Citat:
diplodok: Mislim da je bitno kako je vezano, jer nisu sve žice upredene jednako, nemaju istu dužinu i istu otpornost na spoljne uticaje što na kraju utiče na realan protok koji može da se izvuče...
Manje bitno. Stavise, zice treba da imaju istu duzinu, bitno je gde je koja u kablu... Raspored je vazan, pre svega, zbog preslusavanja.
Citat:
1. Zanima me ako ima neko iskusniji da prokumentariše razliku između optičkih kablova i kvalitetnih UTP kablova po pitanju funkcionisanja gigabitne mreže. Znamo da je optika bolje rešenje, ali zaostaje li i koliko bakar na protoku 1Gbps?
Ako imas do 90m, onda radi isto. Prednost optike je u vecoj duzini koju trpi. Standard je isti, razlike u protoku ne bi smelo da bude, tj. jedini razlog za razliku u protoku mogu biti gubljlenje paketa i retransmisije, kao posledica lose veze. Ako si unutar standarda toga ne sme biti, tako da protok mora da bude isti.
Citat:
2. Drugo pitanje se nadovezuje. Ako koristimo optičke kablove za uplinkove, da li je dobro rešenje korišćenje media konvertera. Da li bi neko mogao da uporedi ovo rešenje sa media konverterima protiv rešenja gde svičevi poseduju optički port u koji se optika direktno bode.
Za pocetak ubacivanje media covnertera izmedju dva svica ti umesto dva napajanja (za svaki svic po jedno) daje 4 napajanja koja mogu da crknu. Dalje, imas dva dodatna kabla (media konvertor - switch, po jedno sa svake strane) i na njima 4 dodatna konektora, koji opet mogu da prave problem.... :) U sustini ja bi isao na ono sto mogu da nadjem kvalitetnije - pa bio to media convertor ili SFP modul, mada obicno su SFP moduli kvalitetniji, tj. obicno se prodaje svakavo djubre kao media konvertor, a SFP-ove retko ko drzi bas totalno krs.
Sto se tice performansi dodatni media konvertori, kao dodatni fizicki uredjaji ce dodati dodatni lag, ali razlike u protoku ne bi smelo da bude, a i taj lag bi trebalo da je meriv mikrosekundama.