[ mr. ako @ 25.05.2011. 14:30 ] @
Treba mi externi HDD od 1TB, za mesecno backupovanje kompletnog HDD laptopa od 500GB. Na taj nacin bih uvek imao poslednja dva BKP-a. Software sam izabrao i odlucio se za Norton Ghost, ostaje mi jos hardware... Odbacio sam sam enclosure+hdd varijantu, jer je razlika u ceni neznatna u poredjenju sa gotovim resenjem. Mobilnost i prenosivost mi nisu bitni, ne smetaju mi dodatni kablovi za napajanje, jer ce stajati na stolu bez ikakve druge namene osim cuvanja backupa.

Ramisljam se izmedju ova dva (tri) modela:

1a) WD -- 7.565 din.
2a) Verbatim -- 7.565 din.

ili u drugoj radnji (kako ne bi neko pomislio da favorizujem )

1b) WD -- 7.487 din.
2b) Verbatim -- 6.601 din.

ili nesto slicno u trecoj

1c) WD -- 6.999 din.
3) Transcend -- 7.999 din.


E sad, s obzirom da su mi pouzdnost i trajnost najbitniji, potom brzina i ostale performanse, prvi kriterijum mi je garancija i tu WD i Transcend pobedjuju sa 3 godine. Verbatim ima 2 godine, ali zato ima 7200 obrtaja, ali i samo 8MB kesha! Dok WD ima 5400 rmp, ali i 32MB kesha! Transcend tu ispada najbolji jer ima sve: 3god, 7200rpm, 32MB, ali je i najskuplji - da li se isplati davati vise novca za te performanse?

Posto ce mi HDD sluziti iskljucivo za backupovanje, da li uopste treba da gledam performanse toliko? Koliko znaci 32MB kesha ili 7200rpm? U svakodnevnom radu pretpostavljam da znaci, ali u jednomesecnom backupovanju...?



Hvala,
Marko


[ owim @ 28.05.2011. 05:13 ] @
Marko, kada bih ja kupovao, uzeo bih varijantu koja ima eSATA priključak, a nisam video da ponuđeni modeli to imaju. Ili eSATA ili USB 3.0. eSATA je bolje rešenje jer nema konverzije podataka, ide pravo s diska na disk brzim prenosom. Imati samo USB 2.0... bez obrzira što je backup disk, to je sporo. Odneseš ga kod nekoga ko želi da iskopira 200 GB sa njega... može da potraje više od 1h, možda i dva.

U vreme SATA III diskova i eSATA priključaka ne bih se odlučio za varijantu koja to nema. Imam eSATA i znam koliko se oseća u odnosu na USB 2.0, takođe imam i externi HDD koji je USB 3.0 i neuporedivo je sa USB 2. Pri tome se bavim poslom koji zahteva velike fajlove, gde bi to bilo praktično ultimativno.

Evo preporuke jednog odličnog internog HDD-a od 2TB za male pare.

My two cents.
[ mr. ako @ 28.05.2011. 14:17 ] @
Jasna mi je prednost eSata, ali nemam takav prikljucak na laptopu. Brzina prenosa podataka mi nije bas toliko bitna, jer ce disk da sluzi ISKLJUCIVO za backup. Necu ga nigde nositi i nikome davati... :) Uostalom i da ga dam nekome, taj ce morati da kopira ceo image HDD-a, jer to planiram da radim - pravim kompletan image sa citavim OS-om i sistemskim i licnim fajlovima. A ako nesto, ne daj Boze, pukne... samo vratim kompletan image HDD i sve sljaka bez problema. :)

Kako sam se odlucio za gotovo resenje, interni HDD mi nije potreban. Nemam potrebe za 2TB, jer je 1TB dovoljan za dva backupa laptopa.

[ tdjokic @ 28.05.2011. 16:38 ] @
To je problem sa eSATA, sto ga nemaju mnogi racunari. A i svi kablovi koje sam ja do sada video za eSATA su bas onako robusni i kruti, potseca me na one scene iz filmova, kad nekome ispadne smrk iz ruku pa pocne da skace i baca vodu na sve strane , takav mi je osecaj. Jeste to marginalno, ali ako ga cesto nosis sa sobom postane smor, uz druge drangulije koje nosi neko sa laptopom.

Naravno, "prokleti kapitalisti" su vec napravili nesto da nas sve zeznu - http://cgi.ebay.com/USB-eSATA-...main_0&hash=item439af3d986 - USB na eSATA adapter.
[ owim @ 28.05.2011. 17:18 ] @
Citat:
tdjokic: To je problem sa eSATA, sto ga nemaju mnogi racunari.

Moj računar nema eSATA, al' sam uz fioku (rack) LC POWER RACK USB2.0 EH-LC-PRO-35BE3 3.5" eSATA/SATA dobio SATA/eSATA konvertor/priključak za PC! Dakle, interni SATA kabl za ploču, metalnu pločicu za zadnju stranu kompa na kojoj je eSATA priključak i u koju ulazi eksterni eSATA kabl (šmrk, što bi ti rekao). Rešen problem. Brzina: neuporediva sa USB 2.

