[ MarkoBalkan @ 02.06.2011. 20:03 ] @
trebam savjet u vezi odabira linux distribucije za poslovno okruženje.

uvjeti: libre office ili open office, thunderbird, eventualno flash i firefox
ostalo: pdf - read & write, skype, vlc

više manje ovo radi na svakoj distribuciji

probao sam:
- open suse -> prespora je distribucija
- debian -> dobra distribucija, flash ne radi kako treba, a ni browseri (ni chrome, a ni onaj prerađeni firefox)
- kubuntu -> nije prošla instalacija na virtualnoj mašini
- fedora -> jedina koja zadovoljava većinu kriterije, jedino nisam probao flash


da li je fedora ok za poslovno okruženje?




[ nkrgovic @ 02.06.2011. 20:59 ] @
Svaki distro koji je tebi dobar - je dobar. Fedora se aktivno razvija i nista joj ne fali. Iskrneo, za desktop, najvise ljudi bira Ubuntu - ali Fedora je odlican izbor, posebno ako ces imati i RH EL ili CentOS servere, onda to i te kako ima smisla.
[ maksvel @ 02.06.2011. 21:10 ] @
^To je OK rezon.
Opet, moram samo da pomenem - Linux Mint (znam da malo smaramo već sa njim, ali je stvaarno OK).
[ combuster @ 03.06.2011. 06:23 ] @
Pa ja ne bih bas Fedoru za poslovno okruzenje, poznati su po tome da podizu pojam bleeding edge na sasvim nov nivo :) Ja bi tu najpre Debian-a zbog nesto matorijih ali stabilnih paketa - sto se flash-a tice skini ga sa adobe-ovog sajta pa prekopiraj rucno u /usr/lib/mozilla/plugins (ja mislim da je ta putanja ovako otb, ne koristim flash).
[ vladared @ 03.06.2011. 07:05 ] @
Zavisi od okruženja, servera itd, ali ako je recimo centos server, ja bi stavio i klijenti da budu centos, samo što bi napravio i jedan custom repo sa koga bi vukao pakete koje bi želeo da su noviji od onih koji korise default centos.
Ako su debian, što da ne i ubuntu serveri, onda klijenti bi mi bili ili ubuntu ili mint.
Fedora nikako na poslovno okruženje, jer što je moj predhodnik rekao stvarno bleedeng edge znaju da dignu na novi nivo. Nekoliko puta mi se dogodilo da nešto što je po defaultu radilo posle nekog updatea više neradi itd... Open SuSE je daleko od onoga što je nekada davno bio, ponekad izbace neku verziju koja zaista radi kako treba, ali to je samo ponekad...
[ BigFoot @ 04.06.2011. 10:04 ] @
Da li je za poslovno okruženje pogodniji Gnome ili KDE? Moj glas ide ovom drugom, a tu se Ubuntu nije baš istakao.
Koja distribucija je preporuka za server?
[ combuster @ 04.06.2011. 10:34 ] @
Pa sve zavisi sta treba da trci na tom serveru, ali popularna resenja su CentOS i Debian.

Sto se okruzenja tice za desktop radne stanice moj glas bi isao Xfce-u, lagan, brz, jednostavan, bez problema tera i GTK i QT aplikacije, lagan sto se upgrade-a tice... Probaj Xubuntu - sve ce ti biti jasno :)
[ MarkoBalkan @ 04.06.2011. 11:27 ] @
probao ubuntu na virtualnoj mašini , radi i sa 400 mb rama.

stvarno odlično, instalacija jednostavna bez komplikacija.

probao flash radi kako spada.

synaptic manager sadrži preko 33 000 paketa.

nalazi se sve što je potrebno.

skype, flash, libre office itd.....

tako da moj glas ide za ubuntu

probat ću i ubuntu server da vidim kako radi.



[ geniuxx @ 04.06.2011. 13:09 ] @
Baci pogled na Vector Linux SOHO Edition (Small Office Home Office), ima sve što ti treba, i brz je. Samo KDE, nema Gnome.
[ Dr.sima @ 04.06.2011. 13:22 ] @
Ja na poslu koristim ubuntu 11.04, ima sve neophodne alate, libre office nije los, nema problema sa virusima, ne trosi previse memorije ... Na njemu je virtual box sa winxp kad je bas neophodno odraditi nesto na windowsu...
[ BigFoot @ 04.06.2011. 14:12 ] @
Citat:
combuster: Pa sve zavisi sta treba da trci na tom serveru

Klasika, MySQL, Apache... Šta bi drugo na serveru?
Zašto je CentOS bolji od npr. Ubuntu za server, posebno kad Ubuntu ima namenski kompajliranu server verziju?
[ MarkoBalkan @ 04.06.2011. 14:21 ] @
koliko čujem, centos je mrtav.


Citat:
geniuxx: Baci pogled na Vector Linux SOHO Edition (Small Office Home Office), ima sve što ti treba, i brz je. Samo KDE, nema Gnome.


a što je s paketima?

da li uopće ima neki svoj packet manager ili koristi neki od aktualnih?

da li flash radi kako spada, da li dolazi libre office, flash, skype, alati za pdf itd...

koju vrstu paketa koristi?


probao sam ubuntu i dovoljno je 512 mb rama, ja sam ga dignuo na 400 mb.

tako da ubuntu zadovoljava potrebe.
[ newtesla @ 04.06.2011. 16:32 ] @
Meni je ubuntu na serverima, i mint julia na desktopu, i do sada su utisci sledeći:

-šta god, ali bukvalno šta god da mi je zafalilo, negde na netu postoji neki forum sa odgovorom - jednostavno, toliko ljudi ga koristi da su forumi prepuni rešenja. Flash iz OPere radi fantastično, a iz hroma i fajerfoksa zna malo da trepće slika u fullscreen-u - ali bih to pre pripisao drajverima/podešavanjima grafike, nego brauzerima.

I da, sve što je u repoima za ubuntu - je i za mint.

Ubuntu, dakle. Nije najbrži, niti najsigurniji, ali najviše know-how na netu, koliko mi se čini.
[ MarkoBalkan @ 04.06.2011. 17:09 ] @
Citat:
newtesla:

Meni je ubuntu na serverima, i mint julia na desktopu, i do sada su utisci sledeći:



što sve imaš?

bazu, ldap, print server itd....
[ vladared @ 04.06.2011. 17:18 ] @
@MarkoBalkan
loše čuješ... CentOS je živ i te kako, jedino što su imali nekih problema, tako da šestica izlazi (čini mi se) 13.6....
Sve jedno je koji je server Debain, RHEL,CentOS... Linux je linux tako da iz bilo koga možeš podesiti šta god hoćeš. Recimo... Uzmeš centos, dodaš npr repo Webtatic i imaćeš najnoviji apache, php i mysql...
Vector linux je rađen na bazi Slackware-a i, po meni, koliko lepo izgledao startno nije baš neko office rešenje. Ubuntu, CentOS/SCLinux, Debian... To su neka rešenja koja su pogodna za kancelarije. Svi sem Ubuntua su stabilni ne jure neke najnovije pakete pošto-poto čime se izbegava zamka početnih bugova, a ubuntu recimo u LTS kategoriji. Na server obavezno podići repo i stanice preusmeriti za update preko tog servera i eto čak gospodskog rešenja... Generalno Flash i Linux baš nisu uvek prijatelji, ali radi.
[ MarkoBalkan @ 04.06.2011. 17:50 ] @
Citat:
vladared: @MarkoBalkan
loše čuješ... CentOS je živ i te kako, jedino što su imali nekih problema, tako da šestica izlazi (čini mi se) 13.6....
Sve jedno je koji je server Debain, RHEL,CentOS... Linux je linux tako da iz bilo koga možeš podesiti šta god hoćeš. Recimo... Uzmeš centos, dodaš npr repo Webtatic i imaćeš najnoviji apache, php i mysql...
Vector linux je rađen na bazi Slackware-a i, po meni, koliko lepo izgledao startno nije baš neko office rešenje. Ubuntu, CentOS/SCLinux, Debian... To su neka rešenja koja su pogodna za kancelarije. Svi sem Ubuntua su stabilni ne jure neke najnovije pakete pošto-poto čime se izbegava zamka početnih bugova, a ubuntu recimo u LTS kategoriji. Na server obavezno podići repo i stanice preusmeriti za update preko tog servera i eto čak gospodskog rešenja... Generalno Flash i Linux baš nisu uvek prijatelji, ali radi.



