[ Dane035 @ 25.07.2011. 01:42 ] @
Pozdrav svima,
konacno se i ja prikljucih na elite....

Elem,
planiram da postavim satelitsku antenu i to tako da hvatam 4 satelita.
Antenu imam i ona je 90cm.
Imam i 1 LNB, marke Inverto, model IDLP-601MONO PRO (Universal Single Monoblock 60mm LNB With a 3• angle Low Noise Figure 0.2dB).
Jedno vreme sam sa ovom kombinaciom pratio TV program...

Koliko sam ja shvatio, treba mi: jos 3 LNB-a, drzac za 4 LNB-a, diseqc 4/1 switch i par kablova da to ispovezujem. Ostalo imam (kabel, risiver, drzaci antene itd).


E sad, imam par pitanja:
Da li mogu ovaj LNB da koristim u toj kombinaciji? Ovaj LNB je dosta sirok i izgleda kao da ima ustvari 2 LNBa u sebi, pa zato valjda moze da hvata signale sa 2 satelita koji su 3 stepena udaljeni medjusobno. Ovo pitam jer u specifikacijama vidim da ovaj LNB vec ima neki diseqc switch u sebi, pa je pravo pitanje zapravo, da li mogu da nastanu neki problemi ako ovaj LNB sa diseqc prekidacem povezem na drugi (4/1) diseqc prekidac?
Ako nema problema, onda da dokupim jos 2 obicna LNBa; ovaj bih koristio za 13E i 16E a te nove da postavim za 0.8W i 19.2E?
Ako ima problema, molio bih za preporuku koje LNBove da kupim: da li su dovoljni obicni, ili moraju da idu oni uski?

Takodje, i bilo kakva druga preporuka ljudi sa iskustvom je dobrodosla.

I to bi bilo to, mislim da sa ovim odgovorima mogu dalje sve da sprovedem.
Hvala na pomoci.
[ Dmaxi @ 25.07.2011. 09:09 ] @
Mislim da ti je antena od 90cm premala da bi te satelite uhvatio, ja sam taj problem rješio postavljanjem motora, tako da ti predlažem da razmizliš i o toj soluciji!!!
[ Doberman @ 25.07.2011. 11:41 ] @
Moja preporuka je da prodas tu antenu i LNB koji imas pa da kupis antenu od 120 cm i 4 obicna LNB-a ( ne moraju uski )
Moze i taj LNB kojio imas u nekim kombinacijama da radi ali bi onda morao da kupis switch koji to podrzava a on je dosta skuplji
tako da se ne isplati a uz to tesko ces i da ga nadjes kod nas. Antena od 90 cm moze da ti posluzi jedino ako je vrlo kvalitetna
zbog toga ti i preporucujem da kupis obicnu metalnu od 120 cm koja kosta oko 2500 din mozda i manje i da na taj nacin postedis sebe
nerviranja. Za stelovanje je potrebno da imas dosta strpljenja. Moja preporuka ti je da svaki LNB nastelujes posebno pa da ih tek onda povezes na switch.
[ Dane035 @ 25.07.2011. 15:55 ] @
Hvala na odgovorima.
Motor ne razmatram trenutno. Jasne su mi sve prednosti koje motor nudi ali i mane, tako da trenutno za tu varijantu nisam zainteresovan.
Ovo je TotalTVova antena, ne znam da li je marka Echolite, u svakom slucaju dobro je radila sa TTV. Voleo bih da izbegnem prodaju i kupovinu antene, ako je moguce.

Sto se tice LNBova i switchova, kakav konkretno switch mi treba za ovaj LNB sto imam? Dakle, nije obican diseqc switcs 4/1?
Hvala za preporuke i savete, ako ima jos misljenja, voleo bih da cujem.
[ mserifov @ 25.07.2011. 19:12 ] @
Batali se ćorava posla sa toma entenom i 4 lnb-a. More da radi ali to je bezveze. Kupi sebi motor to je cjena jos malo pa ta 3 dodatna lnb-a. Plus jedan LNB mora da bude uski da bi mogao da stane kad se ređaju astra hot bird i eutel sat.

