[ gorca @ 12.07.2011. 22:27 ] @
Zadnjih nedelju dana, pa i vise, imam problem sto ne mogu da prodjem kroz eBay checkout i stalno mi izbacuje neku gresku tip "nismo u mogucnosti sada procesuiramo vas zahtev..." Evo kako tacno izgleda greska: Inace koristim eBay par godine i do sada nisam imao problema. Visa Internet Intese. Bosna.

Elem, zadnjih nedelju dana 2 puta sam chatovao se eBay UK staff-om i jednom preko mejla sa ovima iz US i svi mi isto kazu: "imamo tehnickih problema sa sajtom i trebalo bi da se resi uskoro, izvinjavamo se". Ovo "uskoro" se za mene prilicno oduzilo, narocito zato jer me 3 prodavca cekaju za uplatu. Ali, sumnju u ovo sto mi pricaju, a to je da ce mi resiti problem (a po ebay US forumu vidim imaju ga i neki drugi), izaziva to sto sam proverio ko ima "tehnickih problema" a ko ne, i dosao do zakljucka da npr. novi, tek registrovani, korisnik eBay, recimo iz Bugarske, nema slicnih "tehnickih problema" i moza odmah da placa. Cak u pocetku i bez otvaranja PayPal naloga ali ipak preko njih. Medjutim, novi, isto tek registrovani, korisnik eBay iz Srbije odmah ima "tehnickih" problema i kad klikne na ono "continue" u checkout dobije gore pomenutu gresku.

Jel' eBay uveo neke specijalne mere za nas? Sta se desava?

Edit: jos jedna potvrda onog sto sam rekao: kad u eBay checkout pod "review" odaberem moju shipping adresu u Srbiji dobijem gresku i nema dalje. Medjutim, kad shipping adresu izmenim na Bugarska ili Bosna (verujem da bi bilo uspesno da probam i druge zemlje) prodjem ka PayPal stranici bez problema. Ocigledno je ovo nesto specijalno samo za nas.

[Ovu poruku je menjao gorca dana 14.07.2011. u 20:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao gorca dana 14.07.2011. u 22:38 GMT+1]
[ gorca @ 17.07.2011. 00:29 ] @
Nekoliko dana kasnije provalio sam sta je u pitanju. Ne mogu da kazem da mi je ovaj Forum mnogo pomogao u tome ali pisem ovo zbog onih koji koriste eBay i pazare pomocu Paypal preko susednih zemalja.

Vise nije moguce proci kroz eBay checkout (proceduru placanja) kad ti je adresa za isporuku u Srbiji jer se ovo ne slaze sa potpunim nedostatkom Srbije, u svakom smislu te reci, na PayPal. Ovo se odnosi i na one eBay naloge ciji vlasnici nikad nisu povezivali eBay i PayPal nalog. Iako eBay formalno nastavlja da pruza uslugu i korisnicima iz Srbije i moguce je i dalje se registrovati iz Srbije i pri tome uneti pravu adresu u Srbiji za isporuku kupljenog na eBay, u praksi, kad je tzv. shipping adresa u Srbiji ne moze da se prodje kroz checkout proces placanja, a samim tim vise nije moguce platiti preko "dobrosusedskog" PayPal naloga a da eBay interfejs zna da je roba placena. Ja nisam nasao resenja za ovaj problem, ako uopste postoji, i jedini nacin koji vidim da se nastavi sa koriscenjem eBay je taj da se prodavcima posalje poruka da posalju racun direktno na PayPal nalog koji se vodi na drugu zemlju pa im se posle objasnjavaju neke stvari da robu ne posalju slucajno u neku drugu zemlju umesto Srbiji.

