[ peca89bg @ 11.06.2011. 23:31 ] @
Ako ima nekog iz bgd-a i da zna da radi sa mikrotim neka mi se javi na pp, tamo objasnjavam sta mi treba :)
[ Aleksandar Đokić @ 12.06.2011. 04:05 ] @
ako treba i muzicka zelja se ispunjiva :)
[ yolja624 @ 12.06.2011. 08:09 ] @
i zasto mislis da taj neko mora biti iz Beograda, te kucne varijante znamo da odradimo i mi koji nismo iz glavnog grada... :)
Ako treba i muzicka zelja, mogu pjevati ali me grdno slusati.


Puno kvalitetnije rjesenje tvog problema bi bilo da ga sto detaljnije opises na forumu, pa ce ti se neko javiti ko zna da ga rjesi.

[ djricky @ 12.06.2011. 13:23 ] @
a jel mozemo i mi sa periferije, ili mora bas centar grada?

[ BigFoot @ 12.06.2011. 13:53 ] @
Kad namirišu pare, svi iz prestonice su jako radi da pomognu. Čak i oni sa periferije...
[ peca89bg @ 12.06.2011. 13:58 ] @
Citat:
djricky: a jel mozemo i mi sa periferije, ili mora bas centar grada? :)

ma moze odakle god :)

Citat:
yolja624:Puno kvalitetnije rjesenje tvog problema bi bilo da ga sto detaljnije opises na forumu, pa ce ti se neko javiti ko zna da ga rjesi.


Ja zapravo i nemam problem, jer nisam ni poksuavao da ga resim :)
Zato sam i stavio da mi se jave ljudi na pp, da administratori ne bi sklanjali temu.
Ali evo sta ja hocu i sta mi treba: :)

Imam trojku, koju hocu da koristim kao server za mikrotik.
Imam switch, mrezne kartice i kablove :)
Dakle, koliko znam, imam sve sto je potrebno. :)

Imam 2 racunara u stanu, uskoro stize i treci, a kako svima treba internet hteo bih da to lepo radi i sigurno, logicni izbor: mikrotik :)
Ja sam instalirao mikrotik, pratio neka upustva, tutoriale ali jednostavno mi ne ide i digao sam ruke.
Nemam vremena a pravo da vam kazem i volje za tim, i zbog toga trazim nekog ko zna da to namesti i sredi.
Naravno, za neku pristojnu cenu, jer koliko sam cuo da se to podesava za 10 minuta :) :)

Inace, ikom mi je provajder, nalazim se na karaburmi, kod bogosolovije, i zato trazim ljude iz bg-a :)

E sad, ako ima nekoga, neka se javi na pp da se dogovorimo :)

Nadam se da sam bio jasan i da administratori nece obrisati ili skloniti temu :)

[ djricky @ 12.06.2011. 14:12 ] @
e ne moze... ajde sad lepo natenane (nedelja je, nema sta da se radi) napisi sta si tacno pokusao i kako nije uspelo... mora da proradi, nema boga...
[ peca89bg @ 12.06.2011. 14:17 ] @
Pratio sam ono upustvo sa uzice.net

Verzija, 2.9.x
Promenio nazive interface-ovima.
Dodelio adresu lan-u ali wanu nikako, i tu sam stao.

Uspeo sam da se preko winboxa okacim na mikrotik.

Eto to je sve sto sam radio i sto sam uspeo :)

ee da, promenio sam i sifru adminu :)
[ djricky @ 12.06.2011. 14:24 ] @
ok, posto koristis kablovskog provajdera, i uspeo si winboxom da se povezes, na WAN interfejsu na koji si vezao kablovski modem ukljuci DHCP klijenta IP > DHCP client > (+)

onda otvori IP > Addresses i vidi da li se pojavila IP adresa na tom WAN interfejsu koja ispred ima oznaku "D" - Dynamic?
(budi strpljiv, ume da potraje i po 10-tak minuta, probaj da resetujes par puta i kabl.modem)

u medjuvremenu, koju si adresu dao LAN interfejsu? da li si ukljucio maskaradu?
[ peca89bg @ 12.06.2011. 14:30 ] @
adresa mislim da je bila 192.168.1.1 ili 192.168.0.1

a znam negde da sam kucao neku adresu pa na kraju /24, sto uopste ne znam sta je i za sta sluzi

kao i to ako ovo proradi kako da se nakacim posle na server i da imam net na drugim kompovima..