Eutel sat se pokvario u svemiru mislim prošle godine pa je na tom msjetu kako ja znam još uvjek stari neki eurobird. A njegovi signali prema zemlji dosta su slabi.

Plus dok josš kupis dobri diseq sklopku nema te nigdje. Znači bradska preporuka kupi motor.
[ Dane035 @ 25.07.2011. 19:21 ] @
Ok, razmotricu ponovo tu varijantu, obzirom da mi savetujete da kupim i vecu antenu i ostalo.
A kazi mi, koji motor preporucujes? Da li je potrebno jos nesto pored motora, nije mi najjasnije sta je pozicioner?
Verovatno je bitno da ce risiver najverovatnije biti di box 2, eventualno dreambox.

[Ovu poruku je menjao Dane035 dana 25.07.2011. u 20:47 GMT+1]
[ zilenk @ 25.07.2011. 20:18 ] @
Pozicioner V-Box II 1.900 dinara, štapni motor 18" 2.500 dinara. Naravno za štapni motor ti treba i veza motora i antene -Polarmont koji košta oko 1.000 dinara. I osnovno: aluminijumski tanjir 120 cm i LNB 0,2 db.
[ mserifov @ 25.07.2011. 20:48 ] @
Ništa to slušaj mene. Taj total tanjir je veoma dobar tanjur. U kombinacij sa optibox motorom sa plastičnim zupčanicima. Taj motor je bar u Tuzli oko 35 eura. Ako je gore onaj total LNB. Sa optibox motorom koji podržava i go to X funkciju. Ubitačna kombinacija i bez ikakvog otključavanja imaš listu FTA kanala na kojoj uvjeka sa motrom ima šta da se gleda.

http://digitalis.ba/index.php?page=sadrzaj&id=5

Ovo ti je lijepa lista FTA kanala znači ne trebaju naikakvi ključevi samo motora nabaviš i imaš šta da gledaš u svaka doba.

[Ovu poruku je menjao mserifov dana 25.07.2011. u 23:29 GMT+1]
[ Dane035 @ 25.07.2011. 21:11 ] @
Interesantna FTA lista kanala!!! Hvala ti na tome!
Da, gore je i Totalov LNB, to je onaj Monoblock sa 3 stepena uglom (opisao sam ga gore).
Kazes da je tanjir dobar; pa, ako kupujem motor, tanjir ne bi ni menjao a ni LNB.

Dakle, treba mi: motor, pozicioner, nosac antene za motor. Kako se povezuju risiver i pozicioner? Gde stoji pozicioner, na tavanu ili kod risivera? Da li moram dupli kabel da pustim do krova? Ima li risivera sa ugradjenim pozicionerom? Nervira me da pravim brdo uredjaja oko televizora.
Hvala na savetima.
[ kik01 @ 25.07.2011. 21:18 ] @
a sta da radimo mi koji...(u mom slucaju) nemogu da postave motor zbog jakih udara vijetrova zimi konkretno juga?????

motor nikada nisam imao jer su mi neki od komsija uzaludno bacali pare dovodeci svaki put nekog od majstora da nasteluje poremeceno.
tako da sam ja ogranicen na upotrebu 3 lnb-a
[ mserifov @ 25.07.2011. 22:15 ] @
Ma ne treba ti pozicinoer. Novi motori sve sami rade. Treba ti samo motor nosač za antenu i malo dobre volje da sve ustimas. Ustimas antenu sa motorm nako na eutel sat 16E sve ostalo samo sjedš i lagnice nađeš iz kuće.

Motor sve sam radi odeđuje uglove pamti pozicije sve sam. Total TV tanjuri su dobri imaju dobar dobitak.

