[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2011. 00:04 ] @
http://www.macrumors.com/2011/...s-customer-122-times-for-lion/

Citat:

John Christman purchased OS X Lion on July 23, and paid $31.79 after sales tax. Then, his PayPal account was charged $31.79 an additional 121 times, for a total of $3,878.40.

Clearly Mr. Christman didn't need 122 copies of Lion, and something has gone awry. John got in touch with both PayPal and Apple support, but said both sides pointed fingers at each other. "Apple Blames PayPal, PayPal blames Apple. They both are claiming to investigate, but I am stuck broke for three days now."

Christman thinks it is related to the new iCloud feature that allows iTunes to automatically download previous purchases:

I fresh installed Lion, because the upgrade caused a lot of problems. My system needed as fresh start anyway.

I logged into our developer account and got the latest iTunes Beta, and installed it. iTunes has a cool new feature to download all your purchased apps for you.
I clicked download all.

As each download started it charged me $31.79. Some apps came fast, some took longer, but the timing was directly related to when a new app started to download.

He downloaded 116 apps total, but noted that several apps failed to download and needed to be restarted. 116 apps downloaded and 121 extra charges seems too close to be mere coincidence.


Hahahahah kakav retardizam.... ne znas sta je grdje, gluplje ili... jednostavno - gore :)

- iFakinCloud?
- 122 puta naplacena ista stvar od strane Apple-a?
- Igra gluvih telefona na relaciji Apple-PayPal?
- Retard koji nije lepo nazvao svog CC# provajdera i zatrazio od njih da povuku lovu nazad umesto sto se raspravlja sa 2 lihvara specijalizovana za razdvajanje ljudi od njihovih para
- Retard koji kupuje najnoviji OS X, ima verovatno shiny Apple kit, a izmedju njega i foreclosure-a gajbe ga deli $3800

- Retard, jos jednom, koji je zaista sada u situaciji da nema za ratu za kredit posto ga je iCloud kupovina koja je lose prosla lisila tih $3800...

Ovakav koncentrat gluposti se ipak retko vidja na jednom mestu...

Ali, treba to gledati sa dobre strane - ako bude dosao u situaciji da spava ispod mosta, grejace ga njegov Apple kit sa najnovijim OS X-om... i to 122 puta.

I... naj-deo :)

Citat:

I fresh installed Lion, because the upgrade caused a lot of problems. My system needed as fresh start anyway.


Hehehe, "It Just Works (TM)" - "One-Click Bankruptcy"
[ Dexic @ 28.07.2011. 20:00 ] @
Rekoh ja odavno - cim Shittapple postane popularniji videcemo koliko je MS bio andjelic :D

Ali posto Apple podstice religijske centre u mozgu svojih miljenika, to im se ne da objasniti :)


A da mi ga je zao nije - ako ima $3000 na PP ili ima na kartici da moze da ih povuce, tesko da ima problema sa foreclosure-om :) Nadam se da ce potrajati vracanje novca, imace vremena da porazmisli o Apple-u dok bude grickao Mac kuciste umesto hrane (posto je broke).
[ ventura @ 28.07.2011. 20:07 ] @
Citat:
Dexic
A da mi ga je zao nije - ako ima $3000 na PP ili ima na kartici da moze da ih povuce, tesko da ima problema sa foreclosure-om :) Nadam se da ce potrajati vracanje novca, imace vremena da porazmisli o Apple-u dok bude grickao Mac kuciste umesto hrane (posto je broke).

Ne mora da ima novac na računu, PayPal je verovatno automatski naplaćivao sa njegove kartice...
[ Dejan Lozanovic @ 28.07.2011. 20:59 ] @
Pa kad mozes da dodjes sa kozom u radnju :)

http://www.macrumors.com/2011/...ing-a-goat-to-the-apple-store/

mora od neceg i to ciscenje da se fiancira :)
[ xtraya @ 29.07.2011. 00:25 ] @
Citat:
Rekoh ja odavno - cim Shittapple postane popularniji videcemo koliko je MS bio andjelic :D


hihi sto mi je drago sto sam raskrstio Shittpple preduzecem ... jos samo da udomim 3Gej telefon ... mada sam itunes od nedavno poslao u "byebye"

neko ce sad reci "a ha, a pre toga si pricao kako je do jaja ajshit,aj-ovo,aj-ono" ... hehe, da jesam, kada na trzistu nije bilo nicega boljeg... vremena se menjaju...

setite se samo glupih win/linux prica sa vremena pocetka es foruma pre 10 godina, a gle sad, ovi hipnoticko/kapitalisticki manijaci iz kupertina sta napravise ...
uostalom iFart od sada ima i na vasem idesktopu, pa mozete koliko hocete da prdite za velike pare na Vasoj
preskupoj/preplacenoj/hardver ni u snu ne vredi toliko/kad napravite nesto jako ko sto soni pravi za iste pare onda se javite/ fiksnoj/lap masini ...

[ TheDude @ 03.08.2011. 06:35 ] @
Hm... gospodo, jedno pitanje: Zašto postoji potreba da se vendor naziva pogrdnim imenima?
Retard? Koja je konkretno njegova krivica?
[ mmix @ 03.08.2011. 07:29 ] @
Neprilagodjenost zivotu?

Nikad, ali NIKAD, ne vezujes kreditnu karticu i/ili stedni racun za online kupovinu. Ostalo ti je Ivan lepo objasnio.

[ TheDude @ 03.08.2011. 07:48 ] @
@mmix
Nonsens... Da ljudi imaju takvu vrstu discipline, ili percepciju o online trgovini, ne bi danas bilo ni eBaya ni hiljade drugih store-ova. To što je došlo u konkretnom slučaju do tehničke greške je revocable, i ovaj čovjek nije imao druge nego da se obrati onome kod koga se greška dogodila. Sa asekta CC provajdera sve je ok.
Druga stvar koja mi je zasmetala u ovom poslu je poistovjećivanje Apple korisnika sa retardima, debilima i sl. Ako se sjećate, prije nekih devet, deset godina sličnu smo situaciji imali na relaciji Linux-Windows korisnici. Tada je UNIX uopšte bio takva avangarda da je nekoliko "elitista" ove druge redovno čašćavala sa nazivima tipa sekretarice i sl., da ne pominjem w1nbl0ws, M$FT i sl. I gdje je sad problem? Što je Apple sa i-serijom mainstream? Što izbacuje produkte koji su prijemčivi svima? Mislim ... Čak i da pretjerano hajpuju, koga briga?
Uvijek sam mrzio informatički elitizam...
[ mmix @ 03.08.2011. 08:34 ] @
Si ti video skoro neku win-linux advocacy temu :) Da si ti meni ziv i zdrav winblows i pinux su zivi i zdravi :)

Sto se tice tvog komentara za apple korisnike, ne bi bilo problema i meni stvarno ne smeta kad neko kupi apple proizvod zato sto mu je lep i sto ne ume da koristi nesto komplikovanije, ali kad je neko tehnoloski ignramus i kupi zato sto su njegovi drugari hipsteri kupili i onda sa svoje pozicije totalnog ignoramusa prica o TEHNOLOSKOJ superiornosti tog uredjaja, e jbg, ne mogu sebi pomoci, prvo sto mi prodje kroz glavu je "pomepzni retard". Iz nekog razloga uprkos svom neznanju i nepismenosti zahtevaju da se prema njima ophodis kao prema tech savvy korisnicima? I onda kad se jos pojavi ovakva jedinka koja pored toga nema ni stednju i placa hipoteku presipanjem duga sa CC i pored svoje nezavidne finansijske situacije MORA da poseduje apple proizvod, iskreno ko ga je*e, zasluzio je sve sto je o njemu napisano. Izmedju elitizma i retardizma, uvek biram elitizam. I ja bi hteo 3-way SLI 590-ki pa sigurno necu ostaviti dete gladnim da bih to uradio.

I ne, ne cekas da se apple i paypal dogovore ko je kriv, ides u svoju banku i OSPORIS troskove, pa nek se oni sami cesu gde su pogresili. Sto je opet neko osnovno znanje o posedovanju platnih instrumenata kad vec nemaju "disciplinu".

"A fool and his money are soon parted"
[ pri3rak @ 03.08.2011. 08:57 ] @
Citat:
Druga stvar koja mi je zasmetala u ovom poslu je poistovjećivanje Apple korisnika sa retardima, debilima i sl.


Citat:
Što izbacuje produkte koji su prijemčivi svima?

Iako jesu prijemcivi vecni, nisu odrzivo priustivi istom broju ljudi, i dobrim delom se tu kriju razlozi zbog koga cesto budu opravdano prozivani moronima.Kako drugacije nazvati nekoga ko zivi sa krajnje nategnutim finansijama, a ego mu naraste kao kvasac cim kupi neretko overpriced, ali uvek magical iDevice.
[ madamov @ 03.08.2011. 09:49 ] @
Citat:
pri3rak: Iako jesu prijemcivi vecni, nisu odrzivo priustivi istom broju ljudi, i dobrim delom se tu kriju razlozi zbog koga cesto budu opravdano prozivani moronima.Kako drugacije nazvati nekoga ko zivi sa krajnje nategnutim finansijama, a ego mu naraste kao kvasac cim kupi neretko overpriced, ali uvek magical iDevice.

Onda si ti opravdano moron (zaokružiti po želji):

- što kupuješ skuplju sijalicu od neke robne marke (radi isto)
- što voziš BMW umesto Dacie
- što si kupio ultra-mega veliki LCD ili plazma TV kad to isto može i neki HD Ready TV
- što pereš zube Colgateom umesto Kolynosom
- što kupuješ crni hleb a možeš onaj "ofarbani"

itd.

a imaš platu s kojom jedva krpiš kraj sa krajem.

Ukratko, nema opravdanog prozivanja nekoga moronom, jer onda budi spreman da tebe neko nazove, ovo sam već negde ranije i pisao, "bubuljičavim drkadžijom" ili šta ti ja znam.
[ mmix @ 03.08.2011. 09:55 ] @
Ovo ->

Citat:
- što kupuješ skuplju sijalicu od neke robne marke (radi isto)
- što voziš BMW umesto Dacie
- što si kupio ultra-mega veliki LCD ili plazma TV kad to isto može i neki HD Ready TV
- što pereš zube Colgateom umesto Kolynosom
- što kupuješ crni hleb a možeš onaj "ofarbani"


te naravno ne cini moronom, ali kombinovano sa ovim ->

Citat:
a imaš platu s kojom jedva krpiš kraj sa krajem.


te cini. Podosta problema u NASEM drustvu bi se resilo kad bi se ljudi naterali fiskalnoj odgovornosti, pa makar i javnim prozivkama, umesto sto im se vecito nalaze opravdanja i priziva bravar. Ni napolju prica nije nista drugacija za vecinu ljudi jedino sto bar postoji sudski sistem koji ih na kraju primora da nauce tu lekciju kad ih roditelji nisu naucili.
[ madamov @ 03.08.2011. 10:28 ] @
Citat:
mmix: Ovo ->

te naravno ne cini moronom, ali kombinovano sa ovim ->


Ne bih se složio, ako nešto želim, a nemam para, stisnuću i uštedeću ako je ta stvar uopšte u dometu, što bi se reklo, "odvajaću" od usta ako treba. Istina, ne možeš tako da uštediš za Porše ili šta ti ja znam, ali za neke stvari koje želiš, možeš. I nisi moron. Drugo je ako to što želiš daleko prevazilazi tvoje mogućnosti, kupiš jahtu, a vraćaš kredit za stan, pri tome imaš troje dece, recimo, tu bih ja iskoristio i težu reč. B)
[ pri3rak @ 03.08.2011. 10:29 ] @
Citat:
Onda si ti opravdano moron (zaokružiti po želji):

- što kupuješ skuplju sijalicu od neke robne marke (radi isto)
- što voziš BMW umesto Dacie
- što si kupio ultra-mega veliki LCD ili plazma TV kad to isto može i neki HD Ready TV
- što pereš zube Colgateom umesto Kolynosom
- što kupuješ crni hleb a možeš onaj "ofarbani"

itd.

a imaš platu s kojom jedva krpiš kraj sa krajem.

Ukratko, nema opravdanog prozivanja nekoga moronom, jer onda budi spreman da tebe neko nazove, ovo sam već negde ranije i pisao, "bubuljičavim drkadžijom" ili šta ti ja znam.

Istina je da si vec dobio savrsen odgovor, ali

- istina je kupujem fancy sijalice, ali bez problema ih "izdrzavam"
- ne vozim bmw niti bilo sta iz te klase, a i ovo sto vozim je samo kada imam potrebu jer zivim u skladu sa gabaritima sto materijalnim sto onim vezanim za strpljenje, naime jedna voznja po centru ili prelazak preko gazele me operisu od zelje da vidm kola po par nedelja
- ne konzumiram tv
- iskreno morao bih da pogledam kojom pastom perem zube
- kupujem beli, ne volim ni farbani ni prirodno crni

- sve pobrojano mogu da podnesem

Sa druge strane gradjenje intenzivnog emotivnog odnosa prema nekoj brandu, balavljenje nad njihovim pr spinovanjem mozda coveka ne cine moronom, ali ga cine interesantnim za institucionalno posmatranje, mozda i proucavanje
[ mmix @ 03.08.2011. 10:51 ] @
Citat:
madamov: Ne bih se složio, ako nešto želim, a nemam para, stisnuću i uštedeću ako je ta stvar uopšte u dometu, što bi se reklo, "odvajaću" od usta ako treba. Istina, ne možeš tako da uštediš za Porše ili šta ti ja znam, ali za neke stvari koje želiš, možeš. I nisi moron. Drugo je ako to što želiš daleko prevazilazi tvoje mogućnosti, kupiš jahtu, a vraćaš kredit za stan, pri tome imaš troje dece, recimo, tu bih ja iskoristio i težu reč. B)


Iako to sto pricas ima nekog rezona, imho, taj rezon ne moze da se prenese na brendove. Pricajuci striktno u okviru odgovorne fiskalne politike ako imas platu sa kojom jedva pokrivas troskove i voljan si da se odreknes necega da bi uzeo recimo tablet jer ti treba to je ok, iskreno me bas briga ne ulazci u to zasto ti bas treba tablet kad nema pas za sta da te ujede. Ali sa licnog stanovista ako u toj situaciji das $600 za iPad umesto $260 za non-mainstrem brend (tipa viewsonic) onda opet dolazimo na isto. Po meni je to moronski, dobrovoljno dozvoljavas nekoj tamo korporaciji da ti svoj logo naplati skoro duplo u odnosu na uredjaj, a ovamo uzimas sebi (ili jos grdje svjoj deci) od usta.
[ madamov @ 03.08.2011. 10:56 ] @
Citat:
pri3rak
- ne vozim bmw niti bilo sta iz te klase, a i ovo sto vozim je samo kada imam potrebu jer zivim u skladu sa gabaritima sto materijalnim sto onim vezanim za strpljenje, naime jedna voznja po centru ili prelazak preko gazele me operisu od zelje da vidm kola po par nedelja


Za prelazak sa jedne na drugu stranu reke, preporučujem Bg Voz, živim na Prokopu i koristim ga intenzivno. Ide često i tačan je u minut.
[ madamov @ 03.08.2011. 10:58 ] @
Citat:
mmix: Ali sa licnog stanovista ako u toj situaciji das $600 za iPad umesto $260 za non-mainstrem brend (tipa viewsonic) onda opet dolazimo na isto. Po meni je to moronski, dobrovoljno dozvoljavas nekoj tamo korporaciji da ti svoj logo naplati skoro duplo u odnosu na uredjaj, a ovamo uzimas sebi (ili jos grdje svjoj deci) od usta.


