[ unisoft @ 13.06.2011. 01:42 ] @
Pisem jednu aplikaciju i na zahtev narucioca u programu treba da doradim jos jedan deo koji ce koristit GSM modul.

Meni treba sledece: 1. slanje i primanje sms poruka iz aplikacije 2. slanje i primanje mms poruka iz aplikacije 3. povezivanje i diskonektovanje na internet iz aplikacije 4. pracenje jacine signala sa GSM modula iz aplikacije (GSM modul mora da ima nosac za SIM karticu).

Treba mi pomoc za kupovinu GSM modula, koji da kupim, da li je bolje kupiti neki koji se povezuje sa racunarom preko USB ili LTP-a (mada LTP je istorija). Bitno mi je da proizvodjac uz kupljeni model GSM modula isporucuje i dokumentaciju (dokumetacije sa AT komandama ili neke druge).

Ovo mi je prvi program koji pisem i koji ce u radu koristit neki eksterni uredjaj pa zbog toga mi treba model sa kojim se lako uspostavlja komunakcija preko koda, a kasnije kada nacim lako cu kupiti neki bolji GSM modul.

U postu postavite link od sajta proizvodjaca, naziv, cenu...

Hvala unapred!!!
[ bogdan.kecman @ 13.06.2011. 18:50 ] @
ako se ja dobro secam, MMS radi tako sto ti dobijes info da "postoji mms na serveru" a onda tvoja aplikacija treba preko interneta da se okaci, skine taj mms i parsira ga. nijedan gsm modul to ne radi za tebe, mogu da ti ponude gprs preko koga ces na net ali protokol za skidanje i dekodiranje mms-a ces morati sam da pises
[ Sepa011 @ 13.06.2011. 19:00 ] @
Modul koji u sebi ima drzac za SIM: Telit GM-862, na racunar se, preko CMOS->RS232 adaptera, 'kaci' na serijski port. Imas OVDE
[ unisoft @ 13.06.2011. 21:07 ] @
Ako sam dobro video oni su ostavili na ploci (na svim modelima) mesto na koje treba da se zalemi R232. Postoji li neko gotovo resenje, tj samo se poveze sa racunarom.
[ Sepa011 @ 13.06.2011. 23:47 ] @
Postoji i gotovo resenje: neki stari, polovni T28, C55, i sl. interfejsce sa MAX232, jurnjava po internetu za AT komandama za pomenute modele,....
[ unisoft @ 14.06.2011. 06:43 ] @
Citat:

Postoji i gotovo resenje: neki stari, polovni T28, C55, i sl. interfejsce sa MAX232, jurnjava po internetu za AT komandama za pomenute modele


Zelis da kazes da je dobar Telit GM-862, sto zbog cene, a i zbog dokumentacije koja dolazi uz njega (kako se koriste AT komande) jedini je problem sto mi sami moramo da zalemimo na plocu RS-232. Jesam li te dobro razumeo?
[ Sepa011 @ 14.06.2011. 07:32 ] @
Hocu da kazem:

1. Telit moduli uopste nisu jevtini, ali zato u sebi imaju drzac SIM kartice, na sebi imaju prikljucak za antenu, ...
2. Dokumentacija za njih je 'par excellance'.
3. koji god modul da nabavis, moraces da pravis/kupis sklop sa MAX232 da bi ga direktno povezao na serijski port.

Ako se odlucis za nabavku iz ME, preporuka:
SmartGM862 Pločica sa MMCX-SMA Kablom i GSM antenom + Telit GM862-QUAD GSM modul + MAX3232 Pločica

Setback: 96.10/113.40 €
[ unisoft @ 14.06.2011. 12:00 ] @
Sta je bre 100evrica, sica!!! Ja mislio da ne treba nista vise od dodatne opreme osim RS232 (koji mi treba da zalemimo za polocu) :(. Sada sam se razocarao po pitanju ME. Ipaku cu ja nesto za pocetak probati da uradim sa DataCable-om i Nokiom 2700c pa ako mi to ne uspe trazicu nesto jeftinije, do 50 evra...
[ bogdan.kecman @ 14.06.2011. 12:15 ] @
kakve veze ima ME sa time sto taj modul toliko para kosta ..
[ Sepa011 @ 14.06.2011. 14:46 ] @
Onda bih ti preporucio da se ne upustas u takve "egzibicije". Radis za narucioca posla, lepo mu naplatis i to je to. Ako ti narucioc kaze da je to skupo i da u Kini ima jevtinije, posalji ga u Kinu da kupi to jevtinije. Ako hoces ozbiljnu varijantu, lepo kupis ono sto valja. Ako neces sam da lemis i da se zaj*****s, "pridži k' čici", sve ce ti biti skockano u kutiju, po ceni izrade "komada jedan".