što se tiče CentOS-a vidjet ćemo.

flash + linux -> jedino kako treba radi na ubuntu i eventualno na fedori.

sad imam debian 6.0.1., youtube radi, ali nakon svakog video-a moram čistiti chrome da bi mogao pogledati slijedeći, a neke zahtjevnije stranice koje su rađene u flashu ne rade, dok to isto na ubuntu radi sasvim solidno kojeg vrtim na virtualcu.

debian nije dobro testiran, jer uvijek se pojave neki problemi kod instalacije paketa preko synaptica ili u consoli, svejedno.

a imam kao stabilno rješenje, 6.0.1.

a da ne kažem da ne mogu instalirati netbeans, a imam uredno instaliranu javu

[ MarkoBalkan @ 04.06.2011. 17:52 ] @
a da ne kažem da ram poraste na 4 GB za vrijeme pisanja poruke na elitesecurity.

ne stihnem ni poruku napisati, a zauzeće rama je već na 4 gb.
[ nkrgovic @ 04.06.2011. 20:11 ] @
RAM ce ti se uvek napuniti na svakom 2.x Linux-u (koliko se secam 1.2 je radio malo drugacije, ali to je bilo DAVNO - moguce da se lose secam). Fora je da kernel uzme sav ram, eventualno ostavi par mega slobodno ako neko zatrazi da ima odma da mu da. Sve ostalo ode na kernel bafere za kesiranje diska (sto nije zauzeto, naravno), pa se oslobadja po potrebi. Ideja je da sav slobodan ram ne zvrji slobodan, vec da se koristi za kesiranje diska, a da se da programima kad im treba.

Razlog zasto ja mislim da je Ubuntu (i eventualno Fedora) dobro resenje je sto znam da sam odlepio pokusavajuci da poteram skype na CentOS-u... I to nije samo za skype, isto je za vecinu desktop stvari. Da se razumemo, to je SJAJAN server, fenomenalnih mogucnsti, stabilan kao stena - ali nije za desktop.
[ combuster @ 04.06.2011. 20:20 ] @
Jbm li ga, ja sam ga koristio jedno vreme i za Desktop i lepo mi se pokazao, nikakvih problema nisam imao - istina bilo je to pre jedno 2 godine, ali znam ljude koji ga koriste svakodnevno i nisu kukali na njega.

Ne verujem da uzima ceo RAM samo zbog toga, verovatno ima neki memory leak, moguce flash ili browser, lako je naci sa top...
[ jaso19 @ 04.06.2011. 20:48 ] @
Meni najbolje distre za poslovno okruzenje su ubuntu i fedora. Za developera je po meni najbolja fedora. Jedina stvar koja mi se ne svidja (mislim na fedoru15) je defaultni scrllbar plus jos neke sitnice , dok kod ubuntu overlay scrollbar je predobar :D.
BTW jako dobra tema.
[ maksvel @ 04.06.2011. 20:57 ] @
Beše u onoj drugoj temi, na serveru "troši" puno RAM-a, tako da je to normalno.
Svakako, može da se desi da se zakuca sa flashom u desktop varijanti.

Ne ispratih kakav je to peh ili šta-već ispao sa CentOS-om?! A baš ga merkam za neki reinstall letos
[ combuster @ 04.06.2011. 21:01 ] @
Ma kao pozakacili se medjusobno dev-ovi i sve otislo u klinac, nikako da izadje sestica... Mada koliko vidim dognali su se malo, bice to sve ok :)
[ linuxwebadmin @ 04.06.2011. 22:46 ] @
Koristim Ubuntu vec 4 godine i njega preporucujem za desktop masine, sto se tice servera - Debian i Ubuntu, nemam nista protiv
Centos-a (na serverima imam sva tri distroa), generalno se prica svodi na naviku sysadmin-a da radi sa odredjenom serverskom distribucijom,
a linux je linux kako god okrenes.
[ Miroslav Strugarevic @ 04.06.2011. 22:59 ] @
Ljudi bleeding edge desktop aplikacije (sa izuzetkom gnome3) su mnnooooogo bolje i stabilnije od starih verzija koje se pakuju sa centos4/5.
[ MarkoBalkan @ 05.06.2011. 07:03 ] @
Citat:
combuster:

Ne verujem da uzima ceo RAM samo zbog toga, verovatno ima neki memory leak, moguce flash ili browser, lako je naci sa top...




to je samo kad odgovaram na poruku, jer nešto ne valja sa browserom i flashom.

[ MarkoBalkan @ 05.06.2011. 07:06 ] @
Citat:
nkrgovic

Razlog zasto ja mislim da je Ubuntu (i eventualno Fedora) dobro resenje je sto znam da sam odlepio pokusavajuci da poteram skype na CentOS-u... I to nije samo za skype, isto je za vecinu desktop stvari. Da se razumemo, to je SJAJAN server, fenomenalnih mogucnsti, stabilan kao stena - ali nije za desktop.




gdje je centOS u odnosu na debian i ubuntu server?

i još jedno pitanje, koji linux za oracle bazu??

da li je ubuntu server ok?

jer koliko vidim ubuntu je sve bolji i bolji.

[ combuster @ 05.06.2011. 08:22 ] @
Za koju verziju Oracle-a ?
[ MarkoBalkan @ 05.06.2011. 08:33 ] @
Citat:
combuster: Za koju verziju Oracle-a ?


11g
[ combuster @ 05.06.2011. 09:05 ] @
http://www.oracle-base.com/art...tionOnEnterpriseLinux4and5.php

Tako da bih se ja drzao CentOS-a sto se toga tice...
[ vladared @ 05.06.2011. 11:36 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Ljudi bleeding edge desktop aplikacije (sa izuzetkom gnome3) su mnnooooogo bolje i stabilnije od starih verzija koje se pakuju sa centos4/5.

Ovde si samo delimično upravu. Neke aplikacije jesu bolje u novom izdanju, ali problem se javlja sa nekompatibilnošću, sa recimo propustima pošto se ne puste dovoljno istestirane aplikacije da rade... U svakom slučaju za desktop mašine moja preporuka je (osim ubuntua) i centos, ali pod uslovom da se napravi još jedan custom repo (ili koristi neki koji je već napravljen) odakle bi se skidale aplikacije koje bi bile poželjne da su najnovije, tipa firefox, openoffice, skype... Sve to se već može naći iskompajlirano na netu, a postaviti svoj repo uvek možeš za dobrojutro.
Dakle - namestiš mu sinhronizaciju sa nekim zvaničnim repoom, tako da ti indijanci prilikom updatea ne idu na mrežu (na kraju krajeva imaš i sam kontrolu šta ćeš im davati), drugi repo na kome bi postavio svoje pakete i ete ga... Problem rešen, imaš stabilan i dobro testiran sistem, sa programima koje ti još smatraš da treba da imaš u poslovnom okruženju.
Inače podrška za Oracle je mnogo bolja na Centos-u/RHELu/SLESu (čak i piše negde u zvaničnim uputstvima, nam da sam naleteo na taj podatak kada smo u firmi instalirali Oracle) nego za Ubuntu...
Što se flesha tiče, on je teško smeće u linuxu, ali sam primetio da na redhetolikim distribucijama mnogo bolje rade nego na debianolicima. Ne kažem da ovde ne prave problema, ali ... Inače na serveru nema šta da ti traži flash, ako ćeš Oracle, moraćeš javu, inače ni java nije potrebna... Ma treba sve smanjiti na minimum minimuma...
[ combuster @ 05.06.2011. 11:48 ] @
To je malo zeznuto sa custom repoima, moras da vodis racuna o dep-ovima... Ubacivanje 3rd party repoa je vec ok posto vec neko o tome misli :)

Inace slazem se da je flash tesko djubre, ne koristim ga vec dugo vremena - pa cak ni zamene za njega kao sto su lightspark i gnash i te fore.
[ MarkoBalkan @ 05.06.2011. 11:54 ] @
Citat:
vladared:
Što se flesha tiče, on je teško smeće u linuxu, ali sam primetio da na redhetolikim distribucijama mnogo bolje rade nego na debianolicima. Ne kažem da ovde ne prave problema, ali ... Inače na serveru nema šta da ti traži flash, ako ćeš Oracle, moraćeš javu, inače ni java nije potrebna... Ma treba sve smanjiti na minimum minimuma...


flash bude na desktop računalu.na ubuntu sasvim lijepo radi.
[ branisllav @ 05.06.2011. 12:12 ] @
Koliko ljudi toliko i razlicitih misljenja :)

Ja sam instalirao nekih 10-ak linux klijenata kod mene na poslu i izbor je pao na Mint (vec je receno dosta o njemu) i Zenwalk (Slackware derivat) koji ne bih preporucio. Kod mene je on bio dobar izbor jer moze da radi na racunarima sa 128 MB RAM-a a pritom ima sve sto treba korisniku.

