[ dadomajak @ 09.06.2011. 23:15 ] @
Molim vas, skroz sam nov u ovome, da li biste hteli pogledati sajt i samo reci sta nikako da ne radim?
Ako sam imalo blizu necemu sto lici na nesto bez nekih mnogo ozbiljnih gresaka, krenuo bih da radim sajt sa ozbiljnijim sadrzajem, imam ideju samo da li se vredi truditi? :)
Hvala svima na savetima...
http://www.radizaradi.in.rs/
[ Stranger2 @ 10.06.2011. 17:21 ] @
Pa graficko gledano imas stila vise nego dovoljno da budes zadovoljan s obzirom da ti je prvi sajt.

- Sirina sidebara nije ista na sviom stranicama pa se cela starncia siri i pomera kad klikces na linkove.
- Mozda bi ti bilo lakse da koristis HTML 4 umesto XHTML jer je XHTML malo rigorozniji. Zna biti gresaka ako slucajno dodas tudji kod na priemr sa YouTube-a i sl.

U cem usi izradjivao sajt? koje programe si koristio?


Sto se tice ambicija za ozbiljne sadrzaje... kada je u pitanju dosta sadrzaja uvek je pametno koristiti neki CMS. Kao pocetniku verovatno bi ti odgovarao wordpress.
Izraditi graficku temu za wordpress je malo teze nego dizajnirati starnicu od nule ali definitvno mozes dizajnirati u tom stilu temu za wordprss pa da izgleda kao i sadasnji sajt.

[ dadomajak @ 10.06.2011. 22:33 ] @
Hvala puno na savetima i na pohvalama, ocekivao sam puno vise kritika posto je prvi sajt. :)
Za sidebar sam te skontao, i to unosio sam tudji kod od ovih reklama sa strane... :( Bar sada znam sta je..
Koristio sam Dreamweaver cs5 i Photoshop cs5 za ovo malo dizajna na sajtu..
E sada, nisam bas najbolje razumeo ovo sa CMS-om. Za sta to sluzi? Jel to samo za dizajn? Jel se isplati taj program uciti ispocetka posto photoshop-a nesto vec znam?
Hvala puno na komentarima, ovo mi je dalo energije da bar probam taj drugi sajt da uradim.
[ Aleksandar Ružičić @ 11.06.2011. 01:13 ] @
CMS nije program, bar ne u smislu photoshopa ili dreamweavera:

Citat:
Content management system:

A content management system (CMS) is the collection of procedures used to manage work flow in a collaborative environment. These procedures can be manual or computer-based.

The procedures are designed to do the following:
• Allow for a large number of people to contribute to and share stored data
• Control access to data, based on user roles (defining which information users or user groups can view, edit, publish, etc.)
• Aid in easy storage and retrieval of data
• Reduce repetitive duplicate input
• Improve the ease of report writing
• Improve communication between users

In a CMS, data can be defined as nearly anything: documents, movies, pictures, phone numbers, scientific data, and so forth. CMSs are frequently used for storing, controlling, revising, semantically enriching, and publishing documentation. Serving as a central repository, the CMS increases the version level of new updates to an already existing file. Version control is one of the primary advantages of a CMS.


Ovde imas i listu nekih open source cms-ova pa u zavisnosti od platforme koja ti odgovara izaberi neki (ako se odlucis da koristis CMS): http://en.wikipedia.org/wiki/L...t_systems#Open_source_software
[ dadomajak @ 11.06.2011. 02:17 ] @
E sada mi je jasno sta je to, medjutim to je trenutno prevelik zalogaj za mene. :)
Bar za sada pokusacu da ovo sto znam jos unapredim, da budem sigurniji pa bih onda mozda poceo sa tim cms-om.
Hvala u svakom slucaju na informacijama.
[ Stranger2 @ 13.06.2011. 18:49 ] @
Citat:
Koristio sam Dreamweaver cs5

Mozes u Dreamveaweru podesiti koji jezik hoces za novu stranicu da bude default. Podesi na neki od ponudjenih HTML 4.0 verzija.

Da bi konvertovao stranicu i XHTML u HTML : otvori XHTML stranicu, u vizuelnom editoru napravi sellect all zatim COPY i PASTE u new page koaj je u HTML-u.