Pitao si za modul, dobio si preporuku.

Sada sve vise pocinjes da zvucis k'o indijci i pakistanci na EDA Board-u (Ako moze jevtinije od dzaba).
[ Odin D. @ 14.06.2011. 16:28 ] @
Sve to zavisi koliko "vredi" njegovo vreme.
Ako kupi 50 evra jeftiniji modul, a zbog toga potrosi 10 dana vise vremena za zavrsetak projekta, to moze samo da znaci da njegovo vreme u trenutnim okolnostima vredi 5 evra po danu.

Ako je to njemu u redu onda ok....
[ unisoft @ 14.06.2011. 17:41 ] @
Izgleda nisam ja bio dovoljno jasan. Zelim i sebi da kupim jedan zato sto ima dosta dobrih ideja za pisanje nekih programa koje koriste GSM modul. Malo sam skeptican po pitanju toga sto moram ja da kupujev module i da ih posle lemim.

Nisam razumeo ovo: ( Telit GM862 GSM/GPRS Module and SIM card are not included in the price! The board can be ordered alone or with cables and antenna.). Moze li neko ovo da pojasni sta znaci??? Na slici se lepo vidi da ima nosac za SMS karticu. Da se mozda Telit GM862-QUAD GSM modul ne povezuje sa SmartGM862 Pločica, a posle se ta plocica zalemi sa MAX3232 Pločica.


Pare nisu problem, para nema :). Kupicu ovaj nego ne zelim posle da bude da sam dzabe bacio pare, tj da je neupotrebljvo to sto sam kupio (1 ostaje meni, kupujem 2). Dosta sam guglao na ovu temu i svi preporucuju Telit GM862. Zar je on toliko dobar, postoje li mozda neke druge firme, neka druga resenja ili je Telit lider na polju ovih tehnologija?


Rezime (potrebno):

1. SmartGM862 Pločica sa MMCX-SMA Kablom, GSM i GPS antenom (53.00 EUR)
2. Telit GM862-GPS QUAD modul (75.00 EUR)
3. MAX3232 Pločica (7.60 EUR)

suma: 135.6 EUR


Hvala svima na diskusiji.

[Ovu poruku je menjao unisoft dana 14.06.2011. u 19:04 GMT+1]
[ Sepa011 @ 14.06.2011. 18:04 ] @
EEEeee... sad jos i da ti nacrtam:

SmartGM862 Pločica sa MMCX-SMA Kablom i GSM antenom : 38.50 €
Telit GM862-QUAD GSM modul : 50.00 €
MAX3232 Pločica: 7.60 €
UKUPNO: 96.10 €

UKUPNO + PDV: 113.40 €

Detaljnije o modulu imas ovde: http://www.telit.com/module/infopool/download.php?id=165

Koliko me pamcenje sluzi (a sluzi), dimenzije modula su 45 x 45 x 3 mm i u sam modul se ubacuje SIM

Na SmartGM862 plocici imas sve sto ti je potrebno: Ispravljac, stabilizator napona, level konvertore za CMOS/TTL (serijska komunikacija) i izvedene sve relevantne signale sa modula (ako ti ikada budu potrebni)

Sa GM862-GPS sam svojevremeno napravio skalameriju za dojavu alarmnog stanja za jednu pokretnu hladnjacu (GPRS nije koriscen, samo SMS) i pre cca. 2 meseca sam jednom (nedokumentovanom ) SMS porukom obrisao sadrzaj mikrokontrolera (ne's platis, ne' da radi ).

Citat:
Nisam razumeo ovo: ( Telit GM862 GSM/GPRS Module and SIM card are not included in the price! The board can be ordered alone or with cables and antenna.)


Sta si ocekivao da dobijes uz plocicu na koju treba da stavis modul?

Sto se povezivanja "SmartGM862 Pločica sa MMCX-SMA Kablom i GSM antenom" i "MAX3232 Pločica", imas u Uzicu dovoljno pametnih elektronicara koji ce ti to odraditi ocas posla.
[ unisoft @ 14.06.2011. 18:07 ] @
Mala je razlika, 25 evra izmedju modula sa i bez GPRS pa bih se pre opredelio za ovu drugu varijantu. A zar moze slanjem SMS poruke sa odredjenim sadrzajem da se obrise memorija mikrokontrolera?

Sepa nisi mi odgovorio jel se Telit GM862 ubaci na plocicu SmartGM862 ili i on mora da se zalemi za nju?
[ Sepa011 @ 14.06.2011. 18:22 ] @
Na plocici imas konektor (koji je, podrazumeva se, zalemljen ) na koji 'nataknes' GM862-xxx modul.