Dakle, od mene glas za Mint mozda cak i LMDE (posto je baziran na debian-u) koji je prilicno stablian bar kod mene.
[ MarkoBalkan @ 05.06.2011. 12:20 ] @
Citat:
branisllav: Koliko ljudi toliko i razlicitih misljenja :)

Ja sam instalirao nekih 10-ak linux klijenata kod mene na poslu i izbor je pao na Mint (vec je receno dosta o njemu) i Zenwalk (Slackware derivat) koji ne bih preporucio. Kod mene je on bio dobar izbor jer moze da radi na racunarima sa 128 MB RAM-a a pritom ima sve sto treba korisniku.

Dakle, od mene glas za Mint mozda cak i LMDE (posto je baziran na debian-u) koji je prilicno stablian bar kod mene.


mint je možda dobar, samo se postavlja pitanje koliko ljudi je okupljeno oko projekta?


jer ako je samo nekoliko ljudi, projekt će propasti.

ubuntu isto ima sve što treba, a mint se temelji na ubuntu, ako se ne varam.
[ branisllav @ 05.06.2011. 12:33 ] @
Citat:
MarkoBalkan: mint je možda dobar, samo se postavlja pitanje koliko ljudi je okupljeno oko projekta?


jer ako je samo nekoliko ljudi, projekt će propasti.

ubuntu isto ima sve što treba, a mint se temelji na ubuntu, ako se ne varam.


Mint ima sve vecu bazu korisnika i solidan broj programera, a inace od pre nekih 7-8 meseci postoji i LinuxMintDebianEdition (LMDE) koji se bazira na debianu i cini mi se da ce razvojni tim ici vremenom na potpuni prelazak na tu varijantu.
[ MarkoBalkan @ 05.06.2011. 12:37 ] @
Citat:
branisllav: Mint ima sve vecu bazu korisnika i solidan broj programera, a inace od pre nekih 7-8 meseci postoji i LinuxMintDebianEdition (LMDE) koji se bazira na debianu i cini mi se da ce razvojni tim ici vremenom na potpuni prelazak na tu varijantu.


zato ima toliko propalih OS-a.

zar im nije bilo bolje da su se priključili ubuntu projektu?
istina više ljudi, manja šansa da se proguraju ideje, ali zato postoji glasanje i ankete.
[ Srđan Pavlović @ 05.06.2011. 18:43 ] @
Mint je odlican, do sada najstabilniji i najbrzi distro koji sam koristio,
a da ne mora nesto posebno da se "sakati", a ipak je za Desktop predvidjen.

Od skora ima i pomenuti LMDE, odlicna odluka da se predje na Debian kao
bazu, jer Ubuntu ima neki svoj fazon oko svega koji se mnogima ne dopada bas.

Inace, baza Mint korisnika stalno raste, i to 100% zasluzeno.

Ja koristim i Flash i licno nisam imao nekih posebnih problema, ali generalno
se slazem da Flash zna da pravi vise problema na Linuxu nego na Windowsu.

Ne bih rekao da je bas tesko smece, radi solidno.
[ BBS @ 05.06.2011. 20:03 ] @
Citat:
MarkoBalkan: zato ima toliko propalih OS-a.

zar im nije bilo bolje da su se priključili ubuntu projektu?
istina više ljudi, manja šansa da se proguraju ideje, ali zato postoji glasanje i ankete.


Nije baš tako, Ubuntu ima vlasnika i kako astronaut odluči ima tako d abude. Gomila korisnika kuka i buni se protiv bagovitog Unity a astronaut kaže ma Unity je zakon.

Tu pametne ideje neprolaze
[ tarla @ 05.06.2011. 20:56 ] @
Po meni Mint Linux ta desktop i nema da brigaš...

Jedino sa čim sam imao probleme je otvaranje nekih Excel dokumenata da nije skontao header i footer kako treba...
[ mstevic @ 05.06.2011. 21:25 ] @
Preporuka za Mint! Odlično radi!
[ Nozzlezator @ 06.06.2011. 00:12 ] @
Moj glas ide Ubuntu-u ili Mintu ;)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.06.2011. u 22:45 GMT+1]
[ rambo @ 06.06.2011. 07:42 ] @
Što se tiče desktopa, lično sam najviše zadovoljan Ubuntu-om. Ako ga pokrećete kroz virtuelnu mašinu (recimo VirtualBOX, kao ja), nemojte zaboraviti da instalirate Guest AddOns, jer će onda sve raditi kako valja. Ja lično nisam imao nikakvih problema sa flešom.

Što se tiče servera, opet sam se najviše igrao sa Ubuntu Server distribucijom. Nisam kompetentan da ga poredim sa drugim distroima, ali ono što sam lično iskusio sa Ubuntu Serverom, stvarno ne mogu da nađem ni jednu zamerku. Naročito ističem jednostavnost instalacije i održavanja sistema. Dostupnost velikog broja paketa i zajednica koja ga koristi su meni dobar pokazatelj za izbor okruženja za moje potrebe.

Probao sam malo Fedoru, ali nekako nisam lično oduševljen.
[ dragancesu @ 06.06.2011. 07:52 ] @
Mozda bi trebalo pogledati SUSE 11, ima desktop (SLED) i server (SLES ) varijanta

Da napomenem da ovo ne koristim ali su ga nahvalili u jednom casopisu, kao odlicna alternativa windows office alatima, odlicni driveri i ostalo


[ vladared @ 06.06.2011. 08:06 ] @
SLES i SLED si odlična stvar, ali nimalo jeftina...
[ dpop @ 06.06.2011. 16:50 ] @
Ubuntu u server i desktop ediciji ( LTS naravno ) je iz ličnog iskustva odličan izbor i za HP Blade baziran Data centar ( 10 x 64bit AMD Opteron svr ). Serveri administrirani sa Webmin-om su up-to-date i rade i po 6-7 mjeseci bez ikakvog zastoja. SLES i SLED su po TCO preskupi.
[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 18:23 ] @
sa ubuntu imam problema oko instalacije na laptop, otvorio drugu temu.

fedora nije loša, ali mi se ne sviđa njihov package manager.

linuxmint -> za sada nesiguran projekt.

a opensuse mi se nikad nije sviđao.
[ combuster @ 07.06.2011. 20:07 ] @
Pa ja ne bih rekao da je Mint nesiguran projekat. Obicno sam extremno sumnjicav prema buducnosti linux projekata jer sam ih se dosta nagledao tokom godina koji su imali perspektivu i propali. Ali za Mint bih rekao da ima buducnost i ne bih se cimao da li ce propasti za koji mesec. Za 2-3 godine ko zna ali posle tog vremenskog perioda ne treba ni da brines.
[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 20:17 ] @
ako sam dobro skužio mint, sada se bazira na ubuntu, a svaka slijedeća distribucija će se bazirati na debianu?

da li update ide automatski ili kad izađe nova verzija, mora se ispočetka instalirati?

htio bi izbjeći novu instalaciju.
[ maksvel @ 07.06.2011. 20:23 ] @
Mislim da će voziti LMDE i ovu Ubuntu-based bar još neko vreme paralelno.

Može da ide apdejt bez reinstalacije, ali nije baš 100% pouzdano.
[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 20:28 ] @
LMDE se bazira na debian testing distribuciji????

ako bude tako i u budćnosti, onda je to malo nezgodno.



