[ Dejan Lozanovic @ 21.07.2011. 21:40 ] @
Pre nesto vise od godinu dana smo videli KDE4 kako je postao uber bloated, sada mu se pridruzio i gnome 3.

Apsolutno ne razumem cemu ovakav trend kod grafickih okruzenja. Non stop nesto menjaju na non stop moras da se navikavas. Ali izgleda je to valjda kljuc uspeha kod vecine.
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 21:58 ] @
A Enlightenment ili Fluxbox? Nije li i to "Linux GUI"?

Pa sama poenta X je da ga podesiš baš kako ti je volja, do zadnjeg crevca. Windowmanagera ima na pretek... Ako igde postoji izbor, to je X!

Što se tiče izmene, pa ko te tera da koristiš promenjeno? Ja sam koristio bar pet godina stari Enlightenment jer mi KDE i Gnome nisu radili posao.

Još lepo na desktopu možeš linux da zaboraviš pet godina, i da opet sve radi, web, mail, muzika, filmovi.... Niko te na upgrade ne tera...
[ Nedeljko @ 21.07.2011. 22:03 ] @
Jeste, i onda kada pokreneš KDE i GNOME aplikacije u isto vreme, moraju da budu učitani Qt, KDE i GTK u isto vreme, a ako je jedna aplikacija zasnovana na KDE3, a druga na KDE4, onda i više. Naravno, sve one rade istu stvar.
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 22:11 ] @
Da traže svoje biblioteke, čudno? U Windowsu nema dllova? Dalje, kad je GUI po sredi, opet i pod windowsom, čini mi se, na više načina to možeš uraditi preko raznih biblioteka, što MS što ne (pa i preko GTK, QT i WxWidgets, i sve baš tako u isto vreme može da bude u memoriji)...
To što sve izgleda isto, nema veze uopšte. A dependency hell je MS rešio tako što se čuvaju sve prethodne verzije DLL-ova - zato su Vista i sedmica bloat koji jesu. Bolji je statički linking tu.

Linux je dobar jer podesiš sistem jednom, i godinama šljaka - međutim i pod Windowsom je to moguće sada (XP je bio beda)....
[ Nedeljko @ 21.07.2011. 22:27 ] @
MS je obezbedio jedinstven WinAPI koji obezbeđuje i GUI. Ako arčiš nešto drugo, to je izbor programera, ali standardno rešenje postoji. Na GNU/Linux-u nema standardnog rešenja.
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 22:28 ] @
Ima to je X biblioteka, tj xlib.... Ostalo je, baš poput Windowsa, izbor programera, jer sve prolazi kroz xlib...
[ Nedeljko @ 21.07.2011. 22:33 ] @
I ko radi direktno u tome? Mislim, ne radi niko ni direktno u WinAPI-ju, ali uporedi veličinu KDE-a sa Qt-om sa jedne strane i nekog VCL-a ili MFC-a sa druge strane.
[ combuster @ 21.07.2011. 22:37 ] @
A sta znaci to standardno resenje uopste ? Standardno resenje je ono koje ti odaberes, meni je standardno resenje GTK - sve programe koje koristim su GTK i nista mi apsolutno ne nedostaje.

Sto se bloat-a tice, paaa sad sve zavisi sta smatras bloat-om, Gnome3 nije bloat, vise je minimalisticki nego Gnome2. A da je ceo UI koncept promenjen - jeste, bolji ili losiji zavisi od korisnika do korisnika - meni je jednostavno previse izmenjen i nesto mi se ne navikava na isti, tako da sam sada na Xfce-u.

Po meni Gnome3 je bad by design, stvari koje treba da izadju u prvi plan su sakrivene, nije konfigurabilan uopste (makar kada sam ga ja pratio tokom dev faze) - mozda se nesto promenilo u medjuvremenu. G3 korisnike ceka tezak period portovanja aplikacija na GTK3, tek treba da izadje gomila tema, color sema i sl da bi se to natweak-ovalo da lici na nesto, out of the box mi se bas nesto i ne svidja.
[ Dejan Lozanovic @ 21.07.2011. 22:41 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Ima to je X biblioteka, tj xlib.... Ostalo je, baš poput Windowsa, izbor programera, jer sve prolazi kroz xlib...