Ako je modul povezan sa mikrokontrolerom koji uz to ume da 'skraba' po svojoj programskoj FLASH memoriji,... zakljuci sam
[ unisoft @ 14.06.2011. 19:10 ] @
omg :(. Postoji li nacin da se posle ponovo ucita program ako se to desi ili mora da se kupuje novi. Sta si ti uradio kada je se to desilo, tj kada je se obrisala memorija mikrokontrolera. Sa kojim GSM modulom je se to desilo (napisao se neces da platis, nece da radi - jel se ovo odnosi na low cost varijante GSM modula).!!! Ovo te pitam zato sto sam lepo naveo u postu da mi je ovo prvi put da cu koristiti neki eksterni uredjaj. Sve aplikacije koje sam do sada pisao izvrasavale su se same, komunicirale su samo sa bazom podataka. Postoji velika mogucnost da cu napisati neki deo koda pogresno pa me zanima koliko je otporan na slanje pogresnih komandi sa pogresnim parametrima :).

Bacio sam pogled na dokumentaciju koja se nalazi na sajtu Telita i sve je lepo objasnjeno za sta koja komanda sluzi i koji su parametri za tu komandu, stanja. To je veliki plus za uredjaj dok za neke druge modele koje sam planirao da kupim pre postavljanja posta nemaju dokumentaciju sa komandama pa sam zbog toga iako sam se dvoumio koji GSM model da narucim kupiti gore navedi model.



[Ovu poruku je menjao unisoft dana 14.06.2011. u 20:20 GMT+1]
[ Sepa011 @ 14.06.2011. 19:39 ] @
OK, nisi shvatio

Ja sam modul povezao sa MIKROKONTROLEROM koji je k'o PajaPatak imao zadatak da nesto radi i da 'cavrlja' sa modulom, citao primljene SMS poruke i shodno njima radio kojekakve stvari. Jedna od stvari je bila da OBRISE sopstvenu programsku memoriju

Za modul se ne sekiraj, to (brisanje) ne mozes ni u loodilu da obavis SMS-om
[ unisoft @ 14.06.2011. 19:51 ] @
Mikrokontroler je elktronski uredjaj koji sluzi za upravlje uredjajima i procesima. Zasto ti on treba za citanje SMS poruka ili si ga koristio da pratis signale sa izlaza GSM modula, a posle ti signali su okidali odredjene dogadjaje u programu mikrokontrolera koji su upravljali nekim drugim uredjajem povezanim sa njim.
[ Sepa011 @ 14.06.2011. 20:28 ] @
Pazi 'vako, ja modul nisam kacio na racunar, modul se "vozikao" jednim kamionom 'ladnjacom. Ako temperatura u hladnjaci predje neku unapred zadatu, mikrokontroler izgenerise odgovarajucu poruku, AT komandama ih prosledi GSM modulu i ovaj posalje SMS. Dalje uC cuklicno proverava da ji je pristigao neki SMS i ako jeste izanalizira njegov sadrzaj. Ukoliko je sadrzaj neka od komandi tipa: "Gde se nalazis" ili "Daj mi status temperature" ili "Daj mi Full status i poziciju" itd. uC izgenerise odgovarajucu poruku i putem modula je posalje SMS-om.

Uredjaji za pracenje vozila rade malko drugacije, povezuju se sa serverom koji ima fiksnu IP adresu putem GPRS-a, a ovi Telit moduli imaju u sebi cak i Python interpreter tako da im nije potreban spoljni uC (osim ukoliko nisu potrebne funkcije koje nije moguce odraditi bez uC).

Imas na ME sajtu sve linkove za Telit dokumentaciju koja ti je potrebna.
[ unisoft @ 14.06.2011. 23:19 ] @
http://www.devx.com/dotnet/Article/31001

Moze li da radi GSM modul ako se na serijski port nakaci USB adapter i onda GSM modul preko USB povezem sa PC i preko USB saljem AT komande???

[Ovu poruku je menjao unisoft dana 15.06.2011. u 00:35 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 07:42 ] @
gsm moduli imaju na sebi SERISKI port, neki eventualno imaju i SPI ... ako hoces da pricas sa njima preko usb-a onda ti treba neki usb->serial konvertor (npr foca )

inace prilicno jeftin komplet ima kod kineza na plocki je SIM900 gsm/gprs modul i sve ostalo sto mu je potrebno za rad (drzac za karticu, steker za antenu, baterija, naponski konverter etc etc etc) dakle samo ga spojis sa svojim modulom. Mozes da uzmes i samo modul ako ces da ga bodes direktno na svoj pcb ali to znaci da ces da ga lemis a nije bas najzgodniji posto usred modula sa donje strane imas 9 pinova i mislim da je tih 9 za nosac za karticu.

manual i sve sto ti treba imas ovde ... modul nije tako lepo objasnjen ko telit ali generalno imas primere za arduino i sve at komande tako da ne bi bio problem da ga pustis da radi sa bilo kojim mcu-om.