Lično meni ne traba super-brzi externi HDD, ali kad odem negde i ponesem ga sa sobom i kopiram (npr. filmove), to preko USB 2 traje (posebno kad ne bih da se zadržim, a piše "još 43 minuta...", argh.

Evo kratkog WD slikovitog vodiča kroz interfejse za prenos podataka.
[ tdjokic @ 28.05.2011. 18:18 ] @
Citat:
owim: Moj računar nema eSATA, al' sam uz fioku (rack) LC POWER RACK USB2.0 EH-LC-PRO-35BE3 3.5" eSATA/SATA dobio SATA/eSATA konvertor/priključak za PC! Dakle, interni SATA kabl za ploču, metalnu pločicu za zadnju stranu kompa na kojoj je eSATA priključak i u koju ulazi eksterni eSATA kabl (šmrk, što bi ti rekao).
Valjda sam taj plehic spominjao u onoj drugoj temi? To ima odavno, lepo sto ga daju uz fijoku. To je super i za desktop racunare je lako da se stavi ali treba i onaj tamo ortak da ga ima, da bi ti iskoristio punu brzinu tvog eSATA prenosa.

Nazalost, kod laptopa "ili jesi, ili nisi ...eSATA".
[ owim @ 28.05.2011. 19:50 ] @
Citat:
tdjokic:treba i onaj tamo ortak da ga ima, da bi ti iskoristio punu brzinu tvog eSATA prenosa.
Nazalost, kod laptopa "ili jesi, ili nisi ...eSATA".

Slažem se. Ako drugi PC nema eSATA onda USB 2 i -- čekanje. Video sam USB2/eSATA utičnicu na jednom laptopu -- super prenosivo rešenje.

Iako mi to nije potrebno, vrlo je primetna brzina koju sam dobio sa SATA III diskom i USB 3 transferom (različiti diskovi i računari).
[ mr. ako @ 29.05.2011. 13:04 ] @
Drago mi je da smo raspravili sta i kako ide sa eSATA... al' mene interesuje nesto drugo.

Iz prve poruke:
Citat:
... ...
E sad, s obzirom da su mi pouzdnost i trajnost najbitniji, potom brzina i ostale performanse, prvi kriterijum mi je garancija i tu WD i Transcend pobedjuju sa 3 godine. Verbatim ima 2 godine, ali zato ima 7200 obrtaja, ali i samo 8MB kesha! Dok WD ima 5400 rmp, ali i 32MB kesha! Transcend tu ispada najbolji jer ima sve: 3god, 7200rpm, 32MB, ali je i najskuplji - da li se isplati davati vise novca za te performanse?

Posto ce mi HDD sluziti iskljucivo za backupovanje, da li uopste treba da gledam performanse toliko? Koliko znaci 32MB kesha ili 7200rpm? U svakodnevnom radu pretpostavljam da znaci, ali u jednomesecnom backupovanju...?
[ owim @ 29.05.2011. 15:35 ] @
Oops, malo sam "zloupotrebili" temu za eSATA stuff ;). Predlažem ti 5.400 rpm i obavezno 3 god garancije. Izbor se onda već vidi.
[ mr. ako @ 29.05.2011. 16:49 ] @
3 god. garancije sigurno. Samo me interesuje zasto predlazes 5400rpm?
[ owim @ 29.05.2011. 18:11 ] @
Od ponuđenih opcija izabrao bih WD zbog tri godine. To nema alternativu. Treba ti backup HDD, nećeš osetiti razliku između 7200 i 5200 obrtaja. Koristio sam Samsung koji sam predložio, od 2TB, on je 5200 i to se ne oseća. Opet, probao sam i WD od 2TB koji je 5200 i bio je sporiji od Samsunga i bučan. Možda najbolje pogledati online review diskova.
[ mr. ako @ 30.05.2011. 19:23 ] @


Nemam vremena da disem, jos manje da citam reviewove... Zato i postavih temnu ovde. Nego jedno mi nije jasno sto kazes... probao si Samsung i WD, oba od 5400rpm, prvi radi bolje. Sto ce raci da nema veze koliko rpm ima, vec da gledam prozivodjaca? Mozda nisu imali jednako kes memorije...?

Svejedno, ove nedelje kupujem, pa sta god da ubodem. Najverovatnije taj WD.
[ owim @ 30.05.2011. 19:57 ] @
Nisam expert, bolje neko drugi da te posavetuje. Mada ne vidim kako možeš da pogrešiš. Samsung 2TB sam koristio dugo, a WD na 5200 obrtaja sam samo probao i bio je bučan i spooor. To se ne može generalizovati na slične modele, a više se i ne sećam koja je bila oznaka WD diska. Navijam za tvoju WD kupovinu!
[ draus @ 31.05.2011. 11:59 ] @
da kazem oko 350GB backup-a preko USB 2.0 je za samoubistvo koliko ce da traje. srecom pa je jednom mesecno.
[ owim @ 31.05.2011. 13:11 ] @
Potpuno se slažem i zato sam lobirao za eSATA/SATA varijantu. Sa SATA II diskovima preko USB 2.0 (usko grlo) meni 70 GB kopira oko 1h (do 1h 20min). Ako nešto pipnem na kompu, to vreme se odmah produži.
[ mr. ako @ 31.05.2011. 13:28 ] @
Onda sam ugasio.
Danas sam kupio WD za 6999din.
[ owim @ 31.05.2011. 21:35 ] @
Dobar izbor! U svakom slučaju, tdjokic i ja hteli smo da "nametnemo" neophodnost eSATA i USB 3 u današnje vreme, jer naši podaci koje bekapajumeo ili s kojima baratamo svaki dan prosečno su veći, a USB 2.0 je star i spor: 70 GB prenosa za oko 1h vremena (USB 2). Nekad je to bila misaona imenica, danas nije.