A herceg novi to je sekunda posla. Imaš optibox motore sa metalnim zupčnicima oko 50 eura koštaju ovdje u TZ bar kod mene. I ima optibox tanju šupljikavi tako da radi posao prijama signala ali ne ne predstavlja veliki otpor vjetru.

Izvalčio sam sa tom kombinacijom extra dobre signale na svim satelitima. Antena je sa tim sistemom dosta lagana poptpuno automatizovana. Dosta je toga po hercegovini dole gdje isto puše jak vjetar i niko nema problema. Optibox mesh 90 tako se bar na google može da nađe taj tanjur.
[ mserifov @ 25.07.2011. 22:18 ] @
http://www.google.com/imgres?q...29,r:1,s:0&tx=74&ty=68


Evo ovako izgleda taj tanjur OPTIBOX mesh 90
[ mserifov @ 25.07.2011. 22:27 ] @
Neznam koji resiver imas ali ne trebaju ti dva kabla. Jedan kabal ide od resivera do motora iz motra ide drugi kabal u LNB. Dok je motor onako na nuli staviš ugao na motru nekih 35 stepni isto tako i na anteni mada ne mora da znači nisu sve antene iste. Ali lagano to nije problem.

Nulti satelit z anaše područje ti eutel sat 16e on je ujdeno i najslabij. I to radiš ovako skopčaš resiver direknto na LNB tanjura. PRitom si monitoro naosač tanjur motor sve. Onda motor zadjno sa tanjurom okrećeš i štimaš ugao dok na eutl satu ne dobiješ najbolji signal. Sve to fino zatgneš. Kablo od LNB-a zavrneš a motor. Ono kablo iz motora u kuću što ide staviš na resiver sve spojš fino. Onda laganice sjedeš i sa resiverom naređuješ motoru da ide malo lijevo malo desno odnsno istočno i zapadno. IDeđ malo istočno 3 stepena tu ti je astra spremiš ideš od Eutel sata 3 zapadno tu ti je hot bird.

Ides dosta zapadno tu ti je thor. I sve redom. Složiš sebi stelite po onoj FTA listi. I vjeruj mi kvalitet slike je vrlo dobar i ima šta da se gleda uvjek.

Štimanj antene ja najlakše radim sa nekim Yumatu resiverom ali bilo koji resiver te klase određuje posao.

Ma kad sve ti to psotaviš pred sebe i počneš da štima ima da ti se složi sve u glavi štimanje bilo koje sat antene je mala maca posao. Bar za čovjeka iole sa glavom povezanim.
[ Dane035 @ 25.07.2011. 23:03 ] @
Dakle, ne treba pozicioner??! Samo motor i Polarmont?
Moze li ovaj motor: http://satelitskeantene.com/sh...duct_id=131&category_id=12
Risiver bi bio dreambox ili dibox2
[ ludi_milojko @ 25.07.2011. 23:33 ] @
prvo i osnovno pravilo je da sipka na kojoj se montira antena mora da bude 100 posto u libeli,inace mos ga*ebat!

moras da znas geografsku poziciju mesta u kome zivis!"latitude i longitude"!uzecemo primer moga mesta!

latitude=47.48°
longitude=10.72°

latituda je geografska duzina i po njoj podesavas ugao motora na onoj skali na motoru!znaci u ovom primeru bi to bilo 47,48°
latituda nam takodje sluzi da podesimo nagib antene i to na sledeci nacin!npr.uzmimo neki znak kao oznaku nagiba antene definisanog od proizvodjaca antene!neka bude x
ovo je relevantno jer se nagib antene razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca antene!kod mene je 37°

znaci,ugao antene = x-(latituda-30)

znaci,latituda iz primera 47,48°
x = 37°
i dobijamo:
ugao antene je 37-(47,48-30)=19,52°

pritegnes motor za sipku koliko da malo cvrce stoji,ne jos skroz!stanes iza sipke i podesis da antena i motor budu u jednoj ravni!antenu pritegnes za motor fiksno!

