[ Emil Ranc @ 31.05.2011. 16:59 ] @
Čudi me što na [es]u još nije osvanula tema o ovom problemu, koji traje već dva dana. Elem, za neupućene: Traktoristi blokirali Pančevo. Inače, osim puteva prema Beogradu, koliko čujem, sad je blokiran put i prema Vršcu i Kovinu, tako da je Pančevo de fakto odsečeno od bilo kakve magistrale. Takođe, blokirani su i mnogi drugi putevi u Vojvodini

Ova blokada je, faktički, nastala kao posledica toga što tim traktorima (komada 1200) nije dozvoljeno da dođu u Beograd. A povod za, uopšte, taj put su subvencije koje je vlada obećala, a koje po svemu sudeći ne može da isplati. Da li poljoprivrednici imaju pravo da zbog svog nezadovoljstva terorišu narod oko sebe? Srećom ne radim u Beogradu, ali mnogi ljudi koje znam, rade, i primorani su da koriste Beovoz, ili peške preko mosta do Malog Raja pa na 108...

Ono što je interesantno, komentari na b92 uglavnom bezrezervno podržavaju poljoprivrednike, kao "vlada je sve upropastila, treba im pokazati, izdržite do kraja"... I da, sve će da bude super samo da poljoprivrednici dobiju još koji dinar iz budžeta koji je presušio odavno. E, jbem ti narod!

[ bachi @ 31.05.2011. 17:08 ] @
Vlada je sve upropastila i tačka. Can't beat that. :D

Neka štrajkuju, blokiraju, kamo sreće da nisu jedini, dosta je bila ćutanja i fafanja u ovoj raspaloj zemlji.
[ timotic @ 31.05.2011. 17:37 ] @
Sad se vi organizujte, pa njima blokirajte njive!
[ Marko83 @ 31.05.2011. 17:48 ] @
^^ ehhhhhh da hoce.....
[ gigamg1 @ 31.05.2011. 19:00 ] @
Ma sve nam je predivno i medeno u ovoj drzavi.
Uostalom, ko jos sme da se zali da mu je lose??? Ako ti je lose ti cuti i trpi, tako?
To nikako nema veze sa znacenjem religije i bogom pa samim tim i ne zasluzuje temu na ES-u jer govori o realnosti pa zato pametnjakovici zadebljalih guza ne mogu da ubijaju vreme naklapajuci.
Bedno je osudjivati nekoga sto protestvuje protiv nepravde... Veoma bedno...
[ Wi-Fi @ 31.05.2011. 19:37 ] @
Bedno je i sprecavati druge da zive i rade... Ako hoce da protestvuju, nek' blokiraju ministra poljoprivrede i ostale odgovorne, a ne, potpuno suprotno - sve ostale
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 19:38 ] @
@gigamg1, mislim da niko ne osudjuje te ljude sto se bune protiv necega sto smatraju nepravdom (sto uopste nije svima nepravda, neki sigurno smatraju da su subvencije nepravda nrp.), problem je nacin na koji to rade koji cini stetu drugima.

Nepravda je kada neko ne moze da radi svoj posao zbog toga sto su ti seljaci odlucili da blokiraju put. Sta, njihova "nepravda" je bitnija od prava ljudi u Pancevu na rad ili na mogucnost koriscenja puteva? Ko to kaze? Siguran sam da, ako pitas ljude u Pancevu, da se ne slazu sa tim.

Tesko da neko moze da pruzi podrsku ljudima koji nemaju problem da celom gradu uskrate vezu sa magistralnim putevima.

Narod Panceva nije apsolutno nista skrivio tim seljacima - nisu im oni obecali nekakve subvencije koje im nisu uplacene. Prema tome, to sto rade ti seljaci je najobicniji vandalizam usmeren na ljude koji im nista nisu krivi.

Od tih ljudi onda tesko mogu da ocekuju podrsku - pretpotsavljam da ce dobiti samo psovke, pokazane srednje prste a mozda i nesto gore. I tesko da bih mogao reci da to nisu zasluzili.
[ bachi @ 31.05.2011. 19:42 ] @
Ivan Dimkovic napisa:
> problem je nacin na koji to rade koji cini stetu drugima.

A sa ovom bagrom na vasti, zar postoji neki drugi način? Ako je
neko došao silom na vlast, jedino se uz pomoć sile može oterati, nikako
drugačije.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 19:45 ] @
Onda neka krenu na vlast silom.

Ali ne, oni nisu krenuli na vlast silom, vec na gradjane Panceva. Sta, blokirali su ministrima i poslanicima put do posla? Aha...

Da nece sa time da "sruse vlast"? Hoce malo sutra, ali ce samo dovesti gomilu ljudi iz Panceva i okoline u situaciju da ne mogu da rade. Gle cuda, upravo od tog rada se prikuplja porez, od koga bi seljaci da uzmu deo za svoje "subvencije".

[ a1200 @ 31.05.2011. 19:52 ] @
Koliko sam shvatio problem je u tome sto im policija neda da dodju ispred skupstine, tj. udju u BG, posto im je to bila krajnja destinacija, a ne Pancevo... nego su ih zaustvili na tim regionalnim putevima i u Pancevu, i tu su sad blokade (neplanirano, jos veca steta). Inace bi bila blokirana skupstina tj. tamo gde i treba da se zale.

Ja ne vidim drugi nacin (nazalost) da se neko u ovakvoj zemlji izbori za bilo sta...
[ bachi @ 31.05.2011. 19:53 ] @
Ivan Dimkovic napisa:
> Ali ne, oni nisu krenuli na vlast silom, vec na gradjane Panceva. Sta,
> blokirali su ministrima i poslanicima put do posla? Aha...

Iskreno, nadam se da će ovakav događaj i njemu slični biti
inicijalna kapisla za ostale slučajeve koji će tek uslediti. Upravo zato
što nismo solidarni i što nam smetaju "neki tamo koji traže nešto", zbog
toga nas i uspešno jašu decenijama.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 20:00 ] @
@bachi,

To je samo tvoje misljenje. Vidis, moje misljenje je malo drugacije, recimo ja mislim da bi ti seljaci samo da se ocesu o drzavnu sisu - istu stvar koju radi bar jos 30% populacije (bar), i kada im se ne svidja odgovor od "sise", u stanju su da vandalizuju i maltretiraju druge kako bi dobili ono sto hoce. Te seljake boli ona stvar kada tebi ne bi stigla plata, ili kada bi drzava uvela porez na vazduh u gradovima... Ali i te kako umeju da urlaju ako se oni licno smatraju ostecenim, i ocigledno im nije frka da apsolutno neduzne ljude sprece da rade.

Ako je to tebi lek protiv "jahanja" bojim se da to nece ici tako, posto vidis, sustina zahteva tih seljaka JESTE jahanje - jahanje drugih ljudi koji rade, od cijeg poreza oni smatraju da njima treba da se isplati nesto. Kada to "nesto" njima nije dosta e oni nemaju nista protiv da druge jos vise uzjasu samo da "sisa" isplati kintu njima.

Te pare, pretpostavljam, doticni smatraju da padaju sa neba, i da cak i u momentima totalnog zaduzenja drzave ona treba jos da se zaduzi za njihove zahteve. Kao i ostatak ekipe "na sisi" - vrlo vrlo pametno razmisljanje na duze staze.

Sta mislis, ako se svima bude isplatilo to sto "smatraju da im sleduje", ko ce to da plati i kako?

Otkricu ti slatku tajnu - to ce placati poreski obveznici i njihova deca, a mozda i unuci. Bice malo... kako bese, ah da - jahani.

@a1200,

Pa da, ali seljaci nisu odlucili da preduhitre muriju ili da se suprotsave tome - vec su se okrenuli da terorisu one koji nemaju pendreke i kordone. Vrlo herojski nema sta. Valjda ocekuju da ce maltretiranje drugih da ucini da se nadju pare za njih. Bistro, nema sta... isto kao i radnici Zastave nekad.
[ fanfon @ 31.05.2011. 20:02 ] @
@bachi

Bilo bi najbolje da se tako desi, ali takvo jedinstvo u zemlji gde ima preko 100 politickih partija i stranaka je izuzetno tesko postici. Da svi odluce da bojkotuju cenu goriva i ne voze samo nedelju dana-tajkuni se ne bi lepo osecali. Pod svi mislim na masovan protest jer nemoguce je postici neku ogromnu izlaznost. Ali ne. Uvek ce se naci neko ko ce misliti: "Ja imam za gorivo, mrzi me ici peske ili busom i boli me ona stvar za one sto bojkotuju". Solidarnost onoga sto ima sa onim sto nema je veoma tesko postici...

@Ivan Dimkovic

Iskreno, mislim da ti nemas blage veze kako zive zemljoradnici u Vojvodini nego sve sto pises zakljucujes iz novinskih tekstova koji su realni sa stanjem na terenu ko Dnevnik 2. Ja svakodnevno srecem i kontaktiram sa onima koji se bave zemljoradnjom i cinjenica je da oni koji nemaju bar 20 hektara zemlje ne mogu da racunaju na normalnu zaradu da vrate ulozeno i ostane im malo.
[ llux @ 31.05.2011. 20:03 ] @
Citam neke komentare u kojima se tvrdi da ovo nisu stvarno seljaci vec oni najbogatiji sa skupocenim traktorima. Hoce pare. A stvarno kada se analiziraju komentari sa blica deluju smesno, slicno i neprirodno. Tako da ne znam kome verovati
[ gigamg1 @ 31.05.2011. 20:04 ] @
Traktoristi su vozaci traktora sto ne mora da znaci da su poljoprivrednici. Neka se bar malo potrude da prenesu vest verodostojno.

@Ivan Dimkovic
Pazi, moj odgovor se nije odnosio na to da oni trebaju da blokiraju puteve nego se odnosio na to sto neki osudjuju druge (poljoprivrednike) sto se zale zbog nepravde a kad njih udari kriza i nepravda onda na sve strane jaucu i kukaju.
E sad, jel to moralno ucutkavati i osudjivati drugog sto se buni protiv nepravde...?

Nemojmo stavljati ljude koji se zive od poljoprivrede i zive na selu u isti skup sa prostacima koji su izbegli sa sela u grad. To su totalno razliciti ljudi.
Ovi koji su se uvukli u gradove su obicna gologuzija (popularno receno) jer nikad nista nisu imali pa samim tim i nisu mogli doci u dodir sa tekovinama civilizacije sto ih je zabolo na granicu izmedju 20tog i 19tog veka. Verujte mi, tu bagru niko ne voli!
Zato nemojte gledati na te poljoprivrednika kao na vase nove sugradjane kojima glas i dalje zapeva dok pricaju.


Verujem da niko od tih poljoprivrednika ne voli to sto ceo dan visi na putu na suncu sto verovatno znaci da drugacijeg nacina nisu nasli.
Smatram da je besmisleno dokazivati svoje mogucnosti jer im to nikako nece pomoci.
Mogu i ja da strajkujem gladju i zahtevam nekakve pogodnosti od vlasti kao vec neki sto su pokusali.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 20:08 ] @
@fanfon,

Solidarnost u cemu tacno? Ti sto su blokirali puteve hoce vise para od drzavne sise. Sto da stanes tu - pa svako "na sisi" (a i van nje) hoce vise para i ima neku svoju pricu za to (zivi se siromasno, dosta ljudi nije zadovoljno sa svojim zivotom), sto ne bi ljudi bili "solidarni" sa svima njima... odvrnuti slavinu i isplatiti svakom to sto trazi.

Ako je drzava u dugovima i ako seljaci uspeju da dobiju to, rezultat ce biti samo jos vise dugova koje ce drugi morati da placaju. Sto bi svi ljudi bili solidarni sa tako necim? Sto bi neko ko radi neki drugi posao bio solidaran sa tim kada zna da ce to samo jos vise da kosta?

Kada bi ljudi bili solidarni i blokirali ulice zato sto drzava previse trosi, ili zbog korupcije... to bi bilo nesto konstruktivno. A "solidarisati" se kako bi se povecale isplate "sa sise" drugima moze samo jos vise da otera stvari u crveno.
[ a1200 @ 31.05.2011. 20:11 ] @
Oni nista novo ne zahtevaju (nista vishe) osim da vlada ispostuje ono sto je uveliko dogovoreno i nasta su racunali. Vlada sa druge strane donosi "uredbu" koja njima zagorcava zivot i vec napravljene planove... kao nebrojeno puta do sada, jer ocigledno da ova zemlja nema strategiju i plan kojeg se pridrzava - nego se ad hoc "uredbama" nosi sa svojim problemima, pa na kome se kola prelome... a nekako se uvek lome na onima sto se najmanje bune, a realno rade i proizvode nesto u ovoj zemlji (nikako ne na drzavnoj administraciji i partijskoj armiji pijavica).
[ fanfon @ 31.05.2011. 20:18 ] @
Sve je to tacno, ali ne postoje dzaba prioriteti. A za drzavu Srbiju bi agrarna politika morala da bude prioritet zbog geostrateskog polozaja u kom se nalazi. Ako imamo potencijal za proizvodnju hrane, zasto ga onda ne koristimo maksimalno? Odgovor je svakako u politici okruzenja i tajkunizaciji zemlje gde su interesi raznih subjekata veci u ovoj oblasti nego ikad. Ali zemlja je u takvom stanju da je jedini izlaz radikalizacija protesta i smena ove vlasti jer ovako vise ne moze. Ako ja imam 50 000 platu meni je mozda dobro da mogu koliko-toliko da prezivim, ali onim nesrecnicima koji imaju 15 000 je izuzetno lose i ja ih potpuno razumem sto npr. blokiraju put i zele da ostvare svoja prava na neki vaninstitucionalni nacin jer su uvideli da na ovaj drugi ne mogu. Pa ovo nije igra, vec zivot. Ako ja izadjem u grad i njih 5 skoci na mene i pocne da me mlati ja necu imati mnogo sanse da se branim. Ali cu zato posle da sacekam jednog po jednog u mraku i da vratim duplo. E tako sada razmisljam pa mi uopste nije cudno zasto ovi nesrecnici pokusavaju na ovaj nacin da se izbore za svoja prava. Silne pare kojima je drzava raspolagala su otisle u ruke pojedinaca zbog dilova politicara i tajkuna. Taj novac je trebao biti upotrebljen bas za ove stvari o kojima pricamo. Normalno da je sisa presusila, ali to sto drzava nema pa nece da im ispuni zahteve nije nikakav izgovor. Ja znam gomilu njih koji duguju ogromne svote za porez jer nemaju, pa koriste svaku priliku da odugovlace koliko mogu a da ne plate i na svaki naci da izbegnu prinudnu naplatu. Isto je i sa ovim zemljoradnicima-treba im vise i zato rade sve sto mogu da bi dobili. Za mene su oni dobri momci u prici, a ovi iz vlasti losi...
[ llux @ 31.05.2011. 20:22 ] @
Pa daju subvencije za 10 hektara a ponudili su im i za 30
[ fanfon @ 31.05.2011. 20:23 ] @
A na pocetku godine su nudili do 100 hektara...
[ stil @ 31.05.2011. 20:27 ] @
Citat:
Subvencije čekaju Vladu
(30.05.2011.)
Uredbe o upotrebi subvencionisanih kredita, biće donete na telefonskoj sednici Vlade, dok se Uredba o podsticaju po hektaru očekuje do kraja sledeće nedelje. Mali proizvođači smatraju da je ta mera dobra, a veliki da će biti oštećeni.

Iako je bilo planirano, Vlada u četvrtak nije raspravljala o subvencijama u poljoprivredi. Kako saznaje RTS, uredbe koje propisuju upotrebu subvencionisanih kredita biće donete danas na telefonskoj sednici Vlade, dok se Uredba o podsticaju po hektaru očekuje do kraja sledeće nedelje.Najavljeno je da će registrovana gazdinstva ove godine dobijati 14.000 dinara po hektaru, i to ne za više od deset hektara. Mali proizvođači i stručnjaci smatraju da je ta mera dobra, dok veliki proizvođači smatraju da će biti oštećeni.

Poljoprivredni proizvođači koji imaju više od deset hektara zemlje kažu da bi ih promena agrarne politike pogodila. Traže da subvencije ostanu na nivou prošlogodišnjih, to jest da se daju za najviše 100 hektara zemlje.

"Ukoliko se donese ovakva uredba, mnogi poljoprivredni proizvođači će biti oštećeni, jer su uzimali kredite, ulagali su u setvu i zadužili se jer su računali na ove pare koje su bile obećane", kaže Vojislav Malešev iz "Kluba 100 plus".

Proizvođači koji nemaju velike posede kažu da su podsticaji potrebniji njima, jer veliki već imaju dovoljno, a malima je potrebna subvencija kako bi imali od čega da počnu.

U Asocijaciji poljoprivrednika Srbije smatraju da bi trebalo pažljivo sagledati šta bi novom uredbom mali proizvođači dobili, a veliki izgubili.

Dragan Nedeljković, iz Asocijacije poljoprivrednika Srbije, kaže da je opravdan gnev poljoprivrednika koje su pogodile uredbe koje kasne, ali je činjenica da su mali ugroženi i da im treba pomoći.



Svaki deseti veliki proizvođač

Kako gotovo 90 odsto poljoprivrednih gazdinstava ima manje od deset hektara, stručnjaci objašnjavaju da njih treba podržati.

"Činjenica je da u situaciji kada je mali kolač koji država izdvaja za podršku poljoprivrednoj proizvodnji da je izuzetno potrebno podržati male koji su mnogo ranjiviji od velikih", kaže Drago Cvijanović iz Instituta za ekonomiku poljoprivrede.

Zorica Vasiljević, sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, ističe da bi komercijalno gazdinstvo postalo jače i da bi mogli da dostignu nivo dohodka koji im obezbeđuje normalan standard.

Narodna banka podržava mere za pomoć poljoprivrednicima, koje obezbeđuju snabdevanje domaćih potrošača po pristupačnim cenama.

Guverner kaže da ne bi trebalo podsticati proizvodnju primarnih poljoprivrednih proizvoda koji se izvoze neprerađeni. Podsetimo, pravo na subvencije imaju samo gazdinstva koja su registrovana i plaćaju doprinose PIO fondu.


Kako se ono kaže - "Moša"
[ gigamg1 @ 31.05.2011. 20:31 ] @
Super! Ajmo sada u deo sustine problema.
U vreme kada se od outputa oduzmu inputi i dazbine, ne ostaje nula nego veliki minus plus sto pored toga da bi uopste mogli da iskoriste pravo subvencije moras biti registrovan poljoprivrednik i placati zdravstveno i penziono osiguranje koje izadje preko 30 000 godisnje (samo zdravstveno). Znaci, velika vecina poljoprivrednika raznim filterima je izdvojeno iz samog skupa ali samo u slucaju kada trebaju nesto da dobiju sto nije ucinjeno u obrnutom slucaju. E sada je pitanje, kako to izmiriti ako si u minusu? Znaci oni moraju da postuju sva pravila igre a druga strana ne, odnosno mogu da obecaju subvencije a kada treba realizavati plan onda subvencije najzad dobiju svoju brojcanu vrednost koja je minimalna moguca. I onda ako se zale onda su alavi i ovakvi-onakvi.
Ako cemo takvim pravilnikom da se sluzimo onda silni glumcici i ¨prosvecene¨ njuske nikako nebi trebalo da dobiju drzavnu penziju nego da sami sebi placaju!

Jos samo trebaju da uvedu pravilo da subvencije mogu dobiti samo jednooki poljoprivrednici sa 1.5 hektara zemlje.
E to bi u mnogome ogranicilo broj mogucih nosioca prava i smanjilo moguce zaduzenje drzave.
Aj barem da odu u ameriku i prebiju nekoga pa pobegnu, mozda bi dobili koje milionce od drzave kao neki pojedinci.

[Ovu poruku je menjao gigamg1 dana 31.05.2011. u 21:47 GMT+1]
[ SStudio @ 31.05.2011. 20:53 ] @
I treba da protestvuju, doniraju se raznorazni sci-fi projekti, dok se od seljaka kao i u komunizmu i dalje otima.
Po zemljama demokratije seljaci blokiraju puteve takođe, ako se ne varam, i sve se reši jako brzo, jer država je dala subvenciju za njihov posao i to ne malu uz grejs periode, i samim tim gubi na tome, a mali nemci nemaju da piju mleko ujutru.

A za Ivana mali info:

Da bi dobio subvenciju od ove bene države za pokretanje ili unapređenje poljoprivredne proizvodnje, potrebno je da registruješ gazdinstvo, i tek onda dobijaš pravo na subvenciju.
E sad subvencija naravno kasni, ali zato ne kasne rešenja, tako da čovek koji je obavio registraciju gazdinstva u expresnom roku, ne dužem od 3 nedelje od "države" dobija rešenje o plaćanju poreza taksi vazdušarine itd. sve to na gomilu ubija u pojedinim slučajevima i do 60% "subvencije" uzmem ti pa ti dam, onih 40% im se isplati jer kad se dodele te nazovi subvencije trubi se na rts po nedelju dana, više bi dali para da plaćaju reklamne spotove stranaka pa su čak i u dobitku.

Tako da od pomoći države i oslanjanja na državnu (babinu) sisu koja samo što ne otpadne, nema neke nade u bolje sutra.

Recimo jedna godišnja plata, jednog ministarskog savetnika, pomoćnika ili koga ne sve koje je ta sisa udomila, može bez problema da pokrene kod 5 domaćinstva sušare za lekovito bilje, duvan i slično.
A oni gore umesto da se razmisle, oni im nedaju ima čak ni da dođu na razgovore, ne zato što će buntovni seljak da lomi izloge i krade najke, već zato što nemaju rešenje a kad se po prestonici vide poprečeni traktori gube se poeni.
[ llux @ 31.05.2011. 21:00 ] @
Da ali kada se procitaju neki od komentara, ovaj protest je upitan. Neki tvrde i da im je preceno
[ pctel @ 31.05.2011. 21:04 ] @
Citat:
Nepravda je kada neko ne moze da radi svoj posao zbog toga sto su ti seljaci odlucili da blokiraju put....

Ovde se polazi od potpuno pogresne informacije da su poljoprivrednici blokirali put. To nije tacno, policija je blokirala put, licno sam bio i video. Zasto je vazno da ovo pomenem? Pa upravo iz teznje ka nekom pravednijem, ravnomernijem drustvu, evo kako... Ostavicu po strani sve sto mislim o vladi, subvencijama, budzetu, protestima i pravima, a reci cu nesto sasvim drugo - zasto da imaju pravo protestne voznje taksisti, kombi prevoznici, kamiondzije i motociklisti, a traktoristi da nemaju??? Njihov plan je bio veoma jasan - da kruze gradom sat-dva brzinom kojom inace idu i bez nepotrebnog zadrzavanja. Da skrenu paznju na sebe i svoj problem i vrate se kuci. Jos jednom, isto to rade taksisti uz nebulozan zahtev da im drzava odredi minimalnu cenu po kojoj smeju da voze. Ako se njihov nacin smatra adekvatnim i ispunjava im se zahtev koliko god besmislen bio, onda se isti nacin borbe za svoja prava mora dozvoliti i drugima koji sede za volanom.
[ gigamg1 @ 31.05.2011. 21:08 ] @
I sto je najsmesnije, ne trude se ni da pravilno prenesu vest. Traktoristi? KOJI TRAKTORISTI? Oni sto vuku balvane iz sume?
A o imenu teme necu ni da pocinjem.
Kako nije potezano pitanje tudjeg dolaska na posao kada su se vlasnici kombi vozila blokirali puteve zbog povecanja cene registracije? Sta, kao onda nisu ljudi isli na posao??
Nemojmo pricati o prioritetima kada ne treba a same prioritete odbacivati kada se prica o njima
[ ventura @ 31.05.2011. 21:10 ] @
Ko god SLAŽE da se od poljoprivrede ne može živeti, tj. da slaže da se ne može veoma lepo živeti, pa i dobro zaraditi, treba ga izudarati govnjivom motkom.

Igrom slučaja sam jako dobro upućen u celu tu situaciju oko poljoprivrede, i ostao sam šokiran time koliko love tu leži i o kakvim se procentualnim godišnjim profitima tu radi... I onda na TV-u vidim nešto poput ovoga, i nikako mi nije jasno u čemu je fora...
[ Shadowed @ 31.05.2011. 21:22 ] @
U principu se slazem sa onim sto Dimkovic kaze. Dakle, ako hoces da dizes pobunu, dizi je protiv vlasti. Sta koji q blokiras put drugim ljudima? Mislim, wtf, vlast te za'ebe i ti maltretiras mene a vlast ostavis na miru. Em ne postignes ono sto hoces, em napravis neduznim ljudima stetu.

ALI, u ovom slucaju, postoji dodatna komponenta koju, koliko sam primetio (a preskocio sam poneki post) niko nije pomenuo. Deo poljoprivrednika su krenuli da urade pravu stvar - da odu i blokiraju zgradu vlade ili vec koju. Medjutim, onda su panduri blokirali puteve da ovi en bi mogli da dodju do Beograda. Znaci, bukvalno ratuju jedni s' drugima preko ledja svih ostalih.


Sto se tice toga da li trebaju imati subvencije, problem je sto postoji gomila drugih stvari koje treba resiti pa tek onda ukinuti subvencije totalno (favorizacije otkupa, izvoza i sl. stvari). Znaci, kada bi trziste zaista bilo slobodno, ja bih bio protiv subvencija. Ovako.. Ne valja kako god okrenes.
[ vilil1 @ 31.05.2011. 21:26 ] @
Citat:
ventura: Ko god SLAŽE da se od poljoprivrede ne može živeti, tj. da slaže da se ne može veoma lepo živeti, pa i dobro zaraditi, treba ga izudarati govnjivom motkom.

I meni to nije jasno. Imas 50-60 hektara i ne mozes da zaradis za sebe, svoju familiju...nego ti trebaju pare od drzave...Zasto ne prodas onda tu zemlju? Batali poljoprivredu, predji na nesto drugo.
[ Nebojsa Milanovic @ 31.05.2011. 21:38 ] @
Ivane, bravo za komentare

I juče i danas biciklom obilazim ove tzv. "barikade" od po više stotina traktora na svakoj od njih, i prvo što i laiku upada u oči su raskošni, novi traktori od kojih je retko koji ispod 30-40k €.

I danas sam morao, ali sam nekako odložio, ali sutra moram autom u Beograd, i ako me ta banda ne pusti da prođem, ne znam šta da radim...

Pitao sam policajce, i oni sležu ramenima, njima je naređeno da ih ne puštaju u Beograd (a njih ima ih na svakom izlasku iz Pančeva u po nekoliko autobusa sa punom opremom za razbijanje demonstracija, šlemovima, pancirima, štitovima itd). I sada, pošto ovi vandali ne mogu u Beograd, baš vlast briga što je Pančevo u totalnoj blokadi.