Ako se kupuje interni HDD: SATA III (ista cena kao SATA II) ili SATA II ako je veći/backup HDD.
Za externi HDD: USB 3.0 (malo skuplji)
Za fioku (rack): obavezno i eSATA priključak, drugi može da bude i USB 2.

I rest my case, kao korisnik, ne stručnjak.
[ Miroslav Cvejić @ 31.05.2011. 22:29 ] @
Ja bih najradije svoje hardove za backup držao ili u nekom NASu ili u drugom računaru koji glumi NAS i pristupao im preko Gbit mreže i/ili neta. :)
Neki kulturni RAID0 ili RAID5 i nema glava da boli. Gbit mreža je daleko od uskog grla, a podaci sa druge strane žice bezbedni.

Ja se sećam slučaja kad je u nekoj firmi određena osoba uradila bekap na eksterni hard i posle nekog vremena kad je trebalo vratiti podatke iz tog backupa ispustila rack na pod.

Već ispustiti NAS iz ruke, nije tako česta pojava. :)

[ owim @ 31.05.2011. 23:11 ] @
NAS (Network-attached storage) je skupo rešenje za kućne uslove, to je dedicated PC.

Znam da neko osiguranje traži da se backup podaci drže na minimum 10km (ili milja) od servera, za slučaj požara ili zemljotresa ili pljačke.
[ Miroslav Cvejić @ 31.05.2011. 23:28 ] @
Bilo skupo nekad, sad pristojan NAS sa 2 harda od po 2tb košta manje od usluge vraćanja podataka sa neispravnog diska.
[ owim @ 01.06.2011. 00:10 ] @
Da li NAS uključuje stand-alone PC? Piše da se NAS koristi kao rešenje za bekap za umrežene računare (za firmu, ne za kuću).

Elem, mogu da potvrdim da spasavanje podataka sa oštećenog diska košta od 3.000-30.000 din + spasava se što se spasti može + kupovina novog diska. A moj poslednji backup je iz 2008! Dow!
[ Miroslav Cvejić @ 01.06.2011. 02:08 ] @
Evo ti primera jednog NAS uređaja. Ovo sa standalone PC nema ništa puno sličnosti. Jeste, ima neki CPU unutra, ima neku memoriju, mrežni konektor i po koji USB port, ali to nije računar. :)

Ovo parčence hardvera košta u maloprodaji 28k dinara (bez hardova) i ne vidim zašto ga ne bi u kući držao. Uklapa se u cenu vraćanja podataka. :)

[ owim @ 01.06.2011. 03:58 ] @
Odličan izbor i must-have! Inače, od ponedeljka ću redovno svake nedelje da pravim backup (inkrementalni), znaš već obećanja "od ponedeljka počinjem da učim" . Poslednji put sam bekap pravio na bušene kartice .

Imaš savet za backup softver, bar za one fajlove koji se nepravilno i često menjaju, tipa My Documents folder i njegovi podfolderi? Drugo mogu i ručno. Backup bih pravio na externi HDD.
[ mr. ako @ 01.06.2011. 05:18 ] @
Prvo sam i ja razmisljao o NASu, ali sam video da je to ipak bacanje para za ono za sta meni treba... Hteo sam da uzmem nesto ovako: http://www.trustedreviews.com/...rd-Drive-1TB_Peripheral_review To je pre svega kada ti cesto treba pristup fajlovima, a jos idealnije kada tim fajlovima pristupas sa vise racunara. U drugom slucaju je bacanje para, pogotovo za staticki backup.

Takodje vec rekoh da razumem sta ste ti i tdjokic hteli sa eSata, ali ja nemam eSata na laptopu, imam samo USB2...

Inace, podatke necu drzati kao fajlove i praviti inkrementalini bekap, vec cu praviti image citavog diska. Tako da mogu da vratim sve, citav Win, sve instalirane programe, sve vec podeseno...

Sto se tice ispustanja, ni tu nemam brigu, jer ce stajati iskljucivo na stolu i bez nosenja igde. A kako ima one fine gumene nozice, nije moguce ni da sklizne - vrlo lepo prijanja za sto.