Preveliko cimanje i efektivno kako od onog "PayPal u Srbiji" nista nema, sad je dodatno i "eBay u Srbiji" je samo na papiru. Inace, nije bas ni u redu da se nekome omogucava da se iz Srbije registruje i trazi isporuku robe u Srbiji a da mu se efektivno onemoguci koriscenje eBay-a. Nesto sto je eBay uradio ovih dana i zbog cega smo jos jedan korak dalji, a ne blizi, kako pricaju godinama, PayPal-u u Srbiji.
[ notaboo @ 28.07.2011. 00:18 ] @
Stvarno smo dno dna kao drzava. Ni Juzni Sudan nam nije ravan.
[ tdjokic @ 28.07.2011. 09:36 ] @
I jeste i nije, kako se uzme. Mnogi prodavci na ebay NE salju robu ovamo. To nije nista cudno, svaki prodavac ima neku svoju logiku oko toga. Mnogi recimo ne salju u Italiju, sto je meni sasvim cudno, jer je ona i EU i NATO i sve zivo i opet - ne salju. Ima oko toga jos nekoliko varijanti ne-slanja, stoji tamo tabela izuzetaka:

Shipping to: N. and S. America, Europe, Australia
Excludes: Algeria, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cameroon, Cape Verde Islands, Central African Republic, Chad, Comoros, Congo, Democratic Republic of the, Congo, Republic of the, Cote d Ivoire (Ivory Coast), Djibouti, Egypt, Equatorial Guinea, Eritrea, Ethiopia, Gabon Republic, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kenija, Lesotho, Liberia, Libya, Madagascar, Malawi, Mali, Mauritania, Mauritius, Mayotte, Morocco, Mozambique, Namibia, Niger, Nigeria, Reunion, Rwanda, Saint Helena, Senegal, Seychelles, Sierra Leone, Somalia, South Africa, Swaziland, Tanzania, Togo, Tunisia, Uganda, Western Sahara, Zimbabwe, Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Falkland Islands (Islas Malvinas), French Guiana, Guyana, Peru, Suriname, Uruguay, Venezuela, Brunei Darussalam, Cambodia, Hong Kong, Laos, Macau, Malaysia, Philippines, Singapore, Thailand, Vietnam, Afghanistan, Armenia, Azerbaijan Republic, Bangladesh, Bhutan, China, India, Japan, Kazakhstan, Korea, South, Kyrgyzstan, Maldives, Mongolia, Pakistan, Russian Federation, Sri Lanka, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Antigua and Barbuda, Aruba, Bahamas, Barbados, Belize, British Virgin Islands, Cayman Islands, Costa Rica, Dominica, Dominican Republic, El Salvador, Grenada, Guadeloupe, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaica, Martinique, Netherlands Antilles, Nicaragua, Panama, Saint Kitts-Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Trinidad and Tobago, Turks and Caicos Islands, Virgin Islands (U.S.), Iraq, Israel, Jordan, Lebanon, Qatar, Saudi Arabia, Turkey, United Arab Emirates, Yemen, American Samoa, Cook Islands, French Polynesia, Guam, Kiribati, Marshall Islands, Micronesia, Nauru, Niue, Palau, Papua New Guinea, Solomon Islands, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wallis and Futuna, Western Samoa, Bermuda, Greenland, Mexico, Saint Pierre and Miquelon, Albania, Andorra, Austria, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Republic of, Estonia, Germany, Gibraltar, Guernsey, Ireland, Italy, Jersey, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova, Monaco, Montenegro, Romania, San Marino, Serbia, Slovakia, Svalbard and Jan Mayen, Switzerland, Ukraine, United Kingdom, Vatican City State

Za takve slucajeve bi neko morao da pribegne kupovini preko posrednika koji i nisu preterano skupi (oko 10 dolara po sajtu) ali nisam proveravao ima li neki takav a da salje direktno ovamo ili roba mora prvo da putuje recimo iz Hong Konga u SAD pa otuda ovamo, sto onda ispada skupo*. Ali, kao sto rekoh, za neke artikle nema druge varijante cak i za vlasnike regularnih PayPal naloga.

