[ eXchange999 @ 29.07.2011. 20:13 ] @
Pozz,potrebna mi je vasa pomoc u vezi poluprovodnika P tipa.Naime posle zavrsene druge godine el tehnicke skole resio sam da se malo potsetim nekih osnova.Muci me poluprovodnik P tipa.Procitao sam mnogo literatura o poluprovodnicima i PN spoju ali nigde nisam nasao odgovor koji trazim.Kod poluprovodnika N tipa koji ima viska elektrona zbog primesa antimona,cini kovalentnu vezu sa 4 susedna elektrona silicijuma.Kako u kristalnoj strukturi silicijuma nema mesta za jos jedan elektron,on postaje slabo vezan i vec na sobnoj temperaturi postaje slobodan.Posto je atom antimona "izgubio" jedno negativno naelektrisanje on postaje pozitivan.To shvatam.Ali kod poluprovodnika P tipa kod koga je u kristalnu stukturu ubacen atom bora,tj koji ima 3 elektrona u poslednjem omotacu on cini samo 3 kovalentne veze.E sad mene buni kako je tu nastala jos i ova supljina,ako je svaki atom u prirodi elektro neutralan?Posto mu je "jezgro" +3 (3 puta pozitivno) a omotac -3.Sa jos ovom supljinom (znamo da su supljine pozitivne) ispada da je "jezgro" +4 a omotac -3.Ali onda taj atom nije elektro neutralan nego pozitivan jer ima viska pozitivnog naelektrisanja.

Nadam se dacete razumeti sta sam pitao,inace nebi bio nikakav problem sa ovim da sam slusao casove elektronike ,nego ovako sad citam iz radoznalosti.Pitanje je pomalo banalno,a odgovor je garant prost ali ga ja nemogu uociti :P

[ milovanmaric @ 29.07.2011. 20:44 ] @
Uopsteno govoreci,

silicijum ima 4 elektrona u poslednjem energetskom nivou.

Sad, kad se pravi N tip poluprovodnika, ti dodajes element koji ima supljunu manje, tako da taj jedan elektron ostaje slobodan u orbiti, i otud imas N tip.

Kad pravis P tip poluprovodnika, ti dodajes silicijumu element koji ima supljinu viska, tako da ta supljina nakon popunjavanja ostalih supljina sa elektronima silicijuma ostaje slobodna, i otud ti imas P tip poluprovodnika.

Sad, to sto kod tebe stoji je verovatno stamparska greska, taj elemenat je trebao da ima pet supljina ne tri.
[ enaB @ 29.07.2011. 22:07 ] @
Ja ne vidim da je iko ovde spominjao tranzistore, a još manje pravljenje istih. Pitanje možda ima veze sa razumevanjem rada poluprovodničkih elemenata.
[ DarkZero @ 30.07.2011. 09:55 ] @
Bez obzira kakvu strukturu materijala imas on je elktricno neutralan (uslovno receno) ako imas materiajl koji je P-tipa to ne znaci da je on pozitivno naelektrisan nego da ima slobodne nosioce elektriciteta u ovom slucaju "supljine" koje su u ovom slucaju nosioci pozitivnog naelektrisanja, supljina i dalje ucestvuje u valentnim vezama. Dodavanjem primesa cistom poluprovodniku se samo povecava njegova provodnost a ne kolicina naelektrisanja. a to naelektrisanje o kome ti pricas je kod spoja PN i javlja se zato sto se elektroni rekombiniju (popunjavaju) sa supljinama i stvaraju pozitivne (u N-tipu) i negativne (u P-tipu) nekompenzovane jone na samom spoju koje stvara polje koje dalje sprecava rekombinaciju i naziva se prostorni tovar tako da je opet i ovaj spoj ukupno elektricno neutralan ali na samom spoju i dalje postoji razlika potencijala (napon)


ukoliko hoces da zaista naucis o tim osnovama samo se javi da vidim da si tu pa da ti lepo ispisem sve sa slicicama itd. trebace mi malo ali bices zadovoljan trebace tebi a i sigurno jos nekom a mozda inspirise i nekog ucenog da ispise nesto a ne samo link do ispraznih i polutacnih informacionih tutorijala koji tesko da su prakticno korisni ukoliko ne postoji osnovno znanje koje ti trazis. i da! svako voli da pravi nesto dok uci jel ... zato predlazem da oni koji govore engleski pogledaju klipove od lika http://www.youtube.com/user/Afrotechmods informativni tacni i prakticni



zato i ne volim ovaj forum cim se kod nekog probudi interesovanje za ovu oblast elektrotehnike njih 10 dodju sa pricom da to nikako ne treba da nauci i da radi ako vam se ne pise ne pisite i isto tako


I da evo vam pravog tutoriajala na srpskom jeziku http://www.megaupload.com/?d=GMV9116Y

[Ovu poruku je menjao DarkZero dana 30.07.2011. u 11:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DarkZero dana 30.07.2011. u 11:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DarkZero dana 30.07.2011. u 11:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DarkZero dana 30.07.2011. u 11:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DarkZero dana 30.07.2011. u 11:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DarkZero dana 30.07.2011. u 11:23 GMT+1]
[ eXchange999 @ 30.07.2011. 10:55 ] @
Ako te nemrzi ispisi,naravno da me zanima.Jer i kad pravim nesto,pokusavam da shvatim princip rada tog kola.Sto se tice Ratka Opacica tu knjigu imam kuci i procitao sam sve o poluprovodnicima,ali mi nije bas nesto jasno objasnjeno u njoj.

Hvala,DarkZero
[ Sepa011 @ 30.07.2011. 12:45 ] @
Steta sto ti Opacic nije predavao
A njegovo pisanje je toliko razumljivo da jedino tupan ne moze da razume.
[ eXchange999 @ 31.07.2011. 18:35 ] @
Mislim da sam skontao,ispravite me ako gresim.Posto atom Indijuma,Bora ima samo 3 valentna elektrona on cini kovalentnu vezu sa 3 susedna elektrona silicijuma.Kada se atom bora nadje u kristalnoj strukturi silicijuma on tezi da uspostavi i onu 4 kovalentnu vezu.Pa se to mesto gde fali elektron naziva supljina.

Aj sam,mozda sam ukapiro,a mozda ne...
[ enaB @ 01.08.2011. 09:35 ] @
Rekao bih da je tako