[ Vukmon @ 11.06.2011. 21:16 ] @
Dobro vece svima

Pre nekih mesec dana dogovorio sam prvi posao preko interneta vezano za graficki dizajn.

Radi se o poprilicno poznatoj firmi u Americi. Posto smo se tako dogovorili, na svakih 10 isporucenih projekata sledi isplata.
Ostalo mi je jos samo dva projekta, nakon cega trebamo regulisati isplatu.

Ja sam otvorio devizni racun u Hypo Alpe Adria Banci.
Od sluzbenice iz banke sam dobio dva A4 papira na kojima se nalaze instrukcije za Evre i Dolare gde se i nalaze moji licni podaci.

S obzirom da nisam puno poverljiv u sigurnost slanja licnih informacija putem interneta/e-mail/skypea... (inace imam poverenja u firmu) zanima me koje podatke trebam poslati firmi da bi oni mogli da mi izvrse uplatu i da li je potrebno bila sta regulisati sto se tice obaveze prema banci/drzavi jer nisu veliki iznosi u pitanju.

P.S. Ovde na forumu sam video da neki koriste MoneyBookers/Paypal, ali nisam bas siguran o cemu se radi i koju ulogu oni imaju?

Nadam se da razumete moje pitanja i izvinjavam se na malo duzem uvodu
[ tdjokic @ 11.06.2011. 22:38 ] @
Pretpostavljam da se na ona 2 papira nalaze SWIFT i onaj drugi broj EBAN, kako li. Ja na taj nacin dobijam penziju iz druge drzave od oktobra prosle godine. Reklo bi se, da je to legalan nacin. Da li je najjeftiniji ili najbolji niti znam, niti imam mogucnosti i zelje da proveravam jer onaj koji mi salje pare je trazio bas to.

Toliko o mom iskustvu.

Kakav PayPal imas? Da li ga uopste imas? Ako pogledas malo ovde po forumu, ima prilicno tema o njemu i u svakoj je dosta problema i tu i tamo nesto dobro.

http://www.elitesecurity.org/p2885125 pogledaj i ovo, vrlo poucno i korisno!!!
[ Vukmon @ 11.06.2011. 22:48 ] @
Ima dosta podataka na tim papirima, uglavnom u dnu papira sam nasao S.W.I.F.T code: XXXXXXXX (8 znakova), a EBAN nisam upeo naci (mozda ima jos neka oznaka ili je samo napisan kao neka sifra pa ga ne prepoznajem)

Nemam PayPal, gledao sam malo po forumu, uglavnom teme postavljaju ljudi koji imaju neke probleme, ali nisam nasao sta trebam slati od svojih podataka i kako PayPal da umrezim sa mojom bankom.

EDIT: Sad sam video link, idem da vidim o cemu je rec.
[ tdjokic @ 11.06.2011. 23:13 ] @
Cim nemas PayPal na neki "magicni nacin" (tata ti ima milione dolara u Australiji i slicne bajke) i nisi vican ovim stvarima, zaboravi na PayPal. Mi smo kod njih oznaceni crnim krstom i do skoro smo isli ilegalnim nacinom i nesto kupovali, sad su nam i to ukinuli. A uvek je bilo SAMO placanje odavde tamo, primanje novca ni u snu.

Sad sam pogledao kod moje banke, IBAN navodno sada postoji na kartici koju si dobio kao korisnik racuna, ona obicna kartica, bela.
[ Vukmon @ 11.06.2011. 23:13 ] @
Upravo sam otisao na stranicu Moneybookers koja pokriva hrvatsku i nasao sam njihov clanak gde naglasavaju da Moneybookers nije podrzan za stanovnike/firme SAD-a

S obzirom da Moneybookers otpada, ima li neko iskustva sa PayPal-om?

Jos jedno pitanje - koja je razlika ako mi firma uplacuje na moj devizni racun u banci ili ako mi uplacuje preko PayPal-a?

Hvala unapred ;)
[ nnn @ 11.06.2011. 23:17 ] @
Ne znam sta komplikujes, dobio si instrukcije, posalji ih tako kako su ti odstampali njima, oni udu u banku i uplatti. I to je to.