Software koji sam odabrao je Norton Ghost.
[ mongule @ 01.06.2011. 07:57 ] @
Netgear NAS RND 2110 nije los, a moze posluziti i kao npr. webserver.
[ Miroslav Cvejić @ 01.06.2011. 10:32 ] @
Citat:
owim: Odličan izbor i must-have! Inače, od ponedeljka ću redovno svake nedelje da pravim backup (inkrementalni), znaš već obećanja "od ponedeljka počinjem da učim" ;). Poslednji put sam bekap pravio na bušene kartice ;).

Imaš savet za backup softver, bar za one fajlove koji se nepravilno i često menjaju, tipa My Documents folder i njegovi podfolderi? Drugo mogu i ručno. Backup bih pravio na externi HDD.


Windows ima odličan backup već u sebi. Može da bekapuje sam OS i pride foldere koje obeležiš. Pride, može da se veoma lako natera da sam radi svakog ponedeljka :) i bekapuje sve što je u međuvremenu menjano/dodato.
[ mr. ako @ 01.06.2011. 13:57 ] @
Kakav BKP ima Win u sebi? Jel mozes nesto opsirnije? I sta podrazumevas pod tim da moze da bekapuje i sam OS? Pravi image diska iz non-OS okruzenja ili to radi sa podignutim OS-om...?

[ Miroslav Cvejić @ 01.06.2011. 14:09 ] @
Windows7 radi backup operativnog sistema kao i ostalih podataka koje navedeš i drži ih odvojeno. Onda nudi opciju da sreže bootabilni disk sa kojim možeš da poteraš restore u slučaju da ti vrisne hard.

Poterajte backup u windowsu i vidite šta sve nudi. Meni svakog ponedeljka u 5 ujutru radi backup na mrežni hard.

Windows 7 inače posle sveže instalacije predloži da se podesi backup. Ona mala zastavica dole desno, jel se neko zeznuo da klikne na nju i vidi šta se nudi?
[ mr. ako @ 01.06.2011. 21:03 ] @
A da, video sam to jos kada sam instalirao Win, ali sam iskljucio da me obavestava o backupu, jer nisam imao externi HDD tada... a video sam i da mi nudi taj bootabilni disk i povremeno bekapovanje, sto nije losa varijanta... ALI po meni je bolje da napravis image citavog diska i tako sacuvas sve instalirane programe, sva podesavanja u njima, sva podesavanja u samom Windowsu, kao i naravno sve fajlove. Nisam ga tada nesto studirao, ali mislim da ne nudi previse...Takodje mi se nije svidelo to sto cu neku tako bitnu pomocnu rutinu da prepustim Windowsu... nesto nemam poverenja u njih kada su u pitanju takve stvari...

Inace, proveravam Action Center povremeno. Po meni je greska jedino sto zastavica uvek stoji, dok bi bilo korisnije da se prikaze samo kada ima novih poruka/akcija/problema.


Poz,
Marko
[ lermi @ 03.06.2011. 17:12 ] @
Windowsov Backup zvuči dobro, ali meni je bio izuzetno nepouzdan. Onda sam se odlučio za Acronis TrueImage. Fin softver, malčice bloat, ali sve radi kako treba. Uz to se integriše u Win7.

Full backup radim jednom sedmčno na Transcend StoreJet. Za najvažnije fajlove tu je stalni free backup na iDrive Basic.
[ mr. ako @ 04.06.2011. 14:21 ] @
Slazem se, Windowsovom alatu ne verujem previse... Zato sam se odlucio za Norton Ghost, a Acronis je isto bio opcija. Norton se isto integrise u Win, ali ga jos nisam probao kako valja, nikako da stignem.

Koliko podataka prebacujes na Transcend? Koliko to traje?

[ Miroslav Cvejić @ 05.06.2011. 01:28 ] @
Jeste li probali uopšte ili vam se tako doima samo?

Zašto onda (ne) verujete ovde totalno nepoznatim ljudima kad vam pokušaju pomoći?

Ako već imate Windows, sa njim stiže 100% funkcionalan backup/restore alat. Naravno, onaj na W7 je mnogo upotrebljiviji od bajate verzije na XPu, ali je podjednako besplatan i maksimalno integrisan u sam OS.

[ mr. ako @ 05.06.2011. 12:51 ] @
Za probanje i doimanje vec rekoh sta i zasto. Naravno voljan sam da korisitim Win backup, ako nudi ono sto meni treba. Koliko sam video on to ne nudi... A evo, ako ga ti koristis, da li mozes da kazes nudi li takve operacije?

Hvala,
Marko
[ Miroslav Cvejić @ 05.06.2011. 13:14 ] @
Da, koristim još od Viste. Pravi 2 backupa na mrežnom hardu, u jednom je operativni sistem sa svim instaliranim aplikacijama a u drugom su podaci. Svakog ponedeljka u 5 ujutru dosnimi šta je izmenjeno. prvi backup se ređe menja jer ne isntalirvam nova čuda svakodnevno, a i sam OS e ssmirio što se tiče zakrpa i tako tog, dok drugi samo dodaje šta je izmenjeno, pa je moguće vratiti greškom obrisane dokumente koji su u prethodnom bekapu sačuvani. I nudi rezanje butabilnog diska za restore.