50$ koliko kosta ovaj modul je znacajno nize od onih 130E koliko si izracunao sa telitom ... telit jeste iskusan modul ali mislim da se isplati poigrati se sa ovim malcem

bazirano na istom modulu imas i ovu plocku koja ima i voice odradjen na seeed-u .. za 60$




obe plocke su super, ova sa seed-a je 10$ skuplja ali ima izvucen voice, ova sa itead-a nema voice ali ima bateriju za bekap rtc-a na modulu ... obe znacajno jeftinije od telita .. doduse mora se naruce iz prc, seeed prihvata kartice dok itead zahteva paypal ..
[ unisoft @ 15.06.2011. 08:21 ] @
Nesto sam sumljicav po pitanju narucivanja iz Kine zato sto nase lopine na granici sve pretresaju i otvaraju opremu i mogu da je ostete ili lepo uzmu. Baci pogleda na ovaj link. Oni imaju i resenje za povezivanje preko USB-a, modul

http://garden.seeedstudio.com/index.php?title=GPRS_Shield_v0.9b

GSM/GPRS modul ($49.80)

http://iteadstudio.com/store/i...rd=GPRS+Shield&x=0&y=0

Adapter za USB komunikaciju ($22.50)

http://iteadstudio.com/store/i...Path=50_51&products_id=207

Ukupno 72$ + 10$ za slanje ovo je prihvatljva cena + je to sto je povezivanje preko USB-a, retko koji danas laptop ima RS323

Procitao sam da konvertor USB to SERIAL moze ali da nece da radi ako se SERIAL to USB???

Imam internet karticu i nije mi problem ovo da narucim samo da obezbedim pouzdanu osobu na granici koja ce lino preuzeti opremu kada dodje. Ovo kazem sato sto imam prilicno iskustva sa robom narucenom iz iznostranstva. Nasi granicari su lopine samo takve!!!

[Ovu poruku je menjao unisoft dana 15.06.2011. u 09:34 GMT+1]
[ Sepa011 @ 15.06.2011. 08:45 ] @
USB<->TTL RS232 moze da se skarabudzi za male pare

Npr. 'vako:





Ovo na slickama je USB<->RS485, USB<->TTL RS232 je manji, nema onog osmopinca (MAX485)

[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 08:46 ] @
ja narucujem od te dve firme non stop i jedini problem sa granicarima koji sam imao je sto su trazili pare za carinu ... nista drugo .. (mada od 10 paketa 8 dodje iz te dve firme bez carine, samo ako su paketi ispod kilo, ako su preko kilo 100% ide carina)

taj link na wiki koji si poslao je modul koji sam ti linkovao od seed-a

ardiono imas i na seeed-u : uno ili mega 2560 doduse oni prodaju originale ne kopije kao itead... kazem ti za seeed posto seeed prima kartice, itead prima iskljucivo paypal

sto se tice usb->serial adaptera ... usb->serial adapteri ne rade za ono sto nije seriska komunikacija, dakle nece raditi za programator koji je na seriskom portu i slicno, ali svaki usb-serial ce pricati sa mikrokontrolerom, modulom etc etc ..

ovo je dobar usb-serial adapter (serial TTL ne 12V) jedino sto ga sada nemaju na lageru

EDIT a to da "ne rade serial na usb" ti je neko verovatno rekao da ne mozes da zabodes na seriski port od pc-a i da ocekujes da sa druge strane ubodes usb uredjaj i da to radi no kakve to veze ima sa bilo cim

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 15.06.2011. u 10:09 GMT+1]
[ unisoft @ 15.06.2011. 17:14 ] @
Setim se ja da probam slanje SMS preko mob-a.

Kod koji je upisan je sledeci, a koristim mobilni Nokia 2700c.

Code:

Private Sub Command1_Click()

With MSComm1
    
    .CommPort = 9
    .Settings = "9600,N,8,1"
    .InputLen = 0
    .PortOpen = True
    .Output = "AT" & Chr$(13) & Chr(10)
    .Output = "AT+CMGS= " & Chr(34) & "0641013405" & Chr(34) & ",129" & Chr$(13) & Chr(10)
    .Output = "This is a test. WOW! "
    .PortOpen = False
    
End With
End Sub


telefon ne reaguje, zasto???
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 17:22 ] @
okaci se na taj seriski port iz terminala i posalji AT ...

koliko se ja secam (a vrlo moguce da se ne secam ok) nokia 2700c ne podrzava AT komande (kao i dobra vecina nokia telefona)
[ unisoft @ 15.06.2011. 17:27 ] @
Krajem meseca narucujem onu gore navedenu opremu samo jos nisam odlucio da li da kupim od ME i dam 135evra ili da kupim od kineza. Pare nisu problem ali mnog je bolje da kupim modl sa USB -om i kod njih nema nista da se lemi,a USB ima svaki racunar dok RS323 nema. Adapter sa USB se samo ubaci sa gornje strane u GSM modul.