Ovde kada ti prvi put stignu pare, moraces da napises izjavu po kom osnovu ti stizu pare, tu napisi naknada za autorska prava. I do nekih 10,000e godisnje te niko nece dirati za porez.

I to je to.
[ tdjokic @ 11.06.2011. 23:20 ] @
Cim nemas PayPal na neki "magicni nacin" (tata ti ima milione dolara u Ausraliji i slicne bajke) i nisi vican ovim stvarima, zaboravi na PayPal. Mi smo kod njih oznaceni crnim krstom i do skoro smo isli ilegalnim nacinom i nesto kupovali, sad su nam i to ukinuli. A uvek je bilo SAMO placanje odavde tamo, primanje novca ni u snu.

Sad sam pogledao kod moje banke, IBAN navodno sada postoji na kartici koju si dobio kao korisnik racuna, ona obicna kartica, bela.
[ tdjokic @ 11.06.2011. 23:26 ] @
Citat:
Vukmon
S obzirom da Moneybookers otpada, ima li neko iskustva sa PayPal-om?

Jos jedno pitanje - koja je razlika ako mi firma uplacuje na moj devizni racun u banci ili ako mi uplacuje preko PayPal-a?

Hvala unapred
Razlika je, sto ako ti uplate na devizni racun, to ce ti stici, a da bi ti uplatitli na PyaPal, treba da ga imas a nema sanse da ga dobijes ovde i odavde.

Mojoj majci je brat slao pare iz inostranstva na njen devizni racun bas tako pomocu SWIFT i IBAN i meni kolega penziju, 5 godina, dok se drzave nisu usaglasile i pocele medjusobno da salju penzije korisnicima direktno. Kolega je slao pare isto na racun moje majke, isto tako pomocu SWIFT i IBAN. Naravno, bilo smo daleko ispod spomenutih 10.000 e
[ Vukmon @ 11.06.2011. 23:31 ] @
@nnn
Hvala puno na ovoj informaciji. Mnogo me je mucilo to kako regulisem sa drzavom prihode, jer ne radim nista ilegalno, da ne bih imao problema oko nicega.
Mene je zanimalo da li je dovoljno da im posaljem moj SWIFT i taj EBAN kod bez mojih licnih podataka/adrese stanovanja/broja...koji se takodje nalaze na tom papiru sa instrukcijama...

@tdjokic
Slucajno sam naleteo na informaciju da je PayPal odobren za prostor BiH, pa sam zato pitao. Imao sam nekih ideja da kupujem nesto na eBay-u od para koje dobijem od ovih iz SAD-a.

P.S. Kako da citiram postove? :)

EDIT: @tdjokic Sad sam video tvoju poruku vezanu za PayPal. Izgleda da sam ja naisao na pogresnu informaciju :(
[ nnn @ 12.06.2011. 00:15 ] @
Sto se tice ostalih podataka, veoma je skatljivo, njima ( banci ) u principu ti podaci ne trebaju da bi zavrsili transakciju, ali zbog zakona o poslovanjima banka nece da primi uplatu bez podataka ko kome salje.
[ Vukmon @ 12.06.2011. 00:26 ] @
@nnn
Ima smisla :)

Zanima me da li bih trebao traziti od firme koja ce mi slati novac da i oni meni posalju svoje informacije, cisto da imam kod sebe?

P.S. Kada sam otvorio devizni racun, dobio sam samo plastificiranu karticu (unutra papir gde su sa jedne strane ispisani moji podaci, a sa druge "U slucaju da nadjete ovu karticu...")
A vidim da su neki dobili i fazon kartice, kao onu sto sam dobio uz tekuci racun (u mom slucaju Visa). Ne znam treba li mi za moje transakcije kartica kao sto sam dobio uz tekuci :/
[ nnn @ 12.06.2011. 00:44 ] @
Ti ces te njihove podatke videti na izvodu iz banke ko ti salje. Ne znam sto si se toliko uzbudio ako neko ima tvoje ime prezime adresu i IBAN broj, sve sto mogu sa tim da urade je da ti posalju pare na racun. Da ti svuce pare niko ne moze bez:
-Tvog licnog prisustva u banci sa dokumentima
-Visa electron ( ili neke druge debitne kartice, ukoliko si je uzeo ) i pin koda/tvog podpisa u zavisnosti od kartice