[ mr. ako @ 05.06.2011. 21:28 ] @
Hm, dobro zvuci... verovatno cu ga probati detaljnije, pa dati konacni sud - Norton Ghost ili Win Bkp.
Imam samo jos par pitanja u vezi Win-ovog alata...
Da li bekapovani podaci mogu da se enkriptuju?
I da proverim da li sam te dobro razumeo, taj bkp koji si ti opisao, moze da vrati SVE ono sto je bilo na HDD-u u indenticnom stanju i sa indenticnom funcionalnoscu kako je bilo? Posto sam vec bio prelomio da pravim image citavog diska, jer mi je to najsigurnija varijanta da ce mi sva podesavanja u programima biti kakva su i bila dok sam ih koristio, kao i da ce svi biti instalirani, ali i sva podesavanja u samom Windowsu da ce biti prisutna.


Hvala,
Marko
[ Miroslav Cvejić @ 05.06.2011. 22:08 ] @
Nisam imao nesreću da dođem do restore, ali čim nađem neki hard, simuliraću da je nov i na njemu uraditi restore. Pa javljam jel liči stanje na ono koje je bilo pred poslednji backup.
[ lermi @ 08.06.2011. 20:50 ] @
Citat:
mr. ako: Slazem se, Windowsovom alatu ne verujem previse...
Koliko podataka prebacujes na Transcend? Koliko to traje?


Ja sam htio koristiti Windowsow backup, i jesam jedno vrijeme. Međutim, počeo je da izbacuje "shadow image" grešku koju nisam mogao riještiti.

Backup obe particije iznosi oko 80 GB, a traje oko sat i nešto na USB2. Dobiješ jedan fajl koji Windows Explorer vidi kao bilo koji drugi folder.

Incremental backup traje mnogo kraće ali ga nisam mnogo koristio.
[ mr. ako @ 09.06.2011. 02:16 ] @
@Miroslav Cvejić
OK, javi sta je bilo.

@lermi
Jel mozes nesto vise o toj greski sto ti je izbacivao Win bkp?
Nego, znaci ti ne pravis image citavog HDD-a, vec samo bekapujes sve raspolozive fajlove. Meni treba bas image HDD-a, kako ne bi morao da ponovo instaliram sve programe, podesavam ih, podesavam Windows, itd.
A sto se tice duzine, meni po ovome ne gine 5, 6 sati bekapovanja.

[ stameni @ 16.06.2011. 14:26 ] @
I mene pomalo zanima ova tema, pa sam hteo da pitam šta mislite o backupovanju na hard disk u fioci (rack)? Ta varijanta bi trebalo da smanji probleme pri prenosu velike količine podataka (kao što npr. postoji kod USB 2.0)...
[ mr. ako @ 09.07.2011. 15:19 ] @
Sve je bolje od USB-a!!!
Citat:
mr. ako:
A sto se tice duzine, meni po ovome ne gine 5, 6 sati bekapovanja.

^LOL 5, 6 sati...

Ukljucio sam BKP 5. jul oko 17h, zavrsio je 8. jul oko 15h! Puna tri dana jbt... HDD je 500GB skoro pun, ali imam stvaaaarno mnogo sitnih fajlova, bukvalno jos dva OS-a citava, dosta instaliranih programa od kojih nekoliko prave bas bas dosta sitnih datoteka, brdo manjih i vecis slika, klipova.
[ mr. ako @ 09.07.2011. 15:21 ] @
E sad, ipak na kraju sam se odlucio za Windowsov BKP i u sustini "tako mi i treba".
Nista mi nije jasno sta i kako radi, nema nekih sitnih podesavanja, nisu objasnjene situacije valjano, a sve je u fazonu "prepusti ti to Windowsu, to ce on da sredi" (a to je upravo i bio razlog zasto nisam hteo da koristim ovo - nemam previse poverenja u Windowsove dodatne opcije).


Nije mi jasno ni sta ce biti bekapovano:



Show all
Hide all
How does Windows choose which files to back up?

When you back up your files using Windows Backup, you can let Windows choose what is backed up or you can select the individual folders and drives that you want to back up. Depending on what you select, your backup will contain the items described in the following sections.

Let Windows choose
If you let Windows choose what is backed up, the following items are included in your backup:

Data files that are saved in libraries, on the desktop, and in default Windows folders for all people with a user account on the computer.

Notes
Only local files in libraries are included in the backup. If you have files in a library that are saved on a drive located on a different computer on a network, on the Internet, on the same drive that you are saving the backup on, or on a drive that is not formatted using the NTFS file system, they aren't included in the backup.

Default Windows folders include AppData, Contacts, Desktop, Downloads, Favorites, Links, Saved Games, and Searches.

If the drive you are saving your backup on is formatted using the NTFS file system and has enough disk space, a system image of your programs, Windows, and all drivers and registry settings are also included in the backup. This image can be used to restore the contents of your computer if your hard drive or computer stops working. For more information, see What is a system image?

Let me choose
You can choose to back up individual folders, libraries, or drives.

Notes
All files in known system folders (folders that contain files that Windows needs to run), and known program files (files that define themselves as part of a program in the registry when the program is installed) will not be backed up even if they are in a selected folder.