*Kod nekih artikala je slanje iz Hong Konga ili Kine besplatno (odnosno sakriveno u ceni) pa je isti djavo.
[ tdjokic @ 28.07.2011. 09:43 ] @
Jedva sam ubacio ovu tabelu - iskocilo je crveno upozorenje da sadrzi nepristojnu rec "Kenija" koja je bila napisana sa y pa je program procitao ka "k e n j a" i odbio da prihvati takav tekst. Sta je sad ovo, ako je program pametan - OK za kontrolu finoce, ako nije, sta onda?
[ Shadowed @ 28.07.2011. 10:49 ] @
Onda se kao pametniji od njega snadjes u tih par promila slucajeva
[ tdjokic @ 28.07.2011. 13:58 ] @
Na stranu sto mi je obrisao sve sto je bilo napisano / citirano ali sam jedva shvatio sta mu to smeta jer je promenio rec - stavio malo slovo umesto velikog i bas promenio slova, nacisto me zbunio. Ko zna sta ce sledeci put da promeni i da me optuzi da sam nepristojan.
[ gorca @ 28.07.2011. 16:32 ] @
Ali nijedan clan ebay iz tih zemalja koje si naveo ne dobija gresku kad prolazi kroz checkout i kad izabere isporuku u svojoj zemlji.
Dal' neko salje u Srbiju ili ne, to je drugo pitanje. Ovde se radi o tome da i od onih koji kazu da salju, ne mozes preko ebay da kupis. A do pre par meseci nije bilo tako.
To je poenta. Ne ko gde sta salje.
[ electropioneer @ 12.08.2011. 13:35 ] @
Meni je prosla danas kupovina na adresu u Srbiji uz "immediate payment".
[ notaboo @ 12.08.2011. 14:08 ] @
Citat:
electropioneer: Meni je prosla danas kupovina na adresu u Srbiji uz "immediate payment".


A na koju zemlju ti je registrovan PayPal?
[ mark007 @ 12.08.2011. 22:56 ] @
Jeste, proradio ebay, sad sam pokusao da izvrsim transakciju i proso je checkout gde je do sada izlazio error. Probao sam proizvod koji zahteva istovremeno placanje. Paypal je registrovan na Sloveniji, a adresu za slanje na ebey-u Srpska. :)
[ notaboo @ 12.08.2011. 23:08 ] @
Meni nije proslo skroz vec delimicno. Prosli put kada sam placao nije htelo mi dozvoljavao da se ulogujem na PayPal prilikom placanja a sada je dozvolio ali posle toga na eBay mi je izbacio gresku da ne mogu da platim.

Da li je isplativo preseliti se u Sudan, Etiopiju ili Vanuatu da mozemo normalno da korisnimo PayPal ?
[ mark007 @ 13.08.2011. 00:13 ] @
Upravo sam kupio neku sitnicu koju nije bilo potrevno odmah platiti, ali sam platio i transkcija je prosla bez problema. Interfejs kada se ebey povezuje sa paypalom tokom checkouta gde se upisuju email i pass je izmenjen. Ne znam zasto tebi ne prolazi, probaj ponovo, proveri da li imas sredstva na racunu. Mora da radi! :)
[ mark007 @ 14.08.2011. 13:40 ] @
Citat:
notaboo: Meni nije proslo skroz vec delimicno. Prosli put kada sam placao nije htelo mi dozvoljavao da se ulogujem na PayPal prilikom placanja a sada je dozvolio ali posle toga na eBay mi je izbacio gresku da ne mogu da platim.

Da li je isplativo preseliti se u Sudan, Etiopiju ili Vanuatu da mozemo normalno da korisnimo PayPal :) ?


I kod mene danas isti problem. Ko zna o cemu se radi. Da li je jos neko pokusavao kupovinu preko ebay-a ovih dana i kakva su iskustva? Na koju zemlju vam je registrovan paypal, itd?
[ gorca @ 22.08.2011. 20:48 ] @
Marko, kad kliknes na ono dugme "pay via PayPal" ili kako vec bese se tacno zove, tacno koja PayPal adresa ti se otvara?
Srz problema je bio u tome (a mozda jos i jeste, ne znam, ne mogu sad da proverim) sto sa eBay adresom za isporuku u Srbiji automatski ides na srpsku PayPal stranicu koja naravno ne postoji. Nema adrese tipa: "paypal.com/ba", i slicno, pa zavrsis nigde.
[ elektroing @ 22.08.2011. 22:42 ] @
Jedan drug mi se zalio za problem sa e-bay, prvo mu se desio problem da nije radio checkout preko e-bay u dogovoru sa prodavcem slali su mu racuna direktno na pay-pal i tako je direktno iz pay-pal naloga vrsio uplate.
Tako je kupovao neko vrijema dok nije odlicio da se pozali paypal-u. Oni mu odgovaraju da imaju nekih tehnickih problemai da ce rijesiti problem, nakon toga mu traze neku potvrdu o validnosti adrese stanovanja on im salje kopiju telefonskog racuna na kome postoji adresa stanovanja. Nakon toga dobija odgovor da nemaju sklopljen ugovor sa Crnom Gorom i blokiraju mu paypal nalog.