Citat:
MarkoBalkan: LMDE se bazira na debian testing distribuciji????

ako bude tako i u budćnosti, onda je to malo nezgodno.


a što će ostaviti?

ako je linux za poslovno okruženje, onda si čovjek ne smije dozvoliti da svako malo bude drukčija distribucija.
[ mkaras @ 07.06.2011. 21:59 ] @
Probaj Scientific Linux 6 i 7 godina si miran. Ima sve što ti treba za
poslovno okruženje
[ Srđan Pavlović @ 07.06.2011. 23:30 ] @
Cilj Mint-ovaca je da u potpunosti predju na Debian, ali je taj prelaz postepen,
pa za sada jos uvek imamo i ove koji su bazirani na Ubuntu.

U svakom slucaju, i Mint 10 (baziran na Ubuntu) i Mint LMDE (baziran na Debianu) su odlicni,
ovaj baziran na Ubuntu je nesto stabilniji trenutno.
[ technotize @ 08.06.2011. 00:28 ] @
Citat:
BigFoot: Koja distribucija je preporuka za server?
--------------------------------------------------------------------------------

Retoričko pitanje. Slackware.
[ botunjac @ 08.06.2011. 15:15 ] @
Na poslu već skoro dve godine koristim Ubuntu (nakon hiljada sati provedenih na Windows desktopu), prvo 9, zatim 10 i na kraju 11.
Malo sam zentao, kako će to izgledati ali nakon kratkog vremena sve bojazni su nestale.
Sve radi iz prve, bez ikakvih problema. Nekoliko stvari koje su bile sporne (skeniranje Mustek 2400TA skenerom npr., je oduzelo 5 minuta više nego sve ostalo) brzo su bile rešene. Ono što je uskoro kod mene izazvalo veliko oduševljenje je veliki broj odgovora na svaku vrstu problema, mnogo više nego što sam odgovore nalazio na forumima koji su posvećeni Win okruženju (ne želim da izazovem flame, jer ne poredim ove dve tehnologije već iznosim svoja iskustva sa njima).
Odprilike u isto vreme, u mojoj firmi sam postavio Trixbox distro kao osnovu za VoIP i na njemu kasnije pokrenuo MySQL, SAMBA i HTTP server. Da podsetim da je Trixbox distribucija koja za osnovu ima CentOS.
Da ne idem dalje u detalje, CentOS sve ove godine radi bez ikakve greške, kao i Ubuntu.
Na kraju sam i kući instalirao Mint i još sam zadovoljniji tim desktop rešenjem od Ubuntu distroa.
Dakle moje najtoplije preporuke: za server CentOS a za Desktop Mint.
[ bogdan.kecman @ 08.06.2011. 23:06 ] @
za server je oracle linux najjaci (bolji od rhel-a, a centos je isto sto i rhel samo sa "filozofiranjem"), pritom oracle ne smara kao rhel, mozes da koristis isti i ako nemas support. ako ne voles oracle onda rhel + support, ako ne ni to onda centos .. sto se tice "posvadjali se", centos je rekompajliran rhel tako da nema tu nekog velikog developmenta, no, oracle linux je trenutno po meni najjaci distro. posle oracle-a (i kompanije rhel/centos/..) SLES je najjaci server distro. Nijedan od ovih nije za desktop.

slack/arch/gentoo etc... to su dobre server distribucije ali ako neko pita "koju distribuciju da stavim" nijedna od tih distribucija nije za njega!

za klijent - trenutno je najrasprostranjeniji ubuntu, ja ga licno ne mirisem ali "kako da nasiljim xyz na linuxu" google ti vraca 99% resenja o tome kako to da nasiljis na ubuntu i 1% za sve ostale linuxe zajedno, za nekoga ko pita "koji distri da stavim na desktop" to je po meni najjace resenje (iako rekoh, ja ga ne mirisem, ja trosim 6+ meseci staru fedoru). takodje to je jedini distro koji dolazi "fabricki" natunovan sa komercijalnim ne-foss alatima (flash, mp3 etc etc etc) i ne zahteva 3 ruska, 2 finska i 4 "ona" repozitorijuma da bi naterao sve da radi kako treba...

[ Srđan Pavlović @ 09.06.2011. 21:41 ] @
Citat:
slack/arch/gentoo etc... to su dobre server distribucije ali ako neko pita "koju distribuciju da stavim" nijedna od tih distribucija nije za njega!


Plus jedan :)
[ Miroslav Strugarevic @ 09.06.2011. 21:53 ] @
Citat:
bogdan.kecman: za server je oracle linux najjaci (bolji od rhel-a, a centos je isto sto i rhel samo sa "filozofiranjem"), pritom oracle ne smara kao rhel, mozes da koristis isti i ako nemas support. ako ne voles oracle onda rhel + support, ako ne ni to onda centos ..


Po cemu je Oracle Linux bolji od RHEL-a po tvom misljenju? Oracle Linux mozes da koristis bez support-a ali opet nemas pristup zakrpama sto je jako bitno ako je server public i ako je u produkciji.
[ bogdan.kecman @ 09.06.2011. 22:55 ] @
po tome sto je to RHEL + patchevi. Te patcheve pravi mnogo iskusni ljudi koji taj linux testiraju mnogo ozbiljnije u jednoj nedelji nego ceo rhel tim za pola godine ... ako se setis kako je uopste doslo do oracle linux-a, oracle je koristio rhel i pravio patcheve za njega ali onda se rhel pobunio zato sto je gomila usera kupovala support od orakla umesto od njih i krenuli su da ne pustaju oracle patcheve u rhel. onda je oracle odlucio da napravi oracle linux...
[ combuster @ 09.06.2011. 23:06 ] @
Pa ne mora da znaci da su patch-evi koje Oracle zeli da vidi u RH-u dobri za ceo ekosistem - vec samo za Oracle :) RedHat ne bi bas da zuri sa prihvatanjem takvih patch-eva i tu ih skroz razumem. Ali razumem i potrebu Oracle-a da ima svoju distribuciju gde mogu da rade sta god hoce i optimizuju ga iskljucivo za db servere...

Citat:

koji taj linux testiraju mnogo ozbiljnije u jednoj nedelji nego ceo rhel tim za pola godine


Sa cim ga testiraju, sa oracle bazom i aplikacijama? A jel ga testiraju i sa tonom drugih servisa koje mogu trcati na tom istom serveru? :)
[ bogdan.kecman @ 09.06.2011. 23:27 ] @
nije tako jednostavno ... DB server je otprilike najkompleksnija stvar koju mozes da stavis na server. ima mnogo tredova, trosi puno cpu-a, trosi ogromno mnog io-a. dakle to je realno najveci "server load" koji mozes da stavis. Ako neki patch pomaze da takav server ne krepa - nema teorije da taj patch "ne valja" (da ne kazem da su sve i jedan na kraju usli u kernel samo sa godinu dve zakasnjenja)... jedino sto takav patch moze da "uspori" je desktop ali spomenuto je vec da ni centos ni rhel ni oracle linux nisu desktop resenja... tu realno imas 2 problema; prvi problem je to sto rhel realno ima malo para (beznacajno malo ako ga se uporedi sa oraklom, malo cak i ako ga se uporedi sa mysql-om od pre nego nas je kupio sun) i oni ne mogu da priuste sebi uslove/ljude/vreme koje oracle moze, drugi, mnogo veci problem je sujeta ... no potpuno nebitno, marko je pitao za misljenje, ja sam dao svoje, ti svakako imas pravo da se ne slozis (ja bi identicno odgovorio i mnogo pre nego sto je oracle kupio sun)...
[ bogdan.kecman @ 09.06.2011. 23:55 ] @
Citat:
combuster:Sa cim ga testiraju, sa oracle bazom i aplikacijama? A jel ga testiraju i sa tonom drugih servisa koje mogu trcati na tom istom serveru? :)


sa mnogo vise stvari nego sto realno rhel testira. rhel 99% testiranja odradjuje na gedori i ono sto se tamo pokaze stabilno to ide u produkciju .. zato je gedora "bleeding edge" (i zato je iskusno nikad ne prelaziti na novu gedoru ako ista nije bar 6 meseci GA).