Diskutabilno, ali ovo je advocacy tema, nemam iPad, ali sam ga koristio, dok taj viewsonic nisam ni video, tako da ne mogu da upoređujem. Ali, nadam se da to važi za sve korporacije (HP, Samsung, Motorola) čiji tableti su čak i skuplji od iPada?
[ DaliborP @ 03.08.2011. 11:03 ] @
Citat:
madamov: Ali, nadam se da to važi za sve korporacije (HP, Samsung, Motorola) čiji tableti su čak i skuplji od iPada?

Ah, naravno da ne
Ostali tableti nisu toliko fensi kao Ipad pa su sa te strane "Geek Approved" bez obzira na cenu.
[ mmix @ 03.08.2011. 11:08 ] @
Citat:
madamov: Diskutabilno, ali ovo je advocacy tema, nemam iPad, ali sam ga koristio, dok taj viewsonic nisam ni video, tako da ne mogu da upoređujem. Ali, nadam se da to važi za sve korporacije (HP, Samsung, Motorola) čiji tableti su čak i skuplji od iPada?


Sto se mene tice, da, isti arsin vazi i za te. Mada opet smo zastranili malo, izuzev ovog idiota koji je spiskao limit na CC kojim je planirao da plati hipoteku ne bih bas rekao da su svi ameri npr tako nedogovorni i da mogu da priuste $600 za tablet ako to hoce a da ne ostanu bez krova nad glavom zbog toga. Kao sto rekoh, meni mnogo vise smeta to sto po automatizmu misle da ih kupovina apple proizvoda stavlja u ligu tech savvy korisnika a ku*ca pojma nemaju o bilo cemu a ponajmanje o uredjaju koji drze u ruci. Al to ih ni u kom smislu ne sprecava da svoju novostecenu mudrost prosipaju naokolo.
[ pri3rak @ 03.08.2011. 11:31 ] @
Citat:
Za prelazak sa jedne na drugu stranu reke, preporučujem Bg Voz, živim na Prokopu i koristim ga intenzivno. Ide često i tačan je u minut.


Kao sto rekoh nakon jednog prelaska me mine zelja da vidim auto na duze vreme.Taj prolaz zelje nije samo misao vec prakticna rabota.Cesto korisim BG voz.Zivim na NBg i cenim da je trenutno najbolji i najbrzi vid transporta na drugu obalu.Prosto je neverovatno koliko je isti bio skoro pa avetinjski prazn dok je isao samo do NBg-a.
[ madamov @ 03.08.2011. 19:34 ] @
Citat:
DaliborP: Ah, naravno da ne :)
Ostali tableti nisu toliko fensi kao Ipad pa su sa te strane "Geek Approved" bez obzira na cenu.


Naročito Xoom koji, vidim, odlično prolazi. ;)
[ TheDude @ 03.08.2011. 20:01 ] @
Od fanboja su jedino gori ovi koji stalno ukazuju na njih. Mislim, zašto bi nekoga bilo briga što neko troši iznad svojih mogućnosti? Naročito ako je to u cilju nabavke sasvim pristojnog hardvera sa, smio bih tvrditi, fantastičnim Apple softverom.
iPhone i iPad su ovakvi i onakvi, imaju svojih mana kojih smo svi svjesni, ali taj user experience je neponovljiv na Androidu ili, ne daj Bože, Windows mobile. A Mac OS X je druga priča - svi operativni sistemi današnjice, posmatrano sa aspekta dizajna kernela i userland-a, su u pet deka...
[ mmix @ 03.08.2011. 20:16 ] @
Cini ti se, ja ipak mislim da su fanboji gori. Narocito kad ukazuju na fantastican Apple software
[ TheDude @ 03.08.2011. 20:27 ] @
Dobro, ja sam fanboj. A možeš li mi, molim te, ukazati na nešto gdje ćeš pobiti moju tvrdnju da je apple softver dobar?
[ Shadowed @ 03.08.2011. 21:05 ] @
Citat:
TheDude:  ali taj user experience je neponovljiv na Androidu ili, ne daj Bože, Windows mobile.

Sva sreca
[ bakara @ 03.08.2011. 21:11 ] @
Oko cega u opste polemisete apple niti je skuplji od ostalih niti je losiji?
Cak sta vise ostali su skuplji, a jedino se zamera ako neko kupi apple...
[ flighter_022 @ 03.08.2011. 21:35 ] @
Bakara, ako govorimo o racunarima a ne telefonima, i ako se gleda suva procesorska snaga, kolicina memorije i velicina ekrana (u pikselima, ne cm)... tesko da ce Apple da ponudi bolji value-for-money.
[ combuster @ 04.08.2011. 08:47 ] @
Magija mora da se naplati... debelo...
[ AMD guy @ 04.08.2011. 10:08 ] @
@Ivan Dimkovic
Znaci zato apple ima vise para od americke vlade
[ bakara @ 04.08.2011. 10:22 ] @
Citat:
flighter_022: Bakara, ako govorimo o racunarima a ne telefonima, i ako se gleda suva procesorska snaga, kolicina memorije i velicina ekrana (u pikselima, ne cm)... tesko da ce Apple da ponudi bolji value-for-money.

Moze neki konkretan primer?
[ newtesla @ 04.08.2011. 10:54 ] @
Ponovio sam 100 puta do sada, i evo opet ću: Kad budete bilo koji iProizvod posmatrali kao nakit, i stavljali ga u isti koš sa nakitom, biće vam neke stvari mnogo jasnije.

Recimo, šetam sa drugaricom Knezom pre par dana, i u swarowskom vidim nekih par figura od kristala, neki leopard, pa neki bik, i neki leteći strelac, Amor ili neki anđeo, pojma nemam... Ali lepo na oko, i još na postoljima od nekog granita... Cijena?

83 kilodinara.

Jbte, kad mi čuka preskočila - 83000!!! Mislim, lepo je to, ali dao bi za to max 2-3 soma, ma ustvari ni toliko, a ne 83?

A moja drugarica se zalepila za izlog, mislim da je špahtlom ne bi ogulio odatle - i još izjavi da bi rado kupia svih 6 izloženih.

Ej, to je parče fakin silicijuma pretopljeno, i malo brušeno - ej, termički obrađen kamen bre, parče stakla sa prozora, malo drugačije oblikovano, što reče onaj u domaćem filmu "go*no ko go*no, samo slatko", ali eto, cijena mu je 83kdin.

No, to je ekonomija: cena nečega u prodaji je direktno srazmerna maksimumu koji je potencijani kupac spreman da plati - i ni sa čim više nema veze; ni sa utrošenim materijalom, ni vremenom, ni troškovima, samo sa spremnošću kupca da to plati.

Da bi se određenom proizvodu veštački podigla cena, koristi se marketing.

A najskuplje stvari na ovom svetu, u koje ubrajam Vertu, Apple, Breitling i sav ostali nakit - koriste svaki mogući marketinški trik da svoje stvari prodaju što skuplje.

Viralni marketing im u tome maksimalno pomaže, a za isti su zaduženi fenboji.

Dakle, telefon = telefon, ali telefon sa cirkonima, ili logoom jabuke != običan telefon.

Već je nakit i telefon all in 1.
---------------------------------

Tako da, ko kupi dotične, i potpuno kapira da je to ujedno i u funkciji nakita, potpuno je pogodio poentu.

Dotični nakit/telefon/kristali na stolu u većini ljudi budi osećaj prestiža, a u njihovoj okolini osećaj zavisti. Jbg, svako bi da bude Alfa+, ili barem Alfa- a ovo je izgleda baš dobra prečica; kupiš neki nakit, i odma si Alfa- minimum, a nisi više Omega! Ili si barem Beta+.

...bar u svojim očima :)

No, onda naiđu ljudi koji ne bi da igraju tvoju igru (transakciona analiza igara: Koju igru igraš od Erika Berna) - i naravno ne shvataju zašto si kupio nešto što je očigledno pis of krep, i ima jeftinije: oni bi da igraju drugu vrstu igre sa tobom; ali ti se ne daš, jer ako zaigraš, gubiš! Gubiš viziju sebe u svojim očima, da bi porastao u očima te nove grupe: a niko ne voli da mu se mišljenje o sebi samom sroza.
--------------------------

Od svih su mi najmanje jasni oni koji nemaju pojma zašto su nešto kupili; ne oni što tvrde da je to magičnotm, pa da zato mora da bude skupo: oni samo drugim rečima govore da je to nakit, i da su toga svesni; ni oni koji pričaju kako je to čudo tehnologije, kad je jasno da isti krep mož da se kupi za manje: oni samo namerno obmanjuju sebe - ili svoju okolinu, i barem traže neko opravdanje za davanje tolikog novca; ali oni koji ni ne znaju zašto su to uzeli - onaj tip ljudi koji, kad bi video da dvajs ljudi jede go*na iz kontejnera uopšte ne bi stavili prs' na čelenku - nego bi odma i bez razmišljanja i sami se na'ranili - e oni su mi najmanje jasni: ili su možda samo veoma underclock-ovani u mozak.
---------------------------

E, a sad kad sam vam objasnio ceo advokasi na es-u, red je i da vam zabodem jednu sičicu - da lakše s'vatite priču o alfama i betama - a i da se pronađete, što da ne :)

Samo bez preterivanja ;)

[ bakara @ 04.08.2011. 11:29 ] @
Citat:
newtesla

A najskuplje stvari na ovom svetu, u koje ubrajam Vertu, Apple, Breitling i sav ostali nakit - koriste svaki mogući marketinški trik da svoje stvari prodaju što skuplje.

Kvaka je u tome sto apple u opste nije najskuplji, a ovo pricaju samo neko ko ne zna sta koliko kosta...
[ Slobodan Miskovic @ 04.08.2011. 11:46 ] @
Mene iskreno mrzi da dokazujem neke opste poznate stvari, dovoljno je da ti bakara uzmes u ruke cenovnik Apple-a za Srbiju i cenovnik neke pilicarske PC radnje i sklopis konfiguraciju sa najkvalitetnijim komponentama pa ces videti razliku. Ova razlika se mnogostruko uvecava u uredjenim drzavama gde je dostupnost hardvera veca...
[ bakara @ 04.08.2011. 11:58 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Mene iskreno mrzi da dokazujem neke opste poznate stvari, dovoljno je da ti bakara uzmes u ruke cenovnik Apple-a za Srbiju i cenovnik neke pilicarske PC radnje i sklopis konfiguraciju sa najkvalitetnijim komponentama pa ces videti razliku.

Pa...meni to dodje u opisu radnog mesta...
Kao prvo tesko da mozes da poredis apple sa robom iz pilicarskog pc shopa koji prodaje asus i MSI.
Kao drugo apple je premium brand kao sto je to na primer sony, HP, dell i sl...pa uporedi sa tim.
I trece sto uglavnom nema slicnih proizvoda za poredjenje...
[ flighter_022 @ 04.08.2011. 12:04 ] @
Citat:
bakara: Moze neki konkretan primer?


Svakako:

1. Mac Book Pro, 17" (1920x1200), 8 GB, 500 GB @ 7200 rpm, [email protected] GHz $3,148.00 (cena sa apple sajta, USA)

2. HP EliteBook 8760w, 17" (1920x1080), NVIDIA Quadro 3000M with 2 GB dedicated GDDR5, 8 GB, 750 GB @ 7200 rpm, [email protected] GHz $2,999.00 (cena sa HP sajta, USA)


Zatim, tu treba dodati i jos par faktora:

a) Problemi oko zamene hardvera od strane korisnika a ako se radi o Apple opremi (tipa hard disk recimo, bilo je o tome par tema ispod)

b) Nemogucnost da, kada mi to zatreba, jednostavno odem u prvu prodavnicu i uzmem veci disk, vise memorije. Jednostavno, Apple oprema je sve samo ne user-serviceable.


Da budem fer, iako sam do sada radio sa prakticno svim markama racunarske opreme, Apple mi po izgledu stoji daleko iznad svih ostalih.
[ Slobodan Miskovic @ 04.08.2011. 12:07 ] @
Bah...ajd posto nema guzve na poslu da ti ucinim cast i napravim jedno poredjenje :)

21.5-inch iMac

21.5-inch (viewable) LED-backlit glossy widescreen TFT display with support for millions of colors
Resolution: 1920 by 1080 pixels

Processor

2.7GHz quad-core Intel Core i5 with 6MB on-chip shared L3 cache

Memory

4GB (two 2GB) of 1333MHz DDR3 memory

1TB (7200 rpm) hard drive

AMD Radeon HD 6770M graphics processor with 512MB of GDDR5 memory

Total: $1,499.00


---------------------------------

Konfiguracija napravljena na newegg sajtu:

Thermaltake V3 Black Edition VL80001W2Z Black SECC / Plastic ATX Mid Tower Computer Case $44.99
ASUS DRW-24B1ST/BLK/B/AS Black SATA 24X DVD Burner - Bulk - OEM $20.99
Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB 7200 RPM SATA 6.0Gb/s 3.5" Internal Hard $89.99
Dell U2211H(468-7485) Black 21.5" Full HD Height, Pivot, Swivel & Tilt Adjustable Widescreen LCD Monitor $279.99
CORSAIR Professional Series HX850 (CMPSU-850HX) 850W ATX12V 2.3 / EPS12V 2.91 80 PLUS SILVER Certified Modular Active PFC ... $174.99
CORSAIR Vengeance 8GB (2 x 4GB) 240-Pin DDR3 SDRAM DDR3 1600 (PC3 12800) Desktop Memory Model CMZ8GX3M2A1600C8R $74.99
ASUS Maximus IV Gene-Z LGA 1155 Intel Z68 HDMI SATA 6Gb/s USB 3.0 Micro ATX Intel Motherboard $179.99
Intel Core i7-2600 Sandy Bridge 3.4GHz (3.8GHz Turbo Boost) LGA 1155 95W Quad-Core Desktop Processor BX80623I72600 $299.99
SAPPHIRE 100338L Radeon HD 6770 1GB 128-bit GDDR5 PCI Express 2.1 x16 HDCP Ready CrossFireX Support Video Card $127.99

Total: $1,293.91


Dakle razlika je +200$ stim sto je moja konfiguracija sa 2x vise BRZEG rama, duplo vecom memorijom na grafickoj kartici, boljim monitorom, i mnogo boljim procesorom... Takodje da napomenemo da konfiguracija iznad ima 2 puta duzu garanciju u odnosu na Apple.

Ok zaboravio sam sistem, ako se doda Windows 7 Pro dobija se opet jeftinija konfiguracija...
[ mmix @ 04.08.2011. 12:17 ] @
Citat:
bakara: Kao drugo apple je premium brand kao sto je to na primer sony, HP, dell i sl...pa uporedi sa tim.


E konacno dodjosmo na to, brand, ta ultimativna prevara koja te ubedi da njihov hardver ne sklapaju kineski robovi, da su komponente magicne a ne iste one koje koristi Asus/MSI i ostala "inferiorna" boranija, da su lemovi od valjda zlata jer su i spoljni konektori pozlaceni, da niko sem njih ne koristi evap chambers, itd, itd. Laza i paralaza neukih.
[ madcama @ 04.08.2011. 12:55 ] @
Citat:
mmix: E konacno dodjosmo na to, brand, ta ultimativna prevara koja te ubedi da njihov hardver ne sklapaju kineski robovi, da su komponente magicne a ne iste one koje koristi Asus/MSI i ostala "inferiorna" boranija, da su lemovi od valjda zlata jer su i spoljni konektori pozlaceni, da niko sem njih ne koristi evap chambers, itd, itd. Laza i paralaza neukih.