pozicioniranje antene je najlakse onda na najblizem satelitu tvoje longitude!znaci nula na motoru ili pocetni satelit bi kod mene bio eutel sat 10°e
mogu je pozicionirati i na hotbirdu posto tamo bolji signali itd,ali onda treba izracunati razliku izmedju tog satelita i moje pozicije!pozitivne vrednosti=istocno,negativne=micanje motora prema zapadu!znaci na primer:

moje mesto-longituda 10.72°istocno
hocu satelit hotbird na 13°istocno
13-10,72=+2.28
znaci na onoj skali na motoru bi trebao ovih 2.28 rucno podesiti prema istoku!u resiveru sacuvas poziciju hotbird!
i sada okreces kompletno motor(znaci rucno)tamo na sipki dok ne dobijes najbolji signal!eventualno jos malo se igras sa nagibom antene ako ti sipka nije bas u libeli!i onda pritegnes sve srafove i vise ne pipas nista kao da je crveno slovo!

[ jugotb @ 25.07.2011. 23:38 ] @
Citat:
kik01: a sta da radimo mi koji...(u mom slucaju) nemogu da postave motor zbog jakih udara vijetrova zimi konkretno juga?????

Zaboravih ti ja reci neki dan, ovo sto kolega kaze za supljikavi tanjir (bude kod mene optibox i madjarica) u kombinaciji sa kvalitetnijim motorom bi ti bilo rjesenje kako sad jer radi odlicno sa oba ona risivera koja ti imas, tako i ubuduce kad uzmes onaj neki HD o kome smo pricali. Svakako od tvog tanjira nemas neke koristi, a ovako bi za nekih 70-ak evra rijesio oba problema.

[ Dane035 @ 25.07.2011. 23:52 ] @
U, hvala vam lepo, ovo ce mi sigurno trebati. Medjutim, jos uvek nisam stigao do tog nivoa, prvo da vidim sta mi od opreme treba.
Koliko sam shvatio, stapni motori moraju da idu uz pozicioner, dok ovim malim diseqc motorima ne treba pozicioner?
Za stapni motor treba dokupiti pokretna ledja za antenu a za diseqc motor ne treba?
U slucaju da se koristio poseban pozicioner, treba pustiti posebne kablove do motora na krovu?
[ zilenk @ 26.07.2011. 07:55 ] @
1. Koliko sam shvatio, stapni motori moraju da idu uz pozicioner, dok ovim malim diseqc motorima ne treba pozicioner?
1. Tako je.
2. Za štapni motor treba dokupiti pokretna ledja za antenu a za diseqc motor ne treba?
2. Tačno
3. U slucaju da se koristio poseban pozicioner, treba pustiti posebne kablove do motora na krovu?
3. Treba
[ mserifov @ 26.07.2011. 08:06 ] @
Samo ti slusaj sta ti ja pričam. Kupi sebi diseqc motor. Moje preporuka optibox jer sam sa njim imao odlično iskustvo. Resiver ako hoces na tu kombinaciju idi na DM500S najmanje para a najbolje rezultate daje. CS i ostale zezancije.

http://www.dishpointer.com/

Na ovoj stranici nađeš svoju lokaciju. I odma ćeš da vidiš koji ti je nulti satelit. Ti si pmaetan momak ostalo će sve samo da legne u glavu. Taj total TV tanjur je odličan mnogo bolji od pola tanjura koji se sad mogu da kupe na tržištu.

