[ shpiki @ 03.06.2011. 15:05 ] @
Izasla nova zverka, jel neko probao da li je stvarno poboljsano sve sto je napisano? Tek sad sam stavio download, pa cisto da vidim jel neko vec upoznat sa poboljsanjima koja donosi?

Pozdrav.
[ Odin D. @ 03.06.2011. 18:35 ] @
Izgleda kao veliki skok u odnosu na v.4. Barem kozmeticki.

Treba u skorije vreme da preradim nanovo jedan raniji projekt koji sam radio u 4-orci, pa ako budem imao vremena da se igram u novom okruzenju - sto da ne :)
U principu, najveci plus bi mogle da budu ove biblioteke, ako su odradjene kako treba i bez bagova.
Ranije sam pocesto imao problema da nadjem gotove biblioteke za atmele, npr. za I2C, pa ako me ovo sad oslobodi barem takvih stvari - bicu zadovoljan.
[ Odin D. @ 03.07.2011. 22:02 ] @
U tkivu prostor-vremena nastaje rupa i odnekud ispadaju dva poluslobodna dana.
Odlucujem da ih iskoristim za pripreme za preradu gore-pomenutog projekta i nalazim to kao relativno prihvatljiv razlog za instaliranje i probavanje AVR Studia 5.

Preko 600MB instalacionog materijala mi ne uliva narocito povjerenje i razbijam glavu sta bi unutra moglo biti.
Pocetak instalacije rasprsuje sulude mastarije o nekoj softverskoj egzotici, 3D interfejsu i grafickom okruzenju za konfiguraciju mikrokontrolera...
Prozorce saopstava da mu je potreban dotNet 4, neka brljotina od Visual Studia (neki Shell ili tako nesto, ne zapamtih najbolje) i jos nesta sto zaboravih sta. Znaci to je ono sto je progutalo vjerovatno 400-500 MB...
Na pomen VS-a, dotNet-a i jos necega sto zaboravih sta je, preostala kosa na glavi pocinje da razmislja o dizanju.
Kao sto se i dalo pretpostaviti - instalacija potraja dugo, kako to sa omrazenim MS-ovim overbloated prikolicama redovno biva.

Elem, nakon sto se installacija napokon zavrsila, pokusaj pokretanja programa urodjava sa "An unhandled exception in blabla...", i "Would you like to debug it using current ... blablabla...".
"Evo sad cu" mislim se ja, jedva cekam. Ponovno pokretanja iz vise puta ne urodjava plodom.
Zaguglavanje na tu temu izbacuje previse rezultata sto pobudjuje sumnju da mnogi to pitaju zato sto rjesenja nema, pa odustajem od pregledavanja rezultata i oslanjem se na dugogodisnje iskustvo koje me podsjeca da je funkcionisanje MS platforme snazno bazirano na mehanizmu reseta.
Start -> Turn off computer -> Restart, naravno, rjesava problem.
Prisjecam se onog vica kad se elektricar, masinac i programer voze u automobilu.

AVR Studio 5 nije bas bio zivahan u prvom startu, ali kasnije se malo popravio.
Otvaranje starog projekta iz AVR Studia 4 ne funkcionise sa 'Open' nego mora na 'Import".
Prilikom konverzije javlja par nekih warningsa, a prilikom 'Builda' par nekih errorsa. Mrzilo me da gledam koji su. Zali se na tipove parametara nekih funkcija, mozda je compiler po defaultu podesen da ne radi podrazumjevane konverzije na koje se neki pametnjakovic oslanjao kad je pisao _delay_ms() funkcije, ili je mozda nesto promjenjeno u poslednjoj gcc verziji koriscene biblioteke.

Elem, prilikom pokusaja uspostavljanja kontakta sa cipom preko AVR Dragona, sistem javlja "There are no available tools..." Medjutim, 'AVR Tools Firmware Upgrade' koji se nalazi u istom meniju u kom i neuspjeli pokusaj 'AVR Programming' ipak vidi Dragona i nudi da mu zvekne novi Firmware. Ok, slozim se ja i to prodje kako treba.
Pretpostavka da ce sad i 'AVR Programming' da vidi Dragona, kad ga je 'Upgrade' fino vidio, prepoznao i flash-ovao, pokazala se kao nerazumna. "There are no available tools..." stoji i dalje, pa cak i nakon 2-3 ponovna pokusaja preskakanja izmedju 'Firmware Upgrad-a" u kom ga fino vidi i 'Programminga' u kom ne vidi nista.
Google izbacuje neke sulude teorije o nekom Nortonu koji blokira neke procese i nekim vatrozidovima, kako bi rekli braca Hrvatskovijanci, i tome slicno, pa vidim da ni tu nema niceg sem gubljenja vremena, pa se odlucujem za stari oprobani MS metod: -ugasi pa upali ponovo. Nakon ponovnog starta AVR Studia Dragon se uredno prijavljuje u meniju, komunicira sa cipom bez problema, cita/pise flash, flagove... sve radi bez problema...
Dakle, sve radi ok, ako se ne zapostavi redovna upotreba Ctrl+Alt+Del za Windows i Exit->Start Programm za Studio.

