komparativnu analizu..." (i navede mu par klasicnih knjiga za te stvari), ".... kao i detaljan opis algoritma.
U poslednje vreme projekti mi nisu nosili bilo kakvu vezanost sa sorting algoritmima" (sto u multimediji i jeste prilicno retko).

Odgovor - "sorry". Tu se cela prica zavrsi.

Za ruckom nas par slusamo ovu pricu, i kad smo culi epilog, samo se pogledamo i kratko nasmejemo.

Sta reci, jbt....:))))

Lik inace godinama uopste nema problem gde ce da nadje posao, jer se industrija za njega otima.


Vidiš, to što taj lik zna da napravi svemirski brod ne znači da bi Google-u bio koristan. Ja znam neke stvari iz matematike, koje nijednoj softverskoj firmi ne treba, a složenije je od bilo kakvog programiranja. Ne kažem da nikakva matematika ne treba nijednoj softverskoj firmi, ali postoje i matematičke teorije koje ne trebaju nijednoj.

Taj lik očigledno zna super da radi nešto, ali ne ono što Google-u treba. Za njega se otima industrija, ali kojih segmenata? Mašina za pretraživanje? Očigledno ne. To je kao kada bi neko konkurisao za mesto matematičara, koji treba da razvaljuje analizu, pitaju ga kako tačno glase uslovi Rolove teoreme o srednjoj vrednosti, a on navede referencu (udžbenik analize 1 iliti kalkulusa 1). Ako razvaljuješ analizu, ti si mnogo mislio o njoj i ovakva elementarna pitanja su ti ništa, jer u glavi možeš za nekoliko sekundi da rekonstruišeš dokaz i iz dokaza pročitaš uslove. Isto tako, ako je on dosta razmišljao o problematici kakva je Google-u relevantna, on zna za nekoliko sekundi da izvuče zaključak o tako jednostavnom pitanju, što taj lik očigledno nije mogao, tako da je taj koji ga je intervjuisao bio potpuno u pravu. Ne radi se o tome da li on zna da sortira, već da li je razmišljao o srodnoj problematici, a to je ono što njima treba.

Dakle, nisam dobio prihvatljiv odgovor na moje pitanje.
[ milanche @ 22.05.2011. 01:26 ] @
@Nedeljko

samo jedna mala kratka notica koja ce ti pomoci da razumes sta sam hteo da ti kazem:

Google ima prilican broj multimedia projekata, i prilican broj onih klasicnih multimedia inzenjerskih
pozicija (audio, video, grafika, itd, itd).

Recimo:

youtube, WebM inicijativa, VP8, Google TV... masu ljudi koji odrzavaju firmin interfejs sa gomilom multimedia
kooperanata - Logitech/Sony za Google TV, chip vendora za Android - Qualcomm, Motorola, nVidia, Marvell, Samsung
+ jos dosta toga pod firmom 'ce da probamo, pa da vidimo sta ce da ispadne').

Iz nekog mog licnog kruga kolega imam vec najmanje deset njih iz bas tog background-a (u kojem je pomenuti lik
nekrunisani kralj) koji rade u Google-u.

Dakle, ne comp science, algoritmi sortiranja, o(n) i slicne price, nego bas klasicni A/V inzenjeri - DSP, Fourier, z-transformacija,
noise suppression, echo cancellation, video/audio coding, speech processing, psycho acoustic itd, itd.

...kojima full-time pozicija u Google-u nesto znaci u karijeri, pa su seli jedno mesec dana pre intervjua,
nabiflali sve sto ce im se traziti na intervjuu (design pattern-e, search/sort algoritme, i ostale jezicke finese
svakodnevne geek-lish konverzacije).

...a sada verovatno guslaju isto sto i pre.

Da li je sada jasnije sta sam hteo da kazem ?

Usao im je u vidokrug (tj. u interjvju proces) prekaljen profesionalac, inventivac, zmaj od zanata, organizator
(uspesan menadzer) sa debelim portfoliom uspesnih projekata u ostrim vremenskim ogranicenjima. Oni mu daju
balavca koji ga preslisava lekcije sa fakulteta koje je pre dve godine nabiflao, uradio par zadacica i par kolokvijuma,
i ako se desi da iste sekunde nije izrecitovao sve na tu temu, zna se - o'ma zzz-d-ravoooo.

Fenomenalno, a ?

Ja za bolju ilustraciju geek okruzenja ne znam.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 22.05.2011. u 02:52 GMT+1]
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 11:12 ] @
@milanche

Izvini, ali kao prvo ja ne znam odakle tebi ideja da je tvog prijatelja intervjuisao balavac sa par godina iskustva. Da slučajno i njega ne poznaješ? Drugo, iz tvoje priče se može zaključiti ili da tvoj "nekrunisani kralj" ili ne zna bar jedan od tih algoritama (što nije tako strašno) ili nema osećaj za algoritme (a to je već škart). Nije bio pitan ne znam ni ja šta, već nešto najosnovnije.
[ tdjokic @ 22.05.2011. 14:53 ] @
Citat:
Nedeljko: @milanche

Izvini, ali kao prvo ja ne znam odakle tebi ideja da je tvog prijatelja intervjuisao balavac sa par godina iskustva. Da slučajno i njega ne poznaješ? Drugo, iz tvoje priče se može zaključiti ili da tvoj "nekrunisani kralj" ili ne zna bar jedan od tih algoritama (što nije tako strašno) ili nema osećaj za algoritme (a to je već škart). Nije bio pitan ne znam ni ja šta, već nešto najosnovnije.
Meni je milanche-tovo izlaganje delovalo ubedljivo.

Kao sto sam vec vise puta priznao, ja sam za IT patuljak, ali ti mogu izneti primer iz moje profesije, buduci da sam "tupavi masinac", sa samo I. stepenom fakulteta, ali sam bio na dosta intervjua i to u Sloveniji, koja je u ono vreme bila za nas ostale Zapad, kao sto je uostalom i danas*. Iskusnom coveku je odmah jasno da li ga ispituje "desetar" ili "pukovnik". Ako te recimo pita da li znas da preseces sraf od 5 mm onda je duduk, jer srafova ima od raznih materijala, potrebne su za secenje razlicite testere itd., a ako te pita "Imate li iskustva na secenju srafova?" onda je vrlo verovatno da je "pukovnik". Cak ni cistacicu ne pitas "Da li znas da operes pod u garderobi?" nego je pitas da li zna da pere generalno podove od betona, linoleuma ...

* ... i uvek sam dobio posao, u 5 fabrika sam radio, od toga u 4 uvek uz elektricare / elektronicare.
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 15:49 ] @
Milančetova konstatacija da je intervju vodio neko sa dve godine iskustva je neubedljiva. On je to konstatovao samo zato što je postavio "fakultetsko pitanje". Najprostija pitanja se postavljaju u početku da bi odbacio što više nezanimljivih kandidata, a Google-u se svakako javlja mnogo kandidata. Google je potpuno u pravu što tako radi. Nema tu ničeg pogrešnog.
[ milanche @ 22.05.2011. 16:51 ] @
Citat:
Nedeljko: Milančetova konstatacija da je intervju vodio neko sa dve godine
iskustva je neubedljiva. On je to konstatovao samo zato što je postavio "fakultetsko pitanje". Najprostija
pitanja se postavljaju u početku da bi odbacio što više nezanimljivih kandidata, a Google-u se svakako javlja
mnogo kandidata. Google je potpuno u pravu što tako radi. Nema tu ničeg pogrešnog.


Mislim da se prilicno nevesto batrgas/tvrdoglavis/isprazno pametujes.

Prvo - covek nije 'jedan u masi kandidata'. Pogledas mu rezime, pogledas listu patenata, pogledas pozicije
na kojima je radio, listu proizvoda koje je lansirao....nema sanse ni da pomislis da je 'jedan iz mase'.

No, da podjem od manjih ka krupnijim detaljima:

Citat:
Milančetova konstatacija da je intervju vodio neko sa dve godine iskustva je neubedljiva


Uzmi ti to kako hoces, to nije konstrukcija leme ili teoreme, nego prosta cinjenica.

Kad dobijes schedule za intervju, cesto dobijes roster u kojem pisu imena likova koji ce te intervjuisati,
na osnovu cega mozes lako da saznas dosta detalja o liku (LinkedIn, recimo, ili pitas okolo - mora neko
'iz kuce' da ga zna, u ovom slucaju je covek imao svojih par ljudi iz stare grupe koji su vec u Google-u,
pa mislim da mu stvarno nije problem da sazna bilo sta o osobi koja ga je intervjuisala). Bilo kako bilo
- materijalna cinjenica je da je interviewer imao 2-3 godine iskustva.

Preostaje ti da me nabedis da lazem/izmisljam, na sta ti jednostavno necu odgovarati - tvoje misljenje
je tvoj problem, nisam ovde u funkciji propagandiste.

Drugo, i lik i okruzenje je takvo da iskljucujem mogucnost da nas je lagao - niti ga znam kao nerealnog
ili sklonog prekrajanjima (naprotiv), niti je sujetan, niti je intervju za Google ista moze da umanji od toga
sto je do sada uradio, niti je i njemu ili bilo kome iz ekipe za stolom Google 'dream girl' - jedno je od mesta
koje vec godinama niti placa najbolje u Dolini, niti je u smislu karijere presudno (u smislu da stvari tu
uradjene otvaraju mnoga vrata posle - on vec ima takvih par epizoda u portfoliu zbog kojih je izuzetno
trazen), niti mora da znaci da ima optimalno match-ujucu poziciju za nekoga vec intenzivno profilisanog
u struci (ne poklapanje interesovanja, planova, itd).

Trece, meni se mnogo puta desavalo da me u timu prvo intervjuise najmladji clan tima, pri cemu je isto
postavljao priglupa pitanja sa vaznim izrazom na licu.


Ipak, najvaznije:

sasvim je irelevantno koliko godina radnog staza je ispitivac imao.


Vrlo je relevantno da je za poziciju ispitivao izuzetno relevantnog kandidata, i da ga je pitao stvari koje su
za prirodu pozicije prilicno nebitne (iako su za lokalnu kulturu moze biti jako bitne). I najrelevantnije - zbog
'relaksiranog' odgovora na tu relativnu nebitnost ('znam gde da nadjem detalje kad mi trebaju') je bio odmah
iskljucen iz procesa intervjuisanja.

To je po meni vrlo priglupo, i ilustruje mehanicki/zadrt/priglup pristup procesu intervjua.
[ Ivan Dimkovic @ 22.05.2011. 17:08 ] @
Mislim da je u pitanju ocigledan mismatch - tj. to sto je Google trazio nije to sto tvoj kolega nudi.

Ne mora uopste da bude da su postavili nekog rookie-a za intervjuisanje - sasvim je moguce da piranja reflektuju unutrasnju kulturu i potrebe.

Iskreno, pretpostavljam da je najveca kolicina talenta u Google-u na algoritmima za klasifikaciju i pretrazivanje podataka. Sve ostalo verovatno nije na tom nivou, pa verovatno i prioriteti i organizacija tih ostalih timova nisu nuzno podjednako "state of the art".

To pretpostavljam na osnovu mog iskustva sa njihovim pristupima multimediji, necim sto mogu da komentariem sa daleko vecom sigurnoscu - tu se vidi dosta prilicno "pocetnickih" gresaka u njihovim projektima (da ne upotrebim neki gori izraz) sto ukazuje na to da kvalitet radne snage drasticno varira od prioriteta i udaljenosti od "core" biznisa.
[ milanche @ 22.05.2011. 17:28 ] @
Mislim da se savrseno razumemo po pitanju Google & multimedia.

Zastrasujuce je samo sto se 'greske' izvode - da se slikovito izrazim - pri snazi od nekoliko kilotona, sto nije bas zgodno kako se god okrene.