maskaradu nisam :)

veruj mi da sam cekao i pola sata :(
[ djricky @ 12.06.2011. 15:17 ] @
koji deo recenice
Citat:
djricky:  napisi sta si tacno pokusao i kako nije uspelo...

ti nije jasan?

ako hoces da ti pomognemo, moras detaljno da nam kazes sta si uradio... lako cemo da podelimo net na druge kompove, prvo moramo da dobijemo IP adresu na WAN interfejsu...
probaj ovo sada odmah, necemo ovde da teoretisemo tri dana...
[ burex @ 12.06.2011. 18:34 ] @
Citat:
djricky: a jel mozemo i mi sa periferije, ili mora bas centar grada? :)

Quiet, peasant! :D

Citat:
peca89bg: a znam negde da sam kucao neku adresu pa na kraju /24, sto uopste ne znam sta je i za sta sluzi

To ti je maska IP adrese, ona označava da ćeš koristiti opseg adresa od 192.168.0.1 do 192.168.0.255. Ostavi to kako jeste.

Citat:
peca89bg: maskaradu nisam :)

Uhvati screenshot "Interfaces" dela i postavi ga ovde, ili jednostavno navedi imena interfejsa koje imaš kako bi se lakše sporazumeli.

Kao što je djricky rekao, ostalo ti je podešavanje DHCP klijenta (kako bi mogao dobiti IP adresu od tvog provajdera) i maskarade (kako bi više računara sa adresama 192.168.0.x mogli da koriste zajedno tu jednu adresu od provajdera).
[ peca89bg @ 12.06.2011. 19:25 ] @
e ove komande sam koristio:

/interface ethernet set 0 name lan - za interface lan
i posle za wan, uspesno

/ip address add address=192.168.1.1/24 interface=lan - uspesno

/ip dhcp-client add interface=wan use-peer-dns=yes disabled=no add-default-route=yes

e sad /ip address print ispise za interface lan ali za wan nema nista, ne pojavi se uopste! e i tu sam stao..

posle toga sam se okacio na mikrotik preko winboxa i tamo nista nisam cackao :)


upustva sam pratio sa ove adrese: http://wireless.uzice.net/uput...e-deljenje-internet-konekcije/
[ burex @ 12.06.2011. 19:48 ] @
Dobro si povezao cable modem i tvoj mikrotik? Svetli li to čudo? Kada odeš u "Interfaces" i otvoriš WAN, šta piše dole u levom ćošku tog prozora? (da li piše "link OK?") Kakav imaš kabl između modema i mikrotika? Direktan ili crossover?
[ peca89bg @ 12.06.2011. 19:54 ] @
pa evo kako sam spojio:

u karticu jednu uboo kabl iz modema, iz druge ide kabal u switch i iz swithca dalje u komp...

pa standardan onaj kabl za mrezu, UTP cini mi se :)

pogledacu posle za "link", moram da menjam monitor, jbg nemam 2x :(
[ Aleksandar Đokić @ 12.06.2011. 20:49 ] @
napravi bar da dobijes internet na tiku, posle se vec neko moze konektovati da ti resi ostalo, mada je to posle lako,

trebas videti koju adresu dodeljuje modem mreznoj kartici na winu, onda lepo postavis tu adresu u Ip->Address na taj interface (na koji ti je modem zakacen), i dodas gateway u ip->routes, postavis DNS u IP->DNS i onda bi trebalo da imas net na tik

[ peca89bg @ 12.06.2011. 21:31 ] @
cek, jel to radim preko win boxa? doduse i ne znam kako bi u shell-u :)

kada sam radio, svetlelo je sve sto treba da svetli na modemu ali nije svetlela lampica PC,
tako je bilo na obe kartice.. nekad se upali a nekad ne, mada mislim da je prestala da svetli
kada sam kucao ovu komandu: "/ip dhcp-client add interface=wan use-peer-dns=yes disabled=no add-default-route=yes"

evo linka ka slici, kako mi stoji u win-u:


