[ lfekete @ 08.06.2011. 07:21 ] @
Da li je moguće izvesti/napraviti da se excel (i/ili word) fail, nakon što se otvori (i pročita sadržaj), samouništi, tj. da se ne može (za)pamtiti ili da postane neupotrebljiv? Unapred hvala na odgovorima!
[ 3okc @ 08.06.2011. 07:56 ] @
Morao bi pre svega da odrediš šta bi to bio "indikator pročitanosti"!? tj koji bi to događaj trebalo da pokrene brisanje? Pošto još uvek nije napravljen softver koji bi čitao statuse "ispod skalpa" ;) to će i dalje morati da bude neki eksplicitni događaj (npr zatvaranje dokumenta, istek vremenskog perioda -ili oboje) ali ga je onda moguće i izbeći..

Drugo, programiranje destruktivnih metoda graniči se sa pisanjem zlonamernog softvera -tzv makrovirusa, pa je i moralna komponenta nezaobilazna. Sigurno rizikuješ da takvim dokumentom pokreneš AV zaštitu odnosno da i ne bude moguće da se uopšte otvori.
[ lfekete @ 08.06.2011. 08:24 ] @
Potreba za traženim rešenjem mi se pojavljuje u slučajevima kada hoču da neko pročita i sazna za sadržaj fajla, ali da informacije/podatke iz tog fajla ne može kasnije (is)koristiti. Mislim da bi zatvaranje dokumenta (ili pokušaj njegovog pamćenja) mogao biti događaj koji će pokrenuti "samouništenje" fajla.
[ Ivek33 @ 08.06.2011. 08:32 ] @
Citat:
lfekete:  ali da informacije/podatke iz tog fajla ne može kasnije (is)koristiti. Mislim da bi zatvaranje dokumenta (ili pokušaj njegovog pamćenja) mogao biti događaj koji će pokrenuti "samouništenje" fajla.
Kao prvo ako nekome daš neki file bilo e-mailom ili na sticku ili već bilo kako uvijek postoji original.
Dakle uvijek file može čitati ponovnim otvaranjem (pa čak i ako ga limitiraš za određeni datum nakon kojeg nema otvaranja)

Uzmimo da napraviš neki Batch file koji će pokrenuti macro prilikom zatvaranja dokumenta uz par sekundi počeka (pa čak i da ti to odradi u pozadini) opet se file može naći u Recycle Bin.
Teoretski bi trebao čak isprazniti recycle bin da korisnik to ne zna, no opet ostaje original.

Teoretski bi mogao napraviti macro koji će pobrisati sve podatke u samom dokumentu prije zatvaranja file ali opet ostaje original?
Ako radiš sa makronaredbama opet se može zaobići uklanjanjem izvršavanja makronaredbi, to opet zavisi o nivou znanja korisnika file (a da ne govorimo o kopiranju sadržaja)

btw: Možda bi "James Bond 007" to mogao isprogramirati
[ 3okc @ 08.06.2011. 08:44 ] @
Kao što i Ivek pominje: fajl koji pošalješ mailom uvek će stajati neizmenjen u att što će dozvoliti primaocu da trenira razbijanje zaštite.. :)

Što se tiče mogućnosti da se zaštita zaobiđe tako što bi se isključilo pokretanje makronaredbi, to je moguće braniti tako što bi dokument inicijalno bio prazan a čitav sadržaj bi se ispisivao prilikom samog otvaranja, makronaredbama. (Eventualno bi mogla da stoji poruka da je dokument prazan jer su makronaredbe onemogućene.)

Ali, to već značajno usložnjava tvoj zadatak i tako će biti sa svakim sledećim korakom. :)

Npr, šta ako korisnik odštampa dokument? Šta ako pritisne PrintScreen? Šta ako fotografiše ekran svojim mobilnim?
Prosto, pomiri se da je savršena zaštita nemoguća i poštedećeš sebe ovakve spirale paranoje.
[ lfekete @ 08.06.2011. 08:49 ] @
Original i treba da ostane (netaknut, bez programa za "samouništenje"), ali kod mene. Znači, eventualno rešenje koje pokreće "samouništenje" fajla ili brisanje podataka bi si ugradilo u originalni fajl i kao takav bi se slao/dao na uvid drugom licu.
[ Ivek33 @ 08.06.2011. 10:07 ] @
Citat:
lfekete: Original i treba da ostane (netaknut, bez programa za "samouništenje"), ali kod mene. Znači, eventualno rešenje koje pokreće "samouništenje" fajla ili brisanje podataka bi si ugradilo u originalni fajl i kao takav bi se slao/dao na uvid drugom licu.
Razumiješ li ti uopće što @3okc i ja mislimo pod "ORIGINAL" file?
Original file je onaj file koji si poslao nekome putem e-maila. Taj file mu ostaje uvijek u attachu e-mail poruke i može ga čitati "neograničen" broj puta.(ili si mu ga kopirao na stick)

