[ krle92 @ 25.07.2011. 12:01 ] @
Dakle trudiću se da budem što kraći i konkretniji. U pitanju je uređaj koji se koristi na mašini za proizvodnju( detaljnije rečeno sečenje iz rolne) kesa i džakova. Osnovno što treba reći je da je uređaj realizovan pomoću PIC16f877a u suštini na ulazu postoji induktivna sonda, enkoder, foto-ćelija na izlazu par relea koji upravljaju frekventnim regulatorima. Prvi put sam prerađivao mašinu sa mehaničkog zadavanja dužine na enkoder i valjke tj elektronsko da kažem a ovaj put je mašina od samog početka u mojoj izradi. Na ovaj ili onaj način izborio sam se protiv svih smetnji koje su se javile u radu( skopke i slično) osim jednog problema koji mi je ostao u oba slučaja. Dakle na mašini zbog pojave statičkog elektriciteta( takav je materijal) mora da postoji antistatik šipka. Ona je realizovana( što je snimljeno na raznim mašinama slične namene) preko bobine sa automobila. Pre bobine postoji regulacija pomoću trijaka da bi se imala kontrola intenziteta antistatika. Sama šipka je realizovana ustvari kao testerasti nož u aluminijumskom kućištu, naravno nož je u plastici. Problem se javlja pri prejakom intenzitetu antistatika tj kada dođe do varničenja sa testere na aluminijumsko kućište. U slučaju da je varničenje manjeg intenziteta javljaju se greške u vidu nepostojećih impulsa sa enkodera a ako je varničenje veće dolazi i do zaglupljivanja kontrolera tj reseta. Još bih napomenuo da je napajanje kontrolera čopersko i da je izvedeno na različitu fazu od bobine i ostalih uređaja na mašini. Na toj fazi se nalaze još motori pošto su trofazni. Samu grešku sam maksimalno lokalizovao i uređaj tj mašina besprekorno rade i ne postoje nikakve druge smetnje (utvrđeno posle višednevnog testiranja). Ovo i nije toliki problem pošto intenzitet antistatika pri kojem kese prolaze bez slepljivanja i slično, uglavnom ne generiše nikakve smetnje. Postoji mogućnost da se poveća razmak između aluminijumskog kućišta i testere i na taj način dobije na intenzitetu bez pojave varnica ali i dalje ostaje ovaj problem tj ako se desi da se pojavi varnica može doći do greške a želeo bih to da izbegnem. Obzirom da sam tek završio srednju školu mogu reći da nemam dovoljno iskustva a i teorijskog znanja pa reših da problem podelim sa vama i potražim pomoć. Ako su potrebni još neki detalji pitajte.
[ goran_68 @ 25.07.2011. 17:06 ] @
Mozda bi ti pomogao transient voltage suppressor (TVS) na liniji za napajanje mcu. Nacicu ti nesto kasnije sta sam ja koristio za tu namenu.
[ goran_68 @ 25.07.2011. 21:05 ] @
Evo ti link za P6KE:
http://www.littelfuse.com/prod...VS+Diodes/Axial+Lead/P6KE.html
[ rsinisa @ 25.07.2011. 22:19 ] @
Pisalo se nekada davno na tu temu, ponoviću ukratko osnove, ako nešto zaboravim neka neko doda.
Odvojeno napajanje samo za elektronski sklop i po mogućstvu na odvojenoj fazi (to si uradio), PCB oklopljen i oklop uzemljen, napajanje sa tvrdom stabilizacijom i sa filterima (RSO na 220V strani, varistor, blokovi u paraleli na DC strani - 1n, 10n, 100n), ELKO iza greca od bar 1500 uF po amperu, svi IO pinovi spojeni preko optokaplera, RC članovi na sklopke i ostale izvore varničenja, kablovi od elektronike do spoljnog sveta oklopljeni, jedan kraj oklopa na masu. Nadam se da nisam ništa zaboravio.

Pozdrav.
Sinisha
[ dlalkov @ 03.08.2011. 19:01 ] @
Probaj da MCLR spojis direktno na +5V (bez ikakvog otpornika ) i proveri da li porast jednosmernog napona napajanja MCU odgovara specifikacijama da bi kontroler mogao da se resetuje prilikom ukljucenja napajanja i pocne sa radom.
[ bogdan.kecman @ 03.08.2011. 20:53 ] @
ja se sa ovim mojim 3d printerima (Stampaju plastiku, ogromna kolicina statike se proizvodi zbog vrele plastike koja prolazi kroz metalni otvor) natestirao resenja do prekosutra ...

ovo sto ti je sinisa napisao je ono najbitnije (prepisano ovo sto je on pisao + par komentara)
- PCB oklopljen i oklop uzemljen
- RSO na 220V strani (ako si kupio kvalitetno chopper napajanje ono bi trebalo vec da ima RSO na ulazu - pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/P...correction_in_non-linear_loads ) - dovoljno ti je da stavis 100n pa 4.7mH pa 100n (naravno 250V) na ulaz u psu i resio si problem
- varistor, blokovi u paraleli na DC strani - 1n, 10n, 100n (na dc do pica stavi ove vrednosti, savetujem SMD i da ih zalemis direkt na pic)
- ELKO iza greca od bar 1500 uF po amperu
- RC članovi na sklopke i ostale izvore varničenja (ovo se kod tebe odnosi na motore i na taj varnicar/antistatik sipku otpornik i kond napravis tako da imas konstantno praznjenje statike)
- kablovi od elektronike do spoljnog sveta oklopljeni, jedan kraj oklopa na masu
- kako si vezao MCLR? Ako ti ne treba reset najbolje da ga disableujes u source-u, ako ti treba onda 4k7 na Vdd i obavezno 100n + 10n na masu.

e sad, ono najbitnije. posto kazes da dobijas "impulse viska" to znaci da ti singnal sa enkodera ne valja
- svi IO pinovi spojeni preko optokaplera

Ovo ti je najbitniji savet koji ti je sinisa dao. Sa enkodera vodis signal preko RC clana u schmidt invertor, iz invertora u optokapler i sa optokaplera na pic. To ti resava problem 100%.

Ako imas analogni ulaz na picu koji ne mozes preko optokaplera (kao ja na primer) onda dodatno na tu liniju vezujes schottky diodu prema masi i prema Vdd + 10n + 100n + 1uF (tantal ) + 10uF (tantal) + mozes i jednu zenericu da limitiras analogni ulaz.

Na sve data linije koje dolaze od spolja + na DC liniju stavi neki TVS/MOV/VDR (poledaj http://en.wikipedia.org/wiki/TVSS )

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 03.08.2011. u 22:04 GMT+1]