Citat:
Iskreno, pretpostavljam da je najveca kolicina talenta u Google-u na algoritmima za klasifikaciju i pretrazivanje podataka


Od ljudi koje licno poznajem koji su trenutno u Google, za bar dve trecine njih ne vidim kao realnu mogucnost da su se
okrenuli u tom nekom pravcu. Jednostavno, previse su profilisani (dugo, intenzivno) u nekim drugim pravcima u kojima
im je i srce i dusa, tako da sam malo skeptican u tom pogledu. Mirise mi strasno (iako ne znam konkretno) da su ipak u
necemu drugom, tj. manje-vise onom sto su i do sada radili.

Citat:
Mislim da je u pitanju ocigledan mismatch - tj. to sto je Google trazio nije to sto tvoj kolega nudi.


Pa ne znam, nekoliko znatno mladjih iz njegove grupe je vec kojekude po Google-u. Moz' da bidne i to, da je profil mismatch.

Cak i tada, podrazumevao bih malo bolju kulturu saopstavanja takvih stvari, pogotovo u tom rangu karijere, gde se mismatch-evi
desavaju i rano uoce, samo se drugacije saopstavaju.
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 17:41 ] @
Ivan ti je već odgovorio:

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da je u pitanju ocigledan mismatch - tj. to sto je Google trazio nije to sto tvoj kolega nudi.


O tome ti celo vreme pričam - taj tvoj lik možda zna da napravi svemirski brod, ali ne zna ono što Google-u treba, tako da slobodno možeš da preskočiš priče o kilotonama. Ah, da, konkurisao je za Google jer mu uopšte nije stalo da radi tamo.
[ milanche @ 22.05.2011. 17:46 ] @
:)))))

Danas bas nemas srece u gadjanju meta u mraku, Nedeljko.

Nije uopste sam konkurisao, nego mu je resume pronasao corporate headhunter preko LinkedIn-a, kontaktirao ga,
i aranzirao intervju. Cinjenica je da nije odbijao mogucnost da radi za Google, jer je u tom trenutku trazio novi posao.

Stavise (radi verodostojnosti, a takodje sto slutim gde ce diskusija dalje da ide) - mogu da ti kazem da sam i ja bio
'zakacen' u 'shezhoni lovaaaa, shinko' (rekao bih da su nabasali na nekog iz ekipe, pa krenuli odatle) :






[Ovu poruku je menjao milanche dana 22.05.2011. u 19:06 GMT+1]
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 18:38 ] @
Pa šta s tim? Koliko vidim, Google te nije zaposlio. Dao ti je šansu, nisi se pokazao i sad se duvaš s tim. No, tvoj slučaj, kakav god da je, i dalje ne govori ništa o tvom prijatelju Holanđaninu. OK, navatali su mu CV na mreži, kontaktorali ga, dali mu šansu, ispostavilo se da nije za njih i ne vidim u čemu je problem.
[ milanche @ 22.05.2011. 19:03 ] @
S obzirom da si matematicar, iskreno me zbunjuju 'rupe' u rezonovanju koje ispoljavas.

Prvo - opovrgao sam ti prvu tvrdnju, (istina indirektno, koliko se moze - mogu da uletim u svoj mail stream,
ali ne mogu u njegov) - da covek nije vukao Google za rukav (kao uostalom ni ja), nego je Google nas nekoliko
vukao za rukav.

Drugo - ilustrovao sam ti :

(sto koliko vidim - uporno odbijas da prihvatis)

da Google nije pocetak ni kraj sveta, za odredjen broj ljudi sa odredjenom zreloscu u karijeri, da postoje sasvim
legitimni razlozi zasto ti Google ne mora znaciti nista posebno u karijeri, ni u kom pogledu (niti placaju ultra, niti
ces posle biti bilo kome strasno bitan ako si radio u Google-u, niti ces tu prisustvovati necem strasno epohalnom,
niti se napustaju teska srca)

...niti u odredjenim domenima rade kako treba, pametno, opravdano...stavise prave cudne iskorake u pogresno
sa snagom koja se meri kilotonama, i ne haju mnogo...

sto smo ti vec kako Ivan tako i ja izuzetno strpljivo i argumentovano pokazali...

(sto koliko vidim - uporno odbijas da prihvatis)

te da nije potrebno zalizivati, zamazivati, lagati....cinjenicu da neko nije prosao Google-ov intervju.

Moj kolega je trazio posao, pa se sa njima i upustao u pricu.

Ja (on the contrary) sam imao (i imam) u svakom pogledu (profesionalnom i finansijskom) preca posla, zao
mi je svog vremena da odvojim da prelistavam studentske beleske iz 'Computational Models and Methods' iz
1993-ce da bi ih izrecitovao geek-u preko telefona, kad me cekaju bitnije stvari....

...i ne znam sta hoces dalje da cujes ?

Kako smo svi mi (narocito: i ja i Dimkovic) male iskompleksirane budale koje su se usudile da nesto lose kazu i to
verovatno - iz ciste ljubomore ???? - o njegovom visocanstvu Google-tu, otelotvorenju Boga tehnologije na zemlji ?

Pokazao sam ti upravo suprotno.

Bolje ne mogu.

Take it or leave it - I don't care...
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 20:12 ] @
Jesam li ja igde tvrdio da ste vi Google vukli za rukav, a ne on vas? Ako jesam, citiraj gde. Ja sam samo tvrdio da to što neko zna da napravi svemirski brod i dalje ne znači da ste odgovarajući kadar za njih (apropo kilotona). OK, oni su na osnovu nekih spoljnih parametara (diplome, projekti, patenti, sve što nije Google-ova ocena) pokazali interesovanje da vas intervjuišu. Odazvali ste se, niste se pokazali najbolje, čika Google je rekao pa-pa i ne vidim u čemu je tu problem.
[ Tyler Durden @ 22.05.2011. 20:35 ] @
Nedeljko, troluješ. I srozavaš finu diskusiju.
Zamolio bih te da iskuliraš.
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 21:11 ] @
Pa, ne znam, ja svoje stavove obrazlažem, a milanche mi imputira da sam rekao nešto što nisam. Ja u onoj njegovoj priči ne vidim ništa čudno.
[ peka @ 22.05.2011. 21:22 ] @
@milanche

Cekaj, koja je onda poenta tvoje price? Ranije si rekao da Google ima izuzetno dobar talent pool, a sada kazes da im je procedura zaposljavanja falicna. Kako su onda dosli do svih tih genijalaca?
[ milanche @ 22.05.2011. 21:44 ] @
Citat:
Google te nije zaposlio. Dao ti je šansu, nisi se pokazao


Ne znam koliko dobro znas obican govorni engleski, ali mi izgleda da definitivno nisi shvatio sadrzaj onoga sto sam postovao.

Size je ukratko:

- komunikacija tece u okviru dva dana i tri mail-a (sto sam siguran da si uhvatio)

- Google HR osoba me obavestava da je naisla na moj profil, da upravo dosta hire-uju, i da ako sve to pogadja
(pique) moje interesovanje da joj se javim.

(...sasvim istovetan scenario, i rekao bih u istom vremenskom okviru se desava i mom kolegi, kao i jos mnogo raznih drugih ljudi...)

- treci snapshot pokazuje size ostatka razgovora:

ja: izuzetno sam pocastvovan sto ste me pozvali, ali....nije bitno sve do detalja sta, ali sustina je: ne lupam petama u d00pe
sto me Google zove, kao sto to verovatno ne rade ni mnogo bolji od mene, a siguran sam - ni moj stariji kolega kojeg sam pomenuo.

ona: milo mi je cuti da vam stvari idu kako vam idu (promasila je za employees kojih u cisto tehnickom delu egzekucije nemam),
pogledacu da li postoji mogucnost da konsultirate na nivou kompanija<->kompanija.

I tu se prica odprilike zavrsila.

Poenta je - kao sto sam vec rekao - Google nije 'dream girl' za nas usko specijalizovane u multimediji. Rekao bih da nije mozda ni u
prvih deset (mada, mozda i jeste).

Cak i ako se gleda prestiz i pare, iz ugla zaposlene individue - cak ni tu vec nekoliko godina nisu apsolutno sam vrh, ima dosta mesta
koja placaju bolje.

Prolaz ili ne-prolaz na intervjuu nije nesto strasno pece, od cega se spava k'o odojce (sat vremena spavas, sat vremena places), nego
jednostavno - firma k'o firma, posao k'o posao. Ili smo se skockali, ili nismo, ako nismo zdravo djaci, ako jesmo, opet dobro.





E, vidis sad - ako smo to utvrdili....u tom primeru koji sam naveo - nema nikakvog drugog pozadinskog motiva da lazem, izvrcem,
jer niti sam licno ostecen, niti mi je ideologija dozivela crash. Radim svakodnevno sa Google tehnologijom, imam konkretan doprinos
u jednom njihovom proizvodu, a osim toga se bavim Android-om - ne vodim krstaski rat protiv njih...

dakle

...samo kazem onako kako vidim da jeste, i kako bih rekao i na Strasnom Sudu.

Ima dosta likova kao sto je ovaj, recimo:



mlad, u ranim 30-tim, bio, video, njusnuo, proveo par godina, i ide dalje i na bolje.
[ milanche @ 22.05.2011. 21:58 ] @
@peka

u ranim 2000-tim, Google je bio The Dream. Ljudi su prelazili iz jako respektivnih mesta, mahom web-centric
(Amazon, E-Bay, Yahoo, Excite@Home, Netscape), ali i sa drugih.

Pri prelasku su dobijali skok u plati od 50-70% sto su jezive cifre.

Od pre nekoliko godina (2005/6 pa nadalje) nisu mesto koje placa nezamislivo i najbolje.

Aritmeticka suma individualnih fenomenalnosti koje rade pod njihovim krovom, kao sto vec rekoh, je nezamisliva - po
mojoj proceni 50% vise nego Microsoft u najbolja vremena.

Sta tu rade multimedia inzenjeri, znam ali i ne znam.

Krajnji efekat njihovog prisustva tu u pogledu ucinka nije ni priblizno proporcionalan masi pocetnih sastojaka.

Uopste mi nije mi tesko da zamislim necije licne motive da sedi u Google-u. Lova je odlicna, prestiz je tu, svakodnevni
benefiti (nekada pranje vesa samo da ti ne moras da rasipas koncentraciju na nebitno, obdaniste, kuvanje obroka,
stjuardesa koja prolazi kroz cubicle-s sa cajem, kafom, slatkisima i bije ko nece...ovo-ono, ljuljaske i sarene fotelje
po radnim prostorijama...),

zatim: licno zadovoljstvo time sto radis, sigurnost, solidnost, prestiz,itd itd.

zatim: IMHO najbolja stvar - slobodni petak da radis iz struke sta god te zanima, nikome ne polazes racuna sta je to konkretno

itd.

U trenutnom stanju stvari - nesumnjivi su po #1 overall tehnoloskoj poziciji, imaju jezivu kolicinu love, veliku gravitaciju u smislu
sprovodjenju odluka, medjutim gomilaju geek-ove, i pocinju da se ponasaju malo pijano od uspeha, nerezonski, drsko, i - konkretno
u epizodi tog intervjua - rade malo priglupe stvari.

Nije tesko pronjuskati web pa videti da dosta ozbiljnih i kvalitetnih ljudi ima slicne price.
[ Nedeljko @ 22.05.2011. 22:27 ] @
Izvini nisam dobro pročitao one meilove. Tek sad vidim da si "However, for many different reasons" napisao ti, a ne oni.

OK, to sam sve lepo shvatio, ali me i dalje nisi ubedio u ono od čega smo krenuli - da je tvoj prijatelj Holanđanin Google killer od sto kilotona (za ono što Google-u treba) i da je Google principijelno pogrešio kada mu je spustio slušalicu.
[ milanche @ 23.05.2011. 00:28 ] @
E, pa ako si bio laf da se vrnes par postova unazad, ucini to opet samo jedno 2.5X unazad. Mislim da sam dao
prilicno jasnu sliku i dovoljno podataka da objasnim sta sam hteo da kazem.

