[ combuster @ 06.07.2011. 22:44 ] @
http://www.itnews.com/applicat...ich-patents-are-stake?page=0,0

Citat:

You may already know Microsoft has forced five Android vendors to pay royalties each time they ship a device, and is suing Motorola and Barnes & Noble in cases that claim Android steals Microsoft intellectual property.

Patents 5,579,517 and 5,758,352, issued in 1996, "relate to implementing both long and short file names in the same file system," Microsoft says. The complaint goes on to mention the FAT16 file system used by MS-DOS and early versions of Windows.Â

Microsoft claims the Motorola Droid 2, the Droid X and numerous other Motorola Android phones violate these and other patents.

• No. 5,664,133 from 1997 covering "context sensitive menu system/menu behavior," known more generally as a graphical user interface that lets users "quickly and easily select/execute the desired computer resource."


Psovao bih sad al' cu se suzdrzati :)

Jel' moze neko da mi kaze kakva je ovo svinjarija sa long/short file name zezancijom ? Koji fs koriste Android telefoni i za sta ce im short file name support ? Jel' to zato sto neki proizvodjaci formatiraju sd karticu koja dolazi uz telefon kao FAT ?

A ovaj patent iz 97-me necu da komentarisem...
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2011. 22:47 ] @
Yep... ako imas negde FAT, makar i reader, moras da platis harac :-)

Android telefoni generalno koriste ext familiju fajlsistema za interni storaga - medjutim SD kartice su FAT obicno, zato sto korisnici cesto te kartice vade i stavljaju u PC, je li... gde su sanse da imaju ext4 fajl sistem otprilike tu negde oko 1% :-)

Pretpostavljam da je ovo razlog zasto je TomTom, recimo, presao na onaj pateticni bedni novi sistem sa GO Live 1xxx uredjajima (sve ide preko weba bato... javascripteraj i neka zla, kako bi se izbegao harac).
[ combuster @ 06.07.2011. 23:12 ] @
I u cemu je fora, 5$ za HTC a 15$ za Samsung, za Motorolu ko zna posto se klinci mnogo - jel' to ono odokativno ili je fazon ovi su nam miliji jer imaju xx procenata WP.X telefona ?

Joj, ako nam se zaprzi corba sa onim rasparcavanjem Novela nadrljali smo, izgleda da su snimili gde MSFT ima najvecu perspektivu - u reketiranju...
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2011. 23:17 ] @
Pazi, to je klasican put velike IT kompanije - u jednom momentu prelaze u tu fazu, kao IBM nekad :-)

Sto se cene tice, pojma nemam, moguce je da dobijaju neki "popust" ili licenciraju manje patenata, pojma nemam.

Ono sto je zanimljivo oko MSFT-a je sledece - ako pratis malo bolje celu tu pricu oko njihovih FAT patenata, neces naci puno firmi koje su odbile da se nagode i idu na sud.

Mislim da sam vec negde pricao o tome - to samo moze da znaci 2 stvari:

a) Da MSFT ima vrlo zahebat portfolio, gde se odmah vidi da nema puno smisla ici na sud
ili
b) Da je dil jeftin - cak i ako se javno barata sa tim ciframa, ko zna sta je stvarno u ugovoru i moguce je da to i nije toliko para na kraju

Meni se vise cini da je b) u pitanju, iz prostog razloga sto do sada niko nije propevao o cemu se tu tacno radi, izgleda da se svima isplati da cute.
[ combuster @ 06.07.2011. 23:23 ] @
I samsung pokusava da obori cenu na 10$ po aparatu, u pravu si, nikome se ne isplati da ide na sud izgleda... Pritisli su Google poprilicno, Oracle, MSFT, sve zeznuti igraci...
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2011. 23:28 ] @
Pa, ono... ne znam ko je ocekivao da moze tek tako da prodje da se valja mobilni OS za dzaba, bez da kaci boga pitaj koliko patenata :)

Google boli cosak za to, Android se odlicno valja, sa sve MSFT globom kako stvari stoje... sto znaci da Google ima jos puno podataka koje moze da minira i uvaljuje reklame :)

OEM-i opet, odavno placaju tu cifru za OS-eve, pa im dodje na isto...

