[ darkogliga @ 05.07.2011. 01:08 ] @
Postovanje svima!!!

Za potrebe jednog ispita, informacioni sistem, trebam odraditi seminarski rad za servis motora. Sad pocetnik sam ne posedujem toliko znanja i iskustva kao pojedinci koji ovde pruzaju pomoc, i cenim sto takvih ljudi ima. Izrada tih baza i bavljenje ekonomkim stvarima i nije bas moj fah, sta jedan informaticar koji se bavi grafickim dizajnom i video obradom, kreiranjem manih aplikacija i dsta lickanja istih zna o ekonomskim formalnostima i tim stvarima. Smesno je sto ovako nesto pisem ili sto cu napisati al sta da radim, muka me naterala

Zamolio bih nekog ako ima vremena 5 min neka mi skicira na papiru odprilike sta mi je potrebno, kontekstni dijagram, ili relaciju u erwin, sta god od tih stvari, da mi naslika al nemora prstom pokazati shvatcu nije mi prvi put da "lupam glavu", sta mi sve tacno treba sta se odvija u servisu, nalozi, dobavljaci partner-klijent, faktura otrpemica banka knjigovodstvo i te sitnice. Danima pokusavam nesto da sklopim al ne ide mi bas od ruke, pa sam potrazio pomoc ovde od sikusnih ljudi.

bilo kakva pomoc bi mi pomogla.
Hvala vam unapred!!!
[ Zoran.Eremija @ 05.07.2011. 08:48 ] @
Postovani mladi kolega, preporucio bih Vam prvo da krenete od sledece knjige

Razvoj IS i baze podataka
Prof. dr Alempije Veljovic
http://www.cafe022.com/mybb/ra...lempije-veljovic-246-t-37.html

Nakon toga proucite zadatak koji ste dobili i pokusajte da nadjete u svom okruzenju firmu koja se bavi tim poslom (ili priblizno bavi). Posetite je i izlozite sta treba da uradite i zamolite ih da vam ukratko opisu i tom prilikom ih zamolite za kopije popunjenih dokumenata i obrazaca.

Zatim pokusajte da uradite vas zadatak i ako Vam tada nesto zapne obratite se sa konkretnim pitanjima. Na ovaj nacin cete sigurno savladati materiju i nauciti kako se radi a onima od kojih ocekujete pomoc cete olaksati.
[ darkogliga @ 05.07.2011. 10:10 ] @
Hvala puno Zorane.
Bacam se na posao, odradicu u toku dana neke od dijagrama i napisati sta mi treba. Slicno se odvija kao i u Auto Servisu. Nemam u okolini neki profesionalni servis motora najblize je BG ili Nis ja sam iz Paracina . Popravljam motore sa caletom al to nije registrovana firma, vec svremena na vreme kad neko dotera. iz tog razloga poznajem malo sustinu funkionisanja servisa od, ne znam, klijenata(musterija), dobavljaca rezervnih delova, mogao bih napraviti kao mali magacin sa rezervnim delovima i stanje u magacinu, naloga za naplatu, zahteva za popravku, odprilike znam sa tim "papirima" unutar servisa sta se odvija, mislim znam, predpostavljam ali uradicu. Najvise me buni to jer moram da dodam stvari koje se odvijaju izmedju banke i servisa knjigovodstvene agencije i servisa, tih stvari vezanih za finansijama, to je vise oblast ekonomije ne bas informatike to mene koci najvise.
Zavrsicu u ERWIN-u jedan model baze, jedan delic koji sam uradio, vervatno je potrebno nesto izmeniti vama je lakse, ili bilo kome ko procita, poznajete vise od mene materiju. Napisacu posle u produzetku i sta bih jos dodao od tabela i kako da dodam jos stavke iz oblasti finansija.
uglavnom postavicu ono sto uradim pa videcu dalje.

Hvala jos jednom Zorane ma ukazanoj paznji
[ darkogliga @ 05.07.2011. 14:33 ] @
Postavio sam nesto sto sam uspeo da uradim a vezano za inf sistem


Uradio sam u erwinu naknadno semu relacije koju je profesor trazio a inace nije trazio da se sema prvo uradi u erwinu vec u acessu i nakon toga da se posle naravi nea palikacija za to. uradio sam bio u accessu relaciju tabele upite forme imalo je malo gresaka koje bi ispravio ali posto profesor nnije ni hteo da pogleda rad vec se uhvatio za erwin pa da to posle exportujem u access koji ce mi dati tabele...

evo izgled relacija, znam verovatno ima gresaka koje bi trebalo ispraviti i skrenuti paznu na njih pa vas molim da mi pomognete.
na dnu strane sam postavio uploadovan fajl sa bazom erwin modelom...

Access rellacija:


ERWIN model relacije


Materijal:
http://www.megaupload.com/?d=AFX396TE

Izvinjavam se sto su slike ovako velike, al bolje da se vidi stase nalazi

Sa interneta skidao sam neke slike sa nekim tabelama materijal neki pa cu na papiru pokusati da odradim ono sto je men potrebno pa cu formirati tabele i neku semu pa cu potraziti savet od vas, Zorane.

Neznam hocete li me razumeti al potrudicu se da kasnije tacnije jos razlozim kako ste rekli, materiju, jer najvise se motam i buni me ta finansija.

Veliko hvala na razumevanju.