Da bi me bolje razumio idemo step by step.
1. Ti kreiraš original svoj file
2. Napraviš kopiju toga file i zaštitiš ga
3. Pošalješ zaštićen file meni putem e-maila
4. Ja primim e-mail i idem na SaveAs attacha na moj HDD (tog file)
5. pročitam ga i zatvorim (ovdje sada stupa na snagu tvoja zaštita, koja se može zaobići), no uzmimo u obzir da ja ne znam zaobići tvoju zaštitu i zatvorim file, automatski mi se obriše sa HDD (ispari)
6. Ja sav u čudu tražim taj file a nema ga. "Bacam se pod stol, lupam glavom o monitor" i kajem se što nisam postupio kako je @3okc opisao a mobitel mi je na stolu pored tipkovnice.
7. Onda se sjetim da imam taj file u e-mail poruci i ponovno ga sejvam na HDD i otvorim ali ovaj puta uključim program za snimanje desktopa ili kameru sa svim potrebnim reflektorima i osvjetljenjem da ne bi fulao negdje
8. Kužiš sada?
[ lfekete @ 08.06.2011. 10:24 ] @
Molim Vas da pokažete malo više strpljenja prema ljudima, tj. prema meni, koji nije znalac kao Vi u datoj problematici.
Uglavnom, sve što je do sada napisano odgovara/opisuje moj problem/zamisao, izuzev sledećeg: osobe kojima bi (po)slao takav samouništavajući fajl takođe nisu znalci kao Vi. To znači da sigurno neće preduzimati nikakve trikove da bi došli u (trajan) posed takvog fajla, nego će jednostavno konstatovati da ga više nemaju. Prema tome, molim za konkretnu pomoć! Hvala!
[ calexx @ 08.06.2011. 10:50 ] @
Nisu to nikakvi trikovi, tačnije bi to što hoćeš mogao da primeniš na vrlo malom broju onih koji direktno edituju fajl koji je u atačmentu. Ostali, možda naročito oni koji se ne snalaze previše, će svaki put kada im fajl nestane da ga opet kopiraju iz mejla i to će da rade koliko god puta im bude potrebno. Jednom će da se sete pa ga slikaju/snime/grebnu ... bilo šta. Jedino što možda upali je da fajl ima ograničeno trajanje i da recimo posle nekog datume više ne može da se otvori ... ali je pitanje da li će taj neko da ga otvori do tog dana a onda je fajl beskorisan.

Sam kažeš da nisi neki znalac ali nećeš da prihvatiš ono što ti znalci kažu. ;)
[ maksvel @ 08.06.2011. 11:01 ] @
Čim neko vidi informaciju, u posedu je iste. ;)
Trebalo bi da razmotriš neki alternativan način ograničenja.
Ili daj kompletnu situaciju, pa će se već naći predlozi za postizanje cilja.
[ ventura @ 08.06.2011. 11:09 ] @
Kada se fajl jednom otvori na računaru, nikakvo samouništenje ne može sprečiti korisnika da iskopira sadržaj tog fajla... Samo je pitanje da li će da bude skroz jednostavno, ili malo manje jednostavno...

