[ eeestablishment @ 16.06.2011. 08:19 ] @
Ako tema nije za ovde molim moderatore da je postave gde treba .
Totalni sam laik za ovu oblast pa molim za savet.
Telekom Srbija nudi :
Click4 download 4096 upload 512kb/s
Click6 download 6144 upload 1024kb/s
MOja interesovanja na net-u se svode na citanje kojekakvih foruma ( kao ovaj ) , you tube . facebook chat. . . . . i gledanje online filmova ( najvise )
E sad pitanje :
Da li je Click4 dovoljan za gledanje filmova ili ce da mi koci ?
Da li da uzmem Click6 i signal " wirneless" a i troskove podelim sa komsijom ( stan do stana )
On je svojevremeno imao wirneless i meni je tada signal bio " veri good" ( znaci dovolno jak )
Sta je bolje : imati sam Click4 ili Deliti sa nekim Click6 ???
[ anon115774 @ 16.06.2011. 09:54 ] @
Obzirom da si ovaj forum okakrakterisao kao "kojekakav" ne verujem da ces dobiti odgovor od bilo koga :)
[ eeestablishment @ 16.06.2011. 12:13 ] @
Nije bilo zle namere , posecujem masu foruma , kazu i previse , pa iz toga nespretno iskoriscena rec " kojekakvi " .
Sama cinjenica da sam prisutan redovno , dovoljno govori o kvalitetu i mom zanimanju za pomenuti .
Kad sam vec prozvan , posebno bih pohvalio deo o fotografiji , foto-aparatima i foto-tehnici uopste .
Da ne mrsim dalje . . . . . pozZz i svako dobro .
[ sasa022 @ 16.06.2011. 12:46 ] @
@eeestablishment

Uzmite Click6,ali ga delite "preko zice".
[ Marko83 @ 16.06.2011. 13:02 ] @
Evo da ja probam da dam neku svoju analizu.

4/512 je 1060din
6/1 je 1905din(ako delite na pola onda ~950din po osobi i 3/512) + plus problemi oko deljenja, zajednicka naplata, potencijalno novi uredjaji za deljenje....

Licno mislim da je tu previse problema oko sitne ustede od 100din mesecno, plus imas 1Mb manje...

Ako vec placas 950din za zajednicki net bolje je placati 1060din za malo brzi net i bez potencijalnih problema
Moja preporuka je u ovom slucaju za 4Mb

Da ti je dilema oko paketa 1,5Mb i 4Mb onda bi vec bila druga prica....
Ovako mislim da ti nije isplativo da se petljas....

[ anon115774 @ 16.06.2011. 13:30 ] @
Citat:
Marko83: plus imas 1Mb manje...


Nenenenene. Nema 1Mb/s manje. Ukoliko bude delio net onda ima brzinu od 3Mb/s do 6Mb/s u zavisnosti od toga da li komsija trosi ili ne. E sad, ukoliko komsija drzi non stop zakucan download na 3Mb/s e onda ima 1Mb/s manje ali u svim ostalim slucajevima moze da se kaze da ima "od 1Mb/s manje do 2Mb/s vise".

Eto, ja npr, kao sto sam naveo u gornjoj poruci imam 4Mb/s koji se deli na osam racunara odnosno jedanaest ljudi pa mi se neretko desava da mi download ide preko 400Kb/s :)
[ eeestablishment @ 16.06.2011. 13:47 ] @
Ne rekoh da komsija uglavnom koristi net nocu a ja danju , tako da se vecinu vremena ne bi smo preklapali .
Mislio sam da on uzme paket a ja da se povezem wirneless , mada sad ovde pomenuse zicu ili jos i neke uredjaje pa mi to komplikuje .
Najvise me nervira ono ucitavanje i pauze tokom online filmova pa sam zbog toga za ovaku neku matematiku ako pomaze ?
PozZz . . .
[ anon115774 @ 16.06.2011. 13:52 ] @
Vidi, sto se ucitavanja filmova tice, ne mora da znaci da ce ti veca brzina ka provajderu resiti probleme. Moguce je da onaj ko salje film nema dovoljan protok ili da se na bilo kojoj tacki izmedju tebe i sajta sa kog gledas film pojavi usko grlo. Ne zelim da te obeshrabrujem ali jos ako je to besplatno sto gledas onda je velika verovatnoca da ce da dodje do zagusenja ili da ce jednostavno taj sajt da uvede ogranicenje brzine kojom ce da salje sadrzaj. To bi sve trebalo proveriti.
[ gigamg1 @ 16.06.2011. 14:31 ] @
A cekaj! Sta mu dodje to
Citat:
" wirneless"
? To nesto kao, delite konekciju ali bez virenja?
[ eeestablishment @ 16.06.2011. 14:44 ] @
Citat:
Informer: Vidi, sto se ucitavanja filmova tice, ne mora da znaci da ce ti veca brzina ka provajderu resiti probleme. Moguce je da onaj ko salje film nema dovoljan protok ili da se na bilo kojoj tacki izmedju tebe i sajta sa kog gledas film pojavi usko grlo. Ne zelim da te obeshrabrujem ali jos ako je to besplatno sto gledas onda je velika verovatnoca da ce da dodje do zagusenja ili da ce jednostavno taj sajt da uvede ogranicenje brzine kojom ce da salje sadrzaj. To bi sve trebalo proveriti.


