[ bulat666 @ 20.06.2011. 17:58 ] @
U prosloj temi na ovom delu foruma sam napisao da sam pazario masinu i evo ona je stigla i sve je ok ali ja imam par pitanja u vezi samog podesavanje masine pod Mach3 programom.

1. 1. Napravim model u velicini 600x400mm a kad ga ubacim u mach on je 10x manji (tj na obradku nije uopste ta velicina) Zasto? I uvek kad ubacim model, ose su udaljene svetlosnu godinu od radnog hoda... Znaci prevrndza celu masinu na drugi kraj pa tek onda krene da radi...? Ne razumem zasto... Ali to se desava kad stavim native units u MM ali kad su incima onda imam problem sa dostamanjim modelom od predvidjenog...

3. Onda jos jedna stvar... Imam neq laminu od kompa koju sam planirao da koristim za te stvari (samo za masinu i mach) medjutim kad na njemu ubacim nesto uopste ne ide ravnomerno i linearno nego pravi neke tacke na razmaku a motori kao da se pomeraju po pola milimetra? Dal to znaci da je komp previse slab za mach (128-rama, 500mhz, 32mb graf.)?!

4. Ne mogu da skapiram ovu Z osu? Ostavim je u nekom polozaju i kad treba da radi ona spusti samo malo ali ne dovoljno da glodalo udje u obradak, i onda onako lebdi iznad obradka. Dal to znaci da je moram spustiti do same povrsine obradka, taman toliko koliko je G kodom odredjeno da udje u obradak (malo je konfuzno ali ako nije jasno pojasnicu)...

5. Da li je grafitna mast dobra za podmazivanje vretena???!

6. Posto sam upravo procitao upustvo i stigao do "Motor Tuning". Tu se pominje Accel i Velocitiy i kaze da treba slajder pomerati do te mere (povecavati brzinu motora) dok on ne pocne da preskace ili gubi korake ili kako vec!? Da li je pozeljno menjati ove dve vrednosti ili ih samo ostaviti kakve jesu po defaultu???

P.S. Za podmazivanje vretena sam dobio odgovor na drugom forumu da nije pozeljno mazati ih sa grafitnom mascu ali ne i zasto??? Ako moze tu par predloga... itd... Eto toliko...
[ bulat666 @ 21.06.2011. 18:48 ] @
Bas nikakav savet?? :(
[ pkrzic @ 21.06.2011. 23:38 ] @
Citat:
Znaci prevrndza celu masinu na drugi kraj pa tek onda krene da radi...? Ne razumem zasto... Ali to se desava kad stavim native units u MM ali kad su incima onda imam problem sa dostamanjim modelom od predvidjenog...


Možda imaš u početku programa negdje G91 G28 X0. Y0.

Ova kode šalje mašinu u home poziciju.
[ pkrzic @ 21.06.2011. 23:41 ] @
Citat:
Onda jos jedna stvar... Imam neq laminu od kompa koju sam planirao da koristim za te stvari (samo za masinu i mach) medjutim kad na njemu ubacim nesto uopste ne ide ravnomerno i linearno nego pravi neke tacke na razmaku a motori kao da se pomeraju po pola milimetra? Dal to znaci da je komp previse slab za mach (128-rama, 500mhz, 32mb graf.)


Mach kontroler ima nebroj nekih nastavljenja koja moraju biti pravilno podešena, da bih mašina dobro radila.
Osobito moraju biti dobro podešeni parametri, koji se brine za dinamički odziv mašine.

mislim da nije problem u PC-u.

Probelem je u parametrima na Mach-u.
[ pkrzic @ 21.06.2011. 23:46 ] @
Citat:
Ne mogu da skapiram ovu Z osu? Ostavim je u nekom polozaju i kad treba da radi ona spusti samo malo ali ne dovoljno da glodalo udje u obradak, i onda onako lebdi iznad obradka. Dal to znaci da je moram spustiti do same povrsine obradka, taman toliko koliko je G kodom odredjeno da udje u obradak (malo je konfuzno ali ako nije jasno pojasnicu)...


ovde sve zavisi od toga kako je napravljen program.