Ne sumnjam da su se ratari za nešto zaleteli i da ih je država možda izradila za neka obećanja, ali danima i noćima totalno odseći ceo toliki grad koji nikakve veze nema sa njima - je totalno van pameti


[ ventura @ 31.05.2011. 21:40 ] @
@vilil1:
Ma uopšte ne moraš ni da imaš zemlju... Više ti se isplati da iznajmiš po €150/hektar, nego da kupuješ po 3000 evra hektar... Mehanizaciju takođe ne moraš da kupuješ sve možeš da iznajmiš, itd itd..

Ja imam recimo računicu za jedan projekat koji radimo, krećemo bukvalno od nule - kupujemo/iznajmljujemo zemljište, kupujemo sistem za navodnjavanje, kompletnu mehanizaciju, unajmljujemo institut da nas savetuje jer nemamo pojma o svemu tome, i pored svega toga je sve profitabilno.. I sada neko kome se otac, deda i pradeda bavio poljoprivredom, verovatno na istom imanju, koji je od malih nogu u svemu tome, koji ima neku mehanizaciju, neku zemlju, kredit za novu mehanizaciju može da dobije na dobar dan bez ikakvih problema, da on dođe i protestvuje i zatvara puteve jer 'ne može' da zaradi, a neko iz grada koji nikad traktor uživo nije video da dođe na to isto selo i organizuje profitabilnu proizvodnju, to je jednostavno nešto što ne može da prođe...

Citat:
Nebojsa Milanovic
I juče i danas biciklom obilazim ove tzv. "barikade" od po više stotina traktora na svakoj i prvo što i laiku upada u oči su raskošni, novi traktori od kojih je retko koji ispod 30-40k €.

Malo si podcenio to.. Jedan najobičniji traktor tipa Claas Arion serije košta reda veličine 60-70 hiljada evra, ali sa njim ne možeš da radiš mnogo toga... to je nešto najpribližnije ono što običan čovek zamisli kad misli na traktor... Veći traktori tipa Claas Axion serija su tipa 100-150 hiljada evra, i oni ti trebaju da bi mogao da odradiš posao... A imaš i još veće traktore od 200-300 hiljada evra, ali to su već zveri za specifične poslove...

Poljoprivredna mehanizacija uopšte nije jeftina, ali je cela fora da čak i kad uzmeš sve ganc novo, ti to možeš bez probelma da otplaćuješ i još da zaradiš.. 'Samo' treba da radiš, a ne da čekaš da ti nešto padne sa neba...
[ Isak666 @ 31.05.2011. 21:45 ] @
Ventura,
je l' znas nesto vise o onim pricama da ne mogu poljoprivrednici da izvezu jer im drzava ne da dozvole za izvoz, nego samo svojim ljudima ili tako nesto?
Koliko u tome ima istine?
To je meni neverovatna prica.
[ ventura @ 31.05.2011. 21:53 ] @
@Isak666:
Cela fama oko tog izvoza nije da neko seljacima brani da sami izvezu poljoprivredne proizvode, već se tu radi o sledećem:
a) neuki su i glupi, i zabole ih da nešto urade po tom pitanju
b) apropo stavke a), nemaju blage veze kome bi i kako prodali svoj proizvod u inostranstvu
c) shodno svemu, lakše im je da to sve prodaju lokalnom Mići, koji ih često zavrne za plaćanje
d) a baš im se i ne isplati da izvoze, jer najčešće sa cenama nisu uopšte konkurentni
e) a i kada jesu cenovno kvalitetni, proizvod je često nezadovoljavajućeg/lošeg kvaliteta (pšenica pogotovo)

[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 22:04 ] @
Neko pomenu taksiste i ne znam koga jos...

Ne znam odakle vam ideja da je to ispravno ako blokira puteve drugima. Ne, nije ispravno - bas kao sto nije ispravno ni da se traktorima blokiraju magistralni putevi.

[ marko37 @ 31.05.2011. 22:19 ] @
Evo kako naša udarna pesnica komu... demokratije, oprostite, hapsi kriminalca koji je sa svojim luksuznim traktorom pokušao da blokira magistralni put.

[ pctel @ 31.05.2011. 22:34 ] @
Citat:
Shadowed: Sto se tice toga da li trebaju imati subvencije, problem je sto postoji gomila drugih stvari koje treba resiti pa tek onda ukinuti subvencije totalno (favorizacije otkupa, izvoza i sl. stvari). Znaci, kada bi trziste zaista bilo slobodno, ja bih bio protiv subvencija. Ovako.. Ne valja kako god okrenes.

S tim da treba pomenuti da je vecina poljoprivrede u Evropi subvencionisana i to dosta vecim iznosima, tako da onda ne moze neko bez subvencija da bude konkurentan. Znaci, ok je ukinuti, ali na nivou celog kontinenta, onda hrana poskupi ako mora i to je to, trziste je slobodno. Drugacije, tesko.

Citat:
Ivan Dimkovic: Ne znam odakle vam ideja da je to ispravno ako blokira puteve drugima.

Taj ko je pomenuo taksiste uopste nije rekao to, cak naprotiv, procitaj jos jednom ko je kome preprecio put i ugrozio ustavom zagarantovanu slobodu kretanja o kojoj obicno volis da pricas. Ukratko: policija je preprecila put kako traktoristi ne bi mogli istim da SE KRECU! A onda od policije i zaustavljenih traktora mi ostali ne mozemo da prodjemo. I, cisto da se zna, noc sam proveo u kancelariji jer nisam mogao da se probijem do kuce.

Citat:
Ja imam recimo računicu za jedan projekat koji radimo, krećemo bukvalno od nule - kupujemo/iznajmljujemo zemljište, kupujemo sistem za navodnjavanje, kompletnu mehanizaciju, unajmljujemo institut da nas savetuje jer nemamo pojma o svemu tome, i pored svega toga je sve profitabilno..

Znaci, odustajete od one elektrane kao manje profitabilne, ili cete raditi i jedno i drugo?
[ Nebojsa Milanovic @ 31.05.2011. 22:38 ] @
http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=515618#k5319585
[ ventura @ 31.05.2011. 22:41 ] @
Citat:
pctel: Znaci, odustajete od one elektrane kao manje profitabilne, ili cete raditi i jedno i drugo?

Poljoprivredna proizvodnja je tu zbog elektrane..
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 22:45 ] @
Citat:
pctel
Taj ko je pomenuo taksiste uopste nije rekao to, cak naprotiv, procitaj jos jednom ko je kome preprecio put i ugrozio ustavom zagarantovanu slobodu kretanja o kojoj obicno volis da pricas. Ukratko: policija je preprecila put kako traktoristi ne bi mogli istim da SE KRECU! A onda od policije i zaustavljenih traktora mi ostali ne mozemo da prodjemo. I, cisto da se zna, noc sam proveo u kancelariji jer nisam mogao da se probijem do kuce.


Policija je zaustavila traktoriste u objavljenoj nameri da paralisu Beograd.

Pretpostavljam da im put do njiva ne ide preko magistralnog puta za Bgd.
[ Wi-Fi @ 31.05.2011. 22:48 ] @
Citat:
pctel: Ukratko: policija je preprecila put kako traktoristi ne bi mogli istim da SE KRECU! A onda od policije i zaustavljenih traktora mi ostali ne mozemo da prodjemo. I, cisto da se zna, noc sam proveo u kancelariji jer nisam mogao da se probijem do kuce.

Jel' i ovim ne daju da se krecu pa su zato blokirali http://www.blic.rs/Vesti/Drust...ama-traktora-blokiran-Novi-Sad ? Sam centar grada http://maps.google.com/maps?q=...;spn=0.00398,0.010568&z=17

Btw. svaka cast na strpljenju/toleranciji, ja bih napravio s*anje da sam naisao na tako neke koji nece da se sklone...


[Ovu poruku je menjao Wi-Fi dana 31.05.2011. u 23:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Wi-Fi dana 01.06.2011. u 00:00 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 22:55 ] @
Pa da, "hocemo subvencije" baneri su sasvim normalna stvar za rad na njivi.. ne moze se zbog toga oduzimati grupi ljudi pravo na slobodno kretanje traktorom po magistralnim putevima! :-)
[ pctel @ 31.05.2011. 23:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Policija je zaustavila traktoriste u objavljenoj nameri da paralisu Beograd.

Prema onome sto zvanicno tvrde, namera je bila protestna voznja, normalnom brzinom traktora, bez nepotrebnog zaustavljanja i usporavanja saobracaja. Ovo ovako nije dobro, a u varijanti o kojoj pricaju bi bilo bolje. Ja se sad ne bih bavio nagadjanjem da li bi se mozda predomislili.
[ BluesRocker @ 31.05.2011. 23:06 ] @
Citat:
"Ukoliko se donese ovakva uredba, mnogi poljoprivredni proizvođači će biti oštećeni, jer su uzimali kredite, ulagali su u setvu i zadužili se jer su računali na ove pare koje su bile obećane"

Ha ha. Ušli u tako velik i rizičan projekat a tolike veverice da unapred računaju da će dobiti nešto od države? Verovatno su i planirali da nemaju nikakvu zaradu pa će sada biti u minusu za ukupnu vrednost subvencije.

A sad malo ozbiljno, živim kao podstanar u garsonjeri, dajem skoro pola plate državi koja to preraspodeljuje i njima. Kad na porez dodam i kiriju, komunalije i "jeftinu hranu" koju kupujem zahvaljujući subvencijama poljoprivrednicima, ne ostane skoro ništa za ostale potrebe. S druge strane gospoda što voze traktore, kojima je d..e zinulo da ih subvencionišem jer za razliku od mene poseduju desetine hektara, ne plaćaju nikakav porez, uplaćuju minimalne doprinose, žive u kućama ne manjim od 3 sprata, menjaju automobile, letuju u Grčkoj svake godine, kupuju stanove u Beogradu da imaju deca ako odluče da studiraju a u međuvremenu ih izdaju budalama poput mene za "male pare".
[ jandrino jato @ 31.05.2011. 23:06 ] @
u eu gde je ista cena gorima dizela i cak i kvalitetnija djubriva i semena iste cene itd njihov seljak ima 700e subvencije za 1ha na godisnjem nivou! ako vam smetaju vredni poljoprivrednice vi jedite krastavac iz spanije a ja im dajem punu podrsku jer su sve u pravu!!!
[ HeYoo @ 31.05.2011. 23:33 ] @
@wifi
Mnogo si ti hrabar :D


Citat:
A sad malo ozbiljno, živim kao podstanar u garsonjeri, dajem skoro pola plate državi koja to preraspodeljuje i njima. Kad na porez dodam i kiriju, komunalije i "jeftinu hranu" koju kupujem zahvaljujući subvencijama poljoprivrednicima, ne ostane skoro ništa za ostale potrebe. S druge strane gospoda što voze traktore, kojima je d..e zinulo da ih subvencionišem jer za razliku od mene poseduju desetine hektara, ne plaćaju nikakav porez, uplaćuju minimalne doprinose, žive u kućama ne manjim od 3 sprata, menjaju automobile, letuju u Grčkoj svake godine, kupuju stanove u Beogradu da imaju deca ako odluče da studiraju a u međuvremenu ih izdaju budalama poput mene za "male pare".


Sto studiras? Idi i ti u ratare pa ces moci dva put na letovanje i zimovanje, vilu, golf terene.. za hranu ne moras da brines isto. Milina :) Eto za godisnju kiriju bi mogao da zakupis desetak hektara i gospodin si covek :)
[ Wi-Fi @ 31.05.2011. 23:41 ] @
Sto hrabar? Sto ne trpim drumske razbojnike?
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2011. 23:42 ] @
Citat:
jandrino jato: u eu gde je ista cena gorima dizela i cak i kvalitetnija djubriva i semena iste cene itd njihov seljak ima 700e subvencije za 1ha na godisnjem nivou! ako vam smetaju vredni poljoprivrednice vi jedite krastavac iz spanije a ja im dajem punu podrsku jer su sve u pravu!!!


Odlicno, znas ono - Srbija nije EU, pa nema 700 EUR po lobanji seljaka da pljune.

Mozda ce imati ako bude imala ekonomiju kao EU. Samo sto je to vrlo malo verovatno ako joj 50% stanovnika stalno trazi vecu isplatu iz "sise".
[ a1200 @ 31.05.2011. 23:50 ] @
Citat:
50% stanovnika stalno trazi vecu isplatu iz "sise".


Niko netrazi vecu isplatu, vec onakvu kakava je bila, a koja je inace neuporedivo manja od subvencija koje su u okolnim zemljama, bile one clanice EU ili ne.

Dakle, oni se bune ne zato sto traze "vishe", nego sto traze da se ne smanjuje ono sto se do sada davalo, i nasta su racunali kada su pravili racunicu i dizali kamate/zaduzivali se. Ali kapiram, sto rece stil "mosha" :) - trebali su da znaju da u ovoj zemlji ne postoji strategija razvoja i nekakav plan, tj. da svako moze kad mu dune da promeni uslove koji su do tada postojali i to bez upozorenja, bez da kaze recimo: od sledece godine vaze druga pravila... pa da ljudi mogu da se pripreme i shodno promenama usklade biznis plan...
[ HeYoo @ 31.05.2011. 23:51 ] @
Ivane kako onda djura domaci ratar da bude konkurentan sa eu poljoprivrednikom?
Za razliku od raznoraznih sisanja i bacanje novaca u "The projekte" i krpljenja nepokrpljivog u marketinske svrhe, ulaganje u poljoprivredu ima sansu da se vrati na ovaj ili onaj nacin.
[ cozi @ 31.05.2011. 23:53 ] @
Evo nekoliko cinjenica u vezi protesta:

1. Ne postoji nacin da se bilo sta postigne bilo kakvim protestima do blokiranja Beograda, jednostavno, mozete seci sebi prste, lezati na pruzi, dok se ne blokira Beograd nema ni poziva na razgovor od Vlade.
2. Policija je sprecila poljoprivrednika da stignu do Beograda (zabranjeni grad) svojom blokadom, verovatno su ocekivali da se ljudi vrate kucama.
3. Blokiraju puteve iskljucivo "profesionalni" (ozbiljni, uspesniji) poljoprivrednici koji imaju vise od 30 hektara svoje zemlje, ozbiljni ljudi.
4. Problem je u neozbiljnosti drzave, subvencije i mere od 1. januara ne vaze od 1. juna, tj. ni 6 meseci ne moze da se planira. Do 1. juna prioritet je bila ratarska proizvodnja od prvog stocarska.


@Ventura
Citat:
Ko god SLAŽE da se od poljoprivrede ne može živeti, tj. da slaže da se ne može veoma lepo živeti, pa i dobro zaraditi, treba ga izudarati govnjivom motkom.

Igrom slučaja sam jako dobro upućen u celu tu situaciju oko poljoprivrede, i ostao sam šokiran time koliko love tu leži i o kakvim se procentualnim godišnjim profitima tu radi... I onda na TV-u vidim nešto poput ovoga, i nikako mi nije jasno u čemu je fora...



Sta bi vi (ti) radili da kada zavrsite tu elektranu drzava kaze previse vi proizvodite struje, nema subvencija po kilovatu za vas, i da li ste uopste predvideli rizik da vam drzava ukine subvencije, tj. da li bi imalo smisla graditi elektranu bez subvencija?
Od poljoprivrede se moze lepo ziveti jedino ako se uloze stotine hiljada ili milioni evra, a ko ima taj novac ili ima osnov da dobije kredit na toliku sumu, on moze ziveti lepo i nevezano za poljoprivredu.
Da vam nije poljoprivredna proizvodnja u funkciji elektrane, kojom granom i kojom proizvodnjom bi se bavili?
Koliko bi mogli (mogao) da izdrzis lose godine (susa, kisa, poplave, grad, promene cena stoke i sl...) bez pomoci drzave?
[ Wi-Fi @ 31.05.2011. 23:56 ] @
^^Pa nek' se udruze u zadruge/d.o.o, nek' podele troskove - jedni zemlju, drugi mehanizaciju, treci ovo, cetvrti ono, ... Nek' se organizuju za izvoz, a ne da ih neko "prevari", otkupi za male a proda za velike pare i sl.
Ali ne, samo znaju da kukaju, da ocekuju hiljade € po hektaru, da blokiraju druge gradjane (koji im placaju te subvencije i hranu, a koji zbog sl. blokada ne mogu da ostanu bez subvencija ali mogu bez posla i plate) umesto ministre i ostale koji su im obecali to sto su im obecali...
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 00:05 ] @
Citat:
HeYoo
Ivane kako onda djura domaci ratar da bude konkurentan sa eu poljoprivrednikom?


Lepo, tako sto ce imati manju zaradu od EU seljaka i lobirati svoju drzavu da postane clanica EU.

Ako i dalje nije u stanju da ima bilo kakvu zaradu, mozda bi bilo pametno da vidi da nije nesto drugo u pitanju a ne nedostatak subvencije. Kako je cena radne snage u Srbiji visestruko manja nego u EU, ocigledno je da su onda seljaci zesce neefikasni ako nisu u stanju da elmiminisu razliku od subvencija sa visestruko jeftinijom radnom snagom.

Zbog toga ne mogu drzati ostale gradjane kao taoce.
[ BluesRocker @ 01.06.2011. 00:07 ] @
Citat:
HeYoo: Sto studiras? Idi i ti u ratare pa ces moci dva put na letovanje i zimovanje, vilu, golf terene.. za hranu ne moras da brines isto. Milina :) Eto za godisnju kiriju bi mogao da zakupis desetak hektara i gospodin si covek :)

Nisu mi prvi na spisku prioriteta. Prvo moram da budem prosvetar neko vreme, pa šalterski radnik, ćata u opštini, medicinska sestra, ekspert u agenciji pri ministarstvu, ortoped u građevini i ekološkom marketingu / web developmentu, ... Stići ću valjda jednog dana i da kupim nekoliko jutara onako za svoju dušu, možda uspem da ne bankrotiram bez subvencije.
[ HeYoo @ 01.06.2011. 00:15 ] @
^^ steta.. nemas pojma koju zaebanciju propustas :)

@ivan
Dakle treba ih prestici po tehnologiji, produktivnosti ali sve to bez ulaganja jer boze moj u srbiji se kuruzi jos beru rucno, a cena nadnicara je visestruko manja nego u eu
[ Marenović Slaviša @ 01.06.2011. 00:22 ] @


Da vidimo.......prosle godine poljoprivreda je bila jedina grana srpske privrede koja je donela nesto novca u budzet.

Jedino smo tu u suficitu. Jedino se tu zaradilo. Sta ono rece Miskovic, da planira da se okrene poljoprivredi? Pametan covek.

I ti Ventura mozes to, ali moras neke stvari da rascistis:

Zamisli da imas nekoliko vagona psenice na primer. Ajde probaj da je prodas negde van Srbije.

Nadji mi kupca za vagon psenice, ne moras vise. Ili 20 vagona. Koliko mozes da nadjes, ti ugovori.
A onda vidi kada budes hteo da to realizujes kako ces da se izboris sa drzavom koja je stavila zabranu izvoza na psenicu i brasno.

ALOOOOOOOOOO BUDJENJEEEEEEEEEEEEEE OVO JE SRBIJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ventura, nisam upucen u tvoj projekat oko elektrane pa necu komentarisati, samo cu pozdraviti. Verujem da bi se oko toga slozili.

Sta bi ti radio na zemlji, ne znam, znam da se ljudi zaduzuju u vreme setve. Da li vi znate koliko kosta seme?

Koliko kosta setva po hektaru? I ti zasejes svih 150 hektara koje imas, zaduzis se racunajuci na subvenciju koju ti je drzava obecala, a onda dicni
gospodin Dusan Petrovic ("Ko je ubio babu") kaze puj pike - ne vazi!?

Izguglajte vi koliko zaista kostaju traktori, ako neko hoce da kupi 539 za pet hiljada mogu da proverim da li je otisao, ako je otisao, da vidim da ubedim ujaka da vam proda 533 za te pare.

Kakve to traktore spominjete od 100 hiljada evra, o cemu vi to? Dajte vi meni neki link da ja vidim zvanican cenovnik i te traktore.

I sta vi mislite, da bi posedovanje traktora bilo dovoljno za sve poslove na svih 100 hektara? (bune se oni koji imaju vise od 10 hektara)?

A jelte, koliko kostaju ostale masine? Koliko kosta, gospodo?

OVA DRZAVA JE LOPOVSKA!!!! POKUSAVA DA ZAKINE SVAKI DINAR GDE GOD MOZE DA VAM UKRADE!!!!

[ BluesRocker @ 01.06.2011. 00:26 ] @
Citat:
HeYoo: ^^ steta.. nemas pojma koju zaebanciju propustas :)

Ma znam, slatke su subvencije, nego mi žao drugih podstanara koji moraju to da finansiraju, a plaćaju skupu hranu i ne mogu da kupe jeftino brazilsko meso, osim u Zlatiborcu.
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 00:38 ] @
Kad se traze subvencije to smeta mnogima, a kad krompir ode na preko 100 dinara, onda danima "smaraju" pricama zasto se hrana sve manje proizvodi. Neko je rekao da kupuje skupu hranu. Hrana nije slupa zbog ljudi koji je proizvode, nego zbog trgovinskih lanaca. Izadjite iz bg-a pa cete videti koliko se razlikuju cene krane u i van bg-a.
Znam ljude koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom, tacnije, povrtarstvom. To moze biti jako isplativo ali zahteva veoma ozboljno ulaganje, ogroman rad, a i rizici su jako ozbiljni. Zaista, poljoprivredna proizvodnja zahteva subvencije, a zahteva i obrazovanje (velikog broja) neukih poljoprivrednika.
Znajuci koliki rad zahteva poljoprivredna proizvodnja i koliko je bitna grana (narocito joj EU daje veliki znacaj), ne mogu a da ne stanem na stranu tih ljudi koji izrazavaju protest. Nacin protesta i nije primeren... Ali, ne mogu svi da prave sajtove po ceni od 20-50k Eura, koji, by the way, ni ne rade ... Neko mora i da proizvodi hranu.


P.S. Secam se dobro price od pre 5-6 godina kada su se mlekari zalili da bacaju mleko jer niko nece da im otkupi, a sa druge strane se mleko uvozi. A nedavno, nema mleka jer su stocari ugasili svoja gazdinstva, smanjio se stocni fond ... Sad je problem, a onda nije bio?
[ BluesRocker @ 01.06.2011. 00:48 ] @
Citat:
dr.pametnjakovic: Ali, ne mogu svi da prave sajtove po ceni od 20-50k Eura, koji, by the way, ni ne rade ... Neko mora i da proizvodi hranu.

Neka si ih strpao u isti koš :)

Citat:
dr.pametnjakovic: P.S. Secam se dobro price od pre 5-6 godina kada su se mlekari zalili da bacaju mleko jer niko nece da im otkupi, a sa druge strane se mleko uvozi. A nedavno, nema mleka jer su stocari ugasili svoja gazdinstva, smanjio se stocni fond ... Sad je problem, a onda nije bio?

Ma kakva gazdinstva, kakvi stočari, kriza je veštački izazvana jer su se Beku (salford) nagomilale zalihe, a kad je kriza ljudi kupuju i više nego što im treba da bi sebi napravili zalihe. Čovek se lepo setio da svoje zalihe preseli kod krajnjih potrošača i još na tome zaradi. Kako sad imamo dovoljno mleka i nije više kriza a zimus rafovi bili prazni? Da se nije stočni fond odjednom udvostručio? :)
[ HeYoo @ 01.06.2011. 00:55 ] @
Citat:
BluesRocker: Ma znam, slatke su subvencije, nego mi žao drugih podstanara koji moraju to da finansiraju, a plaćaju skupu hranu i ne mogu da kupe jeftino brazilsko meso, osim u Zlatiborcu.

Ma ql.. slobodni su i ostali podstanari da uzmu motike. Cela Srbija na leto u Grcku da jede argentinsku govedinu :)
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 01:14 ] @
Kriza mleka jeste bila proizvod monopola, ali da ne sirimo temu na mleko. Rec je o tome da ako dodjete kao stranac u srbiju i zelite da se bavite poljoprivrednom proizvodnjom, docekaju vas rasirenih ruku. Mozete cak i zemlju da dobijete na koriscenje, da dobijete poreske olaksice, subvencije po radniku. A kad ste poljoprivrednik iz Srbije i zelite da radite to isto, e onda ne moze.
MI NASE RADNIKE I PROIZBODE NE CENIMO!

Primer: http://www.naslovi.net/2010-06...kog-bilja-iz-svilajnca/1771750

Doticna firma je dobila ozbiljne olaksice za ulaganja od "850 hiljada EUR". Medjutim, ko zeli moze da se proseta do njih pa da vidi da li ulaganja vrede toliko. Ali, oni su SVU opremu doneli iz Izraela. I naravno, prikazali ulaganje mnogo vecim nego sto jeste. Pritom oni trenutno imaju ne vise od 20ha pod zasadima.
Ja ili bilo koji gradjanin ove zemlje, kada bi hteo istu toliku proizvodnju da pokrenem, ne bi mogao ni priblizno iste uslove da dobijem kao oni.
Dakle, mi strategiju nemamo. Da imamo, ne bi sebi dopustili da nam ogromne kombinate po vojvodini kupuju narko dileri. Ovde se sve radi "po volji" pojedinaca u vlasti... i naravno, bez provizije nista ...
[ marko37 @ 01.06.2011. 02:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Ako i dalje nije u stanju da ima bilo kakvu zaradu, mozda bi bilo pametno da vidi da nije nesto drugo u pitanju a ne nedostatak subvencije. Kako je cena radne snage u Srbiji visestruko manja nego u EU, ocigledno je da su onda seljaci zesce neefikasni ako nisu u stanju da elmiminisu razliku od subvencija sa visestruko jeftinijom radnom snagom.


Evo jedne šokantne vesti: cena radne snage je prilično niskog uticaja na cenu konačnog proizvoda. Možda kada bi se na Zapadu i kod nas kukuruz ručno okopavao, kada bi se ručno brao, i kada bi se pšenica žnjela onom metodom mobe, onda bi imali konkurentni proizvod.
A šta ustvari određuje neke ulazne parametre svih troškova:
- traktor je jeftiniji napolju nego ovde
- hemija je jeftinija napolju nego ovde
- dizel je nešto skuplji, ali se to brzo nadomesti kvalitetom i prosečnom potrošnjom (tačka 1. - nov traktor)
- đubrivo je jeftinije
- i najbitniji detalj, imanja su na Zapadu ukrupnjena, što je daleko značajnije od svega, jer mnogo bolju cenu dobijaš kada kupuješ 100 komada nečega nego 10 komada

Na ovo bih dodao i da su krediti za nabavku bilo čega od navedenog daleko povoljniji.
E sada, kada kreneš sa boljim kreditom, državnom subvencijom, i većom parcelom, ne postoji način da te neki tamo paor iz Srbije stigne sa cenom konačnog proizvoda, ikad. Osim u situaciji da država stane iza tog paora. Međutim, banana država ne samo da ne stane iza paora, već potpiše neke sporazume o slobodnoj trgovini i još ga dodatno upropasti.
Da rezimiramo: proizvodni troškovi će na zapadu biti manji od istih ovde, taman da radna snaga radi besplatno.