MSFT? Nisam bas siguran da im ovo preterano pomaze.... ako Android bude nastavio trend, i WP7 ostane na dnu, nista im ne vredi to sto uzimaju kintu - $15 po telefonu pa cak i od Samsunga je i dalje kikiriki za MSFT.
[ Nedeljko @ 07.07.2011. 06:22 ] @
Kako sam ja onda mogao da skinem badava GNU/Linux i da sa njim pristupam NTFS flešu?
[ component @ 07.07.2011. 07:13 ] @
Citat:
Nedeljko: Kako sam ja onda mogao da skinem badava GNU/Linux i da sa njim pristupam NTFS flešu?


Nemoj tako glasno. Ako te čuje neko iz Microsofta setiće se da mogu i desktop Linux da reketiraju.
Pretpostavljam da desktop Linux nije toliko zastupljen da bi pokrenuli neku tužbu?
[ combuster @ 07.07.2011. 07:23 ] @
Pa tesko jer desktop distribucije ne uzimaju nikakvu kintu za to. Sto se server-a tice, hm, pa sta znam, po default-u ti ne dolazi nista vec formatirano i slicno, moguce je jedino da se zalete sto je podrska uopste tu u kernelu. NTFS nije enable-ovan u kernel config-u na Cent-u 5.5 (samim tim i na RH i ostalim njegovim klonovima) dok VFAT jeste...
[ Nedeljko @ 07.07.2011. 08:17 ] @
Kakve veze ima da li uzimaju kintu za to?

Mislim da je fora u sledećem: plaćanje patenata je na korisniku, a ako imaš licenciran Windows, onda imaš i licencu za to. Ako nemaš Windows, šta će ti onda FAT/NTFS podrška? Pa, za fleševe.
[ maksvel @ 07.07.2011. 10:50 ] @
Meanwhile, the trends
[ combuster @ 07.07.2011. 11:39 ] @
Citat:

Kakve veze ima da li uzimaju kintu za to?


Pa sto nisu tuzili Linusa ili pun klinac drugih distribucija ? Ili Google ? Izgleda da moraju da imaju dokaze da se taj feature koji je patentiran zaista i koristi, valjda je tako lakse dobiti na sudu, ko zna...
[ Ivan Dimkovic @ 07.07.2011. 11:42 ] @
Citat:
Nedeljko: Kakve veze ima da li uzimaju kintu za to?

Mislim da je fora u sledećem: plaćanje patenata je na korisniku, a ako imaš licenciran Windows, onda imaš i licencu za to. Ako nemaš Windows, šta će ti onda FAT/NTFS podrška? Pa, za fleševe.


Ima veze za onog ko juri tu lovu - a to je vlasnik patenta.

Patentne stvari nemaju veze sa drzavom, dakle drzave nece trositi svoje resurse da jure nesto sto spada debelo u civilnu stvar.

Dakle, ako ti koristis NTFS3g, recimo, i MSFT ima registrovane patente vezane za NTFS u Srbiji, ti krsis njpaihove tente - neovisno o tome da li si fizicko ili pravno lice, i da li pravis neku kintu od toga. Isto vazi i za distributera te tehnologije.

E, sad, sasvim druga stvar je da li ce neko da se uzbudjuje sa tim faktom - ocigledno ne, a razlog je vrlo prost - ne isplati se.

Zato MSFT juri Samsung, HTC, Motorolu i sl... a ne neku boraniju, ili jos grdje, privatne korisnike. Sa tim nista ne bi dobili finansijski (stavise, verovatno bi samo izgubili brdo para za advokate i troskove) a fasovali bi negativan PR samo tako.

Btw, to sto imas Windows ti ne daje pravo da koristis NTFS/FAT van Windowsa cisto legalno. Stavise, cak i neke komponente Windowsa koje su patentirane (recimo MPEG-2 dekoder) su licencirane iskljucivo Microsoftu za prodaju krajnjim korisnicima - ako bi neka firma, recimo, koristila MSFT-ov MPEG-2 DirectShow dekoder u Windowsu u nekom svoj proizvodu, ona bi krsila patente jer nemaju licencu za to.