Sto se tice pitanja za visu, nju moras da zahtevas u banci. Pare dizes u banci, sa saltera devize. Ako hoces trazi i visa karticu pa ces moci da kupujes, dizes dinare sa bankomata, kupujes na internetu, i placas u inostranstvu.
[ Vukmon @ 12.06.2011. 00:54 ] @
@nnn
Hvala jos jednom na direktnim odgovorima :)

Resio sam sve sumnje, tako da cu im tokom sledece sedmice poslati skeniran papir sa uputstvima za dolare.
A za Visu, to cu pitati sluzbenicu da mi resi, posto planiram kupovati nesto preko eBay-a :) ali o tome u drugoj temi.
[ tdjokic @ 12.06.2011. 02:01 ] @
Citat:
Vukmon:P.S. Kako da citiram postove? :)
Krenes da odgovaras na poruke i kliknes na ovaj tekst "- Citiraj ovu poruku -" u poruci koju zelis da citiras (ono iznad teksta poruke). Taj citat ti se pojavi u odgovoru. Ako je citirani post mali, onda ide ceo, ako nije bice nesto izbaceno ali i taj citat mozes da editujes, da brises delove ili dodas bas onaj deo koji je program sam izbacio. Kao sto vidis, ja sam citirao samo onaj deo kojim pitas za citiranje, odnosno bilo je sve citirano pa sam izbacio.

Za ebay je odgovor relativno kratak i jednostavan - mnogi traze tamo PayPal, samo PayPal, i nista drugo do PayPal: "

I accept the following forms of payment:

* PayPal"

To se prevazilazi na razne nacine, ali ja licno koristim samo jedan - americkog posrednika. Coveku platis 9,9 dolara i on ti kupi sa ebay nekoliko artikala, koje izaberes, to je njegova provizija, pod uslovom da je ukupna cena mislim do 200 dolara, nemoj me drzati za rec. Iznad toga valjda i banka njemu uzme neku proviziju pa i on trazi od tebe, opet nije strasno. Znaci, on naplacuje po sajtu 9,9 dolara i za taj novac ti kupi sa sajta, spakuje u kutiju i posalje. Postarinu naravno placas posebno. Posrednika ima mnogo ali mi se cini da je ovaj, o kome je bilo reci i u drugim temama (www.forwardit.us) jedan od najpovoljnijih po ceni usluge. Njemu mozes placati karticom ili Google checkout, koji je u poredjenju sa PayPal veoma jednostavan ali i vrlo ogranicen, retko gde ga ima na sajtovima.

Pogledaj, proveri, da ne ispadne da ja njega reklamiram, ja "reklamiram" nas, da dobijemo najjeftiniju a jos uvek kvalitetnu uslugu. Ja sa njim radim vise od godinu dana, po par posiljki mesecno.

Posrednici po pravilu nude razne nacine transporta. Neki imaju dodatni posao sa slanjem peko poste (USPS) pa izbegavaju, ovaj ne. A preko poste je daleko najjeftinije jer za one kurirske sluzbe tipa DHL i slicno mora da se plati dodatno nekoj sluzbi zvanoj spediter, koja za tebe obavlja formalnosti oko carinjenja, sto je za obicnog coveka nemoguca misija. Kad posiljke idu preko poste, oni to odrade sami a placanje ciste carine i PDV ti ne gine. Na posti te nekad i sasvim oslobode placanja carine i PDV, prihvate da si kao dobio poklon i platis samo neku sitninu za dostavu i obradu, par stotina dinara. Preko kurirskih sluzbi i speditera nema sansi - oderu te sve i da ti stigne prazna kutija, moras da im platis postupak, a carina za praznu kutiju je verovatno nula. I sam prevoz preko kurirskih sluzbi je skuplji tako da je svakako isplativije preko poste.

Roba preko poste, za najjeftiniju tarifu, stize za 3 puta po 5 dana - 5 dana luta od posrednika do aerodroma, 5 dana leti, 5 dana ga obradjuje nasa carina. To je kao prosek a nije pravilo, moze i krace ali je cesce duze.