Ako je program napravljen sa nulom na gornjoj strani sirovca (i to pretpostvljam) onda je pravi način ovaj što si ti spomenuo.
Alat ručno vodiš do neke Z koordinate, koja je malo ispod vrha sirovca (da ti malo ide u material) i onda u softveru kažeš, da je to nula po z-osi.

pozdrav
[ pkrzic @ 21.06.2011. 23:48 ] @
Citat:
1. Napravim model u velicini 600x400mm a kad ga ubacim u mach on je 10x manji


A sa kojim softverom si napravio program?
Možda tvoje koordinate nisu ok? (možda nešto nije OK sa decimalnom ?)
[ bulat666 @ 22.06.2011. 00:58 ] @
Citat:
Mach kontroler ima nebroj nekih nastavljenja koja moraju biti pravilno podešena, da bih mašina dobro radila.
Osobito moraju biti dobro podešeni parametri, koji se brine za dinamički odziv mašine.

mislim da nije problem u PC-u.

Probelem je u parametrima na Mach-u.



Ali sve radi fino na drugoj dual core masini sa 3gb rama itd... Ja sam tu odmah konstatovao da je komp neodgovarajuc! Slazem se da se 80% stvari oko podesavanja masine upravo vrsi preko programa u ovom slucaju Mach3.

Citat:
A sa kojim softverom si napravio program?
Možda tvoje koordinate nisu ok? (možda nešto nije OK sa decimalnom ?)


Kod prijatelja u ArtCAMu, on mi je izvukao toolpath kao G code. U pitanju je prosta recenica sa malo vecim fontom. I to kad masina radi izgleda kao da je 6x4 cm. Na 2 decimale. Ali ja mislim da ovo ima veze sa "Steps Per Unit" (vrednost 2000 po defoltu). Malo sam listao upustvo! A to znaci koliko je koraka motora potrebno da bi se vreteno okrenulo za jedan pun krug ili jednostavno da masina nauci koliko joj je koraka motora potrebno da napravi 100, 10mm itd... Da li sam u pravu???


[ pkrzic @ 22.06.2011. 07:51 ] @
Mislim da imaš pravo.

u vezi sa kompjuterom - Mach3 bih trebao nekdje imati kompjuterske zahtjeve. Provjeri u helpu ili na njihovoj stranici.
Onda češ bit siguran oko toga.
[ studio3dart @ 04.07.2011. 17:02 ] @
Iskontrolisi da li su ti dobra podesavanje u opciji MOTOR TUNING,tu imas opciju STEPS PER UNIT,ona se podesava prema koraku spindle i prema tome da li motor radi u polustepu,ili ako je u pitanju enkoder,koliko tacaka ima-rezoluciju.Od toga ti zavisi tacnost masine,jer ako je to omaseno,ako ti zadas da ti masina ode 20 mm udesno,ona ode 5 mm,to je onda problem.Pozdravljam te.
[ bulat666 @ 04.07.2011. 17:27 ] @
Citat:
studio3dart: Iskontrolisi da li su ti dobra podesavanje u opciji MOTOR TUNING,tu imas opciju STEPS PER UNIT,ona se podesava prema koraku spindle i prema tome da li motor radi u polustepu,ili ako je u pitanju enkoder,koliko tacaka ima-rezoluciju.Od toga ti zavisi tacnost masine,jer ako je to omaseno,ako ti zadas da ti masina ode 20 mm udesno,ona ode 5 mm,to je onda problem.Pozdravljam te.