Mislim da bi pametnije bilo da razmišljaš o enkripciji i zaštiti dokumenta na taj način, da može da ga otvori samo onaj kome je i namenjen.. Sve ostalo je samo gubljenje vremena...
[ Shadowed @ 08.06.2011. 11:15 ] @
Ifekete, najjednostavnije receno - i ako postignes da se fajl samoubije, on ce ga ponovo izvaditi iz mail-a. Ne mora nikakve dodatne mere da preduzima. A to ce svako znati jer inace ne bi umeo ni prvi put da ga otvori.
[ nocniduh @ 08.06.2011. 11:31 ] @
Ne znam dobro excel, ali mi je interesanta tema za razmišljanje. Da li je možda moguće u excelu da se podaci učitaju sa web-a? Čini mi se da sam nekada naišao na excel fajl koji je bio neki cenovnik koji me je na početku otvaranja pitao da ažurira sadržaj.
[ lfekete @ 08.06.2011. 11:38 ] @
Zaboravimo slanje fajla u attachment-u mail-a, jer nije to jedini način da se nekome preda fajl.
A evo sledeće, kao ilustracija neke konkretne situacije: recimo da sam došao do neke "škakljive" i/ili za nekoga u mom okruženju vrlo opterečujuće informacije. Informacija je obimna i složena, tako da se ne može kvalitetno preneti usmenim putem. Jednostavno, mora se napisati! Istu želim/moram da saopštim npr. direktoru firme, ali istovremeno želim da ne ostane nikakav trag o tome, što bi se eventualno moglo kasnije koristiti kao dokaz protiv mene.
[ mulaz @ 08.06.2011. 11:41 ] @
Fajlove koje otvaras direktno iz mail clienta, se prvo sacuvaju negde u temp folderu, pa tek onda otvaraju... original ostaje isti.


A drugo, recimo sa office 2010 i fajlovima sa interneta, nema sanse da se porkene makro ili nesto... cak editin i priting treba posebno ukljuciti, tako da nema sanse da se makro sam pokrene.
[ Brodoplovac @ 08.06.2011. 12:15 ] @
Idi na sajtove:
https://privnote.com/ ili na
http://www.kicknotes.com/

Napraviš tekstualni mejl i upišeš adresu kome ga šalješ. Ta osoba će dobiti mejl u kome je samo link. Taj link vodi na web stranicu na kojoj je tekstualni mejl koji si napisao.

Ta stranica se može videti samo jednom. Ovo su tzv. samouništavajući mejlovi.

Nikada nisam koristio ove servise ali mislim da sam tačno opisao šta se dešava. Možeš da isprobaš ove servise tako što ćeš samom sebi poslati samouništavajući mejl.

[ djoka_l @ 08.06.2011. 13:25 ] @
Bio sam odavno na prezentaciji jednog softvera (već sam mu zaboravio ime) koji radi to što tebi treba. U pitanju je neki DMS document management sistem, kao i plug-in za office.

U principu, softver radi tako da se na DMS sistemu za svaki fajl definišu prava pristupa, između ostalog i to koliko puta može da se fajl otvori. Pošalješ sa tog DMS-a nekome Office fajl, a da bi onaj kome je poslat mogao da ga dekriptuje, mora prvo da preuzme ključ sa servera i fajl sa pravima koja ima nad tim fajlom. Formira se lokalna kopija koja može da se otvori samo na računaru sa kojeg je zahtevan pristup, tako da kopiranje na drugi računar dovodi do toga da fajl ne može da se dekriptuje. Plug-in sprečava da se fajl štampa (ako je to zabranjeno), sprečava da se radi copy dela ili celog fajla i sprečava screen capture (dobije se slika na kojoj je deo gde se nalazi prozor sa podacim potpuno prazan).
Ukolkiko je to dozvoljeno, fajl može da se otvori nekoliko puta i ako nemaš pristup serveru sa DMS-om, ali po pravilu se zahteva sinhronizacija sa DMS-om svakih nekoliko otvaranja.

Postoji, naravno i mogućnost da se fajl menja, ali tako promenjeni fajl mora prvo da prođe kroz DMS, a ako se samo pošalje fajl, on ne može da se dekriptuje kod onoga koji ga je primio.

Kao što vidiš, postoji netrivijalno rešenje koje košta dosta para, samo Office alatima to ne možeš da postigneš...
[ Ivek33 @ 08.06.2011. 13:53 ] @
Citat:
lfekete: Zaboravimo slanje fajla u attachment-u mail-a, jer nije to jedini način da se nekome preda fajl.
Ufff, dok sam ja pripremao post tema se razvila i e-mail nije više aktualan.
Nema veze kada sam već radio neka bude na uvid ostalim čitaocima teme

Ovo što izlažem ovdje može djelimično riješiti tvoj problem, (za prosječne korisnike Excela). Ako malo proguglaju tada pada u vodu ova zaštita

Moraš znati malo kako raditi sa VBA u Excelu, barem osnove o makronaredbama

Pokušat ću ti pojasniti kako sam zamislio.