Da li ti znas sta je podrzano sa XLibom ? Crtanje tacaka i linija. to je mnogo vise low lvl nego winapi. Opet WxWindows je wraper oko GTK biblioteke na Linuxu. XFCE evo kako vidim lici na gnome od pre jedno 5 godina.
[ Dejan Lozanovic @ 21.07.2011. 22:45 ] @
Citat:
combuster:
Sto se bloat-a tice, paaa sad sve zavisi sta smatras bloat-om, Gnome3 nije bloat, vise je minimalisticki nego Gnome2. A da je ceo UI koncept promenjen - jeste, bolji ili losiji zavisi od korisnika do korisnika - meni je jednostavno previse izmenjen i nesto mi se ne navikava na isti, tako da sam sada na Xfce-u.


Gnome 3 izgleda kao okruzenje za korisnika koji koristi racunar na nivou tableta.
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 22:45 ] @
@Nedeljko

Qt nije isto što i celi KDE.

@Dejan Lozanović

I UNIVAC može da se programira samo u asembleru, pa nije manje kompjuter od modernog PC-ja...




[ Dejan Lozanovic @ 21.07.2011. 22:56 ] @
Citat:
bojan_bozovic

I UNIVAC može da se programira samo u asembleru, pa nije manje kompjuter od modernog PC-ja...


Hmm, a koliko imas stvari na njemu koje imas danas sa svakim modernim operativnim sistemom ?
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 23:08 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Hmm, a koliko imas stvari na njemu koje imas danas sa svakim modernim operativnim sistemom ?


Kakve veze ima? Uostalom, ako hoćeš mak na konac da se isteruje, trebalo bi da ima sve, jer je i Univac Tjuringova mašina takodje (milijardu puta sporija, ali nema veze).

A što se tiče biblioteka, baš nema veze to što je XLib na niskom nivou, radi isto što se i preko Win32 API-ja uradi...

Nije šija nego vrat...
[ Dejan Lozanovic @ 21.07.2011. 23:12 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Kakve veze ima? Uostalom, ako hoćeš mak na konac da se isteruje, trebalo bi da ima sve, jer je i Univac Tjuringova mašina takodje (milijardu puta sporija, ali nema veze).

A što se tiče biblioteka, baš nema veze to što je XLib na niskom nivou, radi isto što se i preko Win32 API-ja uradi...

Nije šija nego vrat...


jesi bas 100% u to sto tvrdis ? ajde recimo clipboard da vidimo kako ces da smestis ? kako ces jedan button da dodas na prozor ?
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 23:17 ] @
Ako možeš da ga nacrtaš (a možeš, kad tačku možeš) i možeš primati ulaz sa tastature i miša (znati gde se pointer nalazi), ja ne vidim problem.

Prvo bih pogledao u Athena Widgets source, i ne bih lupao glavu... :)
[ Dejan Lozanovic @ 21.07.2011. 23:39 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Prvo bih pogledao u Athena Widgets source, i ne bih lupao glavu... :)


E sad si vec izleteo iz XLiba inicijalno, i isto je uzeo athena, gtk, qt, fltk itd.....
[ bojan_bozovic @ 21.07.2011. 23:55 ] @
Svakako, ali sve te biblioteke "rade posao" preko xlib, što znači da i program direktno može. To što je efikasnije izolovati taj kod u biblioteku za reuse to je druga stvar.

Što se same teme tiče, mnogo je glupa. Ja sam koristio Linux i *BSD na 486 sa 16 Mb RAM, X će da šljaka, ako se podesi, samo neki KDE ili Gnome ne mogu da se koriste, niti su mogli ni pre deset godina, kad su bili mnogo "tanji" nego danas. A tako bi i danas stari hardver mogao da tera X, jer uvek može da se instalira Gentoo ili napravi LFS ili instalira *BSD. Ako išta mora da se apgrajduje, i ne može da se podesi da ne jede gigabajte RAM-a je upravo proprietary OS, Windows ili OSX (baš da vidim OSX na PowerPC Macu iz 1995 sa 16 Mb RAM).

I ne, nije to isto kao Windows 9x ili Mac OS klasik, jer imaš novi i up-to-date linux/*BSD. Na toj 486 sa 16Mb RAM imao sam HDD od 80 Gb jer je Linux/*BSD mogao da ga koristi u potpunosti, a neki Win 9x nikako. Imao sam i mali 810 Mb HDD za boot.
[ Nedeljko @ 22.07.2011. 07:24 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @Nedeljko

Qt nije isto što i celi KDE.


Nije valjda? E, sad si me prosvetlio!
[ Dejan Lozanovic @ 22.07.2011. 07:39 ] @
U svakom slucaju gnome 3 izgleda kao teletabis okruzenje.
[ combuster @ 22.07.2011. 07:41 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Gnome 3 izgleda kao okruzenje za korisnika koji koristi racunar na nivou tableta.


