[ segment @ 15.06.2011. 16:04 ] @
Vo runtime na delphi aplikacija kako mozam da proveram dali postoi nekoe pole vo odredena paradox tabela, i ako ne postoi da go dodadam. Dodavanjeto aj ke go napravam so query so alter table megutoa ne znam kako da proveram dali toa veke postoi.
Pozdrav
[ Rapaic Rajko @ 18.06.2011. 19:05 ] @
Ne znam koje komponente koristis, ali bi tebalo da je je ipak jednostavno, jer su sve data access komponente izvedene od TDataSet-a.

Metoda TDataSet.FieldByName() vraca nil ako polje sa trazenim imenom ne postoji.

Pozz
[ segment @ 19.06.2011. 12:50 ] @
Ova vraka nil ama ako ne postoi vo dataset a jas sakam da proveram dali postoi vo originalnata tabela. Ova mi e potrebano zasto programata raboti na razlicni mesta i po potreba sum dodala nekoj polinja vo tabelite. Sega da ne pamtam kade sum a kade ne sakam pri startuvanje na programata da se proveri dali postoi poleto vo tabelata ili ne ako ne da se dodade so nekoja pocetna vrednost.
[ Rapaic Rajko @ 20.06.2011. 10:49 ] @
segment, dao sam ti sve sto treba, ali (izgleda) ne znas dovoljno materiju...

Sta znaci 'originalna tabela'? Ako uzmes TQuery, napucas mu upit sa 'select * from anytable', gde je 'anytable' ciljana tabela, gornji metod ce garantovano da radi. TQuery je izveden od TDataSet-a, znaci JESTE dataset (TQuery is TDataSet = true).

Ali evo i drugog nacina. Pogledaj u help-u komponente TSession i TDatabase, pa onda (hijerarhijski) redom 'na dole' (TTable, TField).

Pozz
[ savkic @ 20.06.2011. 12:08 ] @
> Ova vraka nil ama ako ne postoi vo dataset a jas sakam da proveram
> dali postoi vo originalnata tabela. Ova mi e potrebano zasto
> programata raboti na razlicni mesta i po
> potreba sum dodala nekoj polinja vo tabelite. Sega da ne pamtam kade
> sum a kade ne sakam pri startuvanje na programata da se proveri dali
> postoi poleto vo tabelata ili ne
> ako ne da se dodade so nekoja pocetna vrednost.

Prvo sa SELECT * FROM tabela i open možeš dobiti sva polja u datoj tabeli. Ako trebaš da proveriš da li neko određeno polje postoji koristi FieldByName, ako trebaš da vidiš koja sva polja postoje onda koristi: DataSet.Fields.GetFieldNames.

Za primer kako dodati novo polje u tabelu pogledaj: http://www.elitesecurity.org/t227211-0#1355437
[ segment @ 20.06.2011. 13:30 ] @
Jas se izvinuvam sto ve zamarav zaradi moja banalna greska. Jas sum stavila open na dataset-ot pred funkcijata fieldbyname. Zatoa mojte obidi bile zaludni, porakata za nepostoenje na poleto bile od toa. Debug ti gi otvara ocite :) Fala mnogu