Smanjio sam STEPS PER UNIT sa 2000 na 400 radi ok! Imala je opcija u SETTINGS pa steps per unit pa me pita koliko cu da pomerim masinu ja mu kazem 10cm a on je pomeri 5. Pa me pita koliko je masina pomerila a ja mu kazem 5 umesto 10 i on onda sam smanji na 400 i sad radi ko doxa. :D Samo imam jedno pitanje... Dal je ok da menjam redovno Velocity i Acc s obzirom koje materijale obradjujem. Ne moze istom brzinom da se krecu ose ako se radi drvo i plastika i aluminijum!???
[ Entoni @ 12.08.2011. 20:34 ] @
Citat:
bulat666: U prosloj temi na ovom delu foruma sam napisao da sam pazario masinu i evo ona je stigla i sve je ok ali ja imam par pitanja u vezi samog podesavanje masine pod Mach3 programom.

1. 1. Napravim model u velicini 600x400mm a kad ga ubacim u mach on je 10x manji (tj na obradku nije uopste ta velicina) Zasto? I uvek kad ubacim model, ose su udaljene svetlosnu godinu od radnog hoda... Znaci prevrndza celu masinu na drugi kraj pa tek onda krene da radi...? Ne razumem zasto... Ali to se desava kad stavim native units u MM ali kad su incima onda imam problem sa dostamanjim modelom od predvidjenog...

3. Onda jos jedna stvar... Imam neq laminu od kompa koju sam planirao da koristim za te stvari (samo za masinu i mach) medjutim kad na njemu ubacim nesto uopste ne ide ravnomerno i linearno nego pravi neke tacke na razmaku a motori kao da se pomeraju po pola milimetra? Dal to znaci da je komp previse slab za mach (128-rama, 500mhz, 32mb graf.)?!

4. Ne mogu da skapiram ovu Z osu? Ostavim je u nekom polozaju i kad treba da radi ona spusti samo malo ali ne dovoljno da glodalo udje u obradak, i onda onako lebdi iznad obradka. Dal to znaci da je moram spustiti do same povrsine obradka, taman toliko koliko je G kodom odredjeno da udje u obradak (malo je konfuzno ali ako nije jasno pojasnicu)...

5. Da li je grafitna mast dobra za podmazivanje vretena???!

6. Posto sam upravo procitao upustvo i stigao do "Motor Tuning". Tu se pominje Accel i Velocitiy i kaze da treba slajder pomerati do te mere (povecavati brzinu motora) dok on ne pocne da preskace ili gubi korake ili kako vec!? Da li je pozeljno menjati ove dve vrednosti ili ih samo ostaviti kakve jesu po defaultu???

P.S. Za podmazivanje vretena sam dobio odgovor na drugom forumu da nije pozeljno mazati ih sa grafitnom mascu ali ne i zasto??? Ako moze tu par predloga... itd... Eto toliko...


Ajde da krenemo redom
1. Kako napravis model? Ubacis G kod pretpostavljam. Kako sam video u nekom postu resio si pomeranje po osama tako da se nadam da ti to sada radi
3. Akopazljivo procitas help videces da od kernela tj podesavanja impulsa zavisi da li kompjuter moze da radi. Ja sam sa 1Ghz koristio 35 000, imas u helpu lepo objasnjeno. A ti vidi koliko ti treba impulsa prema koraku puta microstepi dobijes koliko ti treba impulsa. Obicno je 200x10 x microstep 16 ..... 32 000 ili 25 000 ako jekorak 5 ili 8 microstep. Vidi sliku u attachmentu
4. xa xa stvarno si masjtor. sigurno neces da podjes da obradjujes iz "rupe" nego dajes pocetak koji je visi oda najvise tacke namodelu.
5. Moze da posluzi, ali ja bih je zaobisao. Nadam se da imas navrtku sa recirkulacionim kuglicama , a ove su masti pupatibilne, daklem kuglice se lepe za njih, i dosta je gusta. Izbegavaj masti koje se razvlace kada uzmes izmedju prstiju, po preporukama proizvodjaca trazi masti za iglicaste lezajeve. Ja na mojoj masini koristim FAM-ovu (nisam siguran za oznaku mislim da je PD2), kutija od 750 g je oko 1000 dindzi. Pogledacu sutra koja je mast u pitanju
6. Zavisi kakve motore imas. Ako das sporo ubrzannje imaces preskakanje u ostrim ivicama, naime pravice radijuse. ne mozes sve da dobijes ni na forumu, treba par dana traziti po stranim forumima i videti kako se radi. Podesavanje brzine ide u zavisnosti od obrade koju zelis da radis, i ja licno ne volim mnogoda preforsiram motore (a svakako posle odredjujem brzinu davanjem F... u programu). Takodoje mozes i manuelno pomerati na samom mach3 sa fide rate dugmetom
sada znas zasto izbegavati grafitnu mast