Opet, kao sto rekoh, to je legalna strana - praksa je, naravno, mnogo sarenija.
[ mulaz @ 07.07.2011. 12:00 ] @
Bolje pitanje je, u koliko zemalja uopste vaze softwareski patenti... koliko je meni poznato, jedan malo losiji stolar moze da ih nabroji na prste na jednoj ruci :)
[ Goran Rakić @ 07.07.2011. 14:10 ] @
Ja se „as such“ ne bih previše oslanjao na to.
[ Nedeljko @ 07.07.2011. 14:38 ] @
Pitanje je da li je ovaj patent uopšte softverski.

Citat:
Ivan Dimkovic: Btw, to sto imas Windows ti ne daje pravo da koristis NTFS/FAT van Windowsa cisto legalno. Stavise, cak i neke komponente Windowsa koje su patentirane (recimo MPEG-2 dekoder) su licencirane iskljucivo Microsoftu za prodaju krajnjim korisnicima - ako bi neka firma, recimo, koristila MSFT-ov MPEG-2 DirectShow dekoder u Windowsu u nekom svoj proizvodu, ona bi krsila patente jer nemaju licencu za to.


Čekaj, napišem aplikaciju koja se oslanja na MS-ov originalni DirectX i to nije legalno?
Kako da se čovek uopšte informiše šta može da radi kada kupi Windows licencu?
[ combuster @ 07.07.2011. 17:51 ] @
Citaj EULA-e dok ti oci ne iskoce :)
[ Nedeljko @ 07.07.2011. 18:24 ] @
Upravo se radi o tome da sam čitao. Čak je bilo na Srpskom, ali nigde ne nađoh ništa od ovoga o čemu Ivan piše. Po kom bi onda osnovu mogli da me tuže? Kako ja da znam svoja prava?
[ Brodoplovac @ 07.07.2011. 20:57 ] @
Softverski patenti važe 20 godina. Majkrosoft može da uzima pare samo na nekakvim glupim patentima koji nikada nisu ni smeli da budu prihvaćeni kao patenti zbog svoje trivijalnosti. Sva sreća, pa su ti trivijalni patenti (GUI, sinhronizacija mejlova, fajl formati) obično napravljeni u 90-tim godinama pa će ubrzo isteći.

Gledam na wikiju, FAT32 je izdat avgusta 1996. Još malo pa gotovo.
[ maksvel @ 07.07.2011. 21:05 ] @
Cenim da će 2016. biti prilično svejedno, jer će dotični biti prevaziđen.
[ Brodoplovac @ 07.07.2011. 21:17 ] @
2016. godine korisnici će biti oslobođeni od MS harača ovako ili onako. Ono što je bitno je šta će biti novi standardi. Kladim se da to neće biti Majkrosoftove kreacije. 2016. je prelomna godina jer nakon toga Majkrosoft neće moći više da profitira od svoje stare slave.
[ bojan_bozovic @ 07.07.2011. 21:24 ] @
U suštini FAT je odavno prevazidjen. Nema razloga da se ne koristi moderan FS sa journalingom i na USB stickovima, i sličnim uređajima.
[ combuster @ 07.07.2011. 21:52 ] @
Pa nije bas da journaling utice povoljno na radni vek flash-ova xD
[ bojan_bozovic @ 07.07.2011. 22:03 ] @
Zastareće pre no što im prođe radni vek i ovako i onako. Uostalom, možeš da isključiš journaling (recimo korišćenjem ext2 umesto ext3/ext4, pri čemu bi i ext2 bio mnogo napredniji od FAT, zbog reciomo manje fragmentacije)....
[ bachi @ 11.07.2011. 21:19 ] @
Po meni je UDF keva za fleševe. :D
[ combuster @ 11.07.2011. 21:38 ] @
Heh, to mi ni na kraj pameti nije palo xD