Uploaded with ImageShack.us
[Ovu poruku je menjao peca89bg dana 12.06.2011. u 22:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao peca89bg dana 12.06.2011. u 22:46 GMT+1]
[ acatheking @ 12.06.2011. 21:40 ] @
Probaj da restujes i kablovski modem, kada prebacis UTP kabal sa PC na MikroTik.
[ peca89bg @ 12.06.2011. 21:51 ] @
jesam, resetovao sam... i opet isto..
[ Aleksandar Đokić @ 12.06.2011. 21:59 ] @
pa dobro, i kad napravis dhcp-client dobija li on adresu?
[ acatheking @ 12.06.2011. 22:30 ] @
Onda ipak savetujem admine da obrisu ovu temu, a ti lepo plati nekoga ko ce doci kod tebe i podesiti ove elementarne stvari.
[ peca89bg @ 12.06.2011. 23:48 ] @
evo creenshotova iz winboxa ako mogu da pomognu:

address:




dhcpclient:




dns:



interfacess:



routelist:



[ burex @ 13.06.2011. 00:46 ] @
Odradi dupli klik na WAN.
Da li imaš natpis LINK OK dole desno?



Ako nemaš, onda ćeš ili morati da zameniš kabl sa crossover kabelom, ili ćeš morati da sve potrpaš kablove u switch pa da računarima dodeljuješ fiksne lokalne IP adrese, da se ne mešaju DHCP-ovi.
[ gazdamitke @ 13.06.2011. 01:07 ] @
dal mozes da pingujes taj 192.168.1.1 i kako mu pristupas iz winboxa..preko IP adrese ili mac adrese.
Mozda je modem zakacen na Lan karticu,a wan ubodena u swich pa zato ne dobija IP adresu.
[ peca89bg @ 13.06.2011. 03:11 ] @
Link je ok, evo i screenshot-a:


Citat:
gazdamitke: dal mozes da pingujes taj 192.168.1.1 i kako mu pristupas iz winboxa..preko IP adrese ili mac adrese.
Mozda je modem zakacen na Lan karticu,a wan ubodena u swich pa zato ne dobija IP adresu.


pristupam mu preko ip address-e, na intreface-u wan je modem, a na lanu switch, znam za toliko :) :)

[ burex @ 13.06.2011. 03:50 ] @
Iz nekog razloga, Mikrotik ne dobija adresu od tvog cable modema... razlog može biti pokvarena LAN kartica ili pogrešan tip kabela. Probaj uključiti WAN i cable modem u switch zajedno, pa vidi da li će se promeniti stanje onog DHCP Client što imaš u Mikrotiku. Kartice su ti sigurno ispravne, nadam se? Probaj na karticama uključiti 10Mbit mode i isključiti auto negotiation (kartica "Ethernet", odmah pored "General").
[ BigFoot @ 13.06.2011. 09:55 ] @
Oko kakvih gluposti se vi ovde izapinjete... A kad neko pita iole nešto složenije, nigde nikoga... Nije ovo dopisna škola MikroTik-a sa elementima umrežavanja, nego forum koji treba da ima neki nivo i da pomaže ljudima da rešavaju probleme.
[ peca89bg @ 13.06.2011. 12:55 ] @
Citat:
BigFoot: Oko kakvih gluposti se vi ovde izapinjete... A kad neko pita iole nešto složenije, nigde nikoga... Nije ovo dopisna škola MikroTik-a sa elementima umrežavanja, nego forum koji treba da ima neki nivo i da pomaže ljudima da rešavaju probleme.


iz tog razloga sam i napisao da mi se javi neko na pp
[ burex @ 13.06.2011. 14:24 ] @
Citat:
Oko kakvih gluposti se vi ovde izapinjete...