U onom strateškom delu poljoprivrede realno nema zarade. Sem ako ne kontrolišete ljude na vlasti, pa kroz upravo subvencije, monopol izvoza i mešetarenje sa veštački izazvanim nestašicama ne namaknete sebi ekstra prihode.
[ stil @ 01.06.2011. 02:16 ] @
Ima ovde nabacanog svega i svačega . Međutim treba krenuti od početka i jedno po jedno.

Prvo i osnovno.

Ne možeš da menjaš pravila igre u toku proizvodnog ciklusa.

Mislim ko da su radili u dosluhu sa bankama. Pusti te da se zadužiš a onda ti promeni kalkulaciju na tvoju štetu.

Trebali su da kažu pravila igre pre setve i gotovo.


[Ovu poruku je menjao stil dana 01.06.2011. u 04:09 GMT+1]
[ ventura @ 01.06.2011. 06:59 ] @
Citat:
cozi:
Sta bi vi (ti) radili da kada zavrsite tu elektranu drzava kaze previse vi proizvodite struje, nema subvencija po kilovatu za vas, i da li ste uopste predvideli rizik da vam drzava ukine subvencije, tj. da li bi imalo smisla graditi elektranu bez subvencija?

Bez subvencionisanih feedin tarifa apsolutno ne bi bilo isplativo izgraditi bilo kakvu elektranu vezanu za obnovljive izvore energije. E sada, da nam ukinu feedin tarifu, to ne mogu jer se država na to obavezala ugovorima, i naša situacija je poprilično različita od one gde seljaci svake godine dobiju nešto ali nemaju pojma šta će dobiti i koliko... Dakle oni nemaju papirologiju kao mi (a da se ne lažemo, ni izbliza tolike investicije, jer ovde se priča o osmocifrenim sumama u evrima). Da se kojim slučajem desi da se feedin tarife ukinu to bi svakako bila katastrofa, i nisam siguran ni da li bi uspeli da pokrijemo čak i troškove čiste proizvodnje struje sa tim, a kamoli i ostale bankarske obaveze sa 'tržišnom' cenom struje u Srbiji (koja je inače, takođe debelo subvencionisana, nije ni blizu tržišne i kakva bi ona trebala da bude).. Međutim u tom slučaju bi sasvim sigurno gledali da izvozimo tu struju, u tom slučaju ne bi zarađivali koliko od trenutnih feedin tarifa, ali bi mogli da pokrijemo troškove proizvodnje i otplate kredita.. Naravno, sasvim je sigurno da ukoliko je samo to opcija, nikada se ne bi odlučili na to, kao uostalom nijedna druga elektrana OIE, jer pored troškova proizvodnje, otplate kredita, mora investitor nešto i da zaradi.

Citat:
cozi:
Od poljoprivrede se moze lepo ziveti jedino ako se uloze stotine hiljada ili milioni evra, a ko ima taj novac ili ima osnov da dobije kredit na toliku sumu, on moze ziveti lepo i nevezano za poljoprivredu.

Gledaj ovako, za milion evra možeš kupiti kompletnu mehanizaciju sa kojom radiš 500-1000 hektara zemljišta. Za to ti treba nekih 100.000 evra u kešu za kupovinu mehanizacije (ostalo te prate banke, i raznorazne državne institucije), a za zakup 500 hektara ti treba još 75.000 evra, ma da to verovatno možeš i da izvrdaš pa da opštini platiš nakon žetve... Za ostatak, imaš opcije kupovine na odloženo plaćanje, dealove da proizvodiš u zamenu za materijal, ili na kraju krajeva da uzmeš kredit od banke i za to (kad već imaš sve ostalo, nema nikakvih problema da ti daju kredit za repromaterijal).

Da li je 100.000 evra problem za gomilu seljaka? Nije, a kao i što se vidi po njihovoj mehanizaciji, imanjima, stanovima po Novoma Sadu/Beogradu, oni te pare imaju.. Problem je ta neukost kao što sam već rekao, i politika države koja im dozvoljava da bez obzira na količinu zemljišta, seljaci žive jednakim standardnom. Dakle nije bitno da li neko ima 3, 30 ili 300 hektara, on očekuje od države da može lepo živeti sa tim i izdržavati porodicu, i ne zanima ga ništa drugo.. Da to nije slučaj, onda bi bio prisiljen da razmišlja kako ipak može da radi tržišno.

Citat:
cozi:
Da vam nije poljoprivredna proizvodnja u funkciji elektrane, kojom granom i kojom proizvodnjom bi se bavili?
Koliko bi mogli (mogao) da izdrzis lose godine (susa, kisa, poplave, grad, promene cena stoke i sl...) bez pomoci drzave?

Pa ako si primetio da pročitaš, mi smo odmah kupili 400 hektara pod sistemom za navodnjavanje upravo zbog toga da ne bi mnogo rizikovali sa sušom, jer na taj način uvek imamo deo koji nije pod rizikom od suše, i jedan deo koji jeste, pa je sveukupan rizik dosta manji. Poplave, grad i ostale elementarne nepogode su rešene putem osiguravajućeg društva, i to za neku smešnu sumu, ako me sećanje ne vara cena je negde tipa 50-tak evra po hektaru, ili možda čak i nešto manje...

Da nije bilo ove elektrane verovatno se ne bi ni zanimao poljoprivrednom proizvodnjom, iz prostog razloga što nikada nisam imao dodira sa time... Ne bi se ni zanimao sa tim da je bilo seljaka koji su bili zadovoljni sa 300-500 evra čiste zarade po hektaru, ali kako se ispostavilo oni jednostavno neće da rade za tu 'siću'... Međutim ja kad stavim računicu na papir, ispade da sa tih 300-500 evra po hektaru pokriješ sve troškove, otplatiš kredite i još ti i ostane lepa zarada... Našeg seljaka mnogo više zanima da jednom u pet godina uzme 1500-2000 evra na kukuruzu (kao što je bilo prošle godine), ostalih godina se ili provuče tek toliko da pokrije troškove ili bude čak i u minusu (tada blokira prvu ulicu i država mu doplati koliko mu fali), ulaže apsolutno minimume i ne obezbeđuje se na bilo koji način, i ne odgovara mu dugoročan ugovor na 12 godina, gde će pokriti sve svoje troškove i da mu ostane 300 evra čiste zarade. Špekulacija je mnogo zanimljivija od konstantnog prihoda, samo što oni za sve ove decenije nisu ukapirali da baš i ne špekulišu nešto najbolje...



[ pctel @ 01.06.2011. 06:59 ] @
Citat:
Marenović Slaviša: Ventura, nisam upucen u tvoj projekat oko elektrane pa necu komentarisati, samo cu pozdraviti.

Ukratko, ventura ima projekat elektrane na biomasu gde ima garantovanu cenu struje za sledecih 20 godina, ima veze po strankama preko kojih se dobijaju dozvole i ima pristup kreditima sa duplo manjom kamatom od one koju bi dobili ti i ja da se pojavimo u banci. Samim tim sto ima garantovanu cenu struje, prakticno ima i garantovanu cenu za plasman poljoprivrednih proizvoda (biomase) sto je otprilike ono sto svaki poljoprivrednim u Srbiji moze da sanja. I ja ga podrzavam maksimalno u svemu tome sto planira, ali opet moram da kazem da je pomalo nekorektan u svom pokusaju da situaciju gde on moze da pravi biznis plan u poljoprivredi predstavlja kao da je to za svakog moguce. A realnost je sasvim drugacija - za proizvodnju psenice treba uloziti fiksno, lupam, 600 EUR/ha, a od prodaje dobijes 400-800, kako kad, tacan iznos saznas uvek nakon sto proizvodnja bude zavrsena. Znam sad sta ce vecina ljudi ovde da kazu - ako je 1kg psenice 10-15 dinara a 800gr hleba 55 dinara, onda neka svi otvore pekare...
I vidim da su se ljudi nesto uhvatili za letovanje u Grckoj, mada pojma nemam odakle to, ja od svih poljoprivrednika koje poznajem nisam cuo da neko uopste ide na letovanje i da ima automobil mnogo mladji od 20 godina. A nikako mi nema logike da je to tako... Ako neko ulaze u proizvodnju 30.000 EUR svake godine, on bi svakako trebalo da zaradi dovoljno novca za letovanje. Svako ko bi ulagao toliko u bilo koji biznis ako nema za letovanje smatrao bi da je pogresno ulozio novac. Nego, ovde je 50 godina stvarana svest da poljoprivrednik treba da radi 12 sati dnevno 7 dana u nedelji i da za to treba da ostvaruje prihode na nivou socijalne pomoci. Dok svaki salterski sluzbenik ili drzavni cinovnik treba da uziva na morskoj obali, za poljoprivrednika je to nedopustivo. A ustvari realno bi bilo da taj koji obradjuje 50ha zivi isto kao neko ko ima mini fabriku - to je taj red velicine rada, ulaganja i vrednosti kapitala.

Citat:
stil: Trebali su da kažu pravila igre pre setve i gotovo.

Slazem se. Neshvatljivo je da je potrebno 5 meseci da se odrede subvencije. plus racunajuci da se budzet planira pre nove godine, nema nekog opravdanja da taj posao ne bude zavrsen jos 01. januara.
[ ventura @ 01.06.2011. 07:09 ] @

Citat:
Marenović Slaviša:
Kakve to traktore spominjete od 100 hiljada evra, o cemu vi to? Dajte vi meni neki link da ja vidim zvanican cenovnik i te traktore.

Claas Arion 630c: 60-70 hiljada evra u zavisnosti od opreme
Claas Axion 830, 820: 110-150 hiljada evra u zavisnosti od opreme

Zvanični zastupnik za Claas ti je firma Almex iz Pančeva, pa možeš da ih nazoveš i da proveriš.
[ pctel @ 01.06.2011. 07:32 ] @
Citat:
ventura: Dakle nije bitno da li neko ima 3, 30 ili 300 hektara, on očekuje od države da može lepo živeti sa tim i izdržavati porodicu, i ne zanima ga ništa drugo.....
E, ovde jedino moram da te podsetim da je to planski uradjeno. Sigurno si cuo za agrarnu reformu po kojoj je drzava propisala da se moze sasvim lepo ziveti od 3ha, a da je sve preko 10ha nedopustiv i protivzakonit luksuz. To se, kao sto si primetio pokazalo kao pogresna procena, ali drzava jos nije ucinila nista da to vrati na stari, uspesniji model. Sve se prica kao da ce uskoro morati da regulise i to pitanje. Tako ja na sva ova desavanja gledam sa pozitivne tacke gledista - deo stanovnistva iz gradova odlazi u inostranstvo, stanovnistvo iz sela odlazi u gradove, a sela ce postepeno preci u vlasnistvo tajkuna koji ce obradjivati 500-1000 hektara i koji ce imati kapacitete da to sve isfinansiraju, da proguraju izvoz i na kraju naravno da od svega toga lepo zarade.

Citat:
ne odgovara mu dugoročan ugovor na 12 godina, gde će pokriti sve svoje troškove i da mu ostane 300 evra čiste zarade.

Sta tacno trazite za tih 300 EUR? Zemljiste, rad i vas ili njegov traktor i mehanizacija? Jer ako se trazi da radi sa svojom mehanizacijom 12 godina onda ce mu se to sve raspasti pa taman to sto nazivas cistom zaradom treba sve da ostavlja na gomilu da bi posle kupio to sto mu propadne.

Inace, zanima me okvirno kad se sve to stavi na papir, koliko okvirno covek treba da ima ha zemlje da bi zaradjivao neki minimum za pristojan zivot cetvoroclane porodice, uzmimo da je to 500EUR mesecno? Naravno, dodati na to otplatu kredita za mehanizaciju ili plus na sve to iznos koji ce mu omoguciti da istu kupi ponovo kada postane neupotrebljiva?
[ stil @ 01.06.2011. 07:48 ] @
E pa eto neka se sada izbore za papirologiju u kojoj će se za svaku narednu sezonu pre početka setve znati kolike i da li će subvencija uopšte biti. Poštenije bi bilo da su rekli nema subvencija nego da ih ima pa da sačekaju da prvo ulože novac i da onda da promene odluku. Stvarno ružno ponašanje. Ubijamo stratešku granu privrede. Nije dobro. Nemamo naftu ali imamo Đokovića i obradivo zemljište :))).

Citat:
Vojvođanski poljoprivrednici nastavili su i danas protest i blokadu puteva nezadovoljni sinoćnom ponudom resornog ministra Dušana Petrovića, po kojoj bi država nastavila da daje subvencije od 14.000 dinara po hektaru za maksimalno 30 hektara po jednom gazdinstvu, umesto prvobitne odluke Vlade o subvencionisanju samo za 10 hektara obradive površine bez obzira na veličinu poseda.

Nakon neuspešnih pregovora sa ministrom, poljoprovednici su danas zatražili pomoć vojvođanskog premijera Bojana Pajtića, koji im je nakon razgovorta obećao da će zahteve preneti premijeru Mirku Cvetkoviću i resornom ministru Dušanu Petroviću:

"Nije nam namera da blokiramo Novi Sad ni Izvršno veće Vojvodine, nego da sačekamo da se svi poljoprivrednici iz Vojvodine skupe i da krenemo prema Beogradu koji je i jedini cilj ove protestne vožnje", rekao je Miroslav Ivković, predsednik Skupštine asocijacije poljoprivrednika Vojvodine.

Povodom protesta poljoprivrednika danas se oglasio i predsednik Srbije Boris Tadić, koji je istakao da se subvencije daju iz dohotka građana i da subvencionisanje mora da bude veoma izbalansirano i uravnoteženo. Po rečima Tadića niko ne može da očekuje da će država da nadoknadi nekonkurentnost, nedostatak kvaliteta i nemogućnost plasmana proizvoda na međunarodno tržište putem subvencija:

"Mi razumemo njihov problem, nego sam dobio informaciju da nema dovoljno para u Budžetu. Raspodeljuje se onoliko koliko ima. Kada bi bilo više – mogli bismo više i da raspodelimo. Razumemo problem, ali sa druge strane molimo i za razumevanje onih koji su nosioci krupnih gazdinstava u poljoprivredi da razumeju realnost ekonomske situacije u Srbiji danas", istakao je Tadić.

Sa druge strane iz Asocijacije poljoprivrednika Srbije, koji su se danas sastali sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, poručuju da ne podržavaju protest vojvođanskih poljoprivrednika. Kako smatraju u ovoj Asocijaciji, mere Vlade za podršku agraru su realne s obzirom na ograničeni budžet.

http://www.voanews.com/serbian...test-05-31-2011-122899174.html


Citat:
Medjunarodna humanitarna grupa Oksfam apeluje za izmenu svetskog sistema proizvodnje i distribucije hrane, istakavši da će se cene osnovnih vrsta prehrambenih proizvoda, poput kukuruza, udvostručiti tokom narednih 20 godina.

Grupa Oksfam, sa sedištem u Londonu, objavila je danas izveštaj u kojem kaže kako se očekuje da potražnja za hranom do 2030. godine poraste za 70 odsto, jer klimatske promene, manji prinosi i sve više cene energije vrše pritisak na zalihe hrane.

Ista grupa je saopštila da su najteže pogodjeni siromašni, koji troše čak 80 odsto svojih prihoda na ishranu.

U izveštaju se preporučuje pristupanje tom problemu povećanjem rezervi hrane, prestankom upotrebe useva za proizvodnju biogoriva i obustavljanjem špekulacija na tržištima hrane širom sveta.

Takodje se apeluje za prelaz sa velikih komercijalnih proizvodjača na manje lokalne uzgajivače.

http://www.voanews.com/serbian...HUNGER-05-31-11-122869319.html
[ gigamg1 @ 01.06.2011. 08:38 ] @
Sve to stoji da je poljoprivrednicima lose ali imam neki osecaj da su oni koji imaju najmanje muka cinili vecinu na tim blokadama.
Neko je juce-prekjuce isao da prska soju i kukuruz a neko je protestvovao. Mislim da je to vise organizovano i iscenirano kao i one nestasice.
[ Joker @ 01.06.2011. 08:45 ] @
Višemesečni štrajk prosvetara vas nije doticao pa vam to nije ni smetalo, tražili su povećanje već ionako "lepih" plata u odnosu na plate radnika, isto se izdvaja iz budžeta, deca gubila od plana i programa nastave, ali nisu putevi bili blokirani.
[ stil @ 01.06.2011. 08:46 ] @
To ti je isto kao kad bi sudija menjao pravila igre dok utakmica traje. Mislim, na šta to liči. Za ovu temu je nebitno to kakve traktore voze oni što protestvuju. Ti traktori su kupljeni na kredit a kredite treba vratiti...
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 13:45 ] @
Politika = Das obecanja pred setvu, obecas vise subvemcija, vise podrske drzave. Ljudi kalkulisu, stvore u glavi sliku kako vec zaradjuju... uloze novac i zaseju. Onda tebi zatreba novac da preusmeris nekom stranackom kolegi za ko zna sta. Smanjis subvencije ili uvedes novi porez, povecas akcize... strpas proviziju od prijatelja u dzep i odes nasmejan na more ... a oni koji trpe namete ostanu kuci da se muce da spasavaju ono sto se spasiti moze ... I naravno, pred put das kratku izjavu kako je Srbija vec izasla iz krize ... Ziveli!!!

Vesti nisu uvek ruzicaste cak i ako su na ruzicastom ekranu. Ovo je jedan stari clanak, ali mislim da nema rok trajanja
http://www.danas.rs/vesti/dija..._cudima.46.html?news_id=145895
[ jandrino jato @ 01.06.2011. 14:55 ] @
zao mi je vas koji ste slepi i ne podrzavate poljoprivrednike a samo mesec dana da ste radili u polju sve bih drukcije pricali i mislili !!!
[ Shadowed @ 01.06.2011. 15:26 ] @
Radio sam ja i vise od tih mesec dana pa ne podrzavam to sto rade.

Razumem njihove probleme, ali nacin na koji ih pokusavaju resiti nikako ne podrzavam.
[ Joker @ 01.06.2011. 15:31 ] @
Na drugi način nikada neće rešiti svoj problem.
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 15:43 ] @
Nece ga resiti ni ovako, posto njihov problem nije drzava vec sopstvena neorganizovanost.

Sve dok navodno njihov ceo biznis model zavisi od drzavnih subvencija bice na milosti i nemilosti politicke klime. Verovatno racunaju na to da ce uvek moci da izadju sa traktorima i da se pobune, ali to su mislili verovatno i radnici Zastave...
[ Joker @ 01.06.2011. 15:54 ] @
Vidiš da su se dobro organizovali. Navedi mi neku delatnost gde je bez izlaska na ulicu (prekid nastave u školama) došlo do uspunjenja zahteva radnika ? Ovo ne važi samo za Srbiju kako vidim, štajkuje se i blokira saobraćaj i u drugim zemljama.
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 16:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nece ga resiti ni ovako, posto njihov problem nije drzava vec sopstvena neorganizovanost.

Sve dok navodno njihov ceo biznis model zavisi od drzavnih subvencija bice na milosti i nemilosti politicke klime. Verovatno racunaju na to da ce uvek moci da izadju sa traktorima i da se pobune, ali to su mislili verovatno i radnici Zastave...


1. ima li udruzenja (sindikata) u nasoj zemlji a da nije politicki izmanipulisan?
2. Ima li ijedne ozbiljne zemlje na svetu gde poljoprivreda kao primarna delatnost nije subvencionisana?
3. Imamo li mi uopste budzet za edukaciju poljoprivrednika? Pri ovome ne mislim da emisije u kojima se reklamiraju pojedini proizvodjaci pojedinih hemikalija, semena itd. (npr.b92 ima emisiju koja sluzi vise za reklamu firmi nego za edukaciju, i tu da biste predstavili proizvode svoje firme morate da platite reklamu)

... Ili je sve ovo nebitno?

Ivane, sta bi ti uradio da si na njihovom mestu? Da li bi cekao da zasejano poraste pa bi se bunio za narednu godinu, ili imas nesto drugo na umu?

p.s. Samo da kazem da se ne slazem sa ovim blokadama puteva, ali ne slazem se ni sa ukidanjima subvencija usred sezone ...
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 16:21 ] @
Sta bih ja uradio? Pojma nemam, posto nisam na njihovom mestu... Mozda bih pokusao da nadjem neke normalne u mom selu koji bi bili za to da se udruzimo, napravimo firmu, udeo u firmi nam je proporcionalan sa zemljom, i onda budemo mnogo jaci i bitniji igraci nego sacica pojedinaca.

Prilicno sam siguran da je kolicinu proizvoda moguce drasticno uvecati uz znanje i trud. To bi smanjilo zavisnost od subvencija.
[ Shadowed @ 01.06.2011. 16:27 ] @
Citat:
Joker: Na drugi način nikada neće rešiti svoj problem.

Kako oni hebeno resavaju problem tako sto MENI blokiraju* put a ja sa tim nemam nikakve veze? Sta, ocekuju da ja sad kazem "e, znate, aj' vi njima dajte pare pa da me puste da prodjem". E-NE MOZE. Sta sad, trebam ja da resavam njihove probleme da ne bi mene maltretirali. Na blokiranje puta koda trebam da prodjem, mogu da reagujem samo razblokiravanjem. Makar to bilo i bejzbolkom.


Sad trebamo mi da se skupimo i da parkiramo automobile po selima njima ispred vrata da ne mogu da udju/izadju iz kuce. Pa kad se sklone sa putevima, sklonimo se i mi. Cisto da vide kako to izgleda.



*Znam da policija blokira, ali ne blokira samo policija.
[ stil @ 01.06.2011. 16:34 ] @

25.05.2009

German farmers took to the streets of Berlin on Monday

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4277853,00.html





00:05 24/01/2009
INFLUENTIAL FORCE: German farmers protest in support of higher milk prices in front of the Brandenburg Gate in Berlin. The European Union has responded with export subsidies.
http://www.stuff.co.nz/busines...idies-threaten-repeat-of-1930s


on March 21, 2011 2:04 PM

Danish farmers protest in style

http://www.fwi.co.uk/blogs/agr...-farmers-protest-in-style.html


27 April 2010 Tuesday

housands of French grain farmers, many on tractors, converged on Paris

http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=57685

http://www.islamidavet.com/eng...ench-farmers-protest-in-paris/






[Ovu poruku je menjao stil dana 01.06.2011. u 18:26 GMT+1]
[ Joker @ 01.06.2011. 16:39 ] @
Citat:
Shadowed: Kako oni hebeno resavaju problem tako sto MENI blokiraju* put a ja sa tim nemam nikakve veze? Sta, ocekuju da ja sad kazem "e, znate, aj' vi njima dajte pare pa da me puste da prodjem". E-NE MOZE. Sta sad, trebam ja da resavam njihove probleme da ne bi mene maltretirali. Na blokiranje puta koda trebam da prodjem, mogu da reagujem samo razblokiravanjem. Makar to bilo i bejzbolkom.

Zašto prosvetni radnici rešavaju tako problem što mom sinu uskraćuju nastavu a ni moj sin sa tim nema nikakve veze ? Da bi to nadoknadio moram da plaćam privatne časove kod istih tih prosvetnih radnika (ne mislim iste osobe) ?
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 16:54 ] @
@stil,

Cek, ti ozbiljno stavljas slike sa nekakvih EU protesta seljaka u ovoj diskusiji?

Pa to je isto kao i one price "Ne moramo mi u EU - vidite kako Svajcarska i Norveska nisu"... Ono, postoje enormne razlike izmedju ekonomija Srbije i Nemacke, recimo... pa je kacenje slika iz Berlina potpuno besmisleno, posto Srbija nema identicne resurse.

Seljaci po EU jesu jaka snaga, ali to je samo zato sto EU ima para da finansira takve subvencije. Pogadjas, te pare nisu dosle od seljaka, vec od onih ostalih >90% EU ekonomije koja je uspesna i kojoj ostaje surplus koji moze da se upotrebi za kupovine socijalnog mira bez da ugusi ekonomiju.

Hajde sad sa probamo Srbiju da stavimo u tu formulu... hmmm.... da li je ostatak srpske ekonomije toliko uspesan da moze porezima da finansira takve subvencije?
[ stil @ 01.06.2011. 16:58 ] @
Ivane, svako se češe tamo gde ga svrbi.

Naveo sam Nemačku kao prvu i stvarno ne znam šta bi se desilo da im policija nije dala da uđu u Berlin. Ovi ovde zabranjuju građanima da se slobodno kreću kroz Srbiju i da prodefiluju kroz Beograd a zaboravljaju kako su došli na vlast. Isto tako protestom.
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 17:05 ] @
Pa nek se cesu gde ih svrbi, fora je da para nema - pa mogu da se cesu do prekosutra.

Sto se "prava na slobodno kretanje" - postoje neke sitne razlike izmedju Nemacke i Srbije, ponajvise u domenu odgovornosti kada se probiju zvanicne dozvole u pogledu planiranog vremena za demonstracije. Da su pustili seljake u Beograd sa traktorima, niko ne bi mogao da ih istera odatle ako im se tako hoce, i ne bi bilo nikakve sanse da se posle adekvatno kompenzuju svi koji su time osteceni.

Ne znam samo odakle mislis da imas univerzalno pravo na slobodu kretanja, ako to tvoje pravo implicira zelju da nekom drugom zabranis da se slobodno krece. Nece biti da tako sistem moze da funkcionise.

Citat:

Beograd a zaboravljaju kako su došli na vlast. Isto tako protestom.


Ovde je problem sustinski, nema veze sa tim ko je "vlast". Jedino alternativno resenje je stampanje love - pretpostavljam da bi to bilo trenutno bolja opcija svima koji traze lovu "sa sise" - ali bi jako brzo posle toga usledio zesci pad standarda zbog inflacije.

Ono, ne postoji perpetuum mobile... love ima onoliko koliko ekonomija vredi. Sudeci po bilansu budzeta u Srbiji - vise se trosi nego sto se stvara, i to jednostavno ne moze da funkcionise ad-infinitum.
[ Slobodan Miskovic @ 01.06.2011. 17:13 ] @
Pa znas kako ti seljaci ne traze vise od onoga sto im je obecano i sto i prema tome pripada. To sto su ih blokirali u Pancevu samo govori o drzavi a ne o seljacima. Zasto DE policija nije blokirala traktore pre da udju u Berlin? :-)

Citat:
Ono, ne postoji perpetuum mobile... love ima onoliko koliko ekonomija vredi. Sudeci po bilansu budzeta u Srbiji - vise se trosi nego sto se stvara, i to jednostavno ne moze da funkcionise ad-infinitum.