Citat:
Foxconn se oslanja na robote
Komapnija Foxconn, prioizvođač Apple iPhone i iPad računara planira da se više osloni na robote u okviru proizvodnje u godinama koje dolaze. Ova kompanija zato planira da više ulaže u istraživanja i razvoj i uštedi na taj način na radnoj snazi. Ovu najavu je izneo izvršni direktor kompanije Terry Gou tokom govora u kompanijinom sedištu u gradu Shenzhen, Kina. Međutim, uprkos tome što je kompanija potvrdila neke navode svog izvršnog direktora odbila je da ponudi specifične podatke koji se odnose na nivo automatizacije koji ova kompanija planira da ponudi. Lokalni kineski mediji prenose da je Gou rekao da kompanija planira razvoj milion robota u naredne tri godine.


http://www.itsvet.com/arhiva/2011-08-03#38669
[ mmix @ 04.08.2011. 13:16 ] @
Foxconn je ogroman JODM i sklapa i ostalima a ima i svoje dizajne, tako da je prica o robotima opet bezvezna, ti isti roboti ako ikad zamene cheap kineze (u sta sumnjam dok je partije) radice assembly i za sve ostale foxconn partnere sto znaci da ce svi imati komparabilne komponente i biti podjednako losi ili dobri. Ali jabucica bato.
[ bakara @ 04.08.2011. 13:28 ] @
Citat:
flighter_022: Svakako:

1. Mac Book Pro, 17" (1920x1200), 8 GB, 500 GB @ 7200 rpm, [email protected] GHz $3,148.00 (cena sa apple sajta, USA)

2. HP EliteBook 8760w, 17" (1920x1080), NVIDIA Quadro 3000M with 2 GB dedicated GDDR5, 8 GB, 750 GB @ 7200 rpm, [email protected] GHz $2,999.00 (cena sa HP sajta, USA)


Zatim, tu treba dodati i jos par faktora:

a) Problemi oko zamene hardvera od strane korisnika a ako se radi o Apple opremi (tipa hard disk recimo, bilo je o tome par tema ispod)

b) Nemogucnost da, kada mi to zatreba, jednostavno odem u prvu prodavnicu i uzmem veci disk, vise memorije. Jednostavno, Apple oprema je sve samo ne user-serviceable.


Da budem fer, iako sam do sada radio sa prakticno svim markama racunarske opreme, Apple mi po izgledu stoji daleko iznad svih ostalih.

Ja vidim drugaciju cenu:


a i da je tako to u opste nije neki ubedljiva razlika u ceni...

Sto s etice zamene diska nisam siguran da ni HP gleda blagonaklono na samostalnu ugradnju, a ako si dovoljno vest zamenices i na jednom i na drugom...
[ bakara @ 04.08.2011. 13:35 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Bah...ajd posto nema guzve na poslu da ti ucinim cast i napravim jedno poredjenje :)

...

Ok zaboravio sam sistem, ako se doda Windows 7 Pro dobija se opet jeftinija konfiguracija...

I onda napravis poredjenje jedne brand name all in one masine sa sklopljenom pc konfiguracijom bez tastature, misa i OS.

Citat:
mmix: E konacno dodjosmo na to, brand, ta ultimativna prevara koja te ubedi da njihov hardver ne sklapaju kineski robovi...

Isto kao i navedeni primeri...nista sto nije slucaj kod drugih brand name masina.


[ Slobodan Miskovic @ 04.08.2011. 13:41 ] @
Sta je utoj masini brand name? :) Apple jabucica? :)

Sve sto ima ta kanta ima i ona moja konfiguracija. Ne samo sve to nego i bolje.

Garanciju uopste ne vredi ni komentarisati + sve komponente su kvalitetnije u mojoj konfiguraciji. O tome ni ne vredi diskutovati...

p.s. OS sam dodao (retail Windows 7 Professional) a mis i tastaturu uzmi koju zelis :) pa je opet jeftinije ;)

btw. Jel moze konkretno zasto mislis da je imac koji sam stavio bolje kupovina od pomenute konfiguracije i ako jeste bolja kupovina konkretno zasto je tako...
[ mmix @ 04.08.2011. 13:44 ] @
Iz kog razloga ni oni nece dobiti moje pare, ja trazim veci bang a manje nalepnice. Ali hardver je imho tu najmanji issue meni, ja razumem da je to sve isto sra*e i da applovo go*no smrdi kao i sva ostala, ono sto je mnogo veci showstopper je taj potpuno neosnovani njihov elitizam kojim svoje kupce na fin nacin tretiraju kao nesposobne idiote koje mora zastiti od njih samih po svaku cenu. Wall garden, ne hvala. I nemj da ulazimo u price "pa jailbreakuj". Necu. Za svoje pare sasvim sigurno ne.
[ Slobodan Miskovic @ 04.08.2011. 13:50 ] @
Slazem se ali mene interesuje po cemu je hardware u Apple masini bolji od onog koji sam ja naveo u konfiguraciji :-) Da resimo i tu misteriju :)
[ combuster @ 04.08.2011. 13:58 ] @
Pa po magiji valjda ? Kakvih gafova sam se naslusao i nacitao kad su njihovi proizvodi u pitanju - a taj jedan koji sam imao prilike da isprobam je bio ruzan i umalo mi nije tvrdo skuvao jajca...
[ bakara @ 04.08.2011. 14:29 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Sta je utoj masini brand name? :) Apple jabucica? :)

Sve sto ima ta kanta ima i ona moja konfiguracija. Ne samo sve to nego i bolje.

Garanciju uopste ne vredi ni komentarisati + sve komponente su kvalitetnije u mojoj konfiguraciji. O tome ni ne vredi diskutovati...

p.s. OS sam dodao (retail Windows 7 Professional) a mis i tastaturu uzmi koju zelis :) pa je opet jeftinije ;)

btw. Jel moze konkretno zasto mislis da je imac koji sam stavio bolje kupovina od pomenute konfiguracije i ako jeste bolja kupovina konkretno zasto je tako...

Ceo sklop je specifican pocev od ploce koje pominjes, kucista i na kraju softvera.
Sto se tice tastature...apple kosta 50$ logitech neka slicna kosta bar 80$ mis isto tako...i opet sve ne dobijas u tom pakovanju.

Btw...tvojoj konfiguraciji fali i napajanje, pa vidi da li to plasticno kuciste vredi kao apple koje je iz komada aluminijuma.


Citat:
mmix: Iz kog razloga ni oni nece dobiti moje pare, ja trazim veci bang a manje nalepnice.

Nema apple ni jednu nalepnicu za razliku od ostalih :)

Citat:
mmix:ja razumem da je to sve isto sra*e i da applovo go*no smrdi kao i sva ostala, ono sto je mnogo veci showstopper je taj potpuno neosnovani njihov elitizam kojim svoje kupce na fin nacin tretiraju kao nesposobne idiote koje mora zastiti od njih samih po svaku cenu.

Pricamo o istoj stvari, i ja uporno ponavljam da je sam proizvod isti kao i ostali...s tim sto objasnjavam da su i pare iste.

[ Slobodan Miskovic @ 04.08.2011. 14:43 ] @
Koju plocu ima imac? Ko je proizvodjac? Hdd isto tako? Monitor je sa istim panelom kao onaj iz moje konfiguracije. Napajanje je losije. Nema NIJEDNE komponente u samom mac racunaru koja je bolja od komponente koje sam ubacio u konfiguraciju gore.

Jedno bonus pitanje:

Zasto je garancija za komponente u Apple racunaru manja od one koju daje proizvodjac te komponente? :-)
[ bakara @ 04.08.2011. 14:53 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Koju plocu ima imac? Ko je proizvodjac? Hdd isto tako?

Proizvodjac je mozda i isti (nisam siguran) ali sama ploca definitivno veze nema sa onom iz tvoje konfiguracije.
Memorije i HDD su posebne serije radjene za mac, sto ne znaci da ne mogu da se ubace i neke druge.

Citat:
Slobodan Miskovic
Zasto je garancija za komponente u Apple racunaru manja od one koju daje proizvodjac te komponente? :-)

Objasnio sma da nisu sve bas standardne komponente.
U ostalom i na sklopljene konfiguracije ne dobijas 3 godine garancije kao na zasebne komponente, jedno je garancija na zasebnu komponentu a drugo na ceo sklop.
[ bakara @ 04.08.2011. 14:57 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Sta je utoj masini brand name? :) Apple jabucica? :)

Sve sto ima ta kanta ima i ona moja konfiguracija.

Proceni da li je sve isto:
Kad pogledas komplikovanost ovog sklopa razmisli kako to da skoro isto kosta kao i taj PC koji si naveo i sta treba da bude jeftinije.



[ mmix @ 04.08.2011. 16:27 ] @
Da, mnogo komplikovan sklop Da si ti ziv i zdrav.

http://h20000.www2.hp.com/bizs...d=12454&objectID=c02855864


Ti mislis da su svi pali sa marsa pa samo Foxconn ume da pakuje i to samo za Apple?

Al MoBo je crn, ko gazdina kragna. I ima bruseni aluminium finish veoma vazni tehnoloski aspekti
[ bakara @ 04.08.2011. 16:38 ] @
Citat:
mmix

Ti mislis da su svi pali sa marsa pa samo Foxconn ume da pakuje i to samo za Apple?

Al MoBo je crn, ko gazdina kragna. ;) I ima bruseni aluminium finish ;) veoma vazni tehnoloski aspekti ;)

Ne, bas naprotiv...
Citat:
bakara: Pricamo o istoj stvari, i ja uporno ponavljam da je sam proizvod isti kao i ostali...s tim sto objasnjavam da su i pare iste.
[ flighter_022 @ 04.08.2011. 16:39 ] @
http://blog.macsales.com/10146...s-upgrade-options-on-new-imacs

Posto imam Vaio laptop, mogu reci da se Sony prilicno potrudio da vas natera da odustanete od zamena ili upgrade-a hardvera, ali kada jednom dospete do komponente koja je u pitanju, i zamenite je, sve dalje radi bez problema.
[ madamov @ 04.08.2011. 16:41 ] @
Citat:
b) Nemogucnost da, kada mi to zatreba, jednostavno odem u prvu prodavnicu i uzmem veci disk, vise memorije. Jednostavno, Apple oprema je sve samo ne user-serviceable.

Osim u iMacu, a u starijim modelima ni to nije neka nauka, i možda Airu, hard disk se na Apple mašinama menja bez problema i gubljenja garancije negde od prvih Intel modela laptopova, cirka sredina 2006. godine.

Što se memorije tiče, to se još duže menja bez problema na svemu, uključujući i iMac, recimo već jedno 15 godina (izuzimajući Macbook air gde je RAM zalemljen za ploču i rahmetli Xserveu gde to ipak treba ostaviti serviseru da uradi).

Da ne zaboravim, slobodno možeš da uzimaš koju god memoriju i hard disk (osim kod novijeg iMaca gde su neke senzore stavili spolja na njega) hoćeš dokle god odgovara specifikacijama (u smisli, ne možeš da guraš DDR2 RAM u DDR3 mašine i slično).
[ madamov @ 04.08.2011. 16:44 ] @
Citat:
Mene iskreno mrzi da dokazujem neke opste poznate stvari, dovoljno je da ti bakara uzmes u ruke cenovnik Apple-a za Srbiju i cenovnik neke pilicarske PC radnje i sklopis konfiguraciju sa najkvalitetnijim komponentama pa ces videti razliku. Ova razlika se mnogostruko uvecava u uredjenim drzavama gde je dostupnost hardvera veca...

Tom logikom je i HP skup. Mislim, upoređivati stvari sa pilićarskom radnjom...
[ madamov @ 04.08.2011. 16:49 ] @
Citat:
Dakle razlika je +200$ stim sto je moja konfiguracija sa 2x vise BRZEG rama, duplo vecom memorijom na grafickoj kartici, boljim monitorom, i mnogo boljim procesorom... Takodje da napomenemo da konfiguracija iznad ima 2 puta duzu garanciju u odnosu na Apple.


Ali nije all-in-one, a to priznaćeš ima svoju cenu.

Citat:
Ok zaboravio sam sistem, ako se doda Windows 7 Pro dobija se opet jeftinija konfiguracija...


Kod Applea nema šest verzija sistema, već jedna klijentska i jedna serverska. I rebalo bi da računaš cenu Ultimate Windowsa u tom slučaju.
[ madamov @ 04.08.2011. 16:52 ] @
Citat:
Ja vidim drugaciju cenu:


Pri tome taj MBP 17" dolazi sa LightPeakom i Firewire 800.

Citat:
Sto s etice zamene diska nisam siguran da ni HP gleda blagonaklono na samostalnu ugradnju, a ako si dovoljno vest zamenices i na jednom i na drugom...

Ma disk se menja odavno u svim Apple laptopovima bez da se gubi garancija.
[ bakara @ 04.08.2011. 17:00 ] @
Citat:
madamov: Ma disk se menja odavno u svim Apple laptopovima bez da se gubi garancija.

Znam ja da se menja...ostali ne znaju
[ madamov @ 04.08.2011. 18:30 ] @
Citat:
bakara: Znam ja da se menja...ostali ne znaju :)

Kad smo već kod toga, da se neko ne zaleti, i podrška za desni klik postoji još od sredine devedesetih. B) Jedino kod Mac OS X ne mora nikakav drajver za miša, ima ugređen, svaki miš koji se ubode će da ima levi, desni klik i skrol ako ima wheel, dok na Mac OS 9 i Mac OS 8 je morao da se instalira drajver za miša.
[ mstevic @ 04.08.2011. 20:23 ] @
"Ali nije all-in-one, a to priznaćeš ima svoju cenu."

Ima, neće da se pregreva i ne pojavljuju se fleke na ekranu.
[ Slobodan Miskovic @ 04.08.2011. 20:42 ] @
Evo all-in-one masina , brand name koja je 600$ jeftinija. Kad ste vec toliko zapeli...

[att_img]

Evo Apple magicne ponude:

2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
8GB 1333MHz DDR3 SDRAM - 2x4GB
1TB Serial ATA Drive
AMD Radeon HD 6770M 512MB GDDR5
Apple Magic Mouse
Apple Wireless Keyboard (English) & User's Guide

$1,899.00

Uopste ne vidim cemu ova rasprava kad svako zna da je Apple harware PRECENJEN i da je njegova kupovina svesno davanje para u fond Skeletora za bahanalije na jahti po Atlantiku....

[ angelos @ 04.08.2011. 21:12 ] @
Slobo, ima jos jedna caka za HP.
Imas jos nize cene u HP Product Buletin za HP Employee. :)
[ TheDude @ 04.08.2011. 21:37 ] @
Hm... Skrenušmo na hardver, a da se prethodno nismo pozabavili Apple softverom. Pitao sam a nisam dobio odgovor: "Po čemu je Apple softver loš?"
IMHO, Apple je za MS fanboje ono što je MS bio za Linuxaše... Što će reći, Apple je uspio da napravi softver za sve, a isto tako i za hard-core informatičare. Opet kažem, juzer ekspiriens Apple-ovog softvera na Apple-ovom hardveru je nešto sasvim drugo u odnosu na sve ostale vendore. Ko želi, mogu i da elaboriram, pogotovo na iOS vs Android temi.
[ bojan_bozovic @ 04.08.2011. 21:39 ] @
Citat:
Pa...meni to dodje u opisu radnog mesta...
Kao prvo tesko da mozes da poredis apple sa robom iz pilicarskog pc shopa koji prodaje asus i MSI.
Kao drugo apple je premium brand kao sto je to na primer sony, HP, dell i sl...pa uporedi sa tim.
I trece sto uglavnom nema slicnih proizvoda za poredjenje...
--------------------------------------------------------------------------------


Bakara, možeš da upoređuješ no-name home built PC sa brand-name PC-jem, samo ti to nećeš jer želiš da živiš u iluziji da brend vredi!

Da li Apple/HP/Dell/Lenovo/Alienware sami prave procesore, ploče, matične i diskove ili ne, samo sklapaju sa tim AMD/Intel/MSI/Gigabyte komponentama?

Više nema šta da se priča.
[ bigvlada @ 05.08.2011. 06:38 ] @
Citat:
Btw...tvojoj konfiguraciji fali i napajanje, pa vidi da li to plasticno kuciste vredi kao apple koje je iz komada aluminijuma.


