[ bokini @ 14.02.2004. 15:48 ] @
Pozdrav,

Prodajem vec 4 meseca softwer preko interneta koristeci usluge ShareIt-a i KAGI-a, gde oni uzimaju svoj (7% i 10%) procenat od svake prodaje i salju mi novac na svakih par meseci.

Zanima me da li je u ovom trenutku potrebno otvoriti firmu zbog ovoga. Zaradjujem max 400 evra mesecno-zavisno od kursa dolara :(, cesto i manje ali ipak ide nekako i nadam se da cu poboljsati prodaju. Sve mi stize u banku preko wire transfera.

Ako moram da otvorim firmu, zanima me koji "tip" firme je najbolje otvoriti. Dakle nemam nikakvu kancelariju i sl, vec radim od kuce. Da li postoji neki nacin da se placaju porezi i sl. u zavisnosti od zarade, dakle da ne placam neki ogromni iznos koji nisam ni zaradio. Da se ne desi da moram da zatvaram firmu ako prodaja krene slabo.

Takodje da li je moguce da ja i moj drug zajedno nekako otvorimo firmu. Moze da se vodi na jednog a drugi da radi (?) , a da ne moramo da otvaramo ortacko drustvo za koje sam cuo da ima velike obaveze.

Sta vi mislite da je najbolje za mene u ovom trenutku. I da li je mozda moguce da se tzv. tip firme "upgrade-uje" kasnije :)

Zanima me uopste da li je potrebno uopste placati porez za te stvari, posto mi ShareIt i Kagi uzimaju procenat i on ustvari vrsi prodaju, ili njih vise da shvatim kao trzni centar a mene kao prodavnicu unutar njega :)

Pozdrav i hvala.
[ mizob @ 14.02.2004. 17:56 ] @
Otvaranje FIRME je oko 4000-5000 eura,pa ako imas tolko da ulozis samo da bi je otvorio...

Nego mene zanima otprilike kakve programe pravis i u cemu ih pravis?
Ako mozes da mi kazes,znaci za cega otprilike sluzi program i u cemu ga napravis.
Hvala.
[ bokini @ 14.02.2004. 19:35 ] @
Zdravo,

Nema sanse da je 4000-5000 evra za otvaranje firme. To je zaista mnogo samo za jednu firmicu. Citao sam nesto malo pre na Economy sajtu, meni bi izgleda najvise odgovarala agencija kao tip firme.
[ mizob @ 14.02.2004. 20:48 ] @
Slazem se da je puno.
Firma kao Firma u tom smislu reci je toliko.
Mozda tebi ne treba firma,nego nesto drugo.


A mozes li mi odg. na pitanje sto sam postavio u vezi programa :
kakve otprilike pravis prorame i u cemu?
[ bokini @ 14.02.2004. 21:19 ] @
Pozdrav

Napravio sam komponentu za Delphi, neka vrsta tabele. Ako oces mozemo da popricamo preko mail-a.

Neznam zaista da li je potrebna firma za ovo, ja nista ne prodajem u srbiji. Dakle ShareIt ili ja to prodajemo (izvozimo ?!) u svet. Ovde dakle postoji onaj VAT koji placa kupac, ali dalje ne znam. Verovatno mi ni nemamo zakon za ovo. Evropska unija se fino zastitila pomocu VAT-a ali ovo ostalo je izgleda free for trade :)
[ pctel @ 15.02.2004. 01:44 ] @
Ne shvatam za sta ti uopste treba firma, kad funkcionise i ovako?
Ukoliko postoji razlog za otvaranje firme, moras da razmislis sta ti ustvari radis, da li proizvodis software, ili nudis uslugu kucanja na tastaturi. Oko ovoga je situacija prilicno nejasna, meni je nekako logicnija prva opcija, ali svakodnevno sretnem po nekog neistomisljenika po tom pitanju. Ako podjemo da sam ja u pravu, i da je to proizvodnja, onda, kad dodje inspekcija, i trazi ti da im pokazes stanje proizvedene robe u magacinu... :-) .
Ja imam i tu svoj pristup. Software koji prodajem, snimim uvek na neki "nosac podataka" (CD, disketa...), a proces programiranja tretiram kao doradu tj. oplemenjivanje praznog medijuma (disketa, CD) :-) . U tom slucaju, kad neko dodje i trazi da mu pokazem proizvode, mogu mu pokazati narezane diskove, ako traze da vide repromaterijal, pokazem im prazne diskove, i tu se nasa prica zavrsava.
To mozda i nije jedini nacin, ali je svakako 100% usaglasen sa zakonom.

E, sad, to sve vazi za domace poslovanje... ako bih trebao da takav proizvod negde izvezem, onda bih morao da odnesem taj CD na carinu, i platim sve pratece troskove, koji u nekim slucajevima mogu biti pausalni (npr. spediterske usluge su ~ 50-ak EUR-a bez obzira da li izvozim jedan CD ili sleper CD-ova). Ako ti imas drugaciji pristup pa npr. svoje programe elektronski distribuiras, tu ces naici na problem sa placanjem carine - nije mi bas jasno gde ce biti locirana carina za elektronski distribuiran software - kod provajdera preko kog saljes? na mestima gde telekomunikacioni kablovi izlaze iz zemlje :-) a sta cemo ako je link bezzicni :-) ili satelitski :-)

Bili kako bilo, imaces velikih problema da to legalno izvozis...

E, sad, mozda si na pocetku izabrao drugaciji pristup: da ne nudis proizvodnju programa, vec uslugu kucanja po tastaturi... tu ne znam kako stvari stoje, usluge svakako ne idu na carinu... a cini mi se da se ne placa ni porez na promet na stvari koje se izvoze... ne znam da li nasu drzavu uopste zanimaju nekakve usluge koje su ucinjene van SCG prema stanovnicima drugih drzava, ili je to nesto o cemu treba da razmisljaju te drzave...

Kod nas postoji vise vrsta poreza, evo nekih:
- porez na promet ~20%
- porez na dobit firme ~20%
- porez na dobit pojedinca ~20%
- porez na platu firme ~20%
- porez na platu pojedinca ~20%
- porez na finansijske transakcije ~0.3%

Evo da probam da objasnim:
Pretpostavimo da si naplatio 3.000 EUR-a.
Ako se placa porez na promet, on je 500, pa ti ostaje 2.500
Ako nemas nekih dodatnih troskova pa ti je sve to dobit, placas 500, ostaje ti 2000
Ako primis platu 600 (bruto), firma placa porez 100 i ti jos 100, pa ti dobijas 400, a firmi ostaje 1400
Ako sad hoces da uzmes i tu dobit firme, placas porez na dobit pojedinca 280, + porez na finansijske transakcije koji se redovno placa, a do sada ga nisam obracunavao ~20
znaci suma koja ce ti biti isplacena je 1100, sto sa onih 400 cini tacno polovinu pocetne sume. Sad to moze da odstupa, jer je sve racunato odokativno, u svakom slucaju, od prvobitne sume tvoje je 1.000-2.000 a drzavi ide 1.000-2.000
Porez na platu moras da placas 100-200 EUR-a mesecno bez obzira da li si istu primio ili ne. Ostalo ne placas ako ne radis. Trebace ti jos 50-ak EUR-a mesecno za knjigovodstvo, i to je valjda to.