Naravno da ne moze da funkcionise ali smeta spinovanje price po kojoj ispada da je seljak kriv sto vlast daje nerealna obecanja i dogovara stvari koje ne moze da ispuni.
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 17:28 ] @
Ortak ima firmu u ZR, juce isao..."traktoristi" blokirali put, raspalili rostilj (na sred puta, naravno) i ne pustaju nikoga. Da ih nije i tamo policija blokirala?
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 17:30 ] @
A da li su ta drzavna obecanja dosla uz neku garanciju? Ugovornu, recimo...

Ako nisu - mogu da se slikaju. Da, politicari lazu.... ali ne vidim kao resenje blokadu ulica i sprecavanje drugih da rade. Po toj logici bi cela drzava trebala da stane posto je kultura lazi odomacena skroz. A to ti je u fazonu "odsekao onu stvar u inat selu".

Citat:

Zasto DE policija nije blokirala traktore pre da udju u Berlin? :-)


Zato sto su verovatno imali prijavljeno vreme, i zato sto postoje mehanizmi da se naplati steta ako neko uradi nesto van dozvoljenog plana za demonstracije. Ono, "kultura drzave" nije jednosmerna stvar.
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 17:43 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa nek se cesu gde ih svrbi, fora je da para nema - pa mogu da se cesu do prekosutra.


ja ipak mislim da para ima vise nego sto su raspolozive ali da se neracionalno trose! Pogledajte javna preduzeca, opstine i ostala rasipanja parama po Srbiji. Mislim da zato ljudi strajkuju! Opstine kupuju nove luksuzne automobile, razni savetnici i funkcionercici se setkaju po svetu o drzavnom trosku,prave kuce i kupuju stanove, puse tompuse u javnosti, a kad treba novac za nesto konkretno i korisno onda ga nema. Iskreno, bio sam ucesnik jednog izvozno orijentisanog projekta gde smo nakon ulaganja nekih 3 mil eura u postrojenja i patente trazili zajam od oko1 mil eura od POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA NAUKU I TEHNOLOŠKI RAZVOJ ... Nikad se nisu udostojili ni da odgovore. Nakon sto smo se raspitali kod nekih poznanika koji ucestvuju u vlasti, dobili smo informaciju da se novac uglavnom daje stranackim preduzecima ... tako da smo odustali od toga i krenuli samostalno u tu pricu, najpre uvozom repromaterijala, umesto proizvodnjom ovde. A onda nakon nekog vremena je nasa vlast postala zabrinuta zato sto nam je trgovinski deficit veliki ... Komedija!!!
[ Isak666 @ 01.06.2011. 17:49 ] @
^^
Koliko sam upoznat, PSNRT ne daje zajmove, nego sufinansira projekte.
[ Shadowed @ 01.06.2011. 17:56 ] @
Citat:
Joker: Zašto prosvetni radnici rešavaju tako problem što mom sinu uskraćuju nastavu a ni moj sin sa tim nema nikakve veze ? Da bi to nadoknadio moram da plaćam privatne časove kod istih tih prosvetnih radnika (ne mislim iste osobe) ?

Pa, ja i ne kazem da je to sto su prosvetni radnici radili bilo ok. Nije ok, isto koliko ni ovo (sa neke moralne strane, mozda cak i gore).
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 17:57 ] @
Da, u svako slucaju sustina je ista ... projekat smo imali, tehnoloski jako napredan, izvozno orijentisan, ulaganja su vec do tad bila znacajna, sa mogucnoscu garancija na nekretninama i opremi, svi uslovi konkursa bili su ipunjeni ... ali, eto ... kao sto rekoh, bez odgovora! Bilo je obecanja i sa drugih strana u vlasti ... Prica uvek pocinje kako je projekat dobar, tehnoloski napredan, kako nama trebaju izvozne kompanije, kako ce nam oni svakako obezbediti podrsku ... bla, bla, bla ... a onda odjednom neko pocne da koci ... i onda se vise ne javljaju na telefon ...
[ Slobodan Miskovic @ 01.06.2011. 18:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A da li su ta drzavna obecanja dosla uz neku garanciju? Ugovornu, recimo...

Ako nisu - mogu da se slikaju. Da, politicari lazu.... ali ne vidim kao resenje blokadu ulica i sprecavanje drugih da rade. Po toj logici bi cela drzava trebala da stane posto je kultura lazi odomacena skroz. A to ti je u fazonu "odsekao onu stvar u inat selu".


Pa ima uredba Vlade o subvencijama i ono sto tamo pise. Sada se odjednom to menja i donosi se nova uredba. I sta da radi onda seljak? Kako bi inace neko cuo za to sto se desava kad u Srbiji nijedan politicar nece potencirati tu temu. Nema poluga kojima bi se to resilo. Da je Srbija uredjena zemlja kao sto nije do ovoga ne bi ni doslo vec bi Vlada pozajmila pare, skresala plate sluzbenika u istoj ili na drugi nacin premostila situaciju pa bi se sledece godine napravio malo realniji budzet i spisak subvencija.

Da pomovim, uredba koja je jos uvek na snazi daje 14000 dinara svakom registrovanom polj. gazdinstvu po hektaru obradive i registrovane povrsine. Sada se to pokusava primeniti samo na gazdinstva koja imaju manje od 10 hektara a takvih je mnogo malo u odnosu na ova krupna gazdinstva.


Citat:
Ivan Dimkovic:
Zato sto su verovatno imali prijavljeno vreme, i zato sto postoje mehanizmi da se naplati steta ako neko uradi nesto van dozvoljenog plana za demonstracije. Ono, "kultura drzave" nije jednosmerna stvar.


A kako su ovi policajci sto su ih blokirali znali da ovi idu u Beograd na protest? :-) Seljaci nisu marsovci pa da nemaju slobodu kretanja tako gde su ih blokirali nije granica odakle pocinje zona zabrane kretanja poljoprivrednih masina. ;-)
[ vilil1 @ 01.06.2011. 18:21 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic:Sada se to pokusava primeniti samo na gazdinstva koja imaju manje od 10 hektara a takvih je mnogo malo u odnosu na ova krupna gazdinstva.

Mislim da nije tako. Subvencije se odnose na citavu Srbiju, a ne samo na Vojvodinu. Seljaci iz drugih krajeva Srbije se ne bune, a upravo ti su "sitni", i ima ih mnogo vise nego ovih krupnih sa vise zemlje. Zasto se ne bune seljaci iz cele Srbije?
[ dlalic @ 01.06.2011. 18:30 ] @
Par zapazanja...

ministar poljoprivrede je advokat. Na pregovore sa poljoprivridnicama je poslao nekog pomocnika, klinca. Ove dve stvari shvatam kao uvredu inteligencije poljoprivrednika, ruganje i pokazivanje (ne)spremnosti za dogovor.

@Ivane
para ima. Ima za sajtove, limuzine, jahte u Grckoj, Ima za prosvetare, radnike u katastru, lekare... Sto nema za poljoprivrednike?



[ HeYoo @ 01.06.2011. 18:34 ] @
@vili
Sam si provalio razlog.. zato sto vecinu podbeogradjana ne kaci nova uredba.
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 19:56 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=01&nav_id=515971

Para izgleda ipak ima ... Samo se subvencionisu oni koji ih vec imaju
[ marko37 @ 01.06.2011. 20:33 ] @
Pored subvencionisanja fantomskih firmi za izradu fantomskih sajtova, prosvetara, enormne administracije, stranaka, tajkuna i njihovih firmi, NVO i svega ostalog, u ovoj državi se takođe subvencionišu i strane kompanije poput Fijata, Jure i Benetona. Sve to plaćamo (procentualno i/ili apolutno) daleko više nego što ih plaća neka razvijena zemlja poput Nemačke.
Znači para ima za subvencije. Samo što se subvencionišu pogrešne stvari.
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 21:01 ] @
Pa zar nisu upravo tajkuni osteceni tom odlukom/uredbom o ukidanju subvencija? Zar oni nemaju na hiljade (i desetine hiljada) hektara?
[ HeYoo @ 01.06.2011. 21:13 ] @
Tesko da nekog ko obradjuje do 100 hektara mozes nazavati tajkunom
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 21:16 ] @
Mislio sam - i tajkuni
[ mmix @ 01.06.2011. 21:16 ] @
Da ponovim iz druge teme:


Prica sa subvencijama je aktuelna imho zato sto ti paori ne umeju da objasne u cemu je problem i time nalvace gnev gradske raje.

Kao sto vam je poznato privrednici generalno imaju povracaj PDVa za poslovne troskove. Zemljoradnici zbog zastrelog zakona o poljoprivredi to nemaju. Kad su se pobunili jesenas receno im je da plate regularno sve racune sa PDVom a da ce sada (kontajuci da ce prodati lelekom) da im povracaj PDVa isplate kao subvenciju jer je to pravno-formalni okvir kroz koji su mogli da dobiju te pare. Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im jje drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 21:17 ] @
Citat:
marko37: Pored subvencionisanja fantomskih firmi za izradu fantomskih sajtova, prosvetara, enormne administracije, stranaka, tajkuna i njihovih firmi, NVO i svega ostalog, u ovoj državi se takođe subvencionišu i strane kompanije poput Fijata, Jure i Benetona. Sve to plaćamo (procentualno i/ili apolutno) daleko više nego što ih plaća neka razvijena zemlja poput Nemačke.
Znači para ima za subvencije. Samo što se subvencionišu pogrešne stvari.


Samo sto ljudi ne blokiraju ulice zbog toga ;-) Fora je sto drzava Srbija onakva kakva jeste nece lako da se odrekne subvencionisanja sajtova, Fijata i sl... ako dodju neki seljaci da traze kintu, to u najboljem slucaju samo znaci jos zaduzivanja.

Hipoteticki, para ima - ali trazenje jos para od "sise" nece rasteretiti te fantomske "potrebe" za finansiranje licnih standarda politicara i njihove blize i dalje rodbine.
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 21:20 ] @
^^Aha...i sta, sad je ok sto blokiraju citave gradove, druge ljude koji zaradjuju/privredjuju itd? Jos prete "radikalizacijom"!
Sto ne blokiraju zgradu Vlade (BEZ Nemanjine), stan/kucu/hotel ministra poljoprivrede i ostalu politicku bagru?
[ mmix @ 01.06.2011. 21:22 ] @
To je i njihov plan, samo je Dacic resio da zrtvuje Pancevce, Novosadjane i ostale neBeogradjane i zaustavi ih pre nego sto dodju do "nadleznih".
[ dr.pametnjakovic @ 01.06.2011. 21:22 ] @
Citat:
Wi-Fi: Pa zar nisu upravo tajkuni osteceni tom odlukom/uredbom o ukidanju subvencija? Zar oni nemaju na hiljade (i desetine hiljada) hektara?


Jesu, ali njima je to samo mizeran izvor prihoda ... zakinu sebi na subvencijama ali dobiju na drugoj strani. ne moraju da plate porez, imaju podrsku banaka (da ne kazem da imaju svoje banke), mogu da izdejstvuju druge vidove subvencija za zaposljavanje kad im treba ... mogucnosti su bezgranicne kako to moze da se nazove. Naravno ovo pod uslovom da novac ne ode onima koji ga nemaju i kojima je potreban, nego da se raspodeli na mali broj onih koji ga imaju.
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 21:25 ] @
^^Ma daj... Blokirali puteve a do sada su preko oranica 3x mogli stici do BG-a. Uostalom, ko im brani da odu busom/vozom/automobilom, koji ce im traktori uopste?!
[ Slobodan Miskovic @ 01.06.2011. 21:31 ] @
Pametno! A kako mislis da predju Dunav traktorom? :-)
[ a1200 @ 01.06.2011. 21:38 ] @
Citat:
Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im je drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.


Ovo bitno menja stvari... znaci lepo ih pokrades kao majmune, i nadas se da nece nista da urade, da ce samo da sede. A i ako urade - e pa onda imas policiju da ih blokira da nedodju tamo gde ti smeta, tj. gde mozes da ih vidis sa prozora i gde parkiras svoj audi. Seljaci su 100% u pravu.
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 21:40 ] @
^^Njihov problem...nek' plivaju, iznajme trajekt, itd. Mada stvarno ne vidim koji ce im traktori, jedino ako nisu skovali pakleni plan da zaoru BG ili da zakace pa vuku ministra(e)...
[ Slobodan Miskovic @ 01.06.2011. 21:57 ] @
Wi-Fi a zasto pricas o seljacima kao o nekome ko je sa druge planete? Oni koji protestvuju su POKRADENI, bukvalno. Sta bi ti uradio na njihovom mestu? Pogadjam, cutao bi dok te kradu i ne bi nista uradio. Takvih ima dosta u Srbiji cim se niko ne buni, tj. buni se nekoliko promila. Ako vam je dobro, onda nista, nemojte se zaliti i pljuvati drzavu nego rasterajte sve te seljake i resite problem....
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 22:00 ] @
Pa ko ih je pokrao? Ovi kojima ne daju da prolaze ili ovi koji "nece da ih gledaju s prozora i gde parkiraju svoj Audi", kao sto @a1200 rece?! Jbt, ko je tu lud, ja ili oni?
Da su mene pokrali naravno da ne bih cutao ali ne bih ni smarao ostale ljude koji nemaju nista s tim
[ Slobodan Miskovic @ 01.06.2011. 22:07 ] @
A kako da dodju do svojih prava? Da li su tebi nekada bila ugrozena prava od strane drzave Srbije i da li si uspeo da ih ostvaris posle? Na koji nacin si ih ostvario? Poslao si zalbu? Isao na sud? Ne znam ko je lud ovde ali paori svakako nisu. Ako ti uzmes stan na kredit i drzava ti kaze da ce ti vratiti 20% kredita na kraju godine, ti lepo sve isplaniras i onda odjednom opa, nema para a ti imas da vracas kredit (tacnije sada vec nemas jer nemas ni para), kako bi reagovao? Stavi se u polozaj ljudi tamo. Pokusaj da shvatis da nije samo tvoja guzica bitna i da nije samo tvoj prolazak na prosecan posao, ispod prosecnu skolu ili faks najbitniji na svetu. Ovo sto ti pricas i nekolicina kao ti zvuci kao kada bi se ja bunio kada su bile sve prodavnice zatvorene dok je bila akcija GOTOV JE! i krenuo da kritikujem ljude koji protestvuju. Kao sto kazes za paore, tako i ti nadji nacin da prodjes blokade, a ne da kukas kako su oni krivi za to.
[ gigamg1 @ 01.06.2011. 22:13 ] @
Pa da, nema love u ovom slucaju kada treba subvencionisati sopstvenu (poljo)privredu a kada treba dovuci strance i dati im skoro besplatno zemljiste, dati im sve povlastice i placati njihove radnike e onda (gle cuda!) ima love.
Lagati stalno i izmisljati kojekakve gluposti a onda kada se neko pobuni na jedini moguc nacin onda HAPSI MILICIJOOO.

Imaju pogodak sa tim blokadama. Do sada su protestvovali pa su ih tukli vodenim topovima a u vestima ni reci jer su ipak, daca i natasa bili bitniji problem.
Tako i treba! Neka blokiraju! Sada se barem zna da je u poljoprivredi tezak problem a ne kao na televiziji, med i mleko i prosperitet. Do sada sam mislio da im je to los potez ali sve vise uvidjam da je potez na mestu. E sad smo lepo svi upoznati sa problemom u poljoprivredi koja za neke do sada nije ni postojala jer ko ce se tu zanimati za to kada tu nema upravnih odbora
[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 22:22 ] @
@ Slobodan Miskovic: Ne kapiram analogiju ali nebitno. Poenta je da stotine njih blokira put hiljadama (desetinama hiljada). Dakle - prave (mnogo) vise stete nego koristi. Razumem da su osteceni/prevareni, ne razumem zasto su (svi) u minusu (ako su toliko neefikasni - nek' promene zanimanje) ALI to nece resiti blokada gradjana vec blokada krivaca za tu situaciju. Trebali su se bolje organizovati pa stici do BG-a (ALI opet ne da blokiraju saobracaj vec institucije i sl. gde im se vec nalaze glavni krivci) ili, kad to vec nisu uspeli - vrate kuci traktor pa bus/voz/auto/bicikl/patike i u BG. Pa nek' vrse opsadu zgrada, stanova/kuca, automobila politicara a ne ostatka zemlje.
Eto, tako nesto bih ja uradio a ne maltretirao ostale
[ mmix @ 01.06.2011. 22:49 ] @
U minusu su i iz drugih razloga. Kao deo uslova za prijavu za "subvenciju" poljoprivrednici su svi ove godini bili obavezni da registruju poljoprivredno gazdinstvo i da sebi uplacuju penziono i zdravstveno. To je sa jedne strane dobro jer dok su mladi jaki ne razmisljaju kad ostare onda je vec kasno, skoro svaki put kad overavam knjizicu vidim bar jednog ostarelog seljaka koji trazi i ne dobija zdravstvenu knjizicu jer nikad nisu bili deo sistema. Sa druge strane to znaci i poveci finansijski izdatak na koji su svi pristali jer su im te pare obecane. Trebalo je da bude win-win scenario za sve.

Ja im vise ne zameram za blokadu puta za beograd jer su tu blokadu napravili panduri kad su ih sprecili da dalje idu. Ono sto im zameram sada su divdza barikade koje neki od njih prave cisto da bi namerno blokirai puteve, npr blokada smederevskog mosta. Ne postoji nikakvo opravdanje za taj potez jer on ne sluzi nicemu sem maltretiranju drugih ljudi.
[ HeYoo @ 01.06.2011. 22:56 ] @
@wifi
U pravu si! Trebali su da naprave fb peticiju ili mozda da posalju lepo srocenu molbu resornom ministru :)

Inace interesantna je i medijska pokrivenost i nacin na koji se prenosi ceo dogadjaj. Jos malo fali pa da puste koncerte klasicne muzike.
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2011. 23:12 ] @
Citat:
HeYoo
U pravu si! Trebali su da naprave fb peticiju ili mozda da posalju lepo srocenu molbu resornom ministru :)


Pa i to je smislenije od maltretiranja gradjana Panceva, na zalost.

Na osnovu tog maltretiranja ce dobiti klinac - na kraju ce verovatno doci specijalna policija i rasterati ih sa lica mesta, a one koji pruzaju otpor ce mozda i pritvoriti na dan u stanici. I na kraju ce bilans biti:

- Nista od subvencija (PDV povracaja, stagod...)
- Dodatni troskovi zbog kocenja privrede Panceva
- Dodatni troskovi za angazovanje policije

Genijalno, ima da upali sve u 16... evo sad ce, samo sto nije.
[ cozi @ 01.06.2011. 23:17 ] @
objasnio covek:
http://www.youtube.com/watch?v=ps6rxrrYpL4
[ Isak666 @ 01.06.2011. 23:20 ] @
Cuo sam se danas sa bratom, koji ima neku privatnu firmu, neki posao koji treba da zavrsi i od kojeg zivi.
Trebao je danas da dobije neke plasticne delove iz Titela od neke firme u svoju radionicu u Borci, koji nisu stigli jer je most kod Titela -valjda, nemam pojma- blokiran traktorima, iako ih policija nije zaustavila.

Firma koja je trebala da mu dopremi to je nesto pokusavala izokolo, ali proslo im radno vreme, pa prestali i da se zezaju sa tim.

Ok.
Hoce poljoprivrednici nesto sto im pripada ili ne. Svejedno.
Sta treba da rade ostali koji treba da zive od svog rada, a ne ide im bas?
Banka ne pita da li je put blokiran kad treba da vrati kredit, niti to radi musterija kojoj je obecao gotov posao do tad i tad.
[ Marenović Slaviša @ 01.06.2011. 23:23 ] @

http://www.agroservis.rs/kasni-isplata-za-mehanizaciju

Jos malo soli na ranu.................


[ Wi-Fi @ 01.06.2011. 23:33 ] @
Citat:
Isak666
Sta treba da rade ostali koji treba da zive od svog rada, a ne ide im bas?

Pa, sudeci po vecini ovde, po gradovima/selima, i komentarima po site-ovima medija - da se pridruze seljacima i zajedno krenu u narodno-oslobodilacku borbu...
[ Shadowed @ 01.06.2011. 23:41 ] @
Citat:
Isak666: Sta treba da rade ostali koji treba da zive od svog rada, a ne ide im bas?

Da parkiraju auto/stagod ovima pred ulaz u kucu.
[ Isak666 @ 01.06.2011. 23:52 ] @
Citat:
Shadowed: Da parkiraju auto/stagod ovima pred ulaz u kucu.


Da, ali to njemu nece stvoriti robu pred firmom.
Niti je njegov proces proizvodnje takav, da moze parkirati mehanizaciju na autoput par dana bez posledica na produkt.

Nije poljoprivrednicima niko blokirao pristup nafti, semenu, djubrivu, vodi, pesticidima, mehanizaciji i sta vec svemu, kao sto oni blokiraju drugima resurse za proizvodnju.
On cak ni nema nikakvu subvenciju koju bi bilo pravedno, u nekom kosmickom smislu, da mu poljoprivrednici blokiraju u cilju skretanja paznje drustva na njihov problem.
[ Shadowed @ 02.06.2011. 06:01 ] @
Pa nece, al' bar ce blokirati prolaz onima koji jesu krivi za problem koji ima :) Nije da bi to imalo neke preterane koristi.. :)
[ dava @ 02.06.2011. 07:53 ] @
Šta bi ostali trebali raditi?
Trebali bi se udružiti i pomoci seljacima u njihovoj borbi, pre nego ih napadati. Nisu ti seljaci sa neke druge planete nego iz iste države što znači da će svi građani na kraju ispaštati kroz skuplju hranu, uvozno smeće i slične zahebancije. Svi žmire pred tuđim problemima, u stvari to i nisu toliko tuđi problemi dok god živiš u istoj državi sa tim oštećenim. Sutra će ljekari protestovati, a ako nisi ljekar, opet je to i tvoj problem, jer će oni to svoje nezadovoljstvo pokazivati kroz svoj posao, a to itekeko kači sve (ne one koji se liječe u inostranstvu). Tako je sa svim branšama.
Dok god se ljudi djele lako ih je izmanipulisati, zahebavati i po potrebi vezati im ruke i noge dok pokušavaju da se izbore za svoje nešto. Druga bi priča bila da postoji sloga, nego ovako razbijaju nas jedne po jedne.
[ popusicko @ 02.06.2011. 08:05 ] @
Polako se stvara kriticna masa jako nezadovoljnih gradjana zivotom u Srbiji.Mozda je ovo
inicijalna kapisla za neke radikalnije promene.
[ DrJekyll @ 02.06.2011. 08:15 ] @

Sto volim ovo selektivno sprovodjenje demokratije, smete da blokirate Vojvodinu ali ne smete Beograd

[ ventura @ 02.06.2011. 08:38 ] @
Citat:
popusicko: Polako se stvara kriticna masa jako nezadovoljnih gradjana zivotom u Srbiji.Mozda je ovo
inicijalna kapisla za neke radikalnije promene.

Odlično! Radikalna promena u Srbiji je i više nego potrebna.

Samo ta promena se ne ogleda u tome da svi izađu i blokiraju ulice, ili da narod smeni murtu da dođe kurta, već promena mora biti u svesti ljudi da moraju da rade, a ako rade onda da rade više i bolje, jer samo tako se može popraviti život u Srbiji.

Kad je komunizam uspeo da sjebe glavu i radne navike jednog Nemca, nije ni čudo što je od nas napravio mentalne invalide.

[ dava @ 02.06.2011. 09:07 ] @
Po tebi ispada da postoje fabrike/firme koje ne rade jer nema radnika, kao svi su kuci i gledaju TV i dobro im je. Gdje da rade ljudi kad je pogašeno i uništeno sve što je nekad proizvodilo. Šta da sami zarade kad te na svaki takav pokušaj, shebe država, a i kako da pošten čovjek razvije tu svijest kad nad glavom imaš bagru koja rastura privredu za šaku dolara.
Pa neće radnik zasukati rukave i reći: e ne možete vi gore toliko shebati koliko ja mogu proizvesti.
[ Shadowed @ 02.06.2011. 09:20 ] @
Citat:
dava: Šta bi ostali trebali raditi?
Trebali bi se udružiti i pomoci seljacima u njihovoj borbi, pre nego ih napadati.

Kako da im pomognem? Tako sto cu sam sebi blokirati put? Da rade nesto normalno pa da im i pomognes u tome. Ovako - ne ide.
[ ventura @ 02.06.2011. 09:45 ] @
Citat:
dava: Po tebi ispada da postoje fabrike/firme koje ne rade jer nema radnika, kao svi su kuci i gledaju TV i dobro im je.

Pojaviti se na poslu, i tamo provesti određenu količinu vremena, nije isto što i raditi.

[ dava @ 02.06.2011. 09:54 ] @
Ljudi su sprečeni u pokušaju da normalno protestuju. Zaustavila ih je policija i neda dalje. Mogli su samo da se vrate kući, ali im to nije rješenje. Ovi iz vlasti možda namjerno igraju na tu kartu da proizvedu gnjev ostatka stanovništva prema ovim zemljoradnicima koji u stvari i nemaju drugog načina da iskažu svoje nezadovoljstvo. Zavadi pa vladaj, jer mnogo im je lakše upravljati razdvojenim grupama (kako se koja digne tako ih jedne po jedne spuštaš) nego složnom cjelinom.
Mogli ste vi ostali recimo skupiti se u što većem broju pred skupštinu i protestovati protiv blokiranih puteva, ne protiv zemljoradnika nego baš puteva koji su blokirani zbog vladinih odluka, a usput i protiv lažljive vlade. E to bi bila solidarnost i sloga.
[ vilil1 @ 02.06.2011. 10:23 ] @
Pa jeste, solidarnost je neophodna. Eto i ti seljaci su solidarno blokirali puteve kada su strajkovali prosvetari, lekari...kada su neki sekli prste, zakucavali sake...da ne pominjemo kako su bili solidarni kada se godinama demonstriralo protiv Milosevica, stalno su blokirali puteve...

Ti seljaci iz Vojvodine su uvek bili solidarni pa treba i ostali sada da pokazu tu solidarnost, da im vrate istom merom.
[ dejanet @ 02.06.2011. 10:49 ] @
Poslednji trzaji radne klase. Kolege dole juznije sve cesce nemaju ni za par litara nafte za pijac, a kamoli blokade...

i strajk/protest kostaju..

