[ Machiavelli... @ 04.07.2011. 16:17 ] @
Treba u kancelariji da napravimo 3 VLAN ( telefoni, interna mreza, guest mreza).
Zanima da li je Cisco 2924 dobar izbor (da li je uopste moguce izvesti sa ovim switch-om), da li postoji neki web interface da mi pomogne da isti namestim. Nemam problem ni da podesim iz konzole, samo ce mi vervatno oduzeti mnogo vremena.

Mreza je mala, ima par IP telefona, do 5 racunara u internoj mrezi, i par guest-ova.
[ optix @ 04.07.2011. 16:43 ] @
To je bas stara serija switch-eva, ali ako neces ici dalje od konfigurisanja vlan-ova, ok, radice...
Mozes da vidis i 2950 seriju, malo je skuplje (ako kupujes refurbished, neznatno) ali ima vise mogucnosti.

U web interface se nemoj uzdati, iz njega prakticno ne mozes nista konkretno da postavis, osim mozda management adrese...
[ Machiavelli... @ 04.07.2011. 16:57 ] @
Znam da je star, ali cena je bas prihvatljiva - megde oko 80$ za nov. Pogledacu i 2950.

Znaci ne gine mi da ga rucno podesavam - ufff....

Nemam mnogo vremena da se zezam sa tim, ali nazalost u firmi niko ne radi nista sto nema GUI :-(, tako da cu ja to namestati po svemu sudeci....

Hvala Optix
[ yellow pinky @ 04.07.2011. 17:16 ] @
Cisco 2924 na ebay-u 5-30$ i to je model stariji od Isusa i sigurno ne postoji nov da se kupi.

Cisco 2950 na ebay-u 20-40$ i još uvek je aktuelan model L2 switcha.

Kako si u USA ne bi ti predstavljao nikakav problem da ih kupiš.
[ pajaja @ 04.07.2011. 17:20 ] @
Citat:
Nemam mnogo vremena da se zezam sa tim, ali nazalost u firmi niko ne radi nista sto nema GUI :-(, tako da cu ja to namestati po svemu sudeci....

Iskreno, mislim da ce ti biti mnogo brze da to uradis u cli-u nego da trazis i radis to u nekim menadzerima sa gui-om:) Imas ovde detaljno objasnjeno.
[ Machiavelli... @ 05.07.2011. 00:58 ] @
Onda cemo uzeti 2950. A koja je razlika izmedju 2924 i 2950?
U principu mi to uzimamo za nasu mrezu, vrlo jednostavna i mala mreza.

Jel imate mozda neki predlog da nije Cisco, a da je prihvatljiva cena do 150$. Mislim da gazda hoce nov ruter, videcu ako je raspolozen da uzmemo neki used na ebay.
[ yellow pinky @ 05.07.2011. 14:25 ] @
Citat:
Machiavelli...: Onda cemo uzeti 2950. A koja je razlika izmedju 2924 i 2950?
U principu mi to uzimamo za nasu mrezu, vrlo jednostavna i mala mreza.


Ako se ne varam u pitanju je razlika od cele jedne generacije. End of sale serije 2900xl je bio 2001 godine , a nasledio ih je Cisco 2950.

Citat:
Jel imate mozda neki predlog da nije Cisco, a da je prihvatljiva cena do 150$. Mislim da gazda hoce nov ruter, videcu ako je raspolozen da uzmemo neki used na ebay.


Zavisi šta vam je potrebno. Da li koristite IP telefone sa power brick-ovima ili je potrebno PoE ? Ako imate samo tu jednu kancelariju, telefoni su sa svojim napajanjem onda će vam posao završiti svaki 12-16 portni switch koji podržava VLANove.
Ako je pak potrebno da IP telefoni dobijaju napajanje preko mrežnog kabla, novi PoE switchevi sigurno koštaju više od 150ak dolara.
Naravno , ako rešite da uzmete polovan Cisco switch i imate potrebu za PoE mogućnostima to proverite pre kupovine.

Ako te brine CLI i konfigurisanje , ovde ima par ljudi koji se razume u tu tematiku te ti može pomoći.
[ optix @ 05.07.2011. 17:20 ] @
Citat:
Machiavelli...: Onda cemo uzeti 2950. A koja je razlika izmedju 2924 i 2950?
U principu mi to uzimamo za nasu mrezu, vrlo jednostavna i mala mreza.


Prvo sta meni pada napamet je npr trunk... Ja sam pre x godina kupio neki 2908 (to je ista serija kao i taj 2924) koji ne podrzava 802.1q vec samo ISL (verovatno zato sto switch predatira pomenuti IEEE standard). 802.1q za tu seriju postoji ali na 'novijim' ios-ima, a onda switch nema dovoljno flash memorije za njega... i takve zavrzlame Znaci ako ti treba ista komplikovanije od podele switcha na vlan-ove, i glupo swithc-ovanje paketa, kao sto je npr trunk, sa tako starim switch-em je uvek pitanje do koje mere je sta podrzano, pogotovo posto zavisi i od hardwerske konfiguracije jer imas iste serije i iste modele ali pravljene sa manje i vise memorije u zavisnosti od godine proizvodnje...

2950 na eBay-u i vozi...


[ markovm @ 05.07.2011. 20:14 ] @
Za okvirno taj novac (pomenutih 150) mozes kupiti novi HP V1810-24G (J9450A) gigabitni, sa web managementom, podrskom za 802.1q i dozivotnom garancijom (cak i na ventilator :) ili za neznatno vise para HP E2510-24 (J9019B) 100Mbps, ali sa vise funkcionalnosti, takodje sa dozivotnom garancijom.

Poz,
Milenko.

[ Machiavelli... @ 05.07.2011. 20:56 ] @
Hvala na informacijama, definitivno je 2924 otpao kao kombinacija. Provericu i taj HP.

Sto se tice telefona - imaju svoje napajanje.