If a folder or drive is not selected, the contents of that folder or drive are not backed up.

Windows Backup won't back up the following items:

Program files (files that define themselves as part of a program in the registry when the program is installed).

Files stored on hard disks that are formatted using the FAT file system.

Files that are in the Recycle Bin.

Temporary files on drives smaller than 1 GB.

Was this helpful?
Read the privacy statement online




Znaci, ako pustim Windows to da uradi, onda ne vazi ono iz napomene, a kad ja izaberem sta hocu (a hocu sve, jel) e onda ne moze sve.... ??!?!
[ mr. ako @ 09.07.2011. 15:25 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Nisam imao nesreću da dođem do restore, ali čim nađem neki hard, simuliraću da je nov i na njemu uraditi restore. Pa javljam jel liči stanje na ono koje je bilo pred poslednji backup.

Jel si probao restore?
Posto mi sad nije jasno sta pokriva taj Windowsov BKP i system image i 'oce li vratiti sve kako je bilo...









Izvinjavam se svima na povezana tri posta, ali bilo je ili sve u jedan (necitljivo i naporno) ili posebno svaki.
[ owim @ 10.07.2011. 04:29 ] @
Citat:
Ukljucio sam BKP 5. jul oko 17h, zavrsio je 8. jul oko 15h! Puna tri dana jbt...

Marko, zar ne misliš da je nešto čudno ako bekap 500GB traje 3 dana? Da, USB 2.0 e fu*king spor i opterećuje magistralu podataka. Ako nam nije bio spor pre 5 godina, danas jeste, to je istorija koju ne treba kupovati. Ili externi HDD sa USB 3 ili interni u rack-u sa eSATA/SATA. Da, iako se backup radi ~ jednom mesečno, 3 dana je neprihvatljivo.

Prošlog meseca kopirao sam 1GB preko USB 2.0 sa HDD-a na HDD, trajalo je pola dana. Puno malih fajlova. Tri dana je van jednačine. Dokazao sam se kao ne-ekspert za bekap, ali poslušaj moj savet: testiraj još neki SW, imaš 1TB eksterni, napravi još jedan bekap leptopa.
[ mr. ako @ 10.07.2011. 05:03 ] @
Nisam siguran sta zelis da kazes bas...
Sto se tice USB-a smo apsolvirali na pocetku teme, zasto i kako, kao i eSATA zasto i kako, pa ne znam cemu sad ponavljanje. Svima je jasno koliko je brz USB, pa i meni, ali vec su iznoseni razlozi ranije u temi pa necu ponovo.

Nisam ocekivao ovako dugo da ce raditi - to je sigurno, ali da je neprihvatljivo i nije bas. Sve vreme backupovanja komp je koristen, sa manjim stucanjem povremeno. Tako da to nisu izgubljena tri dana. Buduci bekapi ce ici jednom nedeljno, samo izmenjeni fajlovi, pa nece trajati toliko.

Ovaj deo, sto kazes, oko kopiranja 1GB preko USB mi nije jasan... ako kazes da 1GB traje pola dana, zasto se cudis sto 500GB traje 3 dana? Inace, ovo nije bilo samo kopiranje fajlova, vec je toliko traje citav backup proces - kopiranje, pravljenje image-a,... Naravno treba uzeti jos u obzir i ono sto sam naveo, tri kompletna OS-a (2+osnovni), bas mnogo sitnih fajlova i ostalo vec receno. Kao i to da ovo nije eksterni HDD koji se bekapuje na koji su redom upisani podaci, vec sistemski koji je fragmentisan donekle. Ne kazem da nije mnogo i dalje, ali kako se racunar mogao koristiti za to vreme, nije totalno neprihvatljivo.

Iako mi je prvi izbor bio Norton Ghost, odlucih se da prvo dam sansu Windowsovom alatu ipak jer je integrisan - videcu kako radi ostale operacije (kasniji backupi, inkrementalni, menagovanje starijih image systema) pa odluciti. A cekam i odgovore na gore postavljena pitanja u prethnodnim postovima.
Iako je externi HDD 1TB, ostalo je slobodno oko 220GB, jer je tu smesten i image sistema i sami fajlovi, pa nema mesta za testiranje bez brisanja ovih vec bekapovanih fajlova...
[ owim @ 10.07.2011. 05:49 ] @
Citat:
mr. ako: Nisam siguran sta zelis da kazes bas...

Tko leti -- vrijedi, iliti: Thunderbolt!
Citat:
ako kazes da 1GB traje pola dana

Oops, greška, hteo sam napisati 1TB. Još mi mozak sa "gigabajta" nije prešao na "terabajte" kao jedinice za "frljanje". 1TB USB 2.0 kopiranje ~ 12h, uz korišćenje računara.
Citat:
Iako je externi HDD 1TB, ostalo je slobodno oko 220GB, pa nema mesta za testiranje bez brisanja ovih vec bekapovanih fajlova...