Drugo, proguglaj pa nadji spisak patcheva koji razlikuju oracle linux od rhel-a i onda razmisli da li taj patch nije "odma" prihvacen u rhel zato sto "mozda ne radi" ili zato sto tamo neko ko radi za "donacije" ima preca posla .. drugo, nemojmo zaboraviti da celu osnovnu distribuciju pravi rh koji sa mnogo manje para napravi ceo distro nego sto oracle ulozi u te patcheve... ljudi iz rh-a odradjuju zmajski dobar posao i svaka im cast a oracle ne radi to sto radi "zato sto je dobar igrac u foss svetu" vec zato sto ima klijente na toj platformi koji placaju debele pare da im sve na toj platformi radi, a onda posto im je jednostavnije da sve te patcheve vrate nazad u community je cisto pogodnost, ne neka velika ljubav prema foss-u... no kakvi god njihovi razlozi bili, to usera ne treba da zanima, tu je, dostupno je i satire kako radi.. ako Larry da, mozda se iskuliraju momci iz solaris tima sa momcima i oracle linux tima i portuju zfs na linux .. nemam pojma koja je prica oko toga (suvise novih stvari sa ove druge strane da bi stigao i to da ispratim) ali ako se to desi a prica je da ce mozda to ce biti eeeextra stvar, linux ce onda imati pored xfs-a i jfs-a jos jedan ozbiljan file system.... no za zfs i dtrace, videcemo ... ja navijam .. sad .. svi su toliko sujetni to je strasno .. koliko ljudi radi na razvoju linuxa i koliko je sati potroseno od kakvih ljudi, mogli smo do sada da imamo jedan pravi ozbilji operativni sistem, i za server i za desktop, no na zalost ...
[ combuster @ 09.06.2011. 23:56 ] @
Ma opusteno samo, pricamo (ja sa moje strane vise da bih naucio nesto).

http://oss.oracle.com/git/?p=linux-2.6-unbreakable.git;a=shortlog

Gledam sad patch-eve vezane za kernel, tu su svi commit-ovi i generalno ulete sa po 5-6 meseci zakasnjenja u odnosu na kernel mainline (makar ovi za ocfs2) sto je normalno jel ali mi se to kosi sa tvojom konstatacijom:

Citat:

nema teorije da taj patch "ne valja" (da ne kazem da su sve i jedan na kraju usli u kernel samo sa godinu dve zakasnjenja


ili red hat u stvari kasni nenormalno u odnosu na mainline (dve-tri godine sto je bre stvarno puno).

I jos jedna stvar:

http://oss.oracle.com/git/?p=l...3a4e818a39648cabb3c93e90ff6df2

Ako je ovo otislo u mainline zasto ne bi bilo prihvaceno od strane rh dev-ova sad mi to nije jasno :)

Citat:

DB server je otprilike najkompleksnija stvar koju mozes da stavis na server


Da, toliko je zeznuta da Oracle pribegava ASM-u za dbf-ove koji ispod i nema fs nego raw device (ako sam dobro razumeo) - ko ce da se igra sa journaling-om, odlozenim upisom i ostalim kerefekama :) Zato sam i stekao utisak da je bolje da to sve rade na svojoj distribuciji nego da peglaju druge, ovo malo sto sam ispratio patch-eva nisam primetio nekih vezanih za scheduler, ext4 i druge kerefeke koje bi doprinele boljitku svima a da su ih commit-ovali oracle dev-ovi, vec da je vecina vezana za oracle clustering fs. Mada bolje bi bilo da pregledam sve to malo bolje, moguce da i gresim.

/edit: Ima dva commit-a vezana za HP Smart Array kontrolere od strane guru.anbalagane od kojih je jedan code clean-up. I rade na XEN-u...

I samo jos jedna stvar, zadnji commit je od drugog marta, dva dana pre nego sto sam ja procitao vest o redhat-ovom skidanju public patch-eva. Sta se dogadja ?



[Ovu poruku je menjao combuster dana 10.06.2011. u 01:06 GMT+1]
[ Miroslav Strugarevic @ 10.06.2011. 00:09 ] @
Nemojte da ova tema ode u nekom nezeljenom pravcu ja sam samo pitao Bogdana za misljenje posto radi za Oracle i ima uvid sta se tamo desava. Pozdrav :)
[ bogdan.kecman @ 10.06.2011. 00:15 ] @
pogresna tema za tu pricu, poslovno okruzenje ovo ono ... nema potrebe da idemo previse u detalje ..

elem, sto se rhel-a tice kasne oni za mainline kernelom za neke stvari i 5-6 godina a neke stvari koje nisu usle u mainline oni teraju ... oni imaju neku filozofiju koju ja sada ne bih da razlazem, takva je kakva je .. siguran sam da mnogo bolje znaju zasto to rade nego sto ja mogu i da pretpostavim :D a sa momcima iz rh-a nemam direktan kontakt od v4.1 tako da..

sto se oracle lindze tice, pazi, ext4 - zasto bi gubili vreme na to, sto bi rekao moj drugar stewart smith, ko ne drzi na svom linuxu xfs mora dobro da razmisli gde se zaputio :D ..

a za ovo "sta se dogadja", siguran sam da ima ovde ljudi koji imaju dovoljno vremena i interesa da prate sva desavanja, kao sto rekoh, ja sam vec nekoliko godina "obican korisnik", koristim os koji mi "najbolje zavrsava posao", moji dani petodnevnog kompajliranja kernela, slanja patcheva za kernel, dvonedeljnog kompajliranja mozile i slicne stvari koje ni dan danas ne verujem da sam radio .... probao sam toliko osova za zivota, nijedan ne valja .. zakljucno sa linuxom .. no za "posao" - rekoh sta mislim ... nije to "najbolje resenje", ali kao sto napisah, ko mora da pita koji ce distro da koristi, za njega nisu oni koji daju dovoljno prostora za budzenje ... ja sam trosio "svoj" distro godinama, na kraju ga vise ne koristim ni na svom ruteru a kamoli na desktopu, zivot je kratak, dan ima samo 24h
[ combuster @ 10.06.2011. 00:15 ] @
@miroslav_strugarevic

Pa nisam se ja uhvatio ovog ne znam ti ni ja zbog cega nego ovo mi je direktno vezano za posao :) A imamo svi priliku da cujemo informacije iz prve ruke...
[ Miroslav Strugarevic @ 10.06.2011. 00:17 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ja sam trosio "svoj" distro godinama, na kraju ga vise ne koristim ni na svom ruteru a kamoli na desktopu, zivot je kratak, dan ima samo 24h


AMIN! :)
[ bogdan.kecman @ 10.06.2011. 00:24 ] @
Citat:
combuster: Pa nisam se ja uhvatio ovog ne znam ti ni ja zbog cega nego ovo mi je direktno vezano za posao :) A imamo svi priliku da cujemo informacije iz prve ruke...


samo da pojasnim, ja radim tamo ali sam upoznao ukupno JEDNOG coveka koji radi na oracle linux-u i to zato sto nisam mogao sam da za nekog klijenta ujurim neki bug u glibc-u pa sam cimao upomoc linux devove da me spasavaju .. (nisam mogao da dokazem klijentu da mora da odradi upgrade kernela ... trebalo mi je malo "materijala" a nije mi islo da ga napravim sam) tako da ja o tome gde ide, kako ide i gde ce zavrsisi oracle linux znam isto koliko i bilo ko drugi ovde na listi .. mozda cak i manje posto kao sto spomenuh nemam vise preterano ni volje ni vremena da to pratim ... sigurno nije losiji od rhel-a, to mogu da garantujem :D .. a i ima bolju licencu, dakle rhel dok placas mozes da koristis, ako prestanes da placas moras da formatiras sve diskove - takav je ugovor. Oracle nema taj trip... prilicno su slobodni po tom pitanju...

ja licno na mojim serverima koje hostujem drzim svuda centos (zato sto mi hosting provajderi nude to kao "dzaba" varijantu, da mi nude da biram sta da instaliram stavio bi oracle linux), i na svim mojim linux masinama kod kuce imam fedoru (8 na jednoj, 10 na 2 i na ostalima 14) ... ako izadje ovih dana 15tica (ako nije vec) nju cu da instaliram za cca 6-7 meseci (kada oprave sve bagove u "bleeding edge" paketima koje ce ubudziti tu). Isto tako ja za desktop koristim gnome. Kada moram nesto da kucam ili racunam uzmem kmeka na kom sam kupio iWorks i tamo to radim u page/calc/keynote posto mi se open office ic ne dopada .. od browsera trosim ff iako imam instaliran i chrome i na glavnoj masini mi konstantno rade 2 XP instance u virtual box-u. Na istoj toj glavnoj masini je par meseci bio (legalan 100%) win7 ultimate ali se pokazalo da je brze da teram 2 xp-u u vboxu na linuxu nego da teram linux u vbox-u na windozi .. sada ta windoza sedi na separiranom disku koji na sebi pored te windoze ima jos instaliram samo jedan program :D (dragon age - origins) i butne se jednom mesecno na par sati kada navatam minut za uzivanje :D