Nije greska koristiti XHTML ali mislim da ces imati vise teskoca. Nema potrebe za sada.
[ dadomajak @ 13.06.2011. 22:34 ] @
Hvala puno, razumem to o cemu si mi pisao pa cu probati sada ovaj novi sajt da odradim na taj nacin..
[ dadomajak @ 14.06.2011. 00:27 ] @
Ja imam jos puno pitanja :), upravo sam pretrazivao forum ali nisam pronasao odgovor na pitanje.
Ineteresuje me na koji nacin bih mogao da napravim da mi se ucitava samo deo stranice, da se ne ucitava cela stranica?
Jel se to radi preko Ajax-/ ili Jave ili bi mozda moglo nekako bez toga? :) Posto to ne znam..
Hvala puno
Izvinjavam se sto postavljam ovde pitanje ali glupo mi je i da otvaram stalno neku novu temu.
[ HeYoo @ 14.06.2011. 00:55 ] @
Jeste AJAX sto je skracenica za Asynchronous JavaScript and XML kako kaze [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)]wikipedia[/url]. Inace JavaScript nije isto sto i Java. Uprosceno JavaScript radi posao s korisnicke strane i kada je potrebno posalje se zahtev ka serveru na kom obicno lezi neka npr php skripta koja servira podatke.
[ bojan_bozovic @ 14.06.2011. 01:52 ] @
Citat:
HeYoo: Jeste AJAX sto je skracenica za Asynchronous JavaScript and XML kako kaze [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)]wikipedia[/url]. Inace JavaScript nije isto sto i Java. Uprosceno JavaScript radi posao s korisnicke strane i kada je potrebno posalje se zahtev ka serveru na kom obicno lezi neka npr php skripta koja servira podatke.


A Java radi sa serverske strane isključivo (radi i u klijentu kao applet i na serveru)? U, al si objasnio...

JavaScript (ili kako se danas zove ECMAScript, odnosno JScript za Microsoft) i Java, dva su različita programska jezika. Sem imena, nemaju ništa zajedničko.
[ dadomajak @ 14.06.2011. 16:22 ] @
Ovo sam razlikovao izmedju Java.. :)
Ovo mi je bilo bitno, da znam da se to radi u Ajax-u... E sada ostaje problem kako to raditi.. :)
Hvala na odgovorima.
[ IgorJ @ 14.06.2011. 19:36 ] @
Ako te interesuju iskrene kritike ne obazirujuci se na cinjenicu da ti je ovo prvi sajt.

On sto prvo bude u oci je da font i logo veoma odskacu od tematike sajta.Na prvi pogleda deluje da se radi o nekoj decijoj radionici.
Drugo side bar je previse jednostavan i daje mi utisak ako pritisnes nesto od ponudjenih menija da ce mi to otvoriti na nekoj drugoj stranici,a ne na tvojoj.Najvise iz razloga sto na na pocetnoj strani ce to i da uradi.

Boje mi se takodje uopste ne svidjaju.

Sto se tice slicica koje predstavljaju kladionice,previse su kompresovane,tj. jako loseg kvaliteta.I trebao bi neki okvir oko njih da napravis.

Adrese tj. naslov koji se pojavljuje u tabu browsera ne bi trebao da bude ispisan malim slovima,i uvek bi trebao da zadrzi barem deo naziva stranice kad vec nema favicon.

To je nesto sto sam primetio na prvi pogled.Naravno nemoj da te ovo obeshrabri,ipak je to tek prva stranica. :)
[ dadomajak @ 14.06.2011. 20:27 ] @
Naravno da me interesuju. Ovakav komentar mi puno znaci, razumem sve sto si mi ispisao...samo sve to jeste i napravljeno dosta neozbiljno, cisto da vidim kako sta ide.
Cim napravim nesto malo ozbiljnije, ja cu ponovo postaviti sajt i bilo bi mi drago da mi ponovo prokomentarises sajt i tada da mi ukazes na nedostatke koji su po tebi bitni.
Hvala puno.
[ dadomajak @ 14.06.2011. 20:30 ] @
Zaboravio sam da pitam, ja sam izbegavao okvir oko tih slicica na kladionici, zbog cega je bitan? I ne razumem sta je favicon?
[ IgorJ @ 15.06.2011. 00:52 ] @
Nema na cemu.Tu smo da pomognemo jedni drugima.

Nisam se bas dobro izrazio sto se tice okvira,mislio na to da samim menjanjem side bar-a nadjes neki nacin da bolje uklopis te slicice.Da ne izgleda kao da 'plutaju' na njemu.

favicon je ona mala slica sto stoji na tab-u browsera,a predstavlja logo sajta.
http://en.wikipedia.org/wiki/Favicon



[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 15.06.2011. u 02:38 GMT+1]
[ dadomajak @ 15.06.2011. 01:27 ] @
E hvala puno, mislio sam da ta slika dolazi vremenom i da to zavisi od google-a. Probacu to da stavim.
Sto se tice teme, glupo mi je sada jedno te isto da otvaram na nekom drugom mestu pa za sledeci sajt (koji sada pravim :) )cu postaviti tamo ako nije problem? Trebace mi i tada kritike u svakom slucaju..
Hvala jos jednom.
[ HeYoo @ 15.06.2011. 01:53 ] @
Citat:
bojan_bozovic: A Java radi sa serverske strane isključivo (radi i u klijentu kao applet i na serveru)? U, al si objasnio...

JavaScript (ili kako se danas zove ECMAScript, odnosno JScript za Microsoft) i Java, dva su različita programska jezika. Sem imena, nemaju ništa zajedničko.