Kao sto vidis, kod nas zakoni nisu bas podesni za razvoj privatnog preduzetnistva, pa tu mozda postoji bolja solucija. Verovatno ti je poznato da stranci mogu imati firme kod nas i nasi ljudi mogu imati firme u inostranstvu. Tu postoji par drzava koje uopste nemaju poreze (ili su isti veoma mali), pa su takve drzave pravi raj za otvaranje firmi kakva tebi treba. Raspitaj se malo, mislim da su u pitanju neka ostrva ili tako nesto...
Nadam se da sam bio od pomoci, ako sam negde nesto pogresio, ne zamerite, nisam strucnjak za ovu oblast, trebalo bi da je bar 90% tacno...
[ synergetic @ 18.02.2004. 00:26 ] @
400e/mes je jako malo i za varijante agencija/SR (s obzirom na % koji bi otisao drzavi).

Nije mi nimalo jasno prvo zasto uopste hoces da registrujes firmu kada poslujes maksimalno "cisto" (s obzirom na troskove).

Jedino sto mi pada na pamet kao ekonomicno resenje je da mislis da medju velikim domacim firmama (male ionako rade vecinom na crno) imas trziste za svoj software i veze da oni bas kupe od tebe.

Kako kaze moj racunovodja "drzavi ne daj nista posto ti se i ovako nikada nece oduziti." ;)
[ Gilence @ 03.03.2004. 14:18 ] @
Caos,
Moj predlog ti je da otvoris ipak firmu, jer cemu bi ti neko uzimao % u trgovini kada nemora. Sto se tice, poreskih opterecenja, pa dok tebi dodje vreme da platis porez na dobit naucices i kako da ga eskiviras, ili bar da smanjis osnovicu za placanje istog. Sto se tice tvog "izvoznog"/prodajnog opterecenja, za tebe ono u tom obliku trgovine ne postoji, elem, porez na usluge(ako to tvoje potpada pod uslugu) neces platiti ti nego krajnji kupac, posto je tebi koliko sam video 101% krajnji potrosac, pa i prvi u lancu kupac u inostranstvu to je tamo reseno VAT-om, i pomenuo si to, ako je to tvoje gotov proizvod opet nemas poreza na promet, jerbo je dalja prodaja, a opet ista prica od malo pre. Moj predlog ti je da otvoris preduzece a zbog doznaka na tvoj racun i vremenske distance u raspolaganju sopstvenim kapitalom i kasnijoj upotrebi istog. Kako je regulisano kod nas to ako se elektronskim putem distribuira gotov proizvod, raspitacu se, ukoliko danas, kakav oblik invoice, i da li ga u opste, dajes, kako knjiziti to, kako carinske troskove regulisati(ako postoje u ovom obliku trgovine sa ino).... Sto se tice "osnivackog kapitala" potrebnog za registraciju preduzeca, to ti vise nije problem, jer poslovne banke, da bi privukle klijenta rade to umesto tebe, tj. deponuju sredstva potrebna na tvoj racun.
Arivederla
[ Miloje Sekulic @ 03.03.2004. 16:18 ] @
Citat:
Gilence:
Caos,
Moj predlog ti je da otvoris ipak firmu, ... Moj predlog ti je da otvoris preduzece


Ortacko drustvo, ista prava a ne moras da polozis osnivacki kapital.
Nezgodno je samo sto ako zeznes stvar odgovaras poveriocima svom svojom imovinom.

Pozdrav
Miloje
[ Gilence @ 03.03.2004. 16:47 ] @
Citat:
Miloje Sekulic:
Ortacko drustvo, ista prava a ne moras da polozis osnivacki kapital.
Nezgodno je samo sto ako zeznes stvar odgovaras poveriocima svom svojom imovinom.

Pozdrav
Miloje


Mislim da nema potrebe jer se sa nikim ne udruzuje a da to fiktivno radi ??????? I mislim da su takvi oblici neka prosla vremena. Opet se vracam na pomenuti depozit, pa cemu je to problem kada ce to da odradi banka umesto njega? I, cemu odgovornost svojom imovinom, kazem, neka, prosla vremena.
Ciao
[ pctel @ 03.03.2004. 23:19 ] @
Banka da da depozit umesto njega?
E, ajd da dozivim i to cudo da vidim...
Mislim krajnje je... nemoguce... nelogicno... kontradiktorno...
[ Gilence @ 04.03.2004. 08:45 ] @
Pa, mislim, to nije, sada neka ........, moji prijatelji su to vec koristili, tako, nema sumnje i ne vidim sta je tu cudno. Jeste da su nam banke u uzasnom stanju, to ste u pravu, ali sa tim sitnijim iznosima savrseno barataju(pa sa necim i moraju da barataju posto nista drugo i nisu u stanju, a po pitanju poslovanja sa privredom)
I.C.
[ mileusna @ 04.03.2004. 10:13 ] @
Ja sam u nekoj sličnoj dilemi trenutno, ali ipak mislim da će firma malo da sačeka neke bolje uslove kod nas.

Obrati pažnju da li kao agencija možeš da radiš sa inostranstvom. Prijatelj koji je pre nekih godinu dana osnovao doo tvrdi da je odustao od agencije zbog toga što ne bi bio u mogućnosti da posluje sa inostranstvom. Čisto kao informacija, treba je proveriti...
[ bokini @ 04.03.2004. 18:28 ] @
pozdrav svima, hvala na odgovorima

ovako, slazem se da je internet poslovanje veoma zaguljeno sada:

oko carine na moj proizvod: ovo ne znam kako moze da se uredi i kako i zasto bi tu neke dodatne troskove placao drzavi. Program odlazi na server koji je u inostranstvu , ljudi ga testiraju (skinu ga sa sajta) i kada zele da kupe oni kupe i plate ShareIt-u.

EU je uvela VAT koji placaju stanovnici EU na proizvode van EU i to je to. Neznam sada kako srbija moze da ovo ogranici - da nam naplacuje neke troskove kada prebacim program sa mog racunara na server koji je u usa. Da ne smisle neki urdjaj tipa fiskalne kase :) Cini mi se da je sada vreme da se zauzmu pozicije i da se malo ocvrsne jer ce kasnije sigurno biti dosta toga ograniceno, mada mozda i ne :)

Oko firme, primanja su se malo smanjila :( - na oko 250 evra mesecno ali ipak pristize pomalo (moram inace stalno da odgovaram korisnicima na pitanja i da doradjujem program) Kada bih otvorio firmu sada i imao 1-2 zaposlena (ja i moj drug) propao bi posle 3 meseca, a nije mi to cilj a sad i nebi da prekidam posao zato sto nemam firmu, kada sakupim neki novac i kada popravim asortiman otvorio bih firmu naravno. Sad tu ne znam kako neke stvari da mi se racunaju u troskove kao npr. kada preko Visa kartice platim hosting.

Ali tu opet i kada imam firmu nastaju neke nedoumice jer jednostavno ova oblast nije doradjena dobro u nasim zakonima. Cini mi se da ih je internet bas zatekao.

Inace ostavio sam novac da mi lezi u banci dok se ne sakupi nesto vece. Zanima me da li ce neko da me cima zbog toga i da provarava posto nemam firmu. Ok kada bih presao onih 10 000 evra godisnje (sto nece skoro) (~80 000 dinara) za porez (ono sto se navodi kao limit za gradjane) platio bih to.

U svakom slucaju drug i ja planiramo da napravimo neki veci projekat i da ako krene otvorimo firmu definitivno.