Ostalo na prvi pogled:
- neke velike razlike na prvi pogled spolja nema, osim kozmetickih promjena u interfejsu,
- WinAVR se instalira zajedno sa Studiom, za razliku od toga kako je to bilo ranije,
- meniji su uglavnom pregledniji i ljepsi, a posebno veliko unapredjenje u odnosu na Studio 4 dozivio je onaj 'drop-down' select meni (ako se to tako nekako zove) za selektovanje vrednosti fuse-va SUT_CKSEL prilikom flashovanja istih. Naime, kod Studia 4 taj meni je bio ogranicene sirine pa se vecina izlistanih stavki vidjela samo do pola, sto je bilo iritirajuce jer se nije moglo znati sta se odabira, a izlistane stavke glase npr. ovako:
EXTFSXTAL_16KCK_14CK_65MS
a ima i duzih, pa je nezgodno kad se pola od toga ne vidi, a ta prednja polovina sto se vidi je npr. ista za veci broj stavki.
- izbor komandi u glavnom meniju izgleda u nekoj mjeri zavisi od onoga sto je prikazano u glavnom prozoru, pa tako npr. Project -> Add new item... se ne pojavljuje u meniju 'Project' ako se u glavnom frame-u izabran tab sa kodom, a vidi se ako je izabran tab sa "projektom". Po meni - priglupo rjesenje.
- zatim slijedi vrlo iritirajuca stvar, a to je onaj prozor za programiranje i sa njega se ne moze preci na glavni prozor sve dok se taj prozor ne zatvori - sto prekida konekciju sa cipom, pa se onda svaki put nanovo mora uspostavljati ta konekcija kad se hoce nesto promjeniti. Ranije je bilo, koliko se sjecam - uradis jednom 'Connect' i dalje normalno radis sa ostatkom programa i kasnije samo klikces na 'Flash' kad je potrebno nanovo flash-ovati program. Sada je sve to isprekidano sa disconnect i connect medjukoracima. Debilizam.
Moguce rjesenje za ovu situaciju sam slucajno otkrio, kada sam uslijed sporog startovanja programa mislio da mi je dvoklik na ikonicu bio spor pa sam ga ponovio. Tada sam vidio da se program startovao u dvije odvojene instance. Tada se u jednoj instanci programa moze otvoriti projekat, a u drugoj 'programming' prozor pa se prebacivati izmedju pomocu tabova na taskbaru.
Inace, kad se otvori 'programming' prozor u jednoj instanci, nije moguce uspostaviti komunikaciju sa debuggerom u drugoj, sto je i logicno, ali nije logicno da to ne mozes ni kasnije kada prekines konekciju sa debuggerom u prvoj instanci programa, pa cak ni kada ugasis tu instancu.

Dalje od ovoga nisam experimentisao i pretpostavljam da se vecina promjena ispod haube odnosi na same alate koji se koriste prilikom pisanja koda, kao sto je farbanje sintakse i neki pomocni alatcici kao npr. auto-complete, neki tagovi koji oznacavaju u kojim linijama je kod mijenjan i sl...
Na prvi pogled, nikakve spektakularne razlike u odnosu na prvu verziju, sem ovog pomenutog debilizma sa stalnim paljenjem/gasenjem 'programming' prozora.

Ovi problemcici sa resetovanjem i restartovanjem ne ulivaju bas neko povjerenje u stabilnost citave ove skalamerije, kao ni delay koji se javlja kod odredjenih komandi - tih par sekundi neizvjesnosti u kojima se covjek misli: "Jel' se program zakucao ili mu samo treba vise vremena" izaziva neku neugodnost i stalnu napetost...
Mada mozda na nekoj brzoj masini to ne bi toliko trajalo, ovaj moj komp. i nije bas neki sampion u toj disciplini...

Pozitivna stvar je ta da Studio 5 prilikom instalacije nije 'pregazio' Studio 4, pa mogu koegzistirati u bratsvu i jedinstvu, osim sto je upgrade firmware-a na Dragonu koji je obavio Studio 5 presisao moc poimanja Studia 4, pa se ovaj zalio da je to za njega 'previse' i uljudno ponudio downgrade. Kaze "The AVR Dragon firmware (version 7.14) is to new for this version of AVR Studio..." :)

Sta znam,... meni kao korisniku koji manje-vise ne koristi mnogo tih 'postapalica' kao sto su autocomplete i sl. ovo ne predstavlja neki napredak, ali kao sto to i obicno biva, ko nece da drzi korak na vreme, morace kasnije trcati i skakati da bi nadoknadio propusteno, pa eto, iz tog nekog razloga mozda ipak budem ovo koristio, uprkos iritirajucem connect <-> disconnect budalesanju...

Pozdrav!






[ Odin D. @ 03.07.2011. 22:49 ] @
Eh, da, sve ovo pisanije mi je smetnulo sa uma ono sto me u startu iznerviralo - a to je sto je skalamerija bazirana na dotNetu i Visual Studiu, tako da sad kad sam se toga opet sjetio odustajem od daljnjeg investiranja vremena u tu brljotinu.

Od toliko multiplatformskih okruzenja oni se uvate za MS-only govnjivi kraj motke.
[ bogdan.kecman @ 04.07.2011. 09:24 ] @
mislim da nije baziran na visual studiju nego samo trazi visual studio run time library posto ga verovatno zahteva par komponenti (najverovatnije one koje pricaju sa programatorom)
[ Odin D. @ 04.07.2011. 12:03 ] @
Pa system requirements su mu prilicno zahtjevni za ovaj tip softvera, pa pretpostavljam da prilicno arci taj 'Visual Studio Shell' koji je prisrafio prilikom instalacije. Nisam vido' Visual Studio ima sigurno 4 godine, ali ovo sve odaje taj neki smek, pa sam zato pretpostavio da je baziran na njemu.
[ bogdan.kecman @ 05.07.2011. 13:29 ] @
IDE-i postaju sve veci i veci i sve sporiji i sporiji ... a realno ne nude nista korisno :( ... sta ces, progres :D