Molim?? Covek je pitao za ajax, a ne da li java radi na klijentskoj ili serverskoj strani. Kad vec tako znalacki uleces s boka mogao si bar ostaviti neko edukativnije objasnjenje coveku :)
[ Stranger2 @ 15.06.2011. 02:08 ] @
Citat:
Ineteresuje me na koji nacin bih mogao da napravim da mi se ucitava samo deo stranice, da se ne ucitava cela stranica?

Ima vise resenja:

1) Frejmovi - stranica je podeljena na 2 ili vise delova poput tabele. svaki od njih je jedan frejm i u njemu se ucitava posebna stranica. To je zastarelo resenje koej treba iuzbegavati.

2) iFrame - pravougaoni deo stranice u kojem se prikazje neka druga stranica. Obicn ose koristio za sitnice kao sto je facebook like gadžet, video plejer sa YouTube-a, banneri koji se prikazuju sa nekog specijalizovanog servisa za reklamiranje (na priemr googleov adsense).

3) vec pomenuti AJAX - to je nanaprednije resenje i sluzi da bi stranica bila dinamicna poput raznih apliakcija koje imas na racunaru - To vec spada u programersko znanje i kao pocetnik mozda je bolje da se ne upustas u to sve dok ne shvatis sta se sve moze i bez toga.
Nedostatak AJX-a je sto sadrzaji ucitani tim putem ne budu dostupni preko googlea i drugih pretrazivaca tako da se to ne koristi za tekst vec za neke funkcije na priemr kalkulator na sttranici, editor fotografija, online aplikacije...

4) Ako si mislio da ne koristis celu stranicu od nule svaki put vec samo da unosis razliku onda se koristi CMS kojeg sam vec pominjao. Za svak ustrani sjata unosi se sam oono sto je jedinstveno za nju a CMS sam automatski sklapa ostale elemente tak oda se prikazuje kompletno (sa zaglavljem, sidebarima, footerom itd.)


Citat:
I ne razumem sta je favicon?

Uobicajen je to slicica 16x16 pixela u .ICO ili .PNG formatu.

Postavis je u isti folder gde je i index.html stranica a u stranice dodas adresu slicice na sledeci nacin:
Code:
<link rel="shortcut icon" href="https://static.elitesecurity.org/favicon.ico" >

i smestis to u head element HTML koda. ...pogledaj sam osource od ove (elitesecurity) stranice.

Sto se favicona tice slaba ja korist od njega ukoliko sajt nema logo, pazljivo odabrenae boej i druge karakteristike brenda. Kada graficki dizajn sajta ima te elemente onda se prema istim karakteristikama i kriterijumima napravi i favicon. Takav favicon onda asocira na bas tu stranicu i pojacava njenu prepoznatljivost... To vec spada u brendiranje a brendiranje je deo marketingske nauke. Od tog znanja mozes imati mnogo koristi a mozes i poput mnogih to potpuno da ignorises i da gledas dizajn samo sa aspekta lepote.

...duga prica sta god da piats :)

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 15.06.2011. u 03:21 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 15.06.2011. 09:49 ] @
@heyoo

Da tačno, rekao si da javaskript radi sa klijentske strane (vezano jza Ajax), a ne java. Izvinjavam se!
[ dadomajak @ 15.06.2011. 11:16 ] @
Hvala stranger2. Tek sada kada sam poceo ovo kao da uradim za sebe neki sajt vidim koliko je to kompleksno i koliko ne znam.
Hvala svima na objasnjenjima.
[ dadomajak @ 27.03.2014. 00:34 ] @
2.5 godine posle... posle odustajanja..krenuo sam ispocetka... :) HVala svima na podrsci medjutim sada zelim malo slozenije stvari da radim... zelim da naucim i php i to bi zeleo bar neke jednostavne stvari da prikazem na sajtu.. kao na primer kako da mi neko posalje poruku preko sajta a da mi stigne mail. Malo sam istrazivao ali kako god prekopiram taj kod nesto ne stima... Neke ideje???
Takodje bih ako ima tu nekih clanova koji su mi ranije davali kritike da me i sada iskritikuju da bih znao u kom pravcu da idem... :)

www.radizaradi.in.rs


Inace svi efekti na sajtu 100posto rade u chromu a za ostale znam da svuda po nesto fali... :(
[ dadomajak @ 31.03.2014. 11:27 ] @
Treba mi pomoc oko php scripte.. ako moze neko da mi odgonetne sta nije u redu????

<html>
<body>

<form action="email_script.php" method="POST">
From: <input type="text" name="from"><br>
Subject: <input type="text" name="subject"><br>
Message: <textarea rows="10" cols="40" name="message"></textarea><br>
<input type="submit" name="submit" value="Submit Feedback">
</form>

</body>
</html>



<?php


$from = $_POST['from'];
$subject = $_POST['subject'];
$message = $_POST['message'];

$to = "[email protected]";

mail ($to, $subject, $message, "From: " . $from);

echo "Poruka je poslata...";
?>