ajd pa pustaj masinu u rad i malo vise upustva
pozdrac
[ bulat666 @ 13.08.2011. 22:49 ] @
1. Steps per unit na 400.

2. NEMA! Ne znam sto nema 2ke! :S Mora da sam imao jos jedno pitanje pa sam mu memoriosao broj 2! :)

3. Bacio sam kantu na recikliranje. Sad koristim Athlon 3500+, 512 ram-a... Sve ok! ;)

4.E tu je stvar sledeca... Sve zavisi koji program koristim za izradu modela... Ako koristim ArtCAM onda 0 na Z osi racuna od radnog stola pa ako imam obradak debeo 25mm i dubinu reza 5, onda on podigne na "safe z" na 30 pa spusti na 22.5 (2.5 mm stepdown) pa sledeci krug na 20! A Ako koristim recimo VCarve onda on racuna 0 na z od krajnje visine obradka... pa u tom slucaju podigne 6 mm od obradka (safe z) pa onda spusti na -2.5 (podrazumeva se da je obradak 25mm i dubina reza 5). Zapravo taj 25mm obradtka je 0 za Z! :)

5.Koristio sam je u pocetku ali sam ocistio vretena od nje i cekam sad da mi stigne neka industrisjka mast od SKF-a. Ima tu u komsiluku neki zastupnik za SKF i za jos par njih... Nemam kuglicna vretena vec trapezna sa maticom!

6. E sto se tice Tuning-a... Do skoro sam radio na mozda 500 mm/min (ali tu se drvo pali u nekim deonicama) mnogo smesno izgleda kad recimo krenem da glodjem kvardat pa je jedna polovina kao zapaljena a druga ok i to podeljene po dojagonali glodano u ofset rezimu. pa sam povecao na 1000! Ali otupela glodala pa pocinje drvo da se cupa. Tako da sam o5 u nekoj nedoumici. Sto ti kazes probavam sve redom pa sta mi ispadne najbolje. Trenutno mi je Velocity na 750 mm/min a Accel 50. Motori su nema23 3A, 2,2 Nm! Nisam jos probao da glodjem sa visepernim glodalima vec koristim nozeve od glodalice koji su btw RAVNI i horizontalno i vertikalno!

