[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 16:27 ] @
do sada sam linux instalirao nekoliko desetina puta i nikada nisam imao problema.

međutim danas se pojavio prvi puta problem kod instalacije.

sada na laptopu imam debian 6.0.1, skinuo sam uredno ubuntu 11.04 64 bitni.

cd se učita i kad dođe do instalacije slika se jedva vidi pod određenim kutem.


da li ima kakav način da instaliram ubuntu i zaobiđem ovaj problem.

hvala
[ tdjokic @ 07.06.2011. 17:15 ] @
11 je malo nezgodan. Tu se dogadjaju neke novosti i svasta se desava prilikom probi i instaliranja. Ja sam juce prvi put video onaj njegov karakteristican novi izgled kad sam ga probao u novom racunaru, na starijem racunaru nije izlazio takav nego klasican.

Mislim da je za sada za instalaciju bolja neka malo starija verzija - 10.10 ili cak 10.04 LTS. A jos bolji je Mint , ali dobro ... to nisi pitao.
[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 17:28 ] @
Citat:
tdjokic: 11 je malo nezgodan. Tu se dogadjaju neke novosti i svasta se desava prilikom probi i instaliranja. Ja sam juce prvi put video onaj njegov karakteristican novi izgled kad sam ga probao u novom racunaru, na starijem racunaru nije izlazio takav nego klasican.

Mislim da je za sada za instalaciju bolja neka malo starija verzija - 10.10 ili cak 10.04 LTS. A jos bolji je Mint :-), ali dobro ... to nisi pitao.




znam to sve, ali mora biti ubuntu.

na virtualbox se instalira bez problema.

[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 18:22 ] @
nikad mi nije bilo jasno.

debian ima svoj package manager i pakete.

ubuntu se temelji na debianu i svi paketi koji se nalaze u debianu, oni ih prepakiraju i postave na svoje servere.

za ogroman broj paketa treba imati i dosta ljudi, pa te pakete treba održavati itd. što debian i ubuntu zajednice imaju.

dok recimo linux mint ima par ljudi.

ako odaberem linuxmint bojim se da se projekt ne ugasi kroz koju godinu.

doduše može se i ubuntu projekt ugasiti, ali.....

[ explicit123 @ 07.06.2011. 19:58 ] @
nije mi bas najjasniji problem koji imas, ali problemi tog tipa se obicno resavanju dodavanjem boot parametara pre instalacije.

ako ne ide,
skini alternate 11.04 installer (text based).
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/alternative-download

[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 20:21 ] @
Citat:
explicit123: nije mi bas najjasniji problem koji imas, ali problemi tog tipa se obicno resavanju dodavanjem boot parametara pre instalacije.

ako ne ide,
skini alternate 11.04 installer (text based).
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/alternative-download


meni učita na početku cd, i dođe do dijela kad odaberem što želim, da li pokrenuti live ili instalirati itd....

ja odaberem instalaciju i onda vrti par minuta cd i nakon toga dođe instalacija, ali se ništa skoro ne vidi na monitoru, ako gledam pod određenim kutom onda se vidi nešto malo.


možda je problem u dvd pržilici ili grafičkoj.


[ tdjokic @ 07.06.2011. 20:50 ] @
Citat:
MarkoBalkan
ako odaberem linuxmint bojim se da se projekt ne ugasi kroz koju godinu.

doduše može se i ubuntu projekt ugasiti, ali.....
Mint ne preradjuje pakete u toj meri da bi mu trebalo ne znam koliko ljudi. Oni samo nesto uglade - sicusan primer: u file manageru si negde, recimo u Downlaod -> [drajver neki]-> [odredjeni direktorij odakle se pocnije] i onda u Mintu mozes tu odmah klikom na desno dugme misa otvoriti tu lokaciju u terminalu a u Ubuntu moras peske cd ovo, cd ono, a nazivi ogromnih duzina i velike mogusnoti gresenja - ili dodadu neki svoj mali program i slicno.

Nisam jos naisao da neki Ubuntu paket ne pasuje u Mint. Ali, ljudi su vise culi za Ubuntu, pa im promicu ove sitne komforne prednosti Minta, sto se iz dana u dan menja, Mint je sve blizi po broju korisnika Ubuntu, bar ako se sudi po poseti na distrowatch.com.

Usput - da li ti je uspelo pokrenuti predmetni Ubuntu u Live modu?
[ MarkoBalkan @ 07.06.2011. 21:05 ] @
Citat:
tdjokic: Mint ne preradjuje pakete u toj meri da bi mu trebalo ne znam koliko ljudi. Oni samo nesto uglade - sicusan primer: u file manageru si negde, recimo u Downlaod -> [drajver neki]-> [odredjeni direktorij odakle se pocnije] i onda u Mintu mozes tu odmah klikom na desno dugme misa otvoriti tu lokaciju u terminalu a u Ubuntu moras peske cd ovo, cd ono, a nazivi ogromnih duzina i velike mogusnoti gresenja - ili dodadu neki svoj mali program i slicno.

Nisam jos naisao da neki Ubuntu paket ne pasuje u Mint. Ali, ljudi su vise culi za Ubuntu, pa im promicu ove sitne komforne prednosti Minta, sto se iz dana u dan menja, Mint je sve blizi po broju korisnika Ubuntu, bar ako se sudi po poseti na distrowatch.com.

Usput - da li ti je uspelo pokrenuti predmetni Ubuntu u Live modu?



ne

probao sam sad i linuxmint 11, 64 nitnu verziju, jok.
boota on cd i dođe do odabira, odaberem linuxmint, vrti cd i ništa tj. dvd.

dvd je sniman na debianu sa k3b.

brzina snimanja je 2.4x, a na dvd-u piše 16x.

fora je u tome što sam s tog istog dvd-a instalirao linuxmint u virtualnoj mašini.

ne znam u čemu je problem.

nikad nisam volio raditi na laptopu jer realno laptop skoro i nije za posao.

može se raditi ali nije to to.

jedina prednost je što je prenosiv.

do sada nikad nisam imao problema s linuxom, a imao sam doma 6 različitih računala.

a kako radim na laptopu, sad su se odjedanput pojavili problemi kod instalacije.

jedino mi je debian prošao, ovaj s kojeg sad tiplam.


[ vladared @ 07.06.2011. 21:35 ] @
Reci koja je konfiguracija mašne na koju želiš da instaliraš, sa naglaskom na grafiku?
[ BBS @ 08.06.2011. 20:06 ] @
Dešava se ponekad da određena distribucija neće da radi na laptop računaru. Recimo ubuntu se instalira bez problema a mint zasnovan na tom istom ubuntu neće