Mislimd au Srbij idu i super jack motori. Takođe isto sam imo fino iskustvo sa tim motorima ali nije kao optibox.
[ mserifov @ 26.07.2011. 08:12 ] @
Moje preporuka isto što se tiče sat resivera je Amiko Alien HD predivan resiver. OVdje u Tuzli se već može nabaviti za nekih 320km ili oko 165 eura
[ kik01 @ 26.07.2011. 11:57 ] @
pa super!!znaci postoji resenje i za podrucja gde tresu jaki vjetrovi. skoknuti cu do trebinja da pazarim taj supljikavi tanjnir sa nekim dobrim motorom koji valjda zajedno sa tanjirom nece izaci vise od 70-80 eur. iz razloga sto planiram...za jesen kupiti i reciver i ostale stvarcice koje mi trebaju za CS.(pa novca uvjek manjka)


mislim da je CS jedino resenje jer od ovih slobodnih FTA kanala nema neke vajde...sem 2-3 kanala ostali su mi dosadni.


[Ovu poruku je menjao kik01 dana 27.07.2011. u 12:18 GMT+1]
[ Ivan 89 @ 19.08.2011. 21:45 ] @
Koja je razlika izmedju 0.4db LNB-a i 0.2db LNB-a koji je bolji
[ zilenk @ 19.08.2011. 21:58 ] @
Bolji je onaj gde je broj manji. Znači u ovom slučaju 0,2 db.
[ Zeusplus @ 20.08.2011. 21:01 ] @
Citat:
skoknuti cu do trebinja da pazarim taj supljikavi tanjnir

Ti su tanjiri namenjeni za C-band a malo slabiji su signali ali za vetrove su pravo resenje.

[Ovu poruku je menjao Zeusplus dana 20.08.2011. u 22:34 GMT+1]
[ cvetkovic62 @ 15.12.2012. 09:24 ] @
Citat:
mserifov:
Batali se ćorava posla sa toma entenom i 4 lnb-a. More da radi ali to je bezveze. Kupi sebi motor to je cjena jos malo pa ta 3 dodatna lnb-a. Plus jedan LNB mora da bude uski da bi mogao da stane kad se ređaju astra hot bird i eutel sat.

Eutel sat se pokvario u svemiru mislim prošle godine pa je na tom msjetu kako ja znam još uvjek stari neki eurobird. A njegovi signali prema zemlji dosta su slabi.

Plus dok josš kupis dobri diseq sklopku nema te nigdje. Znači bradska preporuka kupi motor.





Da li jos uvjek imate damu iz kine koja moze poslati DM?
[ HANS MAYER @ 15.12.2012. 14:16 ] @
Puno odgovora.Ali ja ti savjetujem samo jedno...Wave Frontier....Na njega možeš staviti posle do 16 lnb (kad če ti treba)
Bitno je, da se samo jednom zajebavaš na krovu.Lnb staviš več na označene linije.Signali su puno veči i u lošem vremenu..
Znam da če svi odmah-To je skupo ali gledaj još skuplije se je non stop zajebavat po krovu..U sloveniji je takva antena oko 140 eu.Ja sam se zajebavao sa raznima antenama,dodatnima nosačim....Več 8 godina nisam ni pipnuo wave antene i lnb..Inače imam 8 quadro lnb.Motor mi je bura zjebala za 3 meseca.I još čekanje kod motora...Sigurna najbolja varianta je
ovaj sistem.
[ matias @ 15.12.2012. 14:24 ] @
podravam takav sistem jer upravo imamt90 torodial sa 10 satelita i drimbox800hd i jos nisam imao problema sa kanalima odlican sistem.
[ symbian_6p @ 16.01.2013. 12:29 ] @
moze mala pomoc...imam 4.1 switch na Azbox HD Elite(OpenPli Alonzo Mod)sve super radi.....znam sad sta ide za podesavnje u E2 za ovo(A+B+C+D)...sta se koristi u podesavnju za 8/1..ili vise....>
Hvala,i pozdrav
[ diego82 @ 28.03.2014. 21:10 ] @
Toroidal t90, 16 satelita, diseqc sa 16lnb-a+zemaljska antena...fiksni sistem, jednom kad se podesi-to je to. Mislim da trenutno bolja kombinacija ne postoji, jedino mozda giba125 sa motorom, ali to je sporija varijanta.