U pavu si , jeste dzabe . A kad je nesto za dz . . . onda . . . .
Nervira me sto na istom forumu stariji filmovi idu glatko , sto kazu ko mleko . . . a noviji ( salt , turist . wanted . . . . .) koce li koce
Verovatno je interesovanje za ove druge mnogo vece po ima neke veze sa protokom i sl , kao sto si pomenuo .
[ anon115774 @ 16.06.2011. 14:54 ] @
Ili su stari filmovi snimljeni u slabijoj rezoluciji?
[ Sceka @ 18.06.2011. 12:26 ] @
Citat:
Informer: Vidi ovako:
...
E sad, da li je dovoljno 6Mb/s da bi delio sa komsijom... to vec ne moze niko da ti kaze. To zavisi iskljucivo od tvojih i komsijinih apetita. Npr. kod mene kuci na 4Mb/s linku postoji vezano 8 racunara koje koristi ukupno 11 ljudi (izmedju ostalih i ja) i nikad nije bilo bilo kakvih problema. Tu i tamo neko skida neki film, muziku ili cak neki torrent radi ali je za te situacija nabavljen ruter (a ne switch kakav bi ti imao od Telekoma) koji ima opciju da pegla saobracaj i da nikom ne dozvoli da gusi druge nego ravnomerno rasporedjuje protok svima.


Ne mogu da verujem! :) Ja sam imam 9 megabita i uskoro moram da predjem na 16 zato sto mi je malo (sporo) a vec neko vreme intenzivno razmisljam da probam varijantu od 30 megabita (sbb, imaju u ponudi i 60 megabita)!!!!! :)))) Pa stvarno... A mozda ja nisam normalan?! :)
[ eeestablishment @ 18.06.2011. 16:02 ] @
E tek sad ne znam . Taman sam se bio odlucio kad procitah i ovo . . .
Scekic jesi li ti ozbiljan ?
[ Sceka @ 18.06.2011. 16:54 ] @
Citat:
eeestablishment: E tek sad ne znam . Taman sam se bio odlucio kad procitah i ovo . . .
Scekic jesi li ti ozbiljan ?