Ukratko - slucaj sam naveo kao ilustraciju geek pristupa intervju procesu.

Poenta nije 'sta je i kakav je to lik', nego u 'kako i na bazi cega Google pristupa procesu evaluacije aplikanata'.

Kako se pokazuje, geek kvaliteti - 'nacitanost teorijom' trenutno imaju prednost nad dokazanom inventivnoscu
(15-tak patenata, od kojih su dva bas ono...) i dokazanim up-to-date track record-om tech savy-ja.

Sta su od svega toga uspeli da ispitaju i vide ?
[ DaliborP @ 23.05.2011. 00:39 ] @
milanche, necu da ulazim u raspravu, verujem ti da je sve tako bilo ali moram da primetim iz svog iskustva da medju IT svetom, pogotovo onim koji su(ili misle da jesu) strucni u svom poslu postoji ogromna kolicina sujete, koja itekako dolazi do izrazaja na prvom susretu, sto u ovom slucaju biva interview za posao.
Vise puta sam primetio taj stav, kao sta ce on mene da ispituje ovo ono. Verujem da je taj tvoj tip super strucnjak ili ne znam sta, ali taj drugi tvoj stav ne razumem sto je eto njega ispitivao neki svrseni student koji se nije pripremio za intervju.
Pa sta i da je tako? Ko tu trazi posao a ko zaposljava? Treba da uradi pripremu za sve kandidate to tog nivoa da iscita sve zivo? Da se napravi specijalna komisija za specijalne kandidate? Ja tu vidim samo sujetu - nista drugo. Mozda jeste covek kvalifikovan, iskusan i ne znam sta, ali to nista ne mora da znaci da je idealan kandidat.
Neverovatna je kolicina sujete u IT svetu, u kojoj god firmi sam radio - ista prica.
[ milanche @ 23.05.2011. 05:50 ] @
Ovaj moj pajtas je stvarno sve samo ne sujetan.

Drugo - kao sto sam vec rekao - izuzetno je hands-on, po znanju je mogao da bude VPE (masa njemu slicnih je bila do sada
po nekoliko puta u raznim startup-ima), ali je uvek trazio da bude 'u rovovima', moze project leader, moze manager, ali znalo
se da mora da bude ujedno developer kao i svi ostali. Jednostavno, takav je covek - uvek je znao najvise konkretnih fora u vezi
Linux-a, kernel-a, ima ogroman onaj izvorno tehnicki zar da petlja sa tehnologijom, cacka sve i svasta, zna sve o kamerama,
obradi slike, itd, itd.

Ima dokazano izuzetan njuh za to sta ce biti sledeca velika stvar, i za masu stvari se zakacio po 5-10 godina pre nego sto ce o
nekoj tehnologiji poceti cak i da se zucka.

Mislim da bi mu bilo uzivanje da bude detaljno intervjuisan, i da sigurno ne bi stavljao neku svoju sujetu na prvo mesto.

Drugo - na tom nivou seniority-ja nije neuobicajeno da se necega neces setiti iz dela struke koji aktivno ne koristis. Kazes jasno
i glasno i posteno sto je i on rekao - 'znam dobro o cemu je rec, i kad mi treba znam odakle da se podsetim, ali se svakodnevno
ne srecem sa problemima gde mi to nesto igra'.




Specificnost cele situacije je sto je bio otkacen posle te i takve prve stepenice.




Obicno se nastavi niz ispitivaca, od kojih su naredni po svoj prilici iskusniji, imaju bolji pregled tehnologije i mogu da jasnije
procene mesto coveka i njegov stvarni kalibar. Ili, sto je takodje cesta varijanta, ako je cela grupa u guzvi i ima veliki broj
kandidata, posaljes 'izvidjaca' - nekog ko je najveci mungos u grupi (odlican pregled igre, cesto solidan senior) da brzo izvidi
s kim se ima posla.

Ono sto sam video u praksi da se radi je jedan od sledecih scenarija:

a) brzo se provali da covek bez obzira na postignuca jednostavno nije match za to sto firma radi.

'mismatch' scenario se handluje na razne nacine - ili se primenjuje 'usmrdjivanje' tj. ne dobija nikakav feedback, ne pokrece se intervju
procedura i pusti se da ide dalje, (vidjeno mnogo puta) ili mu neko eksplicitno (ako je cenjenija figura) to konkretno i kaze (vidjeno i
ovo, istina redje).

U njegovom slucaju jako 'smrdi' da nije bio taj slucaj, jer se pouzdano zna da postoji grupa za koju je match, tamo je vec par njegovih
hajduka iz grupe.

b) postoji bar neki elementarni match, makar na papiru

U ovom scenariju se osoba intervjuise sa vrlo ostrim akcentom na ono sto je deklarisao u CV-u. Dakle, ako je pekar, ne pitas ga
jednacinu elipse pa pesnica u glavu ako ne zna, nego kako se peku kifle, a kako burek, koje brasno, koliko soli, koliko ulja, koja temperatura.
Ono sto je naveo u CV-u makar samo sa par slovaca, ima da zna muski ili ga je ugasio.



Ovo sto se njemu desilo jednostavno je ni za u kola ni za u sanke.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 23.05.2011. u 07:00 GMT+1]
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 06:23 ] @
Citat:
milanche: Poenta nije 'sta je i kakav je to lik', nego u 'kako i na bazi cega Google pristupa procesu evaluacije aplikanata'.

Kako se pokazuje, geek kvaliteti - 'nacitanost teorijom' trenutno imaju prednost nad dokazanom inventivnoscu
(15-tak patenata, od kojih su dva bas ono...) i dokazanim up-to-date track record-om tech savy-ja.

Sta su od svega toga uspeli da ispitaju i vide ?


Ama, shvatam ja tvoju poentu, ali ponavljam da ti argument nije ubedljiv. Neznanje ovako elementarnih stvari ne znači da nisi knjiški moljac, već da nemaš osećaj za algoritme, tj. nisi dovoljno u životu razmišljao o njima (tj. da si škart) ili da ne znaš bar jedan od dva algoritma (što ne mora da bude toliko loše, ali je manje verovatno ako si zaista u životu puno razmišljao o algoritmima).

Uspeli su oni da vide da taj lik zna da napravi svemirski brod, ali ponavljam, Google ne pravi svemirske brodove, već visoku tehnologiju iz drugih segmenata.
[ Slobodan Miskovic @ 23.05.2011. 06:57 ] @
Izvinjavma se sto se ovako ubacujem u diskusiju ali mislim da se jako mistifikuje Google i sami zaposleni tamo. Nije bilo tesko za ocekivati da tamo rade HR juniori kao i u AT&T ili IBM-u koji rade intervju i prvi krug selekcije. Zasto je tako? Jedostavno Google je postao gigant u svakom smislu, a sve to sa sobom nosi i pozitivne i negativne strane. Kada imas toliko zaposlenih izuzetno je tesko kontrolisati odluke pojedinaca pogotovo na nivou juniora i srednjeg menadzmenta. Upravo u tome i lezi razlog (po meni) zasto je pre 10 godina u Google kompaniji bilo dosta vise sluha i paznje u procesu zaposljavanja kao sto rece milanche.
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 08:19 ] @
Da ja vodim intervjue u Google-u, is6to bih postupio.
[ tdjokic @ 23.05.2011. 09:45 ] @
Citat:
DaliborP: Pa sta i da je tako? Ko tu trazi posao a ko zaposljava? Treba da uradi pripremu za sve kandidate to tog nivoa da iscita sve zivo? Da se napravi specijalna komisija za specijalne kandidate? Ja tu vidim samo sujetu - nista drugo. Mozda jeste covek kvalifikovan, iskusan i ne znam sta, ali to nista ne mora da znaci da je idealan kandidat.
Neverovatna je kolicina sujete u IT svetu, u kojoj god firmi sam radio - ista prica.
Ocigledno ti je promaklo da je u konkretnom slucaju Google zvao doticnog a ne obrnuto, nesto slicno kao sto je Nedeljko rekao milanchetu da nije bio primljen u Google a naknadno je primetio da je milanche njih otkacio a ne oni njega.

Moze sujeta kad se radi o privatnim stvarima. Ali, ovakav pristup izboru kandidata meni licno objasnjava mnogo toga o Google. To vise veze nema sa IT, to je zivot kao takav, a tu sam i ja prilicno potkovan. Mnoge firme su menjale proizvodne programe ili pocinjale od nule nesto samo ako su dobile odgovarajuceg strucnjaka. Klasican primer suprotnog, Google pristupa, imamo nazalost i mi kao nacija u svojoj istoriji jer smo Teslu otkacili mislim da cak dva puta za stipendiju u stilu "Sta ce to nama sto bi ti studirao?". Slicno se dogadjalo i u nacistickoj Nemackoj, u kojoj je bila trka za nekim novim, presudnim oruzjem, i gde su svi razmisljali iz sve snage a onda su na vrhu vodja avijacije i vodja mornarice jedan drugom minirali sve vaznije projekte i tako im je sve propalo. Naravno, ne samo zbog toga, ali je i to doprinelo.

Zar se tebi ne cini da je i Google razmisljao sujetno? Covek nije znao odgovor na konkretno pitanje koje ja ovako sa strane procenjujem da je na nekom kursistickom nivou, sto ne smem da tvrdim zbog svog premalog poznavanja IT podrucja, ali bi onaj intervjuista morao biti osposobljen da prepozna nekog posebnog i da ga prosledi "referentu za nestandardno" jake kandidate. To deluje kao krajnje neozbiljno jer ga je jedna Google sluzba vec prepoznala kao interesantnog kandidata, na osnovu sireg upoznavanja, a posle ga odbacila na osnovu jednog samog odgovora? U takvom slucaju u ozbiljnoj firmi mora da bude predvidjena crvena lampica - "proveri jos jednom".

Ma, hajde, bezi bre! Nije ni cudo da se ja licno snalazim na bezbroj aplikacija relativno lako, jedino na Google mail-u nikako da shvatim sta im gde spada i kako da dodjem do nekog svog mejla, kako da ga premestim / editujem / sta bilo a na Yahoo to ide bez problema. Chrome browser koristim ekstremno retko zbog "banalnog" problema, za koji su ocigledno krivi ovi sto procenjuju na osnovu jednog pitanja - ne mogu u glavnom meniju nista da pomerim a navikao sam da su mi sve komande koncetrisane u GORNJEM DESNOM UGLU, jer se tako kursor najmanje mora setati po monitoru.

I sam glavni Google, kao pretrazivac, stalno trpa neke mrdalice i zezalice namenjene verovatno nekome ali ne i meni, koje mi cesto ometaju trazenje umesto da ga olaksavaju. Najsmesnija i najgluplja je ona fora - trazis recimo "voda" a on te pita "Da li ste mislili 'vida'?" i kad probas sta ima da ponudi pod tim 'vida' on ti javi da nije nasao nista za trazeni pojam!
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 10:02 ] @
To što je Google njega cimnuo i dalje ne znači niti da je idealan kandidat, niti da je automatski primljen, već samo da je na osnovu njegove biografije Google zainteresovan za intervju. Na kraju će zaposliti one koji se na intervjuu pokažu. Da, veliki priznaju samo svoje kriterijume.
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 10:37 ] @
@tdjokic

Razlika između malih firmi i giganata je pored ostalog u tome što gigant ima mnogo veću inerciju i ne može tek tako da menja poizvodne programe zbog nekog tamo stručnjaka. Menje firme su svakako dinamičnije i njima je tako nešto lakše.

Svojevremeno je EPS hteo da naruči nekakav softver od IBM-a za milion dolara, da bi dobio odgovor da im se ne isplati ništa da pokreću za tako sitne pare. Posao je uspešno odradila domaća softverska firma sa u to vreme 14 programera. Zato, postoje manje firme, da bi odradile ono čime giganti ne mogu da se bakću.