1. Uzmimo da imaš jedan Excel file na kojem radiš i naziv mu je Book1. Podatke i text smjestio si u raspon od A1:Z100
2. U finalu ga želiš zaštititi da se može otvoriti samo jedanput a nakon zatvaranja istog file da se obrišu podaci
3. Otvori Book1 finaliziraj i SNIMI ga, Sada napravi kopiju od te iste Workbook npr: Book1a, otvori kopiju pa potom pritisni ALT+F11
4. Sada ti se otvorio VBE i klikni dvoklik na lijevom okviru na ThisWorkbook
5. Kopiraj ovaj macro kod u desni dio VBE prozora dok ti je selektiran ThisWorkbook
Code:
Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
If Date = Now() Then
 Range("A1:Z100").FormulaR1C1 = "IvanC"
  End If
  Range("A1:Z100").Select
  Cells.Select
   Selection.ClearContents
    ActiveWorkbook.Close SaveChanges:=True
End Sub

6. Klikni na Save i zatvori VBE
7. Sada se nalaziš na Sheetu1 (Book1a) na kojem su ti podaci, u ćeliju A1 upiši formulu =NOW() i pritisni enter. Sada imaš trenutni datum i vrijeme u istoj ćeliji
8. Klikni na Save da snimiš Book1a i to će ti biti original koji ima zaštitu.
9. Uzmimo za primjer da imaš dva prijatelja kojima ćeš poslati jedan file da ga pogledaju, prvom prijatelju šalješ Book1b a drugom Book1c
9. Sada klikni na SaveAs i snimi novu kopiju koja ima zaštitu pod nazivom Book1b
10. Opet ponovi SaveAs i naziv Book1c (tako možeš 100.... puta)
11. Nemoj otvarati te files pod nazivima Book1b i Book1c da bi ih gledao jer ćeš prilikom zatvaranja sve izgubiti
12. Pošalješ prijateljima e-mailom svakome po jednu Book
13. Oni otvore Book i kada je zatvaraju izgube sve podatke
14. ALI! Opet odu u e-mail i uzmu ponovno atacchment i evo ga opet imaju podatke, i tako u nedogled. To mu dođe na isto kao i ovaj attach koji sam priložio uz ovaj post

Jedina alternativa je ovo što je @Brodoplovac rekao
Citat:
Ta stranica se može videti samo jednom. Ovo su tzv. samouništavajući mejlovi.

ALi i ona ostaje na serveru nakon određenog vremena i vjerojatno se opet do nje "može doći" (sumnjam da se odmah obriše, jedino što možda ne radi link) a i taj koji je gleda može snimiti mobitelom.
[ Chojba @ 08.06.2011. 14:31 ] @
Mozda lupam posto nisam bas neki programer(nisam nikakav ali razumem pomalo). Ono sto je meni palo na pamet vezano je za text, ali isto tako moze biti odradjeno za bilo koji sadrzaj pretpostavljam, pogotovo za tabele.

Napravis program, i sav tekst ubacis u kod. Posto si ubacio text u kod, nema potrebe za externim sourcom tog teksta. Jedino ne znam da li postoje opcije za razbijanje .exe fajla kako bi se dobio source code. Ako nema, ovo sigurno moze da se "sredi".

Tvoj "klijent" startuje .exe, otvori mu se forma u kojoj se ispise text koji je namenjen. U isto vreme negde na hdd-u kreiras textualni fajl koji se zove 1.txt(true). Pri zatvaranju programa, tvoj program menja ime textualnog fajla u 2.txt(false). Sledece ucitavanje programa ce videti da je "false" i nece prikazati tekst. Posto je prilicno lako "nadgledati" komp i videti kada i kako je kreiran .txt, verovatno je komunikacija sa nekim serverom jos bolje resenje :)

Evo sad vec vidim da kreiranje .txt fajla i dalje ne sprecava otvaranje na drugom kompu, ali jednostavna komunikacija(true,false) sa nekim serverom je meni prilicno dobro resenje.
[ Machiavelli... @ 08.06.2011. 19:34 ] @
Ma otvori Document na google docs i share-uj sa kim hoces. Mogu da procitaju ti to je to. Sto se tice snimanja ekrana i ostalih akrobacija to ne mozes zaobici. Sobzirom da si rekao da su korisnici koji to nece raditi, ovo ti je najbolji nacin. Izbegavas da im saljes bilo kakav dokument, vec im samo omogucavas odredjeni pristup. Pretpostavljam da mozes da budes prilicno granularan u postavkama pristupa.

Potrebno je 5 minuta na google docs. Ima verovatno brdo servisa koji nude istu ili slicnu uslugu.