Bogdane, a koji je port terminala. Telefon je povezan sa USB na laptop-u preko data kabla koji sam dobio pri kupovini telefona.
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 17:46 ] @
ZABORAVI TELEFON!!! on nema nikakve veze sa modulom!

ako pare nisu problem, TELIT je bolji, mikroe je lokalna firma - lakse za kupiti, nema carinika poste etc etc ...

sa SmartGM862 nema lemljenja, ne znam o kom lemljenju pricas a sto se tice veze iste ploce na usb, treba ti samo:
http://www.mikroe.com/eng/products/view/444/usb-uart-board/
ili
http://www.mikroe.com/eng/products/view/536/usb-uart-2-board/

dakle ako ti nije skupo da uzmes to od ME, imas tamo SVE sto ti treba i ne moras lemilicu da upalis da bi sve to spojio
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 17:47 ] @
ako pitas na koji port da saljes at na tu nokiu .. pa na COM9, pise ti da je nokia com9 .. problem je sto vise od 50% nokia modela ne podrzavaju AT
[ unisoft @ 15.06.2011. 17:54 ] @
Ako kupujem od ME potrebne su mi 3 stvari: 1. Smart nosac 2. Telit GSM modul 3. Adapter ili USB ili RS323. Telit GSM modul se utakne na smart nosac ali adapter mora da se zalemi!!! Procitaj prethodne postove i videces da su mi to potvrdili ljudi koji su vec koristili ovu opremu.
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 18:04 ] @
telit modul utaknes u smart nosac. na smart nosacu imas header, isto kao i na ovim usb modulima koje sam ti linkovao, sa njih do smart nosaca samo prebacis obican kablic sa pin na pin i vozi miski (gnd, rx i tx i to je to, 3 zicice) ... mozes i da ga zalemis ako bas oces
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 18:05 ] @
btw, ako uzmes ono iz seed-a, tu isto nemas direkt pristup preko usb-a modulu. arduino ima usb ali to je za pricu sa mikrokontrolerom na arduinu, ako hoces sa pc-a da pricas sa modulom opet ti treba modul usb na ttl usart koji opet sa 3 zice treba da spojis
[ Sepa011 @ 15.06.2011. 19:06 ] @
Citat:
unisoft: Ako kupujem od ME potrebne su mi 3 stvari: 1. Smart nosac 2. Telit GSM modul 3. Adapter ili USB ili RS323. Telit GSM modul se utakne na smart nosac ali adapter mora da se zalemi!!! Procitaj prethodne postove i videces da su mi to potvrdili ljudi koji su vec koristili ovu opremu.


Za ovo hajlajtovano, obrati se Predragu Supurovicu, za 3 zicke ce ti izici u susret.
[ bogdan.kecman @ 15.06.2011. 19:36 ] @
de iskopa pedju, ne vidim da je ista pisao u ovoj temi :)

[ Sepa011 @ 15.06.2011. 20:20 ] @
Nije nista pisao u ovoj temi, al' zna da fata lemilicu s' prave strane i da ne bode pipalice od instrumenta u usi

P.S. uz to je iz mesta naseg SuperProgramatora
[ mongule @ 16.06.2011. 12:54 ] @
Zanimljivo --> GPS Datalogger
[ unisoft @ 17.06.2011. 22:44 ] @
Molim za pomoc!!!

Danas sam trebao da narucim navedenu opremu ali postoji jedan problem. Oni rade samo sa PayPal-om, a Srbije na listi za otvarnje account-a na PayPaly nema. Placanje vrsim preko VISA INTERNET kartice Vojvodjanske bake. Radi se o http://iteadstudio.com/.
[ bogdan.kecman @ 17.06.2011. 22:53 ] @
zato sam ti i dao linkove i za SEEED sajt posto oni imaju slicnu opremu a primaju uplate obicnom karticom. za itead jedino paypal
[ unisoft @ 17.06.2011. 23:00 ] @
A ovi moduli na seed-u jesi li to isti ili samo od druge firme... ako dobro vidim na njima pise UNO. Jesi li ti narucivao preko oprema seed-a ili preko iteadstudio.com.
[ bogdan.kecman @ 18.06.2011. 02:25 ] @
ja narucujem od OBA kao sto vec napisah .. ali ja imam paypal