Pa ja se ne bih iznenadio previse da ubrzo touch screen monitori preuzmu primat...
[ Dejan Lozanovic @ 22.07.2011. 09:01 ] @
Citat:
combuster: Pa ja se ne bih iznenadio previse da ubrzo touch screen monitori preuzmu primat...


Neka hvala :) pola sata koriscenja i ne vidis vise nista na istom, vec imas pecate svojih prstiju.
[ Ixtis @ 22.07.2011. 10:31 ] @
Ja tako na ubuntu-rs rekoh nešto protiv proždrljivca resursa - KDE-a, a jedan od moderatora tamo samo što me ne izlupa!!!
Ko prst u oko da si mu brknuo. Te KDE ovo, KDE ono, kompletan DE ... Iskreno, mene baš briga za bilo koji DE, niti se time opterećujem.
Godinama sam koristio isključivo gnome 2 (u svet linuxa sam ušao sa KDE 3.XX). Ali ovo na šta liči gnome 3, moj organizam ne može da svari. Zato sam i prešao na xfce.
Kao što reče Dejan Lozanović - teletabis okruženje (isto mislim i o ubuntovom unity-ju)!

Citat:
Dejan Lozanovic: Neka hvala :) pola sata koriscenja i ne vidis vise nista na istom, vec imas pecate svojih prstiju.
:) - umasti se ko da je neko upravo istranžirao prase na njemu :)
[ Goran Rakić @ 22.07.2011. 10:51 ] @
I kakve veze GNOME, KDE, XCFE, Fluxbox,... imaju sa Linux GUI-jem? Koliko znam jedini GUI u Linuxu je onaj Qt make config za konfiguraciju kernela.

Šalu na stranu, sa Windowsom dolazi jedna školjka. Ovde postoji izbor, pa svakome po želji.
[ combuster @ 22.07.2011. 11:12 ] @
Heh Ixtis, nije da ne bih i ja reagovao na tvoju zamerku za - prozdiranja resursa - jednostavno resursi su tu da se koriste. I ja na serverima sa 16GB RAM-a vidim 15.5 zauzeto i 0% swap-a a masina idle-uje, samo neka on cache-uje... Brze ce iz RAM-a da povuce ako nije miss nego da cupa sa hdd-a po default-u.

KDE jeste trom najvise zbog kwin-a, kada njega (ako ga ikada) srede bice mnogo bolje.
[ s!c @ 22.07.2011. 11:17 ] @
Citat:
Goran Rakić: I kakve veze GNOME, KDE, XCFE, Fluxbox,... imaju sa Linux GUI-jem? Koliko znam jedini GUI u Linuxu je onaj Qt make config za konfiguraciju kernela.

Šalu na stranu, sa Windowsom dolazi jedna školjka. Ovde postoji izbor, pa svakome po želji.


Au contré :D

I na winu mozes radit sto ti srce pozeli sa skoljkom.
[ Goran Rakić @ 22.07.2011. 11:27 ] @
Kako? Gde mogu da sprečim explorer.exe ili ga zamenim nečim drugim a da pri tome to ne bude veliki hak oko koga vrište svi antivirusi i update manageri? Odavno nisam koristio Windows, sasvim moguće da se nešto promenilo.
[ Ixtis @ 22.07.2011. 11:47 ] @
Citat:
combuster: Heh Ixtis, nije da ne bih i ja reagovao na tvoju zamerku za - prozdiranja resursa - jednostavno resursi su tu da se koriste. I ja na serverima sa 16GB RAM-a vidim 15.5 zauzeto i 0% swap-a a masina idle-uje, samo neka on cache-uje... Brze ce iz RAM-a da povuce ako nije miss nego da cupa sa hdd-a po default-u.

KDE jeste trom najvise zbog kwin-a, kada njega (ako ga ikada) srede bice mnogo bolje.


Konačno sam se pre par dana rešio da probam KDE (PCLinuxOS), i moje pohvale za ovaj distro.
Što se tiče KDE-a, stojim iza onoga što sam rekao, a i za ono što nisam, a mislim o istom . Za moj ukus, previše je šljokicast, ... itd!
Kada ga srede, ako ga srede, možda i razmislim o korišćenju dotičnog. Do tada: "Živeo meni xfce".
[ s!c @ 22.07.2011. 17:12 ] @
@Goran Rakic

TC ili bilo koji drugi window manager.
Rainmeter ili bilo koji drugi shell replacement.
[ bigvlada @ 24.07.2011. 06:58 ] @
Ma nije to počelo juče, uvek si i na IBM pc-u imao izbor, norton commander, 4DOS, GEM... Da ne pominjem dr dos, pc dos itd...