Koliko sam razumeo da je prica o necemu sto neko treba da procita!
[ flighter_022 @ 08.06.2011. 19:41 ] @
Apsolutno je nebitno da li je sadrzaj (koji ce se prikazati na ekranu) stigao iz samog fajla ili sa nekog web servera. Ako neko upotrebi softver za snimanje desktopa (tipa CAMTASIA), kao rezultat ce da dobije video snimak, koji posle moze da se premotava i pusta iz pocetka koliko god puta je potrebno, cak i onda ako zaista uspes (a u sta sumnjam) da izvedes samounistenje fajla.

Alternativa bi bila da se koristi neki softver malo naprednijij od prostog PRINTSCREEN, na primer Corel Capture, i napravi se po jedan snimak svaki put kada se sadrzaj... fajla... skroluje i to je to. Nemoj trositi energiju, vreme i mozda novac na to.
[ neptuncokg @ 08.06.2011. 22:24 ] @
Kad tema izazove ovolikjo odgovora, prosto je nemoguce - ne ukljuciti se. Dakle hocemo da korisnik :

1.Otvori jedan dokumenat
2.Nesto radi na njemu, ili samo gleda
3. Kad ga zatvori - dokumenat se brise !

Jedno primitivno resenje glasi:

Na disk C iskopiramo fajlove iz ovog attacha - "777" i "111"

Fajl "777" je GLAVNI, a "111" - pomocni. Znaci, kad otvorimo "777", radimo, gledamo, i zatvorimo i - on je samo-obrian (TO JE BIO POCETNI ZAHTEV)

Da bi makroi bili dostupni, radi analize, treba "onemoguciti izvrsavanje makroa"

P.S. Posto se "777" samo-brise, treba ga zapamtiti na vise destinacija.

Pozdrav
[ printer @ 13.06.2011. 10:32 ] @
Interesantna tema me ponukala da pokusam da dam svoj doprinos. Napominjem da nisam programer ali dadoh sebi slobodu da predlozim stosta.
Prvo, apsolutna zastita ne postoji. Nivo zastite se kreira prema znacaju dokumenta i korisnickom nivou gde je ovo drugo sada u prvom planu. Ukoliko je rec o prosecno, pa i naprednom korisniku (sulov je da nije programer ) moguce je obezbediti pristojnu zastitu.
1. Preporuka je da se u Delphi-ju napravi exe fajl od datoteke koja te interesuje; koji moze biti txt, jpg ili bilo koji drugoi koji zadovoljava mogucnost da moze da se cita,
2. Prilikom pokretanja programa tj exe kreira se registri zapis odnosno smesti se vrednost u regiistre
3. Prilikom pokretanja programa, a to je u Delphiju moguce, iskljuce se mogucnosti print screena, copy, remov, prikaz u katici systema, system tray. U okviru pokretanja postoji funkcija tj naredba runonce koja je neophodna. Main forma se stavi top i maximizuje. U tom stanju postoji mogucnost da se svi tasteri sa tastature iskljuce, odnosno ostave samo oni koji su nam neophodni. ( za iskljucenje programa). Sada korisnik moze samo da gleda dokument. Jedina mogucnost mu je da snimi kamerom ekran. To jeste neizbezno ali se moze malo "zagorcati". Ako se stavi da se text dokumenta skroluje horizontalno sto znaci da bi se u jednom redu dalo prositati samo ovoliko reci koliko sada mozes procitati to bi znacajno "iskomplikovalo" stvari ako se ekran slika. Ukoliko bi se ekran snimao kamerom tu je vec malo tezi slucaj da se "zagorca". Tu bi jedino bilo od nekog simbolicnog znacaja smanjiti kontrast slike do jedva citljivog pa da se malo posle neko zabavlja sa screen shotovima i doradjuje ih.
4. Kod zatvaranja programa unose se naredbe kojima se exe fajl brise, prazni memorija. E da nisam pmenuo da postoji jos jedna komanda koja se zove (cini mi se ) system halt koja zaustavlja sve procese sistema osim onog koji je aktivan. Sa ovom komandom treba da rade samo znalci!!! Ukoliko se ona koristi potrebno ju je kod zatvaranja aplikacije iskljuciti.
E, da ima jos jedan momenata koji sam preskocio. Posto se program upisuje u registre u procesu kreiranja main forme potrebno je proveriti da li postoji zapis u registrima. Ukoliko postoji program pristupa odmah brisanju exe a ukoliko ne postoji upis u registre se izvrsi. Naravno prilikom brisanja exe nakon citanja dokumenta ispis u registrima se ne brise!
Mislim da bi ovakav pristup obezbedio prilicnu zastitu odnosno sigurnost da se dokument procita samo jednom. U svakom slucaju prosecan korisnik nebi mogao resiti "razvaljivanje". Ostaje samo pitanje snimanje ekrana kamerom.
U svakom slucaju to bi bilo to.
[ 3okc @ 13.06.2011. 12:45 ] @
Nadam se da će nas @lfekete još izvestiti o načinu zaštite koji je odabrao. Koje god rešenje izabrao, sigurno je to da će biti manjkavo: najveća mana od svih mu je upravo otvorenost ove diskusije.