Sad, mogli bismo mu reći da ode da pročita koju knjigu, ali eto čovek pokušava preko nekog tutoriala da podeli net u svojoj kući. Koliko vidim, može da pročita sve knjige ovoga sveta, ali IP adresu od modema ne dobija. To neka reši prvo, i može da nastavi dalje.
[ calexx @ 13.06.2011. 14:45 ] @
Možda je potrebno da to odradi sa provajderom, za SBB znam ali možda ostali to rade na neki drugi način. Možda je potrebno da provajderu dobaci MAC adresu.
[ burex @ 13.06.2011. 15:10 ] @
^
Ako se MAC adrese filtriraju, može bez problema da stavi MAC adresu od svog računara na WAN.
[ yolja624 @ 13.06.2011. 15:33 ] @
ne filtiraju se mac adrese - to je 100 posto

Nek ugasi modem na 10-15 minuta, da njihov dhcp "izgubi" lease sa tom mac na pc, pa nek onda sve pobode u MT, upali MT, kad se sve to zavrsi, nek tek onda upali modem.
Naglasavam da modem mora da iskljuci iz struje i da se zadnji pali modem.

A kad upali modem, nek prati dhcp client na wan portu mt-a, dal dobija adresu iz ranga 192.168.100.x., to je pola posla. A kad dobije taj IP nek uradi par release / refresh, i trebao bi da dobije javni ip i samim tim i NET.

[ New Village DC @ 13.06.2011. 17:00 ] @
Neki kablovski provajderi cak preporucuju da se posle resetovanja modema sačeka i do pola sata (?!). Oduvek sam mrzeo te kablovske modeme, sa njima samo neki problemi :)



[ newtesla @ 14.06.2011. 06:55 ] @
Fora sa kablovskim modemima - ugasiš, izvučeš iz winowsa, utakneš u mikrotik WAN, pa upališ.

Možda nije loše da ga ostaviš ugašenog (modem) par minuta.

Ne moraš da klikćeš release/renew, i tako mu je dhcp lease time minut... samo strpljenja. Kao što rekoše ljudi, modem pališ poslednji.

Koji je modem? Motorola, SA Webstar, Thompson?
[ peca89bg @ 14.06.2011. 07:03 ] @
Citat:
newtesla:
Koji je modem? Motorola, SA Webstar, Thompson?


cisco, onaj sto ga skoro svi imaju.. :D

ja i dalje nisam uspeo, jel ima nekoga dami se javi na pp da se dogovorimo?
[ peca89bg @ 14.06.2011. 12:02 ] @
uspeo sam da dobijem adresu! :)

ne znam kako ali eto odjednom je imam :) radi ping, pinguje odlicno i google i ostalo
http://wireless.uzice.net/uput...e-deljenje-internet-konekcije/ odavde sam kucao komande

i to sledece:

/interface ethernet set 0 name lan - za interface lan
i posle za wan, uspesno

/ip address add address=192.168.1.1/24 interface=lan - uspesno

/ip dhcp-client add interface=wan use-peer-dns=yes disabled=no add-default-route=yes
/ip pool add name=dhcp-pool-1 ranges=192.168.1.200-192.168.1.251
/ip dhcp-server network add address=192.168.1.0/24 \ dns-server=192.168.1.1 gateway=192.168.1.1 disabled=no - mada mislim da ova komanda nije htela da prodje :(
/ip dhcp-server add name="lan-dhcp" interface=lan address-pool=dhcp-pool-1 \ lease-time=3d00:00:00 authoritative=yes disabled=no
/ip dns set allow-remote-requests=yes
/ip firewall nat add chain=srcnat action=masquerade out-interface=wan

/ip dhcp-server lease add address=192.168.1.11 mac-address=00:04:1D:0A:5A:6C \ server=lan-dhcp comment="pc1" disabled=no ova komanda je bila poslednja

sve je lepo proslo osim one gore sto sam naveo,
dalje ne znam sta i kako :)

evo sada novih screenshootova :)
address:


dhcp-client:


dhcp:


rutes:


i sta ovde podesiti :)




[ djricky @ 14.06.2011. 12:20 ] @
nista...

ostavi kako jeste, LAN port na ruteru spoji u switch, i tu "local area connection 2" mreznu karticu spoji ethernet kablom u taj isti switch, i to ce da radi...
[ yolja624 @ 14.06.2011. 15:43 ] @
Ovaj, nece raditi, posto mu fali podesavanje DNS servera na tom PC-u...

to jest u slici



U podesavanju preffered dns server ukucaj 192.168.1.1 (ili jos bolje 8.8.8.8 za svaki slucaj)
[ peca89bg @ 14.06.2011. 18:35 ] @
e ljudi radi :) :) :)

e sada mi samo jos treba da mi neko objasni kako da ogranicim protok?