Zanima me jos i ovo: Imam i opciju da otvorimo firmu u Velikoj Britaniji - tzv LTD. Sta mislite ovako realno gledano da li valja to i da li bih imao nekad neke komplikacije sa nasima-da me ne dave. Uvek mogu da otvorim prestavnistvo ovde.
Inace porez bi naravno tada placao njima i pranje novca NIKAKO ne planiram, kao sto nazalost mnogi nasi rade. Nesto sam takodje cuo da kada imas firmu u EU lakse bi i dobijao vizu za EU.

hvala na bilo kakvom savetu, ako neko zeli da detaljnije pricamo o ovome ja sam uvek raspolozen, a i ideje ne jenjavaju
[ pctel @ 04.03.2004. 20:56 ] @
Malo je naivno da covek ciji je mesecni priliv trocifren otvara firmu, a da pri tom pojma nema da ce ga samo prve tri stavke sa spiska troskova kostati 300 EUR/mesecno: doprinosi po zaposlenom ~150 EUR-a , knjigovodstvo ~50 EUR-a, i (obavezno) isticanje firme ~100 EUR (50-200 zavisno od zone), a za jos neke od troskova tu je link:
http://www2.ifc.org/seed/publi...anja_i_poslovanja_u_Srbiji.pdf

Sto se depozita koji se polaze u banku tice, to je pocetni kapital koji se koristi za pocetak poslovanja, a ako posao ne krene po planu, firma moze nekoliko meseci da trosi te pare pre nego sto zapocne likvidaciju. Znaci, nema govora da ti to neko da tek tako, to moras sam da obezbedis kao rizik zapocinjanja posla. banka naravno moze da to uplati umesto tebe, ali ti moras necim da garantujes da ce posao biti uspesan, znaci ako upises svoj stan kao hipoteku, ako se situacija na trzistu promeni ne samo da neces imati posao - neces imati ni stan! Krajnje rizicna varijanta, tako da bolje radi ovako dok ne skupis nekih $10.000, pa posle sa $5.000 otvori firmu, a ako puknes imas drugih 5.000 za novi pocetak.

Sto se VISA kartice tice ne samo da ti se nece priznavati kao trosak, vec to po zakonu i ne smes da radis. Naime, firma ne sme da poseduje nikakva devizna sredstva na racunima domacih i stranih banaka, a ako nekim slucajem dodje do istih ne sme da ih potrosi vec mora odmah da ih prebaci u dinare. Evo i primera: Ako firma iz crne gore kupuje npr. kompjutere od firme iz Srbije, i placa preko racuna (u EUR), pomenuta firma iz Srbije ne moze sa tim EUR-ima da plati potrazivanja inostranih dobavljaca komponenata, vec mora prvo da pretvori EUR u DIN, pa onda DIN u EUR i tako placa. Mene to mnogo nervira, ali vec sam se navikao. Kao sto vidis, za poslovanje postoje vrlo jasna pravila koja najcesce nisu najbrza i najjeftinija, ali jedno je sigurno - neces moci da radis kako hoces ili kako si navikao.
[ srdjandakic @ 04.03.2004. 22:21 ] @
Citat:
pctel:
varijanta, tako da bolje radi ovako dok ne skupis nekih $10.000, pa posle sa $5.000 otvori firmu, a ako puknes imas drugih 5.000 za novi pocetak.


Za $1500 godisnje imas firmu na Sejseliima, Virgin Island, ... :-)

http://www.proform.co.uk/seychelles.htm
[ bokini @ 04.03.2004. 23:58 ] @
pozdrav opet,

Citat:
doprinosi po zaposlenom ~150 EUR-a , knjigovodstvo ~50 EUR-a, i (obavezno) isticanje firme ~100 EUR (50-200 zavisno od zone), a za jos neke od troskova tu je link:


Lele...

Da li si siguran u vezi Viza kartice, Viza je povezana sa deviznim racunom. Tako je kod fizickih lica, sad ne znam kod firmi kako je - mada mora da je tako. Cudi me da firma ne sme da poseduje devizni racun. Sta rade oni koji izvoze. Zasto firma ne moze da lepo sa dinarskog prebaci na devizni i da koristi sredstva preko Vize. Nadam se da cemo uvesti evro kao valutu skoro, tj. kad udjemo u eu :) Eto crnogorci su dosta pojednostavili proces jednim korakom.

Citat:

Za $1500 godisnje imas firmu na Sejseliima, Virgin Island, ... :-)


nema sanse, maximum i to kada bih se iznervirao bi otvorio u engleskoj posto poznajemo jednog naseg odande, koji je u stosu.

pozdrav
[ Miloje Sekulic @ 05.03.2004. 07:32 ] @
Citat:
Gilence:
I mislim da su takvi oblici neka prosla vremena.


O cemu ti pricas?
To je najnormalniji oblik pokretanja (legalizacije) poslovanja.

Miloje
[ Gilence @ 05.03.2004. 09:25 ] @
Citat:
Miloje Sekulic:

O cemu ti pricas?
To je najnormalniji oblik pokretanja (legalizacije) poslovanja.

Miloje


Kanda se ne razumemo, ili pogresno tumacimo, ili je pausalno tumacenje posta i ovde normalna pojava? Pricam o obliku organizovanosti preduzeca kao "ortacko drustvo", gde je odgovornost, kako si i ti pomenuo, "svojom imovinom". Zar nije to malo TUPAVO ???
A ja ne razumem sta tebi znaci fraza "legalizacije" poslovanja???? Ne vidim da je u celoj prici negde neko pomenuo "ne legalno" poslovanje, niti sam ja aludirao, ni sugerisao isto, pa nevidim vredost pominjanja toga i mislim da raspravljamo o oblicima preduzeca, koja bi gospodinu sa pocetka teme najvise odgovarala. Tako da mislim da je sasvim jasno "o cemu ja pricam" ! I takodje ni u jednom momentu nisam sporio, kako ti kazes, "normalnost oblika pokretanja"??, mada razumem sta si pod tim mislio!
Caos i u zdravlje
[ Gilence @ 05.03.2004. 09:39 ] @
Citat:
pctel:
Malo je naivno da covek ciji je mesecni priliv trocifren otvara firmu, a da pri tom pojma nema da ce ga samo prve tri stavke sa spiska troskova kostati 300 EUR/mesecno: doprinosi po zaposlenom ~150 EUR-a , knjigovodstvo ~50 EUR-a, i (obavezno) isticanje firme ~100 EUR (50-200 zavisno od zone), a za jos neke od troskova tu je link:.


Slazem se. Sa osvrtom da pomenuti troskovi "malo" variraju ali to je to.
Citat:
pctel:
Sto se VISA kartice tice ne samo da ti se nece priznavati kao trosak, vec to po zakonu i ne smes da radis. Naime, firma ne sme da poseduje nikakva devizna sredstva na racunima domacih i stranih banaka, a ako nekim slucajem dodje do istih ne sme da ih potrosi vec mora odmah da ih prebaci u dinare. Evo i primera: Ako firma iz crne gore kupuje npr. kompjutere od firme iz Srbije, i placa preko racuna (u EUR), pomenuta firma iz Srbije ne moze sa tim EUR-ima da plati potrazivanja inostranih dobavljaca komponenata, vec mora prvo da pretvori EUR u DIN, pa onda DIN u EUR i tako placa. Mene to mnogo nervira, ali vec sam se navikao. Kao sto vidis, za poslovanje postoje vrlo jasna pravila koja najcesce nisu najbrza i najjeftinija, ali jedno je sigurno - neces moci da radis kako hoces ili kako si navikao.


Tacno, delimicno. Naravno da trosenje sa visa kartice, ne moze da udje u trosak preduzeca, mislim...apsurd je zar ne.. Moze firma da poseduje devizna sredstva, ali sto se tice uredne i pokrivene instrukcije placnja ovo si pristojno objasnio, naravno uvek postoje "kombinatorike", ali ovo si bas fino objasnio :)
[ djoca! @ 05.03.2004. 13:00 ] @
Naravno da je normalno i nimalo tupavo da svojom imovinom odgovaras za dugove preduzeca. Ne vidim nista TUPAVO u tome... jel bi mogao da pojasnis sta ja to ne vidim a ti vidis.