Ponavljam, ja ne bih primio onoga ko ne zna osnovne stvari, osim eventualno kao juniora.
[ Shadowed @ 23.05.2011. 10:51 ] @
Citat:
Nedeljko: To što je Google njega cimnuo i dalje ne znači niti da je idealan kandidat, niti da je automatski primljen.

Sto se i ne tvrdi. To je bio odgovor na tvoj komentar kako je njima veoma bitno da se zaposle u Google-u.
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 11:08 ] @
Ovde se raspravlja o tome da li Google greši što ne zapošljava kandidate sa odličnim biografijama koji ne znaju neke najosnovnije stvari.
[ deerbeer @ 23.05.2011. 11:14 ] @
Citat:

Ovde se raspravlja o tome da li Google greši što ne zapošljava kandidate sa odličnim biografijama koji ne znaju neke najosnovnije stvari.


Pa jeste ,ali u kontekstu operativnih sistema (Chrome OS) za koje ti trebaju valjda neka jos druga znanja osim algoritama sortiranja .
Onda mosh misliti kakav je OS i npr. njegova multimedija kad ga pisu "sort inzenjeri" :)
A to samo dokazuje raniju tvrdnju da google sve sto napravi sluzi da poboljsa njihovu primarnu delatnost :
a to je zarada love od web reklamiranja kroz pretragu .

[ Nedeljko @ 23.05.2011. 11:57 ] @
Da, trba znati "malo" više od algoritama sortiranja. Zamisli kada ti sa takvim potrebama dođe neko ko ne zna ni to. Daleko od toga da je to dovoljno, ali kada neko ne zna ni to, šta drugo da uradiš, nego da mu se zahvališ na intervjuu.
[ deerbeer @ 23.05.2011. 12:08 ] @
Citat:
Nedeljko: Da, trba znati "malo" više od algoritama sortiranja. Zamisli kada ti sa takvim potrebama dođe neko ko ne zna ni to. Daleko od toga da je to dovoljno, ali kada neko ne zna ni to, šta drugo da uradiš, nego da mu se zahvališ na intervjuu.

Pa zato ti i kazem : njima je to alfa i omega zbog search engina.
Ja verujem da pola od tih njihovih sortera ni ne zna za furijeovu transformaciju a kamoli neki dsp algoritam:)
Tako da obrni okreni mozes isti rezultat da dobijes .

Ono sto je nesumnjivo je da gigant kao gugl moze sebi da dozvoli da ima najbolje ljude usko specijalizovane za samo jednu stvar pogotovu ako razvijaju ozbiljan OS , a da te druge stvari ti ljudi ne moraju ni da znaju da postoje, a opet ne verujem da im treba "covek za sve " .
Tako je svuda na zapadu , takvo im je i obrazovanje.

[ Nedeljko @ 23.05.2011. 12:34 ] @
Ne, sortiranje spada u najosnovnije stvari i njima treba neko ko je pored ostalog familijaran sa algoritamskim načinom mišljenja. Možeš ti nabiflati ne znam kakve teorije, ali umeće razmišljanja je nešto što se gaji godinama. Razvio si inteligenciju u jednom pravcu, teško je to prešaltati na novu oblast, pogotovu ako nisi mlad. Ovde se radi o čoveku sa 50-tak godina.
[ deerbeer @ 23.05.2011. 12:53 ] @
Koliko mi se cini da je taj bata nije rekao da nema pojma o sortiranju , vec da zna da ih koristi i koje su razlike,
ali da detalje implementacije i algoritama ne poznaje sto je i ocekivano ...
Svako ko je programirao zna da je nekad koristio nesto kao 'black box'

A sto se tice godina to si u pravu mislim da je mator za gugl .
[ Ivan Dimkovic @ 23.05.2011. 13:05 ] @
Mislim da insistiranje na tim sort pitanjima oslikava "duh" ekipe koja tu radi.

Pretpostavljam da je zbog glavnog Google biznisa najvise ljudi sa computer science background-om, a ne inzenjera. Milanche je inzenjer (ocigledno ;-) i pretpostavljam da je ta njegova ekipa upravo inzenjerska posto se bave multimedijom/signal processingom i sl...

CS-ovci su izuzetno jaki u tim klasicnim CS stvarima, kao sto su pretraga, grafovi, analizi algoritama, sortiranje - i vrlo verovatno to oblikuje pitanja za intervju, posto ako te intervjuise CS-ovac on verovatno potencira stvari koje su bitne u materiji za koju je on skolovan.
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 13:07 ] @
E, pa ne zna ni kao black box.

Ispravan odgovor bi bio da oba algoritma imaju složenost u tipičnom slučaju, ali da quick sort ima složenost u najgorem slučaju, dok heap sort u najgorem slučaju ima složenost . To znači da je heap sort algoritam koji je stable sort, dok quick sort to nije. Sa druge strane, heap sort može da upotrebi dodatnog memorijskog prostora, to jest, može da bude potreban dodatni memorijski prostor za njegov rad, dok je quick sort spada u in place algoritme.

To je razlika između C++ funkcija sort i stable_sort. Dakle, da je svejedno ne bi postojale dve funkcije u standardnoj C++ biblioteci. To treba znati o upotrebi tih funkcija. sort u principu radi brže, ali može da žilavi u nekim specijalnim slučajevima i ne traži dodatan memorisjki prostor, dok je stable_sort "garantovano brza" funkcija, kojoj treba izvestan prostor za rad dok se ne završi.
[ peka @ 23.05.2011. 13:23 ] @
Citat:
Nedeljko:  To znači da je heap sort algoritam koji je stable sort, dok quick sort to nije.


Ne bas. Slozenost sorting algoritma nema veze sa tim da li je stabilan ili ne.
[ EArthquake @ 23.05.2011. 14:04 ] @
ispravite me ako gresim , ali stabilan sort algoritam obezbedjuje da ce u slucaju dva ista elementa zadrzati isti poredak kao i u nesortiranom nizu
nema veze s vremenskom ili prostornom slozenoscu algoritma
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 14:06 ] @
Da, omanuo sam u terminologiji. Stabilan algoritam sortiranja je onaj koji ne vrši zamenu elemenata sa istim vrednostima. Recimo, u konstantnom nizu neće nijedan swap da uradi.

OK, u svakom slučaju, to je razlika između quick sorta i heap sorta.
[ Ivan Dimkovic @ 23.05.2011. 14:19 ] @
Nedeljko je lepo naveo razliku, osim za taj "stable" deo :-) Implikacije u izboru ova 2 sorta jesu jasne i jednostavne za objasniti ali...

... Ali fora je prosta - CS-ovci imaju daleko vecu sansu da drze ove stvari u glavi, dok inzenjeri obicno koriste google za ovo, osim ako se u njihovom radu ne susrecu sa izborom sortiranja mnogo cesce.

Tu je verovatno i razlika u ocekivanjima i prioritetima. Sad, postavlja se pitanje za kakvu je tacno poziciju covek aplicirao, ali da budem iskren - kad ja znam da je Google izuzetno CS-centricna firma a nisam u "Dolini" pretpostavljam da to znaju svi koji rade u IT-u i zive u Bay area. Sa tim u vidu, pre intervjua bih i te kako ponovio osnovne CS stvari (sortiranja, pretrage, kompajleri, OO, ...) posto znam da CS-ovci i te kako potenciraju te stvari.

Sad, ako je aplicirao za neku DSP poziciju, pitanje jeste malo cudno ali ne ako se uzme u obzir poslodavac i fakat da je to jedan od poslodavaca sa "jakom kulturom" untar firme.
[ tdjokic @ 23.05.2011. 14:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sad, postavlja se pitanje za kakvu je tacno poziciju covek aplicirao
Pa zar i ti "sine" Ivane? Nije bre on aplicirao, pozvali ga oni (i sve mi je manje jasno zasto - videli su sta je sve radio i sta zna i opet ga na intervjuu onaj "isprepadao" sa konkretnim pitanjem o nekoj - koliko vas ostale razumem - ne preterano teskoj stvari), jer ima gomilu stvari u glavi, u patentima, u misljenju drugih ljudi o njemu itd. Ovo lici kao kad bi Ajnstajna na pijaci neka seljanka pitala posto je 3 frtalja kile kajmaka ako je kila 1678 dinara o on ne zna i oni uzmu seljanku za sefa katedre za matematiku!
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 15:20 ] @
Opet ponavljam, ako su ga zvali, to znači samo da su zainteresovani za intervju sa njim i ništa više od toga. To ne znači ni da su automatski zainteresovani da ga zaposle, ni da je on neki poseban kandidat kome treba "poseban tretman". "Isprepadali su" njega isto kao i bilo kog drugog kandidata. Posle poziva na intervju, sasvim je svejedno ko je koga kontaktirao.

Što se tiče poređenja sa Ajnštajnom, to je kao da te negde za poziciju fizičara pitaju za razliku između elektrostatičkog i gravitacionog polja - npr. gravitaciono polje tela deluje uvek privlačno ka tom telu, a elektrostatička može i privlačno i odbojno ili gravitaciono podjednako ubrzava sve čestice, a elektrostatičko u zavisnosti od naelektrisanja čestice. To bi morao da zna svaki "Ajnštajn" sa ambicijama da predaje na katedri za fiziku. Niko kandidata nije pitao kubni koren iz 1973.943 kao što ti želiš da predstaviš.
[ deerbeer @ 23.05.2011. 15:37 ] @
Citat:
@Nedeljko
E, pa ne zna ni kao black box.


Ajd sad kad vec teras mak na konac
http://www.elitesecurity.org/p2873874
Citat:
@milanche
...je bio intervjuisan za poziciju u
Google-u. Intervjuise ga lik sa par godina iskustva u struci, u telefonski intervju tece odprilike ovako: 'mozete li uporediti quick sort sa heap
sort-om itd, itd'. Odgovor je "znate, ja sam sve to odavno prosao, kad mi se tokom dizajna ukaze prilika da odlucujem koji cu algoritam da uzmem, ja to
resim tako sto znam gde cu da pronadjem komparativnu analizu..." (i navede mu par klasicnih knjiga za te stvari), ".... kao i detaljan opis algoritma.
U poslednje vreme projekti mi nisu nosili bilo kakvu vezanost sa sorting algoritmima" (sto u multimediji i jeste prilicno retko).

Ne znam kako si samo zakljucio da ne zna apsolutno nista .
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 16:05 ] @
Nisam rekao da ne zna apsolutno ništa, ali ne zna kao black box na nivou koji Google traži. Niko ga nije pitao kako rade ti algoritmi, već koje su razlike, tj. prednosti i mane, tj. kada bi koji upotrebio.
[ tdjokic @ 23.05.2011. 16:27 ] @
Citat:
Nedeljko: Opet ponavljam, ako su ga zvali
Pa nije Nedeljko bre brate nikako tako! Imao sam u sluzbi ozbiljne ljude, vredne, postene, ali im zivot nije bio naklonjen i nisu se skolovali normalno nego sve nesto vecernja skola uz posao itd., sto ne kazem da je lose ali neizbezno vuce sa sobom neke mane. Jedan nije imao pojma sa engleskim. I krene on da uci WordStar, to je bilo negde 1985 godine. Nadam se da se secate tog tekst editora, valjda je to bilo iskljucivo iz DOS-a, tekstualne komande i meniiji i ovaj covek sve to NAUCIO NAPAMET, verovali ili ne! Ja engleski ucim celog zivota, recimo od 1956 godine i sto god mogu da razumem i procitam NI U LUDILU NE UCIM NAPAMET jer zasto bih ucio?