jel radim preko ove komande: /ip dhcp-server lease add address=192.168.1.11 mac-address=00:04:1D:0A:5A:6C \ server=lan-dhcp comment="pc1" disabled=no ?

e sad ovo add address ta ce adresa klijenta da bude, i znaci njemu tamo u onim podesavanjim u winu stavim tu adresu?

e sad ova komanda:


/queue simple add name="pc1" dst-address=192.168.1.11/32 \ interface=wan direction=both priority=8 queue=default/default \ limit-at=32000/32000 max-limit=64000/64000 disabled=no

jel moze pojasnjenje za ovo? limit-at=32000/32000 max-limit=64000/64000

ja preko ikoma imam brzinu od 5mb/s, download ide do 630kb/s i apload ne prelazi preko 30kb/s

e sad kako da podelm ovo, recimo na pola? :) Znaci da ni pod kojim slucajem ne prelazi preko pola?

kako i gde bi sve islo preko win-boxa? :) mnogo mi je lakse tamo :)
[ peca89bg @ 14.06.2011. 18:44 ] @
ustvari evo i screenshotova :D :) :



i

[ Aleksandar Đokić @ 14.06.2011. 18:54 ] @
to ces lako napraviti, ali onda ti preporucujem da probas da PCQ postavis, on ti daje protok u zavisnosti od iskoriscenja, ono ako jedan ne koristi net, kompletan protok dodaje se drugom

sto se tice simple queue-a, u winbox ides na +, podesis ip racunara i postavis max-limit upload i download i to je to, nemoj limit-at postavljati
[ peca89bg @ 14.06.2011. 19:04 ] @
ahaam, a kazi mi sta onda da stavim za limit-at posto nema disabled ili tako nesto, da stavim onda na unlimited? to jest da idem samo na max limit?

e sad imam upload jel tu stavljam 3m ako mi je net od 6mb, to jest ako delim na dva kompa ili nesto drugo?
a u downoad stavljam oko 320kb posto mi max download bio do sada 640kb/s?

a da zaboravio sam i ovo da pitam, kako da mi se automatski mikrotik loguje na admina kada se upali komp? recimo nestane struja pa dodje,
a sad posto nemam monitor na serveru, moram da cekamo otprilike minut dok se komp upali pa kucam na slepo admin i pass?
[ Predrag Supurovic @ 14.06.2011. 19:41 ] @
A sto ne pogledas u onom mom uputstvu koje si i sam pomenuo na pocetku teme?
[ Nickix9001 @ 14.06.2011. 19:43 ] @
Nemas sta da cekas odprilike, MT OS kad se "podigne" cuju se 2 beep-a. Da bi ti se sam server ukljucivao posle nestanka struje samo prepravi ATX konektor od napajanja (spojis zelenu i crnu).

Zasto kucas admin i pass? MT radi i bez logovanja....
[ peca89bg @ 14.06.2011. 20:02 ] @
Citat:
Nickix9001: Zasto kucas admin i pass? MT radi i bez logovanja....


aham ok ;)
Citat:
Predrag Supurovic: A sto ne pogledas u onom mom uputstvu koje si i sam pomenuo na pocetku teme?


pa ne kontam bas ovo upload, jel je to 3mbs/s, tj. polovina mog neta ili max upload-a to jest 30kb/s koliko obicno ide kadaplodujem nesto na neki ftp server? a download 320 isto polovina brzine od maksmimalne moguce od mog neta?

da li da limit-at stavim kao i sto je kod tebe u upustvu? da bude pola od maxlimita ili kako?
[ newtesla @ 14.06.2011. 20:55 ] @
Ajd ovako: prosto mi reci koliko protoka želiš da ide na koji komp, pa da namestimo ;)

Tojest, koliko želiš na pc1, a koliko na pc2?
[ peca89bg @ 14.06.2011. 21:02 ] @
ee to :)

pa imam net od 5mb/s a download je isao najvise do 640kb/s

pa eto na pola :)
[ newtesla @ 14.06.2011. 21:04 ] @
A upload??