Inace za kolegu koji bi da otvara firmu, moj savet je kao i vecine ostalih koliko vidim da zaboravi na to u narednih par godina. Ne vidim sta dobijas. Ako ti je do penzionog, zdravstvenog i ostalog to mozes sam sebi da uplacujes i bez firme. Drugo nista ne dobijas ako su ti poslovi potpuno orijentisani na prodaju preko neta svog software-a. To sto ti trenutno radis je potpuno legalno. Banka ti uzima proviziju i prijavljuje tvoje prihode u poresko, a ti placas porez samo u slucaju da zaradis godisnje vise od 12k eura. To mozes uvek da izvrdas sve dok ne dodjes do sume od recimo 50k eura, jer mozes deo novca da saljes na racun mame, tate, sestre, brata, strica itd... Otvaranjem firme ti se isplati samo ako imas proizvod za domace trziste.
[ Ivan Dimkovic @ 05.03.2004. 13:27 ] @
Citat:

Naravno da je normalno i nimalo tupavo da svojom imovinom odgovaras za dugove preduzeca. Ne vidim nista TUPAVO u tome... jel bi mogao da pojasnis sta ja to ne vidim a ti vidis.


Ne, to nije normalno i prilicno je tupavo, ti kao akcionar u preduzecu mozes da izgubis iskljucivo ono sto si ulozio u firmu. Inace niko ne bi ni ulagao u poslove jer bi mogao da izgubi i nesto sto nema veze sa firmom, tj. mnogo vise od onoga sto je ulozio. Tvoja licna imovina po zakonu apsolutno ne bi trebalo da ima veze sa korporacijom.

Jedino kada mogu da se dovode u vezu je, naravno, ako si svoju licnu imovinu stekao na nelegalan nacin prenosom sredstava iz firme, ili nekim privrednim kriminalom - tj. bilo cim sto se smatra prekrsajem zakona.

Tako funkcionise "ulagacki" kapitalizam - zamisli banka koja ulozi novac kao investitor u tvoj projekat i dobije udeo u vlasnistvu, recimo 100K eur, mora da odgovara za gubitak koji napravi tvoje preduzece zbog loseg poslovanja od 10 miliona eura...
[ mileusna @ 05.03.2004. 14:00 ] @
Citat:
djoca!:
Inace za kolegu koji bi da otvara firmu, moj savet je kao i vecine ostalih koliko vidim da zaboravi na to u narednih par godina. Ne vidim sta dobijas. Ako ti je do penzionog, zdravstvenog i ostalog to mozes sam sebi da uplacujes i bez firme. Drugo nista ne dobijas ako su ti poslovi potpuno orijentisani na prodaju preko neta svog software-a.


Moja razmisljanja se slazu sa ovim u potpunosti. Jedino ako i u tom poslu sa softverom vrag odnese salu, pa dodju partneri koji ocekuju sa druge strane neki ozbiljniji oblik organizacije od jednog freelancera.

Možda nije loše ako ti neko od rodbine/prijatelja ima firmu i sl. pa ako baš bude nešto hitno a da ti treba firma za ugovaranje posla i fakture, da imaš to kao rezervnu varijantu, a ne da otvaraš svoju firmu.
[ srdjandakic @ 05.03.2004. 16:00 ] @
Citat:
mileusna:
Možda nije loše ako ti neko od rodbine/prijatelja ima firmu i sl. pa ako baš bude nešto hitno a da ti treba firma za ugovaranje posla i fakture, da imaš to kao rezervnu varijantu, a ne da otvaraš svoju firmu.


Ovo je dobra ideja i kao prva varijanta !

Kao programer ce izgubiti fokus sa onog sto zna i sto treba da radi 8h dnevno (pravi Delphi komponente) kada se uhvati u kostac sa papirologijom, propisima i sl.
[ Gilence @ 05.03.2004. 21:29 ] @
Citat:
djoca!:
Naravno da je normalno i nimalo tupavo da svojom imovinom odgovaras za dugove preduzeca. Ne vidim nista TUPAVO u tome... jel bi mogao da pojasnis sta ja to ne vidim a ti vidis.


Gdin.Dimkovic je lepo objasnio, ja nemam sta da dodam. Sve je jasno.
Hvala Dimkovicu.
I da se osvrnem na onaj, jako dobar iskaz, banka ulozi 100k i posle odgovara za gubitak od 1mil. Ijaoo, e da nam je da to dozivimo :) Sala mala, ovo mi se jako dopalo. :)

Ciao.
[ IgorMt @ 07.03.2004. 10:57 ] @
Pozdrav svima!

Bokini, ja bih ti sigurno savetovao u ovom trenutku prvo porazmisliti o tome kako bi mogao povecati zaradu, mozda preko on-line distribjutora i resellera u drugim zemaljama i td. Ako dobijes vise para onda mozes otvoriti firmu.
Kod nas u Rusiji sharaware sad je jedan od najboljih vrsta poslovanja za programera. Znam dosta programera koji zive u malim gradovima i imaju dobar dobitak zbog prodaje programa preko interneta. Mnogi su osnivali i svoje firme ali skoro svi su cekali nekoliko godina.

Bas me zanima koliko sharaware je popularan kod vas? Sad vidim da ima ljudi koji se trude. U Rusiji svaku godinu se odrzava medjunarodna shareware konferencija i dolaze amerikanci, englezi, nemci pa i drugi.
[ djoca! @ 09.03.2004. 08:15 ] @
Mislim da su malo pobrkani loncici. Prvo, mi nismo govorili ovde o akcionarskom drustvu vec o ortackom drustvu. Tu postoji znacajna razlika, kao i izmedju normalnog preduzeca i ortackog drustva.
Ono sto vi govorite je apsolutno tacno, ali nema nikakve veze sa onim o cemu smo mi pricali. Znaci, kad je rec o akcionarskim drustvima ti si vlasnik odredjenog procenta akcija sa kojima mozes da raspolazes po slobodnoj volji i naravno da nisi odgovoran ako firma propadne ili se zaduzi. Firma svojom imovinom odgovara za sve dugove i oni se u najgorem slucaju naplacuju iz stecajne mase. Slicno je i kod normalnih preduzeca. I kod jednih i kod drugih postoji neka garancija koju polazes prilikom osnivanja preduzeca.
Kod ortackih drustava (nisam siguran da je ovo zvanican naziv, ali je sustina ovo) ta garancija ne postoji, tako da kad ulazis u posao nije potrebno da ulozis cifru od 5-10k koja je tvoja garancija za dugove. Posto ipak moras da imas neko pokrice ti onda garantujes svojom imovinom.
Ako vec idemo na primere. Ti recimo imas firmu koja hoce da kupi od mene robu u vrednosti od 100k, a nemas taj novac. Ti moras da uzmes kredit, bilo od mene ili od banke za taj novac. U svakom slucaju ti treba garancija ili mislis da mozes da uzmes robu na moj rizik. Ni banka ni ja necemo ti dati robu na poverenje, nego ces da garantujes imovinom firme ako je imas u toj sumi (u vecoj tj) ili svojom licnom imovinom jer i mene i banku boli uvo da li ti dobro procenio faktore rizika posla u koji ulozis i naravno da sa tvojom propasti ne zelim i ja da idem dole.
[ Neflernis @ 05.04.2004. 10:33 ] @
Citat:
bokini:
Pozdrav,

Ako moram da otvorim firmu, zanima me koji "tip" firme je najbolje otvoriti. Dakle nemam nikakvu kancelariju i sl, vec radim od kuce. Da li postoji neki nacin da se placaju porezi i sl. u zavisnosti od zarade, dakle da ne placam neki ogromni iznos koji nisam ni zaradio. Da se ne desi da moram da zatvaram firmu ako prodaja krene slabo.