elem, arduino UNO je najnoviji "mali " arduino a arduino mega 2560 je najnoviji "veliki - vise rama vise pinova vise flasha". Seed prodaje ORIGINALNE arduino-e (talijanske). itead prodaje arduino KLON. (klonu nista ne fali radi odlicno)

to je sto se tice arduino dela. Ne znam da li si svatio uopste sta je arduino ( http://arduino.cc/ )? To je razvojni alat zasnovan na atmelu koji dolazi uz "jednostavan za koristenje" IDE koji u sebi ima kompajler i sve ostalo sto ti treba da bi programirao mikrokontroler. Taj razvojni alat ima "predefinasan" izgled tako da se tacno zna gde ide koji pin i onda imas ove takozvane "shildove" koje zabodes odozgo na njega. Znaci kad kupis arduino i na njega zabodes GSM/GPRS modul to ti NECE dati mogucnost da pricas sa modulom preko kompjutera vec ce ti dati mogucnost da pricas sa modulom sa ardiono mikrokontrolera (atmega..) ... taj usb steker sluzi samo da bi mogao sa pc-a da pricas sa mikrokontrolerom (i uploadujes na njega novi firmware)

gsm plocice na seeed-u i na itead-u su kao sto vidis razlicite .. koriste isti modul (koji je zalemljen na plocicu) ali su same plocice razlicite - obe ce ti odraditi posao slanja i primanja sms-a

[ unisoft @ 18.06.2011. 10:18 ] @
Citat:
ja narucujem od OBA kao sto vec napisah .. ali ja imam paypal


A kako si uspeo da otvoris account na PayPal-u kada Srbije nema na listi. Pokusao sam juce da otvorim i kada sam kliknuo na sledeci link www.paypal.com/us/cgi-bin/webs...2be6d275c375afb284863ba74d6cdc video sam da nema Srbije u listi!!!
[ bogdan.kecman @ 18.06.2011. 14:31 ] @
tako sto imam papire i adresu i bankovni racun u jos ponekoj zemlji osim srbije .. potpuno nebitno za ovu pricu, da je lako imati paypal u srbiji ne bih spominjao za itead da "zahtevaju paypal", salju bez problema u srbiju ali moras da imas nacin kako da platis (da ti plati rodjak iz hrvatske, posto oni imaju paypal, ili bivsa riba iz slovenije, kum iz olandije ... ) ...

ako nemas nacin da dodjes do paypal-a onda zaboravis na itead i koncentrises se na to sto ima u ponudi na seeed-u (ja sam ih btw ubedio da upale i placanje kreditnim posto su oni mislisli da paypal pokriva ceo svet)

za seed je bitno, posto imaju neki limit dnevni za primanje para preko kreditnih, moze da ti se desi da te odbije njihov payment system, ako ti se to desi, sacekaj jedan dan pa probaj opet
[ unisoft @ 18.06.2011. 19:43 ] @
Toliko o narucivanju robe preko http://iteadstudio.com, otpisano. Ljudi iz PayPal-a su bili ljubazni i odgovorili mi na poslati email.

Citat:



Hello, my name is Doris from PayPal Customer Service.

I understand that you really want to use PayPal’s services and we
appreciate you for choosing us. At this time, we do not yet offer
services to residents of Serbia.

Due to the complexities in laws and requirements in different countries,
some may not be instantly added to the list of countries we cater to.
We'd like nothing more than to have you as a PayPal member.

Though we can't provide an exact date for coming to your region, we can
promise you we're working hard to get there. We have taken note of your
concern. We assure you that PayPal is continuously working on providing
features that would cater to all your needs. For more information on
PayPal supported countries, just go to the official PayPal website and
click the "Worldwide" link at the bottom of the page.

Thank you for your interest in PayPal, one of the safest ways to send
money in the world.

We are committed to making your experience with PayPal pleasant and
rewarding. Thank you for choosing PayPal.

Sincerely,
Doris
PayPal Consumer Support
PayPal, an eBay Company


Ipaku cu morati da narucim preko seeedstudio.com, skuplji su $15 ali oni prodaju orginalne module,a http://iteadstudio.com kopije :(. A ovi nasi obecali kao da ce Srbija biti na PayPal listi do kraja 2010. Znate kada cemo biti? Kada udjemo u EVROPSKU UNIJU, a to malo mo***
[ Sepa011 @ 18.06.2011. 21:44 ] @
@unisoft: Nemoj mnogo da "penis", samo obavesti kad zavrsis projekat i OBAVEZNO napisi cime si isti realizovao

Kako si krenuo, tvom ce programu da zafali GSM/GPRS komunikacija, a ti ces da udjes u uC vode
[ unisoft @ 18.06.2011. 23:31 ] @
Citat:

@unisoft: Nemoj mnogo da "penis", samo obavesti kad zavrsis projekat i OBAVEZNO napisi cime si isti realizovao
Kako si krenuo, tvom ce programu da zafali GSM/GPRS komunikacija, a ti ces da udjes u uC vode



lol. Brate pa necemo da se vredjamo :))))). Hahha polako videcemo se mi na TV-u i u novinama za otprilke 15 meseci.