Nije toliko kriminalan ovaj kriminalan rezim, vec skrojeni kriminalni neo komunjarski sistem..
[ dusans @ 02.06.2011. 10:57 ] @
Ti možda ne znaš, ali bilo je itekako pokušaja blokada i za vreme Slobe a i posle toga samo što su ti pokušaji bivali ugušeni na samom startu.
Takođe, svi ovi događaji su bili i prošli pod totalnom medijskom tišinom, istom takvom tišinom kojom započet i ovaj protest.
Nebitno ko je u pravu, ali vidiš i sam da dok nije blokiran Beograd to nije vest, kada se parališe cela Vojvodina i kada može da ispadne frka onda ćemo nešto i da kažemo na TV-u.
Dokle god nešto ne kači BG-u, važnija vest je kako se Pepa Midlton našminkala.
[ karadima @ 02.06.2011. 11:04 ] @
Ja ne znam sta sprecava te poljoprivrednike da se skupe , sednu u autobuse, vozove i da odu u Beograd i da izvedu svoju protestnu setnju? Ne, oni BAS zele da idu sa svojim traktorima tamo , jer sam cin protestne setnje nije isti kao i protestna voznja traktorima kroz centar Beograda?

Istina je da su prosvetari strajkovali, ali nisam video da su blokirali sve izlaze iz gradova sa skolskim klupama i dnevnicima. Isli su peske.

Nisam protiv poljoprivrednika , i treba da dignu glas, ne samo oni vec ceo narod, ali ne na ovaj nacin teranja inata.
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 11:18 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...e-prodavnica-hrane-u-Vojvodini

Citat:
Unija poslodavaca: Moguće zatvaranje prodavnica hrane u Vojvodini!
M.Š. | 02. 06. 2011. - 11:41h |

Unija poslodavaca Srbije saopštila je danas da je primila je apele brojnih privatnih kompanija i poslovnih udruženja sa teritorije Vojvodine u kojima se traži hitna reakcija povodom aktuelnog protesta zemljoradnika i blokade vitalnih vojvođanskih saobraćajnica i postizanja kompromisa zemljoradnika i države.

U saopštenju se navodi da zbog toga što se najveći deo Vojvodine nalazi u kolapsu i privatne kompanije na dnevnom nivou trpe gubitke u visini od više stotina miliona dinara.


- Negde su za blokadu puteva odgovorni poljoprivrednici, a negde odgovornost snosi Ministarstvo unutrašnjih poslova koje je sprečilo poljoprivednike da traktorima dođu u Beograd i zato blokiralo veliki broj saobraćajnica. Trenutno, pekari ne mogu da dostave hleb, mlekari mleko, izdavači novine, prodavnice se polako prazne, a proizvodnja ostaje bez repromaterijala. Ukoliko Vojvodina i narednih dana bude blokirana u roku od 5 do 7 dana procene privrednika govore da će šteta u vojvođanskoj privredi premašiti 4 milijarde dinara, a država će na ime smanjenog priliva od PDV-a, poreza na zarade i drugih obaveza koje neće moći da ispunjavaju preduzeća čije su prodavnice prazne izgubiti i više novca od onoga štao poljoprivrednici traže - kaže se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da se na nivou većih trgovinskih lanaca razmatra i odluka da se mnoge prodavnice u gradovima Banata, Bačke i Srema zatvore, jer je u njima promet opao i do 70 odsto s obzirom da se već nekoliko dana ne opskrbljuju osnovnim životnim namirnicima – svežim hlebom, mlekom, jogurtom, voćem, povrćem, ostalim mlečnim proizvodima i proizvodima sa kratkim rokom trajanja koji učestvuju sa 40 do 75 odsto u prometu ovih prodavnica.

- Ukoliko ove prodavnice budu privremeno zatvorene to će značiti smanjenje prihoda u republičkom i budžetu lokalnih samouprava - kaže se u saopštenju Unije poslodavaca.



Eto, na kraju ce da bude 2 puta veca steta nego da su odgovorili na zahteve tj. ispunili obecanje. Idioti.
[ vilil1 @ 02.06.2011. 11:29 ] @
Bilo sinoc na B92, neka sitna racunica...Vlasnik 100ha, dobija od drzave na poklon 14000eura. Od kukuruza je zaradio 88000eura, a od psenice nekih 80000eura. Nije lose...

a evo sta kaze bas jedan takav, vlasnik 100ha -

"– Kupio sam nov traktor, platio ga 25.000 evra, iako mi nije bio preko neophodan. Mogao sam da radim i sa starim. Ali, računao sam, biće lakše, a i nije zgoreg da obnovim mehanizaciju."

Ono, ajd' da uzmem jos jedan traktor, sta je 25000eura, ne trazi 'leba...

Pa hajde malo da cujemo seljake iz ostatka Srbije...sta oni kazu na ovo, da li se slazu sa protestima veleposednika...
[ ventura @ 02.06.2011. 11:41 ] @
Da napravim jedan interesantan osvrt na tekst u Politici.

"Poljoprivrednik Pero Kujundžić tvrdi da po hektaru ima ulaganja od najmanje 500 evra, a pri sadašnjim cenama rod mu se neće isplatiti"

"– U zavisnosti od kulture koju sejemo, naši troškovi su veliki. Po hektaru mehanizacija nas košta 200 evra, potrebno je oko 60 litara nafte. Seme kukuruza je oko 100 evra po hektaru. Pšenica je skuplja. Po hektaru je potrebno oko 300 kilograma veštačkog đubriva, što je nešto preko 100 evra. Za prihranu pšenice potrebno je 200 kilograma veštaka, a da se ne priča o hemijskoj zaštiti koja, opet, odnese oko 100 evra po hektaru – nabraja Kujundžić. Kada podvuče crtu, najniža cena ulaganja po hektaru je između 500 i 600 evra."

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike...cija-ratari-na-gubitku.sr.html


Dakle, evo ga jedan poljoprivrednik koji je otvoreno izašao sa svojom računicom.. U računici je zaboravio cenu zakupa zemlje, ali da mu nadodamo i tih 150 evra na 600 evra troškova, to je ukupno 750 evra troška po hektaru.
Da se odmah razumemo, tih 600 evra po hektaru je ništa i sasvim je očigledno da se tu štedi na svemu, pa će mu takav biti i prinos (nama je za uzgoj silaže čist trošak oko 1000 evra po hektaru).

E sada, ajde da bacimo jednu računicu. Dotični obrađuje 300 hektara što znači da on godišnje ulaže oko 225.000 evra u proizvodnju (pretpostavićemo da zakupljuje zemlju, kako bi računica bila tačnija).

Pretpostavićemo i da ima bedan prinos, jer ne ulaže adekvatno u proizvodnju.

Pšenica je trenutno 28.8 dinara, a on može da računa na prinos od oko 5 tona po hektaru u suvom ratarenju (kod pšenice nemam pojma koliki je optimalni prinos, pa neću da lupam, ovu cifru sam izvukao iz novina kao prosečnu za Srbiju)

Kukuruz je trenutno 21.6 dinara, a on može da računa na prinos od oko 7 tona po hektaru u suvom ratarenju (modernom/normalnom proizvodnjom se postiže 12-15 tona)

Dakle, u slučaju da je posadio pšenicu, od njene prodaje prihodovaće 432.000 evra, i ostaće mu 207.000 zarade, odnosno 690 evra po hektaru.

U slučaju da je sadio kukuruz prihodovaće 453.000 evra, a zarada će biti 228.600, odnosno 762 evra po hektaru.

E sada ja da vas pitam, koji to posao ima 90-100% profit u odnosu na investiciju, i to u roku od godinu dana?

Da se cena kukuruza/pšenice prepolovi on je na nuli (dešava se i to, ali to bude jedna godina, dve, pa onda opet 5 dobrih godina), a sve preko toga on dobro zarađuje.


[Ovu poruku je menjao ventura dana 02.06.2011. u 12:53 GMT+1]
[ stil @ 02.06.2011. 11:45 ] @
+ 1.000.000 € za silos. Jer ako hoćeš da prodaješ kad je cena povoljna moraš negde da čuvaš svoj rod. Ukoliko nemaš silos zarada ide ↓
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 11:50 ] @
A ko ce da otkupi po toj ceni? :-) Marsovci? Ko ce da odradi transport, da plati radnike koji ce da rade na njivi cele godine? Koliko je potrebno radnika za obradu 300HA godisnje i koliko oni kostaju? Ostatak koji ostane podeli na 12 meseci pa ces dobiti jednu srednju zaradu. Cena psenice 2010. godine je bila 15 dinara mislim. Samo da te potsetim da se materijal kupuje u dinarima, rod placa u dinarima a krediti su u evrima. Eto jos gubitka (prosle godine ~20%) na kursnoj razlici. A o skladistenju da ne pricamo i o ceni istog ako nemas svoj silos koji kosta u sestocifrenim iznosima.

Ali dobro ja mislim da ti podjebavas posto sigurno znas sve to ;)
[ dusans @ 02.06.2011. 12:03 ] @
Koliko se sećam, rod pšenice 2010 se otkupljivao po 12 dinara, ali neka se neko javi da kaze tačno koja je cena bila.
Po toj ceni nema smisla proizvoditi.
Po ceni od 30 dinara svakako da ima dobre računice samo takvu cenu proizvođač nikada ne može da dobije.
Tržišna cena kao takva (trenutno) ne može da bude deo matematike profita proizvođača.
[ ventura @ 02.06.2011. 12:06 ] @
@Slobodan Miskovic:
Kome da prodaju? Pa kupcima na berzi, neće tebi sigurno.

Kad kažem 1000 evra po hektaru to uključuje SVE. I zemlju, i seme i prihranu i hemiju i mehanizaciju i amortizaciju i kredite i radnike i pivo i transport i sve.

Mi posadismo 500 hektara silažnog kukuruza, pa na jesen mogu konkretno da kažem koliki smo prinos imali ako nekoga zanima... Pa to onda uporedite sa nekim koji je treća generacija poljoprivrednika, i videćemo šta je tu u pitanju...

@stil:
Ako hoće da špekulišu, to onda košta... Isto tako onaj koji kupuje kod njih ako hoće da šekuliše mora da ima silos... A i tih milion evra nije neka para (inače silos košta mnogo više) ako se seljaci udruže pa to zajedno naprave...
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 12:13 ] @
Hahahahahahaha, kupcima na berzi, hahahahaaha. Da da, to tako mali perica zamislja poljoprivredu u Srbiji. Evo ja cu da ti dam kontakt osobu koja ima 200 hektara i ako joj prodas po ceni koja je na berzi tebi ide 10%. Moze? :) Dobar fazon. Kad budes prodao nesto po ceni koja je na berzi javi se...
[ gigamg1 @ 02.06.2011. 12:23 ] @
Otkupne cene nisu iste sada i kada bude sezona vrsidbe ili berbe. Sada su naravno vece jer nema velike ponude a kada bude onda ce cene drasticno da se smanje sto znaci da samo veci igraci imaju profit u tom poslu dok ovi mali bez silosa i odgovarajuceg skladista moraju da prodaju svoj prinos u vreme kada je cena mala. Jedina sansa je kredit za izgradnju silosa.
A stvarno su izasli u susret sa tim kreditima. Divota! Uzmes kredit kome su rate vezane za euro a dobijas dinare. Inflacija pa jos lepo i hipoteka na zemlju i sta dobijamo? Dobijamo to da im se zbog kredita oduzme zemlja koja se kasnije prodaje za blago receno saku dinarcica veleposednika koji su igrom slucaja ranije imali ulogu u vlasti a njima su prihodi malko veci pa im ne trebaju subvencije. I da se ne lazemo, STA je 100hektara za vojvodjanjske poljoprivrednike? To mozda jeste u juznoj srbiji nesto jer ima malo obradive povrsine ali u Vojvodini je malo.

Silazni kukuruz i klasicni merkantilni kukuruz nisu toliko isti.
Silazni ima kraci rok prispeca i zahteva manje agrotehnickih mera u odnosu na klasicni.

A da ne govorimo o bolesti crvenila kukuruza koje evo vec 2god hara po Vojvodini a nigde ni reci o tome.

@Ventura
dosta je kada se cuje od tebe da se kukuruz sadi
Razglasi svima gde se to kupuju sadnice kukuruza. Mislim, ustedece ljudi gorivo i muku na sejanju i valjanju
[ HeYoo @ 02.06.2011. 12:33 ] @
Citat:
vilil1
Pa hajde malo da cujemo seljake iz ostatka Srbije...sta oni kazu na ovo, da li se slazu sa protestima veleposednika...


Neces cuti jer nije isto hektar pod malinjakom i hektar pod zitom. Jasno valjda?
btw i malinari ce se buniti samo nije jos vreme ;)
[ stil @ 02.06.2011. 12:57 ] @
@ ventura Nije to špekulacija, to je zdrav razum. Inače ti nisi uračunao troškove za silos a uzeo si cene koje vaše danas kada su zalihe pri kraju i kada su cene skoro na maksimumu.
[ Joker @ 02.06.2011. 12:59 ] @
Tuđ posao je uvek lepši, lakši i veća zarada.
[ jandrino jato @ 02.06.2011. 13:08 ] @
jokeru lepo si rekao!!! hehe

tu pricate mnoge ne realne stvari sto se poljoprivrede tice jer dok mi ovde iz nasih kuca tipkamo oni vec treci dan protestuju i koliko sam cuo nece odustati! a bok bg ne bude u blokagi vlast nece biti razumna! danas je opet u blokadi i moje selo futog pa opet im svu podrsku pruzam tj odneo im je moj cale gajbu piva i vode jer to je nas familijarni doprinos jer traktor nemamo!
POGLEDAJTE KOLIKI JE GODISNJI BUDZET ZA POLICIJU A KOLIKI JE ZA POLJOPRIVREDU I SVE CE VAM BITI JASNO !!!
mi smo drzava u kandzama politicara i policije koja cuva pojedince a nas obicne ko je.e !!! posten covek koji radi svima smeta al nikom ne smeta kad dolaze amerikanci i eu mafija i ceo grad se zbog njih blokira tad svi cute a danas bezveze galamite jer ne poznajete kako je onom malom coveku koji pravi velike stvari a to je hrana!!!
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 13:13 ] @
Citat:

POGLEDAJTE KOLIKI JE GODISNJI BUDZET ZA POLICIJU A KOLIKI JE ZA POLJOPRIVREDU I SVE CE VAM BITI JASNO !!!


Err... mozda je to tako zato sto je policija organ drzave, a poljoprivreda bi trebalo da bude privatna aktivnost?

Citat:
Slobodan Miskovic
Kad budes prodao nesto po ceni koja je na berzi javi se...


Pa sta se onda prodaje na toj berzi?
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 13:31 ] @
Kao sto rekose gore, ta cena je pred zetvu kada nema ko da proda. Po toj ceni koja je sada nije moguce prodati zito posle zetve tako da je njegova kalkulacija besmislena. Niti ima toliko silosa niti je moguce skladistiti sav rod i cekati veliku cenu (koja je gle cuda bas velika jer nema ko da proda). :)

http://www.proberza.co.rs

Pa vidi koliko se prodaje. Smesne sume i kolicine.
[ DrJekyll @ 02.06.2011. 13:53 ] @

^^ To me podseti na dogadjaj iz poste pre neki dan, dosao neki cica s papirima akcija nis-a, aerodroma ili cega vec,

i radnica mu preda potvrdu a on kaze "pa sta je ovo, dajte mi pare sad odma!"


E tako bi i ovde neki da prodaju psenicu na berzi.
[ gigamg1 @ 02.06.2011. 14:01 ] @
Ako, ako. Takvih ce uvek biti.
Sit gladnome ne veruje
[ dlalic @ 02.06.2011. 14:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Err... mozda je to tako zato sto je policija organ drzave, a poljoprivreda bi trebalo da bude privatna aktivnost?


Kakve to veze ima?
Sta mislis koja je najveca pojedinacna stavka u budzetu EU? Prosveta? Zdravstvo? Policija? Vojska?... Pogadjaj dalje...
Nemoj samo opet ono od malo pre "ali EU ima para, moze im se". Pa bas zato sto mi NEMAMO moramo da ulazemo bas u poljoprivredu. Na kraju krajeva deklarativno i svakih par meseci podvuceno od strane odgovornih "poljoprivreda je nasa strateska delatnost"

Osim toga da se kladimo da ce im se ispuniti zahtevi? Samo ako istraju jos 2-3 dana. Pa ova drzava ispuni zahtev iz protest taksista da ne placaju PDV kad blokiraju Beograd.
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 14:58 ] @
Citat:
dlalic
Nemoj samo opet ono od malo pre "ali EU ima para, moze im se". Pa bas zato sto mi NEMAMO moramo da ulazemo bas u poljoprivredu.


Kao prvo, totalno je besmisleno porediti EU budzet sa budzetom Srbije.

Ne zbog "EU standarda" vec zato sto je EU budzet DODATNI tj. sekundarni budzet, i kao takav je daleko manji od nacionalnih budzeta sabranih zajedno. Cisto da bude jasnije - maksimalne kontribucije individualne clanice su nesto iznad 1.2% u odnosu na GNI. To je smesno u poredjenju sa "pravim" budzetom.

Ne mozes porediti sekundarni budzet sa nacionalnim budzetom zato sto je sama svrha sekundarnog budzeta drugacija, a zbog prirode istog kao 'dodatnog' budzeta ne mozes praviti direktna poredjenja sa procentualnom alokacijom resursa u tom budzetu sa alokacijama primarnih budzeta - nekada kada je postojala SRJ to bi mozda moglo da se poredi sa "federalnim" budzetom SRJ - sa budzetom Srbije se ne moze porediti uopste jer je svrha drugacija kao sto rekoh.

Drugo, teza da zato sto "NEMAMO" moramo da "ulazemo bas u poljoprivredu" zvuci dobro, samo ne znam na cemu baziras ideju da de-facto zaduzena drzava treba jos vise da se pruzi za subvencije, umesto da se pronadje neki drugi model koji bi bio daleko vise stimulativan.
[ vilil1 @ 02.06.2011. 15:16 ] @
Citat:
jandrino jato: ...posten covek koji radi svima smeta al nikom ne smeta kad dolaze amerikanci i eu mafija i ceo grad se zbog njih blokira tad svi cute a danas bezveze galamite jer ne poznajete kako je onom malom coveku koji pravi velike stvari a to je hrana!!!

Pa dobro, da li ti posteni ljudi rade za pare ili za klikere? Da li tu hranu sto proizvedu poklanjaju ili prodaju? Da li neko ko radi za platu, i nema veze sa poljoprivredom, mora da kupi tu hranu ili ce je dobiti gratis? I jos da se daju pare na poklon veleposednicima!?
[ stil @ 02.06.2011. 15:18 ] @
Ivane


Reče mmx u http://www.elitemadzone.org/p2879820


Citat:
Prica sa subvencijama je aktuelna imho zato sto ti paori ne umeju da objasne u cemu je problem i time nalvace gnev gradske raje.

Kao sto vam je poznato privrednici generalno imaju povracaj PDVa za poslovne troskove. Zemljoradnici zbog zastrelog zakona o poljoprivredi to nemaju. Kad su se pobunili jesenas receno im je da plate regularno sve racune sa PDVom a da ce sada (kontajuci da ce prodati lelekom) da im povracaj PDVa isplate kao subvenciju jer je to pravno-formalni okvir kroz koji su mogli da dobiju te pare. Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im jje drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.



Dakle poljoprivrednici traže ono što ostali koji se žale da su na gubitku zbog štrajka već imaju. Postite ih da se za to izbore.
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 15:22 ] @
@stil,

Da, povracaj PDV-a koji iz nekih razloga nije u zakonu za njihovu delatnost.

Nema frke, nek se bore za to - niko ih ne moze spreciti u tome. Medjutim, ako ta njihova "borba" ukljucuje i sprecavanje drugih, apsolutno neduznih, ljudi da normalno zive i rade onda to svakako prestaje da biva tako jednostavno i idilicno.

Ako ih je murija sprecila da idu traktorima za Beograd, sto nisu otisli bez traktora i kampovali ispred Vlade? Mogli su isto tako da naprave opstrukciju rada Vlade... Ali nee, oni su ocigledno planirali veliko njesra i kolaps saobracaja...

Citat:

Postite ih da se za to izbore.


Kakva demagogija - koliko vidim, jedino u cemu oni uspevaju je da naprave haos... Zasto bi ih neko trebao pustiti da mu naprave haos u svom mestu?
[ stil @ 02.06.2011. 15:27 ] @
Ivane ajde da ne izmišljamo toplu vodu, videli su kako se to radi po svetu.



[ dusans @ 02.06.2011. 15:29 ] @
Pa da, odu pešaka a ovi pošalju interventnu da nalupa šamare i nikom ništa.
Ne bi stigli ni Pančevački most da pređu.
Pa nisu valjda toliki "Seljaci"?
[ the_tosic @ 02.06.2011. 15:31 ] @
Znas Stil u cemu je razlika izmedju Beograda i Pariza, u Parizu prosecan gradjanin taj protest nije osetio, jer ide metroom na posao, ulica mu ni ne treba jer je sve povezano podzemnom. U Beogradu prosecan gradjanin ne bi mogao da izadje iz svoje kuce, ako ti to nije jasno onda ne znam....
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 15:36 ] @
Citat:
stil
Ivane ajde da ne izmišljamo toplu vodu, videli su kako se to radi po svetu.


Ajde prestani da smaras sa tim slikama iz Berlina.

Ozbiljno. U Berlinu se ljudi okupe, i tacno u minut se sklanjaju kada istekne planirano vreme zato sto u suprotnom ih ceka racun za opstrukciju saobracaja i stetu nanetu drugima. Slobodno skokni do ovde kad su neke demonstracije, pa gledaj na sat sta se desava. Blokade puteva su najavljene unapred i uvek su izuzetno kratke. Cim vreme istekne, sledi razlaz.

Tako nesto ne postoji u Srbiji, niti je moguce dok pravna drzava ne bude funkcionisala 100% - i jasno je da bi izazvalo opsti haos koji bi bilo jako tesko kontrolisati, a za svu stetu ne bi niko bio kriv (sve i da se proglasi krivim, ne bi mogli da naplate odstetu).

Prosto receno - Srbija nije Nemacka, i Beograd nije Berlin. Pre nego sto se uhvatis te mantre "kako se to u svetu resava" mozda bi trebao da ukapiras da "u svetu" postoje mehanizmi koji omogucavaju da demonstracije na minimalan nacin ugrozavaju druge.

Ti mehanizmi u Srbiji ne postoje... Takodje, iskreno, centar Beograda je toliko saobracajno opterecen da bi trebalo apsolutno zabraniti bilo kakve demonstracije u centru Bgd-a.

Berlin ima U i S-bahn koji idu ispod zemlje (ili preko nadzemnih trasa izolovanih od ostalog saobracaja koje se ne mogu blokirati), koji koristi gro ljudi za putovanje do posla. Beograd nema nista od toga, i svako blokiranje kljucnih saobracajnica je garantovani kolaps saobracaja.

Citat:
dusans
Pa da, odu pešaka a ovi pošalju interventnu da nalupa šamare i nikom ništa.
Ne bi stigli ni Pančevački most da pređu.
Pa nisu valjda toliki "Seljaci"?


Ako je "interventnoj" dato naredjenje da ih ocisti, ocistili bi ih sa sve traktorima sve u 16.
[ Wi-Fi @ 02.06.2011. 15:38 ] @
Ma kakvo "ciscenje", par stotina klinaca vuce za nos par hiljada pripadnika "zandarmerije", kao oni bi izasli na kraj sa seljacima...
[ stil @ 02.06.2011. 15:40 ] @
Idealna situacija bi bila kada bi sve moglo da se reši dogovorom bez da dođe do ometanja drugih u svom poslu. Tu se slažem sa tobom. Međutim izgleda da je ovo u današnje vreme postao način da svoj problem dovedeš u žižu javnosti. Bio je nedavno štrajk taksista koji nisu hteli da plaćaju PDV i šta je bilo ispunili su im zahteve. Pa advokati, prosvetari ...
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 15:42 ] @
I ti stvarno mislis da je to normalno i da moze da potraje na duzi rok?

Svako, kome dune, dodje - uceni sve ostale, i ne mice se dok mu "the sisa" ne isplati to sto trazi? Taksista, lekar, apotekar, prosvetar, seljak, radnik Zastave, malinar, advokat, ovaj onaj?

Vidi, ima jedna zemlja malo juznije od Srbije - upravo je pred totalnim bankrotom zato sto je titrala svakome i izigravala sugar daddy-ja. Jedina razlika izmedju Srbije i te zemlje je da nikog nece boleti ona stvar ako Srbija bankrotira i niko nece biti prisiljen da joj plati racune.
[ stil @ 02.06.2011. 15:44 ] @
Ivane

I ovi iz Srbije su krenuli da samo prodefiluju kroz Beograd bez zadržavanja ali ih je policija zaustavila.
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 15:47 ] @
Ma to su price za malu decu.

Defilovali malo sutra - da su samo hteli da "defiluju" ne bi odlucili da "kampuju" u Pancevu kada su ih zaustavili - ima deonica bez murije na kojima su se isto tako zaustavili da "kampuju".

Sam si sebi dao odgovor sa taksistima i ekipom - niko ne dolazi ispred skupstine da "defiluje" vec da se smesti tu i ne mice dok ne iznudi da mu se isplati to sto trazi.

Nisu bas svi veverice.
[ stil @ 02.06.2011. 15:52 ] @
Šta znam nisam vidovit.
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2011. 15:55 ] @
Pa nema potreba da budes vidovit ako uzmes u obzir istorijat "demonstracija" po Beogradu.

Uzgred, neko pomenu posete kojekakvih drzavnika - i to je isto odvratna stvar i valjda ce jednog dana sve te drzavne ustanove biti izmestene iz centra grada tako da nece morati da blokiraju grad zato sto neko m00do dolazi.
[ dlalic @ 02.06.2011. 16:56 ] @
Ajmo ovako....

Da li su poljoprivrednici u pravu(sto se zahteva tice)? Verujem da ces se sloziti da jesu.

Da li mislis da bi peticijama, razgovorima sa 25-godisnjim pomocnicima, apelima, transparentima ispred MZ u Crepaji... resili problem?

Kako ti zamisljas da se u Srbiji resavaju problemi? Daj predlog
[ dlalic @ 02.06.2011. 17:03 ] @
Osim toga ako te slike iz Berlina "smaraju", pogledaj par filmova iz Brisela

http://www.youtube.com/watch?v=2LrKSLRvWcg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wVQzoXFMCLk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=SYlSqRngvlM&feature=related

[ a1200 @ 02.06.2011. 17:09 ] @
Citat:
Kako ti zamisljas da se u Srbiji resavaju problemi?