I stavi oba kompjutera da budu na "obtain automatically" i za adresu, i za dns. I uradi Repair na oba računara.

imaš sada nove zanimljive adrese :) dusa.pecahome, peca.pecahome i mikrotik.pecahome ;)

BTW, u winboxu klikni na Users, pa dvolkik na admin, pa imaš dugme password - čoveče, promeni password !!!!!! To je kao, prva, ali PRVA stvar koju treba da uradiš.

----------------------
pivo ne pijem, ali jedem pljeskavice :)

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 14.06.2011. u 22:19 GMT+1]
[ peca89bg @ 14.06.2011. 22:00 ] @
ahaam, stavio sam automatski za adrese i za dns...

sifra promenjena :)

ali gde da vidim te nove zanimljive adrese? :) posto i dalje mi je adresa u properties na local area connection 192.168.1.12 :)

pa upload je isao najvise 30kb/s kada sam uplodovao na neki ftp ili gde vec :)

cek i kako ja sada imam to? :) nije mi jasno? i odakle ovo home? :D u ip>dns nije nista stajalo i sada vidm zanimljive adrese :) i sta radim sa tim adresama? :)

kako si se konektovao? :D :D sad vidm u interfaces sta sve pise :D :D :D
[ newtesla @ 14.06.2011. 22:18 ] @
Adrese tvoja dva lokalna kompjutera će ti možda zatrebati - ponekad windows bolje reaguje kada (ako imaš potrebe, naravno) kucaš mrežne foldere ovako:
Code:
\\peca.pecahome\folder

umesto ovako:
Code:
\\peca\folder


Razlika je da li se koristi bangavi NetBios, ili mama-i-tata-DNS.

A adrese koje možeš da kucaš u browseru su:
Code:
mikrotik.pecahome

i
Code:
mikrotik.pecahome/graphs


...da, namestio sam ti i grafikone, da vidiš ko koliko ždere net ;)

Ovo mikrotik.pecahome menja 192.168.1.1, i naravno važi samo iz tvoje kuće.
[ peca89bg @ 14.06.2011. 22:28 ] @
ee hvala ti najlepse :)

i jos jedno pitanje i odjavljujem se :)
Jel mogu nekako da sacuvam sva ova podesavanja i da posle ako se desi neki haos da samo ucitam to i da imam kao sto je sada? :)

A inace, gde se namestaju ove adrese? :) da znam, manje cu da cimam ljude po forumu :)

[ newtesla @ 14.06.2011. 22:55 ] @
Adrese:

IP>DNS>Static, pa dodaš jednu po jednu. Ako dodaš adresu google.com na 192.168.1.1, otvaraće ti tvoju mikrotik stranu kad ukucaš www.google.com ;)
Za bekap je malko teže - klikneš na new terminal, pa kucaš:

za mikrotik fajl
Code:
system backup save name=bekap-mog-rutera


za ljudski čitljiv fajl
Code:
system export file=bekap-mog-rutera.txt 


Mikrotik te fajlove smesti kod sebe u svoj folder, kome se pristupa najlakše tako što otkucaš u browseru ftp://192.168.1.1 , ili u tvom slučaju ftp://mikrotik.pecahome, uloguješ se i sačuvaš fajlove kod sebe negde na kompu.

Vraćanje bekapa (restore) se radi tako što obavezno podesiš barem LAN mrežnu karticu - IP, i eventualno DHCP, pa onda upload-uješ FTP-om fajlove nazad na ruter, pa vratiš bekap. Za upload FTP-om ljudi najčešće koriste Total Commander, ali može bilo koji FTP klijent.

Vraćanje bekapa, onda kada si upload-ovao fajl, izgleda ovako:
Code:
system backup load name=bekap-mog-rutera.backup


Ili, drugi način je da otvoriš onaj bekap-mog-rutera.txt koji si sačuvao na svom kompjuteru, i copy-paste jednu po jednu komandu - taj fajl je čitljiv i za ljude, i može da se prekucava u terminal - ustvari, ako sam dobro shvatio, može i ceo sadržaj fajla odjednom da se iskopira u terminal, i da se samo pritisne Enter??? ...neka me neko ispravi za ovo.