Takodje da li je moguce da ja i moj drug zajedno nekako otvorimo firmu. Moze da se vodi na jednog a drugi da radi (?) , a da ne moramo da otvaramo ortacko drustvo za koje sam cuo da ima velike obaveze.

Pozdrav i hvala.


Malo sam se raspitivao i ja na tu temu. Sto se tice "male softverske firme" postoje dve mogucnosti da registrujes kao preduzece ili radnju. Preduzece je pravno komplikovanije i ima ih vise tipova, veoma je pogodno za ortakluk gde svaki odgovara samo visinom ulozenog kapitala ciji minimum propisuje zakon. Pa ako propadne, to se gubi. Radnja se lakse otvara, ali tu se garantuje celokupnom imovinom. Ali bez brige obicno su to najosnovniji poslovi i kod radnje ne moras nikoga da zaposlis !

Agencije ovo zavrsavaju za 100 evera, ali mene su savetovali da sam malo prosetam i upoznam se sa papirologijom. Posle nedelju dana istrazivanja, sam ces sve zavrsiti, a ti taman toliko i zaradjujes nedeljno. Pre svega, skupi sve informacije, a kljuc svega je kako ces placati porez. Za to je odgovorna poreska uprava javnih prihoda. Odes tamo i kazes im ja bih radio to i to koliki bi tu bio porez. Pitaj ih i koliko bi placao pausalnu varijantu i ako ti oni kazu onda se presaberi.

Ja sam stekao utisk da ti hoces da stvoris neko ime i da se tako predstavljas. Pametno. Onda imas mnoge pogodnosti i za vize i sve, ali drzava mora uzeti svoje. Ja bih osnovao radnju za proizvodnju softvera i nagodio se za pausalac pri tom glumiti nekoga ko tek pocinje. kad ti inspekcija dodje da vidi uslove rada ti budi onako sto skroman, radis u stanu i tako... Pazi samo da li imas odgovarajuci kvalifikaciju za osnivanje firme.

U principu, osnivanje firme je najmanji problem, mnogo veci problem je naci profit. Banke , konzulati, za kredite i vize se interesuju za podatke o primanjima, a za vlasnike firmi kako posluje firma. Firma koja ima profit 0 nema kredibilitet pa taman da je registrovana na Menhetnu !!! A ti kao takav bolje se ne pojavljuj mislice da si varalica.

Pored toga poslovanje je i rizik ! Kad bi preduzetnik uvek dobijao ne bi se zvao preduzetnik nego dobivalac...
[ pctel @ 05.04.2004. 15:42 ] @
Citat:
Radnja se lakse otvara, ali tu se garantuje celokupnom imovinom.


Da, ali niko nije pomenuo da se zatvaranje radnje koja ne posluje dobro po zelji zavrsava prakticno sa "dobar dan", a kod firme je to proces koji cesto traje mesecima i dodatno mnogo kosta. Da ne pominjemo ljude koji su pootvarali firme, pa sad nemaju para za zatvaranje, a dugovi rastu iz meseca u mesec...
[ Ivan Dimkovic @ 05.04.2004. 15:53 ] @
Koliko je legalno otvaranje off-shore firme od strane nasih drzavljana, onda?

Koliko se secam, sa prebivalistem u SCG, jugoslovenski drzavljani nisu imali pravo na devizni racun spolja - tako da je mozda skroz ilegalno.

Ovo pitam iz prostog razloga sto za off-shore firme se obicno ne placa mnogo poreza, a radnici u YU mogu da rade kao "spoljni saradnici" za honorar - ili mozda skroz gresim?

[ babylonian @ 06.04.2004. 00:30 ] @
Ne znam odgovor ali i mene zanima?

Da li moze recimo da se osnuje neka offshore firma negde, i otvori se predstavnistvo u Yugi. Ovo mi se cini kao najlogicnije resenje, za kontrolu poreza na razne stvari. Mada pitam se kako bi to funkcionisalo, i da li je uopste moguce.

Ako neko zna vise? ...

Citat:
Ivan Dimkovic
Ovo pitam iz prostog razloga sto za off-shore firme se obicno ne placa mnogo poreza, a radnici u YU mogu da rade kao "spoljni saradnici" za honorar - ili mozda skroz gresim?


Ovo bi stvarno bila odlicna solucija, ali nesto mi se cini da drzava ne bi ovo dozvolila.
[ VRider @ 06.04.2004. 00:43 ] @
Naravno da je ovo moguce. Moze li drzava da te spreci? ti radis za stranu firmu, a kako ta firma posluje, to je stvar drzave u kojoj je registrovana.
[ Free_Sex @ 07.04.2004. 09:54 ] @
Nego evo moje zamisli....

I slicnoj sam situaciji kao pokretac ove teme. Jedino je to sto bas radim freelance i to uglavnom razne skripte (web aplikacije :).

Sad kada vec ima nekoliko njh izradjenih, iza sebe, hocu da ih prodajem.

Dakle planiram da otvorim account kod 2checkout-a (neki predlog i za to je dobrodosao, mozda neka druga firma, kakva su iskustva sa njim ..) i postavim
naravno skripte kod mene na sajt u deo proizvodi ...

Neko to kupi, plati karticimo ili sta vec sve prima 2co.
Novac bi se prebacivao meni putem wiretransffer-a na racun i to je to.

Dobro ako bas budem toliko zaradjivao (preko onih 800 K din/ god) predposavljam da je dobra varijanta da uzmem ATM karticu od njih, i da lovu podizem ovde na bankomatu.

Nema troskova za firme i sl. Dakle jedino sto ti uzmu banke na transfere, podizanja i sl. Ali ti to vidis koliko je, pa uracunas u cenu.

To je za pocetak .... pa ko se desi da se i predje 800K din godisnje, onda i moze da se razmislja o firmi zar ne ?
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2004. 10:08 ] @
Citat:
VRider:
Naravno da je ovo moguce. Moze li drzava da te spreci? ti radis za stranu firmu, a kako ta firma posluje, to je stvar drzave u kojoj je registrovana.


Hmm - nismo se razumeli, naravno da drzava ne moze da te spreci da imas off-shore firmu bilo gde na zemljinoj kugli, vec me cisto zanima kompletna legalnost celog postupka. U principu, dok ti placas porez na svoju licnu dobit (ko god da ti je platio honorar) i regulises poreske obaveze firme u zemlji gde si je osnovao, sve je u redu.

Problem je ako imas svoj licni racun "napolju" (mada ti mozes preko off-shore bankinga i na nas racun da uplacujes preko SWIFT-a) - stalno se provlaci prica da je posedovanje stranog bankovnog racuna nelegalno, i to je ono sto celu pricu komplikuje ako hoces da poslujes 100% cisto - kako ces da radis taxing?
[ babylonian @ 07.04.2004. 11:13 ] @
Ivane, odakle ti to da je zabranjeno posedovanje stranog bank. racuna?

Mislim da ako otvoris predstavnistvo firme u Srbiji, svoje firme koju si otvorio negde "off shore", da sve sto treba da placas je porez na dobit radnika. Za ostale poreze koje se ticu firme, mislim da ne bi trebalo da te "kace", ili mozda da??

Ima li neko ko sa legalne strane moze objasniti malo vise o ovoj temi?
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2004. 11:20 ] @
Citat:
Ivane, odakle ti to da je zabranjeno posedovanje stranog bank. racuna?


Za fizicka lica, drzavljane SCG koji su rezidenti - mislim da je to neka zaostavstina iz doba SFRJ, nisam siguran da li su je ukinuli ili ne - mozda neko ko zaista ima in-hand iskustvo sa zakonima NBS zna pravo stanje.