[ combuster @ 10.06.2011. 00:35 ] @
Ma meni dok god je linux - dobro mi je, nekako mi je lakse da skontam Switching to polling CMC handler, error records may be lost u dmesg-u i da zavirim u source pa u onda par whitepaper-a za Itaniume i njihov MCA handling nego da se ceskam uz plave ekrane i kojekakva cuda (mozda je to i na dozi prosto ali bih se opet ceskao iza uva) :D

Cimam te na bazama verovatno uskoro da ne bi isli ovde u off :)
[ pro003 @ 12.06.2011. 12:48 ] @
probali ste kubuntu ali ne i ubuntu gde je gnome vizuelno okruzenje, ubuntu je takodje najrasprostranjenija distribucija / flavor linuxa i dobar je kako za ku'ne tako i za poslovne korisnike.
[ mongule @ 14.06.2011. 16:49 ] @
Vrlo dobro rješenje za poslovne aplikacije je Ubuntu, sa npr. Open Office ili Libra Office. Pomoću Wine ili VirtualBox-a moguce je pokrenuti i Windows aplikacije (ne sve). Za one koji su navikli na Windows sučelje nikakav problem, pomoću ovog uputstva Linux (Ubuntu) vam izgleda kao Windows 7.
Linux sa Windows 7 Look
[ MarkoBalkan @ 23.06.2011. 12:44 ] @
isprobao sam opensuse 11.4 u virtualcu i radi odlično.
stabilan, možda je malo sporiji, ali odlično radi posao.


sve što mi treba mi radi, osim što flash 10 ne može učitati neke file-ove, ali flv se recimo mogu otvoriti sa xine-om ili mplayerom.
po defaultu dolazi libre office 3.3, adobe pdf reader 9, flash 10.

[ MarkoBalkan @ 24.06.2011. 20:05 ] @
dvoumim se između fedore 14 i opensuse 11.4

jedan i drugi rade lijepo, međutim na fedori ne rade stanalone aplikacije pisane u flashu, dok na opensuse sve radi.

sa fedorom dolazi open office, dok sa oepnsuse dolazi libre office.


sve ostalo radi.

koji email klijent odabrati?

dvoumim se između kmaila i thunderbirda.

kmail lijepo radi.

[ MarkoBalkan @ 24.06.2011. 20:10 ] @
treba mi još neki autocad viewer.
[ MarkoBalkan @ 25.06.2011. 11:33 ] @
isprobana detaljno fedora 14 i zadovoljava sve uvjete za poslovno okruženje.

za thunderbird sam našao plugin za import/export emailova u mbox formatu.

znači preostaje mi neki viewer za autocad formate.

da li gimp može otvoriti "specijalne" file-ove koji su kreirani sa photoshopom????
[ madcama @ 25.06.2011. 14:44 ] @
Kakvi su to specijalni formati?
[ pro003 @ 25.06.2011. 15:22 ] @
@MarkoBalkan

Ja znam pouzdano da GIMP otvara PSD format, za ostale nisam probao.
[ despot77 @ 25.06.2011. 16:38 ] @
Citat:
MarkoBalkan: isprobana detaljno fedora 14 i zadovoljava sve uvjete za poslovno okruženje.

za thunderbird sam našao plugin za import/export emailova u mbox formatu.

znači preostaje mi neki viewer za autocad formate.

da li gimp može otvoriti "specijalne" file-ove koji su kreirani sa photoshopom????


http://www.tech-edv.co.at/05_LUnIx/80_CAD~2f3d/30_Utilities/
http://lx-viewer.sourceforge.net/
http://www.3ds.com/products/draftsight/free-cad-software/
i tako dalje i tako dalje...
[ MarkoBalkan @ 01.07.2011. 17:15 ] @
iz prve ruke mogu reći:

mislim da je fedora najbolje rješenje, a osim toga jednostavno se integrira u windows mrežu, što se može podesiti kod instalacije gdje je potrebno upisati
username i password korisnika kao i ip adresu domain controllera.

win shareovi se vide, bez problema, flash i skype rade bez problema, draftsight radi i otvara dwg i dsf formate, ali je skoro neupotrebljiv za crtanje jer se miš uspori kad se proba nešto crtati, vjerojatno je free za home.
printeri -> ako je multifunkcionalni , u većini slučajeva print će raditi,a scan i fax, ovisi od proizvođača uređaja.
na linuxu su najbolje podržani hp printeri i to praktički rade full(print, scan i fax).

fedora je malo sporija ako se koristi kde okruženje.
open office radi dobro, malo je sporiji, ali je dobar za posao.

prebacivanje emailova iz ms outlooka ide bez problema u mbox unix format koji se može učitati u kmail ili thunderbird preko plugina.

dojmovi: stabilno i pouzdano okruženje s kojim nema problema i koje je spremno za poslovno okruženje.

što se tiče printera u većini slučajeva ima drivera i to za print ili se nalazi već na listi i obično će raditi.
kod multifunkcionalnih printera, ako ne radi scan, obično driver podržava scan na email preko id broja kojeg ima svaki korisnik.

ako već kupujete printer i mislite koristiti linux za poslovno okruženje kupite hp.


problem nastane kad ima korisnika koji koriste specijalne programe ili kod internet bankarstva recimo ili excel dokumenata koji se šalju u poreznu upravu i sl.




[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 02.07.2011. u 11:31 GMT+1]
[ vladared @ 03.07.2011. 10:46 ] @
Malo sam bio odsutan tako da se tek sada priključujem priči, ponovo...
Elem, RHEL ima drugačiju filozofiju sa razlogom. Linus prema kernelu se gotovo maćehinski odnosi tako da sa nekim većim promenama lako se može dogoditi da hardware koji je savršeno radio sada ne radi ili recimo software, zato što je jednostavno isključio iz kernela podršku, tako da neko ko daje 7 godina garancije daće nešto raditi na tvom računaru to radi na ovaj način. Nije baš najbolje rešenje, ali dokle god se ne bude radilo planski na kernelu, verovatno jedino moguće (slično radi i Ubuntu na svojim LTS rešenjima, tako da se može videti da je to jedino moguće). Za poslovno okruženje, ovo je možda i najbolje rešenje, jer ako se pojave neke rupe, RHEL tim to rešava promptno tako da njihov kernel nije ni nalik mainlineovom u to vreme...
Fedora jeste lepa za poslovno okruženje, ali problem kod fedore je održavanje. Npr. baš pomenuti kernel. Ako si spreman kernel i još neke problematične pakete sam, ručno da održavaš, fedora bi trebala da radi radnju. Ako prepustiš updateovima koje "Fedora tim" šalje veoma brzo ćeš shvatiti da je fedora beta bete... Ako su ti mašine jednobrazne (u tvom poslovnom okruženju) sa minimalnim radom možeš dobiti ono što hoćeš, mada i dalje smatram da je RHEL/CentOS veoma dobro rešenje i za korisničke mašine (samo što bitne pakete na svom custom repou namestiš čime nadomestiš nedostatke istih za desktop)...
[ Mister Big Time @ 16.07.2011. 21:44 ] @
U SK-u vec dva broja zaredom guraju SUSE Enterprise Desktop i Enterprise Server... Kod mene u firmi skoro vecinu produkcije vrte SLES ali starija ver 9... a moja klijent masina je Ubuntu, a imam i server Debian Lenny.
[ Sasha_bn @ 05.08.2011. 17:13 ] @
U firmi gde radim na workstation racunarima sam instalirao Ubuntu (od verzije 9.10 do 11.04) Mogu reci da lepo rade. Takodje solidno rade sa hp, canon i lexmark stampacima. Nekad su mi malo problem update-i sistema, jer prosto posle nekog od update-a neki program prestane da fercera na radnoj stanici, ali ima resenje i za to "Ne update-uj ))"
Ubuntu se vrti na razlicitim racunarima od p3 do do "i" serije intela do amd platforme. FS mi je ext3, a aplikacije koje koriste su mail clienti, openOffice, google chrome, takodje koriste winblows sharing i sve radi besprekorno.
Gentoo iskljucivo koristim na serverima, 32 bit - 64bit, optereon - xeon itd u svim mogucim varijantama. Sta da kazem nego da savrseno stabilno rade i previshe brzo FS koji koristim je xfs, kernel kako koji izadje a da je proveren sem na jednom serveru gde moram koristiti 2.6.22 kernel, jer na njemu koristim vmware koji nema podrsku za novije kernele. Jedini mi je problem kod servera sto krv propisam dok nesto podesim (konkretno jedan od servera nisam update odradio 3 ipo godine i onda kad sam krenuo update da radim dobio sam nervni slom zbog recimo, da bi instalirao emerge treba ti emerge itd a plus sve i jedan paket sam morao da rekompajliram )
Meni je ova kombinacija fantasticna i nebi je menjao nizasta na svetu