Da su u pitanju kola, pa da se složim da je metal bolje rešenje od plastike, ali kada je u pitanju nešto što se u većini slučajeva pomera jednom u šest meseci da bi se otvorilo i očistilo?

Citat:
"Po čemu je Apple softver loš?"


Uporedi veličinu i kvalitet koda kakav je Apple imao tokom osamdesetih (DTP je omasovljen na mekintošu sa macwrite-om (84 kilobajta za ceo program) i mac draftom) i koliko je dobro iskorištavao 68000 u odnosu na ovaj prenaduvani cirkus koji sada prodaju kao operativni sistem (a tek Apple server os :D). Kvalitet njhovog softvera (koji je tokom osamdesetih bio bolji od x86 konkurenata) je drastično opao od tada (opao je i ostalima, ali oni nisu magični, jedva su naterali ljude da batale dos krajem devedesetih). Apple mašine su tada imale reputaciju skupih ali sjajnih. To i danas tvrde ali to jednostavno nije tačno. Danas imaš mali broj korisnika koji to kupuju jer se na njemu lakše (po njihovom mišljenju) bave svojim zanimanjem. Većina Apple korisnika danas kupuje te mašine jer ih (kako to neko reče) poistovećuje sa nakitom.


Citat:
Osim u iMacu, a u starijim modelima ni to nije neka nauka, i možda Airu, hard disk se na Apple mašinama menja bez problema i gubljenja garancije negde od prvih Intel modela laptopova, cirka sredina 2006. godine.

Što se memorije tiče, to se još duže menja bez problema na svemu, uključujući i iMac, recimo već jedno 15 godina (izuzimajući Macbook air gde je RAM zalemljen za ploču i rahmetli Xserveu gde to ipak treba ostaviti serviseru da uradi).


Znaš, ovakva opravdanja prate njihove mašine od 1984 (dolazak servisera sa macolom i let lampom u vaš stan kako bi vašem ljubimcu promenili hard i dodali memoriju). Ne čini li ti se da kompanija pokušava da odere svoje korisnike neopravdano visokim cenama nadogradnje? Mislim, rade to preko četvrt veka, nemaš li bar zrnce sumnje da im je profit na hardveru mnogo veći od industrijskog proseka?


Citat:
Što će reći, Apple je uspio da napravi softver za sve, a isto tako i za hard-core informatičare.

Mekintoš nikada nije bio ciljna platforma za mnoge oblasti informatike, uglavnom se vezivao za obradu teksta, pa dtp, obradu slika i videa (dok nije propao, najbolja audio mašina je bio ST). Serverske aplikacije, programiranje, baze podataka su neke od oblasti koje nikada nisu asocirale na Apple. Da ne pominjem da su x86 mašine (u koje sada spada i Apple) preuzele primat u svim tim oblastima gde je dugo godina mek bio najbolji izbor.

Citat:
Opet kažem, juzer ekspiriens Apple-ovog softvera na Apple-ovom hardveru je nešto sasvim drugo u odnosu na sve ostale vendore


3,5" zone bit recording flopi, nubus slotovi, različita podnožja za memorije, motorola cpu, laserwriter, imagewriter, adb portovi, appletalk, sopstveni grafički čipovi, os u rom-u.... Taj Apple hardver je bio toliko originalan i kompatibilan sa ostatkom industrije da više ne postoji (sem u muzejima). Današnji Apple hardver je PC sa različitim operativnim sistemom.
[ madamov @ 05.08.2011. 09:39 ] @
Citat:
Znaš, ovakva opravdanja prate njihove mašine od 1984 (dolazak servisera sa macolom i let lampom u vaš stan kako bi vašem ljubimcu promenili hard i dodali memoriju). Ne čini li ti se da kompanija pokušava da odere svoje korisnike neopravdano visokim cenama nadogradnje? Mislim, rade to preko četvrt veka, nemaš li bar zrnce sumnje da im je profit na hardveru mnogo veći od industrijskog proseka?

Izvini, jesi li ti uopšte pročitao šta sam ja napisao?

Menjao sam diskove i dodavao RAM u Mac desktop računare još od kraja osamdesetih, bez lemilica i bilo čega osim šrafcigera. Osim za par specifičnih modela (uglavnom "ona" u tzv "classic" kućištu kakvo je imao prvobitni Mac i laptopove do PowerBooka), kod svih desktop mašina si slobodno mogao da menjaš RAM i disk i ubacuješ grafiku, ubacuješ mrežne karte, pa i da "upgrejduješ" procesor ubacivanjem daughterboarda u PDS slot koji su mnogi Macovi tokom devedesetih imali. Jedino bi možda izgubio garanciju ako zameniš disk koji je još u garanciji, za memoriju čak ni to. Od kada su PowerBook mašine dobile PPC procesor tamo s kraja devedesetih, i zamena RAM-a je dokumentavana u user manualu, što znači da je "user replacable" pa se ne krši garancija. Od kada su dobile Intel procesor tamo 2006. to važi i za MacBook seriju za hard diskove.

Kao drugo, nikada nisam kupovao dodatni RAM ili disk od Applea, evo i ovih 8 GB za laptop koji kupih u aprilu sam kupio od nekog lokalnog PC dilera u gradu. S izuzetkom RAM-a za servere.

Tako da jedine mašine kod kojih danas ne možeš da menjaš sam disk su iMac (zbog tog senzora koji je spolja nalepljen na disk ako sam dobro ukapirao) i možda MacBook Air, trebalo bi da proverim njegov User manual.

Mašine gde ne bi trebalo to da radiš su Xserve serveri, iako se relativno lako otvaraju.
[ madamov @ 05.08.2011. 14:52 ] @
Ovo mi promaklo:

Citat:
3,5" zone bit recording flopi, nubus slotovi, različita podnožja za memorije, motorola cpu, laserwriter, imagewriter, adb portovi, appletalk, sopstveni grafički čipovi, os u rom-u.... Taj Apple hardver je bio toliko originalan i kompatibilan sa ostatkom industrije da više ne postoji (sem u muzejima). Današnji Apple hardver je PC sa različitim operativnim sistemom.


Sve je to tehnologija, osim NuBusa, na koju je i ostatak industrije prešao u smislu prelaska na noviju tehnologiju koja je nudila ono što je ova na Appleu nudila nešto ranije. Hajdemo redom:

- 3,5" flopi: možda prerano, ako nije valjao, što je onda industrija prešla na njega sa 5,25 čim su postali dostupniji? A isti je avršio u muzeju mnogo ranije za Mac korisnike jer ga je Apple izbacio 1998. godine iz svojih mašina

- različita podnožja za memorije: delimično tačno u početku, kasnije od početka devedesetih, ne, već ako se dobro sećam Mac RAM modul je morao da ima i čip za parity koji onaj za PC nije morao da ima. Na primer, moj IIci kupljen 1990. godine je koristio 30-pinski SIMM (IIfx je koristio nestandardni 64-pinski SIMM) za koji nisam mogao da kupim RAM kod lokalnog PC dilera samo zbog tog dodantnog čipa

- laserwriter: Mogao si da povezuješ laserwriter i na PC bez problema, možda samo originalni model iz 1985. godine nije mogao, svi profesionalni modeli su imali paralelni port, a kasnije i mrežne karte

-adb portovi: nekompatiblni da, ali ispred svega u to vreme, pojavio se 1986. u Macu Plus i omogućavao nam je deo funkcionalnosti koju je USB doneo tek desetak godina kasnije (daisy chain uređaja, recimo, njihovo adresiranje i slično), zamenjen USB-om u iMacu 1998. godine dok Windows 98 nije imao ni čestitu podršku za USB.

appletalk: - ah, noćna mora administratora i često na crnoj listi u ono vreme zbog svog zero network konfigurisanja na tadašnjim sporim mrežama, ali daleko od toga da je bio nekomaptibilan - proguglati po terminima PC MacLAN, ExtremeZ-IP, pa i Windows NT je imao podršku za AppleTalk.

Sve je to pre svega, stara tehnologija, koja je zbog toga i otišla u istoriju. Nekad, kao u slučaju zamene ADB-a USB-om, ugašena malo ranije zbog bolje alternative, neke zbog štednje (recimo posao sa printerima ugašen, kao i QuickTake kamera, Newton, OpenDoc kada je trebalo spašavati firmu od bankrota i seći sve troškove), nekad ne samo što je bolja alternativa, već i zbog ćorsokaka (PPC procesori - IBM i Motorola su bili loši provajderi istih). Ne vidim kada je to išlo zbog kompatibilnosti. Prilagođavanje tržištu zbog masovnije proizvodnje pa tim i niže cene (SCSI diskovi u odnosu na IDE recimo), pa time uzimanje standarda koji je dominantan, da, ali da se to radilo da bi bio kompatibilan sa PC-em, ne.
[ bigvlada @ 08.08.2011. 10:33 ] @
Citat:
Menjao sam diskove i dodavao RAM u Mac desktop računare još od kraja osamdesetih,


A opaske o lemilici i macoli se odnose na modele pre mac-a II. Macintosh 2 je bio prva naznaka odustajanja od pravljenja mašina koje su 'ladno mogle biti u rečnicima kao sinonim za zatvoren sistem. Spektrum je imao veće mogućnosti proširivanja od npr. Macintosha 512.

Citat:
Kao drugo, nikada nisam kupovao dodatni RAM ili disk od Applea,

A zašto? Nije ti se svidela boja modula?

Citat:
- 3,5" flopi: možda prerano, ako nije valjao, što je onda industrija prešla na njega sa 5,25 čim su postali dostupniji? A isti je avršio u muzeju mnogo ranije za Mac korisnike jer ga je Apple izbacio 1998. godine iz svojih mašina


heh, nemoj vrdati, ne 3,5 flopi kakve je koristio ostatak industrije već zone bit recording umotvorina koju su (mudro) napustili kada su prešli na 1,44 flopi.


Citat:
- različita podnožja za memorije: delimično tačno u početku, kasnije od početka devedesetih, ne, već ako se dobro sećam Mac RAM modul je morao da ima i čip za parity koji onaj za PC nije morao da ima. Na primer, moj IIci kupljen 1990. godine je koristio 30-pinski SIMM (IIfx je koristio nestandardni 64-pinski SIMM) za koji nisam mogao da kupim RAM kod lokalnog PC dilera samo zbog tog dodantnog čipa


Pa, korisnicima je dozlogrdilo da gledaju kako su dos memorije nekoliko puta jeftinije (ponovljena pri;a od par godina ranije kada je xt sa hardom bio nekoliko puta jeftiniji od Mac-a+ koji je imao samo flopi). Koliko se sećam, fx i vx su koristili VRAM, pa je to verovatno bio razlog. Pitanje: da li si bio u iskušenju da ga povežeš na VGA monitor? Tada je bila aktuelna akcija sprečavanja mekintoš korisnika da koriste PC monitore (oko 10% niži kvalitet slike, bar duplo niža cena).

Citat:
pa i da "upgrejduješ" procesor ubacivanjem daughterboarda u PDS slot koji su mnogi Macovi tokom devedesetih imali.


i tu je bilo problema, PDS karte su ble različite od modela do modela, a pošto se svaki prodavao u količinama od oko par miliona, neminovne su bile i neopravdano visoke cene. Priča koja se u još drastičnijem obliku pojavljivala kada su u pitanju amiga/atari periferije.


Citat:
-adb portovi: nekompatiblni da, ali ispred svega u to vreme, pojavio se 1986. u Macu Plus i omogućavao nam je deo funkcionalnosti koju je USB doneo tek desetak godina kasnije (daisy chain uređaja, recimo, njihovo adresiranje i slično), zamenjen USB-om u iMacu 1998. godine dok Windows 98 nije imao ni čestitu podršku za USB.


Kolikom procentu korisnika je trebalo još nešto sem tastature i miša? Eventualno neki eksterni mass storage od 20-80MB, koji se uglavnom kačio na SCSI. Ručni i flatbed skener? SCSI. Tabla? SCSI. Ploter? SCSI. Šta je još moglo da ide na adb? Realno, taj port je pravio veće probleme nego serijski ili paralelni.

Citat:
Mašine gde ne bi trebalo to da radiš su Xserve serveri, iako se relativno lako otvaraju.

Mislim da to neće biti problem, jer su te mašine pokojne više od pola godine.

Citat:
Windows NT je imao podršku za AppleTalk.

naravno da je imao, on je pisan kao serverski sistem a u USA je bilo dosta mac mreža po firmama.

Citat:
Prilagođavanje tržištu zbog masovnije proizvodnje pa tim i niže cene (SCSI diskovi u odnosu na IDE recimo), pa time uzimanje standarda koji je dominantan, da, ali da se to radilo da bi bio kompatibilan sa PC-em, ne.


Nisi me razumeo, nije Apple hteo da postane pc (daleko od toga), nabrojano (zaboravio si pippina ) je bilo u svrhu ilustracije da se nikome ne isplati da pravi hardver za masovno tržište koji nije hardverski kompatibilan sa okolinom. Atari i Komodor to nisu shvatili, Apple jeste (iako se ritao i vrištao celim putem - i danas to rade, kroz zabranu instaliranja os-a na mašinu koju je sastavio neko drugi).

Oh, well, kada Stiv Džobs umre, vratićemo se na 1997, i ponovnu pojavu mac kompatibilaca. Svako će moći da koristi ono što želi a ne samo ono što mu se dozvoli.
[ bojan_bozovic @ 08.08.2011. 10:39 ] @
Ostavi ti Komodor, jer je u vreme kad je propao više zaradjivao od 386 klonova nego od Amiga. Atari je druga priča, jer je propao sa TT 030 i Transpjuterima. Stvarno mogao si da biraš za istu cenu Sun, HP ili... Atari...
[ madamov @ 08.08.2011. 10:50 ] @
Citat:
A opaske o lemilici i macoli se odnose na modele pre mac-a II. Macintosh 2 je bio prva naznaka odustajanja od pravljenja mašina koje su 'ladno mogle biti u rečnicima kao sinonim za zatvoren sistem. Spektrum je imao veće mogućnosti proširivanja od npr. Macintosha 512.

I kakve to veze ima 25 godina kasnije, tj. kakav je to argument 25 godina kasnije?

Citat:
Kolikom procentu korisnika je trebalo još nešto sem tastature i miša? Eventualno neki eksterni mass storage od 20-80MB, koji se uglavnom kačio na SCSI. Ručni i flatbed skener? SCSI. Tabla? SCSI. Ploter? SCSI. Šta je još moglo da ide na adb? Realno, taj port je pravio veće probleme nego serijski ili paralelni.

Razni dongleovi, recimo.

Citat:
Mislim da to neće biti problem, jer su te mašine pokojne više od pola godine.


Hajde, onog trenutka kada proizvoa prestane da proizvodi neku mašinu, ti ne možeš u nju više ni RAM da staviš? Evo upravo mi stiže dodatni RAM za jedan kojeg administriram, support postoji još dve godine, a neki će drugi raditi ko zna još koliko (imam lokaciju na kojoj Xserve G4 radi od 2003. godine id rugu na kojoj Xserve G5 radi od 2005. godine, radiće na njima dok ne crknu, ne treba im bolje).

Citat:
Oh, well, kada Stiv Džobs umre, vratićemo se na 1997, i ponovnu pojavu mac kompatibilaca. Svako će moći da koristi ono što želi a ne samo ono što mu se dozvoli.