Citat:
Mislim da ako otvoris predstavnistvo firme u Srbiji, svoje firme koju si otvorio negde "off shore", da sve sto treba da placas je porez na dobit radnika. Za ostale poreze koje se ticu firme, mislim da ne bi trebalo da te "kace", ili mozda da??


Ne bi trebalo - mada mislim da cak mozes da prodjes i bez otvaranja domaceg predstavnistva, tvoji programeri mogu da rade kao "spoljni saradnici" honorarno za tvoju firmu off-shore, i da placaju svoj porez pausalno ili kako vec.

[ McKracken @ 07.04.2004. 11:29 ] @
@babylonian: Mislim da sam bar pet puta postovao tekst zakona koji jos uvek vazi. U njemu se eksplicitno zabranjuje posedovanje racuna u inostranstvu, osim ako nisi proveo odredjeno vreme na radu e inostranstvu...

Use the search, Luke....
[ VRider @ 07.04.2004. 11:52 ] @
Ti ces imati off-shore firmu (sto kod nas i ne mora biti legalno), a radices za nju kao spoljni saradnik legalno (porez i sve sto ide uz to). Niko nece postavljati pitanja zasto ti neko uplacuje novac iz inostranstva, niti ce proveravati da li je taj racun u inostranstvu takodje tvoj. Ako ta tvoja off-shore firma pocne da pravi dosta para, onda ces morati da smislis kako da pare prebacis ovde, jer kako god da pokusas (osim na sitno) platices porez (na dobit, na poklon...). Mada, pare mozes da trosis u inostranstvu, jer kod nas poreska kontrola nije tako ostra.
[ mileusna @ 07.04.2004. 12:04 ] @
Citat:
VRider:
Ako ta tvoja off-shore firma pocne da pravi dosta para, onda ces morati da smislis kako da pare prebacis ovde, jer kako god da pokusas (osim na sitno) platices porez (na dobit, na poklon...).


Sad je pitanje šta znači "dosta para". Postoji porez na dobit preko 860k, da li mogu da prikače još nešto? Ako ne mogu, onda ništa nije sporno. Mislim da je cilj diskusije pronaći način da se plaća što manji porez, a ne da se ne plaća uopšte.
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2004. 12:11 ] @
Naravno, to je skroz ok - zato sam i predlozio to kao vrlo zdravu ideju za outsourcing i slicne "male" programerske poslove, gde imas nekoliko ljudi koji rade po stanovima.

Sa off-shore firmom imas pravno lice iza sebe, sve sto uz to ide - firma ne placa poreze na promet u mnogim off-shore "rajevima", i jedini trosak su porezi na licnu dobit tvojih zaposlenih koji oni, na njihovu inicijativu, regulisu sa poreskom upravom zemlje gde zive.

Ako pocnes da rastes, pa ti trebaju prostorije za rad - mozes da otvoris predstavnistvo off-shore firme u SCG, i da time budes nagradjen mnogim izvoznim olaksicama i niskom oporezivanju koje Srbija nudi stranim firmama u odnosu na okruzenje :)
[ babylonian @ 07.04.2004. 12:53 ] @
Kakva je to glupost od zakona da ne smes da imas strani racun?!?! Sta to treba da znaci, i u cemu je poenta? Hm..

@McKracken: Hvala na info-u. Nisam ni pomislio da je tako nesto postovano na ES-u.

@Ivan:
Pricamo o pravnim licima sad. Jel to predpostavljas ili znas sigurno o tim olaksicama koje pominjes?
Ja se nesto ne secam za olaksice koje je vlada Srbije ikad donela(SRBIJA?? OLAKSICE??? )

Ako otvoris predstavnistvo strane firme(offshore) u Srbiji, o kakvom oporezivanju pricas, jer koliko znam predstavnistva nemaju veze sa ostvarnim profitom firme, zato se i zovu predstavnistva. Ona sluze samo da legalizuju otvaranje offica strane firme. Sve obaveze na osnovu bilo cega se vode na maticnu firmu, koja ima duznost da placa sve potrebne poreze. U ovom slucaju softverske firme, ili pak predstavnistva, ne vidim razlog za traznjem informacija o niskom oporezivanju, jer, po default-u, predstavnistvo predstavlja istureno odeljenje maticne firme, znaci gleda se kao deo celine, i zbog toga ne podleze nikakvim porezima zemlje u kojoj se nalazi, ili bar ne na ime izvoza. I ne gleda se kao zasebna organizacija.

To mi zvuci logicno. Ispravite me ako gresim?
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2004. 13:08 ] @
Mislim na otvaranje predstavnistva strane firme ili firme koja je u potpunom vlasnistvu stranog pravnog lica, postoji dosta olaksica za investicije stranih firmi u Srbiji, tako sam bar cuo - cifre sam zaboravio (u odnosu na okruzenje) jer mi to u datom momentu nije nesto mnogo trebalo.

Svejedno, najbolje je da se raspitas u PKJ i slicnim institucijama ili da kontaktiras nekog advokata koji se bavi ovom tematikom.
[ Neflernis @ 07.04.2004. 13:37 ] @
Citat:
babylonian:
Kakva je to glupost od zakona da ne smes da imas strani racun?!?! Sta to treba da znaci, i u cemu je poenta? Hm..


To je propisao Devizni Zakon, ali pazi: koji strani racun ? Strani racun firme - da, jer kako bi ste inache isnovali firmu u inostranstvu. Privatni racun, medjutim, ne !
[ Gilence @ 07.04.2004. 14:44 ] @
@ Ivan
U pravu si, strane firme, koje "investiraju", imaju znatne olaksice.
Sto se tice Off Shore-a, pa otvaranja predstavnistva ovde, to je dobra stvar. Nije skup godisnji servis, i imas takodje povlastice "neke". Tipa.. da registrujes auto na ec table.... blablabla. ... Sve to ljudi uveliko koriste i dobro je. Poreske olaksice, naravno, samo moras dobro da razmislis i da se opredelis za pravu off shore poziciju. Jedino sto kod nas nije dozvoljeno OffShore kompanijama, je kupovina drzavnog kapitala ili ti ucestvovanje na privatizaciji npr...

Sto se tice racuna, u inostranstvu, ti kao fizicko lice, po "nekom tamo" zakonu, doista ne mozes da ga imas. Mada u praksi je to vrlo jednostavno i, po meni, tesko za kontrolissanje. Jednostavno, otvoris u nekoj banci, u inostranstvu, "ne rezidentni" racun.. i to je to.

Caos
[ Gilence @ 07.04.2004. 15:41 ] @
Citat:
pctel:
Mislim da nije tako. Predstavnistvo strane firme je samo domaca firma sa stranim kapitalom, koja se pred poreskim zakonima ni po cemu ne razlikuje od bilo koje druge domace.

Apsolutno tacno. S' tim da ima nekih olaksica pod parolom "investiranje u zemlju" ma...

Citat:
pctel:
Citat:
Postoji porez na dobit preko 860k

Odakle potice ova informacija? Porez na dobit se placa cak i ako je dobit 1 dinar, i nikad nisam cuo za oslobadjanje tog tipa. Pa posaljite neki link prema tekstu ove odredbe, pa da je zajednicki rastumacimo i otklonimo nastale nedoumice.

Ovo je neka greskica PcTel, zato se nisam ni osvrtao na ovo. Mada, ajde stvarno, ako postoji nesto tako pa da "rastumacujemo" :)

Caos
[ Free_Sex @ 07.04.2004. 16:02 ] @
"Odakle potice ova informacija? Porez na dobit se placa cak i ako je dobit 1 dinar, i nikad nisam cuo za oslobadjanje tog tipa. Pa posaljite neki link prema tekstu ove odredbe, pa da je zajednicki rastumacimo i otklonimo nastale nedoumice.
"

To se odnosi na fizicka lica ! Ne na pravna/firme !