Spomenuti covek mi je bio sticajem okolnosti pretpostavljeni i ja sam se pored njega privukao do racunara na poslu, koji je u to vreme bio luksuz i za fabrike (?) recimo i stajao je u elektronskom laboratoriju. Primecivao sam da me oni elektronicari nekako hladno tretiraju i to je trajalo prilicno dugo, od pirlike dok i ja nisam poceo da kupujem knjige o IT u lokalnoj knjizari a i brat iz SAD poceo da mi salje po nesto pa sam naravno odmah nosio onim elektronicarima. U cemu je bio stos - ljudi su mi priznali da sam ja bas od strane mog pretpostavljenog bio markiran kao los, jer nisam hteo da ucim komande napamet!!!!!!!!!! To je mentalitet neintelektualaca, ako se Google bazira na tome onda hvala, ne treba mi! Covek mu je lepo objasnio da mu je to poznato, da zna gde da procita ako mu zatreba i tako redom.

Ja ti ponavljam da je totalno nejasno zasto su ga pozvali za neko usko podrucje kad su na osnovu njegovih podataka videli da se radi o coveku sirokih interesovanja i uspesnih rezultata - ili nisu trebali ni da ga zovu ili nisu trebali da ga pitaju nesto takvo. Ti tvrdis da je to najosnovnija stvar, koju svako mora da zna, a vidim da ostale kolege u vecini ne misle tako.

Bez namere da ikoga vredjam, vec decenijama se zna da se na kursu uce delovi i nacin rada jednog uredjaja, onog koji se zatekao na licu mesta i ako kursisti das nesto drugo on je nemocan, zatim su tu kadrovi sa srednjom tehnickom skolom (ima li u SAD srednjih tehnickih skola kao kod nas, zaista ne znam?) koji su ucili nesto sire, pa za mnogo vise stvari znaju KAKO se radi ali ne znaju ZASTO TAKO i tek na kraju su inzenjeri i oni iznad njih koji znaju i zasto je nesto tako i kako se na njega utice i slicno. Ovo je tipican salabajzerski princip i pristup, jer ponavljam - mogli su vec na osnovu njegovih podataka da vide da on nije za njih ako su vec imali jasnu sliku sta traze zato i tvrdim da je to kursisticki, maksimalno srednjetehnicki pristup.
[ DaliborP @ 23.05.2011. 16:59 ] @
Najbolje da neko iz Google-a zovne telefonom tog coveka i izvini mu se...
[ peka @ 23.05.2011. 17:30 ] @
Citat:
Nedeljko: OK, u svakom slučaju, to je razlika između quick sorta i heap sorta.


Znam da je off, ali... Heap sort i quick sort se ne razlikuju po stabilnosti - ni jedan ni drugi nisu stabilni.
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 17:43 ] @
@tdjokic

Citat:
tdjokic: To je mentalitet neintelektualaca, ako se Google bazira na tome onda hvala, ne treba mi!


Pa, dobro, pređi na bing, Yahoo ili nešto treće, jer Google prave kursisti. Ne znam šta da ti kažem. Meni Google treba, koristim ga svakodnevno i vrlo sam zadovoljan njime.

Ja nisam rekao da to svako treba da zna. Svakako da čovek koji to ne zna može vrlo uspešno da se bavi npr. bazama podataka i inofrmacionim sistemima, što takođe nije lako i zahteva određena znanja, ali neka druga. Međutim, Google-u trebaju ljudi koji pored ostalog umeju da razmišljaju algoritamski. Niko se nije naučen rodio i niko neće na poslu da procveta ako ranije nije učio takve stvari i razmišljao o njima. Ja ne mogu da zamislim čoveka koji odgovara tom opisu, a ne zna ovako elementarnu stvar iz algoritama. To ti je fazon "nemam ja pojma, ali sam genije, pa ću sam da izmislim celu algoritmiku kad mi bude zatrebala". Ako ne zna dosta algoritama, kako će da prepozna situaciju u kojoj se neki poznat, ali njemu nepoznat može primeniti?

To je kao da neko treba da predaje geometriju ili matematiku, pitaš ga u čemu je razlika između sličnosti i podudarnosti u geometriji, a on te uputi na udžbenik geometrije (teško li je dati referencu). Koliko li je on geometrijskih problema rešavao pre toga? Šta očekivati od astronoma koji ne zna razliku između planeta i zvezda?

Citat:
tdjokic: Ja ti ponavljam da je totalno nejasno zasto su ga pozvali za neko usko podrucje kad su na osnovu njegovih podataka videli da se radi o coveku sirokih interesovanja i uspesnih rezultata - ili nisu trebali ni da ga zovu ili nisu trebali da ga pitaju nesto takvo.


Ta njegova biografija znači samo da je interesantan za dovođenje na radar i ništa više od toga. To što je on bio dobar nekim drugim firmama, koje nisu na Google-ovom nivou, ne znači da će biti dobar i Google-u. Sve i da su te druge firme Google-ovog ranga, možda se bave nečim drugim, a možda se bave i istom stvari, ali gigante nikakvi spoljni kriterijumi ne zanimaju kada je konačan sud u pitanju. Za dovođenje na radar OK.
[ Odin D. @ 23.05.2011. 18:59 ] @
Proces regrutacije i intervjuisanja ne mora, a najcesce i nije, u cvrstoj vezi sa "kvalitetom" kompanije, sta god ko pod tim podrazumjevao.
Ako to i jeste slucaj, onda se obicno radi o malim firmama ciji se kljucni zaposleni (onih od kojih ovisi opstanak) mogu pobrojati na prste jedne ruke.

Meni se licno desavalo nekoliko puta da me saceka neka low-IQ human resource "manager" sa noktima od 6 cm i sa pitanjima tipa:
- gdje vidite sebe za pet godina?
- a gdje vidite sebe za deset godina?
- zasto mislite da bi vi bili dobri za nasu firmu?
- zasto mislite da bi nasa firma bila dobra za vas?
- a sta radite u slobodno vreme?
- a koje vozacke dozvole imate?

Ono, -"WTF dosao sam da radim za pare ono sto volim i znam da radim, ocu'l ja ovdje s nekim pricati o poslu ..."
-"Hehe, bas simpaticno i iskreno, hvala dovidjenja, javicemo vam..." ... nikad.....

Onda dodjes u neku malu firmicu, tu te saceka direktor/vlasnik, kaze os' nesta popiti, pa te odvede tamo gdje bi trebao da radis i kod ljudi sa kojima bi trebao da radis, pa kaze: "Evo to su ljudi sa kojima bi trebao raditi, pa vi sad vidite..."
I onda na licu mjesta bude i tebi i njima jasno ide li to ili ne.

Onda mi se desavalo da se prijavim na konkurs mailom ili postom, a da mi niko ne odgovori nedaljama ili mjesecima, a najcesce nikad.
A onda npr. poslije 2 godine neki pocnu da me zovu telefonom vise puta dnevno i salju mail-ove u kojima kukaju kako nisu mogli da me dobiju na telefon, i nagovaraju da ikako dodjem na sastanak itd. u tom stilu.

E sad, sta je poenta. Pa poenta je da se i kod ovih negativnih iskustava nije radilo o nekim budjavim firmama nego o renomiranim u svojoj bransi, ali ja sam ocigledno udarao u vreme kad im nije bilo narocito "zapelo". A kad im je zapelo onda me ne sacekuje low-IQ human resource manager i ne ignorisu mi mail-ove nego me zivkaju telefonom 5 puta dnevno.

Eto toliko.
Tako se lako moglo i desiti da je google zaposlio 10, 20, 100.... nekih diletanata da se bave regrutacijom (jer da znaju programirati vjerovatno bi programirali, a ne bi listali biografije po internetu i zivkali ljude telefonom povazdan) i dali im neki check-list i rekli: "Zovite ljude okolo i stiklirajte po ovoj check-listi...."
Takav mozda pozove 100-200 ljudi dnevno, radi za platu isto ko' i kafe kuvarica u googlu i boli njega neka stvar i za google i za to da on slusa neciju "filozofiju" sa druge strane linije.
Ima svoju check-listu i olovku kojom stiklira, na kraju radnog dana preda nekom one formulare koje imaju vise od 80% stikliranih check-boxova, ostale baci u kantu, spakuje se i ode kuci.

Pretpostavljati bilo sta vise od toga je neoprezno.
[ tdjokic @ 23.05.2011. 19:24 ] @
Citat:
bachi: Ode tema u šanac.
Dobro, jesmo je malo rasirili, ali evo - ja licno obecavam sa svoje strane da necu vise nista da sirim a i ovo do sada sto sam pisao je bilo (nadam se) bar posredno u skladu sa temom. Na to mogu da nadovezem i ovaj odgovor:
Citat:
Nedeljko: @tdjokic Pa, dobro, pređi na bing, Yahoo ili nešto treće, jer Google prave kursisti. Ne znam šta da ti kažem. Meni Google treba, koristim ga svakodnevno i vrlo sam zadovoljan njime.
Jeste, ima od njega koristi. I ja ga koristim redovno, najvise pretrazivanje a zatim nesto neobicno i meni izuzetno vazno - placanje nekih kupovina u SAD, preko Google checkout. Ne kazem da nemam koristi od Google, ali zato ih i kritikujem "sto ih volim" (kao ono kad roditelji biju dete "da od njega naprave coveka"). Ali me stalno nesto iznenade, isprepadaju sa nekim novim menijima, stalno nesto iskace, namecu izbore, svasta se radi. Browser sam vec rekao kakvo je stanje, gledano ocima najobicnijeg korisnika, jer neko dublje znanje nemam (obicno kad izadje nesto novo, ono treba da ima sve ono sto stariji uredjaj / aplikacija / sta bilo vec ima a da se razlikuje po dodatnim dobrim stvarima a ovi mi dali Chrome sa "betoniranim" rasporedom komadni, nema sanse da ga koristim redovno!) Ako ce taj buduci OS da bude zbrka, kao sve do sada, onda zaista - hvala, ali ne, hvala!

Pazi, ono sto meni veoma koristi - placanje karticom preko Google checkout - je po nekoj drugoj logici vrlo cudno - sad krenuli da se bave i nekom vrstom bankarstva, sta li? Ponavljam, meni je ispalo spas zivota, ali ostavlja utisak lutanja firme kao takve i ja strepim da cu samo jednog dana da objave da "nema vise" i gotovo.

I treci odgovor:
Citat:
Odin D.
Takav mozda pozove 100-200 ljudi dnevno, radi za platu isto ko' i kafe kuvarica u googlu i boli njega neka stvar i za google i za to da on slusa neciju "filozofiju" sa druge strane linije.
Ima svoju check-listu i olovku kojom stiklira, na kraju radnog dana preda nekom one formulare koje imaju vise od 80% stikliranih check-boxova, ostale baci u kantu, spakuje se i ode kuci.

Pretpostavljati bilo sta vise od toga je neoprezno.
Slazem se sa tobom. To sam i ranije delimicno izneo. Ali, ako on tu ne moze nista, morao bi da postoji neko ko daje razlicite cek liste ovom "telefonisti", nista vise. Inace ne vidim svrhe da citaju CV-e, spisak radova i ostalo, a na kraju ga pitaju nesto banalno. Ne mogu da verujem da nisu videli da on ima patente i sto cuda a na kraju im treba za nesto obicno.
[ Ivan Dimkovic @ 23.05.2011. 19:40 ] @
Citat:
Odin D.
Proces regrutacije i intervjuisanja ne mora, a najcesce i nije, u cvrstoj vezi sa "kvalitetom" kompanije, sta god ko pod tim podrazumjevao.
Ako to i jeste slucaj, onda se obicno radi o malim firmama ciji se kljucni zaposleni (onih od kojih ovisi opstanak) mogu pobrojati na prste jedne ruke.


Konacno!

Ogromne firme imaju HR droide koji imaju neke sablone na osnovu kojih eliminisu ljude... U pitanju su veliki brojevi, i to je jednostavno najefikasniji nacin da se dostignu potrebe firme za boga-pitaj-koliko novih ljudi svaki dan.