Čisto sumnjam, Apple će još dugo da živi od hardvera, a ne od operativnog sistema. Ti kompatibilci su u velikoj meri i doprineli skoro propasti firme 1996. godine. Znam da bi mnogi voleli da vide OS X legalno na u kući sklopljenoj konfiguraciji, ja ne vidim da će se to desiti u skorije vreme. Nadao sam se će barem licencu za OS X Server da promene da sme da se virtuelizuje na nekoj drugoj platformi, nažalost nisu.
[ mulaz @ 08.08.2011. 13:39 ] @
[code Nadao sam se će barem licencu za OS X Server da promene da sme da se virtuelizuje na nekoj drugoj platformi, nažalost nisu. [/code]


I zato vidimo toliko "veliki" market share OSX servera :)


Kao sto je bilo vise puta receno, apple je nakit, Apple je igracka koja se stavlja na sto, i kaze drugima. Cak i neki profesionalni segment koji su imali (recimo sa Final Cut Pro-om) su unistili.

OSX mozda jeste "bolji" za bloggere, twitterase, i razne hipstere gde nije vazan price/performance nego izgled na stolu u starbucksu. Ali, ako ti treba otvoreni unixoliki sistem, imas linux. Ako koristis enterprise, ili neke specialisticke aplikacije, ostaje ti samo windows (nazalost) - osim mozda nesto sto moze da se potera kroz javu.

Cene laptopa? pre ~3 nedelje, u lokalnom supermarketu moglo se kupiti atom netbook za 199eur. Za 299eur cak dual core atom. Baterija izdrzi 3-4h, i sasvim je dovoljan za sve (prave) potrebe raznoraznih hipstera, znaci moze da pogura i twitter i facebook i tumblr i muziku. Za bolje konfiguracije, vec smo videli, u ovoj temi, kompjutere, koji su opet jeftiniji od apple kompjutera.

A standardi? Mobilni telefoni prelaze na micro-USB, video prelazi vga->dvi->hdmi, a apple vozi svoj sistem prikljucaka i na svakoj konferenciji/predavanju pola appleovca trazi adaptere sa display porta na vga/dvi. "Popularno", zar ne? Kao firewire za mass storage device-e :)) A o thunderboltu da ni ne pricam.



Sto se tice telefona, prodaja Androida je vec presla prodaju iPhone-ova. Tableti polako (ali sigurno) dostizu iPad (koji je ipak bio prvi sa takvom realizacijom).
[ DaliborP @ 08.08.2011. 14:06 ] @
Citat:
mulaz: Sto se tice telefona, prodaja Androida je vec presla prodaju iPhone-ova.

Mislis Android je prestigao Iphone OS? Koliko ja znam Iphone je i dalje najprodavaniji telefon u Americi.
[ mulaz @ 08.08.2011. 14:38 ] @
Citat:
DaliborP: Mislis Android je prestigao Iphone OS? Koliko ja znam Iphone je i dalje najprodavaniji telefon u Americi.


Da, jeste, ali ima vise nego jedan telefon sa Androidom, i telefona sa androidom se proda vise nego telefonona sa IOS-om (znaci iphone-ova).

[ DaliborP @ 08.08.2011. 14:56 ] @
Pa to jos vise govori koliko je Apple sposoban na tom trzistu, upravo suprotno od onog sto ti hoces da prikazes.

Sa jednim modelom telefona, jednim release-om godisnje Apple proda vise telefona nego HTC, Motorla, Samsung, LG, pojedinanco a sa ko zna koliko modela. Svaki od njih ima bar 10-15 modela sa Androidom, i ko zna koliko release-ova godisnje i opet su svi zajedno jedva prestigli Iphone.

Jedini konkurent Iphone-u je bio Blackberry(koji polako gubi primat) koji takodjer pojedinacno proda vise od ostalih osim Apple-a.
[ mulaz @ 08.08.2011. 15:15 ] @
Citat:
DaliborP: Pa to jos vise govori koliko je Apple sposoban na tom trzistu, upravo suprotno od onog sto ti hoces da prikazes.

Sa jednim modelom telefona, jednim release-om godisnje Apple proda vise telefona nego HTC, Motorla, Samsung, LG, pojedinanco a sa ko zna koliko modela. Svaki od njih ima bar 10-15 modela sa Androidom, i ko zna koliko release-ova godisnje i opet su svi zajedno jedva prestigli Iphone.

Jedini konkurent Iphone-u je bio Blackberry(koji polako gubi primat) koji takodjer pojedinacno proda vise od ostalih osim Apple-a.



Da, ima dobar marketing department. Ali to ne znaci da su im telefoni bolji od nekih drugih.

Ako hoces IOS, imas iPhone. Ako hoces android, mozes da biras: veliki, mali, jefin, skup, 1 kamera, dve kamere, 3g, wimax, sa tastaturom, bez tastature,.... pa naravno da ljudi biraju razlicito.

A naravno, posto gledas ti ameriku, gledas i drugo trziste, evo ti top10 automobila po prodaji (2010):
http://www.edmunds.com/car-rev...selling-vehicles-for-2010.html
pa kazi da nije to specificno trziste? :)

A i u americi ima android veci market share (iako je mladji):
http://www.engadget.com/2011/0...hare-by-manufacturer-and-plat/

Evo i druge zemlje:
http://www.onlinemarketing-tre...ketshare-2011-italyus-aus.html
U americi market share IOS-u raste, ali nije ni blizu rasti Androidovem market shareu. U drugim zemljama mu market share ili stoji ili opada. Znaci, novi smartphone useri se odlucuju za Androide.
[ DaliborP @ 08.08.2011. 15:48 ] @
Citat:
mulaz: Ako hoces IOS, imas iPhone. Ako hoces android, mozes da biras: veliki, mali, jefin, skup, 1 kamera, dve kamere, 3g, wimax, sa tastaturom, bez tastature,.... pa naravno da ljudi biraju razlicito.

Normalno, ljudi biraju ono sta hoce, ali ne prema OS-u kako ti hoces da kazes, vec prema tome sta telefon nudi. Bolja kamera, veci ekran i ostale stvari bas i nemaju veze sa OS-om. Cinjenica je da je Android dobar OS, to niko ne spori, ne bi inace HTC i ostali jaci proizvodjaci koristili.

Citat:
Znaci, novi smartphone useri se odlucuju za Androide.

Ti i dalje uporedjujes OS koji se koristi na 50 razlicitih modela telefona sa OS-om koji se koristi na samo jednom modelu telefona. I prikazujes to kao neki uspeh, ili fail Apple-a. Ne razumem zasto.

Evo ti realan prikaz stanja, upravo sa linka koji si stavio - slika sve govori:




[ madamov @ 08.08.2011. 15:54 ] @
Citat:
mulaz: Cene laptopa? pre ~3 nedelje, u lokalnom supermarketu moglo se kupiti atom netbook za 199eur. Za 299eur cak dual core atom. Baterija izdrzi 3-4h, i sasvim je dovoljan za sve (prave) potrebe raznoraznih hipstera, znaci moze da pogura i twitter i facebook i tumblr i muziku. Za bolje konfiguracije, vec smo videli, u ovoj temi, kompjutere, koji su opet jeftiniji od apple kompjutera.


Što volim ovakvu argumentaciju, otpriike kao što sam nedavno pričao sa jednim ortakom:

On: "Apple je skup."
Ja: "Za neke modele da, za neke ne, ali da kojim slučajem moram da radim sa Windows laptopom, nikad ne bih kupio ništa jefitnije od 1000-1200 evra."
On: "Idi bre, znaš kakav sam laptop kupio ćaletu za $499".

Tu svaki razgovor na tu temu gubi smisao.

Kao u onoj temi gde Dimke govori o svom novom laptopu, pa onda neki krenu da ga upoređujete sa netbookovima i šta sve s njima možeš da uradiš. Ukratko, za nešto može da se govori da je skupo, samo ako se upoređuje:

- u odnosu na konkurenciju,
- u odnosu na potrebe;
- u odnosu na platežne mogućnosti

dok će ako recimo stvari upoređujemo prostim sabiranjem cena komponenti svi kompjuteri i uređaji biti "skupi".

[ Slobodan Miskovic @ 08.08.2011. 15:57 ] @
Ja bih bas voleo da cujem za koje modele Apple nije skup :-)
[ mulaz @ 08.08.2011. 16:00 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ja bih bas voleo da cujem za koje modele Apple nije skup :-)


I ja :)

Netbook zavrsava potrebe 90% ljudi u starbucsku koji sad imaju apple kompjutere

Za one kojima treba vise, videli smo na ovoj temi HP-e i slicne, koji su bili jeftiniji od apple laptopa :)
[ madamov @ 08.08.2011. 17:32 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ja bih bas voleo da cujem za koje modele Apple nije skup :-)

Za tebe verovatno ni za jedan. ;) Pošto smo videli šta je po tebi all-in-one mašina. ;)
[ madamov @ 08.08.2011. 17:33 ] @
Citat:
mulaz: I ja :)Netbook zavrsava potrebe 90% ljudi u starbucsku koji sad imaju apple kompjutere

A od tih 90% za jedno 95% "završava potrebe" neki tablet.
[ Slobodan Miskovic @ 08.08.2011. 17:52 ] @
Mani me tih klinackih fora.

Kokretno koja masina iz apple kuhinje radi bolje posao za iste ili manje pare od neke druge?
[ zivanicd @ 08.08.2011. 22:48 ] @
Citat:
Ja bih bas voleo da cujem za koje modele Apple nije skup :-)


Oni na sajmu tehnike u nekom gastarbajterskom selu... :)

Salu na stranu:
Ko jednom kupi Apple ne verujem da se ikad vraca na bilo sta drugo... Cena jednostavno tu nije vazna.

Ja sam i kucni komp podigao na Hackintosh jer radi kao sat. Komp koji se nikad ne gasi.

halem-mac-desktop:~ halen$ uptime
23:48:10 up 234 days, 14:01, 1 user, load average: 0.00, 0.01, 0.00
halem-mac-desktop:~ halen$

Inace sto se tice topika: AppStor ume povremeno da se zabaguje. Resume prozor nije bas pregledan, tako da za "obicnog kupca" pri pucanju downloada logicno je da pokrene instalaciju iz pocetka. Da je lik pogledao malo bolje video bi da postoji resume.

Eh da... za one koji vec imaju Mac-a i hoce da predju na Liona: Moze samo upgrade sa Snow-a. Kada se kupi iz Apple Store-a download ide u Application folder. Nakon downloada treba pomeriti instalaciju u neki drugi folder i odatle startovati upgrade.
Ortak je downloadovao sa store-a a mi smo upgradovali 10ak mekova :)


[ madamov @ 09.08.2011. 07:56 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Mani me tih klinackih fora.

Kokretno koja masina iz apple kuhinje radi bolje posao za iste ili manje pare od neke druge?

A ovo nije klinačka fora?

Odgovor: za mene, sve mašine rade bolje posao - moj sat je skup, hardver je jeftin, čak i Appleov, a s njim brže radim.

Nekome je dosta krš plastični laptop za 300 evra sa "fantastičnom" 1366x768 rezolucijom na ekranu od 15 inča, meni nije, ali njemu sigurno "radi bolje posao" od nekog skupljeg Maca jer obavljanja ikakvog posla na njemu nema.
[ madamov @ 09.08.2011. 08:02 ] @
Citat:
zivanicd: Eh da... za one koji vec imaju Mac-a i hoce da predju na Liona: Moze samo upgrade sa Snow-a. Kada se kupi iz Apple Store-a download ide u Application folder. Nakon downloada treba pomeriti instalaciju u neki drugi folder i odatle startovati upgrade.
Ortak je downloadovao sa store-a a mi smo upgradovali 10ak mekova :)


Može da izvučeš disk imidž iz tog packagea, pogledaj sliku, pa da ga normalno narežeš na DVD ili još bolje restoruješ na eksterni disk ili USB, pa obavljaš clean install sa njih.
[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 08:18 ] @
Znaci ipak je sve to imaginarno i pretstavlja projekciju u glavama Apple fanboya. :-) Ali dobro, vazno da je magical! :)

Obicno se ovako i zavrsavaju sve rasprave i diskusije na temu Apple hardvera, prostom konstatacijom TO RADI BOLJE od strane Skeletorovih fanova bez potrebe da se to dodatno obrazlaze. Verovatno je to neka mantra koju Apple kupci ponavljaju u sebi svaki put da im neko dokaze da su bacili pare argumentima a oni ipak zele da ubede sebe u isplativost investicije :-)
[ madamov @ 09.08.2011. 09:19 ] @
Ne, nego se završavaju tako što se neko optuži da je Apple fenboj samo zato što neće da meri čiji je veći.

Ako ti ne možeš da shvatiš da je neko spreman da plati iMaca 1000 evra između ostalog zato što zauzima manje mesta jer ima samo jedan kabl (ili dva ako ne korisitš wireless) i kao kontrargument sklapa konfiguraciju sam i govori "ovo radi bolje od tog iMaca a sklopio sam ga za 300 evra", onda tu stvarno nema šta da se priča.

Kao što rekoh, da li sam onda Lenovo/HP/Dell fanboy ako kupim njihov laptop od 1200 evra? Ili Sony fanboy ako kupim još skuplji Vaio? Ovaj recimo:

http://www.nextwarehouse.com/item/?1067910_g10e

umesto mog MacBook Proa:

http://store.apple.com/us/conf...C721LL%2FA&mco=MjEyOTY5MDM

Vidiš, trajanje baterije meni mnogo znači, Vaio izgura tri sata, MBP 7 sati (provereno u praksi), meni opravdava razliku u ceni, nekom ne.
[ DaliborP @ 09.08.2011. 09:38 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Obicno se ovako i zavrsavaju sve rasprave i diskusije na temu Apple hardvera, prostom konstatacijom TO RADI BOLJE od strane Skeletorovih fanova bez potrebe da se to dodatno obrazlaze.

Sta ima da se obrazlozi?

Nemojte biti toliki dosadni geek-ovi vec prihvatite cinjenicu da su neke stvari skuplje i gotovo. Kakve veze ima kakvu ti konfiguraciju mozes da sklopis za koju cenu? Kao da svi ljudi kupuju kompjutere zbog sadrzaja komponenti kao svaki prosecni geek pa im je to samo vazno. Jeste, svi vole da imaju veliku kutiju ispod stola.

Apple drugacije izgleda, drugaciji je user experience, ljudima se svidja i spremni su da plate tu cenu. Ne vidiim da je nesto specijalno bagovit ili nekvalitetan u odnosu na klasican PC. Ja nemam Mac niti ga planiram kupiti, ali svaki put kad radim na njemu svestan sam da izgleda i radi sasvim dobro.

Isto kao kad kupujes cipele, mozes uzeti one od 50 evra, ili one od 200. I jedne i druge nosices par godina, ali ove druge nekom lepse izgledaju i spreman je da ih plati zbog toga a tebi je to neverovatno i nazivas ga budalom zasto nije kupio one od 50.
[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 10:01 ] @
Naravno, slazem se sa tobom. Problem je kad Apple fanboyevi krenu da velicaju brend zbog kvalitetnijeg hardvera i boljeg "osecaja u radu". ;-)
[ DaliborP @ 09.08.2011. 10:07 ] @
Ne znam kakav je hardver unutra, ali ga stvarno lepo upakuju, sta god sklapali.
[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 10:15 ] @
Znas kako, taj hardver je isti koji mozes da imas i ako sam sklopis masinu. Funkcionalnost ista (funkcija hardvera nije da izgleda lepo nego da obavlja posao za koji je napravljen) a perfomanse bolje nego na Apple masini.
[ Shadowed @ 09.08.2011. 10:19 ] @
Citat:
DaliborP: Ne znam kakav je hardver unutra, ali ga stvarno lepo upakuju, sta god sklapali.

Pa, stvar i jeste u tome kada kupis (ne ti licno) pakovanje a onda hvalis ono sto je unutra.
[ bojan_bozovic @ 09.08.2011. 10:23 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, stvar i jeste u tome kada kupis (ne ti licno) pakovanje a onda hvalis ono sto je unutra.


