[ mr.jelenko @ 07.06.2011. 15:05 ] @
Izvinjavam se ako sam postavio na pogresnom mestu... Ako bi neko mogao da mi pomogne za seminarski radim bazu podataka "Vozni red jedne autobuske stanice" ako neko ima neki primer ili bi mogao malo da mi pomogne sa entitetima ili da kaze kako bi on to uradio...veoma bi mi bio od pomoci... Hvala unapred




Kako da spojim vreme polaska, dolaska, mesto, relacije... ??? moze li neko da pomogne :D
[ Zidar @ 07.06.2011. 16:28 ] @
Pazi ovako, iams ceo paragraf gde trazis da ti neko pomogne i samo jednu nekompletnu recenicu koja objasnjava otprilike sta treba da radis. Tako ne ide.

Pokusaj u vise od jedne recenice da opises proces koji pokusavas da modelujes bazom. Iz tog opisa moci ces i sam da zakljucis kako otprilike treba da izgleda prva iteracija. Naci ce si neko da pomodne gde zaskripi.

dakli, zamisli akko to funkcionise autobuska stanica ili sta vec pokusavas da pokrijes projektom. Na beli lsit papira stavi svoje misli, barem 12 recenica, pa procitaj pa dodaj st ti se ucini da nedostaje. Onda to prekucaj i postavi ovde na forum.

[ mr.jelenko @ 07.06.2011. 20:47 ] @
Pa ovako, pocetnik sam u svemu tome i pokusavao sam sam da iskombinujem nesto, to bi trebalo da bude neka prosta bazica... Znaci imamo mesto polaska, mesto dolaska, vreme polaska, to je to sto je glavno, e sad meni verovatno fali tu neki entitet da to sve poveze, nazovimo ga relacija Koji treba da sadrzi recimo Beograd - Novi sad 14:30... Nije mi jasno kako da ih povezem, da li trebam da definisem posebni entitet za vreme (mislim da ne trebam jer ima samo vreme polaska i to se verovatno samo unosi u vec neku tabelu). Kao da li trebam za mesta, mesto polaska, mesto dolaska posebne entitete ili ih nekako spakovati u jedan. Mislim da sam sad malo bolje objasnuio, ako mozete sad nekako da pomognete malo ili da pokusam da objasnim jos nekako... :D Hvala
[ Aleksandar Đokić @ 08.06.2011. 04:27 ] @
pa bolje je da imas jednu tabelu "Mesto" i "Rd. br. mesta", i u njoj uneta sva mesta iz koje bus moze da krene ili da dodje, to bi onda bila prva tabela, onda imas drugu sa kolonama "Iz", "U" i "Vreme", i u njima upisujes samo redne brojeve mesta, da ne bi ponavljao podatke, npr. 5 autobusa krece iz istog grada i onda bi imao na 5 puta u bazi isto ime mesta, sto nije dobro

e sad ti u prvoj tabeli mozes da dodas kolonu postanski broj, ili u drugoj ime kompanije ciji je bus itd (onda mozes i to da izdvojis u zasebnu tabelu),

naravno, tabele vezujes kljucevima, tu imas i neke vrste relacija 1:1, N:1 ili 1:N ali o tome ces morati da procitas
[ Getsbi @ 08.06.2011. 04:54 ] @
Možda bi ovo bilo dovoljno za seminarski.
[ mr.jelenko @ 08.06.2011. 10:42 ] @
Hvala vam puno ljudi, mislim da sad mogu da uradim svoj seminaski. Hvala jos jednom i pozdrav
[ mr.jelenko @ 09.06.2011. 13:50 ] @
xexexe izvini druze, sto se opet vratih ovde, bune me ovde dve veze izmedju entiteta stanice i linije... ako bi mogao da mi pojasnis ili je to mozda onaj bag koji pravi acsses ili tako nesto... :D HVALA
[ Getsbi @ 09.06.2011. 14:29 ] @
Nije to bag koji pravi Access. Duplu vezu sam stavio, jer bilo koja stanica može na nekoj liniji da bude polazna ili dolazna. Kao početak i kraj linije. To što Access prikaže tabele Stanica i ispod nje Stanica1 za drugu vezu, vezano je za Accessovu mogućnost prikaza. Meni je Access samo alat u kojem mogu najbrže da napravim fizičku šemu. Možda je bolje da sam imenovao kao KrajnjaStanica.
[ mr.jelenko @ 09.06.2011. 15:05 ] @
OK. hvala