Odgovor na to pitanje je dat jos 5 Oktobra. Ovde izgleda svaka ekipica koja dodje na vlast, posle odredjenog ali vrlo brzog vremena, zaboravi zasto je tu dosla, sta je obecavala i ko i kako ju je doveo... pa se onda staro-novi problemi ponovo reshavaju na isti nacin - jer drugacije ne moze u Srbiji.

Citat:
...transparentima ispred MZ u Crepaji...

ahahahahahaaaaaa :)
Mozda pismom predsedniku... :)
[ Prokletnik @ 02.06.2011. 17:22 ] @
Zivim u Opovu radim u Padinskoj skeli .. izmedju mene i posla 2 x policija koja blokira poljoprivrednike. Mislim da ovo sto rade nece uroditi plodom ,podrzavam traktore i subvencije ali ako mi radnici ne stignemo na posao ili nedaj boze dobijemo packe zbog kasnjenja nece biti para za budzet.
[ ventura @ 02.06.2011. 17:45 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic:
Hahahahahahaha, kupcima na berzi, hahahahaaha. Da da, to tako mali perica zamislja poljoprivredu u Srbiji. Evo ja cu da ti dam kontakt osobu koja ima 200 hektara i ako joj prodas po ceni koja je na berzi tebi ide 10%. Moze? :) Dobar fazon. Kad budes prodao nesto po ceni koja je na berzi javi se...

Sajt produktne berze je trenutno offline, ali na njemu se ima tačan pregled ko je kupio/prodao šta, po kojoj ceni i koju količinu. Čim sajt postane dostupan staviću informaciju za koliko se može prodati 16 vagona kukuruza (1600 tona).

Citat:
gigamg1:
Otkupne cene nisu iste sada i kada bude sezona vrsidbe ili berbe. Sada su naravno vece jer nema velike ponude a kada bude onda ce cene drasticno da se smanje sto znaci da samo veci igraci imaju profit u tom poslu dok ovi mali bez silosa i odgovarajuceg skladista moraju da prodaju svoj prinos u vreme kada je cena mala. Jedina sansa je kredit za izgradnju silosa.

Naravno da cene nisu iste. Evo cena koje su bile prošlog Novembra:

Ono što je interesantno je da se seljaci svake godine iznenade na ovo, i tako decenijama unazad.. Ono očekuju da će nakupci/špekulanti da se odreknu svoje zarade u korist seljaka.

Dalje, skladištenje kukuruza u silosima košta tipa 0.50 evra po toni mesečno, što ti dođe 3 evra po toni za celu sezonu (6 meseci). Nemoj sada da se lažemo i da izmišljamo da je seljaku problem platiti skladištenje.

Međutim, ajde da uzmemo i tu računicu, da je seljak prihvatio tu najlošiju cenu u Novembru za 16.5 dinara po kilogramu, opet sa svojim troškovima od 750 evra po hektaru, i prinosu od 8 tona, on je po hektaru prihodovao 1320 evra, od čega mu je 570 evra čista zarada.

Ali ajde da kažemo da to nije u pitanju priglupi seljak koji gleda da uštedi na svemu, već da je uložio u sve kako treba i da ga je hektar koštao 1000 evra, pri čemu sada ima 12 tona prinosa, on je sada zaradio 980 evra po hektaru.

Citat:
gigamg1:
Silazni kukuruz i klasicni merkantilni kukuruz nisu toliko isti.
Silazni ima kraci rok prispeca i zahteva manje agrotehnickih mera u odnosu na klasicni.

Nisu isti ali su prilično slični... Tačno je da ima kraći rok prispeća, ali to da zahteva manje agrotehničkih mera možda samo važi kod naših seljaka koji vole da se prave pametni, a kada im prinos podbaci, ne nađu za shodno ni da se počešu po glavi...

Onoliko koliko ja znam, proizvodnja silažnog kukuruza je nešto skuplja jer ide više semenskih jedinica po hektaru u odnosu na običan kukuruz. Shodno tome, svega ostalog treba nešto više.


Citat:
gigamg1:
dosta je kada se cuje od tebe da se kukuruz sadi
Razglasi svima gde se to kupuju sadnice kukuruza. Mislim, ustedece ljudi gorivo i muku na sejanju i valjanju

:)
Ja sam gradsko dete, a traktor sam video iznutra prvi put u životu tek pre nekoliko meseci... Tako da nemoj da se ljutiš...

Citat:
stil:
@ ventura Nije to špekulacija, to je zdrav razum. Inače ti nisi uračunao troškove za silos a uzeo si cene koje vaše danas kada su zalihe pri kraju i kada su cene skoro na maksimumu.

Troškovi silosa su 0.50 evra po toni mesečno. Beznačajno. Još neka pitanja?

Citat:
Slobodan Miskovic:
Kao sto rekose gore, ta cena je pred zetvu kada nema ko da proda. Po toj ceni koja je sada nije moguce prodati zito posle zetve tako da je njegova kalkulacija besmislena. Niti ima toliko silosa niti je moguce skladistiti sav rod i cekati veliku cenu (koja je gle cuda bas velika jer nema ko da proda). :)

Bem li ga, ja izračunah da seljak i sa tom cenom odmah posle žetve može da zaradi 570 evra, odnosno 980 ako zna šta radi.
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 17:56 ] @
Lose ti ide racunica posto silosa i mesta u njema nema neograniceno nego su kapaciteti VRLO ograniceni. Drugo u cemu gresis jeste sto sve racunas u evrima a sve sto se radi ovde se radi u dinarima osim naravno kredita :-)

Opet po tvojoj racunici ako seljak ima 100 hektara i takvih je malo u odnosu na vecinu opet dolazimo do veoma prosecne zarade na godisnjem nivou ako podelimo na mesece. Prosecno poljoprivredno domacinstvo ima vise od 5 clanova pa dolazimo do zarade od ~1000e mesecno sto opet nije tacno jer kursna razlika pojede dosta.... Dodatno od tih 1000e mesecno treba platiti poreze i doprinose tako da ne ostane mnogo....
[ gigamg1 @ 02.06.2011. 18:09 ] @
Ako se vec pitamo sta ti proizvodjaci rade sa svojim proizvodima onda slobodno mozemo da se pitamo i sta dosta novootvorenih firmi u Srbiji placa svojim radnicima. Radnici placaju porez od cijih se para finansiraju njihove plate i jos vlasnici imaju umanjen ili nikakav pdv da plate a gotov proizvod prodaju i lova im ide u dzep.

Ajmo sad da se doskacemo jedni drugima i kada je odredjena strana zemlja bolja onda da kritikujemo svoju a kada smo mi u nekom slucaju bolji od nekih drzava onda da to unizimo sto je manje moguce dok sedimo i pricamo o tudjoj muci iz fotelja sa dodatnim pridevom.

The sisa se u ovom slucaju kao i u mnogim spominje samo kada treba je koristiti a kada je treba snabdevati ¨zacinom¨ onda tisina nastaje kao sto tisina nastaje i kada se pitamo ko tu sisu bukvalno receno grize.
Ali zato je lelekom, odojce sisino glavni problem jer ga treba prodati pa sad svi koji i malo imaju dodirnih tacaka sa njim traze nacin da se ¨ocesu¨.
Pitam se sta ce biti kada se sve proda (citaj pokloni) stancima kao sto je i dugorocni plan za poljoprivredu. Bicemo najniza radna snaga u sopstvenoj drzavi.

Kako neko ne moze da se pomiri da poljoprivreda geostrateski najvise ima sansi za uspeh u ovoj zemlji pa shodno tome i ulaganja moraju biti takva.

I treba blokirati celu drzavu pa neka se vidi koliki je potencijal poljoprivrednika zanemaren.
Sta mislite, kako bi se organizovali za bolju poljoprivrednu proizvodnju sami poljoprivrednici kada bi im omogucio normalan prihod i normalan rad ili treba ponovo da dodje do agrarne reforme i prinudnog otkupa kao pre mnogo godina

@ventura
Drago mi je sto ces da se vezbas sa 30 000 ali tu informaciju niko od tebe nije trazio. Ako vec zelis da je iskazes, imas dosta nacina... Blogovi ili tako nesto...
[ a1200 @ 02.06.2011. 18:10 ] @
Ja mislim da ipak ovi novi, seljaci sa asfalta, znaju bolje kako zivi seljak u Srbji - evo svi novi narastaji prosto poginushe da ostanu na svojoj dedovini i nastave tako unosan i isplativ posao, jos plus imaju sve razradjeno.
[ gigamg1 @ 02.06.2011. 18:14 ] @
Citat:
a1200:  tako unosan i isplativ posao

Vidis kako si to dobro ironicno slozio. Daljna rasprava oko toga nije potrebna.
Najzad smo dosli do sustine koju neki uporno sklanjaju nepotrebnim skretanjima
[ ventura @ 02.06.2011. 18:19 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Drugo u cemu gresis jeste sto sve racunas u evrima a sve sto se radi ovde se radi u dinarima osim naravno kredita :-)

Ima u Srbiji i kredita u dinarima...

Citat:
Slobodan Miskovic
Opet po tvojoj racunici ako seljak ima 100 hektara i takvih je malo u odnosu na vecinu opet dolazimo do veoma prosecne zarade na godisnjem nivou ako podelimo na mesece.

Jesam li ja negde spominjao da se može lepo živeti sa 100 hektara?

Sve zavisi ko šta smatra za normalno, ali ja lično se ne bi bavio poljoprivredom ako ne obrađujem bar 300-500 hektara.

Citat:
a1200: Ja mislim da ipak ovi novi, seljaci sa asfalta, znaju bolje kako zivi seljak u Srbji - evo svi novi narastaji prosto poginushe da ostanu na svojoj dedovini i nastave tako unosan i isplativ posao.

Tu nije u pitanju da li je poljoprivreda unosan posao (jeste), već neukost ljudi, uticaj sredine, medija... U Srbiji je danas sramota biti seljak.. Bolje biti zgubidan i propalica u Beogradu, nego seljak u okolini Zrenjanina.

Tužno je što ta deca ne uče ništa po poljoprivrednim školama i fakultetima, i što nakon tih škola oni ne uče svoje očeve i dede, već prihvataju neke nebuloze koje očigledno ne daju rezultate..

Pa tu je i onaj mentalitet oko udruživanja... Ne bi seljak pristao da njegovom komšiji bude malo bolje, pa taman da i njemu samom bude pet puta bolje.

I dalje su opet razlozi fundamentalnog nepoznavanja materije, poljoprivredne tehnologije, funkcionisanja društva generalno... Ne koriste se nove tehnologije, ne vrši se nikakav napredak, danas seljak radi istim metodama (a verovatno i mašinama) kao i njegov deda pre 40 godina.. To jednostavno ne može da funkcioniše... Plaše se banaka, veruju isključivo u slamaricu, a ne shvataju da je danas rad sa bankom jedini način da nešto stvoriš u modernom društvu... Novac je izuzetno jeftin, i to treba iskoristiti do maksimuma.
[ stil @ 02.06.2011. 18:23 ] @
U trenutku žetve prošle godine žito se okupljivalo za 9-10 dinara po toni a cena skladištenja je bila 80 dinara po toni.

http://www.b92.net/tv/znanje/zare.php?nav_id=258982
[ ventura @ 02.06.2011. 18:24 ] @
Citat:
stil: U trenutku žetve prošle godine žito se okupljivalo za 9-10 dinara po toni a cena skladištenja je bila 80 dinara po toni.

http://www.b92.net/tv/znanje/zare.php?nav_id=258982

Ja pričam o kukuruzu jer se u to razumem... Ako ćemo o žitu, ajmo onda da pričamo i o ceni najlon čarapa..

I da, skladištenje pšenice je skuplje od skladištenja kukuruza. Cena skladištenja pšenice zavisi i od njenog kvaliteta.

A opet i tih 80 dinara po toni, to mu dođe 0.08 dinara po kilogramu za skladištenje, na cenu od 9-10 dinara, to iznosi manje od 1% prodajne cene.
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 18:28 ] @
Citat:
ventura: Ima u Srbiji i kredita u dinarima...


Ima. Po kojoj kamatnoj stopi? :)

Citat:
ventura:Jesam li ja negde spominjao da se može lepo živeti sa 100 hektara?

Sve zavisi ko šta smatra za normalno, ali ja lično se ne bi bavio poljoprivredom ako ne obrađujem bar 300-500 hektara.


A jel znas strukturu poljoprivrednog zemljista u Vojvodini? Da li znas koliko procenata ljudi tj. gazdinstava ima vise od 100 hektara? :-) Ocigledno ne znas cim ovako pricas...tacnije lupas gluposti.

Evo i zasto:

2. Struktura gazdinstava prema velicini poseda u Srbiji ukazuje na prevalenciju
malih gazdinstava sa malo korišcenog zemljišta. Rezultati AŽS (2007) ukazuju da gazdinstva
sa posedom manjim od 5 ha cine 73% ukupnog broja poljoprivrednih gazdinstava.
Ovo
ucešce je niže u odnosu na AŽS 2002 (80%) i Popis 2002 (78%), što ukazuje da je takode
argument polarizacije posedovne strukture.

Izvor: NACRT STRATEGIJE RURALNOG RAZVOJA 2010–2013

http://avm.rs/dokumenti2/Nacrt%20Strategije%20RR%202010-2013.pdf

Sad ti je mozda jasno zasto se protestvuje.

Btw nisi mi odgovorio koliko zaradjuje mesecno prosecno poljoprivredno gazdinstvo (5 clanova) posle placenih poreza i doprinosa na zarade sa velicinom do 100ha ( oni cine preko 90%).


Citat:
Ja pričam o kukuruzu jer se u to razumem... Ako ćemo o žitu, ajmo onda da pričamo i o ceni najlon čarapa..


Zasto bi pricali o necemu sto nije tema. Ti si krenuo da pricas o kukuruzu tako da diskutuj sam sa sobom. Krenuo si sam da pravis racunice na osnovu cene PSENICE I! KUKURUZA. :-)
[ ventura @ 02.06.2011. 18:42 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic
Ima. Po kojoj kamatnoj stopi? :)

Kada se uračuna inflacija, stopa je uporediva sa kreditima indeksiranim u EUR ili CHF, uz nešto manji valutni rizik ako osoba posluje u dinarima.

Citat:
Slobodan Miskovic
A jel znas strukturu poljoprivrednog zemljista u Vojvodini? Da li znas koliko procenata ljudi tj. gazdinstava ima vise od 100 hektara? :-) Ocigledno ne znas cim ovako pricas...tacnije lupas gluposti.

Ti očigledno mene ne kapiraš.

Zabole me kakva je struktura poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini, i koliko hektara ima prosečno gazdinstvo.

Od poljoprivrede u srbiji se MOŽE živeti, i zarađivati izuzetno dobro. Kao i za svaki posao, za to postoje preduslovi. Masa ljudi u Srbiji nema te preduslove, ali je cela poenta u tome da je te preduslove moguće steći - uzeti zemlju pod zakup na odloženo plaćanje kod opštine. Iznajmiti mehanizaciju za početak, a kasnije uzeti na lizing, uzeti od banke kredit za repromaterijal itd.

Poznajem čoveka koji je nakon poljoprivrednog fakulteta od dede dobio nešto malo zemlje (par hektara), sadi soju i za to je usko specijalizovan, i sada nekih 5-6 godina nakon toga se za njega može reći da je veleposednik.

A da ne bude da keenjam u prazno, kao ostali diskutanti, evo grube računice koliko košta proizvodnja kukuruza koja će doneti bar 12 tona po hektaru:
Code:
1 Pre harvest Machinery     1.015ha @ 95e       € 96.425
2 Seed, Chemical etc.
2a Seed (Pioneer PR37M34)   3.045 bags         € 103.530
2b Nitrogen                 203.000 kg         € 146.160
2c Phosphate                60.900 kg           € 50.547
2d Potash                   50.750 kg           € 48.212
2e Lime                     1.015 ha            € 24.360
2f Herbicide & Insecticide  1.015 ha            € 60.900
3 Other Expenses
3a Crop Insurance           1.015 ha            € 42.630
3b Miscellaneous            1.015 ha            € 25.375
4 Harvest Machinery
4a Forage Combine           1.015 ha           € 142.618
5 Labor Cost                6.090 hours         € 30.450
6 Land Related Costs
6a Land Rent                1.015 ha @ €170/ha € 172.550
                                      TOTAL:   € 943.758
                 Total per Hectare (1015ha):    € 929,81


A evo i slične računice za proizvodnju kukuruza u Austriji:
Code:

• 2 hours plowing with two-furrow plow including tractor with 100 HP 100 – 120 €
• 2 times 45 minutes working with harrow including tractor 100 €
• 45 minutes working with 4-row sowing machine including tractor 60 – 70 €
• 30 minutes working with 12 m spreader including tractor 60 – 70 €
• Seeds 80.000 corn on 1 ha 220 €
• 30 minutes working with 5 m scrubber/float/leveler incl. Tractor 100 – 120 €
• Application of chemicals (in case of animal husbandry) 35 €
• Application of chemicals (in case of non-animal husbandry) 175 €
• Application with fertilizer spreader incl. Tractor 60-70 €
• Application of liquid manure (30 m3), 2 hours 100-120 €
• To harvest silage with forage harvester 150 €
Total sum between 1.160 – 1.250 €


Uzmi ove cene, uporedi sa tržišnim cenama kukuruza, pa ćeš videti o čemu pričam.
[ gigamg1 @ 02.06.2011. 18:42 ] @
Citat:
ventura: Tu nije u pitanju da li je poljoprivreda unosan posao (jeste), već neukost ljudi, uticaj sredine, medija... U Srbiji je danas sramota biti seljak.. Bolje biti zgubidan i propalica u Beogradu, nego seljak u okolini Zrenjanina.

Tužno je što ta deca ne uče ništa po poljoprivrednim školama i fakultetima, i što nakon tih škola oni ne uče svoje očeve i dede, već prihvataju neke nebuloze koje očigledno ne daju rezultate..

Pa tu je i onaj mentalitet oko udruživanja... Ne bi seljak pristao da njegovom komšiji bude malo bolje, pa taman da i njemu samom bude pet puta bolje.

I dalje su opet razlozi fundamentalnog nepoznavanja materije, poljoprivredne tehnologije, funkcionisanja društva generalno... Ne koriste se nove tehnologije, ne vrši se nikakav napredak, danas seljak radi istim metodama (a verovatno i mašinama) kao i njegov deda pre 40 godina.. To jednostavno ne može da funkcioniše... Plaše se banaka, veruju isključivo u slamaricu, a ne shvataju da je danas rad sa bankom jedini način da nešto stvoriš u modernom društvu... Novac je izuzetno jeftin, i to treba iskoristiti do maksimuma.


E ovo si odlicno rekao i potpuno se slazem.
Verujem da ne bi doslo do bilo kakve blokade da mediji se bave pitanjima vaznim za zemlju i standard naroda.
Pa nije ni cudo sto se u Banatu zadnjih pola veka cela sela prazne i stanovnisto prelazi u grad bas zbog bojkota medija i propagande.
Fakulteti se zavrsavaju reda radi a u skolama se koristi literatura 30 god stara.
Tehnologiju je samim tim tesko unaprediti a tehnicka sredstva su zastarela jer je nemoguce otplatiti nova uz sadasnje uslove.
Neko spomenu claas mehanizaciju kao visoki standard a sada se to pominje u pozitivnom smislu. Strah od banaka je totalno opravdan jer ih je tesko pored ovakve situacije i inflacije isplatiti jer imamo primera da su neki poljoprivrednici uzimali kredite pa zavrsili tako sto su prodavali zemlju da bi isplatili iste.

@ventura
Preko 100 hektara je jedini nacin za zaradu u poljoprivredi ali zasto ostati na tome? Zasto ne dopustiti da svi mogu da uvecaju svoje kapacitete preko 100 hektara pa da onaj ko je odlucan i spreman da se uhvati u kostac sa poljoprivredom to stvarno i postigne.
Imamo situaciju da veleposednici uvecavaju svoj posed sto je proporcionalno propadanju manjih gazdinstava koja prodaju svoju zemlju da bi se izvukli iz dugova koje su napravili pokusavajuci da uvecaju i osavremene svoj posed i sredstva
[ MyWay @ 02.06.2011. 18:46 ] @
Citat:
ventura: Tu nije u pitanju da li je poljoprivreda unosan posao (jeste), već neukost ljudi, uticaj sredine, medija... U Srbiji je danas sramota biti seljak.. Bolje biti zgubidan i propalica u Beogradu, nego seljak u okolini Zrenjanina.
Koliko je neisplativo biti seljak govore njihove kuće/imanja seljaka u Vojvodini, Mačvi.. Oni su razmažena gospoda za seljake iz centralne i južne Srbije, a opet protestvuju oni zbog malih subvencija a ne ovi sa juga..
Promeniše se sistemi u ovoj zemlji, svašta nešto se pretumbalo ovih nekoliko decenija koje pamtim, ali se jedno nikako nije promenilo - seljaci kukaju kako im se ne isplati da obrađuju zemlju...
Ko zna, možda je to istina a možda je to i zato što se retko ko od njih za sve ovo vreme transformisao iz paora u modernog poljoprivrednog proizvođača..
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 18:48 ] @
@ventura

Nemaju svi politicke veze ;) niti moze bilo ko da uzme zemlju pod zakup :-) samo to sto ti radis je rizicno, cas posla se promeni vlast i odnos snaga.
[ gigamg1 @ 02.06.2011. 18:50 ] @
Citat:
MyWay: a ne ovi sa juga..

Pa kad maline postanu jednogodisnje biljke i ti budes cesto jeo maline kao sto cesto jedes hleb e onda ce situacija biti ista.
Primera radi
[ ventura @ 02.06.2011. 18:56 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic
Nemaju svi politicke veze ;) niti moze bilo ko da uzme zemlju pod zakup :-) samo to sto ti radis je rizicno, cas posla se promeni vlast i odnos snaga.

:)

Svo vreme pričam o zakupu zemljišta za 150 evra/hektar, što je normalna tržišna cena koju ostvaruješ na aukciji. Onaj ko ima veze u politici neće da se zeza sa zakupom zemljišta, već će za cenu jednogodišnjeg zakupa kupiti neki propali kombinat na privatizaciji... Ali može se sasvim lepo živeti i zarađivati, i bez tih muljanja...

A na tim aukcijama su veći problem seljačka posla nego politika... Dođeš ti na aukciju i nadmećeš se za komad od 200 hektara, a neki tamo lokalac kome se iz nekog razloga ne sviđaš uzme i nabija ti cenu iako mu ta zemlja ne treba, niti ima novca da je plati... Pa onda ako si i ti seljak, dođeš kod njega na aukciju gde on licitira za parcelu koja je njemu interesantna pa i ti njemu nabiješ cenu, i naravno to opštini nikad i ne platiš... Ali dok se ti ispreganjaš sa opštinom, već je prošao voz za setvu te godine...
[ the_tosic @ 02.06.2011. 18:58 ] @
@gigamg1
Ne znam sta pokusavas da kazes? Ni da li si ikad gajio maline.
Malinama cena takodje varira od nikakve do dobre, beru se rucno, grad isto moze da ih omlati i svake godine se po n puta pleve i prskaju. Ne vidim po cemu su one lakse za uzgajanje od psenice/kukuruza.
[ MyWay @ 02.06.2011. 19:01 ] @
Citat:
gigamg1: Pa kad maline postanu jednogodisnje biljke i ti budes cesto jeo maline kao sto cesto jedes hleb e onda ce situacija biti ista.
Primera radi
Ajde objasni kakve ima veze da li su maline ili kukuruz u pitanju??
Nađoh sada interesantnu sliku:[att_img]
Svima se izgleda ispalti poljoprivreda, samo Srbima ne.. verovatno su subvencije u pitanju :-)
[ ventura @ 02.06.2011. 19:02 ] @
Citat:
the_tosic: @gigamg1
Ne znam sta pokusavas da kazes? Ni da li si ikad gajio maline.
Malinama cena takodje varira od nikakve do dobre, beru se rucno, grad isto moze da ih omlati i svake godine se po n puta pleve i prskaju. Ne vidim po cemu su one lakse za uzgajanje od psenice/kukuruza.

Beru se ručno? Možda u srednjem veku, ali danas za to postoje mašine:






Naravno da je mašina daleko jeftinija i brža od ručnog branja, te je krajnja cena proizvoda manja, a profit veći... Ali ko u Srbiji još razmišlja o optimizaciji troškova.. Ako nisi zaradio koliko smatraš da treba, samo blokiraš put, istreseš koju gajbicu malina ispred sebe, i eto ti pare od države odma...
[ Wi-Fi @ 02.06.2011. 19:13 ] @
A i protiv grada postoje rakete, osiguranje a i neke mreze (to sam skoro video, i to bas neki vocnjak cini mi se bio u pitanju)
[ the_tosic @ 02.06.2011. 19:14 ] @
Nisam imao pojma ni da postoji ovo :P.
U krajnjem slucaju nebitno opet je kombajn za psenicu, kukuruz rasprostranjeniji za manja domacinstva (ona koja iznajmljuju) nego ovo cudo.
Ono sto sam hteo da kazem je da mala seoska domacinsta u juznim delovima nemaju nista manje probleme nego vojvodjani.

EDIT: znam za protiv gradne rakete al malo malo pa grad spichi (znaci nesto ne funkcionise). U sv slucaju kad poredim ne poredim malo Vojvodjansko domacinstvo za vecim gazdinstvom u Sumadiji, nego poredim manja seoska gazdinstva.
[ Wi-Fi @ 02.06.2011. 19:20 ] @
Sasvim je normalno da manji imaju iste ili vece probleme, u odnosu na "velike". Ali zato mogu da se udruzuju, optimizuju proizvodnju itd, kao i bilo koji drugi biznis. Ako nece (iz inata, navike, cega vec) - onda jbg, nek' prodaju i to sto imaju pa uloze u nesto drugo. Ili potrose, pa po socijalnu pomoc.
[ ventura @ 02.06.2011. 19:20 ] @
Protivgradne rakete su efikasne, ali nažalost protivgradna odbrana je u nadležnosti države i tu najčešće nema dovoljno sredstava, tj. adekvatan broj raketa za svaku stanicu.

Međutim ono što postoji je osiguranje useva, gde ti visina premije zavisi od toga kakve mere si ti sam već preuzeo, ali u slučaju da se desi nešto nepredvidivo, rizik snosi osiguravajuća kuća.
[ dusans @ 02.06.2011. 19:24 ] @
Okolina Opova, cena zakupa 1ha zemlje prve kategorije izmedju 200 i 400 evra.
Zemljište bez postojećih bunara ili kanala za navodnjavanje.
[ vilil1 @ 02.06.2011. 19:24 ] @
Citat:
MyWay
Svima se izgleda ispalti poljoprivreda, samo Srbima ne.. verovatno su subvencije u pitanju :-)

Pa da, imas 100ha, dobijas na poklon od drzave 1000eura mesecno. Vajdica. A kada ti to ukinu, buni se, blokiraj puteve...
[ ventura @ 02.06.2011. 19:30 ] @
Citat:
dusans: Okolina Opova, cena zakupa 1ha zemlje prve kategorije izmedju 200 i 400 evra.
Zemljište bez postojećih bunara ili kanala za navodnjavanje.