U principu ulaz u velike firme se ili desava ako se prodje "sito" HR droida, ili ako je neko pozvan po preporuci tj. "van procedure". Ne brkati to sa procesom "bunarenja" od strane HR-a gde se moze desiti da neko bude pozvan, ali ne zato sto je neko specijalno obratio paznju na njega, vec zato sto je HR droid malo listao LinkedIn i sl.... @tdjokic - u ovom slucaju onda nema veze da li si "pozvan" ili si se javio na oglas... Ako si "pozvan" na ovaj nacin, isto ti dodje.

Google pitanja samo ogledaju duboke CS korene te firme. Ni vise ni manje.

Bas kao kada bi otisao, sta znam, u Dolby - verovatno njihovi HR droidi postavljaju pitanja tipa objasniti razliku izmedju IIR i FIR filtera, a sortiranje ih ne zanima.
[ Nedeljko @ 23.05.2011. 23:11 ] @
Čekaj, u prvoj poruci piše da je on dao detaljne opise algoritama, ali da nije znao da ih uporedi! Taj je stvarno težak sto kilotona! Ma, daj.
[ n0vakovic @ 24.05.2011. 00:49 ] @
Google lepo kaze da ocekuje ovakve stvari u interview procesu, cak predlaze vezbu na topcoderu (za sve software engineering i technical pozicije). Pretpostavljam da je ocekivanje da ce se sposobni i motivisani kandidati solidno spremati za sam interview i da ovo nije veca prepreka.
Posebno je pitanje koliko to ima smisla. S obzirom da je Google opsednut testiranjem svakakvih odluka, verujem da znaju sta im se isplati.

Inace Google vise ne vazi (bar ne u USA) za top choice sto se tice recruitinga. Vec neko vreme Facebook pobedjuje tu, a i Amazon se dosta dobro drzi.

Neko je pomenuo i 20% vremena za rad na drugim projektima. Iz par prica ljudi koji rade tamo (ili su radili) sam cuo da najcesce to nije sasvim slobodan izbor i da se cesto 'sugerise' od strane manager-a ili je neophodno raditi na nekom dependency-ju kako bi odblokirao svoj deo posla, itd. Kako god bilo, zanimljiv koncept.
[ milanche @ 24.05.2011. 15:35 ] @
IMHO najbolji clanak (Marc Andreessen's blog) o hiring procesu i intervjuisanju koji sam
ikad procitao:

http://pmarca-archive.posterou...-best-people-youve-ever-worked

na koji sam nabasao odavde
http://www.webanalysts.info/we...s-hiring-policy/#axzz1NDwP84xL

jer ga citiraju radi jednog pasusa:
Citat:

Have a PhD? Front of the line. Masters? Next. Bachelor's? Go to the end.

In apparent direct contraction to decades of experience in the computer industry that
PhD's are the hardest people to motivate to ship commercially viable products -- with
rare exception.

[ Nedeljko @ 25.05.2011. 21:32 ] @
Da tvoj prijatelj nije npr. znao heap sort algoritam, to ne bi bilo toliko strašno, ali ako ne može da uporedi dva algoritma, on definitivno nije za kompaniju u kojoj se izmišljaju algoritmi. Kažem, moguće da on jeste za neke druge kompanije, ali Google ga je sa punim pravom odbacio.
[ bojan_bozovic @ 25.05.2011. 21:47 ] @
Milanche, posao je kocka, pre svega. A kockar, najverovatnije neće da ima doktorat. ;) Ako to nije, opovrgni smesta receptom da svi postanemo bogati! I sam Microsoft je izgubio 300 milijardi svoje vrednosti za deset prethodnih godina, jer je posao baš što i lutrija, nema sistema.

Poz.
[ milanche @ 26.05.2011. 07:20 ] @
@Nedeljko
Citat:
Nedeljko: Da tvoj prijatelj nije npr. znao heap sort algoritam, to ne bi bilo toliko strašno, ali ako ne može da uporedi dva algoritma, on definitivno nije za kompaniju u kojoj se izmišljaju algoritmi. Kažem, moguće da on jeste za neke druge kompanije, ali Google ga je sa punim pravom odbacio.


Mislim da nije sporan rationale zasto je interview proces tako postavljen - sve je jasno - kompaniji je core business baziran na CS algoritmima.
Takodje, mislim da nije sporno ni pravo da se nesto radi, jer svako ima pravo na sebe, pa naravno i Google. Mora se reci i da su jasno i glasno
rekli sta ocekuju, tako da se i sa te strane nema sta prigovoriti.

Dakle - pitanje forme je reseno....odprilike isto toliko koliko je i trivijalno resenje diferencijalne jednacine validno resenje - nema problema - validno je.

Ostaje nereseno pitanje sadrzine/smisla.

Cinjenice na terenu su

a) da koliko god je Google veliki, niti je u pogledu stvaralastva u video/audio algoritmima usmeren na 'izmisljanje algoritama'

...zapravo zapanjujuce je neaktivan u poredjenju sa ostalim liderima (Apple, MSFT), preko Dolby/Fraunhoffer-a, do sasvim malih firmi (konkretno: trenutno
jedna sa oko 100 inzenjera potpuno tektonski pomera svakodnevno iskustvo video rentala, razbija na trzistu, i aktivno doprinosi najnovijoj varijanti MPEG
standarda)....

b) niti izgleda zainteresovan za prosirenje 'pogleda na svet kroz kulturu algoritmicnosti' na svet multimedije - gro aktivnosti do sada se uglavnom svodi na
kupovanje intelektualne svojine + vodjenja inicijativa oko HTML5.

Ako tako stoje stvari, utisak je da je algoritam intervjuisanja profulao - uprkos solidnoj doslednosti primenjen je besmisleno, neadekvatno na okvire pozicije
pa je izuzetno kvalitetan kandidat na brzinu i olako eliminisan (false positive).

Slicna stvar bi bila kad bi ja ili ti zahtevali da elektricar koji dodje u kucu da instalira bojler (ili hirurg koji treba da ti operise slepo crevo) obavezno
zna da adjunguje matricu 4x4 napamet i razvije Cosh(x) u Taylor-ov red oko x=pi/4....jer, zaboga, mi smo matematicka/inzenjerska kuca, i bez tih
stvari nema ufura u biznis sa nama.

U onom drugom linkovanom clanku konstatuju da je taj trend odavno primecen, i navode citavu listu uspesnih ljudi koji nikad ne bi prosli taj intervju.

Da li je to neki problem ?

Nije problem ni Google-u koji kao i svi ultra bogati moze da bude i lud i glup kad god hoce (govorice se da su 'malo ekscentricni') i da ogromnog
masom (brute force) resi sve probleme svih vrsta, nije problem ni mom kolegi, a jos ponajmanje meni.

Nek smo svi zivi i zdravi.


[ milanche @ 26.05.2011. 07:23 ] @
@bojan_bozovic

nista nisam skapirao sta si hteo da kazes. Moze malo dodatno objasnjenje ?
[ Nedeljko @ 26.05.2011. 08:38 ] @
@milanche

Dobro, kad smo već kod smisla, koji je smisao znanja bar dva algoritma za sortiranje ako ne znaš njihove osobine/prednosti/mane?
[ milanche @ 26.05.2011. 15:00 ] @
Isti smisao kao sto ti znas da postoje Nikaragva i Kostarika.

Cuo si u skoli svojevremeno, pa znas.

Vode li te putevi tamo ? Znaci li ti za izvodjenja teorema ? Cak i za puki turizam nisu bitni jer se cesto kolju, ubijaju oko
kojecega (jednom cak i oko fudbalske utakmice).

I sta sad ? Treba li sad neko da te skartira za poziciju matematicara/programera ?



Sa cisto algoritamskog stanovista, ova diskusija izmedju mene i tebe ne konvergira vec duze vreme, u istim koncentricnim
krugovima se vrti skoro od pocetka, gde je ko stajao na pocetku, stoji i na kraju, tako da je bar sto se mene tice, maxIteracija
dostignut.

U odsustvu novih mesta/momenata, ja odoh.
[ bojan_bozovic @ 26.05.2011. 16:04 ] @
@milanche

Objašnjenje: Najbolje Andreesen i netehničko osoblje da se bavi netehničkim pitanjima, u netehničkim oblastima. Prodaju m... za bubrege, otkad je sveta i veka. Boli mene ona stvar koliki je border na sajtu (sa prvog tvog linka), bitno je da radi u browseru koji koristim i radi posao, a a nisam proveravao odavno, nekad je Google radio i u Lynxu savršeno, sem ako, upravo Andreesen i njemu slični, to nisu pokvarili. Upravo su oni ti koji će kompjuter spustiti na nivo CE uredjaja, što je uradio Apple. "PhD first" je rešenje (prvi i drugi tvoj link), sem za Borgove, "PhD First" radi za Microsoft, Intel, NASU i ostale koji unapredjuju tehnologiju. Naravno da HR mora da proveri i da doktorat nije kupljen negde u Africi, svakako, to ne sporim. Možda taj sistem ne radi za Borgove, ali to je zato što je Borgu uvek krivo da prizna da neko zna više od njega i ne može da soli pamet. To ne ide sa hive mind! Neki diplomac će biti bolji od doktora nauka, u uskospecijalizovanim stvarima, i praviti bolji "market viable" softver? Vidim da Borgovi zloupotrebljavaju i opojne droge, vrlo nezdrava navika ;) Taj "market viability" i sl. su čiste gluposti, teška prodaja magle za naivne investitiore, i dotcom je bio "viable" jes' nego šta! A i razlog zašto još ne koristimo, i nikad nećemo većinom, ja se iskreno nadam, OSX, PC radi posao i jeftiniji je, sve dok sami ne postanemo Borgovi. [es] još uvek, nadam se, radi u Lynxu jer ga Borgovi ne pipaju.

Baš htedoh da skinem Nero Burn Lite, kad videh da ga Borgovi ukloniše i umesto njega sada daju "market viable" media player, sa svim mogućim glupostima, library, ripping, konverzija. I nema jednostavnog pravljenja slike CD/DVD i rezanja slike, već linkova ka komercijalnim programima koji bi to trebali da rade (program koji je jack of all trades, good for nothing..., jel' kad imam terabajte, pa što na disku da nemam i njihovo djubrište? Kao da imam i da sam kupio te terabajte da njihov media player držim na disku). Nekad je važilo, funkcionalnost prvo, pa onda ostalo, a naročito šminka, za Borgove je obrnuto, forma bitna, suština nebitna. Više mirišem Stallmana i njegov zelotizam, nego Borgove.

Moramo se boriti da ne budemo asimilirani.

Poz.

Ili malo drugačije, nisam na tvojoj strani. Fali mi Google od pre pet godina, bez Buzz i Orkuta i Talka i ostalih gluposti koju prave Borgovi za Borgove.
[ milanche @ 26.05.2011. 16:45 ] @
Hmm, opet u tome sto si rekao ne vidim veliku relevantnost za ovu konkretnu temu.

U vezi onoga gde je kao i vidim da ima smisla (ali opet moram da te malo refokusiram) :

kako komentarises (prema svemu sudeci) cudnu cinjenicu da za poziciju A/V inzenjera manje sansi na intervjuu ima
PhD iz audio/video DSP-a nego undergraduate iz computer science ?

I onako iskreno - sta mislis - ko ce od njih dvoje pre napraviti relevantan, streamlined, osmisljen multimedia proizvod ?
Onaj ko problematiku istinski razume, ili onaj koji je sistematski vaspitavan da je sve 'nista drugo nego jedna vrsta algoritma' ?

Obicna zivotna realnost je odgovor vec dala - dovoljno je pregledati sta postoji na trzistu i ko ga pravi.