Meni je se bila zanimljiva cifra koju bi dobio ako bih ugradio to sto mi trazi u vec gotovu aplikaciju... nije mi hica ali treba i meni zbog nekih drugih stvari. Iznervirao sam se kada sam video da ne moze da se naruci, moze samo preko PayPal-a za druge zemlje ali ne za Srbiju :). Ako isporuka trace od 10 do 15 dana trebalo bi da mi oprema stigne do 10jula. Cekam samo da mi ovi sa iteadstudio ondgovore na email da li postoji neka alternativa u vezi placanja. Ako ne odgovore za 2-3 dana naruci cu navedenu opremu preko seed-a (a mozda i narucim preko druga iz Norveske, dolazi u Sr 29-30juna samo msl da sam za tu opciju zakasnio). Oni su za istu stvar skupli $15 ali nema veze :), barem je orginal, a ne kopija i ima izlaze za audio.
[ bogdan.kecman @ 19.06.2011. 00:13 ] @
vecina radnji na istoku zahteva paypal, i svi sa ovih prostora pi3de zato sto paypal u srbiji ne radi, to su cinjenice sa kojima prosto mora da se zivi... lopovi postari i zlocudni carinici su isto cesto prepricavan problem bez resenja...

sto se tice seed-a on prodaje original ARDUINO (uno i mega) dok GSM modul prave oni isto kao sto pravi itead dakle tu nema "original i kopija" .. isti je originalni modul na plocici koju prave jedna ili druga firma, razlikuje se plocica na koju je zakacen taj modul a ta plocica "ne postoji original/kopija" vec je delo jedne odnosno druge firme (obe firme imaju svoj tim koji popunjava (sto rucno sto pick&place) i testira plocice a obe firme koriste istu fabriku za pravljenje pcb-a)

[ Sepa011 @ 19.06.2011. 12:01 ] @
Citat:
unisoft: lol. Brate pa necemo da se vredjamo )))). Hahha polako videcemo se mi na TV-u i u novinama za otprilke 15 meseci. %< %< %<


Pazi samo da kad bude pisalo na radiJu puste u pozadini pesmicu "With A Little Help From My Friends", izvodjaca izaberi po svojoj zelji
[ unisoft @ 22.06.2011. 12:40 ] @
Posle dosta razmenjenih poruka sa jednim es-forumasem razresio sam mnoge nejasnoce koje sam imao iz ove oblasti. Napravio sam spisak opreme koji treba da narucim samo sam jos u dilemi koji mikrokontroler da uzmem, Arduino Mega ili Fez Pandu II? Plz za savet!!! (procitajte komentar na kraju posta)

Arduino UNO ($29.90) vs Arduino Mega 2560 ($64.80) vs FEZ Panda II ($39.95)

Arduino UNO



detaljnije na sajtu: http://garden.seeedstudio.com/index.php?title=Arduino_UNO
Citat:

ATmega328 microcontroller
Input voltage - 7-12V
14 Digital I/O Pins (6 PWM outputs)
6 Analog Inputs
32k Flash Memory
16Mhz Clock Speed


Arduino Mega



detaljnije na sajtu: http://garden.seeedstudio.com/index.php?title=Arduino_Mega_2560

Citat:

ATmega2560 microcontroller
Input voltage - 7-12V
54 Digital I/O Pins (14 PWM outputs)
16 Analog Inputs
256k Flash Memory
16Mhz Clock Speed

Arudino UNO i Arduino Mega su sa Aduinovo razvojno okruzenje, IDE, postoji opcija da se sa sajta skinu addin-ovi za VIsual Studio rezvojno okruzenje ali kazu da ima dosta bag-ova taj addin. Fez Panda radi dobro sa Visual Studio-om zasto sto je napravljen za .NET okruzenje

Fez Panda II



detaljnije na sajtu: http://www.ghielectronics.com/catalog/product/256
Citat:

Based on NXP's LPC2387 micro-controller with GHI's commercial USBizi firmware/software package.
72MHz. 32-bit ARM7 processor.
512 KB Flash (148KB for user application) .
96 KB RAM (62KB for user application).
Compatible with most Arduino shields.
USB device connection for run-time debugging.
Specialized libraries to configure USB port to emulate devices like thumb-drive, virtual COM (CDC), mouse, keyboard.
USB Debugging and Virtual COM (CDC) can work simultaneously.
USB Host support with modifications.
Built-in Micro SD card socket (4-bit high speed SDHC support, no 2GB limit) with card detect signal.
54x Digital I/O ports.
6x 10-bit analog Inputs.
10-bit analog output (with audio WAV playback).
6x Hardware PWM channels.
2x CAN channels.
Battery backup RAM 2KB.
Configurable on-board LED and button.
4x UART serial ports (one with hardware handshaking capability).
OneWire interface (available on any IO).
Built-in Real Time Clock (RTC) with the suitable crystal.
Processor register access.
OutputCompare for generating waveforms with high accuracy.
RLP allowing users to load native code (C/Assembly) for real-time requirements.
Ethernet support through W5100 chipset with full TCP, UDP, HTTP, DHCP and DNS support . Ethernet throughput is 400Kbps. Perfect Match for FEZ Connect shield.
Extended double-precision math class.
Parallel Port (ideal for color displays).
JTAG is exposed (available only when firmware is erased).
Multi-Threading.
XML.
FAT File System.
Cryptography (AES and XTEA).
Low power and hibernate support.
In-field update (from SD, network or other).


Fez Panda II napravljena za rad sa Microsoft Visual Studio-om.

Neke od mougucnosti mikrokontrolera

Arduino:

1.Arduino 101 potentiometers and servos: http://www.youtube.com/watch?v=FKj9jJgj8Pc&feature=feedlik
2.Arduino - Magnet levitation: http://www.youtube.com/watch?v=LDcBqwRJCyg&feature=feedlik
3.Testing arduino helicopter auto-stabilisation: http://www.youtube.com/watch?v=4CID_p571QM&NR=1
4.RGB LED cube 8x8x8: http://www.youtube.com/watch?v=Pq0dPLPeQpY&feature=feedlik

Fez Panda:

1.FEZ Panda USB MP3 Player: http://www.youtube.com/watch?v=pcrbNAoaZME
2.FEZ Panda and GPRS: http://www.youtube.com/watch?v=OtUbNkChFPc&feature=related
3.Testing new FEZ Panda II's with XBee: http://www.youtube.com/watch?v=5r3SikeS5jA&feature=related
4.Fez panda, pololu stepper driver test: http://www.youtube.com/watch?v=1J4ve4weAi0&feature=related


Vase mislljenje da li je bolje uzeti Arduina ili Fez Pandu. Fez Panda je mnogo jaca, ima sat, sd, mnogo vise izlaza, real time debugging i jos mnogo mnogo stvari po kojima je jaca. Fez je napravljen za rad sa Microsoft .NET okruzenjem !!! Sti se tice kompatiblinost sa Arduinovim Shield-ovima vas iskustva su ako ih imate? Meni je samo bitno da li radi Fez Panda sa GPRS Shield-om sa seed-ovog sjata.


[Ovu poruku je menjao unisoft dana 22.06.2011. u 15:09 GMT+1]
[ Sepa011 @ 29.06.2011. 15:27 ] @
Vidim ja da ce ovde da se zarade "silne" pare

Od softvera za PC ocigledno da nema nista, al zato, par meseci oko 'duina i ostalih,...
[ acatheking @ 18.07.2011. 14:57 ] @
Ne znam da li je kasno, sad naleteh na temu. Mozda bude od koristi http://wammu.eu/gammu/ program koji podrzava mnoge telefone, pa i usb modeme. Za slanje i prijem SMS odlicna kombinacija :)
[ Sepa011 @ 18.07.2011. 20:56 ] @
Jes, al nece da cavrlja sa GSM/GPRS/GPS modulima :P
[ acatheking @ 19.07.2011. 08:56 ] @
Pa to jes', nece moci da cavrlja sa modulima, ali ce moci da salje/prima SMS poruke, sto je i cilj iz prvog posta... ili ja nisam razumeo pokretaca teme sta on zapravo hoce. :)
Ako se GSM modul, u komninaciji sa USB-to-Serial elektronikom, moze povezati na PC (preko kojeg ce tvoja aplikacija da komunicira sa modulom), cemu onda potreba za μC?
[ Sepa011 @ 19.07.2011. 09:11 ] @
OP se, najverovatnije, malko nalozio i uprtlj'o k'o pile u kucine

Od modula se doslo do 'duino,.... Ocekujem uskoro i novi OS za Space Shuttle
[ acatheking @ 20.07.2011. 19:30 ] @
Evo imam i ja neke ideje da zgrnem ogromne novce :), malo da se vratim u uC vode, pa da priupitam, jes da nema veze sa temom:

@bogdan.kecman
Kazes da hoce ponekad da ocarine paketice kad narucujes sa pomenutih sajtova, pa me zanima koliko ovi nasi pridodaju za carinu?

Skoro sam narucivao neku kameru iz PRC-a, na 70E koliko je kostala, isto toliko je i bila carina (majku im)....