Cena varira.. Opovo je relativno blizu Beograda... A i kvalitet zemljišta ti je uslovljen onim šta planiraš da uzgajaš... Sasvim sigurno da prva klasa nije neophodna za sve...

U Alibunaru je cena oko 150 evra, a siguran sam da imaš opštine gde je zakup i jeftiniji...
[ Milos911 @ 02.06.2011. 19:36 ] @
Citat:
ventura: Beru se ručno? Možda u srednjem veku, ali danas za to postoje mašine:






Naravno da je mašina daleko jeftinija i brža od ručnog branja, te je krajnja cena proizvoda manja, a profit veći... Ali ko u Srbiji još razmišlja o optimizaciji troškova.. Ako nisi zaradio koliko smatraš da treba, samo blokiraš put, istreseš koju gajbicu malina ispred sebe, i eto ti pare od države odma...

Blago tebi kad si upucen u sve i sve znas(i voljan si da to podelis u bas svakoj temi ovde na forumu). Upoznao sam brdo ljudi koji imaju maline, i niko nema ovu masinu za branje. Zasto? Zato sto su idioti, ne znaju da se snadju? Pa eto ti sanse, posadi maline, psenicu, kukuruz i sve ostalo u sta si tako dobro upucen, pa im pokazi kako se to radi.
[ stil @ 02.06.2011. 19:38 ] @
Ventura džaba sva ta tvoja priča.

Poljoprivrednici su ušli u poreski sistem i prema tome imaju potpuno pravo da se žale kad nisu zadovoljni. Subvencije iliti povraćaj PDV-a zbog nedostatka zakona mora da se isplati jer su se ljudi već zadužili kod banaka i odradili setvu.

Isto tako nije bitna tvoja kalkulacija o isplativosti proizvodnje najlon čarapa ako država izbegava svoje obaveze prema tebi u smislu povraćaja PDV-a.
[ Odin D. @ 02.06.2011. 19:38 ] @
Pa ja ne znam zasto se onda neko bavi onim sto mu se ne isplati.
Ako robu koju proizvede ne moze da proda po cijeni koja mu je isplativa, onda to nije razlog da blokira puteve, nego da promjeni zanimanje.

Tako sam i ja mogao da drzim 2000 ovaca i od njihove vune da pletem carape i rukavice, i onda kad to ne mogu prodati po cijeni koja mi odgovara i kad mi drzava ne nadoknadi minus koji sam napravio - ja onda udarim u neku blokadu !?

Nigdje u zakonu ne pise da se od poljoprivrede - ili bilo kog drugog posla - mora profitirati.
U svakom poslu profitiraju oni koji znaju kako se taj posao obavlja, a propadaju oni koji ne znaju.
To vazi jednako i za cistaca cipela i za neurohirurga. Zasto bi neki proizvodjac kukuruza bio od toga izuzetak, i zasto bi se tretman kukuruza ili psenice na trzistu po necemu trebao razlikovali od tretmana sladoleda ili stapova za skijanje?

Kad vidim kojoj logikom (a koju ce vjerovatno u nekoj mjeri prenjeti i na svoje potomstvo) mladi ljudi tumace privredu cini mi se da je socjalizam izgleda napravio nepopravljive stete, koje se jos generacijama nece moci istrebiti.

[ ventura @ 02.06.2011. 19:39 ] @
Citat:
Milos911: Blago tebi kad si upucen u sve i sve znas(i voljan si da to podelis u bas svakoj temi ovde na forumu). Upoznao sam brdo ljudi koji imaju maline, i niko nema ovu masinu za branje. Zasto? Zato sto su idioti, ne znaju da se snadju? Pa eto ti sanse, posadi maline, psenicu, kukuruz i sve ostalo u sta si tako dobro upucen, pa im pokazi kako se to radi.

Pa verovatno i jesu idioti... Mada možda sam i ja budala... Verovatno je lakše ručno brati, a kad ti cena ne odgovara, država ti namiri... Što bi se zajebavali sa kupvinom mašine, otplatama kredita, pizdarijama, kad ionako sve dobiju na gotovo...
[ stil @ 02.06.2011. 19:47 ] @
@ Odin D.

Ne radi se o tome.

Reče mmx u http://www.elitemadzone.org/p2879820



Citat:
Prica sa subvencijama je aktuelna imho zato sto ti paori ne umeju da objasne u cemu je problem i time nalvace gnev gradske raje.

Kao sto vam je poznato privrednici generalno imaju povracaj PDVa za poslovne troskove. Zemljoradnici zbog zastrelog zakona o poljoprivredi to nemaju. Kad su se pobunili jesenas receno im je da plate regularno sve racune sa PDVom a da ce sada (kontajuci da ce prodati lelekom) da im povracaj PDVa isplate kao subvenciju jer je to pravno-formalni okvir kroz koji su mogli da dobiju te pare. Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im jje drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.
[ vilil1 @ 02.06.2011. 20:05 ] @
@stil

Vec par puta se pozivas na taj post, kao da te mrzi da procitas ono ispod sto je @squirll napisao, pa posto ti neces, onda cu ja -

Citat:
mmix bice da ti nisi razumeo nesto ...
Zemljoradnici imaju povrat PDV-a na gorivo i vestak(a neki su i registrovali preduzece za ratarstvo da ne moraju biti u pdv istemu), samo se on naknadno vraca... I to nije toliki problem VEC ...pre se davalo 10k dinara po hektaru kojem obradjujes bez ogranicenja koliko radis... i drzava/banke davale razne kredite za zemljoradnike, oni ljudi pokupovali traktore(koji su u proseku 80k evra), kombajne (koji su u proseku 120k evra) i sl masinerije i sad tu dolazi belaj .. drzava je odlucila da isplati subvencije samo za 10hektara koje radis ... znaci ako ti radis 300hektara dobices samo za 10hektara pare... I to se njima ne svidja jer su u kreditima do guse, gorivo skace, vestak isto skace zbog goriva, cene psenice u sezoni je niska i oni ne mogu da redovno pokriju svoje troskove...















[ MyWay @ 02.06.2011. 20:11 ] @
Citat:
ventura: Pa verovatno i jesu idioti... Mada možda sam i ja budala... Verovatno je lakše ručno brati, a kad ti cena ne odgovara, država ti namiri... Što bi se zajebavali sa kupvinom mašine, otplatama kredita, pizdarijama, kad ionako sve dobiju na gotovo...
Možda ovaj put postoji i objektivni razlog zašto se ne koristi onaj harvester čiji si klip postavio - kod nas su optimalni uslovi (zemljište, klima..) za uzgoj malina/kupina uglavnom u brdsko-planinskim područjima gde nema većih, ravnih i pristupačnih parcela pa je upotreba mehanizacije otežana, odnosno, svedena na manje mašine ili mašine sa velikim točkovima.. Na onim slikama su prikazane ravne, široke njive.. na jednoj čak i asfaltni put a takvih delova je malo u Srbiji
[ stil @ 02.06.2011. 20:12 ] @
Citat:
Zemljoradnici imaju povrat PDV-a na gorivo i vestak(a neki su i registrovali preduzece za ratarstvo da ne moraju biti u pdv istemu), samo se on naknadno vraca...


A kada se naknadno vraća ?

I opet čak i da je istina to što kažeš, nije uredu da menjaš pravila tokom proizvodnog ciklusa. A i te mašine se ne otplaćuju za godinu dana. To je navlakuša da se i ono malo ljudi što hoće da radi dovede do bankrota uzimanjem kredita.
[ Odin D. @ 02.06.2011. 20:12 ] @
Citat:
Prica sa subvencijama je aktuelna imho zato sto ti paori ne umeju da objasne u cemu je problem i time nalvace gnev gradske raje.

Kao sto vam je poznato privrednici generalno imaju povracaj PDVa za poslovne troskove. Zemljoradnici zbog zastrelog zakona o poljoprivredi to nemaju. Kad su se pobunili jesenas receno im je da plate regularno sve racune sa PDVom a da ce sada (kontajuci da ce prodati lelekom) da im povracaj PDVa isplate kao subvenciju jer je to pravno-formalni okvir kroz koji su mogli da dobiju te pare. Dakle nije u pitanju nikakava subvencija vec vracanje seljacima para koje im jje drzava vec uzela jesenas kroz PDV. Kako lelekom nije prodat drzava je resila da svoje obaveze jednostavno izbrise.

Ja ovo do danas nisam uopste znao i ne bih ni znao da mi nije receno u direktnom razgovoru i bio sam zestoki protivnik njihovog senlucenja traktorima jer sam isto mislio da oni traze leba bez motike, situacija je medjutim drugacija, oni su pokradeni od strane drzave.

Ali to su isto poslovni faktori na trzistu, kao i svi drugi.
Normalno je da ako u sred ljeta u Srbiji narucis vagon saonica treba da racunas i na to da te godine mozda i nece padati snijeg, bez obzira sta ti drzavni meteorolog obecavao.
Ako se neko uzdao u prodaju Telekoma, i necija obecanja, onda on svjesno ulazi u posao sa odredjenim faktorom rizika kao i svako drugi.
Sto se nisu jednostavno bunili kad je trebalo da placaju pdv i rekli: "Zasto sad da ga placamo, kad cete nam ga svejedno vracati..."

A drugo - pobuna je sad jos besmislenija kad taj Telekom nije ni prodat, pa para onda i nema.
To je isto kao kad bi se sad Dafinine i Jezdine stedise, kao i oni zajmodavci za Srbiju nakupili na gomilu i trazili svoje pare nazad.
Mogu protestovati koliko oce - ali pare ne padaju sa neba.
Zasnivali su svoje poslove na nerealnim obecanjima i ocekivanjima, koja se nisu ostvarila, i sta sad?
Treba neko da rodi trilione dolara da bi se isplatila kamata nekom ko je prije 20 godina turio 10 iljada maraka u Jezdinu banku sa mjesecnom kamatom od 120% kamate na kamatu. U trenutku kad je to cinio, banka je bila legalna, drzava je garantovala za njeno poslovanje, ali to ipak ne znaci da ne treba uvazavati realnost i traziti nemoguce.

Niko ovdje nije sisao vesla pa kad posluje sa ovom drzavom kao toboz' ne zna s kim ima posla.
Nije tako samo poljoprivrednicima, tako je svima, pa cak i kad se samo obratis drzavi da izvadis neki papiric iz opstine, katastra, i sl.

Ako neko oce da mu budu bolji uslovi poslovanja, treba raditi na promjeni drzave, a ne traziti da se njemu isplate "njegove" pare, znajuci - a nehajuci - da ce neko drugi zbog toga morati da nadrlja.
E, pa dok god ne haju za to ko ce da "rodi" te pare, onda vjerovatno ni ikoga drugog nece biti briga za njihove probleme.
[ staticInt @ 02.06.2011. 20:16 ] @
Svi pricate o ovome i vodite debatu a nemate uopste ni prave cinjenice, pravite zakljucke a premisa major vam je potpuno pogresna.

Subvencije za zemljoradnike uopste nisu iz budzeta Srbije vec iz razvojnog fonda EU koje su uplacene januara ove godine za svrhu poboljsanja agrara u zemlji. To je donacija EU, nije nikakva subvencija iz drzavnog fiskusa prema tome ljudi imaju svako pravo da se bune makar i zakrcili ulice jer to sto radi vlada je bezobrazna otimacina, ljudi su usli u dugove stavili hipoteke na imanja kako bi sa donacijama povecali obradive povrsine i ujedno povecali proizvodnju i kapital a ukoliko ne dobiju pare od donacije nece moci da namire potrazivanja.
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 20:16 ] @
Ventura sve sto ti pricas je cista teorija i nema veze sa realnoscu. To sto ti mozes ili uspes nesto da napravis ne znaci da je to pravilo i da je tako u vecini slucajeva. Pokazao sam ti da vecina nema vise od 5hA zemljista u vlasnistvu i to je realnost i fakt. To govori da tvoja teorija da se od poljoprivrede u Srbiji moze ziveti nije tacna. Moze se ziveti ako imas vise od 250 - 300 hA a to nema ni 5% registrovanih gazdinstava sto znaci da vecina ne moze da zivi od poljoprivrede i da je ona u Srbiji neisplativa. U svakoj drzavi mozes da nadjes nekoga ko se "snasao" ali to ne znaci da svako moze da se "snadje" i da svak moze da zivi od toga a pogovoro ne vecina kako ti to ovde predstavljas. Sve ovo je i off topic jer je tema blokada puteva od strane policije zbog sprecavanja poljoprivrednika da udju u Beograd zbog protesta koji je posledica neispunjenih obaveza DRZAVE.
[ a1200 @ 02.06.2011. 20:55 ] @
Citat:
staticInt: Svi pricate o ovome i vodite debatu a nemate uopste ni prave cinjenice, pravite zakljucke a premisa major vam je potpuno pogresna.

Subvencije za zemljoradnike uopste nisu iz budzeta Srbije vec iz razvojnog fonda EU koje su uplacene januara ove godine za svrhu poboljsanja agrara u zemlji. To je donacija EU, nije nikakva subvencija iz drzavnog fiskusa prema tome ljudi imaju svako pravo da se bune makar i zakrcili ulice jer to sto radi vlada je bezobrazna otimacina, ljudi su usli u dugove stavili hipoteke na imanja kako bi sa donacijama povecali obradive povrsine i ujedno povecali proizvodnju i kapital a ukoliko ne dobiju pare od donacije nece moci da namire potrazivanja.


E ovo je sve bolje od boljeg. Prosto da covek ne poveruje sta se radi u ovoj zemlji, taman kad pomislis da ne moze gore... dobijes demant na tu misao :)
Nije ni cudo sto se na televiziji mudro cuti... sa sto manje sturih informacija.
[ MyWay @ 02.06.2011. 21:05 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Pokazao sam ti da vecina nema vise od 5hA zemljista u vlasnistvu i to je realnost i fakt. To govori da tvoja teorija da se od poljoprivrede u Srbiji moze ziveti nije tacna. Moze se ziveti ako imas vise od 250 - 300 hA a to nema ni 5% registrovanih gazdinstava sto znaci da vecina ne moze da zivi od poljoprivrede i da je ona u Srbiji neisplativa.
Pa i država kaže da je subvencijom do 30ha obuhvaćeno 90% poljoprivrednika pa oni svi i dalje blokiraju puteve?! Ko koga tu i zašto laže?
Citat:
Slobodan Miskovic:ve ovo je i off topic jer je tema blokada puteva od strane policije zbog sprecavanja poljoprivrednika da udju u Beograd zbog protesta koji je posledica neispunjenih obaveza DRZAVE.
Ajoj, na kakvu si ti budalaštinu i laž naseo... to što im nisu dozvolili da uđu traktorima u Beograd nije razlog da blokiraju gradove, mostove, puteve.. Da je to što pričaš istina, postojala bi samo jedna kolona na jednom putu ka Beogradu, a ne bi se postepeno i povremeno blokirali i drugi putevi i mostovi... uostalom čitaj:
Citat:
Reporter B92 javlja da je Pančevo od juče u totalnoj blokadi, nakon što je zablokiran i izlaz iz grada u pravcu Smedereva i Kovina. Blokade ne samo da su nastavljene u tom gradu, već se, prema rečima reportera B92, čini i da se pojačavaju jer se poljoprivrednicima jutros pridružila nova kolona traktora, a očekuju da će to uskoro učiniti i seljani okolnih mesta.

Vidno je prisustvo žandarmerije i policije, a poljoprivrednici su rekli da se osećaju iznevereno i ne nameravaju da prekidaju blokadu Pančeva.
kao što vidiš, blokiraju i izlaze prema Smederevu, i još pojačavaju.. da im to možda nije bio alternativni pravac za Beograd pa ih je i tu blokirala policija?!
[ Slobodan Miskovic @ 02.06.2011. 21:15 ] @
Citat:
MyWay: kao što vidiš, blokiraju i izlaze prema Smederevu, i još pojačavaju.. da im to možda nije bio alternativni pravac za Beograd pa ih je i tu blokirala policija?!


Da su ostali samo na jednom mestu niko ne bi ni obratio paznju na njih ovako je ovo jedini nacin da se njihov glas cuje. Samo govor sile vazi u Srbiji. :-)

Citat:
Pa i država kaže da je subvencijom do 30ha obuhvaćeno 90% poljoprivrednika pa oni svi i dalje blokiraju puteve?! Ko koga tu i zašto laže?


Solidarnost na delu. Tipicno ljudski cin koji sve vise nestaje u Srbiji :-)

btw za venturu komentar sa b92:

Citat:


Podrska seljacima, a ne prevarantima!!! Jedna bitna stvar, zasto se sve ovo dogadja (citat iz jednih beogradskih novina):

"U južnom Banatu je jedino opština Kovačica odustala da ponudi na licitaciju svojih 1.836 hektara državnog zemljišta. Za sada su oranice date u zakup dosadašnjim korisnicima, po jedinstvenoj ceni od 8.000 za hektar....U Opovu se licitiralo do 38.000 za hektar, plandištanski zemljoradnici se nisu pokazali rasipnicima, jer su za izlicitiranih 8.778 hektara dali najviše 17.000 dinara"

Ovde je zapravo i najveci problem. Naime, bogati investitori uzimaju na veliko zakup oranica. Onda parcelisu na do 100ha, daju seljacima u podzakup, a bukvalno zive samo od subvencija (16000 po ha). Seljaci placaju dosta manji podzakup i sami obradjuju zemlju. Odatle ovaj potez vlasti. Nazalost, time su osteceni svi koji zaista poseduju dosta zemljista a nisu nikakvi "investitori" i prevaranti. Treba resiti ovaj problem pod hitno, ali i biti realan i shvatiti dubinu problema, umesto samo pljuvati po svemu i svacemu bez ikakvog razumevanja.
(Vlada, 2. jun 2011 15:48)

[ MyWay @ 02.06.2011. 21:36 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Da su ostali samo na jednom mestu niko ne bi ni obratio paznju na njih ovako je ovo jedini nacin da se njihov glas cuje. Samo govor sile vazi u Srbiji. :-)
Onda se verovatno slažeš da bi i država treba da im odgovori na istom jeziku?
Citat:
Slobodan Miskovic: Solidarnost na delu. Tipicno ljudski cin koji sve vise nestaje u Srbiji :-)
Nema veze sa tim. Zašto su onda samo u Vojvodini solidarni - zato što je solidarnost prognana u ostalim delovima Srbije? Zašto se ne oglašavaju političari, nit iz pozicije nit iz opozicije?
[ dusans @ 02.06.2011. 21:38 ] @
MyWay, Mislim da bi to bilo najbolje.
Prvo da ih izjebe za pare i posle da ih istuče.
Konju
[ MyWay @ 02.06.2011. 21:42 ] @
@dusans: tvoj primitivizam je adekvatan tvojem razumevanju teksta. idi čitaj lakše štivo, ili neku laganiju seriju na TV-u.. možda 'Moj rođak sa sela'?
[ Shadowed @ 02.06.2011. 21:50 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Da su ostali samo na jednom mestu niko ne bi ni obratio paznju na njih ovako je ovo jedini nacin da se njihov glas cuje. Samo govor sile vazi u Srbiji. :-)


Je l' onda ok da kada ja trebam da prodjem tim putem ponesem bejzbolku, umlatim njih nekoliko, zapalim molotovljevim koktelima nekoliko traktora itd. itd. dok se ostali ne posklanjaju da prodjem, ako je to jedini nacin da se moj glas ("razilazi se da prodjem") cuje, posto samo govor sile vazi u Srbiji?
[ HeYoo @ 02.06.2011. 22:02 ] @
Mozes probati
Gde zdrav razum ne prolazi prolazi batina pa kom obojci kom opanci. Samo potrudi se da na pravu stranu bacis koktel.
[ Shadowed @ 02.06.2011. 22:03 ] @
Nebitno je da li mogu. Pitanje je bilo da li je OK.
[ ventura @ 02.06.2011. 23:29 ] @
Citat:
MyWay:
Možda ovaj put postoji i objektivni razlog zašto se ne koristi onaj harvester čiji si klip postavio - kod nas su optimalni uslovi (zemljište, klima..) za uzgoj malina/kupina uglavnom u brdsko-planinskim područjima gde nema većih, ravnih i pristupačnih parcela pa je upotreba mehanizacije otežana, odnosno, svedena na manje mašine ili mašine sa velikim točkovima.. Na onim slikama su prikazane ravne, široke njive.. na jednoj čak i asfaltni put a takvih delova je malo u Srbiji

Ove mašine nisu ni predviđene da rade na parcelama od po nekoliko ari, kakve su kod nas najčešće, već na parcelama koje se mere u hektarima.. Negde sam čitao da je 5 hektara minimum za ekonomski opravdanu proizvodnju maline, a cenim da u Srbiji ne postoji nijedan proizvođač ni sa približno tom veličinom.

Računica je jasna, imaš parcelu od 10 hektara pod malinama, koristiš ove mašine za branje, i tebe proizvodnja košta 0.60 evra po kg, prodaš po 1.00 evro, i u plusu si 40 centi.
Sa druge strane imaš nekoga ko ima male parcele, bere ručno i proizvodnja ga košta 90-120 centi, i on je sa tim na nuli ili u minusu, ali zato blokira put i traži od države da mu nadoknadi dobit koju on smatra da treba da ima, umesto da razmisli kako može sam da optimizuje proizvodnju.

Citat:
Slobodan Miskovic:
Ventura sve sto ti pricas je cista teorija i nema veze sa realnoscu. To sto ti mozes ili uspes nesto da napravis ne znaci da je to pravilo i da je tako u vecini slucajeva. Pokazao sam ti da vecina nema vise od 5hA zemljista u vlasnistvu i to je realnost i fakt. To govori da tvoja teorija da se od poljoprivrede u Srbiji moze ziveti nije tacna. Moze se ziveti ako imas vise od 250 - 300 hA a to nema ni 5% registrovanih gazdinstava sto znaci da vecina ne moze da zivi od poljoprivrede i da je ona u Srbiji neisplativa.

Ja u klin ti u ploču.

Opet da razjasnimo - NE MOŽE SE ŽIVETI OBRAĐIVANJEM NEKOLIKO HEKTARA ZEMLJE. Tačka.

Šta je rešenje za tih 70% malih poljoprivrednika koji imaju do 5 hektara?
1. Da prodaju to što imaju, ili daju u zakup nekom sposobnijem, i da idu da rade nešto drugo.
2. Da uvećaju količinu zemljišta koje obrađuju na neki minimalno ekonomski isplativ nivo.

Kako seljak sa 5 hektara može povećati količinu zemljišta koje obrađuje? U prvoj godini verovtno ne može sa 5 da skoči na 300 hektara, ali može da nekako uzme 50 hektara... Da li će to uzeti pod najam od nekoga, ili će izlicitirati opštinsku zemlju, to sad nema veze.. U oba slučaja je izvodljivo zakupiti zemljište na odloženo plaćanje.. Mehanizaciju ukoliko nema može da iznajmi, možda ima deo sa kojim je obrađivao ovih 5 hektara a deo da iznajmi... Troškove semena, đubriva, hemije, kao i rente mehanizacije mora da plati unapred... Tu dolaze na scenu krediti kod banaka.. Dosta banaka daje kredite sa 0% učešća i bez depozita, kamate su zelenaške, ali bože moj, za početak nema izbora... Pa onda tu ima fora da repromaterijal kupuje zimi, van sezone, jer tako može dobiti dobar popust, pa da i na tome uštedi... Najbolje bi bilo kada bi mogao da ugovori fiksnu cenu, pa makar i manju nego tržišnu ali da zna da će neko garantovano otkupiti rod po toj ceni... I tako svake godine da se širi po malo, za 5-6 godina može doći do cifre od 300-500 hektara.

Da li ovo može da uradi svako? Naravno da ne. Ali nije to kraj sveta, neko treba i da radi na tim parcelama od 300-500 hektara, pa ako nije u stanju da bude ozbiljan poljoprivredni proizvođač, onda neka radi za takvoga.
[ triac @ 03.06.2011. 00:15 ] @
Citat:
ventura
Kako seljak sa 5 hektara može povećati količinu zemljišta koje obrađuje? U prvoj godini verovtno ne može sa 5 da skoči na 300 hektara, ali može da nekako uzme 50 hektara... Da li će to uzeti pod najam od nekoga, ili će izlicitirati opštinsku zemlju, to sad nema veze.. U oba slučaja je izvodljivo


Budalastine koje nemaju veze s mozgom

Nije poljo samo u Banatu ima je i u Juznoj Srbij i ne mogu (fizicki) svi da se sire kako hoce...

Dalje analogija da svi imaju 30 ha je besmislena, slicno danasnjoj da ti treba fakultet da bi pisao fakture...

Sve je to prenaduvano...i definitivno nam treba jedan dobar opste narodni rat da se sve ovo lepo iscisti.


p.s

Moj deda je 69 i 73 kupio dva stana u Beogradu, za kes, bez partije, bez drzave, bez partizanstine, bez kredita, bez pozajmice, bez preprodaje zemlje...za KES, sve od zemljoradnje.

U nasoj zgradi jedino ja zivim u ne drzavnom stanu (sve same pijavice bivsih sistema).

Sve je postigao na 14 ha (Banat), van urbanog naselja, bez puta, bez struje i danas nema kupatilo (kupa se iz lavora)...i spavao je u proseku 3-4 sata... sve radio konjima.

E danas svaki poljoprivrednik hoce traktore, svoje kombajne, kompletnu opremu cije su nekada usluge iznajmljivali iz Poljo zadruga (u okolini Vrsa cuvena je bila tzv "Sonja" bilo dosta i traktorisa madjara kojih se secam i danas posle cca 20 i kusur godina)...


Sve je u RADU...a ne gotovinluku, tu se stedi.

Rucno se okopavalo SVE (nije bilo toliko djubrenja...zato je mnogo zemlje po svetu ebeno patoloski mrtvo..ebem ti Monsato i ostale), i jako se puno stedelo.

Kada bi kroz selo prosao "Zmaj" ili cuveni "Djuro Djakovic" ja bih se radovao a sada svi koriste JohnDeere, Class..i ostalu sminkeriju i svi kukaju...

Stednja i rad, kao i stabilnost drzave je najvaznije....

p.s

Jel drzava nesto obecala onda neka ispuni...kako izpunjava naplacivanje poreza mater joj ebem lopovsku i svima onima koji su u drzavnom aparatu...


p.s.2

Ozbiljno razmisljam da se pridruzim nekom sindikatu (poljoprivrednom) iako sa tim nemam ni veze ni struke, e onda bi tek videli sta je pakao...ovo je samo povetarac.