Ako mene pitas, upravo na toj 'sitnoj' razlici izmedju ta dva ('istinski znam i razumem' i 'ja sam tata za algoritme svake vrste')
moze se napraviti jedna vrlo fina inzenjerska egzistencija. Jedino sto moze da ponekad bude malo neprijatno je cesto vucenje
za rukav da se priskoci u pomoc i kola izvuku iz blata.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 26.05.2011. u 17:59 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 26.05.2011. 16:51 ] @
Ne već upravo suprotno... ali taj doktor nauka, mora da zna i ono što zna diplomac! O tome se radi! A da neko razbija audio algoritme a ne zna sort, to mi je neshvatljivo, a odgovor, možda je samo bio ego po sredi, ali onda je normalno da na intervjuu nije prošao, jer ga nije shvatio ozbiljno. Edit: razumem te, i razumem šta je know-how. Ali, koliko sam ja razumeo, samo je ego predstavljao problem, a ne nemogućnost da se odgovori na pitanje...

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 26.05.2011. u 18:02 GMT+1]
[ milanche @ 26.05.2011. 17:18 ] @
Citat:
a ne zna sort


Prvo - po hiljaditi put - ne znam odakle ti ovakav zakljucak - da neko ne zna sort ???

Zna svako sort ko je isao na tehnicki PhD, sasvim sam siguran.

Cak sam i ja tu tematiku junacki odradio u svoje vreme (jednosemestralni predmet), prosao i quick sort, i bubble sort,
i heap sort,....jedno desetak razlicitih, search-eve, znao sve analize kompleksnosti algoritama, radio ostre domace,
kolokvijume, ispit (na kome sam muski zavalio jedno 'A') upoznao se sa svime do detalja.

I sta sad ?

Znam samo sacicu ljudi kojima je u inzenjerskoj praksi to znanje bilo od supstancijalnog interesa - prvi je lik koji je
optimizovao HD access u ProTools, tj. sortirao je fizicke adrese HD-a da bi upisivanje islo u brzom linearnom sweep-u
upisne glave umesto u skokovitom random pomeranju (i bio je jedini takav u firmi), drugi je lik koji se bavi uzim
delom nekih enkoderskih algoritama. Treci su neki ljudi koji su radili kern-ovanje fontova za printere.

Ogromna armija ostalih u bransi, svih fela i valera to znanje koristi vrlo minimalno, a mnogo vise koristi mnogo kompleksnije
numericke/algoritamske alatke.

Citat:
samo je ego predstavljao problem


Znas sta, koliko god da imam volje za diskusiju, kad vidim da neko ne cita sta je predhodno napisano me malo degutira.
[ bojan_bozovic @ 26.05.2011. 17:31 ] @
Naravno ni ja to doslovno nisam shvatio, fala bogu, već kao neki jednostavniji problem. Ali takav jednostavniji problem ne bi smeo da bude poteškoća za nekoga ko ima više od diplome (magistar/doktor nauka), dakle vrlo visok intelektualni kapacitet i teorijsko znanje bolje od svakog diplomca. Iskreno, ne znam šta se uči na magistarskim studijama i dalje, ali nisam siguran da se uči samo ono što se specijalizira, a ne i ostalo, mada je jasno da se svako fokusira na onu što ga interesuje. Samo je ego bio problem, dakle. A taj inženjer u Googlu koji je ispitivao, ma koga da je ispitivao, ne vidim zašto bi morao da podnosi da ga neko zaj*bava... Možda mu je čak bilo drago što može da šutne nekoga ko bolje zna, iz sujete, jer je rekao "kad mi treba, znam to gde da nadjem".

Sad je valjda jasno.

Poz.
[ Nedeljko @ 26.05.2011. 19:26 ] @
Pa, ne bih to "znam gde da nađem" nazivao sujetom, već vađenjem.

Da sam ga ja ispitivao, da nije znao heap sort, ja bih mu ga rekao i tražio da mi ga onda uporedi sa quick sort-om, ali ako zna oba algoritma, a ne zna da ih uporedi, onda se razgovor završava.

Da, u praksi se susreće sa složenijim algoritmima. Šta će da radi sa složenijim algoritmima onaj ko se ne snalazi sa jednostavnijim? Dakle, ćao!
[ Cola @ 07.06.2011. 17:14 ] @
Google velika firma i pretpostavljam da imaju svakodnevno mnogo kandidata za ispitati i takođe da imaju velike količine ispitivača pa bi rekao da se na osnovu jednog ili par slučajeva ne može donositi ovakve negativne rasprave.

Kandidat za posao u firmi tipa google bi trebao da zna ovakve stvari.

Meni se čini da je ova priča počela sa dosta negativnim kritikama po google (kao da neko želi da sruši njegov ugled i stvori negativu) a priča o poređenju je samo usputna tu.
[ milanche @ 07.06.2011. 17:41 ] @
@Cola

Citat:
Meni se čini da je ova priča počela sa dosta negativnim kritikama po google (kao da neko želi da sruši njegov ugled i stvori
negativu) a priča o poređenju je samo usputna tu.


ne znam da li si pazljivo procitao temu iz koje je izasla ova tema.

Ako jesi, onda me cudi takav zakljucak.

U opstem slucaju, ES je mesto gde se srecu profesionalci, gde se razmenjuju konkretne cinjenice i konkretna misljenja na
odredjenu temu.

Sve diskusije i detalji su uglavnom tu da bi se stvorila ne ni ulepsana ne ni poruznela....nego realna slika, oslobodjena prenaduvavanja
i raznih privida, navijackih prizeljkivanja.

Realne cinjenice o poslovnim potezima, uspesima i neuspesima odredjenih projekata mogu sasvim nezavisno da se pronadju i na
web-u, pisani od strane raznih drugih neutralnih analiticara, nekoliko clanaka je uostalom i postovano upravo o procesu regrutovanja
novih zaposlenih, koji mnogi ljudi od supstance smatraju promasenim u biti.

Gotovo da nema ni jedne vrhunske tehnoloske firme, pocevsi od Microsoft-a i Apple-a pa nadalje ciji potezi u raznim domenima
svoje delatnosti nisu na ES-u analizirani do detalja, izrecene jasna misljenja na zadatu temu, pros and cons....tako da Google nije
nikakav izuzetak.

...stavise, istaknuto je i dosta dobrih stvari.
[ rikelme @ 25.07.2011. 02:31 ] @
Utisci iz prve ruke
Citat:

Writing this in part to let off steam, and in part so I can point the next recruiter at it.

Time from my leaving Google til getting the first unrelated contact from a Google recruiter: 6 days.

Interest I have in going through Google’s hiring process again: zero.

When Metaweb/Freebase was acquired by Google last year, we came in as part of the Search team. As a community/developer relations person, Search didn’t really have a place for me, but they brought me in on a fixed term offer, giving me a year to figure out how I might fit in at Google, perhaps by transferring my work to a more appropriate group or finding another role that made more sense.

I’m going to handwave a bit, but in short, we shuffled things around so that I could continue doing my job by moving to a more appropriate part of the organisation. And then I got to interview for my own job.

Now, I’m 100% confident that Google wouldn’t have hired me straight off the street. I knew when Metaweb was acquired that that was the only way I was likely to get in there, and I certainly appreciated the opportunity, but I wasn’t fooling myself: I’m not the sort of engineer that Google usually looks for.

You see, I don’t have a computer science degree from an elite university, or indeed any degree at all. I don’t have any pretensions toward being a computer scientist, though I’m familiar with enough of the concepts and terminology to be able to work with them. I’m more the type to know and use tools — preferably popular free and open source tools — that other people have built, but of course Google’s not very interested in that. I’ve also spent a lot of my time in the tech field on teaching, mentoring, encouraging software teams to adopt best practices, building relationships with other teams and with users of our software, advocating openness and transparency, and so forth, none of which Google’s hiring practices care about or look for. It’s all algorithm pop-quiz, and I’m crap at those.

I guess that’s why when I interviewed for my transfer, I was told I was “not technical enough” to do the job I’d been doing for 3 years already, supporting the Freebase community.

(True story: in my interview I was asked how I would extract entities from an HTML page. I suggested using OpenCalais (a free-as-in-beer API that does just that, and returns Freebase identifiers). If someone in the Freebase community wanted to do something like that, that’s exactly what I would have recommended. But the interviewer wanted to know how I would implement it myself. I told him I wouldn’t — that that’s why I was leaving the Search group for Developer Relations! Wrong answer, apparently.)

Look, it’s Google’s privilege and prerogative to hire whomever they want. And when your data centers are as huge as Google’s, and CPU time is quite literally more valuable than engineer time, hiring people who can optimise an algorithm to the Nth degree makes sense. (At least in core engineering roles; whether it’s necessary for developer relations, product management, or any of the many other roles where Google generally wants computer science grads is much less clear.) There are plenty of fresh-faced kids from Stanford and MIT and whatever other elite universities are on Google’s preferred list, who can solve stupid puzzles and tell you the O notation of anything you want. Go hire them. They’ll have a great time working for you. They’ll probably be so excited to interview at Google that they won’t even care that the people interviewing them aren’t the people they’ll be working with, that they won’t be told what projects they’ll work on, or that their passions and interests and abilities outside of solving Sudoku in linear time will be flattened out by a hiring process that represents them as interchangable cogs in the machine.

But if you are a Google recruiter, and you want me to interview for SWE or SRE or any role that has an algorithm pop quiz as part of the interview, if you want me to apply for something without knowing what team I’ll be working on and whether it meshes with my values and goals and interests, if you want me to go through your quite frankly humiliating interview process just to be told that my skills and qualifications — which you could have found perfectly easily if you’d bothered to actually look before spamming me — aren’t suitable for any of the roles you have available, then just DON’T.

If you’re any other recruiter, then you should read the following:

• The Plan (tl;dr — I’m moving back to Australia and studying sound engineering)
• Why I’m not an open source person any more (and musings on “open stuff”)
• My current “open stuff” project: Save Australian Music
• And of course my résumé — I’m very interested in Australian or online opportunities meshing audio/music with my background in tech and “open stuff”.
[ Goran Rakić @ 25.07.2011. 13:24 ] @
Moj utisak je da su iz Google HR pozvali barem 50% CS-orijentisanih LinkedIn profila na intervju ;) Nakon razmene „osveženog“ CV-a, sam proces tih pozivanih intervjua ima više koraka. Prvi telefonski razgovor je informativni, drugi opšti programerski. Očekuju da si pripremljen za osnovne stvari, preporučuju Cormen et al kao literaturu pred intervju i programerske vežbice. Sledeće imaš priliku da se opredeliš za poziciju i grupu, pa su u kasnijem postpuku i oni uključeni. Šta se dalje dešava i kako izgleda intervju uživo nisam imao priliku da otkrijem.
[ Reljam @ 10.08.2011. 09:13 ] @
Malo drugaciji pogled na stvar: vrlo je moguce da je ovo iskustvo bila greska od strane Googla - da se negde od rekrutera do screenera zagubila informacija za sta traze kandidata, da je screener imao los dan, da je sourcer izabrao pogresan rezime (kandidat nije bio fit u startu), itd.

Velike kompanije, puno ljudi u igri, desavaju se gluposti. Koliko god bio dobar Googlov brand, oni nisu imuni na organizacione probleme.