Najozbiljniji! Pa pazi, na internet-u sam od kada je uveden kod nas, odnosno, i pre toga iako je bilo uzasno skupo jer sam morao da telefoniram u Madjarsku ili Austriju pa da se tamo kacim brzinom od 4200 kilobita u sekundu (nezamislivo sporo u danasnje vreme!!!) i tako sam koristio Mail i nesto sto se zvalo surfovanje iz DOS-a, pa Sezam pa SezamPRO pa Eunet (to je vec bilo do jaja - modem 33.600 kilobita u sekundi - Internet prosto LETI!!!)... Elem... do pre nekoliko godina je muka bila 'skinuti' drajver za neki hardver ako je bio 70-tak megabajta (na primer za Sound Blaster karticu). Skidanju nikad kraja a kad pukne pri kraju - da se use**s od muke, a cesto je pucala ta modemska veza! Pa je dosao ADSL... Ja odmah uzeo 512 kilobita i nisam izlazio iz kuce danima... Pa se to povecavalo pa na kraju predjem na SBB kablovsku varijantu (imao sam mesec dana 4 megabita Eunet ADSL-a i 4 megabita SBB kabla pa sam poredio - imam dva kompjutera- tako da sam dosao do rezultata mereno stopericom da je ipak brzi SBB a kud i kamo stabilniji). E sad... Sta je poenta ove price?! Zasto kazem da je malo 9 megabita koje trenutno imam?! Pa prosto, ako me ineresuje neki film skinem ga za desetak minuta pogledam malo ako mi se ne svidja brisem i idemo dalje. Ako mi se svidja ali je losa slika ili ton za nekoliko minuta nadjem bolji skinem ga za desetak minuta (do 45 - 50 minuta za savrsenu verziju) i idemo dalje. Isto tako za igre, programe... I sta ces vise od toga, masa ljudi se sad pita?! Pa hocu samo to da imam vise vremena koje bi koristio van kompjutera! Kako?! Tako sto bih skinuo film, seriju, igru, softver... za minut, probao, skinuo neku drugu verziju za minut, probao, skinuo napokon trecu odgovarajucu verziju za minut, probao, bio zadovoljan i otisao u setnju, kod prijatelja, negde na kafu, legao da spavam... I sve to u roku od pola sata -sat! Ima hiljade zanimljivih stvari na Internet-u koje je steta propustiti ALI ima i hiljade trenutaka u zivotu koji su dragoceni i nenadoknadivi a propustamo ih sedeci za kompjuterom!!! Sto veca brzina Internet-a koji imamo pruza nam vise ZIVOTA van Internet-a a to daleko vise vredi od samog Internet-a!!! Mozda zvuci paradoksalno, konfuzno... Ali ja tako razmisljam! :)
[ eeestablishment @ 19.06.2011. 08:42 ] @
[quote]Sceka:" Ima hiljade zanimljivih stvari na Internet-u koje je steta propustiti ALI ima i hiljade trenutaka u zivotu koji su dragoceni i nenadoknadivi a propustamo ih sedeci za kompjuterom!!! "

Lepo receno , svaka chast . . .
[ anon115774 @ 19.06.2011. 14:09 ] @
Citat:
Sceka: Ne mogu da verujem! :)


Veruj :)



Ovo je statistika tog linka. Kao sto rekoh, poenta je u strukturi korisnika tog linka :)

Eto, tebi npr nije dovoljno ni 30Mbit/s ali meni je sasvim dovoljno i ovo. Iako sam kao i ti jos '92 godine koristio data vezu brzinama od neverovatnih 300bps (bita, ne bajtova). Skoro da sam mogao brze da kucam nego sto su podaci isli. Ali to nije ostavilo nikakav uticaj na mene da sada moram da imam ne-znam-koliko-brz Internet. Ako hocu da pogledam neki film pustim download i radim nesto drugo dok se to skine. Nije mi frka da moram u roku od deset minuta da pogledam. Kao sto si i sam rekao ima nas raznih :)

I ok, skinuo si film za deset minuta i to je to. A ostatak vremena? Koliko ti je iskoriscenje linka? 100%? Ako ti je bitno da samo po potrebi bude brz a ukupno iskoricenje mu je 5% onda je to po meni bacanje para. Ali opet... ima nas raznih :)
[ Sceka @ 19.06.2011. 19:33 ] @
Citat:
Informer: Veruj :)



Ovo je statistika tog linka. Kao sto rekoh, poenta je u strukturi korisnika tog linka :)

Eto, tebi npr nije dovoljno ni 30Mbit/s ali meni je sasvim dovoljno i ovo. Iako sam kao i ti jos '92 godine koristio data vezu brzinama od neverovatnih 300bps (bita, ne bajtova). Skoro da sam mogao brze da kucam nego sto su podaci isli. Ali to nije ostavilo nikakav uticaj na mene da sada moram da imam ne-znam-koliko-brz Internet. Ako hocu da pogledam neki film pustim download i radim nesto drugo dok se to skine. Nije mi frka da moram u roku od deset minuta da pogledam. Kao sto si i sam rekao ima nas raznih :)

I ok, skinuo si film za deset minuta i to je to. A ostatak vremena? Koliko ti je iskoriscenje linka? 100%? Ako ti je bitno da samo po potrebi bude brz a ukupno iskoricenje mu je 5% onda je to po meni bacanje para. Ali opet... ima nas raznih :)