I došli smo do suštine.
[ DaliborP @ 09.08.2011. 10:40 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, stvar i jeste u tome kada kupis (ne ti licno) pakovanje a onda hvalis ono sto je unutra.

Pa nije da je taj hardver ni bolji ni losiji, naprotiv uglavnom je isti, to smo zakljucili. Cinjenica je da ce Apple bolje da ga upakuje vizuelno u odnosu na jeftiniju kantu koju ces drzati ispod stola.

Zasto je onda problem da neko kaze da je to odlicna masina, makar bila i 20-30% skuplja, a da se odmah ne nadju ljudi da kazu da moze da se sklopi ne znam kakva konfiguracija za manje pare ili da netbook od 199 dolara moze da zameni Apple za 90% korisnika. To je idiiotizam. Moze, ali to nije ono sto svi hoce da rade. I naravno da je ljudima bitno da hardver lepo izgleda i da se lepo upakuje, jer vecina ljudi ne koristi racunar u komercijalne svrhe.
[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 10:45 ] @
O ukusima se ne raspravlja niti tu postoji neki kriterijum sta je ukusno a sta nije. Kod hardvera postoje stvari koje su izmerive i koje ne zavise od licnog ukusa pojedinca. Apple hardver kosta vise zbog izgleda i to treba reci a ne pravdati vecu cenu boljim performansama i kvalitetom...
[ DaliborP @ 09.08.2011. 10:49 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: O ukusima se ne raspravlja niti tu postoji neki kriterijum sta je ukusno a sta nije. Kod hardvera postoje stvari koje su izmerive i koje ne zavise od licnog ukusa pojedinca. Apple hardver kosta vise zbog izgleda i to treba reci a ne pravdati vecu cenu boljim performansama i kvalitetom...

Nekom se stvarno svidja limena kanta ispod stola? Nisam znao :)
Ne bih rekao da kosta vise samo zbog izgleda. To ti je kao da kazees da Sony Z laptop kosta vise samo zbog izgleda, sto nije tacno. Probaj iste te delove iz Sony Z latpopa da stavis u tu tvoju kantu sam i ispasce opet jeftinije.

Dakle nije samo izgled, tezina, minimalno pakovanje, all in one - sve to dodatno kosta i ocigledno nema problem da se naplati.
[ component @ 09.08.2011. 10:58 ] @
Apple ima interesantan i očigledno uspešan koncept. Sigurno da ljudi vole da dobiju jedno lepo i kompletno rešenje na jednom mestu. Apple je "napravio" kompjuter u njega stavio svoj OS, aplikacije nabavljaš preko njihove online prodavnice (i ne samo aplikacije). Sve što treba jednom prosečnom korisniku je na jednom mestu: Apple. I to sve lepo upakovano i dobro izreklamirano.

Ali to treba i da se plati.

Lično više volim drugačiji pristup: kući koristim kompjuter koji sam sam sklopio od izabranih komponenti i sam sam instalirao Linux koji sam hteo i podesio ga kako meni odovara. Po meni sloboda nema cenu.

Ali postoje i druga grupa ljudi koji razmišljaju na drugi način. I potpuno iz razumem pošto isto to ja radim kada je u pitanju na primer automobil.
Ne znam i ne želim sam da održavam automobil. Kupio sam nov automobil za koji imam garanciju, plaćam ovlašćenom servisu održavanje i koristim originalne delove. Znam da bih jeftinije prošao da sam kupio polovni automobil boljek proizvođača i održavao ga kod majstora Mike, a delove nabavljao kod Pere (iste te samo bez papira i slično). Ali meni više odgovara ovako

Nego, kad je već krenulo poređenje sa drugim proizvođačima, koji je kompjuter jeftiniji (ili bolji) od Apple-ovog a da ima i svoje kompletno rešenje (hardver i softver)?
[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 11:07 ] @
Citat:
DaliborP: Nekom se stvarno svidja limena kanta ispod stola? Nisam znao :)
Ne bih rekao da kosta vise samo zbog izgleda. To ti je kao da kazees da Sony Z laptop kosta vise samo zbog izgleda, sto nije tacno. Probaj iste te delove iz Sony Z latpopa da stavis u tu tvoju kantu sam i ispasce opet jeftinije.

Dakle nije samo izgled, tezina, minimalno pakovanje, all in one - sve to dodatno kosta i ocigledno nema problem da se naplati.


Ja sam uporedjivao Apple racunare sa istom kategorijom PC racunara. Dakle desktop (Mac Pro) sa HP brand name masinom.

Iskreno mnogo mi se vise svidja ovakvo kuciste od Mac Pro kucista:

LIAN LI PC-P80NB



Dakle kad poredimo Vaio poredimo ga sa Apple ekvivalentom u toj kategoriji a ne sa desktop racunarom... Nemoj da spinujes ;)
[ DaliborP @ 09.08.2011. 11:16 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ja sam uporedjivao Apple racunare sa istom kategorijom PC racunara. Dakle desktop (Mac Pro) sa HP brand name masinom.

Jeste, bas ti je super poredjenje. Apple desktop je sve sa monitorom jedno 12 puta manji. Nije za poredjenje, ali uostalom nije ni bitno. Kome se svidja ta kutija - nek je kupi i koristi u sreci i veselju. Ali ne bi trebalo da na svaki pomen Mac-a skace kao oparen i objasnjava sta je bolje i isplativije i kako su Apple korisnici budale ili preverani.
[ Shadowed @ 09.08.2011. 11:16 ] @
Citat:
DaliborP: Pa nije da je taj hardver ni bolji ni losiji, naprotiv uglavnom je isti, to smo zakljucili.

Mi mozda jesmo i to nije sporno. "Problem" je sto gomila fanboy-a nije.
[ madamov @ 09.08.2011. 11:33 ] @
Citat:
DaliborP: Jeste, bas ti je super poredjenje. Apple desktop je sve sa monitorom jedno 12 puta manji. Nije za poredjenje, ali uostalom nije ni bitno. Kome se svidja ta kutija - nek je kupi i koristi u sreci i veselju. Ali ne bi trebalo da na svaki pomen Mac-a skace kao oparen i objasnjava sta je bolje i isplativije i kako su Apple korisnici budale ili preverani.

Slobodan misli na MacPro, ne na iMac. I jedan i drugi se smatraju desktop mašinama, s tim da je iMac all-in-one mašina dok je MacPro u odvojenom kućištu i prodaje se bez monitora. Ima i treća mašina koja se smatra desktop mašinom, to je Mac mini.
[ DaliborP @ 09.08.2011. 11:34 ] @
Citat:
ShadowedMi mozda jesmo i to nije sporno. "Problem" je sto gomila fanboy-a nije.

Upravo sam prelistao temu ponovo i apsolutno ne vidim da je iko na ovoj temi to rekao, ispravi me molim te ako gresim.
Ali jasno vidim kako su se prvo odmah javili likovi da kazu da je Apple software precenjen, kako se naplacuje magija, da svaka sklopljena kutija moze da ponudi vise, da brand ne znaci nista, itd itd. Dakle sami ste vi projektovali tu pricu da ovde neko nesto tvrdi, prelistaj temu pa reci da nije tako. Ja bih rekao da neko drugi ima debeli problem sa Apple-om, ovde nema nikakvih fanboy-eva.
[ zivanicd @ 09.08.2011. 11:35 ] @
Ja sam licno fanboy Os X operativnog sistema.

Nije Apple samo kuciste i dizajn. Kao sto je neko vec rekao, takav hardware mozes i sam da sklopis. Os X je za mene veliki plus u odnosu na Windows platformu.

Na Apple-ovom OSu nisam imao problem da se neka aplikacija zaglupi, da se komp uspori, da nesto iznenada prsne, da me izjedu virusi...

Ja koristim racunar uglavnom za posao i OS mi pruza mnogo vecu pouzdanost od Windowsa.


[ component @ 09.08.2011. 11:42 ] @
Citat:
zivanicd
Na Apple-ovom OSu nisam imao problem da se neka aplikacija zaglupi, da se komp uspori, da nesto iznenada prsne, da me izjedu virusi...
Ja koristim racunar uglavnom za posao i OS mi pruza mnogo vecu pouzdanost od Windowsa.


Možda bi i Windows imao tu pouzdanost da Microsoft sam sklopi računar, napiše OS (i drajvere) baš za taj računar i da se korisnici ne dovijaju raznim krekovima i slično.
Evo madamov je u jednoj rečenici nabrojao Apple ponudu desktop računara. Čik ako to neko uspe za bilo kog drugog prodavca/proizvođača hardvera.
[ bakara @ 09.08.2011. 17:13 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Apple hardver kosta vise zbog izgleda i to treba reci a ne pravdati vecu cenu boljim performansama i kvalitetom...

Ne naprotiv apple hardver kosta bas toliko koliko i nekog drugog proizvodjaca, samo sto ti hoces da uzmes u obzir samo osnovne komponente tipa cpu, ploca i memorija...

Citat:
Slobodan Miskovic:Kod hardvera postoje stvari koje su izmerive i koje ne zavise od licnog ukusa pojedinca.

A kako meris performanse hardvera kada cak i ne rade na istoj platformi, ili mislis da neko ko kupi meka radi na windowsu?

Posto sam dosta dobro upoznat sa apple robom mogu slobodno da tvrdim da su njihove cene toliko dobro definisane da zaista tesko da mozes da nadjes bolje a da to bude jeftinije.

Ono gde je apple skuplji je tamo gde nema konkurentnog proizvoda, a i moze slobodno da se kaze da za vecinu proizvoda tesko da moze da se nadje jednako usporediv proizvod po ceni i performansama.

dakle reci da je apple skup je isto kao i za reci da je skup audi, sony, dell itd...


btw...apple racunari nisu nakit i po mom iskustvu ga uglavnom koriste profesionalci za audio-video obradu ili dizajn.


[ Slobodan Miskovic @ 09.08.2011. 17:16 ] @
Bakara ja sam ti napravio printscreeen HP-ove all in one masine za 600$ manjom cenom i 2 godine duzom garancijom...
[ bakara @ 09.08.2011. 17:42 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Bakara ja sam ti napravio printscreeen HP-ove all in one masine za 600$ manjom cenom i 2 godine duzom garancijom...


Jesi, mada to nije ni bio all in one ali evo i tebi isti primer gde je sony skuplji, sa manjim monitorom a pazi i garancija se placa kao kod...?
i sad treba da zakljucimo da nece niko da ga kupi i da moze jeftinije da se sklopi?


[ mulaz @ 10.08.2011. 01:24 ] @
Citat:
bakara: A kako meris performanse hardvera kada cak i ne rade na istoj platformi, ili mislis da neko ko kupi meka radi na windowsu?



Da, dok god su vise-manje svi profesionalni ili specificno-strucni programi pisani za windows (a nesto malo za linux) rade na windowsima.


Citat:
bakara:
btw...apple racunari nisu nakit i po mom iskustvu ga uglavnom koriste profesionalci za audio-video obradu ili dizajn.


Nece ni toga vise biti. Apple je uzeo Final Cut Pro (profesionalni software za video obradu), i napravio (dosta jeftiniji) Final cut pro X, iz kojeg su izbacili vecino profesionalnih mogucnosti, i zavrsili na programu koji sluzi bloggerima za quick-editing videa za videobloge ili neki porodicni video da se malo sredi... ali sto se profesionalnog rada tice,.... gotovo je.

http://techcrunch.com/2011/06/...ut-pro-x-or-really-imovie-pro/
[ bigvlada @ 10.08.2011. 05:30 ] @
Citat:
I kakve to veze ima 25 godina kasnije, tj. kakav je to argument 25 godina kasnije?


Argument je i dalje sasvim validan, poenta je da zatvoren sistem, hardverski kompatibilan sa samim sobom nema budućnost. Ove najnovije gluposti sa senzorima za hard diskove su samo još jedan pokazatelj da menadžment Applea ima isti mentalni sklop kao i pre 25 godina, samo što ih je u međuvremenu tržište nateralo da prihvate tehnologije koje koristi konkurencija. Otud i opaska o vrištanju i ritanju.

Citat:
Razni dongleovi, recimo.


Ma daj, koliki procenat softvera je imao hardverski ključ? To je bio port za tastaturu i miša koji je napravljen da korisnici
ne bi koristili jeftinije pc periferije. Na stranu što su hardverski ključevi sasvim lepo radili i na serijskim i paralelnim portovima.I u tom slučaju je na delu bila filozofija zatvorenog sistema. To je i IBM uradio sa PS/2 pa su izgubili 50% tržišta u roku od godinu dana.

Citat:
Ti kompatibilci su u velikoj meri i doprineli skoro propasti firme 1996. godine.


Teško, kompatibilce je proizvodila nekolicina firmi i to u ne baš preterano velikim količinama (niti su se po ceni preterano
razlikovali od originala). Pravi razlog je što je samo do tada isključivo mekintoš softver prepevan na windows platformu, pa nisi morao da pored novca za recimo fotošop i pagemaker daješ i ogromne pare za mašinu i os; zatim ćorsokak sa razvojem procesora i operativnog sistema. Kompatibilci bi doprineli većem udelu tadašnjeg apple softvera u celokupnoj privredi. Ali bi se Apple mnogo manje pitao u takvom mekintoš ekosistemu. heh, mentalitet velikog brata je suviše privlačan da bi se tek tako odbacio.

Citat:
Nekom se stvarno svidja limena kanta ispod stola? Nisam znao :)


Meni. Da postoje u atx verziji, ja bih odabrao compaqovo systempro serversko kućište iz 1990 (da sam apple korisnik kome ta mašina služi kao oruđe za rad, odabrao bih kućište Quadre 700). Tenk. Mašina koja služi da se na njoj prave pare a ne da glumi komad nameštaja. Ružno do bola, ali sa mehanikom i napajanjem neuporedivo boljim od onoga što se danas prodaje. Jednostavno, kada sa miliona prodatih mašina godišnje skočiš na stotine miliona prodatih mašina, kvalitet drastično opadne a ako hoćeš da zadržiš taj kvalitet onda će ti odrati kožu sa leđa. Zato je i dalje najbolja tastatura IBM-ova mehanička iz polovine osamdesetih.
[ madamov @ 10.08.2011. 08:29 ] @
Citat:
Ma daj, koliki procenat softvera je imao hardverski ključ?


Jedan je, recimo, Quark. S obzirom da na primat u DTP-u, šta misliš koliko je Quark prodavao licenci na Macu u to vreme?

Citat:
To je bio port za tastaturu i miša koji je napravljen da korisnici
ne bi koristili jeftinije pc periferije. Na stranu što su hardverski ključevi sasvim lepo radili i na serijskim i paralelnim portovima.I u tom slučaju je na delu bila filozofija zatvorenog sistema. To je i IBM uradio sa PS/2 pa su izgubili 50% tržišta u roku od godinu dana.

A dotle si tastaturu i miša kačio na serijske portove, jer je dan danas vodeći način povezivanja tastature i miša na PC-u PS/2, koji ne možeš da daisy chainuješ, nastao 1987. godine dok je Apple već uveliko koristio ADB.
Citat:
Teško, kompatibilce je proizvodila nekolicina firmi i to u ne baš preterano velikim količinama (niti su se po ceni preterano razlikovali od originala).

Bilo ih je jedno desetak, uključujući i Motorolu recimo, najveći je bio PowerComputing. Po ceni su se prilično razlikovali, pogotov high end modeli, tako da je koncept klonova umesto da poveća prodaju Macova, ostavio je na istom nivou a kloneri su umesto da povećaju kolač uzimali od Apleovog dela kolača.
[ bojan_bozovic @ 10.08.2011. 09:03 ] @
Citat:
A dotle si tastaturu i miša kačio na serijske portove, jer je dan danas vodeći način povezivanja tastature i miša na PC-u PS/2, koji ne možeš da daisy chainuješ, nastao 1987. godine dok je Apple već uveliko koristio ADB.