Pokusao je da otvori novi nalog na paypal-u sa novom kteditnom karticom ali na koraku kada treba da ukuca broj kartice javlja da nepostoji podrska za tu zemlju tako da je nemoguce otvoriti nalog. Po broju kartice znaju iz koje je zemlje i ako nemaju ugovor sa tom zemljom unemogucavaju otvaranjem naloga.

[ rhadamanth @ 10.09.2011. 07:39 ] @
imam par pitanja, a nisam nigde uspela da nadjem konkretan odgovor:

da li je moguce kupiti nesto sa ebay-a bez paypal racuna?

u opcijama za placanje stoji i credit card - da li to moze da se obavi sa visa virtuon karticom?

koja je razlika izmedju "paypal" placanja i "processed by paypal" placanja?

hvala
[ vizia-pro @ 14.09.2011. 23:47 ] @
Ja redovno plaćam preko paypala sa intezinom internet karticon.Desilo se par puta da nisam mogao platiti preko ebay sa paypalom ali mislim da je to bila neka greška do njihovog sajta, pošto malo kasnije u istom danu je prošlo.Ja sam neki put pisao prodavcu preko ebay da mi pošalje email od paypala i sve je išlo ok a ujedno je to i dokaz ako bi bilo problema. Kad prodavac nema paypal samo zahteva bankovni prenos onda idem da platim iz C.Gore pošto je odozgo dozvoljeno plaćanje bez računa. Samo je potreban Swift i iban kod kao ime i prezime od prodavca. Naravno potrebno je da lice koje ima Crnogorsko državljanstvo (boravak) otvori besplatno je račun u banci.Ja samo trgujem na ebay.de i robu šaljem U Wien.Ali desilo se da mi je prodavac poslao na adresu sa koje sam registrovan a ne u Beč tako da sam platio carinu 300€ za jednu kameru koja vredi 1200€.Srbiju svi zaobilaza pa i ebay i paypal, jedino se plašim ako nas puste u Evropsku zajednicu da posle i njima ne ukinu ebay i paypal. Malo me teši to što je luksemburg tu gde jeste zbok paypala.
[ vizia-pro @ 03.12.2011. 13:13 ] @
Tražim savete od iskusnih ljudi sa paypalom: Stigla mi je uplata viša od limita, znači preko 2500 € i istog momenta su mi ograničili pristup nalogu. Sada mi traže kopiju lične karte ili pasoša i neki račun (struja voda gas) sa moje adrese.Ako pošaljem sve to mislim da će mi zatvoriti nalog, jedan dio novca sam vratio pošiljaocu ali mi je ostalo na računu 400€ sa kojim mogu da se pozdravim. Registrovan sam na Austriju i na paypalu stoji moja adresa ali država Austrija.Šta je dobro uraditi po vama. Ja sam rešio da im pošaljem kopije pasoša i računa pa šta bude neka bude. Sa računa nemogu da uzmem novac niti da kupim sa njim ali sam provalio da jedino mogu da ga vratim pošiljaocu. Kartica mi je intezina internet.

Pomagajte ako ima pomoći
[ gorca @ 21.05.2012. 12:05 ] @
Nisam nista kupovao prekoe eBay jedno duze vreme ali sam danas uspesno obavio 2 transakcije tako da je problem koji sam opisao u prvom postu (sta je vec bilo u pitanju) izgleda resen.