Ma to je poenta - ima nas raznih-!!! Ja sam Premium na Filesonic, Hotfile, Megaupload i Oron trenutno. Od septembra verovatno jos nekoliko hostova... Meni je iskoriscenost Internet konekcije uvek najmanje 80%. Jedan kompjuter nikada nije iskljucen i stalno se nesto skida, Skype je stalno ukljucen (ortaci i rodbina svuda po svetu)... Zato je meni malo 9 megabita a pogotovu kad znam kolike su brzine u razvijenom svetu, muka me uhvati!!! Da ne pricam o tome sto mizeran Upload ne dopusta da se potpuno iskoriste resursi Internet-a!!! Ako se koriscenje Internet-a bazira na Mail-u i nekoj vrsti surfovanja onda je mojih 9 megabita cisto bacanje para, to se slazem sa tobom 100%!!! Ali Internet je neuporedivo vise od toga i to da ne pominjem i da ne ulazimo u razgovor o zaradi koju omogucava Internet!!! Zato ce meni i 30 megabita vrlo brzo biti malo, predpostavljam, ostaje da probam pa da javim! Ja samo iznosim moje vidjenje i moj stav o tome i nista drugo. Problem je u tome sto ljudi u glavnom i dan danas pojma nemaju sta je u stvari Internet tako da je malo tesko pricati o celoj toj temi ako se ljudi ne razumeju u osnovi postavke nekih zivotnih nacela tako da se sve ipak svodi na - ima nas raznih! To je kao ona varijanta - o ukusima se ne raspravlja.... :))

Ispardonjavam se ako sam opsiran i dosadan!
[ fanfon @ 19.06.2011. 19:49 ] @
Kakve veze ima internet sa "zivotnim nacelima" i o kakvim nacelima pises? Nema blage veze sa temom. Ogromnoj vecini ljudi internet je izvor zabave u slobodno vreme i na njemu nalaze informacije, dopisuju se s prijateljima i igraju igre. Njima uopste ne treba za to neka posebno velika brzina protoka. A u vezi toga sto skidas-kako imas vremena da sve to pregledas i i skoristis? Jedino ako ne radis nista u zivotu pa si 25h dnevno za racunarom. To je nemoguce sve pregledati ili koristiti ako "stalno nesto skidas".
[ Sceka @ 19.06.2011. 21:00 ] @
Citat:
fanfon: Kakve veze ima internet sa "zivotnim nacelima" i o kakvim nacelima pises? Nema blage veze sa temom. Ogromnoj vecini ljudi internet je izvor zabave u slobodno vreme i na njemu nalaze informacije, dopisuju se s prijateljima i igraju igre. Njima uopste ne treba za to neka posebno velika brzina protoka. A u vezi toga sto skidas-kako imas vremena da sve to pregledas i i skoristis? Jedino ako ne radis nista u zivotu pa si 25h dnevno za racunarom. To je nemoguce sve pregledati ili koristiti ako "stalno nesto skidas".


Vrlo jednostavno. Ako neko Internet koristi samo za ono sto si ti naveo da radi vecina ljudi kod nas onda je ta vecina ljudi u velikom problemu jer baca nevidjeno para totalno bez veze! To je slicno kao moj komsija koji je kupio potpuno nov auto a i dalje ide svuda autobusom (cela porodica, on, zena i dete) a cak i u selo kod svojih ide autobusom!!! Hiljade eura stoji na parkingu a on ide oko 150 kilometara tamo i toliko nazad autobusom!!! Velika vecina ljudi koji poseduju kompjuter uglavnom ga koristi samo za ono sto si ti naveo i opet kazem ti si u pravu ali to je nevidjeno bacanje para!!! A sad Internet. Za to kako ga vecina ljudi koristi, po tvojim recima a ja se slazem sa tobom, dovoljno je 512 kilobita u sekundi i to je kraj! Ali stvarno je tako! A sad dolazimo do "zivotnih nacela" ili stavova ili principa koje ti ne mozes da povezes sa Internet-om. Moj zivotni stav je sledeci: sve sto posedujem iskoriscavam apsolutno do maksimuma!!! Ali se trudim da znam sve o tome sto posedujem! Znaci imam auto i znam sve o njemu (koliko to amaterski moze da se nauci, da sam profesionalni vozac znao bih apsolutno sve!) i koristim ga maksimalno sto znaci da mi ne pada na pamet da idem autobusom kad mogu mnogo brze i udobnije da se prevezem iz tacke A do tacke B i tako dalje! O kompjuterima znam mnogo vise od obicnog korisnika i tako ga i koristim! O Internet-u znam isto mnogo vise od obicnog korisnika i tako ga i koristim. U svetu se bez Internet-a ne moze ziveti vec godinama po raznim pitanjima (od placanja racuna, zakazivanja kod lekara, kupovina namirnica, uplata tiketa za Lotto...) a kod nas se naglo povecavaju mogucnosti!!! I zasto koristiti Internet samo za informaciju ili zabavu (pa bolje je odigrati sat vremena fudbal sa drugarima nego se "zabavljati" sam za kompjuterom!) kad u osnovi Internet ne sluzi samo za to! Tvoji stavovi su slicni onima od pre izvesnog vremena kad je kod nas vladao stav "ma sta ce mi kompjuter, ceo zivot sam bez njega pa sta mi fali" da bi uskoro postalo nemoguce zasnovati radni odnos bez poznavanja rada na kompjuteru, stariji (zagovornici stava "sta ce mi...") su dobijali otkaze zbog toga sto nisu bili u stanju da budu u skladu sa vremenom u kojem zive... I eto takve veze imaju "zivotna nacela" i Internet i ova tema! Ako se samo nekoliko ljudi zainteresuje u smislu da pokusa da se informise, proba, otkrije koliko mogucnosti ima vise nego sto su mislili u vezi kompjutera i Internet-a shvatice o cemu pricam pa ce onda lakse da odluce koliko ce novaca to da ih kosta! Generalizacija tipa "vecina... za zabavu..." je prilicno besmislena iako mozda potpuno istinita ako se sve samo na tome zavrsava! Takvi stavovi nista ne doprinose ali mnogo unazadjuju po raznim pitanjima! Ali dobro... Idemo dalje...