@printer, Pošto je ovo forum za Excel, očekivana rešenja su u VBA, eventualno, usmene smernice koje bi se mogle implementirati. Ne vidim kako se programiranje izvršnog fajla u Delphiju uklapa u ovo?!

Upis u Registry bazu je poznato rešenje i stoji kao mogućnost i iz VBA ali ga ne bih preporučio zbog velike izvesnosti da sistem na odredištu to neće dozvoliti. Pošto je jasno da se sakrivanje rešava iz VBA programa, sav trud bi trebalo usmeriti da se premoste bezbednosne barijere prilikom otvaranja xlsm-fajla na način da eventualna blokada makroa ne utiče i na skrivenost poruke. 'Petljanje' sa bazom registara bi sve još zakomplikovalo za red veličine.

Najbolja i idealna zaštita je da tajnu poruku uopšte i ne šalješ u fajlu: tako si se maksimalno obezbedio od svih razbijanja. Poruka može da stoji pohranjena na netu, u oblaku, i da joj tajno pristupiš makronaredbama a onda je posle sam fizički ukloniš nakon isteka nekog vremena ili kada se uveriš da je pročitana. Značajno ograničenje ovakvog rešavanja jeste što zavisi od internet veze ali ovde ne bi trebalo da bude problem.

Pogledaj predloge i rešenja Jona Peltiera iz 2003.
Time limited excel workbook
i Toma Urtisa iz 2004.
Time limit on passwords and file usage
[ printer @ 13.06.2011. 13:23 ] @
Izvinjavam se ako sam narusio pravila foruma time sto nisam podrazumeo realizaciju resenja u VB. Ok,sorry zeljaje bila da pomognem.
Iskren da bude ne "kopcam" zasto bi destinacija za upisivanje u registri bila apriori zabranjena, naravno ukoliko se ne radi o nekom AV ili slicnom programu koji je aktivan, ali se ipak slazem da bi se time porao pozabaviti znalac.
Poto, shvatio sam da je tip datoteteke nebitan, jedini uslov je da bude proctan posto covek kaze da ona moze biti excelova ili neka txt. U formi exe fajla nije neophodno da takva datoteka ekgzistirao posebno vec je fajl "uzima u sebe" i manipulise njime onako kako je zadato procedurama u exe fajlu. Sama sudbina i nacin sam vec predlozio.
Sto se tice predloga @3okc mislim da je on nedostatan u odnosu na postavljeni zahtev iz razloga jer su sve opcije manipulisanja ili bar vecina njih otvorene: printscreen, capture, read memory...
Da ponovim da se apsolutna zastita za sada podrazumeva kao nemoguca. U krajnjoj liniji cak i kada bi klijent koji je dobio poruku formatirao disk postoje programi koji bi to sve lepo vratili (naravno ukoliko se ne radi o low levell formatu,koji uzgred receno danasnji racunari i ne mogu uraditi ako se ne varam).
Da, na kraju kazem da nisam imao nikakvu losu nameru i izvinjavam se ukoliko je neko to tako shvatio. Potom svaka cast VB, ali nebih zanemrio ni Delphi u svojim razmatranjima.
[ 3okc @ 19.06.2011. 23:13 ] @
Ista tema je već bila pokrenuta i na Office forumu pre ravno 3 godine: Potrebno da se dokumenat sam obriše -verovatno iz sličnih razloga.
[ lukarim @ 29.10.2011. 19:28 ] @
Ako je fajl strogo namjenjen nekomu osobno.Napraviti da se prilikom otvaranja fajla pojavi neka
forma u koju treba upisati neku lozinku.Ako lozinka ne odgovara da se fajl zatvori i izbrišu se svi podaci i spremiti promjene.Ako se ispuni uvjet onda da se nastavi sa radom. Naravno da je problem kada podaci stignu tamo gdje nisu trebali stići.Pošalješ mu fajl i lozinku i to je to.
www.Croexcel.com