Kada koristis audio softver koji podrzava VST efekte (mislim da to sada moze i Audacity, ne koristim ga pa ne znam), otvoren ti je put ka neverovatnom broju raznih dinamickih procesora - kompresora, limitera...
Mada...nijedan od njih nece raditi kako treba ako se ne podesi pravilno. Isto tako, neki potpuno jednostavan kompresor moze u nekim slucajevima da se pokaze mnogo korisnijim od kojekakvih fensi kompresora.
Tri osnovna parametra svakog kompresora su: odnos kompresije (ratio), brzina odziva i otpustanja (attack/release) i prag delovanja kompresora (threshold). Podesavanje parametara zavisi od slucaja do slucaja. Postoje presetovi za odredjene instrumente (kao i za vokale i ceo mix) na skoro svim dinamickim procesorima, ali se cesto desava da se to ne poklapa sa zeljama. Sve zavisi od toga koliko hoces da potisnes signal, a za to moras da imas gain reduction meter, koji se nalazi gotovo na svim kompresorima. Nekada je potiskivanje od 3 dB sasvim dovoljno, ali nekada je pozeljna agresivna kompresija od 10 dB pa cak i vise. Zavisi i da li hoces da odziv kompresora bude brz ili spor.
Citat:
nemam manji iznos kompresije od 1.5:1
Sta ce ti manje od toga? Na odnosima ispod te vrednosti gotovo da nema kompresije.
Citat:
Dajte i malo literature na tu temu ako može.
Ne treba ti literatura, treba ti nesto sto ces da cujes i vidis. Dinamicka obrada se ne uci iz pisanih tekstova. Ono sto u poslednje vreme preporucujem je DVD tutorijal Alana Parsonsa "The Art and Science of Sound Recording". Naravno, postoji jos mnogo takvih izdanja, ali ovo je veoma prijatno za gledanje i izuzetno edukativno, a pokriva sve sto se tice muzicke produkcije, izmedju ostalog i dinamicku obradu.