Medjutim, tacno je da se Google fokusira na CS, i da je potrebno da se covek spremi za intervjue. Iskusnijim kandidatima se narocito desava da se ne spremaju za intervjue, i to se nazalost obicno lose zavrsi po obe strane.
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 09:25 ] @
Znaš šta, ako ne znaš da uporediš po složenosti dva prosta algoritma, onda nisi za Google. Nije bitno da li si ti nagruvao tabelu složenosti napamet, već da li imaš osećaj za procenu složenosti, a ovaj "nekrunisani kralj" je definitivno nije imao. Da, jeste, naveo je literaturu, ko da će u Google-u da radi algoritme iz literature, a ne nove stvari.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 10:13 ] @
Logicno, svako ko ne zna sta je su frenelove zone ne bi smeo da radi u motoroli, makar mu posao bio vezan samo razvoj/modigfikaciju ui-s na mobilnim uredjajima
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 10:45 ] @
Pa, ovaj se nije prijavio za poziciju GUI developera.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 10:53 ] @
Nije, da li si siguran da je za poziciji za koju se prijavio analiza i poredjenje sorting alogitama neophodan deo skill set-a? Ako se ja ne varam covek koji ima solidan staz u toj industriji tvrdi da nije :)
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 10:58 ] @
Poređenje algoritama jeste. Pusti ti sortiranje. Čovek nema osećaj za to i to nema veze sa oblašću algoritmike.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 11:03 ] @
Cekaj ja sam rekao poredjenje i analiza algoritama za sortiranje.Ako sam dobro skapirao pomenuti je "pao" upravo na toj klasi algoritama.Nisam mislio na analizu slozenosti algoritama u opstem slucaju.Da bi on poredio i analizirao pomenute algoritme treba prvo da ih operativno poznaje.To bi i znao da ti algoritmi imaju cestu primenu u oblasti kojom se bavi, ali to po svedocenju nije slucaj.
[ milanche @ 10.08.2011. 11:15 ] @
Citat:
Čovek nema osećaj za to i to nema veze sa oblašću algoritmike.


Ako uopste imas bilo kakav osecaj za efikasnost algoritma, kao sto mi se cini da nemas,
mogao bi da malo iskocis iz petlje:

Code:

while(1)
{
     printf("Covek uopste nema veze sa algoritmima\n");
}


Koju bez izuzetka, bez ikakvog osvrtanja na sve do sada iznete (i tacne) detalje, vrtis sa ravnodusnoscu
kojom se satima vrti prase na raznju. Pukom tvrdoglavoscu (ili 'metodom iscrpljivanja') neces ubediti
nikoga u nesto sto je ocita glupost.

Algoritam sortiranja kandidata je propustio da identifikuje ocitog genija/superiorca/tehnickog jasnovidca
sto ovaj (sudeci po patentima i kalendarskim godinama u kojima ih je patentirao zaista i jeste)....i to je to.

Sa koje god hoces strane da pomirises to sto je, isto mirise.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 10.08.2011. u 12:38 GMT+1]
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 13:25 ] @
Tačni su i sledeći detalji o očitom geniju/superiorcu/tehničkom jasnovicu:

Dva prosta algoritma su mu bila poznata, ali nije umeo da ih uporedi.

Ponavljam da ni kod mene ne bi prošao intervju, pa bio on "nekrunisani kralj" ili "očiti genije/superiorac/tehnički jasnovidac", zabole me. Na mom ispitu je pao i tačka.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 13:36 ] @
Dobro bre Nedeljko sumnjam da bi on imao potrebe da izadje na tvoj ispit, a sasvim drugo pitanje je sa koje pozicije kritikujes coveka kome niti manjkaju rezultati niti radi u tvojoj bransi. BTW postoji nezanemarljiva razlika izmedju necega sto ti je poznato, i necega sto znas.
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 13:55 ] @
Citat:
pri3rak: BTW postoji nezanemarljiva razlika izmedju necega sto ti je poznato, i necega sto znas.


On recimo ne zna kako da uporedi dva prosta algoritma. Ne sumnjam da će se Google snaći bez takvih.
[ Sceka @ 10.08.2011. 15:10 ] @
Mozda je Offtopic iako je nesto sto je receno tokom razgovora u temi ali mene licno interesuje podatak. Ako je tako i ako smeta ovo sto cu da pitam, molim "Ovlascene Brisace Postova" da obrisu ovaj moj post. Hvala.


@milanche

Citat:
...
Znam samo sacicu ljudi kojima je u inzenjerskoj praksi to znanje bilo od supstancijalnog interesa - prvi je lik koji je
optimizovao HD access u ProTools, tj. sortirao je fizicke adrese HD-a da bi upisivanje islo u brzom linearnom sweep-u
upisne glave umesto u skokovitom random pomeranju (i bio je jedini takav u firmi), ...


Mozes li mi reci, ako se secas, kada je to bilo i da li je od tada HD access u Pro Tools-u pa na dalje (do danas) tako radio/radi? Hvala.


Pozdrav!
[ pri3rak @ 10.08.2011. 18:33 ] @
Citat:
On recimo ne zna kako da uporedi dva prosta algoritma. Ne sumnjam da će se Google snaći bez takvih.


Neka i jesu prosti, ako mu nisu neophodni za posao kojim se bavi, zbog cega mora da ih zna na gotovs?
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 19:23 ] @
Ne razumeš. On ta dva algoritma zna, ali ne ume da poredi algoritme. Da nije znao ta dva algoritma, pa da mu ih kažeš, pa onda da ih uporedi, to bi bilo OK. Poređenje algoritama je na poslu u Google-u potrebno.
[ Nedeljko @ 10.08.2011. 19:41 ] @
Nisu bitna ta dva algoritma, već sposobnost poređenja algoritama.
[ milanche @ 10.08.2011. 21:54 ] @
Citat:



@milanche



Mozes li mi reci, ako se secas, kada je to bilo i da li je od tada HD access u Pro Tools-u pa na dalje (do danas) tako radio/radi? Hvala.


Pozdrav!


Da ne bih a) zavlacio temu u off-topic i b) javno publikovao detalje tehnologije bivsih firmi,
moracu da na ovom mestu odustanem od detaljnog javnog komentara.
[ Sceka @ 10.08.2011. 22:03 ] @
Citat:
milanche: Da ne bih a) zavlacio temu u off-topic i b) javno publikovao detalje tehnologije bivsih firmi,
moracu da na ovom mestu odustanem od detaljnog javnog komentara.



Ok, postujem, vrlo! Moze li na PP ili na Mail? Hvala.


Pozdrav!
[ miki069 @ 02.09.2011. 03:01 ] @
Možda ne bude 100% ekvivalentno, ali biće bar 95%.

Holanđanin jak kao Čak Noris, radio u NASI, Boingu, SWISS Air-u..., od CV-a da se smrzneš, bio na raznim pozicijama.
Intervijušu ga klinac iz Mercedesa. Pitanje: "u čemu su ključne razlike između dizel i benzinskog motora?"
Holanđanin: tuc, muc, mudo sarma.. Pa znate ja kad se budem bavio automibilima, znam gde da pročitam sve o tome.
Inače ja se bavim još jačim stvarima: avionima, šatlovima. Ja sam konstruisao puno Boinga. Automobile sam ja prerastao.

Normalno je da sledi: tu-tu u slušalici. Totalno nepotreban lik za Mercedes.


[ milanche @ 02.09.2011. 05:52 ] @
100% paralela bi isla odprilke ovako:

da je Holandjanin skolski drug Daimler-a i Benz-a, da su sva trojica zavrsavala gimnaziju i sedeli u istoj kafani, u kojoj
je kao jedini koji je znao sta ce da studira provodio sate objasnjavajuci im da je buducnost u motornim vozlima, posle
cega su ga poslusali, otvorili firmi, napravili istoriju. Da im je kao zaposleni u firmi strpljivo objasnjavao kako rade dvotaktni,
a kako cetvorotaktni motori, da je pantentirao dizel motor, i bio jedan od potpisnika kljucnog patenta za benzinski motor...
da je pre svih razmisljao o air bag-u kao i o anti-lock kocnicama.

Onda, posle mnogo godina dodje na intervju u novu automobilsku kompaniju, u kojoj nisu bas mnogo znali o njemu, ali su
nesto naculi.

Prvo ga doceka sekretarica iz Bosne, svalerka nekog malog sefica, koja nije bas najbolje ukapirala za koji tacno posao ga
merkaju, niti se bas najbolje razume u automobilizam, osim sto je imala jednog svalera koji je u vojsci bio vozac, onako pravo
zgodan, sa brkovima....uhhhh

Usledilo je prvo pitanje:

"Kako ide red voznje na relaciji "Gornji Vakuf - Donji Vakuf ?"

"Hmm, morao bih da pogledam u red voznje"

"Ne znas 'oma ?...'ebo ja i tebe i tvoje znanje, kad to u po dana i u po noci zna i moj amidza Haso kafedzija...slab si ti kondukter..., ajd' bjez, bolan"

...'tu-tu' u slusalici...

On sta ce, okrene se i ode...pozovu ga iz druge firme u kojoj za par godina izbaci nov proizvod - avion za jednu osobu sa
vertikalnim uzletanjem. Nije ga nikad napravio pre toga, ali ima instikt i tehnicki kliker, zna znanje - ni prva ni poslednja stvar
koju je osmislio i napravio.

Njegov ucitelj iz osnovne skole je jedini koji se tome uopste nije zacudio:

"A, daaa, secam ga se odlicno - jednom sam na casu dao deci zadatak da imitiraju ptice...sva deca su nesto zvizdukala, medjutim
jedino je on odleprsao kroz otvoren prozor i vratio se posle dva kruga nazad".
[ miki069 @ 02.09.2011. 09:03 ] @
U pitanju: "mozete li uporediti quick sort sa heap sort-om..." je ključna reč "uporediti".
Dakle pitanje nije:
a) quick sort? pričaj mi napamet algoritam i
b) heap sort? pričaj mi napamet algoritam,
već uporediti. Znači znati suštinu, sličnosti, pogotovo razlike i bar po jedan primer situacije kada jedan (drugi) algoritam ima prednost.
To je izostalo i zato je bilo: tu-tu.
[ Nedeljko @ 02.09.2011. 10:09 ] @
Da nije znao jedan od ta dva algoritma, ja bih mu ih rekao, pa ako onda ne zna da ih uporedi - tu tu. Ključna je sposobnost upoređivanja algoritama.
[ flighter_022 @ 02.09.2011. 10:19 ] @
Znaci, cak i ako on moze vise nego dobro da odradi posao za koji ce (mozda!) biti zaposlen, to uopste nije bitno vec je bitno poredjenje 2 algoritma. Da su tako sablonski razmisljali, mnogi ne bi danas postigli to sto jesu.
[ Nedeljko @ 02.09.2011. 12:55 ] @
Izvini, ako on nema sposobnost upoređivanja prostih algoritama, onda nema ni klikere za taj posao. Možda je on pre hiljadu godina bio klikeraš, a naknadno posenilio, ne znam, ali, činjenica je da na testu nije pokazao da ima klikere.

Na inventivnom poslu moraju da se izmišljaju novi algoritmi, kojih nema u knjigama, tako da taj argument "odgovor na vaše pitanje se može naći u literaturi" maši poentu.

Niko njemu ne brani da ispolji svoju "genijalnost" negde drugde. Neko reče da se industrija otima za njega. Znači, ni Google ni on nisu ništa izgubili. U čemu je problem?
[ Nedeljko @ 02.09.2011. 13:00 ] @
Uostalom, šta ste kivni na Google? Otvorite svoje firme, pa zapošljavajte koga hoćete. Google ima pravo na svoju politiku zapošljavanja i dokazao je da zna da radi posao konkretnim rezultatima. Kada vi to budete uspeli, onda mu solite pamet o poslovanju.
[ pri3rak @ 02.09.2011. 13:48 ] @
Zar je moguce da je ova tema jos uvek ziva?
[ bachi @ 02.09.2011. 13:56 ] @
pri3rak napisa:
> Zar je moguce da je ova tema jos uvek ziva?

Dok je Nedeljka, biće i živih tema. :)
[ BBS @ 03.09.2011. 02:55 ] @
Ovde neki očito nisu shvatili suštinu i žale se na gomilu naki navodno neuspešnih projekata najuspešnije firme u svetu IT.

Poenta je da je to politika koju sprovodi google, dato je svima da rade šta hoće to se bez mnogo novca odnosno uloženih sredstava baci na tržište ako ga tržište prihvati onda s eulaže novac i dobija proizvod ako ga tržište neprihvati projekat propad aa firma nema skoro nikakav trošak.

Ovo je toliko dobrto da me čudi da ovaj koncept nisu patentirali, jer se danas svakakva glupost patentira