Možda ti je kao početniku lakše da bekapuješ u .txt, pa da u slučaju potrebe prekucavaš komande - i tako ih nema mnogo :)
------------
edit: eee... pr(c)enzi kegle, omatoreo sam.... dovoljno je izgleda da u winbox-u klikneš na File>Backup, i da prevučeš fajl kod sebe na desktop :) - isto tako, bekap vraćaš tako što prevučeš taj fajl nazad sa desktopa u winbox File>File list prozor, selektuješ fajl, i klikneš Restore :)
[ Aleksandar Đokić @ 15.06.2011. 02:25 ] @
ogromna greska, dao si mu ribu u ruku umesto da ga naucis da peca,

trebalo mu je 2min da proba sta je i gde kako ograniceno, ali njega je naravno to mrzelo
[ yolja624 @ 15.06.2011. 05:09 ] @
ma dobro, sad ce ovo njega zainteresovati, pa ce valjda i sam napredovati.

Ocekujem da ce nam javljati sta je sve skapirao :)
[ Kolins Balaban @ 15.06.2011. 09:10 ] @
pa nakon ovolikih postova i odgovora, bilo bi red da pocne javljati da je nesh skontao :) :)
[ peca89bg @ 17.06.2011. 19:22 ] @
Citat:
guslac: ogromna greska, dao si mu ribu u ruku umesto da ga naucis da peca,

trebalo mu je 2min da proba sta je i gde kako ograniceno, ali njega je naravno to mrzelo


zaobidji me molim te, prvi put radim sa ovim i naravno da mi nista nije jasno, ako bas hoces da znas, sada jeste.

@newtesla dodjem ti pljeskavicu posto pivo ne pijes :) :)

sve radi odlicno, sve je super :)
[ BigFoot @ 17.06.2011. 19:42 ] @
Što odmah ne reče da je sve za jednu pljeskavicu? Niko ne bi ni odgovarao...
[ peca89bg @ 17.06.2011. 20:02 ] @
Citat:
BigFoot: Što odmah ne reče da je sve za jednu pljeskavicu? Niko ne bi ni odgovarao... ;)


hehe :)

pa lepo sam pitao na pocetku, da ako neko zna, da mi se javi na pp :) ali neko rece da je nedelja i da ljudi imaju vremena :)
[ newtesla @ 21.06.2011. 11:28 ] @
Ja bar osvojih pljeskavicu - vi ostali ste dobili samo šarene piksele :)
[ peca89bg @ 23.06.2011. 17:17 ] @
ee pozz ljudi, opet ja :) :)

radi mikrotik, ubacio sam jos jedan komp i na njemu je sve ok..
medjutim, desava mi se da odjednom niko nema net, sve svetli lepo na modemu,
pogledam u ip > address i stoji adresa na wanu ona koja treba da stoji.
restartujem mikrotik, ili upalim pa ugasim komp i onda lepo radi,
jel zna neko mozda zasto je tako? jel do podesavanja, provajdera, kompa? :S:S

danas i sinoc, nisam imao ni kablovsku a i net, mozda je i do provajdera :S:S
[ newtesla @ 24.06.2011. 00:28 ] @
Klikni u winboxu na ip / routes, uradi skreenshot, pa nam postavi ovde. Naravno, screenshot napravi u onom trenutku kada sve svetli a net nestane ;)
[ peca89bg @ 24.06.2011. 00:32 ] @
mogu odmah da ti kazem :)

mislim da je adresa na wanu bila 192.168.0.100
tako nekako :) ali nije bila, kakva treba da bude :)
[ newtesla @ 25.06.2011. 07:16 ] @
^Ja rekoh IP/Routes, a ne IP/Adresses.

Ajd sad opet.

-------------------------------

Ne vidoh iz prve... Nema veze što si mi dao pogrešnu informaciju, dovoljno je: adresa 192.168.100.1 za gateway, tj dodeljena 192.168.100.x za WAN je znak da modem nije u stanju da ti ostvari kontakt sa DHCP-om provajdera, pa onda DHCP modema ti dodeli adresu. Dakle, problem je u komunikaciji kablovskog modema sa njegovim čvorištem kod provajdera.

Tada ako ukucaš 192.168.100.1 u browseru - dobićeš modem, i njegov status, gde lepo piše šta mu se ne sviđa.