Da... Pa imam vremena jer nemam klasicno radno vreme ali i ne sedim puno za kompjuterom (kako si pogresno zakljucio). Inace je moguce pregledati sve sto skinem a i zato mi treba veca brzina jer cu onda imati vise toga za "pregledavanje", probanje....
[ freeworld @ 20.06.2011. 13:39 ] @
@Sceka
A mozda i nisi normalan :)
ja imam 1 mbit\s i gledam filomove i skidam filmove i igrice,cak sam skinuo dosta filmova od 4,7 gb :D
[ Sceka @ 20.06.2011. 14:49 ] @
Citat:
freeworld: @Sceka
A mozda i nisi normalan :)
ja imam 1 mbit\s i gledam filomove i skidam filmove i igrice,cak sam skinuo dosta filmova od 4,7 gb :D



Svaka ti cast! :) A jos ti "svakija cast" onda kad budes gledao svaki film a da je najmanje 720p, kad budes procitao da je neka igra danas 'izasla i ima je za skidanje' pa je skines za nekoliko minuta i igras (kad ti bude trebalo vise vremena za instalaciju necega nego sa 'skidanje' istog!), kad budes na Internet-u dobio ideju kako da zaradis puno para pa te nece zanimati koliko te kosta Internet...

A ja cu i dalje terati moju nenormalnost do krajnjih granica... :)
[ freeworld @ 26.06.2011. 10:21 ] @
Citat:
Sceka: Svaka ti cast! :) A jos ti "svakija cast" onda kad budes gledao svaki film a da je najmanje 720p, kad budes procitao da je neka igra danas 'izasla i ima je za skidanje' pa je skines za nekoliko minuta i igras (kad ti bude trebalo vise vremena za instalaciju necega nego sa 'skidanje' istog!), kad budes na Internet-u dobio ideju kako da zaradis puno para pa te nece zanimati koliko te kosta Internet...

A ja cu i dalje terati moju nenormalnost do krajnjih granica... :)

Ako mogu na internetu da zaradim pare onda mi je dovoljan i 1 mbit a rezoluciju od 720p i 1080 p ne mogu da gledam jer mi je procesor slab i koci mi a novije igrice ne instaliram jer ne moze da se igraju,znaci ne treba meni bolji internet nego bolji komp,a i kada se setim da sam pre 2 meseca prvi put dobio flat u kuci ja sam vise nego zadovoljan.
[ mdax @ 26.06.2011. 21:21 ] @
Čovek je verovatno mislio na razne tipove foruma, ne sa namerom da uvredi nekog.
[ mdax @ 27.06.2011. 19:02 ] @
Uzet klick 4 . . . . . .
Hvala svima na savetima i pozZz . . .
[ Vlada666 @ 23.07.2011. 16:59 ] @
Predlazem promenu naslova teme u "Psihopatologija licnosti sa jakim linkom"

[Ovu poruku je menjao Vlada666 dana 24.07.2011. u 02:15 GMT+1]
[ stefke1249 @ 05.09.2011. 02:56 ] @
U svakom slučaju , za buduće čitaoce ove teme , bolje je uzeti 4mb svog ličnog interneta nego deliti 6mb sa komšijom . Moje lično mišljenje.