[ usilic @ 24.05.2011. 22:19 ] @
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanjce. Jako cesto koristim Corel za uklapanje slika koje su radjene u Photoshopu a onda ih iz Corela stampam. Recimo... uradim desetak nekih slika, importujem ih u Corel, napravim neku elipsu npr. 100x200mm i tih deset slika ubacim u deset elipsa. E sad, prilikom stampe mi je bitno da sve to stane u sto je manje moguce mesta, da bude sve sto je moguce blize jedno drugom bez dodirivanja a da ukupna velicina bude sto manja (nesto slicno kao sto rade oni programi za secenje iverice). Ja ovo radim rucno, okrecem, rotiram, trazim najbolji nacin da sve uklopim ali me interesuje da li postoji nesto sto taj posao moze da uradi automatski? Nekad se desi da uklapam pedesetak slika sa razlicitim dimenzijama i to zna da oduzme dosta vremena. Bilo kakva pomoc je dobrodosla. Ako ta opcija ne postoji u Corelu, da li je ima neki drugi program?
[ missortr @ 24.05.2011. 22:48 ] @
kako mislis ajde PrintScreen ...

Koji format stampas A3? ako je A3 - da, nisu sve iste te elipse, npr. ako ti je elipsa 100x200mm to su ti 4 kom ili 95 x 200 sto je 6 kom. i to ti je to koristi, Corelov print imposer, svaka elipsa posebno na centar stranice ...

E sada to kod nepravilnih oblika ????? jenda elipsa ovako a druga onako - nema (mislim da nema), imaju makroi ovog tipa koji rasporedjuju objekte pravilno tj. cajne, razmak, prepust, i makroi koji objekte rasporedjuju nasumicno tj. u tvom slucaju bi se preklapali sto ti ne pije vode jel? E ne mogu da nadjem ove sto nepravilno rasporedjuju.... :-(
i naravno AlignAndDistibute opcija sto si vjerovatno vec pokusao.
[ usilic @ 25.05.2011. 13:58 ] @
Da malo pojasnim...

Rekao sam stampanje da bi bilo prostije, nije stampanje, u pitanju je filmovanje na Linotronic-u 330 ali u principu, to mu dodje isto. Radim neke slike u Photoshopu, sredjujem, doterujem a onda sve to otvorim u Corelu. Radno polje mi je 310x355mm sto mi je maksimum koji mi Linotronic dozvoljava za neke druge masine koje kasnije koristim. Slike koje sam imporotvao treba da budu u elipsama, razlicitih dimenzija (neke su manje, neke vece). Svaku sliku ubacim u elipsu putem opcije "Place Inside Container". Kada to uradim, trebam sve slike da poredjam u dimenzije 310x355mm ali tako da na tom prostoru stane sto vise slika sa sto manjim razmakom izmedju njih. Znaci, moram rucno, putem rotiranja i menjanja mesta da nadjem najbolji moguci polozaj za svaku sliku posebno. Kada je veci broj slika, sve radim isto ali na vise strana. Ovo mi je jako bitno jer mi od toga kasnije zavisi usteda materijala. Sve radim rucno i oduzima mi dosta vremena. Zato bi bilo lepo kad bi imao neki alat, program ili bilo sta slicno da moze da mi odradi ovaj posao. Nadam se da sam bio jasan.
[ missortr @ 25.05.2011. 16:32 ] @
Bitno je iz npr. iz razloga sto .... digitalna - offset stampa, razlika = duga prica.
Corel nije definitivno za taj posao ... moze ali

Vidi, nema automatski, ali ima poluautomatski. QuarkXPress ili InDesign bilo koji. Moja preporuka je InDesign.

Napravis master frame, iscrtas sa ElipseFrameTool te tvoje elipse, fino izdefinises kako ce slike da stoje (rotacija, skaliranje, u centar), br. strana i vozis ...
Ostaje ti samo da mjenjas slike = 1 klik = poluautomatski

L.P.


[ usilic @ 25.05.2011. 19:42 ] @
InDesign nisam nikad koristio, ne znam ni kako izgleda ali probacu da ga "nadjem" i vidim kako to radi. Znam da Corel svi ozbiljniji koji se bave stampom slabo koriste ali meni lepo zavrsava posao, mozda zato sto sam navikao na njega ili jednostavno nisam video nesto bolje a i koristim ga samo za svoje potrebe. U svakom slucaju hvala na odgovorima. Nadam se da cu da se snadjem u InDesignu. Pozdrav!