[ bojan_bozovic @ 01.07.2011. 16:29 ] @
Imam nešto što ima suviše veliki dinamički opseg, pri jačini na kojoj se najtiši delovi čuju, najglasniji su neprijatna buka.
Znam kako se to sređuje, i pokušao sam sa Audacity, ali nisam prezadovoljan dobijenim, sa ovim postavkama za Effects/Compressor:

-30 dB threshold
-40 dB noise floor
Ratio 1.5:1
Attack time 0.2s
Decay time 1.0s
Compess based on peaks, bez normalizacije na 0 dBFS.

Rezultat, kompresija je previsoka, i glasni delovi nisu dovoljno glasni, trebaju da budu malo glasniji, inače stereo slika je tu i nema clippinga.

Imam Audacity i SoX, ali sem toga, koji bi softver bio najbolji za kompresiju, i po kvalitetu, i po lakoći upotrebe?

SoX jeste kvalitetan, li nije lak za upotrebu, a sa Audacity nemam manji iznos kompresije od 1.5:1.

Dajte i malo literature na tu temu ako može.


[ acaradio @ 01.07.2011. 18:15 ] @
Kada koristis audio softver koji podrzava VST efekte (mislim da to sada moze i Audacity, ne koristim ga pa ne znam), otvoren ti je put ka neverovatnom broju raznih dinamickih procesora - kompresora, limitera...
Mada...nijedan od njih nece raditi kako treba ako se ne podesi pravilno. Isto tako, neki potpuno jednostavan kompresor moze u nekim slucajevima da se pokaze mnogo korisnijim od kojekakvih fensi kompresora.
Tri osnovna parametra svakog kompresora su: odnos kompresije (ratio), brzina odziva i otpustanja (attack/release) i prag delovanja kompresora (threshold). Podesavanje parametara zavisi od slucaja do slucaja. Postoje presetovi za odredjene instrumente (kao i za vokale i ceo mix) na skoro svim dinamickim procesorima, ali se cesto desava da se to ne poklapa sa zeljama. Sve zavisi od toga koliko hoces da potisnes signal, a za to moras da imas gain reduction meter, koji se nalazi gotovo na svim kompresorima. Nekada je potiskivanje od 3 dB sasvim dovoljno, ali nekada je pozeljna agresivna kompresija od 10 dB pa cak i vise. Zavisi i da li hoces da odziv kompresora bude brz ili spor.

Citat:
nemam manji iznos kompresije od 1.5:1

Sta ce ti manje od toga? Na odnosima ispod te vrednosti gotovo da nema kompresije.


Citat:
Dajte i malo literature na tu temu ako može.

Ne treba ti literatura, treba ti nesto sto ces da cujes i vidis. Dinamicka obrada se ne uci iz pisanih tekstova. Ono sto u poslednje vreme preporucujem je DVD tutorijal Alana Parsonsa "The Art and Science of Sound Recording". Naravno, postoji jos mnogo takvih izdanja, ali ovo je veoma prijatno za gledanje i izuzetno edukativno, a pokriva sve sto se tice muzicke produkcije, izmedju ostalog i dinamicku obradu.
[ bojan_bozovic @ 01.07.2011. 19:45 ] @
Hvala na odgovoru! Probaću da nadjem nekako DVD.