[ miko.s @ 24.07.2011. 12:49 ] @

jučer sam se malo poigrao sa olympusom xz-1, naime zrmana ga je kupila tako da ću se narednih dana malo igrati sa time.
aparat kao takav je simpatičan, ponaša se kako treba, blenda od f1.8 je stvarno simpatična međutim same ISO performanse nisu ništa extra. ako uspoređujem sa ostalim kompaktima (recimo, sa panasonic tz20 kojega sam nedavno isto isprobao jer ga je frend kupio) slike su fantazije, iso 100 kompletno čist, iso 200 vrlo vrlo dobar, a overall slike su prihvatljive do iso 800. ako ćemo pixel peepati - već iso 320 nije baš nešto, ali za gledanje na fullHD monitoru ajmo reć da je do iso 800 iskoristivo. iznad toga - ne. ako baš treba treba, iso 1600 još može bit ok, iako sve iznad toga je katastrofa (a može ići do iso 6400).

video je 720p, i nemam zamjerki na to.

ovdje u usporedbi sa mojim penom:



i sa ixusom 750:




ovo je slika full rezolucije, i super macro. radi se o sličici na šalici kave, a objektiv sam praktički priljubio uz šalicu.


100% cropove od iso 250 do iso 6400 imate u attachu.



[Ovu poruku je menjao miko.s dana 24.07.2011. u 14:16 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 24.07.2011. 13:18 ] @
Odlično je ovo, mislim da je čak nešto bolje nego na S95.

Daj neki primer gde se lepo može videti kolorit i oštrina, evo ti par primera sa S95 gde se vidi njegov.

Čini se da je S95 je posle Pro1 prvi kompakt koji ima čiste L boje i bilo bi zanimljivo da se vidi da li je ovaj Oly i po tome bolji (po samom objektivu već jeste, naročito po svetlosnoj jačini).








Treći thumb crop je u attachu
[ miko.s @ 24.07.2011. 14:58 ] @
ne volim uploadati slike ljudi, tako da ćeš se morati zadovoljiti sa jahtama.

na ovoj jednoj preeksponiranoj slici sam namjerno pustio tako, da vidiš na šta liči f1.8


[ Nebojsa Milanovic @ 24.07.2011. 15:45 ] @
Odlično je to, to je zaista fini aparatić, pravo osveženje na tržištu, što se moglo i naslutiti čim se pojavio kada sam i temu otvorio zbog njega.

Kolorit S95 se vidi bukvalno na svakom snimku bez obzira koliko je svetlo loše, i to je jedan od njegovih najjačih atributa.





Ali cenim da je XZ-1 fotografski ipak još nešto jači. Nema to zasićenje i izražajnost boja kao S95, ali je neutralan i ima super-kvalitetan optički snažan objektiv (osetno je bolji od Panasonica LX-5 koji je vrhunski optički, ali vuče u zeleno).


[ miko.s @ 24.07.2011. 16:06 ] @
ako ti pašu "jače" boje, imaš podešenja za to.
osim art filtera (pop art) koji odvede boje u nebesa, imaš (osim sepia, black white, neutral...) i vivid, koje su malo jače izražene. nisam probao na xz-1, ali algoritam bi trebao biti isti kao na penu. kod ljudi boje budu jače, ali za sve ostalo mi baš ne paše...

i za razliku od pena, xz-1 nema tendenciju undereksponiranja kod korištenja flasha. na penu sam morao flash staviti na +1 da slike ispadnu normalno, iako na xz-1 imam manje mogućnosti manevriranja.
i da, kod korištenja flasha, shutter ide čak do 1/40 , dok na penu mogu podesiti donju granicu, stavio sam klasično na 1/60.

i - bešuman je. shutter se NE čuje. ixus je glasniji.