[ djukelic1987 @ 09.07.2011. 15:07 ] @
Pozdrav svima, pokusacu sto vjernije da opisem problem koji me muci evo vec par dana.
Konfiguracija:
MS-7369 (K9N Neo V2) Motherboard
AMD Athlon 64 x2 Dual Core Processor 5200+
Nvidia GeForce 9400GT
napajanje je MS-PRO-550ATX P4
cpu kuler je fabricki, dosao je sa racunarom, na napajanju imam jos x2, izlazni i ulazni

E sad u cemu je stvar, ovaj racunar imam vec nekih 3.5 godine i nisam ni imao nekih pretjeranih problema s njim.
Sta se pojavilo pre sedmicu dve jeste da bios jednostavno odradi thermal shutdown na nekih 90-92c nakon intenzivnog rada (gaming, unzipovanje, cak i poker na fb).
Skinuo sam SpeedFan i ocitavanja su sledeca u fazi mirovanja (0% cpu usage):
GPU: 74c
HD1: 45c
CPU: 19c
mozda nesto visa gpu temperatura nego sto bi trebalo ali to me i ne zabrinjava toliko.
nakon sto cpu usage skoci na 100% vec 20 minuta poslije temperatura bi narasla do 92c i racunar se gasi, e sad
skinuo sam kuler, iscistio ga skroz, priklonio kablove u stranu tako da postoji dobar protok vazduha, skinuo obe stranice kucista i izvadio jos neki kuler iz starog racunara, odvojio ga od hladnjaka i prikopcao kao drugi cpu fan, naslonio ga na stranu hladnjaka te tako jos malo poboljsao hladjenje,
sve to je dovelo do djelimicnog uspjeha, preko dana se racunar i dalje pregrijava i gasi, sada nakon nesto duzeg vremena, a nocu se moze koristiti (temperatura u sobi niza).
I da jos da napomenem da cpu nije overclockovan ili nesto, radi na 2.69GHz i sistem je cist od virusa i slicnih procesa.

Sad par pitanja povodom ovoga,

1. Nije li 19c vise nego niska temperatura za fazu mirovanja i kako to da skoci na cak 92c prilikom 100% koriscenja ?
2. Prilikom ciscenja kulera, skinuo sam i hladnjak sa cpu-a i to bez nekih vecih problema, da li je moguce da se pasta jednostavno vremenom isusila i da sada nema dovoljno kontakta te se toplota ne prenosi na hladnjak kako bi trebalo ?
3. Ukoliko je to slucaj da li predlazete da jednostavno kupim pastu, ocistim cpu plocicu i nanesem novi sloj ? Koju pastu u tom slucaju.
4. Posto je kuler obicna stock verzija da li mozda jednostavno da zanemarim sve to i kupim neki novi, jaci, dajte prijedlog u tom slucaju, sta da pazarim ?
5. Da li je pored ova dva moguca problema (pasta i slab kuler) moguc jos neki ? Posebno me interesuje ova ogromna razlika izmedju temperatura u fazi mirovanja i koriscenja cpu-a.

Hvala unaprijed, nadam se konstruktivnoj diskusiji.
[ Miroslav Cvejić @ 09.07.2011. 15:17 ] @
Hladnjak=kuler=cooler
ventilator=fan

Tako da, kako si uspeo hladnjak da odvojiš od kulera? :)

Ako si skidao hladnjak sa proceosra, nisi ga bez čišćenja stare i nanošenja nove paste smeo vraćati nazad.
Većina termalnih pasti krene da "deluje" tek kad se osuši. No, s obzirom da nisi klokovao procesor, bilo koja termalna pasta će dati veoma vidljive rezultate.

Da li je svež BIOS na ploči. Umeju ti senzori da lažu malu pa se kroz revizije BIOSa to sredi. 19°C u kućištu sa vazdušnim hlađenjem u ovo doba godine ne možeš da sretneš.
[ djukelic1987 @ 09.07.2011. 15:36 ] @
Pregledao sam uglavnom engleske forume do sada pa eto moja greska prilikom prevoda heat sinka i fan, uglavnom gdje sam rekao kuler mislio sam na ventilator, ostalo je sve hladnjak.
Da skinuo sam ga sa procesora, vjerovatno sam tu pogrijesio mada drukcije nisam ni mogao iscistiti. Ali problem je postojao i prije ciscenja, jeste bilo nesto prasine ali sumnjam da je bilo dovoljno da prouzrokuje probleme.
Sto se tice temperatura evo ocitavanja:


Uploaded with ImageShack.us
(temperatura je tu malo porasla, inace je ispod 20c)
E sad u bios se i ne razumijem nesto puno ali uglavnom svez ili ne isti je kao onog dana kada sam pazario racunar, oko toga nista nisam mijenjao. I meni su malo cudne temperature, mozda su senzori osteceni ili nesto opet u biosu kao sto kazes ? Ali uglavnom to i nije problem, pregrejavao se na 92c koliko pise ili 85c svejedno, problem postoji.
Mislis da je ipak najbolje da kupim pastu, ocistim cpu plocicu i hladnjak i nanesem novi sloj pa vidim da li problem postoji i dalje ?
[ Miroslav Cvejić @ 09.07.2011. 16:09 ] @
Tako je. Skini hladnjak, očisti staru pastu kao i na procesoru, nanesi novu i zategni hladnjak. Pa javi rezultat.
[ djukelic1987 @ 11.07.2011. 13:59 ] @
Uradio sam sve to, rastavio, ocistio plocicu, nanio novi sloj i vratio u prvotni polozaj hladnjak kako je i bio. Nema efekta uopste, cak stavise koristio sam neki program, 100% cpu usage, i vec nakon 4 minute cpu dostigne 92c i gasi se.
Stvarno vise nemam ideja, sta bi mogao da bude problem, mozda cpu senzor ? Da li je on zaseban, bolje receno odvojen od gpu i ostalih senzora ? Posto sam za ostale uvjeren da dobro funkcionisu.
[ tamindus @ 14.07.2011. 22:33 ] @
Ta očitavanja iz Speedfan-a su ti totalno nebulozna.Pogledaj situaciju u BIOS-u ili nabavi Everest.Pod uslovom da ti je kuler propisno montiran sa friškom pastom taj procesor ne bi smio ići preko 55-60 u julu.I čipset na toj ploči se nenormalno grije što ćeš najlakše provjeriti prstom.Probaj update BIOS-a pošto očigledno brljavi sa očitavanjima.