Sve bi sindikate povezao i poljoprivredne,i vojne, i taksite i zdravsto, skolstvo, tekstilce, masinsku industriju i gradjevince cca 2.000.000 ljudi pa bi onda videli kako drzava stoji...hleba i vode ne bi moglo da se kupi...samo tako moze ovde...sve im nistacko (dosao sam u poziciju da sa fakultetom drezdim za posao...a niko me ne pita koliko sam ucio i koliko sam mladosti i zdravlja potrosio)...

I ako ja budem kao jedinka propadao, u zivot se kunem da necu biti sam...povucicu bar jos neke pa makar i zivot za to budem dao....(nemam decu i zenu i nemam za cim da strahujem)...





[Ovu poruku je menjao triac dana 03.06.2011. u 01:33 GMT+1]
[ HeYoo @ 03.06.2011. 01:08 ] @
^^ a da se opustis malo? :)

U principu u pravu je ventura ali da bi se od sadasnjeg stanja preslo u sledece potrebno je preci odredjeni put. Jasno je svima kako bi to trebalo da izgleda da je sve idealno ali nece preko se noci poljprivrednici osavremeniti, opametiti i postati ultraproduktivni. Takvi su kakvi su.. boljih nemamo ali daleko da nemaju potencijala. Naravno da ce odredjeni deo izaci iz posla ali jedan deo ('ozbiljniji') ce i ostati u prici. Uvecace posede, produktivnost i sve sto pripada ili ni njih vise nece biti.
Zato sam rekao da te subvencije mozda imaju sansu da se isplate za razliku od gomilu supljih prica u koje se nemilice bacaju pare zarad nekih razloga 'druge prirode'.
OK budzet je tesan, posle pijavica nije ostalo puno, a i izbori su blizu. Treba razumeti gospodu.. treba se slikati ispred kamena temeljca ili kakve druge scenografije dok se prosipa neka random baljezgarija o svetloj buducnosti. Sve to kosta ali to se lepo obznaniti pre pocetka ciklusa da se ljudi ne zaduze i ojade.

Ne znam koliko je ovo istina ali evo kako se subvencisu sponzori: http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=01&nav_id=515971

[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 03.06.2011. u 02:29 GMT+1]
[ triac @ 03.06.2011. 01:30 ] @
Citat:
HeYoo: ^^ a da se opustis malo? :)


Reci to roditeljima koji kuci kradomice placu jer ne mogu da vrate dugove, koje su uzeli da bi decu skolovali....jedan od mnogih primera.

Inace deda svoju zemlju (ne moze vise da je radi, logicno) rentira jednom "poljoprivredniku" za 70 evra mesecno (svih 14ha, djuture u kompletu)...

Toliko o rentii

p.s

Opusten sam ja

(ko hindu krava, doduse kada sam na "suplementaciji"...)
[ triac @ 03.06.2011. 01:43 ] @
Država popustila zahtevima seljaka!



http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=03&nav_id=516303


[ triac @ 03.06.2011. 01:46 ] @



Hahaha kako sad moze a do jucer navece nije moglo...gradska raja se malo usplahirila jel nemere na piknik pa je pritisla vlas' da resava poso....

p.s

Motika je iz raja potekla, samo je treba uzeti u ruke a ne ljuljati miska po ceo dan u hidro-pneumo-servo sedistu i kukati na zenu i decu...nego na ulice i bori se...
[ Isak666 @ 03.06.2011. 01:58 ] @
Jezus... nadam se da su ova opazanja ekipa sa sela vs ekipa iz grada posalica.
[ triac @ 03.06.2011. 03:59 ] @
Citat:
Isak666: Jezus...


Krestos ... si zaboravio
[ NoneVi @ 03.06.2011. 19:49 ] @
Je li možda neko pročitao ovo viđenje protesta?

http://blog.b92.net/text/18026...a--za-tajkunske-babe-zdravlje/
[ Slobodan Miskovic @ 03.06.2011. 19:56 ] @
A jel neko procitao ovo:

Citat:


Subvencije za zemljoradnike uopste nisu iz budzeta Srbije vec iz razvojnog fonda EU koje su uplacene januara ove godine za svrhu poboljsanja agrara u zemlji. To je donacija EU, nije nikakva subvencija iz drzavnog fiskusa prema tome ljudi imaju svako pravo da se bune makar i zakrcili ulice jer to sto radi vlada je bezobrazna otimacina, ljudi su usli u dugove stavili hipoteke na imanja kako bi sa donacijama povecali obradive povrsine i ujedno povecali proizvodnju i kapital a ukoliko ne dobiju pare od donacije nece moci da namire potrazivanja.

[ Odin D. @ 03.06.2011. 21:30 ] @
^^ Procitali smo, ali kad EU daje neke pare namjenski za nesto, onda to nikad nije tako da ih samo predaju nekom pa kazu: "Evo, mi smo vam dali pare za to i to, a vi radite sa njima sta hocete....".
Sa tim parama obicno i idu i neki pratioci koji se pobrinu da stignu tamo gdje su poslate.

Ako neko misli da ce kapitalisti iz EU, koji se kolju za evro, da samo tako drese kesu i da naivno presipaju pare nasim lopovima koji ce da ih djele medju sobom i svojim prijateljima tajkunima, onda taj vrlo naivno zamislja ovaj svijet.
[ Slobodan Miskovic @ 04.06.2011. 20:42 ] @
Vec su to radili u Bugarskoj :) nema razloga da to ne rade i ovde. Nisi ni svestan kakve su to seme. :-)
[ Marenović Slaviša @ 04.06.2011. 23:08 ] @
Da. Tamo bese kerusa Lila, ovde Mila.... I sta bi? Pranje para samo tako.

Kao i ovde: http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=04&nav_id=516576


EDIT:

U vezi toga, koje traktore koriste, da li su to neki fensi traktori, evo imate ovde 40-ak minuta video zapisa koji beleze blokadu u Adasevcima. Tokom nekoliko dana.





http://www.youtube.com/watch?v=vlP07T_x32c



[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 05.06.2011. u 00:22 GMT+1]
[ Emmy @ 05.06.2011. 10:22 ] @
generalno mi je muka od poljoprivrednika svih zemalja sveta.

99% ljudi u nasoj zemlji se bavi poljoprivredom zato sto je eto ostalo na selu ili ima nesto zemlje koju su mu i preci radili, a pri tom pitanje je da li je on uopste za to i da li ima kome da proda robu !

Ako ja pravim kasetofone i nema ko da ih kupi ja cu propasti. Seljak ne. On zeli da radi njivu, a da uopste nema cak ni sredstva da organizuje ciklus. Zato stalno i kukakaju: te daj popust za gorivo, te daj za djubrivo, te daj subvencije, te ajd sad nam otkupi sve po tim i tim cenama...

Zamislite da se neka fabrika ovako ponasa, a mogla bi iduci seljackom logikom.
[ Odin D. @ 05.06.2011. 11:53 ] @
To je ono sto sam ja jos na pocetku rekao:
-izgleda da se u ovoj drzavi smatra da se od poljoprivrede mora profitirati, iako nije potrebno ni da budes pismen, ni da imas pojma o poljoprivredi, ni da imas pocetnog kapitala za ulaganje, ni da imas masine kakve treba, ni da se obrazujes o poslu koji se bavis, ni da se boris na trzistu... ama bas nista sto svi drugi koji se necim drugim bave moraju da rade.

Jok brajko, sjedi ispred zadruge na zidic sa drugim poljoprivrednim "strucnjacima" i uz ladno pivo malo probistre lokalnu politiku, i ako se ne naliju mozda stignu pogledati i poneku utakmicu.

Ako iz nekog volsebnog "nikom-ispred-zadruge-na-zidicu-pozatog" razloga rod podbaci - kukaj na zlu sudbinu i trazi od drzave da ti namiri sve sta si izgubio.
[ pctel @ 05.06.2011. 12:04 ] @
Citat:
Emmy: 99% ljudi u nasoj zemlji se bavi poljoprivredom zato sto je eto ostalo na selu ili ima nesto zemlje koju su mu i preci radili, a pri tom pitanje je da li je on uopste za to i da li ima kome da proda robu... Zamislite da se neka fabrika ovako ponasa, a mogla bi iduci seljackom logikom.

Generano se i jesu sve fabrike tako ponasale do nedavno. Sada manje Pre svega zato sto ima manje fabrika koje rade, a potom zato sto tamo ne postoji nikakav socijalni problem radnika, ali daleko od toga da nema primeta danas - prosle godine su bili neki subvencionisani krediti za kupoviinu domaceg gradjevinskog materijala i tehnike. Za Fiat se davali isto subvencionisani krediti, zatim se subvencionisalo odbacivanje starih automobila u svrhu kupovine novog Fiat-a prvo sa 1000 EUR a sada sa 600.
Jedan od vaznijih poslova drzave je i vodjenje brige o socijalno ugrozenom sloju stanovnistva, sto obuhvata i prevenciju - ako se neko naprimer bavi uzgojem jabuka i ne moze da nadje kupca, drzava moze da mu ne pomogne, ali ce tom kad jabuke istrule biti potrebno isplatiti socijalnu pomoc kako ne bi umro od gladi.

U principu, u Srbiji se 5 ljudi bavi poljoprivredom u smislu biznisa (uporedivo sa fabrikom). Tu je jos 1.000.000 ljudi koji mozda mogu da se organizuju i nastupe na trzistu kao ozbiljan faktor. Ali, tu je jos 1.000.000 ljudi koji iamju ispod 3ha zemlje i poljoprivredom se bave kako znaju i umeju jer nista drugo ne znaju da rade. Sa jedne strane je dobro da oni prestanu da se bave poljoprivredom i prodaju zemlju tajkunima, jer od svog poseda ionako imaju mizerne zarade reda velicine 20-50 EUR mesecno sa cime su na rubu egzistencije. Medjutim, sta onda uraditi sa njima? Ne mozes ih zatvoriti u gasnu komoru i pustiti gas, treba im obezbediti najmizerniju socijalnu pomoc od milijardu-dve EUR godisnje... Plus, za sve sto se ne proizvede mora se izvrsiti uvoz i tako pogorsati platnobilansni deficit. Zakljucak - drzava bi trebala i mnogo vise da se pozabavi tim slojem stanovnistva koje je kandidat da postane socijalno ugrozeno. Da ne prepust sve kapitalistickim tokovima, vec da uzme ucesca u organizaciji otkupa i odabira proizvodnje u skladu sa potrebama trzista.
[ Emmy @ 05.06.2011. 12:20 ] @
ako hocemo trzisnu privredu onda ona mora da vazi za sve i treba znati da svaka intervencija drzave izaziva poremecaj prioredne ponude i traznje koju regulise trziste.

Hrana se smatra strateskim proizvodom i to je sve na sta seljaci racunaju u svom decenijskom cenkanju sa drzavom i to je ono na sta drzava i nariod i nasedaju. Toboze, nece biti hrane, umrecemo od gladi, sta cemo jesti i sl.

Ukoliko poljoprivrednici imaju gubitke onda neka propadnu kao i bilo ko drugi. Tacno da ce to dovesti do manjka proizvoda na trzistu, mozda ce doci i do gladi i oskudice, ali to ce naterati potrosaca ako uopste i zeli da jede da bude spreman da vise plati za hranu posto je nema dovoljno, a treba mu. Ovaj skok utice da se sada neki poljoprivrednici vracaju u igru jer im se isplati proizvodnja bas kao i u bilo kom drugom sektoru.

Btw hrana je strateski proizvod ali malo morgen. Znam ljude koje gladuju da bi kupili cigare i slali SMS. Kao sto ih ima da uzimaju kredit da bi letovali, a krov im pokisnjava pa onda zovu razne TV da ih u novembru slikaju u kakvim uslovima zive. Na trziste bata pa da se vidi ko je ko.
[ Emmy @ 05.06.2011. 12:33 ] @
Citat:
Jedan od vaznijih poslova drzave je i vodjenje brige o socijalno ugrozenom sloju stanovnistva, sto obuhvata i prevenciju - ako se neko naprimer bavi uzgojem jabuka i ne moze da nadje kupca, drzava moze da mu ne pomogne, ali ce tom kad jabuke istrule biti potrebno isplatiti socijalnu pomoc kako ne bi umro od gladi.


kojesta. Ovo je model koji se polako napusta i u najravijenijim drzavama. Razlog: nema para. Tj nema toliko para koliko bi trebalo "socijalno odgovornoj" drzavi ma sta to bilo. Ja cak i ne razumem sta je to soc. odgovorna drzava kad drzava samo vrsi transfer novca iz jednog dela stanovnistva na drugi. Primer ti izdvajas za zdravstcvo a zdrav si a koristi ga neko ko je bolestan ili neko ko ima odraslu decu izdvaja za obdanista a koristis ih ti jer imas dvoje dece. I to je dobro dok ima para.

Sto se tice naseg proizvodjaca jabuka on mora da je svestan rizika poslovanja u njegovom sektoru, a to je da recimo godina ne bude rodna. On taj rizik kao i svaki drugi preduzetnik mora ukalkukisati u cenu. Od viska novca u fondu on ce tako pokriti gladnu godinu, pa i dve tri i prezivece ili ce morati da trazi novi posao. Bas kao sto na hiljade nas svakodnevno ostaje bez posla, ali se i zaposljava na nove poslove.

[ vladd @ 05.06.2011. 12:37 ] @
Otprilike tako.

Samo sto ni jednima ni drugima, ni poljoprivrednicima ni politicarima ne odgovara da se nesto sustinski menja.

Cemu sluze subvencije?

Neki se opravdano pitaju da li je to baksis za "bavljenje" poljoprivredom, ili drzavna pomoc za razvoj poljoprivrede odredjenim(manje ili vise mogucim) tempom, i dostizanje nekog profitnog nivoa, sa naravno varijabilnim profitom i, naravno, mogucnoscu odredjenih teskoca ili gubitka zarade.

Mislim da bi korisnije bilo, da se redukuju i ukinu "posrednici", kojekakvi silosi i "hladnjacari", kao prekupci robe. Oni su samo davaoci usluge, do konacne prodaje robe.

Tada bi oni koji treba da razvijaju poljoprivredu, i poljoprivrednici i drzava, imali vecu zaradu i manje troskove.

Ali preprodaja je ionako privredna grana br3 u zemlji Srbiji, preprodaje se sve, od zrna psenice, do tehnoloske inovacije.

Uzgred, drzavna politika nema nikakvu viziju u vezi poljoprivrede(a bogami i ostale oblasti su u solidnom haosu), na sceni je puko prezivljavanje, smesi se bankrot i prezaduzenje, a tece predizborna godina..

Mada, vidim da vode tvrdu i dementnu politiku "racionalizacije" PROIZVODNIH radnih mesta, umesto da urade NAREDJENU racionalizaciju BIROKRATIJE. Savetnika, zamenika pomocnika i adjutanata po agencijama za uvodjenje mraka i partokratije...

Umesto da organizuju proizvodnju, i da zaposle sugavih(po broju) 6 mil stanovnika(omanji gradic u svetu), i da svi pevaju, oni se babuni bave nekom "ekonomikom", kao da nas je 300 miliona..pa boze moj, 3 miliona vise ili manje zaposlenih....

Poz
[ Emmy @ 05.06.2011. 12:52 ] @
M
Citat:
islim da bi korisnije bilo, da se redukuju i ukinu "posrednici", kojekakvi silosi i "hladnjacari", kao prekupci robe. Oni su samo davaoci usluge, do konacne prodaje robe.


ne to nikao nije ispravan pristup i verovao ili ne posrednici u razvijenom sistemu pomazu upravo malima koji ne mogu da zatvore ceo proces i uvek im fali nesto. Takodje svako trziste pa i trziste poljoprivrednih proizvoda utice na povecanje njihove likvidnosti sto je san svih proizvodnja.

Bez trgovine nema ekonomije !
[ ventura @ 05.06.2011. 13:01 ] @
Citat:
vladd
Mislim da bi korisnije bilo, da se redukuju i ukinu "posrednici", kojekakvi silosi i "hladnjacari", kao prekupci robe. Oni su samo davaoci usluge, do konacne prodaje robe.

Nije država dekretom propisala 'hladnjačare' i nakupce pa da ih ukida... Oni su nastali kao odgovor na stanje na tržištu...

Seljak neće/ne ume/ne zanima ga da svoju robu plasira krajnjem kupcu i da se cima oko toga, i lakše mu je da robu proda nakupcu za 16 dinara, i sedne u hladovinu ispred zadruge sa hladnim pivom u ruci, nego da se on cima oko nalaženja kupaca, ili nedajbože da investira u silos ili hladnjaču, pa da to kasnije proda po 22-25 dinara... Ionako će mu država dodati koliko god fali, pa što bi se cimao...
[ Marenović Slaviša @ 08.06.2011. 11:20 ] @
Citat:
generalno mi je muka od poljoprivrednika svih zemalja sveta.

99% ljudi u nasoj zemlji se bavi poljoprivredom zato sto je eto ostalo na selu ili ima nesto zemlje koju su mu i preci radili, a pri tom pitanje je da li je on uopste za to i da li ima kome da proda robu !

Ako ja pravim kasetofone i nema ko da ih kupi ja cu propasti. Seljak ne. On zeli da radi njivu, a da uopste nema cak ni sredstva da organizuje ciklus. Zato stalno i kukakaju: te daj popust za gorivo, te daj za djubrivo, te daj subvencije, te ajd sad nam otkupi sve po tim i tim cenama...

Zamislite da se neka fabrika ovako ponasa, a mogla bi iduci seljackom logikom.


Emmy, gresis......seljaci se takodje bore i za UKIDANJE ZABRANE IZVOZA, jer njima je nekom yebenom uredbom zabranjen izvoz psenice i dr.... n isam siguran na sta se sve odnosi zabrana.

Dakle, seljak zeli da ima trziste, ono koje mu ova yebena drzava uskracuje i pokusava otkupiti robu seljaka po ceni koju nametne drzava, ne onoj ceni koja je na trzistu.

[ deerbeer @ 08.06.2011. 11:36 ] @
Citat:
@ventura
, i lakše mu je da robu proda nakupcu za 16 dinara

I ovako taj seljak ima posla i preko glave da bi zaradio i tih 16 dinara .
Sva ta poljoprivredna gazdinstva su nazalost 'one man show' i retko gde ces naci da ce seljak da pravi "biznis plan" za sledecu godinu :D
Radne snage generalno fali jer nece niko da radi , a sa druge strane ni oni nisu bas srecni sa idejom da od tog svog posla naprave neku firmu koja ce ozbiljno da posluje .


[ Horvat @ 29.06.2011. 20:00 ] @
malo je matora tema,ali samo da iznesem svoje misljenje i par stvari
kao i vecina (rekao bih koji su imali dodirnih tacaka sa poljo.) se slazem da su seljaci imali pravo na ovo
sve bi potpuno drugacije proslo da audijasi nisu pustili kerove da sprece traktore da predju dunav (i savu)

i ne, nikako ne bi bilo isto da su se skupili u buseve/vozove i otisli pesice ispred foteljasa sa tablama "dajte ono sto ste javno rekli da cete dati" (a i opet nisam bas siguran ni da bi i u tim slucajevima stigli, no to je spekulacija vec)

da je lose sto je privreda prakticno stala na par dana, jeste

ali na najvecu zalost, verujem da ce seljaci (ne seljaci u glavi,nego poljoprivrednici) ispušiti, ovi su kao obecali, i onda kad dodje "druga" (tu ne postoji druga) garnitura reci ce "pa nek vam to da onaj koji vam je obecao" ;) (iskreno se nadam da gresim)

neko je rekao da su losu racunicu radili ako su zbog subvencija isli u minus
u potpunosti se slazem, ja prvi ne bih tako nesto radio
zasto? iz prostog razloga sto je "vec vidjeno sve", placanje (ili bolje receno "placanje") kasni po pola godine i vise (bilo to ove subvencije,bilo to sub. na naftu i ostalo), ako i stignu, a racuni ne kasne
vec bih vise gledao racunicu bez toga,a ako ovoga bude, super, dodatni prihod



ventura, jedan dobronamerni savet
pazi od koga kupujes vestak, da ne bi kupio pola dzaka belog sljunka (nije sala)


drugo, sto se tice povecavanja poseda, da, to jeste resenje, bilo zadrugarski, bilo otkupom/zakupom tudjih zemljista
medjutim, tu se javljaju problemi
1. zadrugarski,tj udruzivanje - neko mora da rukovodi, ljudi su S PRAVOM u strahu kome to poveriti, jer se pokazalo na ne malom broju kako ovaj u vrhu ubere sve, a ove ostale ko ... (iz istog razloga se i mlekari bas i ne udruzuju)
a 2. zahteva veliku kolicinu novca, banke ne daju na lepe oci kredite

no, da kazem jedan drugi primer, verovatno ste culi za matijevic "industriju" mesa
"fascinantno" je kako je jedan prodavac POKVARENOG mesa uspeo da postane jedan od najvecih zemljoposednika vojvodine
kome je prodavao to trulo meso, ne znam, mogu da spekulisem da je imao dil sa vojskom
a kako je naglo nakupovao se zemlje...paa...bese jednom neka "uredba" da je drzava vracala x % novca placenih za zemlju (da bi prica jednostavnija bila,neka x bude 50, iako trenutno nisam siguran kolika je tacna brojka bila)
i tu pogodnost je doticni iskoristio da nabavi zemlje i zemlje za dz, kako?evo ovako
recimo prava cena hektara zemlje je 2000 e
po toj racunici bi mu drzava trebala dati 1000 e
aaaliii, on napravi fiktivni ugovor da je zemlju platio 4000 e (ili i vise ;) ), a vrati mu se 2000 e - dakle on je za 0 e dobio jedan ha...
to ne bi mogao svako da izmajmunisem (ne kazem da ne bi mogao da se seti, ali bi mu neki pokucali na vrata, mozda ne bi za ha, dva,ali za stotine i hiljade ...)

p.s. ventura,ako nije tajna u kojoj osig. kuci si osigurao (mogu samo i inicijali)? ja sam pricao nesto s jednim agentom, informativno, bas o mogucstvu osiguranja prinosa, ne o onim glupim sablonskim ugovorima, receno mi je da ne dolazi u obzir, izmedju ostalog zbog toga sto drzava prva mora da proglasi elementarnu nepogodu (a tu na severu,ne pamtim kad je, a prije par meseci je led stukao hajdukovo...), sto ne postoji otkupna cena i jos par "zavrzlama"

i pojasni kako na osnovu 100 000 e mozes dobiti kredit od 1 000 000 e, iako ne mozes staviti zemlju na hipoteku, jer nije tvoja,nego je u zakupu?
[ ArsenLupen @ 02.08.2011. 17:45 ] @
Ovi malinari zahebaniji od ovih vojvodjanskih paora bogati:

Policija zaustavila kolonu traktora koja je pošla ka Beogradu. – Policijski auto prevrnut u kanal. – Povređena dva policajca

http://www.politika.rs/rubrike...cijska-vozila-u-Arilju.sr.html

Citat:
„Hoćemo da početna bude kao prošlogodišnja, da nam hladnjačari plaćaju 126 dinara po kilogramu”......

Na poznata objašnjenja hladnjačara da je malina jeftina na svetskom tržištu, da slabije prodaja ide i da prošlogodišnje još ima na zalihama, malinari se uopšte ne osvrću,uporno govoreći da je to ujdurma države i hladnjačara protiv seljaka.


Kako je taj komunizam opak korov...
[ Odin D. @ 02.08.2011. 18:12 ] @
U normalnom svijetu oni bi trebalo da kazu svoju cijenu - pa ko hoce da kupuje neka kupuje.
A da neko nekog nacerava da kupuje - toga nije bilo ni u komunizmu.
[ Horvat @ 02.08.2011. 18:20 ] @
Citat:
Proizvođači malina su imali nameru da ispred Vlade Srbije izraze nezadovoljstvo zbog niske otkupne cene maline koja se kreće između 80 i 90 dinara.

al kao sto rekoh, god save the queen, ne daj boze da audijasima traktori prodju pored prozora...

(p.s. ne podrzavam sto su se potukli s plavcima)
[ BluesRocker @ 02.08.2011. 19:32 ] @
Citat:
Horvat: al kao sto rekoh, god save the queen, ne daj boze da audijasima traktori prodju pored prozora...

U čemu je tvoj fetiš sa audijem? Ministri u vladi uglavnom voze škodu. A ti da živiš u gradu koji je svakodnevno blokiran sam od sebe i da svakodnevno provedeš 3 sata u prevozu, samo bi čekao da ti dođe neko sa traktorima i napravi još veći zastoj?

I šta treba država d'uradi? Da doplati do 126 dinara? Pa hajde onda da plati svima razliku između željene cene i tržišne. Jedva čekam da krenu Esnafi redom ispred vlade da protestuju.
[ Shadowed @ 02.08.2011. 19:45 ] @
Treba da ih pohapsi. Al' treba i da pohapsi sve koji blokiraju puteve bilo gde a ne da se angazuje samo kada neko krene u BG.
[ BluesRocker @ 02.08.2011. 20:11 ] @
Slažem se.
[ Horvat @ 02.08.2011. 20:50 ] @
Citat:

U čemu je tvoj fetiš sa audijem? Ministri u vladi uglavnom voze škodu.

ok, prihvatam ispravku, do sada sto sam vidjao po tv-u su bili u blindiranim audijima

a sto se ostatka tice, pa cekaj malo, je l postoji tabla da je srediste beograda zabranjeno za vozila koja se krecu manje od 40km/h? ne, onda?
a to sto je guzva u gradu stalno je opet druga problematika

a sta drzava treba da uradi u ovom slucaju - treba da ih puste da dodju do nedodirljivih (ministara) i da ih saslusaju i da im kazu kako mogu biti konkuretniji, odnosno da im pomognu u udruzivanju i podizanju hladnjaca i da olaksaju izvoz proizvodjacima
a ne cim se krene za bg, odmah se zaustavlja, da su hteli da se provozaju po arilju ne bi ni batinasa bilo,a ne citav kordon policije
[ dusans @ 15.10.2011. 11:39 ] @
Citat:

Mi posadismo 500 hektara silažnog kukuruza, pa na jesen mogu konkretno da kažem koliki smo prinos imali ako nekoga zanima... Pa to onda uporedite sa nekim koji je treća generacija poljoprivrednika, i videćemo šta je tu u pitanju...


Ventura, ako nije problem baci ovde cifre da vidimo kako je prošla cela priča.

Pozdrav!
[ braankoA @ 04.09.2012. 08:36 ] @
Zalosno je kakvu nepravdu trpimo!