Poz
[ MarkoBalkan @ 05.08.2011. 19:15 ] @
Citat:
Sasha_bn: U firmi gde radim na workstation racunarima sam instalirao Ubuntu (od verzije 9.10 do 11.04) Mogu reci da lepo rade. Takodje solidno rade sa hp, canon i lexmark stampacima. Nekad su mi malo problem update-i sistema, jer prosto posle nekog od update-a neki program prestane da fercera na radnoj stanici, ali ima resenje i za to "Ne update-uj :)))"
Ubuntu se vrti na razlicitim racunarima od p3 do do "i" serije intela do amd platforme. FS mi je ext3, a aplikacije koje koriste su mail clienti, openOffice, google chrome, takodje koriste winblows sharing i sve radi besprekorno.
Gentoo iskljucivo koristim na serverima, 32 bit - 64bit, optereon - xeon itd u svim mogucim varijantama. Sta da kazem nego da savrseno stabilno rade i previshe brzo :) FS koji koristim je xfs, kernel kako koji izadje a da je proveren :) sem na jednom serveru gde moram koristiti 2.6.22 kernel, jer na njemu koristim vmware koji nema podrsku za novije kernele. Jedini mi je problem kod servera sto krv propisam dok nesto podesim (konkretno jedan od servera nisam update odradio 3 ipo godine i onda kad sam krenuo update da radim dobio sam nervni slom :) zbog recimo, da bi instalirao emerge treba ti emerge itd :) a plus sve i jedan paket sam morao da rekompajliram :) )
Meni je ova kombinacija fantasticna i nebi je menjao nizasta na svetu :)


Poz :D


zašto si odabrao gentoo za servere?

zar debian nije bolje i elegantnije rješenje?
[ MarkoBalkan @ 05.08.2011. 19:16 ] @
isprobao sam i pclinuxos sa LXDE okruženjem.

jako brzo i stabilno okruženje.
troši između 100 i 140 mb rama.

[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 15:41 ] @
Zasto je debian bolji od Gentoo?
[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 15:46 ] @
Gentoo je tezi, komplikovan itd, al kad su me svi ostali izneverili gentoo nije :)
koristim ga vec zadnjih 5 godina i za to vreme sam prezadovoljan sa njim, dok me debian izneverio mali milion puta, od tog dana on je za mene "debilan" :D
Poz :D
[ combuster @ 06.08.2011. 16:16 ] @
Ako hoces do koske optimizovan server, usko "specijalizovan" - gentoo je super izbor.

Ja iskreno ga ne bih smeo u produkciju za recimo oracle database server ali za sve ostalo - moze, sto da ne. Samo sto moras da razvaljujes i da si bas upoznat sa servisima koje teras kao i sa core linux komponentama, jer tu ja ne bih radio update svega, vec bih samo dodavao kriticne patch-eve koji izlaze i odrzavao ga na tom nivou. Malko je blesavo raditi to pored svih ostalih server oriented distroa (recimo centos, koji sve to rade za tebe) ali sto da ne, za kucni server bih to odradio ne bih se ni dvoumio.

Ti ga koristis na poslu i jbg - svaka ti cast - po meni je to ipak rizik... Ne znam sta vrtite na serverima ?
[ MarkoBalkan @ 06.08.2011. 16:30 ] @
Citat:
Sasha_bn: Zasto je debian bolji od Gentoo?


ja koristim debian dosta dugo u virtualcu i radi stabilno i pouzdano.

znam da je i gentoo dobar, ali sve sam moraš kompajlirat (pakete).



[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 16:51 ] @
Pa nisam hteo da updatujem sve, nego posle 3 godine pojavila mi se potreba za LVM particijama, pa sam morao da updatujem portage jer za sve nove pakete gentoo-a treba novi portage. E da bi updatuvo portage moram da updatujem glibc a sa njim gcc a sa gcc-om morao sam sve pakete ujedno da rekompajliram a dobar dio i da updatujem i tako sam ostao jedno 5 dana ko budala lupajuci po tastaturi )).
Pa gentoo je nesto najstabilnije sto mi se desilo u zivotu, recimo debian me iznervirao kada sam nekad davno morao da updatujem automake( tad sam se odrekao Centosa, debilnog, slackawara-a mandrive i suse linuxa).
Na serverima imam mysql bazu koja nije primarna, par virtuelnih masina ali uglavnom sluze mi kao storage serveri. Ima par tu stwari koje mi odradjuju automatski neke rutinske stwari ali nebitno.
dl185 g5 sa smartarray p812 1gb cache - on mi je storage sa preko 75 TB raw prostora.
dl385 g5 sa infotrend storage (9 tb raw prostor) on mi je za virtualizaciju.
dl385 g6 mysql
i par jos servera koji su apache php mysql radius itd ...
Desavalo mi se da mi nekad nepozeljne osobe provale password jer oborim firewall a password bude jednostavan pa mi naprave havariju na serverima, ali na gentoo je tako jednostavno zameniti ceo kernel sa svim ostalim bibliotekama binarnim filovima a da ne izgubim podesavanja (od tada vishe nikad nisam ugasio firewall ) )
Ja se nebi smio usuditi staviti CentOS ili debilan
[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 16:56 ] @
Citat:
combuster: Ako hoces do koske optimizovan server, usko "specijalizovan" - gentoo je super izbor.


) Uvek znam sta ocu od servera (sem et tad jednom sto nisam predvideo da ce mi ikad u zivotu trebat na tom serveru LVM )

Probajte gentoo necete zazaliti

Poz
[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 17:05 ] @
Citat:
MarkoBalkan: ja koristim debian dosta dugo u virtualcu i radi stabilno i pouzdano.

znam da je i gentoo dobar, ali sve sam moraš kompajlirat (pakete).


Predpostavljam da je sada bolji od vremena kad sam ga ja koristio )

Btw: ne kompajliras ti pakete nego packet manager )
Zadas mu sta da radi i odes na picu, sok, cevape, pa opet na picu, downloadujes neki movie, odgledas ga dodjes vidis da je zavrsio 46 od 143 paketa vratis se opet to sve ponovis ))
[ MarkoBalkan @ 06.08.2011. 17:07 ] @
Citat:
Sasha_bn
Ja se nebi smio usuditi staviti CentOS ili debilan :)


a iz kojeg razloga?

[ MarkoBalkan @ 06.08.2011. 17:07 ] @
Citat:
Sasha_bn: Predpostavljam da je sada bolji od vremena kad sam ga ja koristio :))

Btw: ne kompajliras ti pakete nego packet manager :))
Zadas mu sta da radi i odes na picu, sok, cevape, pa opet na picu, downloadujes neki movie, odgledas ga dodjes vidis da je zavrsio 46 od 143 paketa vratis se opet to sve ponovis :)))


a da li sve prođe bez grešaka?
[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 17:31 ] @
Citat:
MarkoBalkan: a da li sve prođe bez grešaka?