Novi HDD a već nema mesta? Šteta, čitam sada da je u temi bilo mudrih predloga da za ~1.500 din više kupiš 2TB, što je "deal breaker". Možda kompresija?
[ mr. ako @ 10.07.2011. 15:44 ] @
Mogao sam pretpostaviti da si mislio na TB... izgleda mi je mozak bio na sleep modu jutros. Ako se pogleda da je ovo sistemski disk sa tri kompletna OS-a, bas bas mnogo sitnih fajlova,... Kao i to da ovo nije eksterni HDD na kome su redom upisani podaci, vec sistemski koji je fragmentisan donekle; Kao i to da je citav proces radjen u sustini dva puta - kopiranje fajlova i pravljenja image-a citavog sistema... i jos plus ostale funkcije koje radi backup proces (kesiranje, kreiranje shadow image-a...), ali i cinjenica da to nije kontinualno kopiranje, vec se grupe fajlova smestaju u segmentima na externi HDD... Iako je trajalo 3 dana, sto je stvarno dosta dugo, nije toliko cudno kad se uporedi sa cistim kopiranjem 1TB podataka.

Sto se tice predloga za 2TB za 1500din vise, nisam video nigde, mora da mi je promaklo. Doduse 1TB sam i planirao, jer mi je dosta za bekap diska od 500GB. Inace disk je pun jer u sustini ima dva backupa na sebi, maltene - fajlovi i image.
[ Miroslav Cvejić @ 26.07.2011. 15:30 ] @
Probao sam restore. :)

Radi baš kako je reklamiran. Samo ima jedan problem. Ako radite restore, hard mora da bude iste veličine. Ne može manji, a nisam imao živaca da jurim veći da probam. Nema veze što je sačuvano 10gb podataka, ako je hard bio 500gb, mora toliki da čeka na restore. Inače je idiot-proof. Pokrene se CD nekxt next i čeka se da završi kopiranje.

[ mr. ako @ 26.07.2011. 21:52 ] @
Hvala sto si javio. Drago mi da je vratio sve kako treba, ako (zlu ne trebalo) zatreba! XD XD

Jedino mi ostaje nejasno ono sto sam procitao u Helpu...



Citat:
mr. ako: E sad, ipak na kraju sam se odlucio za Windowsov BKP i u sustini "tako mi i treba". :)
Nista mi nije jasno sta i kako radi, nema nekih sitnih podesavanja, nisu objasnjene situacije valjano, a sve je u fazonu "prepusti ti to Windowsu, to ce on da sredi" (a to je upravo i bio razlog zasto nisam hteo da koristim ovo - nemam previse poverenja u Windowsove dodatne opcije).


Nije mi jasno ni sta ce biti bekapovano:




Let Windows choose
If you let Windows choose what is backed up, the following items are included in your backup:

Data files that are saved in libraries, on the desktop, and in default Windows folders for all people with a user account on the computer.

Notes
Only local files in libraries are included in the backup. If you have files in a library that are saved on a drive located on a different computer on a network, on the Internet, on the same drive that you are saving the backup on, or on a drive that is not formatted using the NTFS file system, they aren't included in the backup.

Default Windows folders include AppData, Contacts, Desktop, Downloads, Favorites, Links, Saved Games, and Searches.

If the drive you are saving your backup on is formatted using the NTFS file system and has enough disk space, a system image of your programs, Windows, and all drivers and registry settings are also included in the backup. This image can be used to restore the contents of your computer if your hard drive or computer stops working. For more information, see What is a system image?

Let me choose
You can choose to back up individual folders, libraries, or drives.

Notes
All files in known system folders (folders that contain files that Windows needs to run), and known program files (files that define themselves as part of a program in the registry when the program is installed) will not be backed up even if they are in a selected folder.

If a folder or drive is not selected, the contents of that folder or drive are not backed up.

Windows Backup won't back up the following items:

Program files (files that define themselves as part of a program in the registry when the program is installed).

Files stored on hard disks that are formatted using the FAT file system.

Files that are in the Recycle Bin.

Temporary files on drives smaller than 1 GB.




Znaci, ako pustim Windows to da uradi, onda ne vazi ono iz napomene, a kad ja izaberem sta hocu (a hocu sve, jel) e onda ne moze sve.... ??!?!



Nije mi jasno sta im onda znaci to iz Helpa...??
[ Miroslav Cvejić @ 27.07.2011. 04:31 ] @
Ja sam SVE sačuvao i SVE vratio. Svaki bajt sa harda. :)
[ mr. ako @ 27.07.2011. 13:24 ] @
A sto se tice podesavanja, sta si stavio?
Let Windows choose (pa sta bude, lol) ili Let me choose (i izabrao sve foldere i sys image, iako to pise da nece da uradi).
[ Miroslav Cvejić @ 27.07.2011. 13:29 ] @
Ono prvo.
[ mr. ako @ 13.08.2011. 20:15 ] @
Eo, posle mesec dana sam uradio ponovni backup, tj. konacno je externi HDD bio prikljucen na lap kada je po schedule-u zakazan backup.