Većina laptopova ima samo USB.

Citat:
Bilo ih je jedno desetak, uključujući i Motorolu recimo, najveći je bio PowerComputing. Po ceni su se prilično razlikovali, pogotov high end modeli, tako da je koncept klonova umesto da poveća prodaju Macova, ostavio je na istom nivou a kloneri su umesto da povećaju kolač uzimali od Apleovog dela kolača.


Motorola nije pravila Mac kompatibilce, već UNIX mašine.
[ DaliborP @ 10.08.2011. 09:36 ] @
Citat:
bigvlada: Argument je i dalje sasvim validan, poenta je da zatvoren sistem, hardverski kompatibilan sa samim sobom nema budućnost.

Ovo se zove living in denial :) Pa dobro kako onda Apple zaradi te silne pare na zatvorenim sistemima?
Citat:
Zato je i dalje najbolja tastatura IBM-ova mehanička iz polovine osamdesetih.

Tako je. Koja su to pa kola bolja od moskvica?
[ bojan_bozovic @ 10.08.2011. 09:49 ] @
Citat:
DaliborP: Ovo se zove living in denial :) Pa dobro kako onda Apple zaradi te silne pare na zatvorenim sistemima?


Možda nije bitno da li je zaradio, ili zarađuje ili će zarađivati, već da opet i pored svega nema budućnosti. A što se moskviča tiče, tastatura nije isto što i automobil.

[ pri3rak @ 10.08.2011. 10:09 ] @
Citat:
a dobro kako onda Apple zaradi te silne pare na zatvorenim sistemima?

Sa zatvorenim sistemima je dosao na ivicu bankrota.Apple masina je danas samo presminkani pc.
[ DaliborP @ 10.08.2011. 10:26 ] @
Nema buducnost kazes :) Covece koji ste vi apple hejteri :)
Sta je toliko tesko priznati uspeh nekog brenda koji vam se ne dopada, ne razumem? Svidjali se oni vama ili ne, napravili su revoluciju na trzistu sa nekim svojim proizvodima i postigli neverovatan uspeh u poslednjoj deceniji. Ko nece ili ne zeli to da prizna ima problem sa samim sobom.
[ Slobodan Miskovic @ 10.08.2011. 10:30 ] @
Ne znam zasto to govoris u mnozini, ja taj stav nisam zastupao. Svaka cast Apple-u ali neke stvari se moraju nazvati pravim imenom. Niti je Apple sinonim za performanse niti za isplativost. ;-)
[ bakara @ 10.08.2011. 10:43 ] @
Citat:
mulaz: Nece ni toga vise biti. Apple je uzeo Final Cut Pro (profesionalni software za video obradu), i napravio (dosta jeftiniji) Final cut pro X, iz kojeg su izbacili vecino profesionalnih mogucnosti, i zavrsili na programu koji sluzi bloggerima za quick-editing videa za videobloge ili neki porodicni video da se malo sredi... ali sto se profesionalnog rada tice,.... gotovo je.

http://techcrunch.com/2011/06/...ut-pro-x-or-really-imovie-pro/

Sta ce biti videcemo, mislim da je prerano da donosimo zakljucke.
Ali s` obzirom da i sa imovie moze da se napravi svasta cisto sumnjam da ne znaju sta rade.

Povukli su oni trenutno i macbook white, verovatno jedan od njihovih best sellera i opet sumnjam da nisu smislili nesto pametno.

Citat:
pri3rak: Sa zatvorenim sistemima je dosao na ivicu bankrota.Apple masina je danas samo presminkani pc.

Ja bih ponovo dodao: PC sa dobrom cenom.

Recimo malopre pominjani all in one racunar jedino apple nudi sa led ekranom od 27".
[ pri3rak @ 10.08.2011. 10:59 ] @
Citat:
Sta je toliko tesko priznati uspeh nekog brenda koji vam se ne dopada, ne razumem? Svidjali se oni vama ili ne, napravili su revoluciju na trzistu sa nekim svojim proizvodima i postigli neverovatan uspeh u poslednjoj deceniji. Ko nece ili ne zeli to da prizna ima problem sa samim sobom.

Bilo ko od nas ima nesporno pravo da nesto i voli i hejtuje Da su on napravili neverovatan uspeh u poslednjoj deceniji je potpuno nesporno, i da su kompanija koja definitivno zasluzuje mesto u udzebnicima po tom osnovu jesu, i svakako jesu kompanija od koje se debelo moze da uci.Samo to znanje je mnogo manje vezano za tehnologiju, a daleko vise za marketing.U ovom potonjem su de facto broj 1 Nacin na koji su oni skapirali svoju ciljnu grupu, i nacin na koji su im prisli, i kojim ih obradjuju je prosto genijalan.

Citat:
Ja bih ponovo dodao: PC sa dobrom cenom.

U zavisnosti od slucaja do slucaja.

[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 10.08.2011. u 12:14 GMT+1]
[ madamov @ 10.08.2011. 11:05 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Većina laptopova ima samo USB.


A zašto i većina desktopova nema? Zato što je USB tastatura skuplja?

Citat:
bojan_bozovic: Motorola nije pravila Mac kompatibilce, već UNIX mašine.


Jesi li siguran? Ja videh jednu uživo pre petnaestak godina, a ti se informiši malo: http://en.wikipedia.org/wiki/Macintosh_clone

[ bakara @ 10.08.2011. 11:14 ] @
Citat:
pri3rak: Da su on napravili neverovatan uspeh u poslednjoj deceniji je potpuno nesporno, i da su kompanija koja definitivno zasluzuje mesto u udzebnicima po tom osnovu jesu, i svakako jesu kompanija od koje se debelo moze da uci.Samo to znanje je mnogo manje vezano za tehnologiju, a daleko vose za marketing.U ovom potonjem su de facto broj 1

Ja bih voleo da naucim nesto o tom apple marketingu, i da mi pokazes gde se to apple direktno reklamirao?
[ madamov @ 10.08.2011. 11:18 ] @
Citat:
pri3rak: Sa zatvorenim sistemima je dosao na ivicu bankrota.Apple masina je danas samo presminkani pc.

Nema to veze sa zatvorenošću sistema, mogao je da koristi, i u to vreme je već počeo da koristi mnoge "standardne" stvari, recimo PCI slotove od maja 1995. godine, IDE optičke diskove u jefitnijim modelimo otprilike u isto vreme, IDE hard diskove od sredine 1996 isto u jeftinijim modelima. Apple je doveden na ivicu bankrota pre svega dugogodišnjim missmanagamentom. Recimo, jedna od većih gluposti je bio broj modela, tu niko nije mogao da se snađe između silnih Performi i Power Macintosha, koje su se razlikovale samo po veličini hard diska, a onda svaka podlinija ima svoje posebno napajanje, posebna noćna mora je to bilo za servisere. da ne govorimo o milion pokrenutih projekata koji se nisu privodili kraju poput čuvenog Coplanda koji je trebalo da bude novi OS i koji je bačen u đubre odmah po kupovini NeXT-a iako je na njega potrošeno ko zna koliko miliona dolara.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 11:20 ] @
Koja kompanija pored njih ima ljude koji su i potrosaci i vernici u isto vreme? Da li je to palo sa neba, mozda rezultat inuitivnog, prakticno urodjenog poimanja Apple-a kao fundamentalo pravog izbora. Inace sta je ovo http://www.youtube.com/watch?v=VCL5UgxtoLs , garant nikakve veze sa marketingom nema Direktni marketing je samo jedna, a ne i jedina forma marketinga

@ madamov shimano danas je u svojoj industriji sinonim haoticne ponude, a polako postaje i sinonim haoticnog odrzavanja.Nisu ni blizu bankrota

[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 10.08.2011. u 12:34 GMT+1]
[ flighter_022 @ 10.08.2011. 11:32 ] @
Mislim da ne treba preterivati u vezi termina "vernici" ili "religija".

iProizvodi su namenjeni odredjenoj grupi korisnika, i njima posao rade sasvim fino, bilo da se radi o klincu kome je pojam uspeha u zivotu imati najnoviji iPhone, ili profesionalca koji radi, samo primer, obradu fotografija. Zasto ne koriste neke druge, ne-Apple, proizvode, samo je njihova stvar, i njihove pare su u pitanju. Konflikt nastaje kada jedna ili druga strana (Apple vs. ostali) pocnu nametati stav da su eto strasno mnogo pametni a oni drugi tupavi jer koriste to sto koriste. Stoga, ta malo manje napadamo ljude, a malo vise same ideje? Hvala!
[ bakara @ 10.08.2011. 11:42 ] @
Citat:
pri3rak: Inace sta je ovo http://www.youtube.com/watch?v=VCL5UgxtoLs , garant nikakve veze sa marketingom nema :-) Direktni marketing je samo jedna, a ne i jedina forma marketinga :-)

Ne kapiram, kako to moze da objasni ovo:
Citat:
pri3rak:Samo to znanje je mnogo manje vezano za tehnologiju, a daleko vise za marketing.U ovom potonjem su de facto broj 1

Sta je tu broj jedan?
Da li si nekada te ili neku slicnu reklamu nekada video na TV ili cuo na radiju a da je potpisao apple?
[ pri3rak @ 10.08.2011. 11:45 ] @
Zbog cega imas potrebu da pitas nesto na sta je vec dat odgovor?Procitaj ponovo postove i sve ti vec pise.

Samo kao primer.Jesam l rekao da je direktni marketing samo jedan, ali ne i jedini,oblik marketinga.jesam ili ne? Da li sam sam igde pomenuo da su oni carevi direktnog marketinga, i da im se reklame stalno vrte na tv-u?
[ ninjaz @ 10.08.2011. 11:56 ] @
Citat:
flighter_022:Konflikt nastaje kada jedna ili druga strana (Apple vs. ostali) pocnu nametati stav da su eto strasno mnogo pametni a oni drugi tupavi jer koriste to sto koriste. Stoga, ta malo manje napadamo ljude, a malo vise same ideje? Hvala!


Konacno glas razuma
[ madamov @ 10.08.2011. 12:54 ] @
Citat:
pri3rak: @ madamov shimano danas je u svojoj industriji sinonim haoticne ponude, a polako postaje i sinonim haoticnog odrzavanja.Nisu ni blizu bankrota :)

Kakve dodirne tačke imaju pecaljke i kompjuteri?
[ madamov @ 10.08.2011. 12:59 ] @
Citat:
pri3rak: Samo kao primer.Jesam l rekao da je direktni marketing samo jedan, ali ne i jedini,oblik marketinga.jesam ili ne? Da li sam sam igde pomenuo da su oni carevi direktnog marketinga, i da im se reklame stalno vrte na tv-u?


A ti često posećuješ SAD pa znaš koliko se često reklame pojavljuju na TV-u? Šta sprečava Asus, Samsung i ostale da se njihove reklame u istoj meri pojavljuju na TV-u? Ne znam kako ide prodaja Samsung Galaxy tableta kod nas, ali nas Telenor ubi sa reklamama za isti, pa ćeš opet na ulici pre videti da neko koristi iPad nego Galaxy, a ovaj prvi ne da se ne reklamira, nego ga legalno ni nema u prodaji koda nas (pod legalno mislim preko zvaničnih kanala distribucije).
[ mulaz @ 10.08.2011. 13:08 ] @
ja ih vec imam pun k***c sa reklamama

ovu recimo ne mogu da vidim, odmah menjam kanal:
http://www.youtube.com/watch?v=au1PE5_5wro *

*nsaim ja snimao, nasao sam je na youtubeu, ali se stalno vrti ovde na tv-u
[ bakara @ 10.08.2011. 13:23 ] @
Citat:
pri3rak: Zbog cega imas potrebu da pitas nesto na sta je vec dat odgovor?Procitaj ponovo postove i sve ti vec pise.

Samo kao primer.Jesam l rekao da je direktni marketing samo jedan, ali ne i jedini,oblik marketinga.jesam ili ne? Da li sam sam igde pomenuo da su oni carevi direktnog marketinga, i da im se reklame stalno vrte na tv-u?

Ovde su iznete mnoge pausalne tvrdnje pocev bez konkretnih primera, pocev od onog da je apple skuplji od drugih do toga da je to zahvaljujuci marketingu, obe stvari su u stvari samo nepoznavanje materije.

Za one koji ne znaju apple se ne reklamira, cak sta vise i svojim distributerima ne dozvoljava da stavljaju apple logo ispred svog...prakticno apple nema svoju reklame vec se reklamira tako sto daje EDU popuste i ostale benefite prilikom kupovine.

Osim klipova iscupanih za apple sajta tesko da cete iskopati komercijalnu reklamu za apple, jednostavno apple ne funkcionise tako.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 13:32 ] @
@madamov 1. nisam ni mislio na pecaljke, o njima doslovce ne znam nista
2. biciklisticka oprema i racunari su tehnicka oprema, po naicnu funkcionisanja nemaju dodirnih tacaka, ali razlozi za pucanje, ili napredovanje kompanija su im isti

@ madamov & bakara ajd jos jednom posto vas iz nekog razloga mrzi ili da procitate ili da razumete sta pisem

1. Nikad i nigde nisam pomenuo da se reklamiraju na TV-u.TV ne gledam ni ovde, a na kraj pameti mi ne bi bilo da ga gledam u USA.
2. Ako vi mislite da su TV reklame pocetak i kraj marketinga, i da je to jedan i jedini nacin na koji kompanija moze da komunicira sa trzistem onda jbg pricam u prazno
[ bakara @ 10.08.2011. 13:42 ] @
Citat:
pri3rak:
2. Ako vi mislite da su TV reklame pocetak i kraj marketinga, i da je to jedan i jedini nacin na koji kompanija moze da komunicira sa trzistem onda jbg pricam u prazno :-)

Ako bi bio ljubazan da objasnis na koji to nacin je Apple u marketingu broj 1 posto te ja ocigledno ne shvatam?
[ pri3rak @ 10.08.2011. 13:57 ] @
http://www.elitesecurity.org/t434035-5#2925197

Citat:
Nacin na koji su oni skapirali svoju ciljnu grupu, i nacin na koji su im prisli, i kojim ih obradjuju je prosto genijalan.
[ mulaz @ 10.08.2011. 14:12 ] @
Citat:
bakara
Osim klipova iscupanih za apple sajta tesko da cete iskopati komercijalnu reklamu za apple, jednostavno apple ne funkcionise tako.



Pogledaj poruku iznad te svoje, i videces sta se pusta po slovenackoj televiziji svakih ~15 minuta

Imas iphone i na jumbo plakatima, i na onim manjim na autobuskim stanicama, i sl.
[ HeYoo @ 10.08.2011. 14:47 ] @
I one fore sa "diskretnim" ubacivanjem proizvoda u kadrove filmova i serija

Ovo verovatno nije namerno ali mi je izmamilo osmeh pre neki dan

[ DaliborP @ 10.08.2011. 15:25 ] @
Dakle sad je jos Apple "kriv" i sto se reklamira, pa ovo je sve bolje od bolje :) Kako je vama povredjena sujeta tim njihovim uspehom, to je neverovatno :)

Citat:
pri3rak: Nacin na koji su oni skapirali svoju ciljnu grupu, i nacin na koji su im prisli, i kojim ih obradjuju je prosto genijalan.

A koja je to tacno ciljna grupa, iskreno ja ne mogu da definisem ko su tacno ti ljudi? Kad se osvrnem oko sebe, vidim ljude apsolutno svih profila da imaju neki Apple uredjaj. Mozes li to da mi objasnis o kojoj se grupi radi? Ili mozda bolje, da mi definises vasu grupu, hejtera apple uredjaja, mozda ce ti biti lakse.
[ mulaz @ 10.08.2011. 15:27 ] @
Nije apple 'kriv' sto se reklamira, nego apple fanboyi pricaju kako se uopste ne reklamira, kako se uopste ne pustaju reklame po tv :)

[Ovu poruku je menjao mulaz dana 10.08.2011. u 16:39 GMT+1]
[ component @ 10.08.2011. 15:46 ] @
Pa možda se ne reklamiraju na srpskoj televiziji :)
A za product placement u filmovima i serijama je Apple nenadmašan... nisam skoro video kompjuter u nekoj seriji a da nije imao zagriženu jabuku kao logo.
[ DaliborP @ 10.08.2011. 15:47 ] @
Ma naravno da se reklamiraju na tv-u, ne znam otkud ideja da to ne rade.