Dobro pitanje, pa u 90% slucajeva prodje bez greske, ali i te se greske dese nepaznjom, najcesce kad je python u pitanju, kad recimo za neki software ti treba python 3.1 a kod mene u profilu sistema se koristi python 2.7, ali i to se resi jednom komandom npr:
eselect python set 2
Citat:


Available Python interpreters:
[1] python2.7
[2] python3.1 *


naravno bilo je jos nekih drugih slucajeva al u veoma malom broju
[ MarkoBalkan @ 06.08.2011. 17:56 ] @
a što je sa javom(1.6) i flas-om na gentoo?
[ Sasha_bn @ 06.08.2011. 18:01 ] @
Ono sto sam do sada probao sve radi lepo, mada iskreno graficko okruzenje nisam koristio preko godinu dana, jer da instaliram graficko ostanem dan ipo. Za to koristim ubuntu :))
[ newtesla @ 07.08.2011. 09:32 ] @
Beše me marko-balkan pitao šta vrtim na serverima??

Mako se promenila konfiguracija u poslednja 2 meseca: najviše zato što sam žarko želeo RAIDZ, koji se nudi na meni totalno nepoznatom Suncu, i bliskom mi Đavolu - dakle, pao je izbor na FreeBSD, za jedan server, ostali su i dalje Ubuntu.

*freebsd 8.2:
-postfix
-dovecot
-samba
-nfs server
-cvs
-mysql
-squid
-fetchmail
-bind

*ubuntu 10.04lts
-apache
-roundcube
-squirrelmail
-proftpd
-nfs klijent

Na freebsd-u sam stavio 1 minijaturni harddisk od oko 8gb, kao boot, root i on je UFS; a onda 5x maxtor 80gb (jel sad jasnije zašto mora neki raid ;) u ZFS RAIDZ kombinaciji, sa 1x USB flash od 4gb kao cache za zfs - ubrzava učitavanje čestih malih fajlova i do 10 puta - a čim pre će da padnu i još 2x usb flash u mirror-u, ali kao ZIL - intension log - ubrzava sitne upise drastično, kao što je recimo rad sa bazama, ali ZIL u zfs verziji 15 ne sme da crkne, inače odoše podaci - zato mirror :) a fleševi su nešto skoro džabe, a imaju sjajno vreme pristupa za sitne fajlove :)))) cache drive sme da pandrkne i 100 puta, ako hoće.

A možda bih skroz prešao na freebsd, ali nikako nije htelo sve da se iskompajlira; kad je uspeo apač, nije hteo php; kad je uspeo php, zajebavala me veverica, kad je uspela veverica, nije htela okrugla kocka, i tu sam lepo doneo odluku da se sve to vrti na ubuntutu.

Linux kao desktop, za kuću donekle, a i za office - evo, da ne radim sa prokletinjama od kineskih video-nadzora, koji za sve živo imaju po jednu ActiveX kontrolu u IE - ne bih nikada kupio ni onaj XP koji mi se vrti na laptopu. A i laptop je dual-boot sa ubuntu 11.04 :) a možda uskoro dobije i PCBSD, čisto za probu.

A kao što rekoh, za klijentski rad sam i dalje na Mint Julia - do sada mi se desile dve greške, ustvari 3 ako tako sabiramo:
-odjednom mi nestali aktivni programi iz taskbar-a, šta god da pokrenem - nema; gugl rekao da štikliram neku sitnicu u nekom meniju, i vratilo se nazad :)
-numerička tastatura prestala da kuca brojeve; bližom inspekcijom sam utvrdio da numpad ustvari mrda miša; negde u preferences/keyboard, ili mouse, treba odštiklirati nešto kao mouse keys... nemam pojma kako se to štikliralo, ali moguće da jednostavno sam pritisnuo neku određenu kombinaciju tastera, a da nisam ni svestan...
-kadgod Opera radi Save to, ili Open from NFS share-a, zabode; to i nije Mint kriv, otkad sam upgrade-ovao operu to se dešava; iz lisice i hroma radi sve ok.

A u wine-u: winbox, btest, dnscheck od grc-a, total komander...
--------------------
na onom xp-u sam već navikao da svaki put kad ubodem nov fleš, on kaže unrecognised; izvučem, ubodem opet, i proradi.
[ MarkoBalkan @ 07.08.2011. 11:29 ] @
Citat:
newtesla: Beše me marko-balkan pitao šta vrtim na serverima??

Mako se promenila konfiguracija u poslednja 2 meseca: najviše zato što sam žarko želeo RAIDZ, koji se nudi na meni totalno nepoznatom Suncu, i bliskom mi Đavolu - dakle, pao je izbor na FreeBSD, za jedan server, ostali su i dalje Ubuntu.

........................




meni se ubuntu ne sviđa.
imam i freebsd u virtualcu, digao sam kde i radio je dobro.
ali nakon x godina korištenja linuxa, osim gnome-a, kde-a, fluxboxa i xfce-a, otkrio sam LXDE okruženje na kojem ću i ostati.

na laptopu imam fedoru, ali tu i tamo se desi da se nešto skrši.




[ BBS @ 07.08.2011. 19:19 ] @
@newtesla
ako baciš neki bsd na laptop prenesi utiske

@MarkoBalkan
Kakva je temperatura laptopa pod fedorom i jesi l ibudžio nešto oko kernela
[ MarkoBalkan @ 07.08.2011. 20:50 ] @
Citat:
BBS
Kakva je temperatura laptopa pod fedorom i jesi l ibudžio nešto oko kernela


1.pošto imam malo slabiji laptop, radi malo sporije, ali ok, fedora 14 i gnome.
2.nisam
[ Shorezy @ 10.08.2011. 21:58 ] @
Pipl jedan mali help mi treba(:
Na kom Linux-u bi moga o da pokrenem program za windows recimo Delphi, ili ima neka caka?

Hvala
[ madcama @ 10.08.2011. 23:06 ] @
Alternativa Delfiju na linuxu je Lazarus. Vidi da li ti odgovara.
[ newtesla @ 14.08.2011. 11:20 ] @
ili probaj da instaliraš wine na taj linux, pa setup delphi-ja pokreneš sa wine-om.

Ili guglaš "run delphi on linux".

ili xp kao virtuelna mašina u linuksu.
[ psavic @ 23.09.2011. 10:20 ] @
Open SUSE 11.2 - koristim na mašini na kojoj je
- Apache - moodle sajt- sa 30 do 150 korisnika. Bez problema opsluži 30 klijenata koji jednovremeno sa njega svlače *.swf animacije od 5 do 50 Mb.
- my SQL server (za potrebe moodla)
- Secunday DNS server za mrežu od oko 70 računara.
e sad smešno je što je to Athlon X2 sa 2gb rama. Jeftina mašina , ali završava posao

Open SUSE 11.4 na mašini
- LDAP baza
- RADIUS SERVER -
mašina ATHLON XP 2000, 756Mb RAM - još je u fazi testiranja, opslužuje mali broj korisnika ali radi kao i prethodna podignuta u grafičkom okruženju.

Još nisam imao problema, a prvi komp radi već 2 - 3 godine, bez gašenja ( jednom sam menjao kuler, i to je sve :-) ). Inače mašine su u školi, vezane na akademsku mrežu. Veza od rutera ka mreži je optičkim kablom. Mašine su vezane UTP mrežom 100Mb/sec)


Čini mi se da je open SUSE ok za desktop okruženje na poslu... libre office radi, player-i rade , ima ugrađen neki torrent downloader.... Treba mu dati šansu. Možda je malo usporen , ali stabilan.
[ MarkoBalkan @ 12.11.2011. 17:01 ] @
mislim da su open suse i fedora najbolje distribucije pod uvjetom da se tjera xfce.

posebno na slabijoj mašini.

jer gnome i kde imaju problema kad se otvara veći spreedsheet file, recimo od 15 ili 20 mb.

ako office nije startam, otvaranje traje između 10 i 30 min, dok sa xfce ide normalno, kao kad je dignut office na gnome-u.
[ maksvel @ 15.02.2012. 09:00 ] @
Ubuntu je izbacio Business Desktop Remix:

Citat:
There are no modified or enhanced packages in the remix, and the remix gets its security updates from the same place as standard Ubuntu; it’s just a convenient starting point that includes many common changes made by IT administrators deploying Ubuntu in a corporate setting.


Ima EULA, ukljuceni su propriatery programi: flash, vmware view itd.

Za sada dostupna 32-bitna verzija.

http://www.ubuntu.com/business/desktop/remix