Izvini sto sam napisao americkog posrednika i postu, ali cinjenica je da je americki ebay najjaci, bar po mom iskustvu. Dodatna prednost posrednika je sto moze da ti salje i robu sa amazona a amazon sam ovamo salje samo CD, kasete i knjige mislim, nista drugo, dok posrednik moze i to da ti kupi - njemu salju sve a posle on posalje tebi. Takodje i sa svakog drugog sajta koji ne salje robu ovamo. Za svaki sledeci sajt treba doplatiti jos 9,9 dolara i to je sve.
[ donbozone @ 12.06.2011. 12:20 ] @
Ako hoces bas sve legalno, onda treba za svaki prihod da podnes PP OPO i platis porez na ostale prihode ...(iznos - 20%) x 20%. Devizni prilivi su pod mnogo strožom kontrolom nego dinarski, bez obzira i ako su manji iznosi u pitanju.
[ Vukmon @ 12.06.2011. 12:35 ] @
Citat:
donbozone: Ako hoces bas sve legalno, onda treba za svaki prihod da podnes PP OPO i platis porez na ostale prihode ...(iznos - 20%) x 20%. Devizni prilivi su pod mnogo strožom kontrolom nego dinarski, bez obzira i ako su manji iznosi u pitanju.


Mozes li malo detaljnije da objasnis, ako ti nije problem na primeru i sta znaci PP i OPO

Npr. jedna uplata je 50$. Sta od toga trebam dati drzavi.
[ donbozone @ 12.06.2011. 13:21 ] @
Samo pre toga da dopunim..posto je ovo naknada za rad onda ide i 22% PIO doprinosa.

Racunica bi izgledala ovako:

Uplata 50$
Normirani troskovi 20% = 10$

Oporezivi iznos = 40$

Porez na dohodak gradjana 40 x 20% = 8$
PIO doprinos 40 x 22% = 8,8$

Neto prihod 50$ - 8$ - 8,8$ = 33,2$

Mada, nisu jos tako rigorozni u kontroli ovih prihoda i ne znam da je jos iko odgovarao za neprijavljivanje i neplacanje poreza na ove prihode, ali ovde pricamo sta je legalno.

Na kraju godine, ako ti svi prihodi koji ulaze u godišnji porez na dohodak gradjana, ukljucujuci ovih 33,2$, predju neoporezivi iznos (za 2010 je bio 1.708.200,00 RSD), platices jos 10% na iznos koji prelazi limit a do 6 prosecnih godisnjih zarada, a preko toga 15%.

E da, PP OPO je poreska prijava o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku i pripadajućim doprinosima od strane fizičkog lica kao poreskog obveznika i podnosi se u roku od 15 dana od prijema uplate.
[ Vukmon @ 12.06.2011. 15:14 ] @
Citat:
donbozone: Samo pre toga da dopunim..posto je ovo naknada za rad onda ide i 22% PIO doprinosa.
Racunica bi izgledala ovako:


Hvala na informacijama :)
[ donbozone @ 12.06.2011. 18:28 ] @
Jos jedna stvarcica..ako su ti PIO doprinosi u toku godine placeni na osnovicu koja je visa od najvise osnovice za placanje doprinosa za tu godinu, onda imas pravo na povracaj svih doprinosa placenih na osnovicu koja je iznad najvise.

U praksi, npr poslodavac ti je platio doprinose na osnovicu od 2,000,000.00 RSD, ti sam uplatis kroz prihode iz inostranstva na osnovicu od 1,000,000.00 RSD, najvisa osnovica je npr 2,847,000.00 (toliko je bilo za 2010), imas pravo na povracaj od (3,000,000.00 - 2,847,000.00) x 22%.

Ovo u sustini ima mali broj ljudi, ali za svaki slucaj.
[ Vukmon @ 12.06.2011. 18:57 ] @


Zaboravio sam reci, da sam ja apsolvent :)
Tako da trenutno nisam zaposlen, za njih radim honorarno.
[ tarla @ 12.06.2011. 22:20 ] @
Provjeri privatne poruke.

(Komšija iz NSC-a)