Krenuo je da drlja po diskovima, ja ga ostavio i legao da spavam, kada sam ustao pisalo bkp failed... :/

Ponovo pokrenuo rucno, ostavio ga da radi, minimalno koristio komp u par navarata, radio je negde izmedju 18 i 24 sati... video sam da je radio i bkp fajlova i system image-a... (kako image moze da se radi kao inkrementalni bkp??)... na externom hardu mi je zauzeo dodatnih nesto vise od 100GB prostora (mada ne verujem da sam toliko zauzeo na lapu za ovih mesec dana...)

Sve u svemu i dalje mi je sve ovo nesigurno i nedoreceno. I dalje nemam poverenja u ovaj Win alat... Nadam se da mi nece nikad zatrebati restore opcija. :)
Nemam vremena i zivaca da probavam Norton Ghost kako sam prvobitno namerio.
[ mr. ako @ 26.08.2011. 18:03 ] @
Radio sam ponovo BKP posle dve nedelje (jedan sam propustio), i ovaj put je radio i backup fajlova i system image, radio je 13sati i 30minunta, zauzeo dodatnih 50ak GB prostora.
Pod jedan - predugo... s obzirom da nisam dodavao menjao previse fajlova na disku.
Dva - i dalje mi nije jadno kako radi inkrementalni bkp sys img-a (i gde je taj image uopste, gledajuci fajlove nisam provalio sta mu dodje bkp fajlova a sta image-a...).
Tri - i dalje ne znam da li je backupovao ono sto sam obelezio ili ono sto on 'oce...
Cetiri - predugo. :D
[ Miroslav Cvejić @ 26.08.2011. 19:10 ] @
Meni backup traje pola sata do sat vremena. RAID0 je iz raja izašao. :)
[ mr. ako @ 26.08.2011. 23:48 ] @
To stoji, ja sam na USB i odatle tolika sporost. ALI citav BKP mi je radio par dana (cini mi se da bese 3 dana), a ovo je radio preko pola dana... sto ce reci da ponovni backup traje 1/6 citavog - to mi se cini bas dosta.

Svejedno, ostale stvari ostaju misterija i nedorecene su. Vrrrlo losa, ali dobro poznata MS praksa.

[ mr. ako @ 09.09.2011. 16:43 ] @
Ne razumem kako ovo cudo radi zaista! Ponovo je zauzeo 50GB prostora, poslednji BKP je radjen pre dve nedelje.

Ako ima neko da se razume u funkcionisanje Win backup alata, neka pojasni. Hvala!






[ mr. ako @ 18.09.2011. 14:19 ] @
Zar nema neko da zna kako tacno radi WinBKP alat? Neka sitna podesavanja tips & tricks i to...??
[ mr. ako @ 23.09.2011. 19:34 ] @
Posle dva bekapovanja gde je uzimao po 50GB, sada vise nije imao mesta, ALI je system image odjednom manji (lolwut?!)... ne znam, tek mi sad nije jasno...








...jos jednom ponavljam, NADAM SE DA MI NIKAD NECE ZATREBATI RESTORE ali i da cu imati vremena i volje da probam Norton Ghost ili Acronis True Image...
Windows backup ce mi mozda i vratiti sve kako treba, ali ga ne preporucujem zbog, ako nista drugo, manjka opcija i podesavanja, kao i nejasnoca na koji nacin funkcionise!
[ Miroslav Cvejić @ 23.09.2011. 20:15 ] @
Ajd ovako. Otvori Windows backup, pritisni F1 i pročitaj od reči do reči šta piše. Ako ti posle ne bude bilo jasno, plati nekom da brine o čuvanju tvojih podataka.
[ mr. ako @ 23.09.2011. 20:45 ] @
Vec smo pricali na temu helpa i dosli do toga da je konfuzan i nejasan... imas gore post i citat iz helpa koji mi je uneo strah npr. :)
Ali svejedno, cak i da imam vremena za tako nesto, citati help od reci do reci je besmisleno... prgram je lose i konfuzno uradjen, nema dodatnih opcija i sitnih podesavanja... uostalom ne znam zasto se cudim, desilo se upravo ono sto sam rekao na pocetku teme - Microsoft je to... :)
[ mr. ako @ 30.09.2011. 17:49 ] @
E sada sam konacno pop*zdeo sa Microsoft backup alatom!

Do sada, sve vreme je punio HDD, ali je uspesno zavrsavao backup proces iako nije imao dovoljno prostora za novi sys image koji je rekao da pravi. ALI poslednji put je konacno prijavio gresku da na HDD nema dovoljno mesta!

Glupi program je zauzeo citav HDD od 1TB i ne zna da izbrise stare fajlove/system image-e koje je vec bekapovao ranije, a koje je rekao da ce brisati kako bi napravio mesta za nove backupe... :/ Znaci, Microsoft jedno pise, a drugo radi - stara, dobro poznata praksa! Nisu u stanju da naprave jednostavan program da fukcionise na nacin koji ONI SAMI kazu da ce funkcionisati?!?!?!? Nije mi jasno kako/zasto sam se upustio uopste u avanturu sa MS, zasto sam mislio da se nesto promenilo i da su u stanju da naprave dobar pomocni alat za odrzavanje OS-a i user fajlova... JADNO!