[ Slayzer @ 26.05.2011. 10:12 ] @
Kao sto tema kaze, planiram da zakupim web domen namenjen privatnoj ligi za warcraft. E sad, plan mi je da posle nekog vremena vratim ulozeni novac preko reklama i survey-a(eventualno nekog sponzorstva). Imam dovoljno ljudi za pocetak (oko 200 aktivnih korisnika) tako da mislim da ce forum bisti dosta aktivan i atraktivan.
Zanima me vase misljenje koliko je to isplativo?
I pre svega savet koj nacin placanja da koristim (student sam, dakle nezaposlen), po onome sto sam procitao paypal bi bio najlogicnije resenje za male svote novca ali kako to ne radi kod nas, a nisam siguran da mogu da otvorim racun u banci(pre svega mi to trenutno nije isplativo) da li postoje jos neki nacini za "jeftin" a pouzdan transfer novca u Srbiji?
[ bojan_bozovic @ 26.05.2011. 11:17 ] @
Privatne lige na WoW su zabranjene po Blizzardovoj licenci. Ako misliš na "privatni server", ti serveri nisu legalni i pisce nelegalnih servera kao i hostove istih je Blizzard tužio zbog kršenja kopirajta u prošlosti i zatvarao, tako da ni današnji nisu sigurni da neće da budu tuženi. Dakle, nije legalno to što misliš da radiš... Znam, jer sam igrao WoW+BC+WoTLK, na Blizzardovom serveru, naravno. Sad igram drugu MMORPG i ne žalim mesečnu pretplatu, jer valja.

Dalje, ono što ti ja kažem, onaj koji neće da plati stotinjak evra igru plus oko 25 evra za karticu koja nosi dva meseca igre (ili petnaest evra mesečne pretplate), nije dobra ciljna grupa za komercijalni sajt. Nejverovatije vozi piratski windows ili linux, i igra pvp na jadnom "privatnom" piratskom serveru sa pedeset do sto duša na njemu, da ima za pivo i cigare da cirka sa svojim drugarima u nekom ćumezu u Belorusiji... Šta misliš da reklamiraš na sajtu i da prodaš takvome tipu? Ništa neće ići ako imaš ciljnu grupu koja neće da plati sto evra igru već gleda kako da prodje džabe, bez obzira koliko je to bolno, jer igrati WOW na privatnom serveru je strahovito bolno iskustvo, samo ako si igrao pravi WoW to znaš! A ako igrači vide da hoćeš da im uvališ surveys (koji je pitanje hoće li pa ti prevaranti koji ih nude da ti isplate ako ista zaradiš), ima da beže od tebe. Isplati se najviše, fala bogu, praviti sajt za one koje troše online, kupuju elektroniku, muziku, igre, štogod, a to nisu neki tamo iz Belorusije, već zapad... Ja sam baš fino zaradjivao neko vreme (za naše srpske uslove, ne zapadne), ali sam imao i ciljnu grupu koja troši ;)

P.S. Ko hoće na ne-blizzardov nelegalni server nek se ne zeza i ne leveluje za dzabe (negde je par dana, negde je 1x pa je mesec-dva, ali ima i instant), jer su beda puna bagova, i nekorektno implemetiranih i neimplementiranih stvari kad se uporede sa Blizzardom. Pravi WOW nije džabe ali vredi.

Pravi savet dakle, pravi neki drugi sajt. Po mogućstvu za one koji troše puno!
[ Slayzer @ 27.05.2011. 15:47 ] @
Neki privatni serveri su legalni poput http://eurobattle.net/index.php, koji trenutno ima vise od pola miliona aktivnih igraca.
U svakom slucaju nisi shvatio sta sam hteo da kazem, ne planiram da zaradjujem na igracima, vec iskljucivo na reklamama koje bi bile okacene na forumu, dakle forum ne bi imao nikakve direktne veze sa platformom (serverom) na kome bi se igralo, kako bi povecali sigurnost opstanka lige u slucaju da server prestane sa radom(mogucnost prelaska na drugi).
[ bojan_bozovic @ 27.05.2011. 16:09 ] @
Nijedan privatni server nije legalan, to piše u Blizzard license agreement.

Ali, ono što ti kažem, ja nisam siguran da će ti se rad na takvom sajtu uopšte isplatiti, zbog ciljne grupe. Da napraviš nešto poput ArenaJunkies ili ElitistJerks WoW foruma, ali to je već pokriveno. Radi šta želiš ili voliš to je bila samo moja procena moguće zarade.

http://eu.blizzard.com/en-gb/company/legal/wow_eula.html

Sem naravno ako si mislio ne na World of Warcraft već Warcraft III RTS. Warcraft III RTS nisam igrao i ne znam license agreement, ali u svakom slučaju taj Warcraft III je manje više prevazidjena igra, pravi gejmeri igraju nove, aktuelne igre. To bi, po mom skromnom mišljenju, bilo još manje isplatljivo. Problem je koliko bi tvoji posetioci uopšte bili zainteresovani za reklame. Koje reklame, recimo Alienware kompjutera? Ko igra Warcraft III ne treba mu Alienware kad će da radi na Athlonu ili P4. Nadam se da razumeš na šta mislim.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 27.05.2011. u 17:20 GMT+1]
[ Nozzlezator @ 27.05.2011. 17:18 ] @
Gomila ljudi igra DOTU na W3 platformi i W3 uopste nije za potcenjivanje....