Trazim Kress-a jos uvek. Ako neko ima nek pise pp! ^^
[ Entoni @ 13.08.2011. 23:40 ] @
4. Mi radimo u MasterCAM-u tako da ti ovde ne mogu pomoci L:-)
5. Cepaj onda grafitnu mast (ako je vec imas) i ne brigaj, nemoj da trosis pare na SKF ove masti
6. Kako mislis pali ti na 1000 min/min. Mi smo sada pustili sa 4 pera na F1000, kress na 2, mislim da je to oko 17-18 000 obrtaja i radi kao sat. Glodalo fi6 za grubo, fi 3 fino i odlicno ispalo. Ne znam koja glosala koristis ali to ne bi smelo da pali ni pod razno (semako se ne vrte na 30000 obrtaja. evo ti slika u attachmentu, sveze stiglo.
A da mast je FAM PD2 koju koristim
ajd u zdravlje
[ nidzolino85 @ 01.09.2011. 00:21 ] @
bulat666 i za sve ostale koji budu imali slican problem, u pitanju je napajanje racunara, obicno monitor treperi kada masina radi kod mene je slucaj sa plazmom takav bio, promeni i stavi min 600w dobrog napajanja i resen problem, mach3 moze da radi na starijim masinama
[ bulat666 @ 04.09.2011. 02:08 ] @
Citat:
nidzolino85: bulat666 i za sve ostale koji budu imali slican problem, u pitanju je napajanje racunara, obicno monitor treperi kada masina radi kod mene je slucaj sa plazmom takav bio, promeni i stavi min 600w dobrog napajanja i resen problem, mach3 moze da radi na starijim masinama


Meni to nema smisla... Masina mi sasvim ok radi na kompu sa dual-core cpu i 3 gb ram i 512 ddr2 grafickom. Gde nas nadje 600w? Nije bas ono jeftino a i nije bas ni neophodno?
[ nidzolino85 @ 04.09.2011. 08:27 ] @
da li tvoja upravljacka jedinica dobija napaajanje jednim delom iz racunara (ovako je kod plazme), dakle kad raskacis komp onaj deo koji ubadas npr. u hard (ima 4 rupe) koji je napajanje e takav prenosi struju od oko 12v, upravo taj kabl ukoliko napajanje nije dobro zeza, kazem ti mi smo 2 dana na nasoj masini pokusavali sve i svasta, najpre softvverski menjali parametre dijagrama brzine, a onda skidali motore i menjali za nove, dalje menjali ceboru - plazmu i na kraju zamenili komp i videli da radi. Palo mi na pamet da je napajanje, skinuo sa starog kompa od 350w i radio je oko mesec dana i opet ista prica, tada mi je rekao jedan serviser da kupim originalno od 600w i da ne brinem vise, evo vec godinu dana radi odlicno.

Probaj da napajanje sa tog jaceg racunara postavis na taj stari komp i vidi sta se desava ne kazem ti ja da je 600w neophodno
[ bulat666 @ 04.09.2011. 19:09 ] @
Ufff! Pazi ovako taj deo za koji ti pricas se zove molex konektor i on je 12 + 5v! (12 na zutoj i 5 na crvenoj zici, crne su GND)! Moja upravljacka jedinica ima sopstveni "trafo" da ga nazovem, jer ide poseban strujni kabal za nju! Tako da u neq ruku ta prica o napajanju iz kompa mozda i ne vazi za mene? Al ajd, da probamo i to... Mada stvarno mislim da treba ispostovati minimalne hardverske za Mach... Sto se tice kompa!

Al ajd probacu, pa cu da javim, mislim to mi nije tesko! :)
[ nidzolino85 @ 05.09.2011. 23:13 ] @
nisi me razumeo, taj konektor jeste napajanje ali ne za upravljacku jedinicu, u.j. ne radi na 12v, ona sluzi npr. kod plazme da posalje signal kroz impuls kad ce cebora-mlaz da se ukljuci, sad ne znam koju ti masinu imas ali predpostavljam da imas vezu izmedju pc-ja i u.j., pa polazim od ovog mog iskustva. sto se tice zahteva sad jbga i u autocad-u pise da moze da sljaka na 600mhz i 128ram ali otvaranje fajlova traje citavu vecnost a o renderisanju da i ne pricam tako da sto jaca masina to bolje ali ako imas matoru masinu koja ce ti sluziti samo da pustas program onda mislim da je i ta koju imas dobra

inace da li je neko od vas radio image - teme ili kako vec za mach3 zajedno sa dugmicima i komandama., zanima me da li se kreiranjem i pozivanjem nove slike u mach3 menjaju sva podesavanja ili ostaju ista a menja se samo slika?