To su i meni rekli kada sam otvarao racun u banci. Da ako budem imao vise od
8xx K prihoda (valjda ukupno, kod svih banki ...etc jer poresko to valja sve sabira)
godisne treba da se plati porez na to ...
[ mileusna @ 07.04.2004. 16:21 ] @
Citat:
Free_Sex:
To su i meni rekli kada sam otvarao racun u banci. Da ako budem imao vise od 8xx K prihoda (valjda ukupno, kod svih banki ...etc jer poresko to valja sve sabira) godisne treba da se plati porez na to ...


Da, sve se sabira, tvoj JMBG je u stvari tvoj poreski broj po kom se sabiraju sve tvoje zarade u protekloj godini: plate, honorari, pokloni, itd. Koliko ja znam jedino penzije i invalidnine ne ulaze u sumu. Svi poslodavci su dužni poreskoj da šalju podatke koliku si platu/honorar primao, što poresko sabere po tvom JMBG i uporedi sa onim što ti prijaviš na kraju godine.

Ako su tebi to rekli vezano za prijem deviznih doznaka iz inostranstva, to znači da i banke verovatno isto tako šalju izveštaj o uplatama na račune građana, verovatno tako to ide...
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2004. 16:39 ] @
Citat:
pctel:
Mislim da nije tako. Predstavnistvo strane firme je samo domaca firma sa stranim kapitalom, koja se pred poreskim zakonima ni po cemu ne razlikuje od bilo koje druge domace.


Da, ali kao domaca firma sa stranim kapitalom valjda dobijas mogucnost za odredjene poreske povlastice koje su uvedene radi podsticanja stranog ulaganja u zemlju, tako nekako.

Sto se JMBG tice, eto to je razlog zasto se brani nasim drzavljanima da imaju racune van SCG - jer tako ne mogu biti kontrolisani njihovi prihodi ili tok novca. Sto je naravno besmisleno i naopako od normalne logike.. al to je Srbija, sta ces...
[ pctel @ 07.04.2004. 20:30 ] @
Citat:
To se odnosi na fizicka lica ! Ne na pravna/firme !

Prvo da razjasnimo neke stvari. Po definiciji poreskog sistema SRJ:

poreski obveznik je rezident i nerezident Jugoslavije koji podleze oporezivanju na teritoriji Jugoslavije.

VRSTE POREZA
- porez na promet (akcize, pp proizvoda, pp usluga)
- porez na dobit (preduzeca)
- porez na dohodak (fizickih lica - zarade, samostalne delatnosti... )
- porez na imovinu (+ nasledje, pokoni i apsolutna prava)
- porez na prihod od medjunarodnog saobracaja (za strance)
- porez na finansijske transakcije (preduzeca)
- porez na drzanje, nosenje i upotrebu pokretnih stvari (fizicka lica)
- porez na fond zarada (fizicka lica)
- vanredni porezi (

PORESKE OLAKSICE

-Porez na promet se ne placa na proizvode koji se uvoze, a na koje je predvidjeno oslobadjanje od carine na osnovu stranog uloga.(Mislim da je rec o ovome).
Uskoro je u planu zamena poreza na promet porezom na dodatnu vrednost, cime se situacija dodatno komplikuje, ali o tom potom.

- Porez na dobit se umanjuje na osnovu koncesionih ulaganja, ulaganja u osnovna sretstva, zaposljavanja novih radnika. Nema meni poznatih umanjenja poreza na dobit koja imaju veze sa temom.

- Porez na dohodak placa fizicko lice na prihode iz svih izvora, osim onih koji su izuzeti zakonom. Porez se placa na razliku bruto prihoda i troskova nastalih pri njegovom ostvarivanju. Poreski obveznik je lice koje u kalendarskoj godini ostvari prihod iznad neoporezivog iznosa. Ovo sam upravo saznao, pa cu se javiti sutra sa detaljnijim informacijama. Evidentno je da 99% stanovnika SRJ nemaju godisnje prihode preko 800.000 dinara, ostaje da se proveri da li ipak placaju ovaj porez ili ne.

- ako je medjunarodnim sporazumima predvidjeno oslobadjanje od poreza, to se oslobodjenje primenjuje bez obzira da li je uredjeno posebnim zakonom
[ Neflernis @ 07.04.2004. 21:04 ] @
@Ivan

Verujem da takva odredba zaista postoji i ako je propisana sankcija odredba zakona pa ipak ne moze se odnositi na delatnosti u inostranstvu jer drzava nema suverenitet nad tudjom teritorijom. Dakle nas gradjanin u inostranstvu posluje u skladu sa zakonima doticne zemlje.

Ta caka je doneta da bi se sprecilo da se novac upucuje samom sebi na racun u inostranstvu. Vi dakle dodjete u banku i kazete evo saljite lovu u Miami na taj racun, i sluzbenik vidi da je vas i on nece, ne sme. On naravno nece nista preduzimati protiv vas jer banka nije tuzilastvo. Sansa da budete gonjeni je 0%.

Sto se tice logike to je da drzava kontrolise priliv i odliv novca kao i robe sto novac i jeste, ali u obrnutom smeru. Tako vi mozete da vam legne na racun primer 1,000,000 evra i drzavu bas briga, novac je stigao u zemlju. A ali da vi posaljete tu lovu preko - cvrc !

Onaj ko osniva kompaniju preko pre treba da misli kako ce novac poslati u Srbiju, a ne sta kaze srpski zakon njemu sta on moze da radi na Kitts&Navis (glupost) ili koji ce mu porez Srbija udariti.
[ pctel @ 07.04.2004. 22:10 ] @
Citat:
pctel:
Mislim da nije tako. Predstavnistvo strane firme je samo domaca firma sa stranim kapitalom, koja se pred poreskim zakonima ni po cemu ne razlikuje od bilo koje druge domace.


Moram samog sebe da se ispravim, jer najnoviji podaci kazu da nije tako kako sam mislio:

Predstavnistvo u Jugoslaviji je sastavni deo stranog lica koje ga otvara i nema status pravnog lica. Predstavnistvo obavlja poslove po nalogu osnivaca.

Strano lice je duzno da jednom godisnje dostavlja Ministarstvu za ekonomske odnose izvestaj o radu predstavnistva i to do 31. marta naredne godine za proteklu godinu, sa osnovnim podacima.

Radni odnosi radnika zaposlenih u predstavnistvu se regulisu u skladu sa Jugoslovenskim zakonodavstvom.

Predstavnistvo stranih firmi u Jugoslaviji nemaju svojstvo pravnog lica te zato nema pravo da samo zakljucuje i obavlja poslove, vec poslove obavlja po nalogu i za racun osnivaca, ne ostvarujuci pritom samostalno prihod, vec prihode iz tih poslova ostvaruje osnivac predstavnistva.

Posto nema svojstvo pravnog lica i ne ostvaruje prihod predstavnistvo ne placa poreze na dobit korporacija i nije duzno da vodi poslovne knjige, osim osnovnih (npr. knjiga inventara). Obaveza predstavnistva je da obracunava i uplacuje poreze i doprinose na plate zaposlenih lica.