Nego sta ce ti bolji marketing od ovog :)

[ madamov @ 10.08.2011. 16:06 ] @
Citat:
*nsaim ja snimao, nasao sam je na youtubeu, ali se stalno vrti ovde na tv-u


Rekao bih da to ima pre veze sa ovim nego sa Appleom:

http://www.telekomaustria.com/...s/2011/2005iphone_slovenia.php
[ madamov @ 10.08.2011. 16:08 ] @
Citat:
2. biciklisticka oprema i racunari su tehnicka oprema, po naicnu funkcionisanja nemaju dodirnih tacaka, ali razlozi za pucanje, ili napredovanje kompanija su im isti


Šta sve nećemo pročitati ovde, stvarno ...
[ bojan_bozovic @ 10.08.2011. 16:16 ] @
@madamov

PC desktop ima i jedno i drugo. I zašto je bitno ima li ili ne PS/2? Šta time hoćeš da kažeš?

A što se klona tiče, ako ga je bilo, serija je bila mala, i imao je mali značaj.
[ pri3rak @ 10.08.2011. 16:27 ] @
@madamov

istina, ko bi rekao da zatvorenost, tezina i cena odrzavanja, haoticna ponuda, neinventivnost, lose vodjenje i sl. mogu potkopati bilo kakvu drugu sem it firme ... Ziasta svasta cemo ovde procitati
[ madamov @ 10.08.2011. 17:22 ] @
Znaš kako, kada ti je glavni konkurent u tom trenutku Microsoft koji je izbacio nešto za šta su mnogi tada mislili: "To je to, sada je isto kao Mac", teško može da se poredi situacija.
[ madamov @ 10.08.2011. 17:29 ] @

Citat:
bojan_bozovic: @madamov

PC desktop ima i jedno i drugo. I zašto je bitno ima li ili ne PS/2? Šta time hoćeš da kažeš?


Isto što i ti ovim odgovorom, kakve je veze on imao sa onim o čemu smo pričali:

Citat:
Citat:
A dotle si tastaturu i miša kačio na serijske portove, jer je dan danas vodeći način povezivanja tastature i miša na PC-u PS/2, koji ne možeš da daisy chainuješ, nastao 1987. godine dok je Apple već uveliko koristio ADB.


Većina laptopova ima samo USB.


Citat:
A što se klona tiče, ako ga je bilo, serija je bila mala, i imao je mali značaj.


Nema ako, bilo ga je, i to nekoliko modela. Otkud znaš da je serija bila mala, neko od tvojih poznanika je radio u to vreme u Motoroli?
[ pri3rak @ 10.08.2011. 17:44 ] @
Citat:
Znaš kako, kada ti je glavni konkurent u tom trenutku Microsoft koji je izbacio nešto za šta su mnogi tada mislili: "To je to, sada je isto kao Mac", teško može da se poredi situacija.


Gresis. Shimano ima i SRAM, a i Campagnolo, za koje neretko ne govore da su izbacili isto sto i shimano, nego uglavnom i bolji proizvod od shimana.To se ne govori bez osnova, pa kako god bilo ovaj prvi i dalje posluje dobro.
[ bojan_bozovic @ 10.08.2011. 18:08 ] @
@madamov

Ovo se polako pretvara u trolovanje.

Itekako je imalo veze da tvoju tvrdnju da je vodeći način za povezivanje PC i miša PS/2, ispravim. Čak i da isključimo laptopove ne bi bio vodeći.

Dalje, čak i svi klonovi Maca da se uzmu, od 1985, do prelaska na Intel, imali su samo marginalan uticaj na tržište Macova, za razliku od PC gde su veliki proizvođaći iz USA (IBM, Compaq) i iz Evrope (Olivetti) bili prinuđeni da ratuju cenama sa jeftinim dalekoistočnim klonovima, na korist svih korisnika PC-ja. Čak zbog klonova IBM nije mogao da nametne svoju PC arhitekturu (Microchannel) kao dominantnu, jer su više korišćene EISA i kasnije VESA Local Bus.
[ bigvlada @ 11.08.2011. 05:37 ] @
Citat:
A dotle si tastaturu i miša kačio na serijske portove, jer je dan danas vodeći način povezivanja tastature i miša na PC-u PS/2, koji ne možeš da daisy chainuješ, nastao 1987. godine dok je Apple već uveliko koristio ADB.


Summa summarum, PC je sa matorim serijskim i paralelnim portom mogao da koristi veći spektar periferija po nižim cenama. Ta tehnološka prednost adb-a (kada je radio kako treba) se jednostavno nije materijalizovala.


Citat:
Ovo se zove living in denial :) Pa dobro kako onda Apple zaradi te silne pare na zatvorenim sistemima?


Izvini, ima nas koji smo došli u dodir sa tim mašinama u to vreme pa imamo iskustva iz prve ruke. To što je Mekintoš 2 izgledao kako je izgledao je tada bila prava mala revolucija jer je Apple odustao od koncepta teško proširive mašine koji je do tada negovao. Silne pare koje danas ima su zarada od ipoda, itunesa i iphonea,a ti bi mogao da pročitaš postove pre javljanja.

Citat:
Tako je. Koja su to pa kola bolja od moskvica?

Dete, obavesti se o kvalitetu prvobitnih IBM tastatura, ili Texas Instrumentsove tastature na kućnom kompjuteru Ti 99/4a pre nego što počneš da prosipaš štoseve iz Radovana III.
[ madamov @ 11.08.2011. 07:15 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @madamov

Ovo se polako pretvara u trolovanje.

Itekako je imalo veze da tvoju tvrdnju da je vodeći način za povezivanje PC i miša PS/2, ispravim. Čak i da isključimo laptopove ne bi bio vodeći.


Da, ali na tvoje. Gde god i kod koga god sam video desktop PC, 99% njih ima PS/2 tastaturu i miš uboden u PS/2 port umesto u USB. Uđu u bilo koju firmu slučajnim uzorkom i prebroj koliko ima USB tastatura pa mi onda reci da se na PC-u najviše ne koristi PS/2 za povezivanje istih.

Citat:
Dalje, čak i svi klonovi Maca da se uzmu, od 1985, do prelaska na Intel, imali su samo marginalan uticaj na tržište Macova, za razliku od PC gde su veliki proizvođaći iz USA (IBM, Compaq) i iz Evrope (Olivetti) bili prinuđeni da ratuju cenama sa jeftinim dalekoistočnim klonovima, na korist svih korisnika PC-ja. Čak zbog klonova IBM nije mogao da nametne svoju PC arhitekturu (Microchannel) kao dominantnu, jer su više korišćene EISA i kasnije VESA Local Bus.


Reći ću ti jedan "egzaktan" podatak iz tog perioda, jer sam i tada delom živeo od održavanja Macova: u jednom periodu od recimo godinu dana je jedno 50% novih Macova koji su dolazili u DTP i grafičke studije, štamparije i marketinške agencije u zemlju Srbiju su bili klonovi, najčešće PowerComputing, ali i po koji UMAX (kao što rekoh, video sam samo jednu Motorolu). Sve to dok su još trajale sankcije, što ti govori i o kupovnoj moći i o problematici kako uvesti kompjutere. Ne vidim zašto bi bilo drugačije u SAD ili Evropi.

Sam si dao odličan primer kako bi Apple prošao da je nastavio sa klonovima da je nastavio s tim: kao IBM. S tim što je IBM imao rezervni biznis (mainframeovi, DB2 i što šta još) pa je opstao, Apple bi nestao, on nije imao rezervni biznis u to vreme (štampači: pojeo bi ih HP za doručak). Naravno, ne samo zbog klonova, ali klonovi su jeli deo kolača koji je bio Appleov umesto da povećavaju sam kolač, ne znam zašto je to teško shvatiti.
[ DaliborP @ 11.08.2011. 10:55 ] @
Citat:
bigvlada: Dete, obavesti se o kvalitetu prvobitnih IBM tastatura, ili Texas Instrumentsove tastature na kućnom kompjuteru Ti 99/4a pre nego što počneš da prosipaš štoseve iz Radovana III.

Ja mogu da kucam na kakvoj god hoces tastaturi. Uopste mi nije bitno kakva je, tako da me te retro uberkul tastature uopste ne interesiraju. Mozda neku sekretaricu da, ne znam koga drugog moze da tangira kakva je tastatura. Hardcore geekove mozda.

A inace, taj stos je iz Balkanskog spijuna. Obavesti se malo, to je mnogo vaznija informacija od neke tamo tastature iz sedamdesetih.
[ bachi @ 12.08.2011. 20:25 ] @
DaliborP napisa:
> to je mnogo vaznija informacija od neke tamo tastature iz sedamdesetih.

Da si došao u kontakt sa takvom nekom tastaturom, ne bi ti tako
pričao...
[ bigvlada @ 13.08.2011. 07:24 ] @
Da, pogrešio sam, citat je iz Balkanskog špijuna. Moja greška je proizašla iz lapsusa, tvoj komentar je iz neznanja.

Prsti prosečne sekretarice (na zapadu) pređu dnevno između 20 i 32 kilometra. Svakom kome računar služi za posao zdravlje direktno zavisi od kvaliteta tastature i monitora.

IBM-ova i Ti-jeva tastatura su bile sinonim za kvalitet u kategoriji personalaca i kućnih mašina. Da si imao prilike da (godinama) radiš na tastaturi zx-a 81 ili da si dolazio u suret sa onom ljigavom ST umotvorinom, nikada ne bi podcenjivao značaj dobre tastature. Zato su mi smešni i navodi da se tablet može koristiti za bilo šta drugo sem gledanja youtube klipova. Bilo koje duže kuckanje na tome (ili bilo kojoj drugoj ravnoj podlozi) neminovno dovodi do repetitive strain injury-ja i Carpal Tunnel Syndrom-a.Samo je pitanje vremena (to je onaj bol koji ljudi osete sa vremena na vreme u ručnim zglobovima).Forrester research je pre par godina za potrebe Microsofta sproveo jednu studiju o tome,potrebama korisnika sa posebnim potrebama za ulaznim uređajima.

Citat:
Sam si dao odličan primer kako bi Apple prošao da je nastavio sa klonovima da je nastavio s tim: kao IBM.

Ne, IBM je izgubio tržište jer je spalio sve mostove za sobom, hteo je da uništi PC i da ga zameni sa PS/2.Nije postojao nikakav prelazni period, IBM je hteo da se zatvori sam u sebe. Licenca za mikrokanal se tada merila u milionima dolara što većina nije bila spremna da plati. Da je recimo mikrokanal uvodio postepeno, nudeći ploče sa ISA i mikrokanal slotovima, verujem da bi i dalje imao ogroman udeo (za razliku od dnašnjih 0%). IBM PC divizija je godinama (veoma skupo) prodavala milione računara i to pored američke, evropske i tajvanske konkurencije (recimo Minhen 1986 - IBM xt - 7500DM, Commodore oko 3500, tajvanci 2000 i opet se odlično prodavao). Teza da bi Apple propao zbog kompatibilaca mi jednostavno ne deluje uverljivo. Pa, kada su oterali Džobsa, najveće pare su pravili upravo na najjeftinijim modelima, Mac Classic-u i Mac LC-u (low cost). Koliko ljudi je kupilo portabla za 4500 funti a koliko mali powerbook 100? Oni su utrli put većoj popularnosti meka, ne kvadre.


Citat:
Sve to dok su još trajale sankcije, što ti govori i o kupovnoj moći i o problematici kako uvesti kompjutere. Ne vidim zašto bi bilo drugačije u SAD ili Evropi.

hmm, ne može se porediti, tada si mogao da nađeš samo tri vrste PC monitora u gradu i recimo četiri tipa hard diska. Išlo se na najjeftiniju moguću varijantu po svaku cenu, što napolju nije bio slučaj. Ali i ovaj tvoj primer samo dopunjuje tezu da od predstavljanja Mekintoša 1984 Apple nekada više a nekada manje tera kupce da kupuju isključivo njegov hardver i njegove periferije iako konkurencija može da ponudi isti kvalitet i niže cene. Morali bi da smanje (ogromne) marže na najskupljim modelima ali bi pravili veće pare na prodaji operativnog sistema i aplikativnog softvera. Meni se to čini kao dobra trampa.

Jedan primer - krajem osamdesetih i početkom devedesetih Mac User je bio najprodavaniji i najuticajniji časopis u UK koji se bavio mekom. Apple im je objavio rat (nisu se reklamirali niti im davali izjave za štampu) jer su se u časopisu oglašavale firme koje su (sasvim legalno) kupovale mekove u USA i prodavale ih u UK po nižim cenama nego što su bile kod zvaničnog Apple-a. Rat se završio tako što časopis postoji i dan danas.
[ madamov @ 13.08.2011. 08:01 ] @
Citat:
Teza da bi Apple propao zbog kompatibilaca mi jednostavno ne deluje uverljivo. Pa, kada su oterali Džobsa, najveće pare su pravili upravo na najjeftinijim modelima, Mac Classic-u i Mac LC-u (low cost). Koliko ljudi je kupilo portabla za 4500 funti a koliko mali powerbook 100? Oni su utrli put većoj popularnosti meka, ne kvadre.

Rekao sam "ne samo zbog kompatibilaca". Najveće pare pravili na najjeftinijim modelima? Opet znaš nekog koji je radio u Appleu u to vreme?
[ bigvlada @ 15.08.2011. 09:02 ] @


Dokle je došlo kada moram sam sebe da komentarišem

Citat:
Koliko ljudi je kupilo portabla za 4500 funti a koliko mali powerbook 100?


Ne moram da poznajem bilo koga u Apple-u, dovoljna je osnovnoškolska matematika i njihove sopstvene objavljene brojke o prodatim količinama. Kada je predstavljen portabl u UK, cena od 4500 funti je bila ogromna čak i za britance. Pa onda pogledaj koliko su dve godine kasnije prodali powerbook-ova. Senzacija je bio Mac classic, zato što je koštao 599 funti. Da li Nvidia, AMD i Intel najveće pare prave na svojim najskupljim modelima ili na nižem i srednjem segmentu čipova? :) Tajvanci su izgradili IT industriju na xt-u.
[ La_Mar @ 27.08.2011. 01:01 ] @
Procitah od pocetka do kraja i samo zakljucih da ovde postoji gomila kompleksasa, cast izuzecima, kojima je zao sto neki ljudi imaju novac da kupe kvalitetnu robu koja ih cini srecnima, bezbednima i produktivnijima.
Od svih brendova na svetu koje sam ja koristio jedino me Apple nikada nije izneverio!
Da je bilo koji iMac, MacBook, MacPro, iPhone, iPad i skuplji nego sto jeste ja bih ga opet uzeo jer sam veran proizvodu kao sto je i on veran meni.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2011. 01:11 ] @
Citat:
La_Mar
kojima je zao sto neki ljudi imaju novac da kupe kvalitetnu robu koja ih cini srecnima, bezbednima i produktivnijima.


Jedino je problem kada ih firma koju obozavaju zato sto im valja "kvalitetnu robu koja ih cini srecnima, bezbednima i produktivnijima" olesi 122 puta za isti proizvod, kao sto se desilo u ovom slucaju :-)))

Kako stvari stoje, konkretna zrtva nije imala spreman bankovni racun za toliku ljubav.