Kad sam vec poceo samog sebe da ispravljam, evo jos nesto:
Citat:
VRSTE POREZA
- porez na promet (akcize, pp proizvoda, pp usluga)
- porez na dobit (preduzeca)
- porez na dohodak (fizickih lica - zarade, samostalne delatnosti... )
- porez na imovinu (+ nasledje, pokoni i apsolutna prava)
- porez na prihod od medjunarodnog saobracaja (za strance)
- porez na finansijske transakcije (preduzeca)
- porez na drzanje, nosenje i upotrebu pokretnih stvari (fizicka lica)
- porez na fond zarada (fizicka lica)
- vanredni porezi

Upravo sam obavesten da je DANAS porez na fond zarada ukinut! Onda se postavlja pitanje koji to porez placaju ljudi na plate ako iste ne prelaze pomenutih 800.000?
[ Neflernis @ 07.04.2004. 22:46 ] @
http://www.offshoregate.com/hofkaz.html , mozda ovaj link da nekom predstavu o ovoj temi... i jos: http://www.nbs.yu/serbian/publikacije/index.htm
[ bokini @ 09.04.2004. 03:09 ] @
pozdrav,

nisam video da je topic malo narastao :)

Da li mislite da je najbolje da malo pricekam sa bilo kojom firmom (domaca ili offshore) dok ne skupim neki pocetni kapital i informacije. Dakle novac mi sada stize preko wire-transfera u banku i banka ce verovatno prijaviti sve doznake iz inostranstva poreskoj upravi sto je ok. Ja cu naravno posle 800 000 platiti porez na dohodak.

Jos me zanima, da li ce nasi da me dave sto nemam firmu ovog trenutka i da li imaju osnova za to (posto u principu ja ne prodajem nista, vec ShareIt- a i samo poslovanje preko interneta je nedovoljno poznato za nas sistem)

Dakle u svakom slucaju firma je cilj, ali ja bih malo pricekam i da li moze da bude komplikacija nekih zbog cekanja. Mozda, sta znam da gomilam novac na ShareIt-u mesecima i da tek kad otvorim firmu da to prebacim, ili nesto trece?

Za kraj, ima li neko iskustva sa internet poslovanjem. Koji zakoni su ovde aktuelni kod nas i da li ih ima.
[ djoca! @ 09.04.2004. 09:40 ] @
Nemaju pojma nasi ni sta je to internet poslovanje, a kamoli jos i zakone da donesu. Nemas nikakvih problema, novac kad dobijas od ShareIt banka registruje kao doznaku spolja i to prijavljuje poreskoj upravi pod tvojim JBMG. Na kraju se i to sabira sa svim tvojim platama, honorarima itd i ako predje 837k placas porez od 10% na visak koji ne mozes da pokrijes papirima. U principu treba da imas duplo od toga da ne bi mogao da pokrijes jer imas umanjenja za izdrzavano lice, razne kupovine i slicno. Pazi samo da ti pojedinacna uplata sa ShareIt ne prelazi 2000 Eura jer se onda proverava poreklo novca. To u principu nije problem, ali moze da bude neprijatno, a i duze traje. Zaboravi na firmu za par godina, nemas nikakve potreba za to. Kad se drzava seti da i mi postojimo za deceniju, dve onda razmisljaj o tome.
[ Neflernis @ 09.04.2004. 10:11 ] @
i dalje mislim da je jako dobro imati firmu, ne rade ljudi to dzabe. Isto tako mislim da pre pronalazenja izvora profita nema potrebe za firmu. Mada, istina, mnoge stvari se resavaju u hodu. Mozda me bas cinjenica da sam vlasnik firme potera da izbijem negde koji dinar... Good luck !
[ bokini @ 09.04.2004. 11:17 ] @
>>i dalje mislim da je jako dobro imati firmu, ne rade ljudi to dzabe
U pravu si, probacemo nesto da uradimo u sledecih 6 meseci ako je moguce. Samo da stanemo na noge i da se primanja malo stabilizuju. Cudna je softwerska industrija (shareware najpre).

>>Mozda me bas cinjenica da sam vlasnik firme potera da izbijem negde koji dinar...

Neverovatno je zaista kako covek (pa i ja) pocne da razmislja kako da pronadje novac kada mu bas treba (da plati neku obavezu, ili da kupi neku glupost za sebe ;)) Mozda je najveca fora u biznisu uvek imati tu potrebu, bez obzira imao neku obavezu platis ili da kupis nesto sebi drago. Vidim da mnogi rade samo onoliko koliko im je dovoljno trenutno, bez ambicija nekakvih.

>>Pazi samo da ti pojedinacna uplata sa ShareIt ne prelazi 2000 Eura...

Jesi li siguran za to, ja sam cuo da Djelic (dok je bio ministar-negde u decembru) prica o 10,000 dolara- da se proverava svaka transakcija iznad 10,000 dolara? Bas sam hteo da drzim i skupljam novac na ShareIt-u neko vreme pa tek onda da ga prenesem u moju banku (da se ne desi, a uvek se desi da mi treba novac za neku glupost ili mojoj familiji- isto za neke gluposti)

pozdrav, ako trebaju nekom neki saveti u vezi softwera i prodaje njega slobodno neka pita.
[ Neflernis @ 09.04.2004. 11:23 ] @
Citat:
bokini:
pozdrav, ako trebaju nekom neki saveti u vezi softwera i prodaje njega slobodn neka pita.


imacu te u vidu !
[ mileusna @ 09.04.2004. 23:40 ] @
Citat:
bokini:
Jesi li siguran za to, ja sam cuo da Djelic (dok je bio ministar-negde u decembru) prica o 10,000 dolara- da se proverava svaka transakcija iznad 10,000 dolara?


Ne znam za 10k, ali znam iz par slučajeva da nije bilo nikakvih provera na 3-4k. A i malo je glupo, po zakonu mesečno možeš u inostranstvo da šalješ 5000e kao pomoć rodbini (dobra fora, neko odavde da pomaže nekog vani:) a da te sad država nešto cima ako ti u zemlju uneseš 2000e na svoj račun. Mislim da to nisu neke pare.
[ Vukan Karadžić @ 10.04.2004. 07:05 ] @
Znam za veliki broj slucaja uplata daleko vecih od pomenutih, bez ikakvih provera ;)
[ babylonian @ 10.04.2004. 07:37 ] @
Citat:
Vukan Karadžić:
Znam za veliki broj slucaja uplata daleko vecih od pomenutih, bez ikakvih provera


SRBIJA !!
[ akmitrov @ 18.04.2004. 21:07 ] @
Citat:
bokini:
Pozdrav,

Prodajem vec 4 meseca softwer preko interneta koristeci usluge ShareIt-a i KAGI-a, gde oni uzimaju svoj (7% i 10%) procenat od svake prodaje i salju mi novac na svakih par meseci.

Zanima me da li je u ovom trenutku potrebno otvoriti firmu zbog ovoga. Zaradjujem max 400 evra mesecno-zavisno od kursa dolara , cesto i manje ali ipak ide nekako i nadam se da cu poboljsati prodaju. Sve mi stize u banku preko wire transfera.

Ako moram da otvorim firmu, zanima me koji "tip" firme je najbolje otvoriti. Dakle nemam nikakvu kancelariju i sl, vec radim od kuce. Da li postoji neki nacin da se placaju porezi i sl. u zavisnosti od zarade, dakle da ne placam neki ogromni iznos koji nisam ni zaradio. Da se ne desi da moram da zatvaram firmu ako prodaja krene slabo.

Takodje da li je moguce da ja i moj drug zajedno nekako otvorimo firmu. Moze da se vodi na jednog a drugi da radi (?) , a da ne moramo da otvaramo ortacko drustvo za koje sam cuo da ima velike obaveze.

Sta vi mislite da je najbolje za mene u ovom trenutku. I da li je mozda moguce da se tzv. tip firme "upgrade-uje" kasnije

Zanima me uopste da li je potrebno uopste placati porez za te stvari, posto mi ShareIt i Kagi uzimaju procenat i on ustvari vrsi prodaju, ili njih vise da shvatim kao trzni centar a mene kao prodavnicu unutar njega

Pozdrav i hvala.